Meterhuur vervallen Woensdag 5 November 1940 Tweede blad RAAD OUDKARSPEL Drie van de vijf tegen samenvoeging Langendijker gemeenten Arrondisseoients rechtbank te Alkmaar Samenvoeging van Bergen en Schoorl MEERVOUDIGE STRAFKAMER (Zitting van Dinsdag 5 November) Nieuwe N i e d o r p. GUMMI-WATERLAARZEN EN EEN- SCHOP! Een zekere G. P. was feitelijk schipper van zijn beroep en woonde in Amsterdam, doch daar er bij de binnenvaart niets meer te verdienen viel, had verd. zich aangemeld bij de Heide Maatschappij, welke bezig was in Nieuwe Niedorp een werk uit te voeren. De Officier van Justitie mr. Urbanus legde dezen verd. tenlaste, dat hij zich al daar een paar gummi-waterlaarzen en een schop had toegeëigend. Verd. ontkende ten stelligste. ï>e waterlaar zen had hij zelf gekocht en ook de schop be hoorde hem toe. Get. S. V. uit St. Pancras had op 8 Juli na afloop van het werk over den Kanaaldijk te Nieuwe Niedorp gereden, achter eenige werklieden, die ook van het werk kwamen. Verd. was toen den Bulleweg ingeslagen en get. wist pertinent te vertellen, dat verd. toen geen gummi-waterlaarzen bij zich had gehad. Na een kwartiertje te hebben ge wacht kwam verd. terug met een paa^* gum mi-waterlaarzen. De president mr. v. Tuyll van Seroosker- ken vroeg get. of deze verd. dus vóórdien geen laarzen bij zich had? Absoluut niet: verklaarde get. Verd. ontkende zulks en zeide geen laar zen bij zich te hebben gehad. De volgende get. was een zekere C. J. P. uit Nieuwe Niedorp, die op 2 Juli den schop had vermist, waarmede hij zelf had gewerkt Get. herkende den schop als zijn persoonlijk eigendom. RAPPORT DER VER. VAN NED. GEMEENTEN. Niks van an; het was mijn schop aldus verd.. Bij een koopman L. P. te Zaandam waren de gummilaarzen door de politie in beslag genomen. De werkman C. J. P. die ook bij genoemd werk aan den arbeid, was geweest, herken de eerst den schop niet, doch bij nader in zien zeide hij toch, dat het de schop van hem was. De president mr. v. Tuyll van Seroosker- ken maakte er get. een verwijt van, dat hij eerst den schop als zijn eigendom herkende en later, weer niet. Denkt p dan eerst na; vóór dat U ariwtoord geeft, voegde de presi dent er aan toe. Dien schop heb ik zelf gekocht en de laar zen heb ik daar zien staan en van iemand gekocht; zeide verd. Van wien dan? vroeg de president. Dat kon verd. zich niet meer herinneren. Juist, de gewone onbekende, merkte de pres. sarcastisch op. Mr. van Tuyll van Serooskerken merkte op, dat in het proces-verbaal stond, dat verd. de laarzen van een kennis had gekre gen. Dat is dan zeker fantasie; dus iedereen fantaseert in deze zaak. De Officier van Justitie requisitoir nemend, achtte het tenlaste gelegde wettig en over tuigend bewezen, niettegenstaande de hard nekkige ontkentenis van verd. Mr, Ubbens hechtte meer geloof aan de verklaringen der getuigen en het verhaal van verd.' ver wees de Officier naar het rijk der fabelen. Spr. noemde deze diefstalen ernstige feiten, omdat de eene arbeider hier z'n makkers had bestolen. De algemeene preventie eischte hier een gevoelige straf en daarom werd tegen verd. drie maanden gevangenisstraf gecischt, met teruggave der laarzen en wan den schop aan de rechtmatige eigenaars. Verd. bleef ook na het requisitoir hardnekkig ontkennen. De president bepaalde de uitspraak in deze zaak op heden over veertien dagen. uit het gemeentefonds aan de gemeente Schoorl vervalt. Tegenover de uit te kee- ren wachtgelden aan deze functionarissen zal vermoedelijk geraamd kunnen worden een rijksbijdrage in deze wachtgelden. Aan vankelijk zal daarom de