Voor den Zaterdagavond Brabantsche Brief OUDERS Ml Ut .van Dré no-ait! a 't HOEKJE J Radioprogramma Ulvenhout, 7 November 1940. Amico, Lesten Zondag, daags na den Allerzielen, was 't weerke wat ge noemt „halen en bren gen". 'n Zonneke, 'n kledderbui, 'n sturm vlaag, afijn, „zoowa-d-afkrabsel van den blok", zou onzen slachter zeggen; 'n soorte ment van distributiegehakt. Den een kwam de „Gouwen Koei" binnen- gekuierd mee de houding van 'nen millioen- nair, die op vacantie was aan de Rivièra; den ander kwam binnengesturmd, mee al z'n handen aan den hoed. Maar en da's 't veur- naarriste, heel de propclub gerokte pre sent. Om kwart veur drieën mankeerde-n-er ginnen eenen meer. Den Jaan keek opgetogen. Beweerde: „man nen, 'k heb 'r vandaag veul zin in" en grèèt blonken z'n donkere oogen naar den kaarten- stok, dien den Fielp zat te „verslijten", deur 'm verstrooid te buigen, te... knejen! „Hoe is 't thuis Jaan?" vroeg ik, want z'n Tonia, z'n tweede vrouw, ge wit, is altij sukkelend. „Broerd," zee den Jaan opgewekt. „Toon is stijf van den rimmeltiek. Ochja," zee-t-ie te- vrejen: „ochja, kén nie anders, ee, mee zo'n wispelturig weer!" „Lee z'in bed?" „Jaja," zee-t-ie 'n bietje verwonderd. „Tuur- lijk! Zieke menschen zijn daar 't beste be steed." Opgeruimd zette-n-ie z'nen snor over- ènd. „Zoude nie 's geven, Fielp?" Den Fielp douwde diepzinnig z'n tong teu gen z'n wang. Zweeg. Keek den Jaan be droefd aan. Zweeg en kneejde. „Verstade me nie?" vroeg den Jaan. ,,'k Staai complex," doch den Fielp hard op, den Janus aankijkende zonder 'm te zien. De zon kroop weg. 'Nen wolk, zwart lgk den nacht, donkerde over 't durp of Ulven hout onder 'nen grooten hoed wierd gezet. 'n Sturmvlaag suisde over den weg. Leste blaren en dooie takken flierden dwars langs ons raam. Dan wierd de deur opepgesmeten, 'n la wijt of daar tien krijgsmannen bin nenkwamen op twintig gekopspijkerde zolen. Nqpleke...! 't „Wonderkind". G$ wit .w/el>' dat dwerg-keareltje. dat vrijgezellen rentenierke van 'n jaar of zestig, 't Waaide compleet bin nen, mee 't dooie hout, uit 't zwiepend ge- boomt. Wat gong die alikriek tekeer. „Is - me da nondekees ''n weer?! Te ge meen om 'r 'nen hond deur te jagen!" Dan gaf ie mee z'n korte beentjes teugen de deur 'nen trap, die glansrijk opwoog teugen den sturm. De deur viel mee 'nen smak in den klink, dat 't glaswerk in den toog stond te rinkelen. „Dfe zit," stelde Nolleke toen te- vrejen vast. En ze zat zóó, dat z'n kwaje bui meteen wegzakte. In plazierige, stille spanning hadden we de plechtige incomste van Nolleke aanschouwd. Maar nou gongen aller oogen naar Kee. Dat zij zoo onbeschoft mee „haar" deur zou laten omspringen en dan nog wel van den kant van 't Nolleke Gommers, dat ze haat als 'n steen puist, allee, dat was nie aan te nemen! Lang zaam, berekenend, wit van woede, kwam Kee, lijk 'n kwaje kat mee 'nen dikken stèèrt, van achter den toog vandaan. Alleen 't onbe suisde Nolleke, vrijgezel, rentenier, dus on afhankelijk en brutaal als 'n ekster, alleen Nolleke had niks in de gaten.Kwam deur den duister van de gelagkamer naar ons ta feltje, mee den jas wijd-nonchalant open, de knuistekes parmantig in de broekzakken, den bolhoed schuins-achterover. In d«n kop 'n groote-mannensigaar, veuruitgestoken lgk 'nen boegspriet, waarachter 't fregat-Nol kwam aangedreven deur den blaauwen smoor nevel van de Koei, met Kee in z'n zogwater. Wij genoten. „Middag! Mannen!" zoo groette Nolleke joviaal. „Middag! Man!" zee den Blaauwe. „Meneer Gommers!" zee 'm den Fielp droevig. „Allee! Gommeke!" zee ik "vriendelijk, ('k Mag 't wel, deus overmoedig krieleke!) „Goeienmiddag, den Nol!" zee den Jaan seerjeus, die op 'nen „boegspriet" loerde. Toen keek Nolleke 'ns om. Hij voelde, hij móest voelen 'n... 