Heerhugowaard wil Wijdewaard worden zij Winkel Donderdag 14 November 1940 Tweede blad RAAD HEERHUGOWAARD Raad Winkel De hoofdplaats ALS NU DE ANDEREN MAAR NIET ZEGGEN: NIET WIJDEWAARD, MAAR WIJ DE WAARD! Nieuw raadslid geïnstalleerd. De gemeenteartsen opnieuw benoemd. Het volks- en schoolbad is niet dood— het leeft nog! Was nu de vuilnis wagen maar niet verkocht, klaagt de heer Dekkers, de wagens zijn nu veel meer waard. Binnenkort oe feningsrace met kinderwagens op *t Hensbroekerpad? Gistermiddag vergaderde de raad. Voorzit ter was de burgemeester, de heer Sutinan Meyer, secretaris de heer v. d. Wildenbergh -Het nieuwe raadslid de heer Hiemstra. wordt Êecedigd. Behalve de gewone verklaringen, is het thans noodig, dat nieuwe raadsleden een ve. klaring teekenen, waarin zij beloven de ver ordeningen van den Rijkscommissaris te zul ten naleven: Felicitatie volgt. De notulen gaan onder den hamer door. De ingekomen stukken, alle van formee- len aard, worden voor kennisgeving aan genomen. GEMEENTE-ARTSEN. B. en W. stellen voor de heeren H. J. Swart en J. Zwarteveen wederom voor één jaar tot gemeentearts te benoemen tegen de ihans geldende bezoldiging en voor den heer Swart wederom de ambtswoning ter beschikking te stellen. Op een vraag van den heer Wagenaar deelt voorzitter mede, dat indertijd is bepaald, dat de benoeming steeds per jaar zou geschieden om de verhoudingen tusschen werkzaamhe den en salaris Ie kunnen nagaan. - De heer Kooij merkt op dat de hecrcn dan onder arbeidscontract werken en geen recht op pensioen hebben. Ze zijn nog geen twee jaar in dienst. Voorzitter: Jawel, we leven snel tegenwoor dig! Het voorstel wordt aangenomen. VOETBALLERS IN NOOD. Daar de vereeniging S.V.W.' niet aan de competitie heeft kunnen deelnemen en daardoor geen inkomsten heeft genoten kan zij de pachtprijs van het sportterrein niet opbre.ngen. B. en W. stellen voor 75% ontheffing te verleenen. De lotaalhuur bedroeg f 110.maar na een bespreking met den voorzitter van de voet- balvcrceniging, zijn B. en W. wel tot de con- 'clusie gekomen, dat van overmacht sprake is, en de club niet kan betalen. Conform besloten. VERPACHTING GROND. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor het perceel bouwgrond achter het sportterrein, kadastraal hekend onder seetie H nr. 20, wederom voor den tijd van één jaar te verpachten togen denzelfdèn pachtprijs als het vorige jaar. B. en W. willen dc grond niet langer dan een jaar verhuren. Nu de lich.-oef. verplicht wordt en daarbij liet schoolzwemmen, wil het college nog altijd de grond beschikbaar houden voor het volks en schoolbad. De heeren Vader en P. Molenaar willen der. grond huren voor tuingrond, hetgeen B. en W. wel gewenscht vinden, leder zou dan een stukje kunen krijgen B. en W. ontvangen dc noodige machtiging. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor, wederom voor den tijd van één jaar te verpachten een stuk grond aan cle Rcbr. D. en C. Tromp tegen denzelfden pachtprijs als het vorige jaar. Aldus besloten. AFV ALVERORDENING. B. en W. stellen den raad voor een afval verordening vast tc stellen. Op een' vraag van den heer Groenland antwoordt voorzitter,- dat gegadigden zul len worden opgeroepen om hei afval te ver zamelen', liet is niet de bedoeling hier êcn of twee personen mee te belasten. De heer Quant zegt dat veehouders het afval zelf gebruiken