netto-last ten aan zien van deze functionarissen slechts met eenige honderden guldens verminderen. GEEN STEMMING GEHOUDEN. De naam moet Langendijk wor- den, het centrum Noordschar- woude. De gemeenteraad vergaderde gisteravond onder leiding van burgemeester Wijnveldt, tevens secretaris. De- heer Borst was om de bekende rede nen afwezig. De heer Bommer was ook afwezig wegens ziekte. Naar aanleiding wijziging der schooltijden keurde de heer Rijper het af, dat in een na burige gemeente op Zaterdag en Maandag vrij gegeven is. waardoor de kinderen bena deeld worden. Spr. zeide, ook reeds in het schoolbestuur dat besluit te hebben becriti- seerd. Er zijp nu nog brandstoffen, dus is het niet noodig. Van den wn. Secretaris-Generaal van het departement van Sociale Zaken was een brief ontvangen betr. den brandstoffenbij- slag gedurende den winter 1940'41. De brandstoffenbon zal van 13. October tot 23 November f 1.en van 24 November tot 8 Maart f 1.30 en daarna weer f 1.per week zijn. De kleine tuinders in groep B ontvangen ook dezen bijslag. B. en W. stelden voor, dezen brandstoffen- toeslag te verleenen. Aldus besloten. De heer K. Hoekstra verzocht verlenging van den ontruimingstermijn van zijn wo ning. Op voorstel van B. en, W. werd deze termijn met zes maanden verlengd. Van „De Eendracht" is een verzoek ont vangen om in de politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij het verbo den wordt Zeeuwsche blauwe aardappelen te vex-bouwen in verband met het besmettings gevaar door virusziekten. In banden van B. en W. om prae-advies. De voorziter deelde mede, dat B. en W. er in zijn geslaagd een sluitende begrooting aan te bieden. Hoewel volgens raming van het Rijk de gemeente over 1941 rekening zal moeten houden met een mindere uit keering uit het gemeentefonds van onge veer f 3000.de subsidies zijn gehand haafd en nog eenige nieuwe posten zijn opgebracht en geen belastingverhooging wordt voorgesteld, sluit deze begrooting nog met een bedrag voor „onvoorziene uit gaven" van f 556.58. B. en W. stellen voor. een relcening-cou- rant-overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ten behoeve van de gemeensch. gasfabriek. Aldus besloten. B. en W. stelden voor, een verordening vast te stellen, regelende de bewaring van afvalstoffen. De heer de Boer vroeg of ook de afval van de kool bewaard moet worden door de tuinders. De vooi*zitter meende van niet. De verordening werd aldus' vastgesteld. Tenslotte kwam DE SAMENVOEGFING VAN DE VIER LANGENDIJKER GEMEEN TEN aan de orde. Voorzitter gaat de geschiedenis na. Mijn standpunt ten opzichte van Langend ijk-één zegt hij. is genoegzaam bekend. Het is mijn inziens toe te juichen, dat Broek op Langendijk daarvan deel zal uitmaken. Het zal onzen ingezetenen niet onverschil lig zijn waar de zetel van de nieuwe ge meente zal zijn gevestigd. Ook zal het van groot- belang zijn, dat de openbare lagere school met haar groofe en goed geoutilleerde gymnastieklokaal, in stand blijft. En dit is mogelijk, omdat het in het voornemen ligt de 'school te Zuid-Scharwoude op te heffen en de kinderen naar de school te Noordschar woude te dirigeeren, terwijl dan 'n deel der schoolgaande kinderen van de school te Noordscharwoude overgebracht kan worden naar de school te Oudkarspel, waarvan mo menteel een lokaal niet wordt gebruikt. Ver der zal door de samenvoeging blijken, dat het in het belang der ingezetenen is dat het Distributie-kantoor, dat thans te Broek is ge vestigd, wordt overgebracht naar het cen trum, dus Noordscharwoude. Voorzitter sloot deze uileiding met den wensch. dat