...en zij noemden het kind Langereis De greep naar het nieuwe Dr E. Hoekstra's Vooral! Hoestpillen RAAD HOOGWOUD Geen eenstemmigheid over de samenvoeging Zaterdag 9 November 1940 Derde b'ad heerhugow aarder heilige huisjes worden omvergeslagen Groote schoonmaak Oorspronkelijk vormden Heerhugowaard en Berkmeer één plas, slechts gescheiden door de heerlijkheid Veénhuizen, die zich in de noordoostzijde eivormig inboog. Talrijk waren verder nog de gemeenten die deze gezamenlijke plas omzoomden te welen Oudorp, St. Pancras, Broek op Lan- gendijk, Zuidscharwoude, Noordscharwou- de, Oudkarspel, Harenkarspel, Oude Niedorp (Hoogwoud) Opmeer, Spanbroek, Obda.ni, Hensbroek, Ursem en Oterleek. Bij de bedijking van de Hugowaard in 1629, werd de Berkmeer, ongeveer 275 IT.A. groot, die zich in langwerpige eivorm ten oosten van Veenhuizen uitstrekte, door een ongeveer 500 M. lange pletnpdijk afge- inoerd. Niet lang daarna begon men echter ook de Berkmeer droog te maken. Toen men hiermede gereed gekomen was, lagen fei telijk de drie zelfstandige waterschappen als één groot geheel tegen elkaar. Veenhui zen was slechts van de Berkmeer geschei den door een smalle ringvaart, die insprong bij het Kleine Mallegat en vandaar liep tot aan de molenbekken aan het eind van den Molenweg, in den volksmond Voddenweg geheeten. Ook van het dorp Oterleek kon gevoe gelijk gezegd worden, dat het in de omar ming van de groote, de Waard en de Berk meer beteugelende dijk, was besloten. De bevolking van het nieuw gewonnen land kerkte, zoowel wat Roomschen als protestanten betrof (de bouw van dë beide kerken in het centrum van de gemeente vond omstreeks 1870 plaats, nadat de R.K. 'voordien al een hulpgebouw hadden gehad) in de omliggende gemeenten. We kennen als nog bestaande het Obdam- mer en Hensbroekcr kerkepad. Een thans verdwenen verlenging van dit laatste voer de over de Oostertocht tot aan den Middenw en eindigde bij de boerenplaats, momenteel bewoond door de familie Entius. In_ Veenhuizen bevinden zich nog het noor'der- en zuider kerkepad. Dit laatste be werkstelligde bij de Veenhuizer molen door middel van een vlondertje de' verbinding met de Berkmeer. Ging dus parochiaal iéder der omliggende gemeenten met een deel der bevolking strij ken. ook gemeentelijk werden stukken van het nieuwe land ingedeeld. Een gedeelte der Waard begrensd door den Molenweg en de z.g. Waterkeering. die van dien weg in noordelijke richting tot de Sappewerf loopt, verder belijnd door Don kerweg, Veenhuizer Middenweg, Frik en Schappnweg. kwam bij Veenhuizen. Met het gedeelte der Berkmeer ten Westen van de breede srheitocht met als noordgrens de Molensloot. die in vrijwel zuidelijke richting van bet kleine Mallegat naar die tocht loont, was dit eveneens bet geval. Verder werd het meest noordelijk deel der Berkmeer onder Opmeer gevoegd, het Oostelijk gedeelte'werd Obdam. Bet drie dorpen punt. In dien polder, niet. ver van het punt. vaar de legende wel wil. dat de roomsch- koning Willem II in 125Q door het ïis zou lijn gezakt, voor hij door de Westfriezen naar Hoogwoud werd gesleept, vinden we dus het punt waar Heerhugowaard-Obdam- 1 Opmeer samenkomen. In 1854 was n.l. Veenhuizen met de ge meente Heerhugowaard samengevoegd en bepaald, dat de naam der vereenigde ge meenten Heerhugowaard zou zijn. Oud land van de gemeente Öude-Niedorp was reeds eerder gèmeenfcelijk Heerhugo waard geworden. Diverse deelen henoorden don Laanweg vielen eveneens niet onder de jurisdictie van den polder, waaruit later de gemeente Hpprbugowaard zou groeien. 