'n... wel 'n soortement van windstilte achter 'm, dunkt me. Kee! De struische -Kee. Nolleke komt mee den „top" van zijnen hoed nie boven Kee d'ren schorte- band uit. „Dag! Meneer! Gommers!" stiet Kee' uit haren hijgenden boezem. Meteen zwaaide ze heur hand naar achteren om Nolleke 'n flèèr om z'nen kop te geven, genogt om 'm te mol len. Maar Nolleke dook. Foutloos! Onder ons tafeltje èn... den ermen Jaan vong Kee d'r oplababber op, dat z'n rechteroor drie dagen lang heeft gesuizeld „of er 'n bie in zat te zoemen," verklèèrde-nie. En nog, nóg stikt ie nou en dan den top van z'n pink in *t oor en schudt de zaak daarbinnen 'ns op. Afijn, Nolleke mokte 't goed mee zwaargeringde boegsprieten en citroentjes-mèt, terwgl Kee 'r eigen óók nie liet kennen aan 'n... „oor"- lam! Zoodat den Jaan, fel op gratis sigaren en 'n pierenverschrikkerske-veur-nopkes,, Tonia houdt 'm bar strak, nóg nie te'kla- gen had. Wat ie dan ook alleen maar dee, als z'n sigaar óp en z'n glaske léég was Ja, 't wierd leutig in „de Koei". Na die sturmvlaag, waarmee Nolleke zoo luidruchtig was binnengewaaid, bleven de lochten don ker. 'Nen- stagen, vetten regen droop lood recht op den zwart-blinkenden steenweg, die wegschemerde achter de beslagen ramen van „de Gouwen". Rossen gloei wemelde deur de herberg; de kolomkachel trok mee den Wes- tersturm als 'n lier. En den stagen regen kledderde zonder ophouwen teugen „ons" be wasemde raam, zoodat ge onwillekeurig nou en dan 'ns gezellig in oew handen wreef, oewen rug schurkend als 'n luie poes bij het vuur. „We zullen nog 'n outje hop 't vuur doen," zee den Fielp wij machinisten in „de Koei" al tg eigen, en hij scherlde van d.en vloer 'nen brok dennenstam, dien ie mee twee han den moest torsen. Ge kost den hars, die het vlamde deur den kleffen duister, hooren branden; den hartigen terpentijngeur krïngelde-n-om oewen kop. Droevig staarde den Fielp in 'n levendig vuur. Zijnen grooten, bleeken bakkerskop, waarop gin horke tieren kan, leek deurschg- nend als 'nen brandenden feestlampion. „Hij hee-d-iets...fluisterde den Blaau we mee 'n schuin oog naar den Fielp: „hg zit mee 'n ei in z'n... ge wit-wel! Ik had trou wens ook al zooiets gedocht, want als den bakker zoo droevig de weareld inkekt, dan broeit er meestal 'n plazierig plan binnen die driehonderd pond vleesch, ,,'k Zal 's polsen," bromde Nolleke. En hij glee mee 'n schuiver- ke van zijnen stoel, gong parmantig naast den Fielp staan, ook mee z'n handen in z'n zakken, den sleutel. Maar den Fielp zég 't Nolleke nie. Nolleke gong op den Fielp z'n voeten staan, maar den Fielp gaf taal noch teeken, tuurde, in de spetter-vlam van d'n den. Nolleke friemelde, z'n eigen tusschen de ko lomkachel en den Fielp, gong op z'n teentjes staan en probeerde ook in 't vuur te kgken, maar dat lukte nie. Toen tilde den Fielp 't Nolleke onverwachts op, nam 'm als *n klein jong op zijnen erm en bleef zwijgen en sta ren. „Zeg nou 's pappa?!" riep den Blaauwe, klappend mee z'n tong, naar den Nol. Maar Nolleke gaf 'm gin asem. Comman deerde mee z'n zware basstem: „Kee, twee ouwe klaren en rap! v'rekte tooverheks!" „Mee suiker, Fielp?" vroeg Kee. „Houd recept, -ja!" gaf ie te verstaan. „En gij, meneer Gommers?" vroeg Kee toen lievekes: „gij xpee "'nen tutter?" fop speen). „Ikke puur, serpent," baste Nolleke en om dat „serpent" kracht by te zetten, kletste-n-ie driftig op den Fielp z'nen kalen kop. „Hasge da nog 's doet," waarschouwde den Fielp triestig: „dan smijt 'k oe in 't vuur, Nol. Gepoft valde misschient nog wel mee." „Hèèè, menééér Gommers..." zoo fleem de Kee: „doe 't nogges, astemblief?" Verstampt, die Kee is zoo gebeten op dat Nolleke, amico, op staanden voet had ze van ons gezellige „Koeike" 'n krimmetorium willen maken. 