in BERLIJN DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 5.53 uur Einde van Angelsaksisch optrekken met Moskon De Britsche aanval op Miipchen Twee Noorsche schepen verloren GAAT HAL1FAX HEEN? WIL ENGELAND IERLAND BEZETTEN? Verduisteren Nieuwe zeepbon „De democratie zal blijven bestaan" ENGELAND vecht niet voor de democratie Maximumprijs smeerolie Duitsch schip vergeefs aangevallen Laan, Schapen. Te!. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 12 NOVEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11341. Uitgav. der N.V. Uilg.-Mif. „Holland. Noorderkwartier" In den meerdijk van den Noord Oostpolder bevinden zich nog drie gaten, welke thans gedicht worden. Men i. bij het tweede sluisgat begonnen de tijdelijke bekleedingen van de beide dijkkoppen weg te breken (Foto Pax-Holiand) De Sovjet-Russische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken Molotov, die, zooals reeds gemeld, Zondagavond Mos kou heeft verlatfen om zich op uitnoodiging van de Duitsche rijksregeering naar Berlijn te begeven, zal hedenochtend in de Rijks hoofdstad aankomen. De volkscommissa ris zal op het station ontvangen worden door den Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Gisteravond is Molotov, vergezeld van zijn gevolg, en van den Duitschen ambassa deur te Moskou, graaf Von der Schulen- burg, in Malkinia, op Duitsch gebied, aan gekomen. Hij werd hier begroet door den Duitschen eeredienst, door den chef van het protocol, gezant von Doernberg, den chef van de verbïndingsstaf van den plaats vervanger van den Fuehrer, SS-Oberfueh- rer Stenger en kapitein ter zee Stoephasius. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld: In politieke kringen te Ber lijn verklaart men ten aanzien van de be- teekenis van het a.s. bezoek van den Sov-\ jet-Russischen commissaris van buiten landsche zaken, Molotov, aan Berlijn, dat deze gelegen is zoowel in het feit zelf als in de huidige begeleidende omstandighe-» den. Zoowel de Duitsche als de Sovjet-Russi sche politiek, zoo verklaart men verder, streven er op grond van historische erva ringen naar de wederzijdsche betrekkingen op een goede basis te plaatsen. Dat is de grondslag welke voorhanden was bij het sluiten van het niet-aanvalspact van ver leden jaar en die door het bezoek van Mo lotov aan Duitschland in strijd met anders luidende doorzichtige geruchten der Engel- scbe propaganda, voor de openbare wereld- meening wordt bevestigd. Het feit, dat de Sovjet-Russische minis ter van buitenlandsche zaken vergezeld wordt door een groot aantal prominente mannen der politiek en der economie van de Sovjet-Unie, doet de conclusie aan de hand, dat de besprekingen zich zullen uit strekken tot de meest verschillende gebie den der Duitsch—Sovjet-Russische betrek kingen. Geen verder Angelsaksisch op trekken met Moskou. Het a.s. bezoek van Molotov aan Berlijn en het gelijktijdig te Berlijn en Moskou ge publiceerde communiqué heeft in diploma tieke kringen te Washington, ondanks het Weekend, groot opzien gebaard, daar deze 'eis algemeen wordt beschouwd als het einde van het Angelsaksische optrekken toet Moskou. De Engelsche beweringen over de zooge naamde successen van de Royal Air Force bij haar aanval op Muenchen, worden in wel ingelichte Duitsche kringen gekarakteri seerd als in ieder opzicht onjuist en in te genspraak met de feiten. Men wijst er te Berlijn op, dat de volgens de bewering zwaar getroffen spoorweginstal laties van Muenchen in het geheel geen spo ren van vernieling vertoonen. De Brilsqhe beweringen 'over bomtreffers op den Buerger- brauerkeller missen eveneens iederen grond. Deze inrichting is volkomen onverlet. Slechts arbeiderswijken te Muenchen zijn door den bomaanval getroffen. Ook de Engelsche bewering, dat de Brit sche vliegers reeds tijdens de rede van Adolf Hitier boven Muenchen verschenen zijn, wordt te Berlijn tegengesproken. De rede van den Fuehrer en de reünie van de oude garde der nationaal-socialistische beweging waren reeds lang voorbij toen de Engelsche toestel len boven de stad verschenen. Volgens de Norges Handels og Sjoefahr- tidende moet