'We zien dus dat binnen de eerstgenoemde omringdijk reeds wat het nieuwe land be trof zich een groote verscheidenheid voor deed, met het oude land was dit in nog sterkere mate het geval. Bel Veenhuizen-comité. In 1795 antstonden zoowel in - Heerhugowaard als in het toen nog bestaande Veenbuizen-comité's. die zich met groote voortvarendheid op allerlei zaken van gemeente en pol der wierpen. Lezen we de verslagen van enkele van die samenkomsten, dan kunnen we als nuchtere Hol landers van de laatste jaren ons bijna niet begrijpen, dat dat naar geest en bloed onze voorouders 'ge weest zijn, die toen. zoo groote ru moerigheid en geestdrift aan den. dag legden, opdat de groote dingen, die toen in den geest van vele men- schen opgekomen moeten ziin. maar zoo spoedig mogelijk werkelijkheid mochten worden. Een nieuwe geest waarde door de landen De samenkomsten getuigden er van. De g''eep naar het nieuwe bezielde de mon- schen. .Tammer genoeg was de kennis en biet verstand van zaken niet altijd evenredig aan den goeden wil. Men leefde en wrie melde echter als in een mierenhoop. Veel wat oud was en afgeleefd werd uitgestoo- ten. Het nipuwe deed ziin rechten g^'den Napoleon consolideerde dento estand. Einde 1811 vond een samenvoeging plaats van de gemeenten Heerhugowaard, Veenhuizen en Oterleek, tellende samen 1278 zielen, waar van alleen Heerhugowaard-659. Nieuwe heeren, nieuwe wetten. In 1817 werd na een ruim vijfjarig bestaan de nieuwgevormde gemeente weer opgelost binnen de oude begrenzingen onder de oude benamingen. Heerhugowaard geen eenheid. De-Heerhugowaard vormt geen aaneenge sloten gemeente, waarvan alle bewoners zich tot een centraal punt voelen aange trokken. Het grootste gedeelte van den Westdijk denkt en voelt Langedijksch. De kinderen gaan er in de aangesloten dorpengroep naar school. Men zoekt zijn vermaak in en aan don Langendijk. Met een gedeelte van den Laanweg is dit eveneens het geval, terwijl Verlaat zoo goed als geheel op Oude Niedorp is georiën teerd. Wel valt wat de katholieke bevolking be treft in de laatstgenoemde gedeelten een wijziging te constateeren na het stichten van een kerk in het noordelijk deel van den polder. Geheel Rustenburg, in zekeren, zin op een smalle landtong buiten de bedijking liggen de, is eigenlijk typisch Ursem, al ontvangen de daar wonende molenaars hun pennings ke van den polder Heerhugowaard. Huijgendijkcrs voelen zich beter op de kermis te Óudorp thuis, dan op de Swan. De Boterhuizen is altijd in hart en ziel Sint Pancras geweest, al valt door de ver breeding van de ringvaart en het verbreken van de kortste verbinding wel een neiging naar de Hugowaard, te verwachten. Doch thans wat het eigenlijke gemeente lijke binnen den ringdijk betreft. Nauwelijks zijn we van Alkmaar komendé de Huijgendijker brug overgewandeld en de Westdijk opgegaan of we bevinden ons op territoir van de gemeente Oudorp. Reeds het tweede huis aan de rechterhand draagt dat etiket. Ook het polderhuis staat ge meentelijk op terrein, van Oudorp. welke ge meente zich nog in een smalle strook een stuk langs den dijk voortstrekt om dan over te gaan in de gemeente Sint Pancras. De Boterhuizen zijn gedeeltelijk Hugo waard, gedeeltelijk Oudorp. De grens be vindt zich tusschen de beide boerderijen der gebroeders Spaan, die slechts enkele meters van elkaar verwijderd wonen, de een net nog in St. Pancras, de ander net nog in Heerhugowaard. Meer naar het noorden in de omgeving van den I-Iasselaarsweg zien we de bekende akkervorm van het oude land van Geest mei Ambacht aan de Oostzijde van den ringdijk verschijnen. We zijn plots in de gemeente Zuidscharwoude. Deze smalle in greep strekt zich uit tot aan het z.g. Has selaarshuis, nabij den spoorweg Alkmaar Den Helder. Meer noordelijker grijpt forscher en breo der Noordscharwoude in. Toen enkele jaren geleden de heer Gutter, na het verbranden van zijn boerderij, zich in de vlak daarbij staande koolscbuur vestigde, moest hij te vens de loop naar het gemeentehuis maken om kennis te geven, dat hij van Hugowaar- der tijdelijk Noordscharwouder was ge worden. De hap, die Noordscharwoude wegneemt strekt, tot aan de Oostzijde van den spoor weg en sluit de bekende fruittuin van den heer Veerman mede in. Vlak voor den Laanweg. stond dV» beken de huizengroep