De Mascotte Saamhoorigheid bij Volksonderwijs N1PPER EN PELLE „Het Witte Kruis" vergadert Radioprogramma Resoluties aangenomen voor verlenging lerplichtigen leeftijd, verlaging leerlingensehaal verplicht onderwijs lichamelijke oefening. „Volksonderwijs* hield te Utrecht een huishoudelijke vergadering, die door afge vaardigden uit alle deelen van het land zeer druk bezocht was. De Alg. Voorzitter, de heer Mr. W. C. Wandelaar, kon door ziekte niet aanwezig zijn, waardoor de leiding der «vergadering in handen was van den heer Ds. G. West- mij se. Na de openingsrede, welke grootebijval oojrstte. werd Mr. Wendelaar met overgroo- te meerderheid van stemmen tot lid van het Hoofdbestuur herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlij den van den heer A. Jansen te Deventer, werd gekozen de'heer B. G. Meyerman te Doetinchem, terwijl de heer J. van Dijke hij enkele candidaatstelling tot Alg. Secre taris benoemd werd herkozen. De rekening en verantwoording over 1939 werd met algemeene stemmen goedge keurd; terwijl na een korte discussie de be grooting voor 1941 eveneens met algemeene «temmen werd vastgesteld. Na het behandelen van eenige punten van huishoudelijken aard werd door t H. B.-lid, den heer N. Kropveld uit Assen een inleiding gehouden over: „Verplicht onder wijs in de lichamelijke oefening, verlenging van de leerplichtige leeftijd en verlaging van de leerlingensehaal," waarna met alge meene stemmen een door het Hoofdbestuur voorgelegde resolutie werd aangenomen. Deze resolutie luidt: „De Alg. vergadering enz.gehoord de inleiding, overwegende: Dat op verlenging van de leerplichtige leeftijd door allen, die deugdelijk lager on derwijs zien als een maatschappelijk belang van de allerhoogste orde, reeds gedurende een reeks van jaren met klem van argumen ten is aangedrongen; dat in het bijzonder voor die kinderen, die na de lagere school geen onderwijs meer ontvangen, één jaar langer onderwijs van buitengewoon groote beteekenis is; Dat de nog steeds gehandhaafd wordende leerlingensehaal belangrijke schade doet aan de opvoeding en opleiding van de jeugd; Dat voor een harmonische opvoeding van de jeugd goed onderwijs in de lichamelijke oefening dringend noodzakelijk is; Van oordeel: Dat voor het invoeren van de gewenschte verbeteringen naast de genoemde argumen ten van opvoedkundigen aard, evenzeer ge- i pleit kan worden op economische gronden; Dat immers, zoowel door een verlenging Van de leerplichtige leertijd en een verla ging van de leerlingensehaal als door het verplicht stellen van onderwijs in de licha melijke' opvoeding de heerschende werk loosheid onder de leerkrachten doeltreffend kan worden bestreden; Dringt aan op: a. verlenging van de leerplichtige leer tijd; b. verlaging van dc leerlingensehaal; c. verplicht onderwijs in de lichamelijke opvoeding door deskundige leerkrachten; en nóodigt het Hoofdbestuur uit alle moge lijke moeite te doen om deze wcnschen ver vuld te zien." Met een opwekkend woord werd daarna het zeer geslaagde congres, dat één getuige nis was van groote saamhoorigheid en eensgezindheid, door Ds. Westmijse gcslo- Feuilleton Door H* dc Vcre Stacpoole 45. Hij beweert, dat wij verloren zijn, antwoordde het meisje. Hij is zajn roeiriem kwijt en nu is het onmogelijk tegen den Stroom op te komen. Ofschoon deze gelukkig niet zoo hevig is, hebben we hem toch tegen. Toch moeten we doen wat we kunnen met den overgebleven riem, om te zorgen dat we niet terug drijven. Ik zal het roer hantecren en iati moeten jullie om de beurt roeien met öcn overgebleven riem. 2j stapte langs de slap in elkaar gezakte figuur van Achmat, die maar steeds voort ging met weeklagen en greep de roerpen. Na eenige oogenblikken, terwijl Cray met den Hoed der wanhoop met den eenigen riem roeide, steeds van rechts naar links en om gekeerd, terwijl