„Europa's gelaat krijgt nieuwen vorm" verantwoordelijkheid Scherp Italiaansch offensief ingezet Stad in Joego-Slavië gebombardeerd Jopie Waalberg verbetert wereldrecord Dr. GOEBELS: De Bomaanvallen op de Griekscbe bergforten Schotland bestookt Op een^sroote betooging in de Jaarbeurshal te Praag heeft rijksminister Dr. Goebbels gisteren een omvangrijke politieke rede ge houden. De'minister kwam tegen vier uur in gezel schap van Rijksprotector Freiherr von Neu- rath en gouwleider. Rijksstadhouder Konrad Henlein, in de overvolle jaarbeurshal aan. Na de hartelijke welkomsttoespraak van Konrad Henlein gaf rijksminister dr. Goebbels een beeld van den lotsstrijd, die het Duitsche volk is opgedrongen en van Europa,'zooals dat onder leiding van de as in wording ver keert. Het Duitschland van Adolf Hitier met zijn negentig millioen menschen .zoo verklaarde Goebbels o.a.. kan thans, innerlijk eensgezind en van buiten af onaantastbaar, met het fascistische Italië er toe overgaan ook het gelaat van Europa een nieuwen vorm te ge ven. De taak, die Duitschland zelf zich daar bij thans stelt, is onmetelijk groot geworden. De revolutie van het nationaal socialisme en van het fascisme zijn een Europeesch phenomeen geworden. Aan haar dynamiek kan enkeling nóch ivolk zich meer onttrekken. Europa bevindt zich thans in een groot wordingsproces. Engelands continentale degens zijn verbrij zeld. Het vasteland van Europa is voor Groot Brittannië gesloten. Evenals eens enkele volken uit vechtende stammen ontstonden, zoo staat het vasteland van Europa op het punt zich opnieuw aaneen te sluiten. De verantwoordelijkheid voor de leiding van dit nieuwe Europa kunnen echter slechts groote naties dragen. De as voldoet aan alle eischen, die deze taak stelt. Duitschland is tezamen met het fascistische Italië in dezen oorlog drager van een vorm van wereldbe schouwing. Derhalve draagt de strijd met En geland niet slechts het karakter van 'een volksoorlog, die door nationalen hartstocht gedragen wordt, maar hij beteekent veeleer ook een gevecht tegen de Joodsch-Britsche plutocratie, die tijdenlang Europa uitgezo gen heeft. In dezen oorlog is ook de superieure geeste lijke oorlogvoering een v/apen van de groot ste uitwerking. In Duitschland is het tot in het kleinste dorp iederen volksgenoot dui-. delijk, waarom het in den oorlog tegen En geland gaat. Het Duitsche volk bevindt zich in een lots strijd om zijn levensbelangen, die hem opge drongen is. Het Middeleeuwsche Rijk der Duitschers is aan zijn innerlijke tweedracht ten gronde gegaan. Het Europa, waar Duitschland slachtoffer was, is onder de macht van het Britsche eiland geraakt, dat het vasteland vijandig gezind is. Zijn lot is door Londen bepaald volgens het beginsel „verdeel en heersch". Dit duivelsche beginsel van den eeuwigen onvrede in Europa is datgene, wat door de Engelschen geveinsd „evenwicht der krach ten" genoemd wordt. De oorlog, dien Duitsch land en Italië thans gedwongen zijn tegen de uitdagingen van Engeland te voeren is niets anders dan een opstand van Europa tegen den Engelschen onruststoker. Voor de volken van Europa ritst thans de vraag, of er iets oneervols in ligt met alle krachten aan de reorganisatie van dit wereld deel mede te werken. Uit het antwoord moet blijken, of ook de kleine naties geleerd hebben natuurlijke ge schiedkundige ontwikkelingen te- begrijpen. Thans is het tijd om een aanvang te maken met de economische en sociale organisatie van dit oude werelddeel. Het Duitsche volk van 90 millioen