van den heer Verburg, thans gesloopt, echter al lang en breed weer in de gemeente Heerhugowaard. Loopt men verder den dijk af, dan is men, aan de. noordzijde van den Laanweg gekomen, echter weer zuiver op het gebied der gemeente Otulkarspel, die het geheole noordelijk gedeelte boven den Laanwee- deelt met Harenkarspel, dat tot aan het Verlaat rechten doet gelden. Niet te verwonderen is. dat toen ongeveer 'een twintig jaren terug een vëreeniging der Langendijlcer dorpen tot één gemeente op het ta pijt kwam, men ook in Heerhugo waard wakker werd en er al heel spoedig stemmen opgingen, die er voor pleitten, dat dan tevens een afronding wat gemeentegrenzen be treft, urgent was. Aan de Oostzijde van den polder is de ver scheidenheid niet zoo groot Binnen den ring dijk treft men slechts een gedeelte Hens broek aan, dat izch la-ngs den Korteweg, meestal het Holwegje, genaamd, uitstrekt. Oterleek willen we hierbij nog afzonder lijk noemen daar dit oude dorp bij de indij king reeds een geheel op zich zelf staande gemeenschap was, die om economische re denen daarbij ingesloten werd. In verhand met de besproken afronding der begrenzing van dë gemeente aan de Lan^endijker kant is het bijna vanzelfspre kend, dat men er ook toe komt om de blik naar andere zijden te slaan om te zien of daar geen afronding mogelijk is, zoodat dat gene wat a.h.w. polder-organisch bij elkaar hoorL o°k oiët gemeentelijk-organisatorisch in één verband zou kunnen worden ge bracht. Eén gemeente, omvattend alles wat bin nen de ringdijken van- Hugowaard 'en Berk meer ligt met insluiting van het oude dorp Oterleek in die gemeenschap met als cen trum de buurt der' gemeente Heerhugo waard. Het kind de ouders hoven het hoofd gegroeid. In den loop van den tijd heeft zich n.l. de omstandigheid voorgedaan, dat het kind de ouders boven het hoofd is gegroeid. De beide vroegere grensgemeenten. Oter leek en Veenhuizèn, eens centra van gezel schapsleven, hebben steeds meer aan gezag moeten inboeten. Toen de Waard eenmaal voelde, dat zij op eigen beenen kon staan v.n.1. toen de tuinbouw zich op de vroeger als „onge schikt" gekenmerkte gronden, begon te ont wikkelen, was ze snel in bevolking toege nomen. In tegcnstellin? met de beide genoemde gemeenten toonde haar bevolking een groo te vruchtbaarheid. Zij werd een gemeente met fuinhouw en met groote gezinnen. Als eenmaal betere tijden aanbreken voor land- 'en tuinbouw zal blijken, dat zij vol veerkrachtigl even is, dat de gunstige omstandigheden zal weten aan te vatten. De thans werkende greep naar het nieuwe gaat echter verder dan dë hier geschetste gedachtengang. Zij grijpt dieper in, wat de verecniging van gemeenten betreft. 'Veel KENT GE Te gebruiken bij hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis. In al die gevallen bron gen die pillen bij flink gebruik een spoedig succes. Hebt ge kou gevat en hoest ge sterk, gebruikt de. hoekstra-hoestpillen, 3 maal daags 4 tot 7 stuks en spoedig zult ge verlichting bemerken. Bij den kinkhoest der kinderen voorkomen deze pillen het be nauwde langdurige hoesten. Is men er spoc. dig bij, dan zijn 3 maal daags 2 stuks vol doende. Voor heeschheid, schorheid, pijnlijke keel moet men de 'pillen om de 2 uur inne men. telkens 1. 2 of 3 stuks. In gevallen van bronchitis kunnen de pillen om het kwarlier worden ingenomen: 1 of 2 tege lijk. De goede werking van deze pillen is niet tijdelijk, maar blijvend, daar zij niet enkel slijmoplossend.. dus verzachtend wer ken. doch de ziektekiemen dooden en 'de ontstoken slijmvliezen eenezen. Vandaar het eroote succes .dat deze pillen steeds hehben. F 1.58 per flacon, inhoud 250 pillen, met ge bruiksaanwijzing. Verkrijgbaar hij alle Dro gisten en Winkeliers, welke Drogist-artikelen verkoopen. heilige huisjes worden met een enkele pen- nestreek weggevaagd. Eerst staat men nog vreemd daartegen over. Alles was zoo mooi, zoo knus, men was en zoo aan gewend