'Om alle ongelukken te veurkomen, liet d'n Fielp 't Nolleke los, dat in de dennenblok- ken om de kachel viel. Maar nou zat 't 'm 'tot hier! Woedend nam ie 'n stuk denne- stam op en wilde dat naar den toog gooien. Maar den Fielp was 'm véur! Slóeg z'n ermke neer. En nou d'r uit en nooit meer binnen," siste Kee. „Nol bleft ier," mokte den Fielp uit: „gg zétte 'm haan tot zelfmoord, Kee!" Kee zweeg. Want mee den bakker, presi dent van alle Ulvenhoutsche vereenigen, die IN WAARDIG NATIONALEN GEEST! Indertijd werd door den toenmaligen Se cretaris-Generaal van het Departement van onderwijs etc. bij de onderwijzers er op aan gedrongen, dat zij ook onder de veranderde omstandigheden het onderwijs in waardig nationalen geest zouden blijven geven. Een dergelijk schrijven kon uit den aard der zaak niet gericht worden tot de ouders. Ouders, tenminste zoo wordt verondersteld, onderwij zen niet, maar voeden op. Ik zal hier niet gaan uitzoeken, wat het verschil is tusschen onderwijzen en opvoeden, en evenmin de vraag stellen of onderwijzen niet steeds opvoeden behoort te zijn. Van meer belang lijkt het mg thans de aandacht der ouders te vestigen op hetgeen ook zij' onder de veranderde om standigheden ten aanzien van de opvoeding der kinderen kunnen doen en moeten blijven doen. En dan noem ik in de eerste plaats in verband met den titel van dit ouderhoekje, het probleem van de opvoeding in waardig nationalen geest. Wij' ouders dienen waarlijk in dezen tijd te veseffen, dat de opvoeding. on- zer kinderen juist n u zoo dubbel zwaar weegt. Onze kinderen leven in een tijd, welke zoo ontzaglijk anders is dan de trjd in welken de meesten van ons den kinderleeftijd door brachten. Kinderen vragen ons .zoo veel, zoo ontzaglijk veel, waarop wij het antwoord schuldig moeten blijven en waarop wij zelfs geen bevredigend antwoord zouden kunnen geven. Anderzijds voelen wij zeer goed, dat hetgeen geschiedde en nog^ geschiedt zoo ge weldig op de kinderziel inwerkte en inwerkt, dat we niet zonder een gevoel van bezorgdheid aan de toekomst van onze kinderen denken. Men heeft mij in den loop der maanden reeds herhaaldelijk over deze dingen gespro ken en toen is mg gebleken, dat bij sommige ouders ik veroordeel hen niet een ge voel leeft van nou, „het moet maar gaan zoo als het gaat". De geestdrift is er uitL En dit nu hoe begrijpelijk ook moet voor alles voorkomen worden. Wij hebben nog steeds een vaderland en mogen nog steeds in de Gouwen Koei veul vergaderen, mokt Kee gin ruzie! „En nou haan tafel," vaderde den Fielp: ier Nol, tusschen den Dré en mij én oew ge mak ouwen, ee! Santjes!" zoo klonk ie toen mee zijnen klare teugen dien van Nollèkei „Proost," klonk Nol. ,,'k Ben..." toen beet ie den kop van z'nen borrel: „ik ben in staat om hier heel d,eus tent af te breken." Hy dronk nog „As gij er nie tusschen was ge komen, Fielp," blufte-n-ie: „dan, dan..., dan was hier ginnen poot aan 'nen stoel heel ge bleven!" Den Fielp keek seerjeur omlaag, naar het snoevende Nolleke, knikte en zee mee veul respect in z'n stem: „wéét ik. Nol. Wéét ik. 