AKKERTJES Greta Garbo geen kans.... De heer MAAS Het proces om de stortgronden in de lijpe KRUSCHEN RAAD ANNA PAULOWNA f 9 De Neder/andsche Pijnstiller u Gr iep Uit Den Helder in zijn eer hersteld ANNA PAULOWNA Z1JPE Schager markt Winterhulp Vrijdag 15 November 1940 Tweede blad IN DE BIOSCOOP VAN ROSSEN GEEN AMERIKAANSCHE DRA KEN, ZEGT DE BURGEMEESTER. Een gek geval: voor arbeidsbe middeling binnenkort heel naar Schagen? De raad moebt be talen, maar niet praten bij den bouw van de R.K. school, nu kost het dak f 2200.aan repa ratie, maar opzichter Hoep zal zich geen kat in den zak laten koopen. B. en W. krij gen voor zoover nog niet aan wezig grijze haren als ze over de toevloed van doode poes jes denken. Op raadslid Wai- boer wordt goed gepast, bijna een privé-veldwachter. De heer Hooimeijer kan nog juist het rondvraagvorkje meepikken. Gisterenmiddag vergaderde de raad. Voorzitter was de burgemeester, de heer Mr. M. Th. Mynlieff, secretaris de heer Keizer. De liecren Kuiken, Op 't Veld en Hooi meijer zijn afwezig. De notulen worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevinden zich eeni ge rapporten en verslagen. Ingekomen is voorts een verzoek van de ver. van leeraren en onderwijzers in de li chamelijke opvoeding in Nederland be treffende benoeming van vakonderwijzers. Naar aanleiding van een bericht omtrent de instelling van een rijksarbeidsbureau, zegt voorzitter het te betreuren, dat in An na Paulowna geen bijkantoor of agentschap komt. Men moet nu naar Schagen. De heer Dekker: Dat is te gek om los te loopen. Voorzitter: Dat is het ook! De heer Strooper: Er mag wel een extra trein rijden! Besloten wordt namens den raad een brief tot de betreffende instanties te richten, B en W. hebben dit al gedaan. Het verzoek van de onderwijzers in lich. oefening noemt voorzitter een lang drama, maar voorzitter meent dat Anna Paulowna gezien den finantieelen toestand, een vak- lccraar niet kan aanstellen. De klasseonder- wijzeis moeten thans dat onderwijs geven. Voorzitter wil afwachten of er pogingen worden aangewend districtsgewijzc een vak- leeraar aan te stellen, bij een dergelijke be weging kan de gemeente zich dan wel aan sluiten. Aan de Holl. Mij. van Landbouw afd. Anna Paulowna is toegestaan om voor het houden van een landbouwcursus gebruik te maken van de B. en W.-kamer ten raad- huize. Vroeger werd dit onderwijs gegeven in school 1. maar door de verduisteringsmaat- regelen kan dit niet meer. De heer Rezelman dankt voor de bereid willigheid. Subsidie voor vlasrepelen. De gemeente Wieringermeer vraagt den omliggende gemeenten subsidie voor het vlasrepclcn, zoo ook aan Anna Paulowna. B. en W. willen binnen zekere grenzen blijven en van geval tot geval beoordcelcn of een trainingstoeslag noodig is. Vrijgezel len zullen bijv. de vlasrepelcursus wel voor eigen rekening kunnen volgen. Aldus besloten. m Een leelijke strop. Het R.K Schoolbestuur aan den Nieuwen weg verzoekt gelden beschikbaar te stellen Voor verbouw van het platte dak. Voorzitter zegt dat het een leelijke strop is. Het dak is ondeskundig gebouwd. Toen er vrachten sneeuw vielen, is het dak gaan zakken. Het is een gevaar voor de kinderen. Het werk zal nu geschieden onder controle van den heer Hoep. gemeenteopzichter. Het zal kosten f 2211.90, en dit moet men nog niet een korreltje zout nemen. Hier wreekt zich een fout zegt voorzitter, de raad mag al leen geld votecrcn voor de bouw, en heeft dan verder niets te zeggen. Maar nu bet verkeerd gaat, komt het be stuur van de bijzondere school weer bij den raad terug. De raad vindt het bedrag zeer hoog. Het wordt echter verleend. Voor lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens bedanken van den heer P. J. Koning, luidt de aanbeveling: 1 P. J. Komen: 2. C. Op 't Veld. Met 6 tegen 2 stemmen wordt de heer Ko men benoemd. Aan de orde zijn vervolgens verzoeken om om ontheffing van den aanslag in het schoolgeld. Conform voorstellen B. en W. besloten. Die hoeft geen huis te zoeken. Voorgesteld wordt de woning, eerder be woond door gemeenteveldwachter Tente- ling te verbeteren en aan het rijk te ver buren ten behoeve van een rijksveldwach ter voor 4.