kent slechts dezen dienst. Het veracht een ledig, gemakkelijk leven in oneer. Het bevindt zich in een beslissenden strijd om zijn leven en zijn toekomst; Dr. Goebbels besloot zijn rede met een op wekking aan de Duitschers te Praag, om op hun belangrijken voorpost het moederland op hoog geheven Jianden te dragen. „Gij moet het vasthouden, "opdat het tot in de verste tijden blijft bestaan." voor Frankrijks nederlaag Daladier slachtoffer van machtigen invloed De nieuwe Fransche ambassadeur, Fernand de Brinon, heeft een inter view toegestaan aan den Parijschen vertegenwoordiger Van het Ameri kaansche agentschap International New Service. Hij sprak daarbij over de inlichtingen en raadgevingen, die vooral door den vroegeren ambassa deur Bullitt, gegeven waren aan Fransche staatslieden en die een be slissenden invloed hebben uitgeoe fend op de oorlogsverklaring van Frankrijk aan Duitschland. De Bri non gaat uit van de constateering, dat de samenwerking met Duitsch land bij de oprichting van 'n nieu we Europeesche orde het doel is der Fransche politiek. Samenwerking in dezen zin beteekent in de eerste plaats de situatie begrepen te heb ben, waardoor op onzinnige wijze een oorlog verklaard en een neder laag gel-eden werd. Voortgaande zeide de Brinon o.m.: Duitschland. dat thans overwinnaar is. heeft het recht en alle nfogélijkheden om de leiding in een nieuw Europa op zich te nemen. Wij hebben alle reden aan te ne men, dat dit het oprechte streven van Hit- Ier is en dat het hem zal gelukken dit groo te werk ten uitvoer te leggen. Daarom is het van belang, dat onze Amerikaansche vrienden den tegenwoordigen toestand van Frankrijk juist begrijpen. Wij betreuren het te moeten constateeren, dat men zelfs in officieele uitlatingen de neiging heeft den toestand aklus voor te stellen, alsof de re- geering-Pétain geen volledige vrijheid be zit om haar eigen politiek te voeren. Het is inderdaad niet te beslrijden, dat wij door zekere invloeden in den oorlog zijn betrokken, invloeden, die niet uitsluitend van Franschcn oorsprong waren. Ik ken den heer Daladier zeer goed en ik weet, dat hij persoonlijk geen zins de politiek wilde voortzetten, waartoe men hem met geweld dreef. Kort na de overeenkomst van Mün- chen werd hij het slachtoffer van een machtigen' invloed, waaraan hij zich niet meer kon onttrekken. Frankrijk keerde, daartoe gebracht door lage motieven der binnenland- sche politiek en door druk van bui ten, den rug toe aan het accoord van Miinchen en werd bijgevolg in den oorlog betrokken. Ik kan u bewijzen geven voor dezen druk- van buiten, die zelfs op dit oogenblik nog wordt uitgeoefend. Ik herinner mi1 zeer goed oen bijeenkomst te mijnen huize in het begin van het voor- jaar van 1939, tusschen Pierre Laval en den Poolschen ambassadeur Lukasiewitsj. La- val bezwoer den Poolschen ambassadeur zijn invloed aan te wenden om zijn regee ring te brengen tot een verstandige en voorzichtige politiek. De Poolsche ambas sadeur antwoordde verachterlijk: „Wij zul len ze dwingen oorlog te voeren." Gij herinnert u zonder twijfel, aldus Bri non, dat eenige dagen voor het uitbreken van den oorlog de Éngelsche ambassadeur in Berlijn een onderhoud had met Hitier. na welks einde een mededeeling van groote beteekenis naar Londen werd gezonden. De ze mededeeling behelsde 't plan voor een vredezame bijlegging van alle Engelsch— Duitsche twistvragen. I-Iet Britsche kabinet beraadslaagde 48 uur lang. In Polen ontstond terstond een levendige reactie tegen een zgn. „in