'k Stong hop m'n beenen te beven, 't Is goed hafgeloopen!" Deus ontzag dee Nolleke zoo'n deugd, dat ie mee z'n knuisten op de tafel timmerde en Kee commandeerde „om as den hier-en-gun- derwijt sodejuu, 'n rondje te serveeren aan deuze tafel, mdat de menschen zoo van hum geschrokken waren." „Ja," fluisterde den Blaauwe toen over de tafel, zóó of Nol 't nie hooren mocht: „ja, die driftige mannen, weten op zoo'nen oogen- blik nie wat ze doen. En dan zyn ze zoo sterk as 'nen leeuw." Toen kregen we alle maal nog 'nen zwaargeringden flambouw van twaalf centen. Als den Blaauwe had aangepaf t, dan knipte-n-ie 'n oogske naar mg en vroeg: „hedde gij nog ergens trek in, Dré?" „Wè hebben nou alles, Tiest." „Dan moesten we maar gaan proppen," vond den Blaauwe: ,,'k ben nou trouwens over m'nen eersten schrik henen." Aller oogen gongen naar den Fjelp. Maar de kaarten kwamen nog nie veur den dag. Inteugendeel, hij stak ze in den broekzak. Voelde toen, triestig turend over den weg, in zijnen binnenzak en sprak: „Jongens!" Keek ons allemaal, een veur een, bedroefd aan, leg de 'n schrift op tafel en zee: „de kwepsie is deuze." „Ik heb 't gevoeld," zee den Blaauwe. „Heel den middag al." „Ochirre," schrok den Jaan: „volgende week is ze misschient weer beter." Zielsbedroefd staarde den Fielp naar den Jaan. Zee dan: „ik ben er toch hoog nog, Ja nus van den Euvelé Ziek hof gezond, hik smoes jou de deur wel huit. Dan, verwytend: „da zou toch den heersten keer nie zijn, wel?" „Fielp," riep den Jaan opgelucht: „ik ver trouw op jou!" Dan zullen we straks nog heven huitmaken, hof Tonia beter mot worren, hóff... 't bed mot ouwen," „treurde", den Fielp: „da's 'n kwepsie van tiktak." „Fielp, ik laoat den tactiek geren aan jou over; Toontje vertrouwt jou honderd parten meer, dan mij!" „Zoo oor 't hook," vond den Fielp: hin 'n goei uwelijk vertrouwt de vrouw den ge-aaid- sten ladelichter beter dan d'ren heigen mensch. Da schijnt zoo beschikt te zijn deur Honzenlieveneer, hom de veurzitters reden vaii bestaan te geven." (alg. instemming). „Kek 'sbroeders van 't Propverbond," zoo klasjeneerde den bakker wijers: „de kwepsie is deus: we borsten hin de centen" (klap op den boek) „hen den Hanvèrs is potdicht!" Veul gepeins. Ons buske..., de Jolly Jo kers..., den Leeden Emmer..., Nolle z'n An- geliek..., ons leutig logement..., die goeikoope frangskes... sodepatat, wat hadden we daar dikkels veul leut: g'had! „Den Haag!" riep Nol. „Den Aag...? twijfelde den Fielp: „den... Aag...? Keb 'r hover geprakkizeerd den Aag...?" Hij keek ons allemaal weer 'ns aan. „Is er iets teugen den Plaag, Fielp?" vroeg ik. „Jja... en neeë," zee-t-ie. over ons vaderland spreken. Wij hebben nog steeds een eigen cultuur en wfe kunnen nog steeds, iederen dag opnieuw, genieten van ons mooie landschap. Wg behoeven waarlgk niet deze waarden weg te cgferen. Niemand belet ons ons te ver heugen in hetgeen aan schoonheid in ons tend te zien valt. „wy zijn overwonnen, of wg 'nu tegelijk ook veracht willen zijn en met recht veracht, of wij bij alle ve-lies ook nog de eer verliezen willen, dat zal nog altijd van ons zelf afhangen", zei eens Fichte, toen zijn va derland, Duitschland, door de Franschen be zet was. Aan deze woorden moet ik vaak denken. En wel daarom: we mogen in de oogen van onze kinderen nooitmenschen zyn, die alle geestkracht verloren hebben. We moeten waardige Nederlanders blijven. De Duitsche bezetting veroorlooft ons dit en de Rijkscom missaris heeft er bij meer dan een gelegen heid op gewezen, dat ons volkswezen niet aangetast zal worden. Welnu: daar is nog veel, waarover we ons kunnen verheugen en waarover we met onze kinderen blijde kun