een eenparig advies voor de v'cr- eeniging zal worden uitgebracht en er is van overtuigd, dat de voreeniging van deze gc- meenteh een-daad zal zijn van wijs bestuurs beleid cn een zegen voor de toekomst. Wat de bruid mee ten huwelijk brengt. De gemeenterekening over 1939 sluit, met een batig saldo van 5504,30. Ilondenbclas- ting, vermakelijkheidsbelasting zijn nog nimmer verhoogd en staan nog op het oude tarief, straatbelasting wordt niet geheven, de geheele schuld der gemeente bedraagt 34753,—, waarvan 19547,— voor de ren- telooze tuindersvoorschotten en 8016,— voor de gemeenschappelijke gasfabriek. De gemeente heeft een bezit aan landerijen van plm. 50 ha, wat verkapitaliseerd tegen 1500,per ha een bedrag vertegenwoor digt van 75000,En 200 juist is opnieuw een sluitende bcgrooting ingediend, zonder belastingverhooging. De heer De Boer (weth.) zeide tegenstan der te zijn en te blijven. Hij staat op het zelfde standpunt als voorheen. Het is voor spr. nog moeilijker geworden, nu de ern stige tijden het noodig maken, dat men veel naar het gemeentehuis zal moeten. Daar komt nog bij da.t onze gemeente er het allergunstigst voorstaat, al wil spr. de anderen daar geen verwijt van maken. Als dit aan ons beleid ligt, dan hebt U er een groot aandeel in, zeide spr. tot den voor zitter. Wij zitten aan het eind, hetgeen voor onze gemeentenaren tijdroovénd zal zijn. Als de burgerij mee had mogen spre ken zouden er veel tegen zijn geweest. Nog een tegenstander. Weth. Bakker zeide, deze zaak ernstig te hebben bestudeerd, maar hoewel hij 20 ja ren geleden voorstander was, zal hij er nu zijn stem niet aan kunnen geven. Spr. kan zijn steun niet geven, omdat ór toch niets meer aan te doen is en geen rekening wordt gehouden met onze ge dachten, terwijl ook art. 158 van de Ge meentewet uitgeschakeld is. Dat strijd te gen onze democratische gevoelens. Spr. geloofde dat de Langendijk geen achterlijke streek is. Wat de bezuiniging betreft, eerst na den oorlog kan men zien, dat er gebeuren moet. De heer Bakker wees èr op, dat de gemeen te zich goed bedruipen kan. Op allerlei gebied kan nog bezuinigd wor den, maar het kwade punt is, dat de amb tenaren op straat komen. We zouden een nieuwe Columbus moeten hebben, om een nieuwe wereld voor hen te ontdekken. De heer L. Kal verdijk zou wel vóór sa menvoeging zijn. als er voordeelen waren. Die» zijn er niet. Wij hebben een zelfstan dige gemeente: voor Noordscharwoude en' Zuidscharwoude is dat iets anders. Zuid- scharwoude is noodlijdend en Noordschar woude ontvangt ook bijdragen, terwijl wij hier nog niet aan den «top staan met de be lastingen. Aan den weg in Zuidscharwoude, het raad huis in Broek zal aanstonds ook door ons betaald worden. Een voorstander aan het woord. De heer Rijper kan verschillende reeds ge noemde dingen onderschrijven, maar het zijn onderdeelen. De tijd is wel slecht geko zen voor de samenvoeging. De R-K. fractie is er voor, omdat het R.K. Kerkbestuur bewijzen heeft, dat het kan. Er zit werkelijk een financieel voordeel in, g&- loofde de heer Rijper. We zullen met leedwezen, aldus de heer Kaan, afscheid nemen van de zelfstandige gemeente. Er zal niets aan te doen zijn, we moeten probèeren er van te maken wat er van te maken is. Spr. was eerst ook tegen samenvoeging maar er is nadien zoo veel gebeurd dat hij van standpunt veranderd is. De voorzitter meende, dat de tegenstan ders zich verliezen in kleinigheden. Hoofdpijn en Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cl Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10. en 50 ct. LANGENDIJK. COMMISSIE VAN BEHEER GEMEENSCHAPPELIJKE GASFABRIEK. De meterhuren vervallen. Maar niet die, welke zijn opgenomen in de vastrechttarieven. De be grooting 1941 vastgesteld. Gistermiddag vergaderde de Commissie van Beheer in het kantoor van de fabriek.