N1PPER EN PELLE Boter of margarine VOOR 2000 GULDEN KOUSEN GESTOLEN Hef meisje in de taxi KRAAMVROUWEN NIET IN DE KOU Condensfabrieken moeten omschakelen Voet afgereden Radioprogramma Gedurende deze periode ook mar garine op de bonnen der boter- kaart. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- icherij maakt bekend, dat met betrekking tot boter en margarine een wijziging in de distributie is gebracht, welke van belang is voor de houders van boterkaarten. Gedurende het tijdvak van Zater dag 10 November tot en met Vrijdag 22 November a.s. geeft de met „17" genummerde bon van de boterkaart niet uitsluitend recht op het koopen van een half pond boter, maar naar keuze van den gebruiker op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine. De aandacht wordt er met nadruk op ge vestigd, dat het in het voornemen ligt, deze faciliteit uitsluitend voor bepaalde daartoe aangewezen bonnen v. de boterkaart te ver- leenen. Men meene dus niet, dat in den vervolge op de boterkaart steeds naar keu- te boter of margarine verkrijgbaar zal zijn. Ook de met „17" genummerde bon van vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van een half pond bo ter of een half pond margarine. De bonnen, die op 22 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 29 November a.s. Tol laatstgenoemden datum kan bon „17" van de boterkaart dus gebruikt worden voor het koopen van boter of margarine. De detaillisten, die opplakvellen met bon nummers „17" van de boterkaart inleveren, rullen van den distributiedienst een toewij zing „margarine" ontvangen. Deze toewij zing geeft recht op het koopen van marga rine of boter, dan wel van elke soort een bepaald gedeelte, naar keuze van den de taillist. De handelaren dienen er bij de be voorrading van hun bedrijf rekening mede te houden, dat hot voornemen is, in de naaste toekomst nog een of meer bonnen van de boterkaart aan te wijzen voor het koopen van boter of margarine naar keuze. Op heeterdaad betrapt. Gisternacht omstreeks half één bemerk ten twee Rotterdamsche agenten van poli tie, die surveilleerden in den omtrek van de nood winkels aan den Statenweg te Rotter dam, onraad in het gebouw van de Galeries Modernes aldaar. Zij posteerden zich aan de achterzijde en spoedig daarop werd een deur geopend en verschenen twee mannen, waarvan de een beladen was met een gon- jezak, die, zooals later bleek, levensmidde len bevatte. Bij het zien van de agenten wierp de man de zak neer eri zette het, evenals zijn maat, op een loopen. Nadat de agenten hen hadden gesommeerd te blijven staan, loste één een schot in de lucht, waarop beide mannen de wijste partij ko- ïen en zich overgaven. Het bleken te zijn de gebroeders de G., resp. 25 en 30 jaar oud. Zij hadden zich door verbreking van een deur toegang verschaft. In het magazijn hadden zij drie gonjezak- ken klaargezet, die met zijden dameskou sen gevuld waren. De waarde van deze buit bedroeg ruim tweeduizend gulden. Beide mannen zijn in arrest gesteld en zullen naar het huis van bewaring worden over gebracht FEUILLETON door P. G. WODEHOUSE „Neen. Tot dusver heeft ze geen invloed op mijn spel. Ik ben verleden in zes-en-tachtig slagen rond geweest." Reggie zuchtte jaloersch. „Vrouwen zijn toch buitengewoon!" zeide hij. „Nu, ik ga weg en za' den wagen halen. Als jü klaar bent, drentel dan den weg op en wacht tot .k kom Toen hg weg was, haalde Maud een kran tenknipsel te voorschijn, 't was uit de mon daine rubrieK van de Morning Post en behelsde maar een paar woorden: Mr. Wilbur Raymond is van ztfn lange reis op zijn jacht, de „Seren" teriggekeerd en heeft zijn woning Belgrave Square 11 weer betrokken. Maud kende Mr. Wilbur Raymond niet en toch hadden die woorden haai bloed in ver- •neld tempo doen gaan. Want zooals ze Reg gie al had verteld: Geoffrey Raymond be hoorde tot 't onafscheidelijk gevolg van zijn oom, Wilbur Raymond. En Geoffrey Ray mond was degeen, van wien Maud had gehou den vanaf 't oogenblik in Wales, toen ze hem had leeren kennen. HOOFDSTUK H. De zon, die om twaalf uur, toen Maud en Reggie Byng hun tocht Degonner, zoo vroolijk °ver Belpher Castle scheen, zond om twee uur met evenveel gulheid haar stralen over Lon- den's West-En1. In Little Gorch Street waren de kinderen der bewoners, die in dat schamele buurtje een bestaan trachtten te vinden door «Ikaar levensmiddelen en zingende kanarie vogel? te verkoopen. op straat aan 't ravotten. Rotten zaten op stoepen en maakten toilet al? Voorbereiding van den lunch in een der vele oschbakken, welke op het trottoir verspreid Vreugde bfl t weerzien. 