— per week. Voor f 592.25 zal hersteld moeten wor den. Het huis is indertijd vrij slecht ge bouwd. Voorgesteld wordt om te verklaren, over eenkomstig art. 36, 4e lid, van de Woning wet, dat de vaststelling van een uitbrei dingsplan in voorbereiding is. Het op 28 Februari 1939 ter zake genomen besluit beeft, zijn geldigheid verloren. De beer Dekker vraagt of er nu wat van komt ook. Voorzitter zegt dat Ged. Staten nog steeds niet beslist hebben over bet verschil \an opvatting tusschon voorzitter en den raad over de ruimte tusschen de woningen in de behouwde kom. Dit is al iVo iaar geleden, maar hierop hangt de zaak nog. Voorgesteld wordt om een gedeelte van den Zuidwesthoek van het terrein om de O.L. School I aan de Anna Paulowmapolder •e verkoopen, teneinde dit aan den open baren weg te kunnen trekken. De polder is bereid de weg te verbeteren, zoodat de gevaarlijke bocht weg gaat. Ook het urinoir wordt verplaatst» Deze inrichting is' indertijd gracieuselijk aan de veiling aangeboden, zegt voorzitter, maar die moest er niets van hebben. Aldus besloten. Voorgesteld wordt om het gymnastiek lokaal van de O.L. School 2 te verhuren tot het geven van filmvoorstellingen op Zater dag en Zondagavond. Het is niet de bedoeling het lokaal aan den gaanden en komenden man te geven. De voorstellingen worden gegeven door den heer Kossen, lid van den bioscoopbond en de films staan onder controle van B. en W. De heer Dekker vindt het een schitterende gelegenheid, als de films goed zijn, voorzien de voorstellingen in een behoefte. Op een vraag van den heer Waiboer zegt voorzitter dat de prijzen de eerste weken laag gehouden worden, men moet eerst zien hoe het marcheert. Wcth. Lubbert is tegen filmvoorstellingen op Zondagavond. Do heer Kloosterman wenscht dat beslist goede films gedraaid worden. Voorzitter: Ér zullen geen Amerikaansehe draken den volko worden vertoond, het be hoeven echter allemaal geen geleerde films te zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Afvalverordening. Voorgesteld wordt een verordening be treffende het bewaren en ter beschikking stellen van afval vast te stellen. De heer Dekker vraagt hoe de verordening wordt uitgevoerd, of is het beter dat spr. niets vraagt? Voorzitter: B. en W. zijn nog bezig er grijzh haren over te krijgen. Maakt U zich over de begrafenis van Uw poes maar niet bezorgd. Ik hoop alleen dat ze niet op het raadhuis moeten worden afgeleverd, maar voorloopig doen we onze plicht door de ver ordening vast te stellen. Aldus besloten. Besloten wordt een kasgeldlecning voor 1941 aan te gaan liet gaat weer om f 150.000 en een reke ning-courant overeenkomstig zal worden aangegaan, waartoe B. en W. machtiging ontvangen. Voorgesteld wordt de pereeelen tuin grond. grasgewas, den toegangsweg naar het. spoorwegstation en weiland achter de burgemeesterswoning onderhands te ver huren Conform voorstellen B. en W. besloten. Eenige pensioengrondslagen worden vast gesteld. Van den burgemeester op f 3900.—; van den secretaris op f 4000.—; van den ontvanger op f2550.