worden aangenomen, dat opnieuw twee Noorasche schepen, die on der Britsche controle voeren, verloren zijn 8®gaan en wel de 4600 ton metende Bran- danger en de Davanger (7100 ton). Eden als opvolger benoemd. De „News Cronicle" schrijft volgens U.P., dat de geruchten over de op handen zijnde veranderingen in het Engelsche kabinet ge durende het weekeinde weer zijn opgedo ken en klaarblijkelijk op goede gronden. De belangrijkste wijziging zou lord Halifax betreffen. Reeds eenigen tijd is het bekend, dat de minister van Buitenlandsche Zaken naar rust verlangt. Men gelooft nu, dat hij bin nenkort zal aftreden en opgevolgd worden door Eden. Als opvolger van Eden aan het ministerie van Oorlog noemt het blad Ame- ry of Anderson. Italiaansch schip met zonderlinge tropee Een Italiaansch schip, nóch oorlogsvaar tuig, nóch koopvaarder, is op de basis terug gekeerd met een zonderlinge oorlogstropee een soort lange groenachtige slang, bedekt met glibberige algen, weekdieren en kora len. Het was twintig kilometer telegraaf kabel, die diende voor het militaire ver keer tusschen Malta en Gibraltar. Een verkenningsvliegtuig had een En- gelsch kabelschip ontdekt, dat bezig was met de hérstelling van den kabel Malta- Gibraltar, die de Italianen bij het begin der vijandelijkheden doorgesneden hadden. Terstond koos een Italiaansch schip zee om den Engelschen elke gelegenheid tot hervatting van dezen arbeid te ontnemen. Deze opdracht slaagde schitterend. Op en kele tientallen mijlen van het eiland Malta vischte het Italiaansche schip den kabel van den bodem der zee op en begon hem langzaam in te halen, hetgeen een geheelen nacht duurde. Bij het ochtendkrieken was twintig K.M. kabel op de ontzaglijke spoe len gerold en keerde het schip met het on betwistbaar bewijs van zijn succes terug. VOORBEREIDINGEN ZOUDEN ZIJN VOLTOOID. De Engelsche voorbereidingen voor de be zetting van Ierland zijn voltooid, zoo meldt het invloedrijke Amerikaansche Zondagsblad „New York Enquirer" op grond van inlich tingen van personen, die in diplomatieke kringen verkeeren. Vervolgens het blad is Engeland voor nemens, tegelijkertijd te land en in de lucht een aanval te ondernemen Dublin, alsmede de versterkingen van Cork en Lough Swilly zullen door oorlogsschepen worden bescho ten. Tegelijkertijd zullen uit Noord- Ierland 100.000 man binnenrukken. De politieke corresponden van de Londen sche „Sunday Times" meldt, dat in Engeland afgevaardigden van alle partijen de kwestie van de bezetting van Iersche havens leven dig bespreken. Een recht tot bezetting, zoo wordt naar voren gebracht, is niet alleen in het belang van Groot-ter*itiannië, maar ook van Ierland. De Britsche posten in Ierland" zijn in 1938 weggetrokken. Men zal thans trachten den status van voor 1938 weer in te voeren. De Iersche bladen houden zich bezig met de verklaring van De Valera, dat de Ier sche havens een integreerend deel uitmaken van het Iersche territoriale gebied. De bla den wijzen op de vastbeslotenheid van het Iersche volk aan ieder gewelddadig optre den met alle macht het hoofd te bieden. Veelbeteekenende woorden van de Valera. De Valera heeft bij een troepenrevue zes- duzend man v. d. plaatselijke burgerwacht te Castlebar in het graafschap Mayo geïnspec teerd. Hierbij verklaarde de Valera, dat de tijd gekomen is, waarop alle mannen tus schen 25 en 30 jaar zich bij deze burgerwacht moeten aanmelden. Hij vermaande de recru- ten niet langer te wachten met het voltooien van hun opleiding. De Valera zëide," dat het niet noodzakelijk was de bewoners van Ierland opmerkzaam te maken op de ge varen die hen omringen, doch wanneer de beproeving mocht komen, zullen zij de vrij heid die zij verkregen hebben, verdedigen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 57 uur BON No. 29. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement, van Handel. Nijver heid en Scheepvaart, maakt het navolgende met betrekking tot de distributie van zeep bekend. Gedurende het tijdvak van Woensdag 13 November tot en met Vrijdag 6 December a.s. geeft de met „29" genummerde bon van het algemeen distributiebonhoekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), óf 120 gram huis houdzeep óf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf voorzoover voorradig 125 gram zeepvlokken óf 250 gram zelf werkende waschmiddelen óf 200 gram vloei bare zeep. Voorzoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten, van bovenstaande hoeveelheden in combi natie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen moeten voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovenge noemd tijdvak de met „29" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje van hun clientèle in ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De vvasscherij zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. Toespraak van Roosevelt. Van den nationalen doodenalcker te Arling- ton uit, heeft President Roosevelt, ter gele genheid van den wapenstilstandsdag, een toespraak gehouden, waarin hij de opvat ting verdedigde, dat de democratie zal blij- ben bestaan. Verder gaf hij uiting aan de hoon, dat de volken zich zullen keeren tegen de niet-democratische regimes, die hij in overeenstemming met zijn bekende opvatting „moderne oligarchieën" en „modernen vorm der antieke slavernij" noemde. Kennedy over de Europeeschc oorlog doch voor eigen bestaan De op het oogenblik in Amerika vertoeven de Amerikaansche ambassadeur te Londen Kennedy, %heeft in een interview, dat hij heeft verleend aan de New York Journal American, een niet deelnemen van Amerika aan den oorlog bepleit, doch kwam aan den anderen kant op voor alle mogelijke hulp aan Engeland. De democratie, aldus Kenne dy, is in Engeland afgeloopen. Op de vraag, wat of hij dacht over de kan sen van Amerika om buiten den oorlog te blijven, antwoordde Kennedy: De kansen zijn op het oogenblik beter dan drie maan den geleden. De ambassadeur herinnerde er aan, dat de Engelsche scheepsverliezen in dezen oorlog veel grooter zijn dan in den we reldoorlog, daar Engeland niet zooveel tor pedojagers heeft als toen. Bovendien moet de Engelsche vloot gebruikt worden voor con- vooidoeleinden, voor de verdediging van En geland zelf en in de Middellandsche Zee. De Duitsche duikbootbases liggen dit keer I veel dichter bij de scheepsroutes. Men mag nooit vergeten, dat Hitier alle Europeesche havens in zijn bezit heeft-. Wanneer de Vereenigde Staten aan den oorlog gaan deelnemen, dan, aldus ver klaarde Kennedy, zal de democratie ook in de Vereenigde Staten afgeloopen zijn. Enge land strijdt niet voor de democratie, dat is klinklare onzin. Engeland strijdt voor zijn eigen bestaan. De vraag is alleen, hoe lang Engeland het kan volhouden. Wanqeer de Vereenigde Sta ten aan den oorlog zouden gaan deelnemen, zouden zij' de zwaarste last te dragen krij gen. De Vereenigde Staten moeten, met be trekking tot de bewapening, al het moge lijke doen. Wanneer de V.S. koel, realistisch en zuiver Amerikaansch blijven, zal Enge land de Vereenigde Staten niet in den oorlog kunnen betrekken. Bovendien zou Amerika troepen noch schepen kunnen zenden. Tenslotte verklaarde Kennedy, dat een deelnemen van Amerika aan den oorlog slechts „over zijn lijk" mogelijk zou zijn. Hij zal alles doen om Amerika van den oor log verre te houden. Kennedy niet meer naar Enge land terug? Het bovenste interview van den Ameri- kaanschen ambassadeur Kennedy heeft in politieke kringen te Washington zeer groot opzien gebaard. Washington Post verneemt rin dit verband, dat men in officieele kringen niet twijfelt aan de juistheid van het interview, want men wist reeds lang, dat Kennedy de positie van Engeland pessimistisch beoordeelde. Blijkbaar, zoo wordt in officieele kringen verklaard, heeft Kennedy thans dit inter view verleend om zich defintief te diskwali- ficeeren voor een terugkeer op zijn post te Londen. WERELD VAN ILLUSIE STORTTE INEEN De betrekkingen tusschen Ber lijn en Moskou. EEN DUITSCH OORDEEL. Het tijdschrift „BerlinRomeTokio", dat nauw contact onderhoudt met de Wilhelm- strasse, wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan de DuitschRussische verhouding en begint met te herinneren aan de nieuwe uitgave van Bismarcks „gedachten en herinnerin gen", welke zoo juist te Moskou in de Rus sische taal verschenen is. Het blad vergelijkt de politiek van Bismarck met de huidige politiek en verklaart vervolgens: wanneer men thans in Moskou aan het tijdperk van Bismarck herinnert, den vloeit daaruit een vergelijking met het hui dige tijdperk voort. Het politieke beeld der wereld is sindsdien sterk gewijzigd, maar de constellatie van de groote mogendheden is weer de zelfde. De Oostenrijksch—Hongaar- sche monarchie bestaat evenwel niet meer, en daarmede is de Duitsch Russische verhouding gemakkelijker geworden. Evenals toen berust de DuitschRussische verhouding op de behoefte aan wederkeerige aan vulling, of juister gezegd op een ele mentaire noodzakelijkheid der beide volkeren. Ook de positie van het Britsche rijk jegens Rusland is essentieel gelijk. Van beslissende beteekenis evenwel voor de verhouding der beide mogendheden onder elkaar is daarbij hun verhouding tot Duitschland. Rusland immers is in al zijn uitgehreide machtsge bieden alleen dè,n door Engeland als wereld macht erkend en gerespecteerd. Wanneer het den ruggesteun had van de Duitsche vriend schap, verviel deze ruggesteun. En het blad herinnert hierbij aan de op zegging van het door Bismarck aangegane verdrag, aan Ruslands nederlaag in 1905 te gen Japan e.a. Dan kreeg Engeland in-zijn streven om de Russische wereldpolitiek te verzwakken, vrij spel. De Duitsch-Russische tegenstelling was daarbij voor de Britsche politiek eenvoudig niet te missen. Met de reis van den Duitsche rijksminis ter van buitenlandsche zaken naar Moskou, een jaar geleden, met de handelsbespre kingen en met het Duitsch-Russische ver drag van vriendschap, is in het westen een wereld van illusies ineengestort. Houdt een verhoogtng in. De secretaris-generaal van Handel, NIJ- verheid en Scheepvaart, heeft bepaald, dat in afwijking van art. 1, 2 en 3 der prijzen- beschlkking 1940 no. 1 de prijzen voor de uiteindelijke verbruikers van alle soorten minerale smeer-oliën en vetten voorloopig met maximaal f 9 per 100 kg. mogen worden verhoogd. Deze verhooging geldt van 12 No vember 1940 af. Om misverstand te voorkomen, wordt hien bij vermeld, dat de hier genoemde verhoo ging gelegd mag worden op de prijzen, wel ke de handelaren berekenden of noteerden voor het meerendeel hunner transacties op 9 Mei 1940 of, wanneer op 9 Mei 1940 geen transacties of noteeringen plaats vonden, in de periode 9 April 1940—9 Mei 1940. GRIEKENLAND HEEFT 9,2 MILLIOEN INWONERS. Naar via Djevdjelya gemeld wordt, heeft de op 31 October gehouden volkstelling in G- iekenland als resultaat gehad, dat het land 9,2 millioen inwoners heeft. Hiervan wonen alleen in Athene en den piraeus 1,1 millioen-. Uitroer van pootaardappelen Weldra op grooten schaal? In de bestuursvergadering van de Gel- dersche maatschappij van landbouw is mee gedeeld, dat volgens de secretaris van het N.A.K., de export van een aanzienlijke hoe veelheid pootaardappelen voornamelijk Eer* steling en Bintje, maar ook Industrie, Eigen heimer, Alpha, Furor en Ideaal is te ver wachten. Men spreekt zelfs van 80.000 ton. De kustverdediging van Noorwegen Gevechtsklaar De kustverdediging van Noorwegen is, naar het D.N.B. verneemt, tijdens de zo mermaanden aanzienlijk uitgebreid en ver sterkt. Zooals bekend, is getracht het voor de verdediging van de Noorsche kust op gestelde geschut te vernielen. Afgezien van de nieuw opgestelde Duitsche lucht doel- en kustbatterijen alsmede de torpe dobatterijen zijn thans alle Noordsche kust en torpedobatterijen weer gevechtsklaar. Blokkadebreker ontweek de tor pedo's. Gistermiddag is een Duitsche blokkade breker in het westelijke deel van de Noord zee door twee Engelsche vliegtuigen met luchttorpedo's aangevallen. Het goedgerich- te vuur van het luchtafweergeschut van 't Duitsche oorlogsvaartuig belette de Britsche vliegtuigen juist te mikken. De Duitsche blokkadebreker kon door handig manoeu vreeren de afgeschoten torpedo's ontwijken en keerde onverlet op zijn steunpunt te rug. zegt het D.N.B.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1