den steek laten." Ik geloof, dat in deze reactie het spoor van een sterken in vloed, die uitgeoefend werd door een hoog geplaatste Amerikaansche persoonlijkheid, moet worden gezien. Dat noemen wij valsche inlichtingen en slechte-raadgevingen. Wij weten thans, waar heen ons dat geleid heeft! Het ziet er naar uit, dat de Italianen thans partij gaan trekken van 'het betere weer. Zij hebben een grooscheepsch offensief op touw gezet. Het ziet er naar uit, a|sof de -Grieksche troepen zich moeten terugtrekken, als zij het leven er althans nog willen afbrengen. Dit staat in verband met het feit, dat de Itali anen geconcentreerde bomaanvallen op de rotsvestingen van de Grieken uitvoeren. Zware artillerie is door de Italianen in de voorste linies in actie gebracht. Zelfs de ver nieling, die de Grieksche artillerie aan de wegen aangericht heeft, heeft niet verhin derd, dat de Italiaansche pioniers deze zeer spoedig weer gerepareerd hebben, zoodat de Italiaansche artillerie thans zonder moeilijk heden oprukt. Onder de Italiaansche troepen bevinden zich ook Albaneesche eenheden, die een goeden indruk maken. Uit Ljoebojna aan de Grieksch-Jocgosla- vische grens meldt de „Pravda", dat gister de gevechten in den sector Koriza-Florina met de grootste hevigheid zijn voortgezet. Het is zonnig en winderig weer. zoodat aan de Joegoslavische grens het machinegeweer- vuur en kanongebulder heel duidelijk hoor baar zijn. De Italiaansche alpenjagers strijden vooral .om een heuvel die de vlakte van Koriza be- 'heerscht en strategisch van zeer groot be lang is. Maandag heeft aan beide zijden ook het luchtwapeh aan den strijd deelgenomen. Onbekende vliegtuigen treffen vliegveld van Bitolje. Maandagmiddag zijn boven de Joegoslavische stad Bitolje, die dicht bij de Grieksch-Albaneesche grens ligt. drie vliegtuigen van niet herkende nationaliteit verschenen, die van een hoogte van 1500 meter twaalf lichte bommen lieten vallen op het station, het officierscasino en het vliegveld. Het Italiaansche gezantschap te Belgrado heeft medegedeeld, dat Grieksche toestel len de bommen zouden hebben laten vallen. Later werd gemeld' Opnieuw zijn van middag tegen drie uur plaatselijke tijd bo ven de stad Bitolje (Monastir). vliegtuigen van onbekende nationaliteit verschenen, die bommen lieten vallen en daarbij o.a. ook het, stafgebouw van de divisie aldaar beschadigden. Hef" Joegoslavische afweer geschut kwam niet in actie. Van Italiaansche zijde wordt op de meest besliste wijze ontkend, dat dit Ita liaansche vliegtuigen kunnen zijn geweest. Men neemt aan. dat het Grieksche of nog waarschijnlijker Éngelsche toestellen wa ren, die op deze wijze gepoogd hebben de betrekkingen tusschen Joegoslavië en Ita lië te vertroebelen. Het Joegoslavische persagentschap Avala deelt omtrent het bombardement van de stad Bi tol (Monastir) mede: „Wij zijn gemachtigd het volgende te pu- bliceeren. Heden den vijfden November, zijn vliegtuigen van vreemde herkomst tus schen 13.40 en 15.10 uur driemaal achter een over ons gebied gevlogen en hebben daarbij boven de stad Bitolj (Monastir) 21 bommen laten vallen. Daarvan zijn er 19 ontploft. Er zijn negen dooden en 21 ge kwetsten te betreuren. De materieele scha de is zeer groot. Er zijn terstond strenge maatre gelen genomen om met alle midde len van de militaire macht voort aan elke nieuwe poging tot schen» ding van onze grenzen en tot het ondernemen van een aanval op ons gebied te beletten. Commissies van deskundigen zijn uit gezonden om de herkomst van deze