—. Aldus besloten. Centrale Raad van beroep verklaart ontslag nietig Gistermorgen heeft de Centrale Raad van beroep te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak-Maas. HET BESLUIT TOT ONTSLAG, GENOMEN DOOR HET HELDER- SCHE SCHEIDSGERECHT, WERD VERNIETIGD EN DE CENTRALE RAAD VERKLAARDE HET BE STREDEN RAADSBESLUIT EVEN EENS NIETIG. Wij laten hieronder nog eens een korte samenvatting van een en ander volgen. Aan den heer Maas. directeur van gemeen tewerken en plantsoenen te Den Helder, was oneervol ontslag gegeven o.m. op grond van het feit, dat hij in voornoemde functie steek penningen zou hebben aangenomen. Op 29 April j.I. heeft het scheidsgerecht dit ontslag bevestigd. De voornaamste grond waarop het ontslag was gegeven betrof het feit. dat de heer Maas in zijn voornoemde hoedanigheid een bedrag van drieduizend gulden zou hebben aangeno men, van een directeur van een scheeps werf. bi] welke het gemeentebestuur van Den Helder een schip in bestelling had. Appellants verdediger, Mr. Dr. J. A. E.. Buiskool uit Schagen. had er in ziin plei dooi op gewezen, dat zijn cliënt inderdaad deze drieduizend gulden heeft ontvangen van den scheepswerfdirecteur, doch dat deze gelden zouden zijn te beschouwen als een vergoeding voor onkosten door appellant gemaakt met octrooiproevcn. Op grond hiervan vz-oeg de verdediger den Raad van beroep nietigverklaring van dc uitspraak van het scheidsgerecht. In een nieuwe zitting van den Centralcn Raad van beroep werd de directeur van de scheeps werf als getuige gehoord. Deze verklaarde toen. dat na de levering van het schip aan de ge meente Den Helder, de heer Maas inderdaad een bedrag van driedui zend gulden had ontvangen. Dit zou echter volgens getuige niet gegeven zijn als gevolg van de levering aan de gemeente, doch alleen omdat ge tuige van oordeel was. da* den heer Maas dit geld toekam. omdat hij zoo veel had gedaan om voor het patent De begrootingen 1939 en 1940 en de be grooting grondbedrijf 1940 worden gewij zigd. Dc heer Hooimeijer komt ter vergadering. „Bijna afgeloopen", constateert voorzitter. Op den heer Waiboer wordt goed gepast. Naar aanleiding van een begrootingswijzi- ging vraagt de heer Waiboer, of er geen veld wachter te Ewijcksluis komt. Voorzitter: Stel u gerust, uw sluitingsuur zal goed gecontroleerd worden en de ver duisteringsspleetjes ook. Maar hij komt niet alleen voor u. De heer Waiboer: Dat is maar goed ook! GEMEENTEBEGROOTING. De gemeentebegrooting 1941 wordt aan geboden. Ze zal behandeld worden op Woensdag 4 December op twee uur. Vastgesteld worden de vergoedingen aan de bijzondere scholen over 1939. Het totaal uit te keeren bedrag bedraagt voor de R.K. school te Anna Paulowna f 1G55.40; R.K. school Breezand f2048.33; Chr. school Breezand f1578.47. B. en W. hebben zich tot Ged. Staten ge wend teneinde de steunnormen herzien te krijgen. De heer Dekker noemt dit zeer noodza kelijk. Rondvraag. De heer Schra zegt dat er een groot werk in de gemeente is, maar mcnschen uit dc gemeente niet aan kunnen komen. Ook aan de Ewijcksweg zou werk komen. Kan het gemeentebestuur daar niets aan doen, er werken veel te kort mcnschen. Voorzitter meent, dat er geen materiaal is om veel mcnschen te werk te stellen. Verder vraagt de lier Schra of het per ceel van de wed. Egmond aan de water leiding wordt aangesloten. Het is daar noodig. Voorzitter gelooft dat deze zaak in orde komt. Dc heer Sclira: Die oude vrouw komt goed water toe. Voorzitter: Dat komt iedereen toe! Enkele bewoners van Ccres hebben ge klaagd, dat het zoo donker is, dat ze de ingang niet kunnen vinden, zegt de heer Dekker. Kunnnen daar geen witte plekken worden aangebracht? Op 'n vraag v. d. hr. Rezelman deelt Voorz. mede. dat de molestverzekering bij Centraal Beheer is ondergebracht. Hierna sluiting. Uwrheumatische pijnen zijn tien tegen één, een gevolg van onzuiver bloed. Doe daarom een bloedzuiverende kuur met Kruschen Zout. De ze» minerale zouten oefenen een aansporende werking uit; Uw bloed gaat krachtiger stroomen en pijn-verwekkendé onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. BH slla «poth an drog. 1.62. 