- De voorzitter, de heer J. Kroonenburg, deelde mede; dat de heer Schrijver bericht van verhindering heeft gezonden. Na voorlezing der notulen deelde de voorzitter mede, dat de verzekering tegen molest gesloten is bij Centr. Beheer. De bedrijfsverzekering is-eveneens afge sloten; in de polis is opgenomen dat bij overdracht der fabriek de verzekering ver valt. De gastoevoer naar St. Pancras is uit stekend. Er zijn geen klachten meer ont vangen. Van de verlenging der dubbele buisleiding tot het zuideindo van Broek heeft men voorloopig afgezien. Voorz. deelde mede. dat in de eerste 9maan den van dit jaar 't gebruik is toegenomen: gewoon gas met 88367 M3, muntgas met 101454 M3, kachelgas met 21576 M3, totaal toename 211397 M3. De afname van indus- triegas is verminderd met 451 M3, zoodat het totaal verbruik met 210946 M3 is toe genomen of met 43,4%. Het aantal ver bruikers was op 30 Septejnber 2301, op 1 Januari 2141, dus een toeneming van 160. Er zijn nog 59 aanvragen die op afdoe ning wachten. De kasopname door het verrificatiekan- toor gaf aan dat alles in orde was bevonden. Hierna werd overgegaan tot behandeling van de begrooting 1941. De voorzitter deelde mede dat de kolen- prijs onstandvastig is. Er komen wel ver hoogingen. Eventueele verhoogingen zou den aanleiding kunnen zijn, dat de gasprijs moet worden verhoogd. Het bedrag voor onvoorziene is ruim 11000,maar toch vroeg het bestuur machtiging, om, moch ten de omstandigheden er toe dwingen den gasprijs te verhoogen. We kunnen natuur lijk wel het een en ander putten uit on voorzien, dat het bestuur zoo noodig kan optreden. De heer Kramer is het opgevallen, dat de begrooting hoog is opgezet. De voorzitter antwoordde dat dit thans wel een noodzakelijkheid was. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de meterhuur geheel is vervallen. Die is altijd al als een onbillijkheid gevoeld. Er is zooveel mogelijk rekening gehouden met de toekomst. De heer Smit, de directeur gaf een mo derne toelichting. De steenkolen, de hoofdpost, wisselt met de maand. We hebben geen zeggenschap te bepalen welke kolen wij krijgen toegezegd. De Holfandsche komen op f 12,de 'Duit- sche al op f 20.— per ton. De gasopbrengst van de laatste is hooger, waardoor de prijs Van onze financieel gezonde gemeente zal verwacht worden dat wij de zwakkere zus ter steunen. Dat kan de overheid niet lan ger doen. Spr. wees op de concentratie van de Electnciteitsbedrijven, waar de heer Bakker toch een groot voorstander van was. Ook was hij het t-a.v. de concentratie van gasfabrieken. Nu komt de concentratie van gemeenten, om meer te kunnen doen, maar nu is de heer Bakker tegen. Onder en niet wijzer? Spr. meende dat als men ouder wordt, wijzer wordt. Bij den heer Bakker is het anders: die wordt' conservatiever. Dit kan spr. niet bewonderen. De heer Bakker zeide, dat het heel iets an ders is, concentratie van fabrieken of van ge meenten. $pr. is wel voor de sterke voor de zwakke, maar dat kan ook op andere ma nieren, bijv. door verandering van de belas tingen. Geld is toch nog de ziel van de nego tie; al wordt wel eens anders beweerd. Spr. handhaafde zijn standpunt. De heer Kal verdijk betreurde de omzwaai van den heer Kaan, die twee maanden ge leden, toen de commissaris er was, nog te genstander was. De heer Kaan verdedigde zijn standpunt. Het