bij het overslaan kleine straal tjes water van den riem op zijn knieën dropen, rag het meisje het hopelooze van die taak in. Er kwam geen vooruitgang in de te zwaar beladen sampan. Het was ook ondoenlijk om de boot te besturen. De stroom trok haar, hoewel bijna niet merkbaar, toch met zich wee. Het was onmogelijk de kust te bereiken. Achmat had dit begrepen, daarom stak hij geen hand uit 'om op de een of andere ma- lier te helpen. Terwijl het meisje daar zat en het hope looze van den toestand inzag, kwam een wilde woede in haar op tegen den man, die daar maar steeds als ceii zoutzak in elkaar gedoken zat te lamenteeren. Zij schreeuwde hem toe zijn mond te houden, schold hem uit voor alles wat leelijk was en verweet hem zijn stommiteit om den roeiriem te verliezen. Ten slotte riep zij hem toe, dat nu zijn beurt eindelgk eens gekomen was om Cray's plaats te nemen en 't moet gezegd worden dat de man, misschien tot inzicht gekomen, dat h\i eindelijk wel eens iets mocht doen voor de 15 dollars, die hem in het vooruitzicht waren gesteld, zijn- best deed om de boot tegen verder afdrijven te behoeden. Maar tenslotte zagen allen in, dat het niets gaf om zich af te matten met het vermoeien- Jumbo loopt In de vaL 1. Plotseling verliest Jumbo zijn en wicht; de aarde wijkt onder de l:oluasua weg en h^j valt ln de Olifanten- val met al zijn passagiers. 2. Direct vallen de zwarten de kleine expeditie aan. S.O.S! S.O.S! 1. Dat is ook wat moois! Help Waw Hoo, help! 2. Gemakkelijker gezegd, dan gedaan. Waw Hoo ls op jacht geweest in een holle boomstam en daarin is hij blijven steken, hij kan noch vóór- noch achterwaarts. .VECHTOEVER" VERHUURD MET RECHT VAN KOOP. Het oorspronkelijk doel blijve zooveel mogelijk bewaard. De Noordhollandsche Vereeniging voor Ziekenverpleging „Het Witte Kruis" een onderdeel van det Vereeniging „Het Groene Kruis" heeft gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam een algemeene vergadering ge houden. welke zeer druk bezocht was. O.a. waren Dr. van der Biekel, inspecteur der Volksgezondheid, en verschillende ver tegenwoordigers van „Het Groene Kruis" ter vergadering aanwezig. De voorzitter, de heer G. J. van Leersum, notaris te Winkel, herdacht in zijn ope ningsrede allereerst het overlijden van den algemeen secretaris, dr. B. S. H. SUeler, arts te Hilversum, die gedurende 40 jaar deel heeft genomen aan het, werk van het „Witte Kruis". Met waardeéring herdacht de voorzitter het werk der afüeelingon tij dens de evacuatie in de oorlogsdagen, met enkele woorden besprak vervolgens de heer Van Leersum'het feit. dat deze maand het „Witte Kruis" 65 jaar zal bestaan. De periodiek aftredende bestuursleden H. J. Bult en G. J. van Leersum werden herko- n. Na eenige discussie zijn de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester goedgekeurd. Een voorstel van de afdeeling Amsterdam tot wijziging van artikel 12 van liet huishoudelijk reglement, werd verwor pen. De vergadering machtigde vervolgens het hoofdbestuur op zijn verzoek teneinde het wérk voor de geestelijke volksgezond heid voort te zetten op de iaarlijksche be- grooting een bedrag van f 1S00 uit te trek ken Vechtoever. Het belangrijkste punt van bespreking van deze vergadering vormde wel het verzoek van het .hoofdbestuur tot machtiging van het aangaan van een overeenkomst waarbij het tehuis „Vechtoever" aan de stichting Arbeidsinrirhtingon voor geestelijk onvol- waardigen te Amsterdam voor den tijd van 30 jaar wordt verhuurd met het recht de stichting in de gelegenheid te stellen „Vechtoever" eventueel te koopen. Dit tehuis werd sedert 1934 niet meer ge ëxploiteerd als rusthuis, doch als herstel lingsoord. De kosten bleven ondanks deze verandering echter zoo hoog dat het hoofd bestuur verdere exploitatie niet meer ver antwoordelijk achtle. Een voorstel op de vergadering