voor het vee. Voorzitter licht toe, dat dit geen bezwaar is, het afval moet in ieder geval een nut tige bestemming krijgen. De lieer Koojj denkt aan een vuilnis-ophaaldienst, waarop voorzitter zegt clat cleze er al is, maar in de Bassen weg, waai de heer Kooij woont rendeert die niet (Gelach). De heer Kooij moet nu maar goed propa- geeren hij de huren, misschien komt de dienst dan daar ook weer. In een gemeen telijke dienst ziet voorzitter nog niet veel. De heer Dekkers vraagt of 't nu geen goed moment is om den vuilniswagen te ver knopen. Voorzitter: Is verleden jaar al gebeurd. De heer Dekkers: Dat is te vroeg, nu zijn de wagens duurder. (Gelach). VERVÖER SCHOOLKINDEREN. B. en W. slellen vóór, aan de ouders van een i-tal schoolgaande kinderen, die meer dan 4 k ui. van de O.L. School wonen en sinds 2 April 1940 den 11-jarigen leeftijd hebben bereikt, een tegemoetkoming te ver kenen volgens de in dc vergadering van 2 April 1940 aangelegde normen. Daar vervoer dei- schoolkinderen per auto tiet meer mogelijk is stellen B. en W. voor oin dit voortaan met paard en wagen te doen geschieden. Hiervoor zal een vergoe ding van f 2.75 per schooldag verschuldigd zijn. terwijl daarnaast de oudorcommissio «on bedrag van f 0.S5 per schooldag aan den Vervoerder betaalt. Gerekend naar 220 schooldagen per jaar, zal dit vervoer een uitgaaf vergen van 220 maal f 2.75 is f 605.per jaar. De kosten van het vervoer per auto wer den over de eerste 3 maanden van 1940 be rekend naar een bedrag van f 475.per jaar en over de reste,erende maanden naar een bedrag van f 550.per jaar. Aldus besloten. Voorzitter deelt nog mede, dat zoolang er brandstof is Maandag school gehouden zal worden. Zaterdags wordt vrijaf gegeven. Op een vraag van den heer Kok, zegt de heer Dekkers, dat het heel moeilijk gewpest is een vervoerder voor de schoolkinderen te vinden. WIJZIGING POLITIEVERORDENING. Een wijziging in de politic verordening, houdende bepalingen inzake het blusschcn van brand wordt aangenomen. De brandweer-commandant, krijgt nu groo tere bevoegdheid, hij had wel eens moeilijk heden ondervonden, bij het blusschen, toen een boer weigerde het hooi uit te spit ten bijvoorbeeld. REKENING-COURANT OVEREENKOMST. B. en W. stellen den raad voor, met de bank voor Nederlandsche gemeenten voor 'het dienstjaar 1941 een rekening-courant- overeenkomst aan te gaan tot een maximum bedrag van f 96.000. Aldus besloten. REKENINGEN. Aangeboden worden de gemccntcrekcning en die yan het G. E. B. over 1939. Aan den voorzitter wordt overgelaten drie leden te benoemen tol onderzoek dezer rekeningen. De heeren Quant, Groenland en Kooij worden benoemd. DE SAMENVOEGING. Hel voornaamste punt, de samenvocgings kwestie komt vervolgens aan de orde. Het uitvoerig praeadvies van B. en W. noemen wij reeds op: „Grootewaard", of „Wijde waard" zou dus de naam der nieuwe ge meente moeten zijn en Heerhugowaard hoofd gemeente. Door grenswijzigingen zouden gedeelten buitendijksch gebied bij andere combinaties gevoegd' kunnen worden en binncndijksch gebied bij de nieuwe gemeen te gevormd door Heerhugowaard, Obdam, Hensbroek en Otcrlcek. De heer Kooij vindt het een mooi uitgebreid prae-advics. Spr. was in den beginne geen groot voorstander van samenvoeging, hij dacht dat Heerhugowaard met zijn 5600 zie len en 3700 H.A. groot genoeg was. Men zal echier wel niet hebben te