nen zijn. En van dat vele noem ik dan aller eerst, wat ieder in zgn omgeving vinden kan aan dorps- en stedenschoonheid. Nimmer heeft in ons volk de liefde voor alles, wat ons volk groot maakte, sterker opbloei beleefd, dan in de laatste maanden. Musea en andere instel lingen, waar de cultuur van ons land uit vele eeuwen nog leeft in schilderijen, enz. enz. worden druk bezocht. Ik geloof, dat het goed zou zijn z'n vrije middagen te besteden aan het bezoeken van dergelijke inrichtingen en dan zgn kinderen mee te nemen. En dan wgs ik verder op het landschap, ons Nederland- sche landschap. Zoo onvergankelgk mooi on der de steeds wisselende luchten met de hoog optorenende wolkenpartijen. Neen, we be hoeven waarlgk niet somber en gelaten door het leven te gaan en onze kinderen alzoo een jeugd te bezorgen, welke iederen glans mist. Laat'ons waardig door het leven gaan in deze ernstige uren! OVEEKA. „Het vereischt dikwgls een groote ziel om kleinigheden te laten voor wat ze zijn". Inderdaad! Hoe dikwijls stuiven wg op over een kleinigheid, hoe dikwijls laten wij ons geestelijk evenwicht verstoren door een kleinig heid. Dit komt meestal, doordat die kleinig heid de beroemde druppel beteekent, die de emmer doet overloopen. Wy hebbenop een oogenblik precies zooveel te verwerken ge kregen als wij verwerken konden, en het min ste of geringste wat daar nog bg komt, ver stoort ons evenwicht definitief en doet ons heftig opstuiven. Wij verliezen daarbij uit het oog, dat de persoon die ons die kleinigheid aandoet (en dit misschien nog onbewust) part noch deel heeft aan de andere feiten, die oor zaak zyn dat wg de grens van ons uithoudings vermogen bereikt hebben. En daardoor krggt dan een persoon, bijna geheel onschuldig, de volle laag van onze reactie op veel en velerlei, en moet vervolgens wel denken, met een zeer lichtgeraakt en onaangenaam mensch te doen te hebben, tenzy hij ons zeer goed kent. Over het algemeen maken wij ons te druk over kleinigheden, en wg maken ons on- tgdig zorgen over dingen, die wellicht nooit zullen gebeuren. Als maar niet dit en als maar niet dat gebeurt... Een Fransch schrgver heeft gezegd: „elke dag heeft genoeg aan zgn eigen kwaad". Laten wy dit onthouden, en ons be palen tot een krachtige poging om alleen de moeilgkheden van vandaag zoo goed mogelijk te overwinnen. Misschien dat morgen en over morgen erg meevallen, en mocht het niet mee vallen, dan kunnen wg toch niets winnen door „Da's tenminste 'n antwoord mee twéé handvatten," gaf ik 'm verom. ,,'k Bedoel... Dré... den Aag is zoo... def tig... veur ons." „Gif niks," kwam den Blaauwe er tus schen: ,,'k ben mee den Dré al 's in Den Haag gewist, witte nog Dré...?" „Dat vergeet ik nooit, Tiest!" lachte-n-ik. „Witte nog, Dré, toen 'k daar 'n paar snee- kes terwe mee 'nen hèring bestelde den kas telein Engelsch begost te kaaieren en op 't end 't adresboek brocht...? Fielp, jonk, daar motten we naar toe!" „Beljot," dee ik er bij: laten we daér 's 'n ander soort Nederlanders gaan bezichtigen. Wij 'zgn daar 's echt op den vrimde!" „Ik gaai mee," kwekte Nolleke. „Tel oewen kaartpot maar op, ik doe er m'n deel dan bijl Kee most de lampen opsteken, wij dejen eigen de blinden veur en toen wierd den boek opengedaan, de kas bekeken. Die viel mee, want mee dieën oorlog zgn we al lank óvertijd mee ons jaarlijksche snoepreis. En wat den Jaan betreft, da's ook gere geld. Janus gaat mee 'nen ring van Tonia naar Den Haag. „Daar motten zooveul elder- zienden wonen, hom 'n hadvies veur den rim meltiek. Den Jaan gong hal 'weken honder