de dingen te zien zoo ze waren en te houden zoo ze waren. Liet men een nieuw geluid hooren, dan trapte men op honderd stekels en doornen. Want immers vergrootjng van gebied aan de eene kant betcekende verkleining van ge bied naar de andere zijde, met alles wat er zoo mee samen hing, als daar waren belas tinggelden, invloed en niet te vergeten de salarissen van diverse ambtelijke persoon lijkheden. Thans voelt men dat de bijl hakt. Dingen die lang groot hebben geschenen, zijn opeens kleiner geworden. Een ander inzicht bestuurt. Hebben we alles wel eens niet te veel klein-Hollandsch behandeld? Groote schoonmaak. Als Hollanders hebben wij ook het genie van Napoleon als regelend element in veel wat er in ons staatsleven van ruim honderd jaar geleden oud en af was. erkend. Men leefde zonder dat men het zich nog direct bewust was in een tijdperk van ster ken overgang. Als leek kan men zich afvragen of ook thans andere gedachten zich doorbreken. De huisvrouw haalt op gezette tijden den bezem door het huis. Dat noemen wij „groo te schoonmaak." Er is weinig arm te doen. al vindt het mannelijk element dit om meer dan een reden niet prettig, het gebeurt toch Al nadenkende vraagt men zich. af of er thans weer zoo'n groote maatschappelijke schoonmaak gaande is, die zich tot in ons eigen huis heeft doorgezet. Als het inderdaad waar is, zullen we bin nen niet te langen tijd de frissche geur op moeten kunnen snuiven, die de greep naar 't nieuwe tot de greep „van het nieuwe zal moeten maken. VIER LEDEN VOOR EEN COM BINATIE MET SPANBROEK EN OPMEER. DRIE LEDEN VOOR EEN COMBINATIE MET WINKEL, OUDE- EN NIEUWE-NIEDORP. De Pade verkocht. Als de poes dood gaat de destructie bellen! Geen subsidie voor de rattenverdelglng. Licht in de duisternis. Niet alle boomen werden dit jaar weggegeven 3800 over in 1939. Weduwen met kouwe beenen, de heer Bossen houdt een warm pleidooi voor ze. Het rijk trok leelijk aan de pantalon. In de gistermorgen gehouden voltallige raadsvergadering, werden de notulen goed gekeurd. De voorzitter,* burgemeester Hoogeboom deelde mede dat eenige goedkeuringen op raadsbesluiten en andere formeele stukken zijn ingekomen. Aan den veldwachter Bood is eervol ontslag verleend, het voor werk- loozenzorg geramde hedrag moet f 4500 zijn waardoor de gemeente niet voor een gewo ne bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds in aarmerking komt. ingekomen is 'n. mededpeling van de"inspectie v. werkverrui ming dat met ingang van 25 Oct. gedurende het 0e kwartaal ten hoogste 25 arbeiders te werk mogen worden gesteld bij gesubsidi eerde werkoniecten. Verslae en rekening 1939 van het distructordistrict Westfries- land zijn ingekomen. Commissie voor malariabestrijding en Wit Gele Kruis verzochten subsidie, evenals de ver. van diaconieën in de classis Hoorn voor gezinsverpleging. In de aanwijzing van centrale slachtplaatsen wordt geen verande ring gebracht. Ingekomen is noe een ver zoek van leeraren in de lich. oefening om vakonderwijzers aan te stellen bij de lage re scholen. Voorzitter betuigt den heer Hamming, namens den raad zijn deelneming in het zware verlies dat hij geleden heeft en wenscht hem en zijn gezin kracht om dit te dragen. Dè meeste stukken worden voor kennis geving aangenomen. Over het het afscheid van den veldwach ter Bood zal de raad „onder elkaar" nog eens praten. In verband met de combinatie van ge meenten zal men ten aanzien van de be noeming van een onderwijzer lichamelijke opvoeding nog even wachten. Niet wordt toegetreden tot het borgstellingsfonds voor West-Friesland. De Pade wordt voor f 1000 verkocht aan het Ambacht voor Westfries land de Vier Noorderkoggen. Een verorde ning wordt vastgesteld volgens het afval- besluit; waarbij dierlijk en ander afval moet worden bewaard en ingeleverd. De heer "Bossen vindt de afvalkwestie meer urgent voor de steden, hier wordt liet meeste afval aan het vee vervoerd. De heer