Tweede bespreking met Molotov uit de Centrale Keuken! Olieaccoord 5.50 uur DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER overschot van Chamberlaio verascht Voedt U goed met Tokio De Japaosch Russische betrekkingen Verduisteren Huurverhooging nog verboden De distributie van minerale smeeroliën en vetten Japan en Shanghai DONDERDAG 14 NOV. 1940. 85e Jaargang. No. 11343. Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. tfitgöve der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Gast van de Duitsche regeering. HEER DAN VIER UUR IN CONFERENTIE MET DEN FÜHRER. Van semi-officieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: De Führer heeft naar verluidt gis termiddag, in aansluiting op den door hem gegeven maaltijd ter eere van den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der U.S.S.R. in zijn woning, in de nieuwe rijks kanselarij een tweede bespreking ge had met Molotov. Bij de gedachlenwisseling waren weder om de rijksminister van buitenlandsche za- kcn. von Ribbentrop, en de plaatsverv. volks commissaris van buitenlandsche zaken, De- ianosow, aanwezig. De functie van tolk werd ui (geoefend door iden ambassaderaad I-Iilger van de Duitsche ambassade in Moskou en den ambassade- secretaris Pawlow van de Sowjet-Russische ambassade in Berlijn. Officieus wordt gemeld: Naar men ver neemt heeft het bezoek, dat Molotov gis teren aan den Führer heeft gebracht, langer dan vier uur geduurd. Ruim drie uur daar van waren gewijd aan de reeds gemelde besprekingen. Molotov een noenmaal aangebo den. De voorzitter van den raad van volkscom missarissen Molotov was gistermiddag in hlcinen kring de gast van den Führer. Van semi-officieele zijde wordt in dit ver- land gemeld: De Führer heeft gistermiddag om twee uur in zijn woning in de oude Rijkskansela rijter eere van den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sowjet-Unie ra volkscommissaris van buitenlancische za ken, den heer Molotov, een noenmaal in Xleinen kring gegeven, waartoe eenige hee- nn uit het gezelschap van den hoogen Rus ïischcn gast, alsmede van Duitsche zijde de rijksminister van buitenlandsche zaken, de clief van het Opperbevel van de Weermacht en eenige leden van den persoonlijken staf van den Führer waren uilgenoodigd. De heer Molotov werd om kwart voor lwee" door den chef van het protocol, gezant Freiherr von Dörnbcrg, van kasteel Belle- vue afgehaald en per auto naar de rijks kanselarij gebracht. De permanente wacht tan het leger en van de S.S.-Leibstandarte Adolf Hit Ier brachten den hoogen Russische [ast op het voorplein van de oude Rijks kanselarij de militaire eerbewijzen. In het portaal van de woning van den Fülirer word de voorzitter van den raad van volks- P commissarissen ontvangen door den chef der kanselarij van den Führer, Staatsminis ter dr. Meissner. Dc Führer verwelkomde tijn gast in de met bloemen versierde ont vangzaal in zijn woning. Nadat de Duitsche en de Russisohe foto graven en filmoperateurs gelegenheid had den gekregen om eenige opnamen te maken namen de heeren plaats aan de ovale tafel in de eetzaal der woning van den Führer, en wel rechts van den Führer de heer Mo- lotof, links de heer Tewossjan, tegenover den Führer rijksminister von Ribbentrop, jaan diens rechter- cn linkerhand de heeren Sjkwarzev cn Dekanosov en aansluitend w aan beide kanten de andere heeren van de totaal 25 deelnemers aan het noenmaal. Na den maaltijd werd in den naast de eetzaal y jelegen wintertuin de koffie geserveerd. Zonder eenige plechtigheid Op de begraafplaats van het Londensche district Goldersgreen is gisteren het stof felijk overschot van Neville Chamberlain verascht. Er was volgens het D.N.B., geen ilechtigheid. Slechts, twee leden van het tuispersoneel van den oud-premier waren aanwezig. Ook