beslissen. Met den naam van de nieuwe gemeente gaat spreker accoord. Het Hensbroekerpad vindt spr. geen mooie, verbindingsweg. Niet dat dit spreker aangaat, maar als men er met don kinderwagen over moet. is hef een toer den weg te houden (Vroolijkheid). Voorzitter meent 'dat men de .samenvoe ging vooral iiit een aleemecn oogpunt moet zien. en een diepgaand onderzoek gewenscht was geweest. Daartoe ontbreekt echter dc tiid. Dc naam was inderdaad moeilijk, in Obdam vond men „Hoho", cle beginletters van elke gemeente en hier heeft men gemeend om den naam Heerhugo waard niet zoo naar voren te moeten bren gen. Daarom koos men Wijdenard of Groo- tewaarcl. Ten opzichte van Wijdewaard is een aardige woordspelling mogelijk, als dc andere gemeenten niet accoord eraan, kun nen zij zeggen. Niet jullie, maar wij de Waard! (Vroolijkheid). De bezwaren die de heer Köoij heeft ten aanzien van het Hens broekerpad, deelt voorzitter niet. het prae advies gaat in de richting van verbetering van dien weg. Thans is die inderdaad slecht. De heer Quant kan zich voorstellen, clat cle andore gemeenten er niet enthousiast over zijn. Wat de verbinding betreft, dacht spr. aan het Molendijkspad, de scheiding tus schen Obdam en Hensbroek. Voorzitter neemt van deze opmerking gaarne nota. De heer Dekkers vindt dc nicuwgekozcn namen niet gelukkig. Laat hel Heerhugo waard blijven, wat zal het ecu Hcnsbroeker uitmaken of hij in Heerhugowaard woont of in Wijdewaard'?. De naam Hugowaard geeft geen aanstoot meent spr. Voorzitter merkt op dat men de zaak meer als een gevoelskwestie gezien heeft. Veel zal het inderdaad wellicht de bewo ners der andere gemeenten niet uit maken, 'Do naam Heerhugowaard is echter te lang, op- 't station staat bijv. I-lugovvaard en in den volksmond spreekt men over „De Waard". De naam Heerhugowaard heeft geen historische waarde, er kan een heer Ilugo van Akersloot geweest zijn, die zich eens geïnteresseerd zou li ebben voor polder- belangen. Zou de raad Heerhugowaard wil len handhaven, zullen B. en W. zich niet verzetten. Anderzijds is 't wel goed als dc nieuwe gemeente zich in naam onderscheidt van den polder. De heer Wagenaar bepaalt zich tot het begrip samenvoeging, waar hij geen Voor stander van is. Spr. ziet bezwaren van de burgerij in samenvoeging met Obdam en I-Icnsbroek. De gemeenteraden van deze plaatsen sluiten liever aan hij Spierdijk enz. en voor de inwoners geeft het talloozc moeilijkheden door cle. afstand. Reeds nu wordt op het distributiekantoor uren ge wacht. Wat de ambtenaren betreft ziet spr. ook moeilijkheden. Finantieel voordeel ziet spr. niet in de samenvoeging, 't Zal zeker geen besparing op de bestuursapparaten zijn. Deze zijn in dc 'grootore gemeenten vaak duurder. De kortste naam is eventueel voor 'spr de beste. Een gedeelte Oterleek toevoegen vindt spr. niet verkeerd. Voorzitter meent dat de heer Wagenaar de bezwaren wel wat overdrijft, geboorten beperken zich ,tot een keer per jaar, huwe lijk komt sporadisch voor, en er is al een gezamenlijk distributiepparaat. Vroeger maakte men van Een huwelijk een dagje. daar kan dan een rijtoer naar Heerhugo waard wel hij. Men moet het vraagstuk in grooter verband zien, oppervlakkig be schouwd zien B. en W. geen bezwaar. In de Scliager Courant stond een artikel over een onderhoud met Prof. v. Vuuren, met dezen zegt voorzitter dat een diepgaand onderzoek noodig is. Laat dus de instanties tenslotte de uitspraak maar doen. 