Braak: Als de poes dood is moe ten we dan bellen? (gelach). De Wieringermeer verzoekt subsidie voor de vlasrepelcursifs. De heer Braak ziet hierin een gevaar. Nog meer menschen gaan in de Wieringer meer werken. Voorzitter merkt op. dat juist in de maan den voor werkloosheid gerepeld wordt. De heer Braak: Uit egoistisch standpunt moet men er tegen zijn. Voorzitter: We mogen niet egoistisch zijn! Dp subsidie wordt verleend. Een hedrag van f 284 wordt gevraagd voor rattenverdelging in samenwerking met andere gemeenten. De heer Bossen wil speciaal de sloot ach ter den heer Boekei onderhanden te ne men, het krioelt daar. De heer Hamming zou hef juist vinden als de „raltenhonden" vrijgesteld werd van belasting. Enkele leden vinden de ratténplaag niet zoo groot om er zoo'n bedrag voor uit te trekken. De heer Bossen vindt de ratténplaag erg ze slepen het meel uit de varkenshokken.. De heer Groen ziet wel een begin maar geen eind. Voorzitter vindt ratten zwerfdieren en /.iet niet veel in de groot, opgezette bestrij ding. Het gaat voor één jaar goed. De heer Bossen: „Ik wijs op een gezond- voorkome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz door grondige zuivering van bloed en Ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het oiganlsmel Flacon I I.K. Dubbele flacon f 1.7S bij apotnekeri en vakdroglslen. heidsoogpunt. Ratten brengen de pest over" Voorzitter: Niet zoo somber! De heer Bossen: Aan een H.B.S. ben je het bedrag ook kwijt, hier hebben we alle maal wat aan. Voorzitter: B. en W. staan er afwijzend tegenover. De heer Bossen: Ik ben èr sterk voor! Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Er wordt dus geen subsidie verleend. De heeren Bossen en Hamming zijn te- een. eMn besluit de verzekeringsrisico's on der te brengen bij binncnlandsche maat schappijen. De heer Boot wordt eervol ontslagen als ambtenaar van den burgerlijken stand. Aan beveling voor zijn opvolger luidt: L. v. d. Stcenhoven, P. Bossen, Gekozen wordt de heer Stcenhoven met 6 stemmen.. Een stem is van onwaarde. Ook wordt den heer Boot eervol ontslag verleend als opzichter begraafplaats. In de vacature zal niet meer worden voorzien. De wed. Renooij verzocht ontheffing bil jard rechten en vergunning. Op het verzoek moet afwijzend worden beschikt. De heer Bossen breekt een lans voor de Wed. Renooij haar tegemoet te komen. In besloten vergadering zal voorzitter hierop terug komen. Dè luchtbeschermingsdienst heeft bericht gezonden, dat richtlichten geplaatst mogen worden. Ze kosten f 10 per stuk. B. en W. vragen een credïct van f 150— om op de gevaarlijke plaatsen licht aan te brengen. Ze voldoen goed, hetgeen de burgemeester den leden aantoont door de lamp in de hal! te demonstreeren. De heer P. Bossen te Alkmaar verzoekt om hot onderhoud van zijn graven te Aarls.- woud van tremoonlewege over te nemen. De heer Bossen zal hiervoor f 250.be talen. Voor de zieke iepenboomen kan men f 250 krijgen, voorzitter stelt echter voor de hoornen van gemeentewege om te hakken en het hout te verkoopen. Kostelooze uitzending van kinderen (VAN 6 TOT 1< JAAR) van door de oorlog getroffen inwoners van Den Helder. De afd. Den Helder van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies heeft een aanvrage gekre gen tot plaatsing van een beperkt aantal van bovengenoemde kinderen, welke dan Donderdag, 28 November a.s., naar Russen duin te Bergen aan Zee kunnen worden uitgezonden voor rekening van de Stichting „Bio Vacantieoord". Men vrage zeer spoedig inlichtingen bij den secretaris van de afd. Den Helder van het Centraal Genootschap (Polderweg 60, Den Helder). Te late aanmelding zal tot teleurstelling leiden. De heer Hamming wil de 161 boomen maar weer verdeelen als andere jaren. Voorziter: Daarvoor is het hout te duur! De heer Bossen wil er 100 verkoopen en 61 weggeven. Voorzitter: B. en W. zullen wel wat hrand- hout beschikbaar stellen, maar binden zich liever