1.47 0.76 0.41. p. van het schip (een vuilnistrantport- schip) zore te dragen, waardoor het de scheepswerf mogelijk was eewor- den ook aan verscheidene andere gemeenten dergelijke schepen te kunnen leveren. De burgemeester van Den Helder, de heer G. Ritmeester, \oorde hiertegenover aan. dat het ontslae was gege\en, omdat volgens B. on W. was komen vast te staan, dat de drie duizend gulden wel degelijk aan de ge meentekas waren onttrokken. Dat de ver hooging van don prijs voor het schip van f iS.000.— tot f51.000.— veroorzaakt zou zi.in door het feit. dat de materialen na verloop \an een paar jaar zoozeer in prijs zouden zijn gestegen, werd door spreker in twijfel ge trokken. Rcpliceerende concludeerde Mr. Dr. Buis kool. dat er drie punten waren konten vast te slaan. Ten eerste, dat de heer Maas het geld niet ontving in zijn functie van ge meente-directeur. ten tweede, dat deze som alleen is uitbetaald als gevolg van een rola tie en ten slotte dat de gemeente Den Hel der niets te veel heeft betaald, althans dat het gdd zeker niet uit de gemeentekas ge vloeid is. NIEUWE GEMEENTEVELDWACHTERS. Naar wij vernemen zullen twee nieuwe gemeenteveldwachters eerlang in functie treden. Beiden zijn aangewezen uit het corps politietroepen. Het zijn de heeren van der Tas, die hier als militair reeds eerder vertoefde en de heer Smit, van oorsprong een Wieringer, dus al evenmin een onbeken de. Beide veldwachters zijn gehuwd en heb ben één .kind. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 8 tot en niet li November 1940. Geboren: Nico. z.v. Cornelis Hollander en Maria Alida Krap; Johanncs Jacobus, z.v. Martinus Zwarts en Magdalcna Cornclia Adrichetn; Reinier, z.v. Willem van Nispen en Geeske van der Velde; Wiebe, z.v. Wil lern van Slooten en Ella Niessen. Ondertrouwd: Gecne. Getrouwd: Jan Doorn, 58 jr., manufaetu- ricr en Immetje Visser. 45 jr., beiden wo nende alhier; Gerrit Pieter Hartog. 41 jr.. lijnwerker en Comelia Hendrika Veter, 35 jr.. z.1).. beiden wonende alhier. Overleden: Jan Veuger. 78 jr., z.b., weduw naar van Jannetje Brommer, UITSPRAAK OPNIEUW 14 DA GEN AANGEHOUDEN. De Arr. Rechtbank te Alkmaar, die gisteren uitspraak zou doen in het bekende geding over de stortgronden in de Zijne, heeft de uitspraak op nieuw 14 dagen aangehouden. SCHAGEN PRIJS DER VAARZEN TEN TOP GESTEGEN. Ondanks slecht weer aardig bezoek. De aanvoer van vette koeien viel niet mee. er waren pijn. 70 vette koeien, aan gevoerd voor de centrale. Gelde koeien een mooie aanvoer handel vlug duur tot 325, wat een prijzen maar er waren ook mooie koeien aangevoerd. Wij gaven in bericht kalfkoeien tot 400. maar tijdkoeien gol den van 235300. vlug duur. 68 gelde- koeien aangevoerd die golden van 200 325 duur en vluggen handel. Veel vaar zen. Het is wel 't toppunt wat deze dieren opbrengen de beste golden tot 325 vanaf 225, zulke prijzen nimmer bekend voor heen. Zie de prijzen van graskalveren van 90100 gulden, doch deze handel had nog beter geweest wanneer er meer aangevoerd waren, dus er waren volgens dc kooplui veel meer aangevoerd kunnen worden. Vol gende week meer verwacht Nuchtere kal veren vroegen de Centrale. Het slacht verbod van schapen konden wij ook z.eer goed merken in den aanvoer. 