'De fi- nantieele zijde van de kwestie kan men ook alleen hcoordeelen na onderzoek. De heer Wagenaar heeft in 't algemeen geen bezwaar tegen een groot landelijk plan om kleine gemeenten door samenvoe ging een steviger basis 1c geven, maar voor Hcerhugowaar blijft spr. de noodzaak niet inzien. Komt er dan nog land binnen de bedijking bij acht spr. dit voldoënde. Hensbroek en Obdam kunnen er dan bui ten blijven. Spr. weet dat er in Friesland veel bezwaren zijn. Voorziter: Daar is 't heel anders, dat is geen vergelijking daar zijn de gebieden veel grooter. De naam Winkel of Langereis WINKEL DE BELANGRIJKSTE GEMEENTE VAN DE VIER. SAMENVOEGING VAN GE MEENTEN IN DEZEN TIJD ONGEWENSCHT. In de gistermiddag onder presidium van burgemeester Zwart gehouden raads vergadering werden de notulen onveranderd vastgesteld. MEDEDEELINGEN INGEKOMEN STUKKEN. Ingekomen zijn eenige goedkeuringen 'op raadsbesluiten en jaarverslagen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. B. en W. deelcn den Raad mede, dat de vier nieuw gébouwde woningen zijn ver huurd aan: Ch. Pijcke, A. J. v. d. Vrede, C. Wit en C. P. J. cle Snaver, voor een we- ,kelijkschen huurprijs van f 3.25. REKENING BURGERLIJK ARMBESTUUR. De heer D. Brugman rapporteert. De in komsten bedroegen f 14374.89, de uitgaven eveneens f 14574.89, er is geen saldo. Op advies van d'cn heer Brugman werd de rekening aldus goedgekeurd. GEMEENTEREKENING. De heer D. Brugman rapporteert. De ont vangsten gewone dienst bedroegen f 101782.67. de uitgaven f 102489.65, er is een nadeelig saldo van f 706.9S. De commissie adviseerde, tot voorloopige vaststelling over te gaan. waartoe de raad besloot. BEGROOTING BURG. ARMBESTUUR. De commissie van onderzoek had geen bemerkingen. De heer D. Brugman advi seert tot goedkeuring. Ontvangsten en uit gaven f 15.432.20. Op advies van don heer Brugman werd deze begrooting goedgekeurd. GEMEENTEBEGROOTING» In behandeling komt de gemeentebegroo- ting. De commissie van onderzoek had geèli opmerkingen en stelt voor de begroo ting als volgt vast te stellen: gewone dienst inkomsten f 100.713.54. saldo nihil; kapi- •taaldienst f 50.2S6.32. saldo nihil. Er werden geen algcmcene beschouwin gen gehouden. Hoewel cle samenvoeging der gemeenten reeds in cle lucht hangt, heeft de commis sie de begrooting toch zeer serieus nage zien. maar geen aanleiding gevonden tot het maken van opmerkingen. De begooting werd op bovengenoemde cij fers voorloopig vastgesteld. BEGROOTINGSWIJZIGING. Eenige administratieve wijzigingen wor den in de begrooting 1940 aangebracht, ONTHEFFING HONDENBELASTING. Verzoeken om ontheffing zijn insrekomen van: G. Koedoder. Wed. P. W Nugtererr, Wer. .Tb. de Jong. C. de Jong. H. v. d. Bere, J Leijen. A. J. Waiboer. J. Korver. G. Leij- en. M. Fiinheer, P. Plakman. K. Kroon en D. v. d. Bel. B. en W. stellen den Raad voor. op de verzoeken van G. Koedoder: A. J. Waiboer en G. Leijen af wijgen d te beschikken en de anderen voor de helft van hunne aan sla? 1940 ontheffing te verleenen. N^dat aan den heer Postumus een nadere toelichting van cleze verordening was ge geven. werd het voorstel van B. en W. aan genomen. ONTHEFFING SCHOOLGELDBELASTING. Verzoeken om ontheffing ziin ingekomen van: Jh. Fijnheer. G. T. S. Rentenaar. E. Buijs. S. v. d. Oord, D! Teitsma, A. de