De onrust in Dnn Haag De economische positie van De laatste loodjes in Amerika Frankrijk UotHol Een kranige politie agent De eenheid in het vischbedrijf Nek aan nek race. Roosevelt de beste kansen. De dag van Maandag, de laatste dag voor de verkiezingen, bracht de laatste groote krachtsinspanning der partijen. Vooral de Radiozenders werden door de beide groepen druk bezet Willkie heeft sedert zijn candidaatstelling voor de republikeinen (eind Juni) ongeveer 30.000 mijl in 34 der 48 staten afgelegd, voor 12 millioen menschen gesproken en tusschen half September en eind Oclober 450 rede voeringen gehouden. Roosevelt had voor zijn eindcampagne ook gebruik gemaakt van de medewerking van minister Huil, Dorothy Thompson en filmsterren uit Hollywood Al len zijn het erover eens, dat het een nek- aan-nek-race wordt. Velen gaven Roosevelt iets betere kansen, maar houden toch een overwinning van Willkie mogelijk niet voor uitgesloten. In totaal zijn ongeveer 60.5 mil lioen Amerikanen stemgerechtigd en men verwacht, dat 48 millioen van hun stemrecht gebruik zullen maken. Er wordt gestemd in 127.270 kiesdistric ten. De absolute meerderheid in een slaat geeft den betrokken candidaat alle stemmen der kiesmannen in dien staat. Behalve de president en vicepresident moeten gekozen worden 35 senatoren en 432 afgevaardigden. De slaat Maine heeft zijn afgevaardigden reeds in September gekozen. Daar de af gevaardigden om de twee jaar en de sena toren om de zes jaar gekozen worden, ver wacht men zelfs bij een overwinning van Roosevelt een sterke daling der democrati sche meerderheid in het Huis van afgevaar digden, terwijl de democratische meerder heid in den Senaat wel nauwelijks belang rijk gewijzigd zal worden. Verzorging volgens Dnitsch eco noom gewaarborgd. Nu het jongste beroep van Churchill op Frankrijk mislukt is, aldus het A.N.P., pro beert de Engelsche propaganda Frankrijks samenwerking met Duitschland vooral te verstoren, door te wijzen op de beweerde slechte positie van voedselvoorziening en grondstoffen in Frankrijk, welke door de Puitschers bewust veroorzaakt zou zijn. Ten aanzien hiervan verklaart Pr. Win- sehuh. de economische leider van de Deut sche Allgemeine Zeitung tegenover buiten- landsche journalisten in het departement van buitenlandsche zaken: Het is volkomen duidelijk, dat Frankrijks levensstandaard thans niet meer gelijk is aan dien van voor den oorlog. Men behoeft er b.v. slechts op te wijzen, dat Frankrijk zelf een groot aantal bruggen en verkeerswegen vernield heeft, een feit waardoor thans het handels verkeer in Frankrijk buitengewoon bemoeilijkt wordt. Nadrukkelijk dient er echter op gewezen te wor den, dat Duitschland in de bezette gebieden niets opvordert of in be slag neemt, dat vele bruggen en we gen door de Duitschers hersteld of in orde gebracht zijn en dat thans door het Duitsche initiatief in deze gebieden 25% meer bouwgrond be werkt wordt dan in de laatste ja ren. Hierbij is eveneens gezorgd voor zaad en trekvee. Duitschland heeft het niet noodig graan en vleesch uit Frankrijk te laten komen, want het heeft zelf voldoende. Aardappelen hebben wij naar Frankrijk uitgevoerd en de Fransche textielindustrie heeft nog grondstoffen welke Wz jaar werk verzekeren. Daar komt bij, dat de Fran sche invoer weer toeneemt. Zoo zijn den laatsten tijd alleen in Marseille ruim 69.000 ton gelost uit Argentinië, Dakar, Oran, enz Met de toenemende uitschake ling van Engeland uit de Middellandsche zee kan Frankrijk bovendien jsijn Afrikaan- sche koloniën intensiever als grondstoffen landen gebruiken, zoodat de verzorging van Frankrijk in elk opzicht gewaarborgd is. AMERIKA ALS KOFFIEMARKT. De regeeringen van 14 koffie exporteeren- de Latijnsche en Zuid Amerikaansche lan den zijn thans volgens de Associated Press aan het werk om met de Vereenigdp Staten een verdrag op te stellen, waarbij de kof- fiemarkt der Vereenigde Stalen vprdeeld zal worden onder deze landen. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. 2e klasse: West Frisia—O.S.V.; Alom. Victrix—Zet, burgia; V.V.Z.—Z.F.C.; D.W.V.—W.F.C. 3e klasse A: Always Forward—Q.S.C.; K.V.V.—Zaan. dijk; Z.V.V.G.V.O.; Purmersteijn—Ho!, landia. 4e klasse A. Schagen—Oudesluis; Watervogels—M.F.C.; D.T.S.Nieuwe Niedorp; Wieringerwaard Bergen; SuccesB.K.C. Res. 2e klasse A W.F.C. 2—Blauw Wit 3; Zeeburgia 2- D.W.S. 3; De Kennemers 2—De Spartaan 1 O.S.V. 2—Ajax 3. Res. 2e klasse B: D.W.V. 2—De Meteoor 2; A.F.C. 3—T.O.G. 2 Volcndam 2—E.D.O. 2; O.V.V.O. 2—VS.V. I =3 Officieel rapport wijst in di richting van provocaties tegea de N.S.B. Uit officieel {iolitioneele rapporten ova de „onrust in Den Haag'' en daar voorgeval len siraatincidenten, blijkt, volgens hei A.N.R, dat te dezer stede in zeer belangrijke mate provocaiies van andere zijde jegens de W.A. en. de N'.S.B. plaats gevonden hebben De rapporten betroffen gevallen die plaats vonden vanaf 17 October tot 4 November en gaven zeer ernstige gevalien zeer gedetail leerd te lezen. Zelfs tal van ernstige mis handelingen vonden, plaats, van welke ii< slachtoffers naar een ziekenhuis gebracht moesten worden. De in bepaalde kringen ontstane indruk alsof de schuld inzake be doelde onrust voor een belangrijk deel aan gebrek au zelfbeheersching bij de W.A. zou zijn te wijten, wordt door deze rapporten met .de feiten weersproken. Zelfs werden bij een grooter aantal in hechtenis genomen personen wapenen van vrij gevaarlijk ka rakter gevonden, gummiknuppels, iooden pijpen, met lood bezwaarde riemen, wape nen van zwaar gevlochten ijzerdraad, stok ken met spijkers enz., die alleen daardoor Zaterdag -j.1. nietg ebruikt konden worden, omdat de hanteerders dezer wapenen zeer snel ingerekend werden. Van de in bezit dezer elementen gevonden wapenen werden foto's gemaakt. De gearresteerden zullen hun straf niet ontgaan. Opmerkelijk was, dat onder deze elementen ook Delftsche en Leid- sche studenten werden aangetroffen. Voorts werd vastgesteld, dat de leden dor WA volgens de ontvangen consignes allen onge wapend waren op een enkele uitzondering na, de eenige die een wapen bij zich droeg, werd eveneens in hechtenis genomen. Deze handelde tegen de uitdrukkelijke bevelen van de leiding der W.A., die overigens de zaken geheel in de hand bleek te hebben. Ontkend vyordt niet, dat in de afgeloopcn weken ook wel eens hier en daar een enkel N.S.B.'er zijn zelfbeheersching verloren heeft. Dat was psychologisch te begrijpen, doch wordt niet goedgekeurd en voor orde en discipline werden de strengste bevelen gegeven. De schaal, waarin echter hot ver keerd gewogen wordt, slaat volgens den of- ficieele rapporten van polifioneele zijde. af dus besluit het A.N.P., wie wij de veran' woord ing over deze lezing van het voor? val 1 ene laten, zeer stérk door naar de zijd! der tegenstanders van de N.S.B., en wijf. op ongure elementen, die hun politieke hartstochten op ongemotiveerde en zeer ai te keuren wijze in de gegeven omstandig heden trachten bot te vieren. Vleeschsmokkel 600 Kg. in beslag genomen. Door de politie te Nijmegen zijn de koop man J. B. uit Deventer en J. Y. uit Nijme gen, aangehouden, verdacht van het over treden van de