Toontje's klachten gebukt, den £"ielp ad toen 's geprakizeerd en geprakizeerd en nou moest 'r dan maar 's 'n reis naar" den Aag haan gewaagd worden! Opende dat den waarzeg ger thuis was, handers zou Janus wel 'n paar nachten motten logeeren. Maar den Fielp wist, has 't veur z'n Tonia was, zag den Jaan nieverans teugen hop!" Ge bent veurzitter of ge bent 't nie, maar den Fielp is 't! Of ziede gy kans, om zóó prontjes 'n „convocatie" bij malkaar te lie gen..,? Ja, wy hebben 'nen puiken president! „En as 't nou heel erg plazierig is daar", vond den Blaauwe: „dan kunde altij oew stamkaart nog 'n paar dagen verliezen." „Nou zijn we meteen op 't champieter ,van de bonnekes", zee den Fielp. „Kek's, keb zóó gedocht g'had..." Afgn. amico, dat zijn distributiegeheimen. Ge zult 'r op ons reis wel achter komen. Maar als ge 'nen bakker, 'nen worstmaker en 'nen boer in de club hebt, dan zou 't wel schande zijn als ge onderweuge iets te kort kwaamt! Waar of nie! Als we 'r nog 'nen kastelein ook bg hadden, dan waren we op reis gegaan mee 'nen keukenwagen, dunkt me! Afijn, wij redden ons eigen wel. Ge hoort er van. Misschient sturen we 'n aangezichts- kortje. Als nou dieën slapert maar thuis is, als wij aanbellen...! Kom. ik schei er af. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. Dré. ZONDAG 10 NOVEMBER 1940. Hilversum I, 415 m. 8.00 KRO. 1.00—7.15 AVRO. 8.00 KRO. 1.00—7.15 AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen de dag. 8.30 De Minnestrelen en gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 12.00 Declamatie. 12.15 Rotterdams Philharmonisch orkest (opn.) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Omroeporkest en solisten (opn.). 1.15 Interview. I.45 „Contact tusschen school en huis", lezing. 2.00 Concertgebouw-orkest en solist. 2.50 „Onze volksdichters". 4.15 Radiotooneel (opn.). 5.05 Gramofoonmuziek. Hierna: Sportnieuws ANP. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 Cabare(programma. 6.15 Russisch programma. 6.45 Actueele reportage' of gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Hilversum II, 301.5 m. 8.00 VPRO. 9.30 NCRV. 1.00 KRO. 400 NCRV. 5.157.15 KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Gewgde muziek (-opn.). 8.30 Studio-dienst. II.15 Geestelijke muziek (gr.pl.). 12.00 Reportage. 12.25 „Went Uw Bijbel?" lezing. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.10 KRO-Kamerorkest en -koor en solisten. vandaag al krachten te verspillen met ertegei op te zien. Wy moeten zooveel mogelijk een positie^ houding aannemen tegenover het leven, eej houding die tot basis heeft de gedachte: ,ji laat mij zoo gauw niet uit het veld slaan, vind wel een weg, ik kom er wel". En daa* voor-is bevorderlgk dat wg ons bepalen tot d groote lgn, en onze energie en aandacht 1*. steden aan dingen van werkelijk belang, q deze niet versnipperen aan kleinigheden. Tot hen die door de omstandigheden het nu minde! prettig, minder gemakkeiyk en minder ruirj hebben dan vroeger zouden wg willen zeggen „Kijkt meer naar het goede, dat U nog heef dan naar het goede wat U gehad heeft". Heef U aan de overweging, dat U het één of twe jaar geleden beter had, weieens de gedacht! vastgeknoopt dat U dat toen eigenlgk niet üj iets bizonders waardeerde, maar het heel woon vond? De mensch is een ondankbaar wezen, ved eerder geneigd tot klagen over wat hem or/,. breekt, dat tot waardeering voor het goed! dat zijn deel is. Niemand zal verwachten, da wg ons erover verheugen als het ons mind? goed gaat, maar degene die denkt: „Ik hebb» beter gehad, maar ik zou het nog veel mirnfe kunnén krijgen", neemt een gezond stand punt in. Voor de niet al te materialistische menjtj is ook een vermindering in het materieele be trekkelgk een kleinigheid, voor ons van julit zooveel belang als wg er zelf aan willen hech- ten. Hetgeen beslist over een gelukkig leva wortelt dieper dan in, en reikt verder dan h materieele. Nadruk verboden. Dr. Jos de Cock. I.45 Voor middenstanders. .2.00 Collegium „Musica Divina". 