vlieg tuigen aan de hand van ter plaatse ver zamelde gegeven vast te stellen. Na dit onderzoek zal de regeering de noodige stappen ondernemen, waartoe dit incident noopt". Regeering bijeen. Engelschen verlaten het land. De Joegoslavische regeering is in bijzon dere zitting bijeengeroepen. De correspondent te Belgrado van „La Geen voorbarig optimisme. Éngelsche waarschuwing. Onder het opschrift „Reports and Genials" schrijft de „Daily Herald" o.a. het volgende: „Bevoegde militaire kringen hebben ons gewaarschuwd en verzocht om onbevestigde berichten over de Britsche actie op het Grieksche strijdtooneel met voorzichtigheid (e behandelen. Men verklaarde, dat deze berichten, evenals in' Noorwegen, uit vijande lijke bron kunnen komen, ten einde hier ver warring te stichten. Het kan misschien zijn nut hebben er nog eenmaal aan te herinne ren, dat de optimistische berichten over Brit sche sucessen in Noorwegen niet uit vijande lijke bron kwamen. Ons eigen ministerie van oorlog, onze militaire leiders, alsmede enkele van onze staatslieden hebben toentertijd een groote rol gespeeld bij het voorbarig wekken van verwachtingen. Tijdens de Grieksche campagne moet de regeering ons zooveel mo gelijk juiste berichten geven. Men moet bij ons geen hoop wekken, voordat hiervoor goe de redenen bestaan. De lieden, die tot nu toe onvermoeid de krijgshaftigheid en den strijd- geest van de Italianen hebben gehoond, moe ten thans hun mond houden. De verhaaltjes, waarin werd gezegd, dat de Italianen in. Britsche Somaliland in een grooteren koek hadden gebeten, dan zij konden verwerken, kwamen niet uit vijandelijke bron, doch pre cies zooals hij Noorwegen, van Éngelsche „mi litaire deskundigen" en welingelichte krin gen. De strijd in de Middellandsche Zee is thans begonnen. "Wij mogen niet vergeten, dat de wereld thans oordeelt naar onze da den en niet naar onze woorden. De Italiaansche opmarsch naar Florina vol trok zich van uit het Albaneesche stadje Korga, vervolgens ten zuiden van het Prespa Meer naar het Nededska gebergte, waar de Italianen tot staan werden gebracht. Een hevige strijd is nu gaande om het bezit van den Bigla pas, welke door de1 Grieken hardnekkig verdedigd wordt! Deze pas geeft toegang tot de stad Florina, een knooppunt van hoofdwegen alsmede van den spoorweg Bitolij naar Saloniki. Op de kaart kan men opmarsch volgen welke met dikke zwarte pijltjes is aangege ven. HET NOORD GRIEKSCHE FRONT ^iaemmen 500 meter schoolslag. Gistermorgen is onze wereldrecordhoud ster en nationaal kampioene, Jo Waalberg van de Amsterdamsche dames zwemclub er in geslaagd in het zwémbad van de A.M.V. J. beslag te leggen op eht wereldrecord 500 meter' schoolslag, daarbij eveneens haar eigen Nederlandsche records op de 400 en 500 meter aanmerkelijk verbeterend. Sinds 26 Februari van het vorig jaar stond dit record 'op naam van de Deensche zwem ster Inge Soerensen, die het vestigde te Kopenhagen in den tijd van 7 minuten 58,8 sec. Het is niet de eerste maal, dat onze landgenoote beslag legt op een wereldtitel, want op 11 Juni 1937 slaagde zij er reeds in, in wereldrecordtijd te zwemmen op de 200 meter schoolslag, hetgeen zij achtereenvol gens op 27 Juni 1937 te Zaandijk en 2 Oc- tober 1937 te Gent nog verbeterde door de zen afstand te zwemmen in den tijd van 2 minuten 56,9 sec. Ruim twee jaar later, op 8 November 1939, verbeterde de Brazili- aansche zwemster, Maria Lenk, dezen tijd nog te Rio de Janeiro door dezen afstand af te leggen in 2 min. 56 sec. De prestatie van