vlcesrhdisfrilnitievoorschnf- ten. Een auto met 600 Kg. vleesch is in be slag genomen. Tegen de heide mannen is proces verbaal opgemaakt. MET VALSCHE PAS GEREISD. Het Amsterrlamsche gerechtshof bevestig de het vonnis der rechtbank, waarbij een 43-jarige schilder wegens het gebruiken van een valsch paspoort en de verrtuistorfnc van een motorfiets \vrd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Roemenie koopt tractoren van Duitschland School voor tractorbestuurders. Naar de vertegenwoordiger van het mi nisterie van Landbouw mededeelt, heeft de Roemeensche regeering 1000 tractoren van Duitschland gekocht en wil daarmede de grondbewerking intensiever uitvoeren. Met de opleiding van tractoren-bestuurders wordt terstond begonnen en tot dit doel is met behulp van Duitsche ondernemingen een groote school bij Boekarest ingericht. Voor iederen tractor worden 5 of 6 bestuurders opgeleid. Het volgende jaar zullen 3 milli oen M.'A. land volledig bewerkt worden. JAPAN ZAL GEEN GRIEKSCHE SCHEPEN IN BESLAG NEMEN. In een officieele verklaring wordt er op gewezen, dat in strijd met anders luidende geruchten, Japan niet het voornemen heeft Grieksche schepen, die goederen naar Ja pan brengen, in beslag te nemen of te ver hinderen ui* Jenansche havens uit te loo- pen. De Engelsche propaganda in Zuid-A rika Protest van nabestaanden van generaal Delarey. Naar uit Pretoria gemeld wordt, hebben de vijf zoons en dochters van den boeren generaal Delarey zich krachtig verweerd tegen de regecringspropaganda welke be weert, dat hun vader den tegen woord i gen oorlog als een vrijheidsstrijd van zijn volk zou beschouwen. Deze propaganda, zoo ver klaren zij, is een ernstige schending van zijn aandenken en zij herinnerden aan zijn'woor den, toen men hem wilde overhalen voor Engeland te strijden: De generaal zeide toen: „Wanneer ik de wapens voor Enge land opneem, .zou ik de 26000 boerenvrou wen en kinderen in den hemel niet in het gelaat durven te zien." Het postverkeer met BELGIË Weer In alle talen. In het postverkeer met België was het tot nu toe alleen toegestaan zich te bedie nen van de Nederlandsebe, Fransche, Duit sche of Vlaamsche taal. Deze beperking is met ingang van heden opgeheven. Corres pondentie in alle talen is voortaan geoor loofd, echter met uitzondering van geheim schriften, kunstmatige talen zooals Espe ranto en codetalen en Hebreeuwsche let- terteekens. Kinderbijslagverzekering per 1 Januari In verband met ingekomen verzoeken om inlichtingen ten aanzien van het tijdstip van invoering der kinderbijslagverzekering wordt thans officieel medegedeeld, dat de kinderbijslagverzekering met ingang van 1 Januari 1941 in werking zal treden. Hollend paard tot stilstand ge bracht. Op den Overtoom te Amsterdam is het gisterochtend omstreeks half negen tot een incident gekomen, dat dank zij liet kordale optreden van den agent van politie Bouwen van het bureau Leidscheplein zonder onge lukken is afgcloopeti. Op dit spitsuur van den ochtend sloeg plotseling een paard, dat voor een lichten wagen van de' Amsterdam- sclie Rijtuig Maatschappij gespannen was, op hol. In vollen draf ging het in de richting van het Leidscheboschje. De voerman was niet in slaat het paard onder zijn macht te krij gen. Op de hoek Overtoom-I.eidscheboschje stond agent Bouwen, die niet aarzelde in te grijpen. Op resolute wijze sprong hij naai de leidsels. Alvorens het paard tot rede was gebracht, werd de agent nog ruim dertig meter meegesleurd. Op den Voelwcg voor het A.M.Y.J.