2.152.30 Gramofoonmuziek. 2.455 Inleiding volgende uitzending. 3.00 Radiotooneel. 4.00 Wijdingswoord. 5.15 Wekelgksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 KRO-Kamerorkest. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluitinj Kootwgk, 1875 m. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.307.45 Berichten (Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Orgelspel. II.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, I.301.45 Berichten (Engelsch). 2.002.15 Berichten (Duitsch). 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Verkorte opera „Ernani" (gr.pl.). 3.30 Verzoekprogramma voor de Duitsche Weermacht. 6.306.45 Berichten (Engelsch). 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluitifll MAANDAG 11 NOVEMBER 1940. VARA-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, Gramofoonmuziet 10.0.0 VPRO Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. II.10 Declamatie. 11.30 VAR A-orkest. 12.0012.15 Gramofoonmuziek. 12.45.Nieuws- en economische berichten ANP, I.00 Esmeralda. solist en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Orgelspel. 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Esmeralda. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichte ANP. 5.30 VARA-strijkorkest. 6.00 „Land in zicht", causerie. 6.15 VARA-orkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziei 7.007.15 Economische vragen van de dag et nieuwsberichten ANP en sluiting. N CRV-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en Medidatie. S.25 Gewgde muziek (opn.). 10.30 Morgendienst. II.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Pianokwartet „Die Haghe" en grariw foonmuziek. 12.25 Repox-tage. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, I.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 2.00 Voor scholen. 2.35 Postillons. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VPRO: Cyclus „Het gezin in onze tijd", 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichte: ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Soli en duetten met pianobegeleiding. 6.25 Utrechtsch Stedelgk orkest (opn.). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Friesch praatje en nieuwsberichte ANP en sluiting. Kootwijk, 1875 m. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.307.45 Berichten (Engelsch). ■8.0Ó8.15 Nieuwsberichten ANP. 9.009.15 Berichten (Duitsch). 10.00 Morgenwijding. 10.30 Orgel en altviool. II.15 Gramofoonmuziek. 11.30—*-11.45 Berichten (Engelsch). 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziei 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP- 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.301.45 Berichten (Engelsch). 2.002.15 Berichten (Duitsch). 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Concertgebouw-orkest en solist (opn-)- 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Omroeporkest en solist. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 AVRO's salonorkest en solist. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Friesch praatje en nieuwsberichte» ANP en sluiting. VOOR DE

Schager Courant | 1940 | | pagina 12