in 1939 om het tehuis weg te schenken werd verwdrpen. Nu de stichting A.G.O. zich bereid ver klaard heeft „Vechtoever" te huren en de kosten voor de reparatie en eventueele ver bouwingen voor haar rekening te nemen, acht het hoofdbestuur de juiste oplossing gevonden. Vertegenwoordigers van verschillen de afdeelingen drongen er tijdens de discussie over dit voorstel op aan, dat in de overeenkomst wordt vast gelegd, dat het oorspronkelijke doel behouden blijft. Het verleenen van het recht van koop aan de stichting ondervond veel tegenstand. De voorzitter antwoordde hierop, dat de re sultaten in de laatste twaalf jaar zoo on gunstig zijn geweest, dat het beter is het geld, dat daaraan in de toekomst zou moe ten worden gespendeerd, beter aan een an der doel kan worden gegeven. Van een be zit. dat veel geld kost kan men zich beter ontdoen. Het sociaal hygiënisch doel zal on getwijfeld gehandhaafd blijven. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de A.G.O. vermoedelijk de overeenkomst niet zou aangaan, indien het recht tot koop zou vervallen, werd het bestuursvoorstel aangenomen. Nadat de begrooting 1941 en de rondvraag, aan de orde waren geweest, sloot de voor zitter deze 83e algemeene vergadering. Twee dooden door de duisternis Droeve taak van da Haagsche politie. Om ongeveer middernacht hebben eenige Haagsche agenten, met behulp van een dreg. uit het water van 't Groenewegje ter hoogte van de Spinozastraat, het lijk opge haald van den 59-jarigen D. II. H. uit Voor burg. Vermoedelijk is hij «kort tevoren door de duisternis te water geraakt. Gistermorgen om ongeveer half acht is in een van dc kanalen op het terrein van de groenten- en fruitmarkt de 24-jarige land bouwer J. R. uit Rijnsburg te water ge raakt en verdronken. De oorzaak ligt ver moedelijk in de duisternis. Sigarettensmokkel lokte De ontgoocheling kwam bij den rechter. De schaarschte aan sigaretten in dezen tijd i§ oorzaak geweest, dat twee Utrechte naren op 22 October voor de rechtbank ver schenen, die anders nooit of te nimmer in aanraking met de justitie zouden zijn ge komen. De 33-jarige koetsier G. J. v. d. O. had z.ich in diensttijd bij van Gend en Loos herhaal delijk schuldig gemaakt aan diefstal van pakjes sigaretten, welke voor winkeliers be stemd waren. De 29-jarige grondwerker C. J. W. kocht van verdachte groote hoeveel heden sigaretten en verkocht deze weer voor grof geld. Dit „handeltje" ging zoo goed, dat de man nen steeds vrijmoediger werden en ten slot te tegen de lamp liepen. Tegen den koetsier eischte de officier van justitie indertijd acht maanden gevangenis straf met aftrek, terwijl de grondwerker zes maanden met aftrek tegen zich hoorde eischen. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde den eersten verdachte tot zes maanden met aftrek, terwijl de grondwerker er mét zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar afkwam. DONDERDAG 7 NOVE5IBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. KR O-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 KRO-orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 KRO-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 KRO-orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Zang met pianobegeleiding. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 Cabaretprogramma (gr.pl.). 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 5.15 Vragen van den dag en beursber. AN^. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Rococo-octet en soliste. 6.35 Propaf anda-toe~.>raak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziel^. 7.007.115 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 ml N CR V- uitzending. 7.00 Berichten (Diütsch). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.dO Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramoft mmuziek. 