niet. Heeft de heer Bossen ze geteld, 100 goede en 61 slechte? De heer Bossen: Ja! Als je maar een verleden hebt- De voorzitter meent dat het. verledfen van B. en W. nogal goed is op dit punt. De heer Bossen: Jawel, maar 't moet toch anders als andere jaren. De weduwen kla gen er over dat zij niet weten, hoe ze de boomen stuk moeten krijgen. De meesten hebben „kouwe beenen". Weth. Klaver weet niet dat de weduwen het loodje leggen. De zaak wordt aan B. en W. overgelaten. GEMEENTEREKENIN G. De heer Groen rapporteert: inkomsten gewone dienst f S3R19.69, uitgaven f 81862.52, batig slot f 1957.17, te vorderen is nog f 1920.02. een slot is er aan van f 3S0O.— De rekening wordt aldus vastgesteld. Rekenina: Burgerlijk Armbestuur: uitga ven f 10766.30, inkomsten f 1016630, nadee- lig slot f 300. dat nog is te vorderen, zoo dat de rekening op nul sluit. BEGROOTING 1941. Deze sluit in ontvangsten en uitgaven op 75.139.35 met een tekort van 700,—, ver oorzaakt omdat de uitlceering uit de ge- mecntefondsbclasting slechts 74% van het bedrag bedraagt dat vroeger werd ver strekt. Ook is het 'subsidie van werkver schaffing en steunverleening vervallen. De begrooting is echter opgemaakt zonder dat op buitenkansjes is gerekend, misschien valt het wel mee. Voor werkverschaffing en steunverleening is uitgetrokken 3000, voor het B.A. 7000,—. Zonder eenige dis cussie wordt de begrooting goedgekeurd. DE SAMENVOEGING. Vervolgens komt de samenvoegingskwes- tie aan de orde Hét preadvies namen wij reeds uitvoerig op Het college zou het liefst de gemeente zelfstandig laten en in twee de instantie zich verecnigen met Opmeer en Spanbroek. Mocht de voorgestelde sa menvoeging met Winkel. Oude-en Nieuwe- Niedorp doorgaan, acht het college den naam Langereis het beste Van een hoofdplaats kan niet gesproken worden, Langereis ongeveer op de plaats waar vroeger de school stond is middel punt. De beer Groen kan zich met het adres van B. en W. vereenigen. Moet men nu verplaatst worden van „onder Hoorn" naar „onder Alkmaar"? Men zit hier ook onder een ander ambacht. De heer Bossen weet niet waarom Op meer en Spanbroek er bij moeten. Voorzitter verwijst nog eens naar het ad vies. De heer Bossen moet dat niet goed gelezen hebhen. De heer Bossen kan zich na toelichting nog niet met het advies vereenigen. Lan gereis moet de naam zijn. Hoogwoud heeft belangen bij Winkel, waar bijv. een Ulo school is, Nieuwe Niedorp- is modern. Hoog woud is al wat donker, als Spanbroek en Opmeer er bij komen wordi het nog don kerder! In de combinatie met Nieuwe Nie dorp zal men wat vooruitstrevender wor den. De heer Deken kan zich op alle punten met het advies van B. en W. vereenigen, de naam Hoogwoud vond hij beter. De heer Braak ziet in combinatie geen belang voor Hoogwoud, maar 't zal wel noodzakelijk zijn. Spr. baalt de schoaders op als het over samenvoeging met Opmeer gaat. Geografisch is het misschien beter. Finantieel blijft het een vraag! Dat in Hoogwoud over de ringsloot ecu ander soort bevolking is, vindt spr. niet erg. Uit wrijving van gedachten worden juist goede dingen geboren. De uitgestrekt heid vind spr. bezwaarlijk. De heer Bossen: Hoogwoud is weer an ders dan Aartswoud, en anders dan de Weere, zoo blijft het. Voorzitter gelooft ook dat de geografische ligging van den secretaris-generaal den doorslag heeft gegeven. Beschouwt men de zaak economisch, dan is men op Hoorn aangewezen, daarom is combinatie met Opmeer enz. beter. De heer Bossen: Wat heeft Hoorn daar mee te maken? Bij de rombinatie zooals de ■nstantii's vaststellen kunnen we zelf veel doen. Het is voordcelig voor de midden stand. Voorzitter: Het vordt toch geen stad! De heer Bossen blijft de combinatie met Winkel enz. een mooi blok vindon. Het voorstel van B en W. wordt met 4 tegen 3 stemmen aangeno men. De heeren Bossen, Hamming en Braak stemmen tegen. Ilierna sluiting.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9