1. Waw Hoo laat het touw vieren 2. en Kurrkl zweeft lang zaam naar beneden. 3. „Gelukkig, dat jullie nog leeft en geen armen of benen gebroken hebt. Waw Hoo en Jumbo staan boven en wachten op jullie. Komt mee, er is voor allen wel plaats in de lift." Waw Hoo laat het touw glippen. 1. „Dat ia me ook wat moois, daar laat me Waw Hoo het touw los." 2. „Laat het hoofd maar niet hangen, jongens, we zullen er wel wat p vinden. 3. Ik heb in onderaardsche rivieren vaak urenlang ge zwommen. Vooruit, daar gaat hg!" Extra brandstof bij bevallingen. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ontving van verschillende zijden het verzoek voor zieken en ouden van dagen extra brandstoffen ter beschik king te stellen. Het vraagstuk werd van aile kanten bezien, maar tenslotte moest worden besloten, dat ten behoeve van deze categorie geen brandstoffen konden worden toegewezen boven de normale hoeveelheid. Wel kon worden heslist, dat bij bevalling recht op extra brandstoffen bestaat, De hier voor benoodigde bonnen kunnen op liet plaatselijk distributiekantoor in ontvangst worden genomen op vertoon van dc distri- butiestamkaart, welke bij de geboortcaan- gifte wordt overhandigd. De overlegging van een doktersattest is derhalve onder tlezc omstandigheden niet vereischt. Voor een woonhuis, dat met haarden of kachels wordt verwarmd, worden twee periodebonnen, voor huizen met een centrale verwarming vier periodebonnen extra verstrekt. Tekorten in consutnptiemelk voorziening moeten worden voorkomen. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in orlogstijd maakt bekend, dat op Donderdag 14 November 194U gisteren dus, in werking is getreden liet. crisis-zuivelbe- sluit 1940 (bestemming der melk), waarin aan de Nederlandsche Zuivelcentrale de be voegdheid wordt verleend om aan produ centen van boter, kaas, melkproducten en caseine de verplichting op te leggen, melk te leveren voor consumptie, teneinde te korten in de consumptiemelkvoorziening te kunnen voorkomen. Door den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscberij zullen prijzen v. deze leverin gen worden vastgesteld. Het ligt in de bedoeling, dat de centrale van haar bevoegdheid in de eerste plaats gebruik maakt, ten aanzien van condensfa brieken. Mocht de voorziening in consump- tiemelk zulks noodzakelijk maken, dan zal ook aan andere producenten de verplich ting tot inlevering van melk voor de con sumptie worden opgelegd. Brand in een garage Liet zich ernstig aanzien. Gisterochtend is brand uitgebroken in een groote garage in Amsterdam-Zuid. Vermoe delijk door kortsluiting vatte een groote vrachtauto vlam. Met het oog op hot groote gevaar dat een brand in een garage met zich mede kan brengen, was de brandweer, die reeds spoedig gealarmeerd was, met veel materieel aanwezig. Drie motorspuiten wa ren uitgerukt. In den beginne liet de brand zich ernstig aanzien, doch dank zij het krachtige op treden kon ernstige schade oorkonten wor den. De auto, waarin de'brand ontstaan was, kreeg zware schade, terwijl voorts twee andere wagens geblakerd werden. Dank zij hot feit, dat de garage een betonnen constructie is, bleef de schade hiertoe be perkt. Reeds vrij spoedig kon een groot gedeelte van het bluschinateriaal inrukken. Een duur pakje thee Thee en zeepdieven krijgen drie jaar. Veertien dagen geleden hébben voor de Haarlcmsche rechtbank terecht gestaan de 29-jarige A. O. lil de 40-jarige R. B., beiden uit Amsterdam, die op 24 September j.1. hadden ingebroken in een fabriek te Wor- merveer, en daarbij een partij zeep en thee hadden gestolen. Om den buit te vervoeren namen zij bovendien een fiets uit de fabriek mee. O. was reeds zes keer en B. negen keer veroordeeld. Beiden werden gister, conform den eisch,. van het O M„ tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Oude juffrouw sprong uit rij dende train. Eergisteravond sprong de 65-jarige juf frouw \V. F. B., wonende