ging vroeger om drie gemeenten, nu om vier. In de laatste maanden is er heel wat ge beurd. We moeten de zaken breeder bezien dan voorheen 't geval was. De tegenstanders hebben geen ander voorstel tegenover dat van Ged. Staten gesteld. We moeten de din gen in een nieuw licht zien. De voorzitter besprak de positie van de ambtenaren. Het ambtenarenreglement houdt de wachtgeldregeling in, waarvoor de niet-herplaatste ambtenaren in aanmerking komen. Het nieuwe bestuur zal ongetwijfeld zeer gaarne gebruik maken van de wenschen en gedachten uit den Raad. Voorzitters overtuiging is. dat de Langen dijk een centrum zal worden, dat een toe komst tegemoet sraat. Het vereenigingsleven uit deze gemeente is al verplaatst naar Noordscharwoude. Een veeg voor den heer Bakker. Voorz. kan' zich het zeer enge standpunt van wethouder Bakker niet indenken. Spr. geloofde, dat er andere motieven zijn, die den heer Bakker niet wil zeggen, die hem er tegen doen zijn. De heer Bakker knikte bevestigend. Wanneer de combinatie tot stand komt, wilde de voorzitter de centrumgemeente Noordscharwoude doeii zijn. Dat is van groot belnag voor de gemeentenarenvan Oudkarspel Het centraal distributiekantoor wilde voorzitter overplaatsen naar Noord scharwoude. De naam der gemeente wilde spr. Langendijk noemen. Hiermede ging de raad accoord. Daarna volgde sluiting. wel eenigszins wordt gecompenseerd. Van daar is aan de gemeentebesturen den raad ge geven, de mogelijkheid te openen om de gasprijs te verhoogen, wanneer de daarvoor opgestelde formule dit nodig maakt. Een hoogere prijs van f 5.— per ton ko len zou de begrooting met f 16.500 verzwaren en de gasprijs verhoogd moeten worden. De kassenbouwers mogen niet de dupe van cokesprijsverhooging worden, want dat zijn onze grootste afnemers. Particulieren ne men hier weinig af. Spr. zal hierover nog inlichtingen inwinnen. De heer Smit wees voorts' op de stijging van de kosten van diverse benoodigde ma terialen. De heer Kloosterboer zeide, dat voor de kassenbouwers de kolen goed afkomen. De directeur deelde mede, dat veranderin gen van bestaande tarieven niet mogelijk is. Het mag niet 'van hoogerhand. De heer Weel: dus profiteeren de oude gebruikers? De heer Smit: Neen, dat juist niet. Het vastrecht, waarin de meterhuur is opgeno men, mag niet verlaagd worden. Daarente gen betalen de nieuwe verbruikers hoogere tarieven, zoodat. hun de meterhuur thans tegemoet komt. De begrooting werd voorloopig vastgesteld op een totaal bedrag van f 117410.25 met een post van onvoorzien van f 11043.11 Deze begrooting is opgezet op een. gemid delde kolenprijs van f 15 per ton. Na rondvraag sluiting. DIE ZULLEN HUN STRAF NIET ONTLOOPEN. Zooals dezer dagen werd vermeld, hebben een aantal jongelui van den Langendijk in de gemeente Harenkarspel de peultjes aardig opgeschept, door zich uit te geven voor leden van de luchtbescherming, door het plegen van huisvredebreuk en nog wat liefelijks meer. Een paar van deze helden werden reeds denzelfden avond door de geplaagde menschen onder handen genomen, maar de polilie heeft ook een nader onderzoek inge steld. De rijks- en gèmeentc-politie van Ha renkarspel en de gemeenteveldwachter van Oudkarspel, hebben de daders van deze wan daden opgespoord, flet bleken twee jongens uit Haren karspel en vier uit Oudkarspcl te zijn, allemaal in den leeftijd van 15 tot 21 jaren. Zij zullen hun gerechte straf ongetwij feld-niet ontloopen, en dat is maar goed ook. HARENKARSPEL WAARLAND. DAMMEN. De 3e en 4e ronde gespeeld in de onderlinge damcompetitie, zijn als volgt: le klasse: A. Komen—N. Bruin 