ReusRnoker. H. v. d. Berg en S. P. de Vries. B. en W. stellen den Rand voor op het verzoek van Jb. Fijnheer afwijzend te be schikken aan II. v. Rorg voor fi/1? deel en aan de anderen voor 9'12 deel van hunne aan-lag 1910/41 ontheffing te verleenen. Conform besloten. Voorzitter wijst nogmaals op het algemeen belang, er zit veel meer aan vast dan een loop naar 't raadhuis. De heer Tromp stond aanvankelijk tegen over cle zaak als de heer Wagenaar, maar toen hij de kaart raadpleegde zag hij de zaak anders. Inderdaad is er een wegen- probleem op te lossen. Tenslotte is het geen annexatie van Heerhugowaard, het gaat er om of wij bezwaren hebben en die hebben wij niet. Een voorstel van den heer Wagenaar le adviseeren de binnendijksche landen bij te voegen wordt niet gesteund. Op een vraag van clen heer Kooij zegt voorzitter niet tc weten of nog een onder zoek zal plaats vinden, misschien volgt men de suggestie van Prof. van Vuuren. Spr. meende dat Ged. Staten op de diverse advie zen wachten. De heer Dekkers zegt dat het prae-advies van B. en W. juist is. Aan Obdam en Hens broek moet men de bezwaren overlaten. liet voorstel van B. en W. wordt thans met; al gemeen e stemmen aangenomen, met cle bovenstaande bemerking van den heer Wagenaar. Hierna sluiting. HUUR VOORMALIGE TRAMBAAN. B. en W. stellen den Raad voor de huur overeenkomst betreffende een gedeelte trambaan aan te gaan. Hüursom f 25. Aangenomen. REKENING-COURANT OVEREENKOMST. B. en W. stellen den Raad voor. met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor 1941 een rekening-courant overeenkomst aan te gaan en daarvoor het besluit vast te stellen. De rente voor het debetsaldo zal zijn ten hoogste P/4 pet. boven promesse disconto der Nederlandsche Bank. Bij den aanvang wordt deze bepaald op 4V> pel. van het debetsaldo en voor het creditsaldo 3A pet. per jaar. Het maximum van het te openen crediet te stellen op f 30.000. Aldus besloten. LICHAMELIJKE OPVOEDING. B. en W. stellen voor het adres der ver eeniging van onderwijzers in de lichamelijke oefening om bevoegde leerkrachten daar voor aan te stellen, voor kennisgeving aan te nemen. Als voren. COUPONBELASTING. B. en W. stellen den Raad voor een des betreffend besluit vast te stellen. Dit be sluit geeft de gemeente de bevoegdheid om bij alle reeds gesloten en nog te sluiten geldleeningen bij rentebetaling de belasting af te hou.den, /ie voren. MOLESTVERZEKERING. B. en W. slellen den Raad voor om te besluiten de gemeente-eigendommen te verzekeren tegen oorlogsschade bij de On derlinge Oorlogsschade Verzekerings Mij. te Winkel en omgeving voor cle bedragen, waarvoor zij tegen brandschade verze kerd zijn. Een en ander op de bekende voorwaarden. B. en W. stellen voor. deze voorwaarden zoo te lezen, clat f0.35 0/00 wordt betaald, plus zegelkosten. De heer Brugman vroeg, of dit juist is. Is het geen f 0.50. De voorzitter antwoordde. dat het 0.35 0/00 is, omdat het zoo'n groot bedrag is. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. 