in de van Rave stéijn straal, te Dcu Haag op den hoek van de Vaillantlaan en de Iloefkade uit een nog rijdenden motorwagen van lijn 12. Daar bij viel ze, waardoor haar rechtervoet werd afgereden dor den aanhangwagen. Door den G. G. D. is zij naar het Zuikenhuis aan den Zuidwal venoerd. Scheepje door den storm gezonken Havenpolitie achter „vluchtelin gen" aan. Tengevolge van den stormachtigen wind zijn gistermorgen in de Rotierilamsche ha vens eenige binnenschepen op drift geslagen terwijl een scheepje, 214 ton metende, aan de Boompjes te Rotterdam is gezonken. Dit was het scheepje „Vriendschap", schipper Vroom, dat den vorigen avond met puin was geladen. Door het binnenkomende wa ter is het scheepje gezonken en tengevolge van het ruwe weer heeft men nog geen po gingen in het werk kunnen stellen, het vaartuig te' lichten. Een aantal binnenschepen, waaronder eenige sleepschepen, zijn gistermorgen vroeg op drift geslagen en enkele zijn onder 'te Maasbruggen door de rivier op gedreven. Zoowel de havendienst als de rivierpolitie is uitgevaren, om de vluchtelingen op te sporen en ze' te bestemder plaatse terug te brengen. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940. Hilversum I, 415 m. VARA-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuizek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10-0 Voor arbeiders in ei? Continubedrijven. 12.0 VARA-orkest (J 2.45—1.00 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.001.15 Gra- mofoonmuziek). 2.00 Vragenbeantwoording over Beeldende Kunsten. 2,15 Esmeialda en soliste. 3.00 Tuinbouwpraatje. 3.30 Bravour en Charme. 4.00 Gramofoonmusiek. 4.30 „Wat. hoe, waar is onze aarde?" lezing. 4.45 Orgelspel en zang. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 VARA-orkest (6 00—6.15 „Van Staat en Maatschappij", causerie). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00- 7.15 Vragen ,-an den dag en nieuwsbe richten ANP en sluiting. Hilversum II, 301.5 m. KRC-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wg beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. stonden. Kellners met norsche gezichten keken door de ramen der beide Italiaansche restau rants, v/elke de Lucretia Borgia traditie hoo» hielden door lunchen verkrijgbaar te stellen voor anderhalve shilling. Le eigenaar van den kruidenierswinkel op den hoek nam zwijgend afscheid van een tomaat, van welke hg zelfs, al was hij ook no> zoo optimistisch, verplicht was geweest te ckennen, dat zij haar bruik baarheid had overiee.d. Over dit alles scheen de r on met gemoeüelijken glimlach. Om den hoek in Shaftesbury Avenue eed een Oosten wind zijn best om menschen, die alles behalve verwend waren, nog te doen huiveren; maar in Little Gorch Btreet, welke op 't Zuiden lag »n nauw en beschut was, drong hij niet door; t was er een echt broeibak je. Mac. de dikke portier van het Regaltheater waarvan de rijkversierde hoofdingang op de Avenue is, kwam uit 't glazen koitje, ü-al hem tot dagelijksch verblijf diende te voor schijn en stapte naar buiten om welgemoed te kjjken naai alles vat de wereld te aanschou- en gaf. Mac was dien morgen best te spre ken. Niettegenstaande hij een vast salaris had en geen voordeel genoot van de .meerdere of mmdere mate van populariteit, waarin de stukken, welke elkaar in den loop van het jaar opvolgden, 'Jch verheugden, stelde hij er toch levendig belang ii en was 't een voldoening voor hem a>s zij bij net publiek in den smaak vielen. De première van den vorigen avond, een musical comedy van Amerikaanschen oor sprong was ongetwijfeld een groot succes ge weest en Mac was blij, want wat hij van het ezelschap gezien had, beviel hem en gedu rende de paar keeren, dat hij George Bevan den componist had gesproken, had hij een hoo- gen dunk van hem gekregerf George draaide langzaam loopend den hoek om en drentelde lusteloos naar den ingang. Hg was ongeveer zeven-en-twintig jaar, lang en goed gebouwd met ecu prettig, open gezicht, waarin een paar eerlijke, goede oogen het op- merkingsw. ardigst waren. De hoeken van zijn iichtbewogen mond trokken wat omlaag; hij zag er vermoeid uit. „Morgen Mac." „Morgen sir." „Is er wa' voor me?" „Ja sir. Een paar telegrammen. Ik zal ze krijgen. O, ik zal ze k r ij