0—2 G. JonkerP. Dekker Az. 20 N. VolkersG. Borst Jz. 20 P. BeemsterboerG. Borst 20 A. BruinN. Volkers Pz. 11 P. Dekker Az.A. Ruiter 20 N. BruinG. Jonker 11 2e klasse: J. Bakker Pz—J. Dekker 20 .Tb. SchramaN. Pancras 20 G. Dekker Jz.F. Ruiter 20 W. ZwagermanP. Noordstrand 20 W. Noordstrand—D. v. d. GuR'k 02 J. DekkerD. v. d. Gulik 20 J. Bos—W. Zwagerman t—1 F.. RuiterC. Pater 20 N. Pancras—G. Dekker 1 J. BakkerJac. Schra- 2 Conclusie: beide gemeenten zul len noodlijdend worden. Wij ontvingen een uitgebreid rapport van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten over de eventueele samenvoeging der ge meenten Bergen cn Schoorl. liet navolgende is hieraan ontleend: Het rapport is gebaseerd op de begroo tingen der beide gemeenten en geeft de finantieele consequenties weer verbonden aan een samenvoeging der beide gemeenten. Inkomsten. Wat de inkomsten betreft, neemt het rap port allereerst onder de loupe de perso- neeJe belasting. Bergen is voor deze belas ting ingedeeld in de 5e klasse en heft 150—220 opcenten. Schoorl daarentegen is ignedeeld in de 6e klasse cn heft 200 op centen, Indien de te Bergen geldende klas se-indeeling zonder meer in de nieuwe ge meente gehandhaafd blijft, zal de opbrengst der hoofdsom cn dus ook der opcenten een kleine vermindering ondergaan. Dit be zwaar kan ondervangen worden door het gedeelte der nieuwe gemeente, hetwelk vdorheen de gemeente Schoorl uitmaakte, in de Ge klasse in te deelen. In het Sclioorlsche gedeelte der nieuwe gemeente zal ook de opcentenrcgeling (150 —220) worden ingevoerd. Aannemend dat de gemiddelde huurwaarde in Bergen hoo ger is dan in Schoorl moet verwacht wor den, dat deze progressieve regeling minder zal opbrengen dan een uniforme regeling van 200 opcenten. Een terugbrengen van Bergen in de 6e klasse zou een mogelijkheid bieden om de verminderde inkomsten te compenseeren. Niet beoordeeld kan worden of de rioolbe lasting, welke ook voor het Sclioorlsche gedeelte zal gelden, aldaar eenige op brengst zal opleveren. Een tweede punt van beteekenis is de uitkeering uit het Werkloosheidssubsidie- fonds. De gewone bijdrage voor Bergen is in 1940 geraamd op 68.9 voor Schoorl op 77. De systematiek dezer regeling is zoo opgezet, dat, steeds 15% der belasting capaciteit besteed moet worden ter dek king van de werkloosheidslasten. Dit heeft tot gevolg, dat de nieuwe gemeente onge veer dezelfde gewone bijdrage zal ontvan gen als thans door beide gemeenten wordt ontvangen,, indien de overige factoren ge lijk blijven Een derde punt van beteekenis is de uit keering uit het gemeentefonds. Om eenige richtlijn te onderkennen heeft het rapport als basis genomen de uitgaven- en draag- krachtfactoren 1937. Hieruit blijkt dat voor de financieele ver konding de uitga.venfac.tor in Bergen 54.1% flor draagkrtichtfactor bedraagt en in Schoorl 54.2%. Dit wel verrassende resul taat heeft tot gevolg, dat, als deze even redigheid zich ook in volgende jaren voort zet. bij samenvoeging de uitkeering uit bel gemeentefonds op gelijke wijze wordt beinyloed als voorheen. De eenige conclusie is dan ook, dat zich een verlagende tendenz van bescheiden aard voordoet ,die zich voegt bij de ver. lagende tendenzen die zich in beide ge meenten reeds .voordoen. Gedoeld wordt hierbij op de afnemende garantiebedragen. De overige inkomsten zullen tengevolge van de samenvoeging geen of weinig ver andering ondergaan. Bijzondere en nood- lijdendheidsbedragcn laten wij hierbij voor loopig buiten beschouwing. Uitgaven. Bij de uitgaven zullen op verschillende posten lagpre bedragenkunnen