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.50 Cello met pianobegeleiding1 en gramo» foonmuziek. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 BerJthten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP,. 1.00 Jac. Stoffer's sextet. (1.301.45 Berich tenEngelsch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmuziek 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Er.gelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 4.10 Quatre-mains en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Vragen van den dag en beursberichten ANP. 5.30 Zang met pianobegeleiding en gramo» foonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten (Engelsch). 6 45 Gramofoonmaziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. de roeien met slechts één riem. Zij moesten de boot maar stil laten drijven op den stroom, totdat h^t daglicht hen in staat zou stellen te zien hoever ze van de kust waren afgedreven. Er zullen beslist heel wat booten voorWij komen en dan laten we ons door een van hen opnemen, beweerde het meisje, en Cray moest haar gelgk geven. Het gaf niets zich af te tobben. Slechts het monotone ruischen van den oceaan verstoorde de stilte rondom hen. Zoo nu en dan echter vond Achmat het noodig 'om weer in jammerkreten uit te barsten, doch Maya liet hem dat niet lang doen. Zij ver telde hem op allesbehalve liefdevollen toon wat voor soort kerel hij was en dan hield Achmat maar weer wijselijk een poosje zijn mond dicht. Eindelek kwam de zon. De sterren ver dwenen een voor een, de maan geleek een bleeke geest in een wazig, blauw kleed en in het Oosten rees de zon uit de rossig lichtende zee. En heel ver wég daagde de kust door de nevels, die langzaam optrokken en tenslotte geheel verdwenen. Toen de lucht helder en klaar geworden was, konden z(j de kust met haar golvende heuvellyn onderscheiden. Ver, heel ver weg was het land en nergens een spoor van een schip! Achmat, zei Maya, kun jij zeggen hoe ver we zijn teruggedreven De kust is te ver weg om iets duidelijk te onderscheiden. Ik zie niets van Arafura, of het zou daar moeten zijn. Kijk! Achmat ging staan en keek naar het land. Hij scheen zichzelf thans weer meester te ztfn geworden.'Hij wees naar het Noordwesten. Arafura ligt daar,* zei hg in zijn landstaal. De stroom heeft ons er langs gedreven, Wg zjjn verloren. Hij sprak thans zeer onverschillig. Het was alsof hij zijn energie had verbruikt bij zijn gelamenteer. Maya vertelde Cray wat hij had gezegd. Het heeft zeker geen doel om te roeien, is 't wel vroeg hij aan het meisje. Niet het minste. Onze eenige kans is een schip. Er zal er wel spoedig een komen. Misschien. En er is toch ook kans, dat de wind weer opkomt. Ja. -r- Beiden dachten met angst aan het feit, dat zij geen water hadden. Als het lang duurde voor er een boot kwam, zouden zij dorst lyden. En dan was er nog veel meer waar over zij nadachten..Achmat had een grootere boot moeten nemen met een paar roeiers, om hen naar Tamar te brengen. Maar Achmat wilde de vijftien dollar alleen verdienen en daarom had hij gerekend op den wind om hem te helpen. Hetkwam de beide, jonge men- schen voor, alsof dit alles zoo door het nood lot was beschikt. Mocht er dan geen einde komen aan de gevaren en de angsten welke zij reeds zoo lang hadden doorgemaakt? Cray's oogen zochten de kustlijn af terwijl deze gedachten door zijn hoofd woelden. Plot seling voelde hij Maya's hand op zijn arm. Zij wees naar het Oosten, waar de zon stond. En daar was een schip! Een stoomboot, een wolk van rook achter zich latend, kwam recht op hen af! HOOFDSTUK L. Het schip. Inderdaad, 't schip kwam hun ridn...g uit. Achmat zat weer in elkaar gehurkt tegen den mast geleund te slapen. Hg wist van niets. Naast hem op den vloer lag een klein doosje, waarin zonder twijfel eenige opium pillen hadden gezeten, welke