4 DE SAMENVOEGING. Aan de leden is blijkbaar van te voren geen advies gezonden, opdat zij gelegen heid hebben dit te bestudeeren. Ook de Pers ontving in tegenstelling tot andere gemeenten, van té voren hieromtrent geen informatie. Het advies van B. en W. luidde als volgt: De raad is van meening, dat samenvoe ging van gemeenten, vooral in de tegen woordige moeilijke omstandigheden, onge- wenscht is, omdat het gemeentehuis in de zen tijd een vraagbaak voor een groot deel der bevolking is, speciaal voor wat betreft distributie-aangelegenheden. Deze gemeente is eeuwenlang zelfstandig geweest en ziet slechts noorie cleze zelfstan digheid verloren gaan. In 1415 verleende Hertog Willem aan Winkel stadsrecht. liet financieel beheer der gemeente Win kel is goed geweest en bij een zuinig beheer is toch op behoorlijke wijze het voor de ge meente noodzakelijke en veelal ook het ge- wenschte behartigd. De raad is echter ongeacht bovenstaande bezwaren bereid tot medewerking aan cle voorgestelde sarupnvoeging als liet algemeen belang dit gebiedend eischt, daarbij naar voren brengende, clat het misschien later gewenscht /.al zijn om het noordelijk deel van cle gemeen (e Oude Nie dorp te voegen bij die gemeente, waarbij Ilarenkarspël wordt ingedeeld. Ook in 1576 heeft er tusschen de vier ge meenten reeds een overeenkomst bestaan. De raad is van meening. dat wanneer de bedoelde samenvoeging tot stand komt. Winkel daarvan de hoofdplaats moet zijn en wel om dc volgende redenen: Winkel is het belangrijkste dorp van de eventueel te stichten nieuwe gemeente, waar ook de grootste zaken in dit gebied zijn ge vestigd, als cle Coüp. Zuivelfabriek „West- Friesland" (pl.rn. 140 man personeel en 22.000.000 K.G. verwerkte melk), de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" (omzet 1939 f520,324.en pl.m. 55 man personeel) en dc autobusondeme- ming „de N.V. H.A.B.O." (pl.m. 10 man per soneel); Het gemeentehuis van Winkel is het mooi ste van de vier gemeentehuizen en kan met betrekkelijk geringe kosten zoo worden in gericht. dat het geschikt is voor een ge meente van 7000 inwoners en ligt geogra fisch het meest in het centrum; Winkel is het eenigste dorp in dit gebied, waar een school voor Uitgebreid Lager On derwijs i.s. Deze school voorziet ook nu reeds 1 in de behoefte aan dit onderwijs voor de kinderen van de vier gemeenten; Te Winkel is een Fruit- en GroentéveH ling, waar kweekers pit de vier gemeenten hunne producten veilen. Te Winkel wordt een brigade van de Rijksveldwacht gestat ionneerd, waardoor Winkel ook voor cle Rijkspolitie hoofdplaats wordt voor de vier gemeenten. Winkel neemt op vereenigings- en sport gebied een vooraanstaande plaats in, o.a. wordt van het goed ingerichte moderne zwem bad gebruik gemaakt door inwoners uit- alle vier cle genoemde gemeenten. Ook voor wat betreft het onderwijs neemt Winkel hier een vooraanstaande plaats in. Onder meer wordt er een cursus voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis, uitgaande van de afdceling Winkel van clen Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond, gehouden. Winkel is -reeds jarenlang de aange wezen plaats voor keuring van dienstplichti gen uit de vier gemeenten. Winkel is een standplaats voor een no? taris. De Raad wil bij voorkeur aan de nieuw te stichten gemeente den naam geven van Winkel, maar wanneer hiertegen bezwaren bestaan, dan adviseert hij den naam Lange reis te kiezen. Het deed den heer Brugman genoegen, dat B. en W. samenvoeging in cle huidige om standigheden niet gewenscht oordeelen. Dat is iets overhaast doen. Dc kleine gemeenten, ook cle onze, hebben hun bestaansrecht, dub bel en dwars bewezen. Het staat nog lang niet vast, clat de grootere gemeenten