dezen avond is des te fraaier, wanneer men rekening houdt met het feit, dat nog niet zoo heel lang gele den onze nationale kampioene op de 100 meter 'werd geslagen door haar groote ri vale, Alie Stijl van de zwemvereeniging de Meeuwen, die op 14 Januari j.1. te Amster dam op dezen afstand 1 seconden sneller bleék met den tijd van 1 min. 21,6 sec. Behalve de nieuwe titels op de 400 en 500 meter heeft Jopie Waalberg thans nog de volgende titels in haar bezit: wereldre cord 200 yards schoolslag, gevestigd te Am sterdam op 11 Juli 1939 in 2 min. 40,3 sec. Europeesch- en Nederlandsch record 200 meter schoolslag, gevestigd te Gent op 2 October 1937 in 2 min. 56,9 sec. vora Fascista" meldt, dat de Engelschen Joegoslavië beginnen te verlaten. Het tech nische personeel van het Britsche mijn bedrijf te Trepka is reeds via Istanboel naar Cairo vertrokken Ook de employé's van de Shell hebben het land verlaten. ROLLS-ROYCE MOTORENFABRIEK AANGEVALLEN. In d.en nacht van 4 op 5 November is weer. de eene golf van Duitsche vliegtuigen na de andere opgestegen om Londen aan te vallen. Bovendien werden verscheidene ste den in Schotland met veel succes door an dere formaties bestookt. Naar eerst thans bekend wordt, is Hiüington bij Glasgow he vig gebombardeerd. Men heeft vijf zware branden en ontploffingen waargenomen. Te Ililington staat de bekende fabriek van vliegtuigimotoron Rolls Royce. een der be langrijkste fabrieken voor de Éngelsche vlifegtuigenindustrie, waar vooral de moto ren voor de jagers vervaardigd worden. In den loop van den dag zijn de spoor banen te Norvvich aangevallen, evenals het 'vliegvled Swanton—Morley, waarbij onder komens en hangars door ketitnghommen vernield werden. Engel?che jagers, die aan de Zuidoostkust door Duitsche jagers ver rast werden en. hoewel ze in de meerder heid waren, geen strijd wilden leveren, wer den achtervolgd. Een Spitfire werd neerge schoten. Bezoldiging personeel opbouwdienst Regeling met terugwerkende kracht tot 15 October. Ten aanzien van de voorloopige bezoldi ging van personeel van den opbouvvdienst is o.a. het volgende bepaald. De bezoldiging va;r officieren op nonac tiviteit, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal bedragen het verschil tusschen de nonacti- viteits-bezoldiging en de activiteits-bezoldi- ging, welke zij bij de landmacht zouden heb ben genoten. Kindertoelage wordt niet in rekening ge bracht. Inhoudingen voor pensioenbijdragen heb ben niet plaats. De bezoldiging van officieren en mili tairen beneden den rang van officier, ont slagen onder toekenning van wachtgeld en ingedeeld bij den opbouwdienst, zal ingaan drie maanden na de dag, waarop zij in het genot van wachtgeld zijn gesteld, en zal be dragen voor gehuwden 15 pet. en voor onge- huwden 25 pet. van het voor de eerste drie maanden vastgestelde wachtgeld. De bezoldiging van reserve-officieren, ver lofsonderofficieren en personeel der marine reserve, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal gelijk zijn aan die, welke zij voor Juli 1940 bij de Nederlandsche weermacht genoten, be houdens het hierna bepaalde. Voor zoover de betrokkenen in het tijdvak 15 Juli 1940 tot en met 14 Octoher 1940 zijn gehuwd, worden zij berekend voor een be zoldiging, welke zij zouden hebben geno ten. indien zij op 14 Juli 1940 reeds gehuwd waren.. Amsterdamsche effectenbears OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 100% 101% Nederland 1940 II 4 95 7/16-95% 9534.95% Idem met bel. fac. 100% 101% Nederland 1938 3.3% 86-S53/4 86-85 7/16 Oost-Indië 1937 3 84% 84% Oost Indië 1937 A 3 81 81 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Kónv Kas (m.v.) 4 24-33 26%-» 79% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 87% 85% 's Grav. '37 13% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 85% 85 R'dam '37 I. ITI 3% 85% 85 Z.