-gebouw was het paard echter bedwongen. Engelsche bomaanvallen op Nederland Geen slachtoffers. Slechts enkele Engelsche vliegtuigen zijn er in den afgeloopen nacht in geslaagd tot boven ons land door te dringen. Er zijn hier en daar enkele bommen afgeworpen, welke gelukkig geen rlooden of gewonden hebben geëischt, terwijl ook de niateriecle schade van geen beteekenis is. Maatregel voor pachtovereenkomsten Speciaal voor mondelinge van voor 1 November 1936. Ten behoeve van partijen bij mondelinge pachtovereenkomsten wordt vanwege het depaitement van justtiie bekend gemaakt, dat vermoedelijk binnen zeer korten tijd een besluit tot stand zal komen ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 Novem ber 1938 niet schriftelijk zijn aangegaan. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat be paalde voorschliften, die de loopende oude overeenkomsten met' nietigheid bedreigen, tijdelijk buiten werking worden gesteld. Gerucht omtrent twee stroo mingen weerlegd. De federatie organisaties vischbedrijf schrijft ons het volgende: Dezer dagen is een persbericht, afkom stig van het bureau voor economische be drijfsorganisatie, in de dagbladen versche nen. In dat persbericht 'werd medegedeeld, dat er twee stroomingen zouden zijn, die heiden trachten de zoo hoog noodige een heid op het terrein van den vischandel en van de vischverwerking tot stand te bren gen en dat het secretariaat van een dezer ..stroomingen", de federatie van organisa ties in het vischbedrijf, zou worden waar genomen dooi het secretariaat van het „Verbond van Prot..-Chr. Wergevers in Ne derland Dit laatste is onjuist. Er bestaat geenerlei organisatorisch verband tusschen laatstgenoemd verbond en eerstgenoemde federatie, de F.O.V Het voorloopig secretariaat der F.O.V. be rust bij Mi A. Hoekema. advocaat te 's-Gra- venhage. die naast enkele andere secreta riaten ook dat van den Bond van Neder- landsche Haringexporteurs waarneemt. Het is overigens aan twijfel on derhevig in hoeverre gesproken kan worden van twee „stroomingen", die de eenheid in het vischbedrijf zoe-' ken. De F.O.V. wil namelijk zijn een Federatie van de op het gebied van de visscherij, vischhandel en vischverwerking in Nederland be staande organisaties. Zij wil dus met behoud van het organisato risch gegroeide een organisatie tot stand brengen, in wier boezem de verschillende belangenconflicten tot oplossing moeten worden gebracht Hel zal Uit het bovenstaande duidelijk zijn, dat er geen intrinsiek verschil bestaat tusschen datgene, wat de F.O.V. wil, en het geen de z.g. andere strooming zou beoogen. Goud en zilver in beslag genomen Twee personen tegen de lamp geloopen. De hoofdstedelijke politie is er opnieuw in geslaagd een overtreding van den he- lingwet .en van den waarborgwet op het spoor te komen. In de van Baerlestraat is een groote partij goud en zilver ter waarde van eenige duizenden guldens in beslag ge nomen. Zij is naar het bureau J. D. Meyer- plein overgebracht. Tegen twee personen, die bij deze zaak betrokken zijn, is proces verbaal opgemaakt Zeventig baldadige alarmeeringen in één maand. Zooveel manschappen en materiaal van de Amsterdamsché brandweer moeten op elk alarm uitrukken, ook als dit alarm baldadig is (Foto Pax-Holland) De oude korenmolen .De David" te St. Pancras is voor sloop bestemd. Reeds is de omloop verwijderd (Foto Pax-Holland) Op verschillend® plaat sen In Noord-Holland treft men de z.g. veeboe ten aan, waarin de koei en gemolken worden en den nacht doorbrengen. Zoo kan het vee enkele weken lager geweid wor den, alvorens de defini tieve staltijd is aange broken. (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 8