Den Helder krijgt een centrale keuken WETENSCHAPPELIJK SAMENGE STELDE MENU'S* De eerste keuken te Rotterdam geopend. In tegenwoordigheid van den burgemees ter van Rotterdam, den heer mr. P. J. Oud. en tal van andere autoriteiten is gisteren te Rotterdam de eerste centrale keuken ge opend. De heer Ir. S. L. Louwes, dir. gen. voor de voedselvoorziening, hield een rede, De keuken is een proefkeuken, voor de Vijftig of zestig keukens, die over het gc- heele land zullen worden ingericht, zeidc hij. Bedoeld is om te bevorderen, dat de beschik bare grond en bedrijfsstoffen zoo goed en zoo zuinig mogelijk zullen worden gebruikt, om de bevolking en inzonderheid dat gedeel te ervan, dat daaraan het meeste behoefte heeft, dagelijks een voedzamen warmen maaltijd te verstrekken. Hierbij zul bovenal rekening worden gehouden met de eischen, welke de moderne voedingsleer aan den maaltijd stelt. Daartoe werden door de hier voor aangewezen commissie uit den voe dingsraad de noodige menu's ontworpen, terwijl ook bij het koken zelf, die maatrege len kunnen worden genomen, die het verlies van voedende bestanddeelen tot een mini mum beperken." De wijae van koken. Het eten wordt bereid in groote ketels, volgens een nieuw systeem, naar aanwijzin gen van prof. Visser. In hoofdzaak zal stamppot worden verstrekt. Deze wordt be reid op de volgende wijze: de groenten en aardappleen gaan, na resp. machinaal gc- wasschen en geborsteld, dus niet geschild te zijn, droog in lagen in de potten. Deze wor den dan gesloten en nu wordt er gedurende een tijd van tien a twaalf minuten stoom doorgeblazen. De eerste stoom zal, doordat alles nog koud is, dire.ct condenseeren. Dit vocht wordt opgevangen en bewaard, om la ter, wanneer het eten gaar is. er door te wor den gemengd. De opgeloste zouten en vita minen gaan dus niet verloren. Want alles, wat oorspronkelijk in den pan gegaan is. komt er ook weer uit. Verlies van voedings stoffen en vitaminen is dus uitgesloten. Na dat 't voedsel gaar gestoomd is, gaat het in andere pannen een soort hooi kisten, waar het gestampt wordt en door blijft koken. Het vlecsch wordt in aparte pannen bereid. Ten behoeve van de hygiëne geschiedt bet koken op gas en niet op kolen. Iedereen kan van deze centrale keukens eten betrekken. Zij die een klein inkomen hebben, betalen een la gen prijs, lager dan den kostprijs, zij met een hooger inkomen, een hoogeren. Het groote sociale belang van deze keukens maakt, dat de prijzen zoo laag mogelijk worden ge houden. Een eventueel verlies op de ex ploitatie zal door het rijk gaarne worden gedragen. Ook in Den Helder een centrale keuken. Voor zoover thans vast staat zullen in Amsterdam vijf, in Den Haag drie. in Rot terdam twee, in Maastricht een, in Den Hel der één. in Middelburg één, in Eindhoven drie, in Utrecht drie. in Groningen één en in Leeuwarden één keuken worden ingericht. De overige 29 of 39 zullen in andere groote gemeenten'komen. Bovendien zullen twee rij dende keukencolonnes worden geformeerd. Deze hebben ieder een capaciteit van vier duizend porties en zullen klaar staan, om op ieder gewenscht oogenhli'k naar ieder ge- wenschte plaats te vertrekken, en daar de voedselvoorziening tc verzorgen. Bijv. bij watersnood kan een dergelijke colonne, die vervoerd wordt door auto's met houtgas generatoren, zeer goede diensten bewijzen. Behalve voor lieden met kleine inkomens, zal de centrale keuken ook een uitkomst blijken te zijn voor ben, die thans gewoon zijn buitenshuis te eten. Wij denken daar bij aan de studenten, aan andere alleenwo nende mannen en vrouwen. Deze zouden, door met vrienden en kennissen „lotgenoo- ten'' samen te werken, een eétlokaal kunnen inrichten. Bij toerbeurt zou een van hen zich kunnen belasten met het afhalen der por ties en