68 schapen voor 't leven werden aangevoerd, wat. een groot verschil hij vorige weken. Dus wel te begrijpen daar in overhouders een vlug ge handel was, toch was de prijs wel iets aan de hooge kant tot 36 gulden is er ge noteerd Veel paarden aangevoerd en wat een beste; nu noteerden wij tot 975 gulden heele knapen, handel in paarden was re delijk Een os afkomstig van den heer J. Bruin, Burgerbrug. werd verkocht aan T. Leeuwenkamp Schoorl, voor de pnj9 van 450. I-Iet was dan ook een pracht dier Dik.bil genaamd. Handel in bokken en gei ten duur vlug 1030 gulden. Weer waren er biggen aangevoerd handel matig. Zou wel vlugger zijn hoorden we zeggen, was er geen bezwaar met voer. Kippen prijs houdend. Konijnen goed verkocht. Alles kan men zeggen duur en vlug verkocht. De markt staat er goed voor wat het gure weer en goed voel aanvoer en aardig be zoek. SCHAGER DAMCLUB. De uitslagen van de onderling gespeelde competitie zijn: 1ste klasse: Willemsev. d. Oord 2-0 de VosSprcnkpling 1—1 Willemse—Winkel 1—1 2de klasse: Eriksde Vries 2—0 v. Ruiten Groot es 0—2 VisserSchot 2-0 EriksBoonaeker 2-0 SchotWesterman 1—1 v. RuitenPeetoom 0-2 MienesBoonaeker 2—0 Visser— Groot es 2-0 SCHADE DOOR DEN STORM. Van verschillende zijden kwamen ons ter oore, allerlei ongevallen die door de stor men der laatslc dagen zijn veroorzaakt. Bij don heer Igcsz in „Vredclust" moesten een schoorsteen en eennige dakpannen het ont gelden. Grooter schade, ondervond de heer D. Blaauboer aan de Meeldijk te Barsinger- horn. Tengevolge der hevige rukwinden is nl. zijn op het erf staande boet voor een heel groot gedeelte vernield. OPENBARE VERKOOPING. In hel Noordhollandsch Koffiehuis van den heer J. Schenk alhier, had ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange uit Alkmaar de openbare verknoping plaats van een per ceel bouwland groot 6.78 Ha., gelegen in Koegras gemeente Den Helder. Na op de gewone wijze per *4 Ha. te zijn aangehoden, kwam het hoogste bod tenslot te op 410.dus f 1640.per Ha. Tn totaal kwam het perceel alzoo op f 11119.20 bij af slag werd door niemand gemijnd en hier door kwam er geen wijziging in het bod. De gunning werd wat aangehouden, maar deze kwar4 na eenige besprekingen toch tot «tand. Kooper was de heer M. Minnes van Julianadorp. Er was heel weinig belangstel ling. het slechte weer zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. Raadsvergadering Tn de Dinsdagavond a.s. te houden raads vergadering zal de volgende agenda wor den afgehandeld: 1. Tngpkonien stukken. Rapporten controle administratie Eierveiling- en Grondbe drijf. 2. Voorstel tof het aanagan van een re kening-courant-overeenkomst voor het jaar 1941. Schagen, 13 Nov. 1940. Aan de Redactie van de Schager Courant Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U onderstaand artikel tje in het eerstvolgend nummer van Uw blad op te nemen. Bij voorbaat mijn beleefden dank. Hoogachtend, De Burgemeester van Schagen, J. CORNELISSEN. Alle lezers van dit blad zullen in den laatsten tijd wel eens wat gelezen hebben \an de Winterhulp en ik moet dus veron derstellen, dat het sympathieke streven van deze organisatie genoegzaam bekendi is. Ook in deze gemeente is een comité op gericht, waarvoor ik gekozen heb een ne gental dames en heeren van alle gezindten en politieke richtingen, waarvan de mees- ten hunne sporen op het gebied der wel dadigheid reeds ruimschoots hebben ver diend. Mejuffrouw A. J. Blaauw. onze ge meente-ontvanger. vond ik als steeds be reid als secrelaresse-penningmcesteresse (tevens lid) op te treden, terwijl ik zelf 't voorzitterschap heb aanvaard. Het bureau van mej. Blaauw is op het raadhuis (kan toor gem.