er fi nancieel beter voor zullen komen te staan. We hebben geen motieven voor ons. die vóór samenvoeging pleiten. Er wordt niet gezegd: zoo wordt het! Met. het overige gaat spr. ac coord. Weth. Dekker zeide verheugd te zijn over hetgeen de heer Brugman gezegd heeft. In sommige raadsvergaderingen leesi men: er is een wenschdroom in vervulling gegaan, maar voor spr. is er nog geen reden tot juichen. We hebben te weinig gegevens. Fi- .nantieele voordooien ziet spr. de eerste jaren niet. Daarom had spr. gaarne gezien, dat er een regeling bekend was gegeven, volgens welke te werk zou worden gegaan. Bijv. door benoeming elders, of overplaatsing, op de geleidelijke weg alzon, zou liet voor de be trokkenen ook bevredigender zijn. De Voorzitter was het met de beide vorige sprekers eens. Men besloot zonder hoofdelijke stemming het voorgestelde advies te verzenden. AFV ALVERORDENING. Vastgesteld wordt een afvalverordening. VERBOUW TEEKENSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor dit ge bouw th verbouwen om het dan te verhu ren aan een Rijksveldwachter. Het bouwen van een arrestantcnlokaal achter het huis bewoond door den ge meenteveldwachter is dan niet. noodig. B. en W. stellen den Raad voor het besluit voor don bouw van dit arrestantcnlokaal in te trekken. B. en W. stellen zich voor de kosten van verhouw te dekken door het sluiten van een gcldleening. Na eenige toelichting aan de hand van de teekening werd het voorstel aangenomen. OPCENTEN. B. en W. stellen voor 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. Aangenomen. ONDERWIJS. B. en W. stellen voor het bedrag per leerling \an de O. L. school vast te stellen" op f 14.15 en voor de U.L.O. School op f 23.77. Aldus besloten. BESTRIJDING LOODGLANSZIEKTE. Op verzoek van dé Fruit- en Grocntever- eeniging te Winkel, stellen B. en W. voor, eon verordening vast te stellen ter bestrij ding van z.g. loodglansziekte der ooftboo- merr. De voorzitter gaf een korte toelichting. Eerst heeft, men het vrijwillig geprobeerd nu moet het. verplicht worden, een onder zoek heeft uitgewezen, dat er vrij veel ziekte is. Dc heer Brugman zou het gewenscht vinden, dat dc ingezetenen de brochure kennen. Anders zouden zij wel eens een be keuring kunnen oploopen, zonder het te weten. Dc voorzitter zeidé dat geen proces-verbaal zonder waarschuwing vooraf gegeven zal worden. Het voorstel wordt aangenomen. NIEUWE POLITIEVERORDENING» Aangezien de bestaande verordening ver ouderd is. stellen B. en W. voor een nieuwe vast te stellen. Aangenomen. SUBSIDIE VOOR DE REPELAARS. Van het openbaar lichaam „De Wieringer meer" was een verzoek ontvangen om sub sidie te willen toekennen ten behoeve van cle vlasrepel cursus 1940—1941. Inmiddels i3 voor 2 arbeiders mfedewerking gevraagd. B. en W. stolden voor, voor de arbeiders die er aan deelnemen, een subsidie te ver leenen. aan de cursus tot een bedrag van f 12.— per arbeider. Men besloot hiervoor f 150.— op de begroö ting uit te trekken. Daarna sluiting. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELS REGISTER. Van 28 Oct. tot 11 Nov. 1940. Wijzigingen: Schagen: G. Bras. Laan D 121, Expeditie en Aannemingsbedrijf, bedrijf overgegaan aan de Wed. H. H. Brasvan Oort. W. Seebolt, Den Heldor, fil. gevestigd te Schagen, p.a. Noord-Hollandsch Koffiehuis, Laagzijde B 15.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5