-Holland 1937 3 84 84% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 91% 913,4 INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 132 140 Gelsenk. Bergw. 5 66 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 182 180 Ned. Ind. Handelsb. A 141% 140 Ned. Handel Mij. c. v. A 120 121 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Biünenland. A.K.U. 127-121 123-125 Calvé Delft c.v. A. 87% 83% Centr. Suiker Mij. 179% 180 Fokker g. A. 195 Lever Bros en Unilever cv.A140%-136% 139-136% Ned. Ford 327 Philips G B.v.A. 220-208 214-206 Philips pref. A 146% 146 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 293/4-28% 28%-29 7/16 Am. Sm. en Ref. c.A. 46 46. Beth. Steel c.v. A SS-84% 86-87% Gen. Motors c.v. A. 54 Kennecot Copper c.v. A. 383/4-37% 37 7/16-37 13/16 North. Am. Aviation c.v.A. 20 Rep. Steel c.v. A. 25%-24% 243/4-25% U. S. Steel c.v. A. 73%-70% 70%-72 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dorcftsche Petr. g. A. 255 261% Kon. Petr. 297-2S0% 295-2S7% Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 13-12% 12%-13 12-11% 11%-11% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 112-108 110-113 Java China-Japanlijn A. 138-135 137-139 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 155-145 151-153 Kon. Paketvaart A. 219 229% Ned. Scheepv. Unie A. 170-163 107%-164 Rott. Llovd A. 133-135 134%-137 Stoomv. Mij. Nederland A 136-140 139-142 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 465-451 457-466 Javasche Cultuur 259 N.I.S.U. 258 258 Ver. Vorstenl. Cult. 130%-123% 130%-126 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 183 187-190 Deli Mij. c. v. A. 250-244 248%-250 Senembah 191-195 195 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 260-250% Bandar Rubber Mij. A. 260%-254% Deli Batavia Mij. A. 174-171 176-1S4 191%-1S5 189%-193 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 6 November '40: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 36.40: Zweedsche Kronen 44,83 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54 De sergeanten (wacht.meesters)-titulair worden van 15 Octoher 1940 af berekend voor de minimum-bezoldiging van een sergeant bij de landmacht, Offif'oron van He marine-reserve ontvan gen het traktement voor plaatsing aan wal, henevens de kindertoelage. Personeel van de marine-reserve beneden den rang van officier ontvangt de soldij voor plaatsing aan boord. henevens dc kindertoelage. De bezoldiging geschiedt uitsluitend volgens de algemeene schaal, zoodat vaklieden e.d. niet langer als zoo danig hoogere soldij ontvangen. Personeel van den 'vrijwi.lHg.en reserve- hulpschependienst geniet de begin sol diien voor olaatsing aan boord der overeenkom" sfige catpgoripën beroepspersoneel. hene vens de kindertoelage. De zakgelden. I>e zakgelden bii den opbouwdienst zul- 'en per dag bedragen voor: het gewezen heroenspersoneel: korporaal met geschiktheid voor den naasthoogeren rang f 0.70. kornnrael f 0 65, soldaat ls'® klasse f 0 55. soldaat f 0.45: het gewezpn vpHofspcrsoneel: korporaal f 0 40 soldaat f 0.30. Dit besluit trepd heden in werking, met terugwerkende kracht tot 15 Oct. 1940.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2