-ontvanger). Zij is voor de winter hulp te spreken op Maandag en Donderdag van iedere week tusscben 9 en 12 uur voorm. Zelf ben ik voor dit werk op mijn gewone zittingsuren ten raadhuize te spre ken. Mej. Blaauw noodigf de ingezetenen, die daartoe lust en opgewektheid gevoelen, uit zich op te geven als collectanten voor de op 29 en 30 November a.s. te houden col lecte. Alle personen, ouder dan 17 jaren, zijn welkom. Daar fe voorzien valt. dat ve len zich zullen opgeven, zal het comité uit de gegadigden een keuze doen. Ook de hulp van medewerkers en medewerksters op an der eebied dan collertceren zal gaame worden aanvaard. Vooral houdt het comité zich aanbevolen voor medewerking van ver- eenigingen. bonden, organisaties e.d. Tk kan dit artikel niet eindigen zonder een beroep te doen op den steun en de me dewerking van alle ingezetenen. Men be- grijpe het goed: het gaat hier om dc onder steuning van onze armen, die het hard ge noeg te verduren zullen hehben in den ko menden winter, Andere collecten mogen dezen winter niet gehouden worden, uitge zonderd dan die. welke uitgaan van de kerkeenootschapnen. Ik doe dus een beroep op allen: Geeft allen aan de winterhulp en geeft in ruime mate. Uwe eaven worden goed besteed. De zinspreuk van de winter hulp is: „Voor het Volk. door het Volk". Laat een ieder zich dat goed yoor oogen houden. De Burgemeester van Schagen, J. CORNELISSEN. 3. Vaststelling Verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het jaar 1941. 4. Voorstel tot het verleenen van de be voegdheid. aan Burgemeester en Wet houders het opnemen van de boeken en kas van den Gemeente-ontvanger op te dragen aan een deskundige. (Art. 124 2e lid Gem. wet.) 5. Voorstel tot verhooging der marktgel- den voor schapen en lammeren. 6. Vaststelling verordening betreffende het in7amelen van afvallen van le vensmiddelen enz. B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant overeen komst voor het jaar 1941. B. en W. stellen den Raad voor, voor het jaar 1941 een rekening-courant over eenkomst aan te gaan, op de voorwaarden omschreven in het aanbod van de Neder- landsehe Middenstandshank N.V. en in het overgelegde raadsbesluit. Voorstel tot het verleenen van de bevoegdheid aan B. en W, het onnemen der boeken en kas van den Gemeente-ontvanqer op te dragen aan oen deskundige. B. en W. stellen den Raad voor hun. be houdens goedkeuring door Gedeputeerde Staten, de bevoegdheid' te verleenen als bedoeld in artikel 124, 2e lid der Gemeen tewet. De accountant, de heer J. J. de Vries, die thans hef Eierveiling- en het Grond bedrijf controleert, voor respectievelijk f75 en f 45 per jaar, heeft zich bereid ver- klaad, beide bedrijven en de boeken en kas van den Gemeente-ontvanger te controlee ren voor in totaal f 200.per jaar. Mede in verhand met de voorwaarden, gesteld door de F.O.G. met betrekking tot de verzekering van gemeentegelden, stel len B. en W. voor, na aanneming van hun voorstel dit aanbod te aanvaarden. Voorstel tot verhooqing der marktoelden voor schapen en lammeren. B. en W. stellen den Raad voor. gelet op de tarieven van Purmerend, de markt- gelden voor schapen en lammeren alhier met ingang van den dag der goedkeuring, te verhoogen en te brengen van respectie velijk f 0.10 en f0.05 op f0.20 en f 0.10 en de desbetreffende verordening dienovereen komstig te wijzigen. BENOEMD. Tof Evangelist hii de Ned Herv. Evan gelisatie alhier is benoemd de heer L. A. van Leeuwen te Holwerd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5