worden ge raamd dan thans in béide gemeenten wor den uitgegeven. Een nauwkeurig nagaan dezer verlagingen is zonder onderzoek ter Plaalse niet mogelijk. De vermindering zal zich wel hoofdzakelijk heperkon tot de alge meene beheerskosten. Wel is waar vervallen ook de salarissen van den Burgemeester, en- den Secretaris van 'Schoorl. doch hiertegenover staaf, dat ook de bijdrage in deze wedden ad f 3000 Conclusie. Aannemend, dat bij het opzetten van een cijferopstelling'toch nog zal kunnen worden weggewerkt door bezuinigingen, kan toch niet aan den indruk ontkomen worden, dat de nieuwe gemeente alleen reeds door de samenvoeging op de grens der noodlij dendheid zal komen te staan. Als daarnaast nog andere factoren, voortvloeiend uit de huidige tijdsomstandigheden.ook hun in vloed in dezelfde richting uil-oefenen, dan is het niet onmogelijk, dat juist de vorming van de nieuwe gemeente de laatste stoot is om ook de gemeenschap welker dagelijksch bestuur de gemeenten vormen, noodlijdend te doen worden. SCHOORL RAADSVERGADERING. Samenvoeging BergenSchoorl? De Raad zal Donderdag 7 November, des n.m. ten 2.30 uur, in openbare zitting bijeen komen. De agenda vermeldt onder meer:N Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten, ten be drage van f 60.000.— ten behoeve van den dienst 1941. Aanbieding van de Gemcentebegrooting, van -de begrootingen van den Vleeschkeu- ringsdienst, het Gasdistributicbedrijf en van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon voor 1941. Benoeming van een commissie van onder zoek voor deze begrootingen. Voorstel tol vaststelling van een Verorde ning betreffende het bewaren enz. van af vallen van levensmiddelen cn dierlijke af vallen. Voorstellen tot vaststelling van verschillen de rekeningen. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van pen crediet van f 1100.ten behoeve van de eindafrekening van de stichting van de open bare lagere school aan den Molenweg. (Het betreft hier de afrekening met den aannemer ter tegemoetkoming in de door hem terzake van den oorlogstoestand betaal de hoogere materiaalprijzen.) Voorstel tot omlegging van het Achlerpad in de buurtschap Catrijp, nabij de R.K. Kerk aldaar, ten behoeve van de uitbreiding van de R.K. Begraafplaats. En tenslotte: Voorstel.van B. en W. tot het uitbrengen van een advies aan Ged. Staten ter zake van de voorgenomen samenvoeging der gemeen ten Bergen en Schoorl. In een elftal punten stellen B. cn W. voor 's Raads gevoelen ken baar te maken. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. BURGERLIJKE STAND. Over de maand October. Geboren: Maart je, dochter van Jacob Koe dijk en Aafje Pasterkamp. .Tohannes, zoon van Jan Engel en Albeetje Hoofd. Elisabetli, dochter van Abel Niehoff en Hendrik», Oud. Tini, dochter van Pieter l-Tollenberg en Maar- tje Zwaan. .Tan, zoon van Tamis Kossen en Dieuwertje Arends. Overleden: Dieuwertje Kroon, wed. van D. Hoogland, oud 74 jaar, overl. te Alkmaar. Ingekomen personen: Catharina Dekker, van Leeuwarden naar Dorpss!r. 619. Cl. Koster, van Amsterdam naar 522. L. van der Velde, van Koedijk naar 120. Breehtie Aardeina, van Alkmaar naar 620; Maartje Droog, van Heiloo naar 171. P. Brouwer, van Andijk naar 457. Cath. Brink, van Heerhugowaard naar 272. Vertrokken personen: .Tacob van der Welle naar Wieringcn. Jan netje Boon naar Scliagen. Maria II. Buyze naar Beverwijk. Brig. C. Wokke naar Heer hugowaard. Ae Leen, wed. v, d. I-Iorst, naar Heerhugowaard. Ne. Dirfcmaat naar Amster dam. Corn. de Waard naar Zuidscharwoude.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5