gezamenlijk zou men kunnen eten. De porties zijn zeer ruim. nl. 1.2 liter. I-Ict feit, dat de voedingsraad het toezicht op de menu's heeft cn een wetenschappelijk verantwoorde samenstelling is gegarandeerd, maakt dat bijvoeding van vitaminehouden- de spijzen, niet noodzakelijk is. Hij die zich voedt uit de centrale keuken, voedt zich goed. Zware straffen in Roemenië Voor betoogers tegen de be- bestaande sociale ordening. Alvofens naar Rome té vertrekken heeft de staatsleider generaal Antonescu nog twee belangrijke wetten onderteekend. Het eene decreet behelst strafmaatregelen tegen hen, die door .betoogingen of acties tegen de be staande sociale ordening van den staat, op treden. De straffen bestaan uit een dwangar beid van bijf tot twaalf jaar, bij het ge bruik van geweld zelfs van acht tot vijftien jaar. In een tweede decreet worden straffen vastgesteld tegen hen, die deelnemen aan ongeoorloofde politieke betoogingen, en wel gevangenisstraffen van een tot twee jaar en geldboeten. De dichting van het eerste sluitgat in den Meerdijk voor den Noord-Oostpolder. Dins dag zou het gat worden dichtgegooid. Het ongunstige weer en daarna een machine storing gooide roet in het eten. Hardnekkig zette men echter door en dank zij onvermoeide arbeid slaagde men er gisteren in het sluitstuk te leggen en daarbij de dijkpan Den KadoelenZwolsche Diep aan elkaar te verbinden. Hieronder: de laatste „happen 20°|0 der Ned. Indische olieproducten naar Japan Te Batavia is gisteren bekend gemaakt, dat de onderhandelingen tusschen de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij en de Ne- derlandsche Koloniale Petroleum Maat schappij. eenerzijds en de vertegenwoordi gers der Japansche oliebelangen anderzijds, geëindigd zijn met een aocoord. Over dit accoord deelt een particulier communiqué het volgende mede: Thans is voorzien in contracten van zes maanden tot een jaar, waarbij Nederlandsch-Indië aan Japan laarlijks 760.000 ton ruwe olie en 650.000 ton olieproduoten zal leveren boven het kwantum, dat reeds jaarlijks door Ne derlandsch-Indië aan Japan wordt gele verd. Met inbegrip van dit laatste zal Japan nu een jaarlijksche hoeveelheid van 1.8 mil- lioen ton olieproducten ontvangen. Dit bericht komt. na de sombere tijdingen der laatste dagen en de bedreigingen in de Japansche pers, wel zeer onverwacht. Men hoede zich er echter voor, uit deze onmiskenbaar gunstige gang van zaken, te optimistische gevolgtrekkingen te maken. De besprekingen immers, welke te Ba tavia worden gevoerd, hebben een veel ver der gaande strekking, waarbij komt dat Japan, door het thans toegestane kwantum allerminst van zijn oliezorgen is verlost. Dit zou nauwelijks het geval zijn als de geheele Nederlandsch-Indische productie ter beschikking van Tokio werd gesteld, zoo dat niet moet worden verwacht, dat het laatste woord hierover reeds is gesproken. Of Ned-Indie thans moeilijkheden zal krijgen met zijn andere afnemers, die zich benadeeld zouden kunnen voelen, dient te worden afgewacht Mogelijk dat de Neder- landsche maatschappijen kans zien om de productie nog belangrijk op te voeren. Er zijn in onze Oost, nog gesloten putten en men betwijfelt of de productiecapaciteit in de laatste jaren wel tot het maximum is opgevoerd Hoe dit alles ook zij het bericht van het gesloten accoord mag. tenzij met het noo dige voorbehoud, als gunstig worden be schouwd Weiniq verandering. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft gisteren verklaard, dat de Japansche am bassadeur te Moskof!Tatekawa, sedert 31 October, toen hij den Russischen volkscom missaris van buitenlandsche zaken Molotov had bezocht, geen onderohud meer met de Sovjetregeering had gehad. Op de vraag, of een rapport van Tate; kawa was ontvangen, antwoordde de woord voerder, dat wel enkele rapporten van Tate kawa te Tokio waren ingekomen, doch dat allo berichten slechts kort en onbeteeke- nend waren. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 00 uur Definitieve regeling spoedig te wachten. Uit de vele verzoeken om inlichtingen blijkt, dat ten aanzien van de vraag, of Terhooging van de huren van woningen, Tvmkelpanden, bedrijven, gebouwen e.d. ge oorloofd is, misverstand bestaat. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat krachtens de ver ordening van den opperbevelhebber van bet Duitsche bezettingsleger van 17 Mei jl de verhooging van alle prijzen en dienstel is verboden, onder welk verbod ook dez buren vallen. Zoolang dit verbod niet doo een regeling terzake is vervangen, blijft he van kracht. Een definitieve regeling, die terugwer- kende kracht zal hebben tot Mei 1940, kan echter binnenkort worden tegemoetgezien. Een inwoonster van Georgië, het Zuid Oostelijk deel van Europa in haar «childerachtiae kleedij (Foto Weltbild) Tweede distributie periode zal loopen van 1 Jan. tot en met 31 Maart 1941. Als tweede distributieperiode voor mine rale smeeroliën en vetten zal worden vast gesteld het tijdvak van 1 Januari 1941 t./m. 31 Maart 1941. Alle verbruikers en leveranciers zijn ver plicht, vóór 25 November 1940 een formulier, betreffende voorraden, verbruik, afname en aflevering, bij het rijksbureau voor aardolie producten, sectie 1, Zeestraat 100104 te 's-Gravenhage in te leveren. De formulieren zijn verkrijgbaar bij genoemd bureau. In de aanvraag om een formulier moet duidelijk vermeld worden, of dit bestemd is voor een verbruiker of een leverancier. Hiervan zijn Uitgezonderd: ingeschreven ondernemingen, ondernemingen, die perio diek voorraden, ontvangsten en afleverin gen moeten verantwoorden, alsmede hou ders van motorrijtuigen en houders van vergunningen, verleend door den inspec teur-generaal van het verkeer; door de Ne- derlandsche Visscherijcentrale of door het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmid delen. De bestaande regelingen voor binnen scheepvaart. groote scheepvaart of kust vaart en visscherij, blijven ongewijzigd van kracht. De Nankingregeering geheel in te schakelen. Een oplossing „op langen termijn" van de kwesties, die verband houden met de inter nationale nederzetting en de Fransche con cessie in Sjanghai, kan slechts verkregen worden, wanneer gebruik wordt gemaakt van Sjanghais historische cn geografische uositie als leidende havenstad van het Verre Oosten, zonder iets te vernielen van de orga nisatie der stad en haar faculteiten voor de ontwikkeling van het Nieuwe Oost-Azië, al dus de Jomiocri Sjinnboen in een hoofdarti kel, dat commentaar levert op „een ratio- neele oplossing der nederzettingskweslie". Wij zullen niet schoorvoetend zijn met het verleenen van steun aan de bewonderens waardige pogingen van de nationale regee ring van Nanking om dit doel te verwezenlij-, ken door op wettige wijze den rechten weg te volgen," zoo schrijft het blad verder. Een overzicht gevende van de ontwikkelingen in Sjanghai, teekent het blad aan, dat de ge rechtshoven der Fransche concessie overge nomen zijn door de Nanking-regeering, die ook de controle heeft op de douane. Het" dag blad verwacht de eventueelc vestiging van algeheele controle der autoriteiten van de nationale re.geering over de bulten de neder zetting liggende wegen van Sjanghai. GEEN HUWELIJK VAN ROEMEENSCHE AMBTENAREN MET' VREEMDELINGEN. Krachtens een wet is het den ambtenaren van den Roemeenschen staat, van de distric ten, de gemeenten en de openbare bedrijven en ondernemingen verboden met niet-Roe- meensche vrouwen te trouwen. Uitzonderin gen worden slechts toegelaten, in zooverre zij voorzien zijn in de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1