door den jongen waren gebruikt om zijn angst te vergeten. Hg was ny met zijn geest in het Nirwana, zijn zorgen én angsten overdragend aan de Goden. Laat hem maar slapen, opperde Maya, Als dat schip zijn koers wijzigt, of ze zien ons niet, dan zou dit met hem maar weer tot gejammer leiden als hij wakker was... Kijk, het schip komt naderbij, zg zul len ons zeker zien, als zij niet hun koers ver anderen in de richting van Arafura. Een paar keer dreigde bg een snellere strooming in het water de sampan te draaien, doch Maya wist, door handig met het roer te manoeuvreeren, dit te voorkomen, zoodat zij zonder het hoofd om te wenden, het aan komende schip steeds in het oog konden houden. Zij konden nu reeds duidelijk de comman do-brug van het schip zien. Het scheen een groote boot te zijn, maar daar was met ze kerheid nog niets van te zeggen. Er is niets bedriegelijker dan de afstand op zee. Toen de boot dan ook dichterbij gekomen was, bleek zg kleiner te zgn dan de jonge men- schen eerst hadden gedacht. Het schip lag laag op de zee, blijkbaar was het zwaar ge laden. Eindelijk was het niet veel meer dan een paar kabellengten van de sampan verwgderd. Duidelgk zagen de jonge menschen een in lander, wiens hoofd door een kleurigen doek was omwonden, aan het stuurwiel staan en vlak naast dezen een blanke, wiens hoofd te gen de zon werd beschut door een zonne- helm. Cray stond op, trok zijn jas uit en wuifde daarmede naar de mannen op het schip, maar er werd geen teeken gegeven dat dit gezien was, noch door de mannen op de brug, noch door iemand anders. Het schip was thans gelijk met de sam pan en Cray en Maya konden thans duidelgk den naam „Merdijke" onderscheiden. Cray zwaaide met zijn jas. zg riepen en schreeuwden, maar van het schip kwam taal noch teeken als antwoord. De man met den helm had het hoofd naar de sampan toege wend en keek naar het bootje. Hij wuifde even met zijn hand, alsof hij de inzittenden wilde begroeten, wendde toen het hoofd weer af en sprak tegen den inlander. Als versuft van teleurstelling keken de beide menschen in de sampan elkaar aan. Langzaam maar zeker verdween het schip uit hun gezicht, terwijl ze het zoo lang mo gelijk nastaarden. Het was onbegrijpelijk. Men had hen aan boord van het schip gezien, de stuurman had zelfs gewuifd en .men had hen aan hun lot overgelaten! Wat was daarvan de reden? Ik denk, dat ze niet begrepen hebben wat wij wilden, zei Maya. Zij dachten wellicht, dat wij hen begroetten en vonden er niets vreemds in een visscherssampan te ontmoetenEr zal nu wel spoedig een ander schip langs komen en dan moeten wij zorgen, dat men begrijpt dat wg in nood ver- keeren. Ik zal het zeil neerhalen en een zak doek aan den mast binden, op halve hoogte. Misschien komt er een weinig wind en dan zal men begrijpen, dat er iets niet in orde is met ons. Over Achmat heenstappend maakte Cray geholpen door Maya, het zeil los en bond ln plaats daarvan de zakdoek aan den mast. Daarna nam Maya de uitgeholde kalebas, welke zij voor in de boot had zien liggen, schepte daarin wat zeewater en verfrischte daarmede haar gelaat en handen. Haar voor beeld werd gevolgd door Cray en terwijl deze het overgebleven water overboord wierp, kwam plotseling een vliegende visch als eeri zilveren pijl uit het water schieten, vloog over hun hoofden en schoot weer aan de an dere zijde van de boot het water in. Even later schoot er weer een over hun hoofden daarna kwam een heel schooltje van die zeldzame visschen aangevlogen. Een van hen vloog tegen den mast en viel verdoofd op den vloer van de sampan. Bliksemsnel greep het meisje het beest beet en sloeg het dood met den kop tegen den rand van de boot. Daarna vroeg zij Cray om zijn zakmes, sneed h^t ^W<LI Ch van de *laat en b°od Norman een ^tuK aan. fWordt verrol*"*

Schager Courant | 1940 | | pagina 7