g e n", zeide Mac, alsof hij ientand, die aan zijn bekwaamheid twijfelde, om een dergelijke Herculesdaad te verrichten, wilde geruststellen. Hij verdween in het glazen kooitje. George Bevan bleef buiten in de straat met gemeigken blik de spelende kinderen gadeslaan. Hij vond ze heel druk, heel vuil en heel jong. Walgelijk jong. Hun vroolgke, naar buiten uitstralende jeugd gaf hem het gevoel of hij minstens zestig jaar was. Bij George was er iets niet in den haak, want doorgaans hield hg van kinderen. Feitelijk hield hij doorgaans van alles. Hij was goedhartig en opgewekt en had het leven lief en de meeste menschen ook. Vijanden had hij niet, maar wel veel vrienden. Maar vandaag had hij van 't oogenblik af dat hij uit zgn bed was gekomen, gemerkt, dat de wereld niet deugde. Of hij had tengevolge van den bijzonder hoogen staat van ontwikkeling zijner ziel zien het misnoegen van deze of gene godheid op den hals gehaald, of hg had een kater. Een van beide. Gewoonlijk had hij den morgen na een première 't gevoel van geradbraakt te zgn. Bovendien hadden ze den vorigen avond een souper gehad op de kamers van den schrijver van 't stuk. een opgeschroefd en opgedreven souper waar een aantal vermoeide, overspan nen menschen het zich tot plicht had gerekend aardig te zgn. Het had vier uur geduurd, toen de ochtendbladen met de recensies waren ge komen, en het was half "ijf voor George in zijn ued had gelegen. Dó.t zgn dingen, welke je iemand aan kunt zien. Mac verscheen weer. „O. sir, is u daar?" „Dankje." Geoige stak de telegrammen in zijn zak. Een kat van den lunch terugkomende, bleef even staan, om zijn been als servet te gebrui ken. George kittelde haar afgetrokken achter 't oor. Hij was altgd hoffelijk tegen katten, maar vandaag deed hij alles even lusteloos, zonder de minste snimo. De kat ging door. Mac opende de conver satie. „Ik heb gehoord sir, dat het stuk gister avond opgang gemaakt heeft." „Ja, 't scheen nog al succes te hebben." „Mgn vrouw zat op de galerij en ze zei, dat a"- menschen, die gewoon z(jn de eerste op voering van alle stukken te zien. opgetogen waren Er is hier in Londen een clubje weet u, dat op de galerg alle eerste opvoeringen gaat zien. En ze zijn n5et gauw tevreden, Vooral als 't zooa s dit, een Amerikaansch stuk is. En als ze 't niet mooi vinden, dan zor gen ze er wel voor dat je dat merkt Maar mijn vrouw zei, dat ze 't allemaal prachtig vonden. Mijn vrouw zei, dat ze in lang geen stuk gezien had, waar zooveel inzat en ze weet 't. Mijn vrouw zei, dat ze vooral de mu ziek zoo mooi vonden." „Dat deed me plezier." „The Morning Leader liep er hoog mee weg. En wat zeiden de andere kranten?" „O niets dan goeds". Ik heb de avondbladen nog niet gezien, ben uitgegaan om ze te koopen." Mac keek de straat in, 11.30 Godsdienstige cajserie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Musiquette. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Rococo-octet. I.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5 00 VPRO: Bijbelvertellingen. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Actueele aetherflitsen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting.. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 GroningscL praatje en nieuwsbe richten ANP en sluiting. Kootwijk, 1875 m. AI RO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuizek (7.?07.45 Berichten Engelsch. 8.008.15 Nieuwsberichten ANP. 9.009.15 Bericnten Duitsch). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 A VRO-Amusementsorkset en solist. II.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gramofoonmuziek (12.0012.15 Ber.) 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 Gramofoonmuziek (2.002.15 Berichten Duitsch. 2.30 -2.45 Berichten Engelsch). 3.05 Cyclus „Leeven en daden onser Door- luchtigste zeehelden". 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 „Mijnwerkersleven en mijnwerkersliede ren" causerie met koorzang. 4.15 Concertgebouw-orkest en solist (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Omroeporkest en soliste. 6.30 Berihten (Engelsch). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00715 Groningsch praatje en nieuwsbe richten ANr en sluiting. „Er is zeker vanmiddag repetitie, sir. Daar komt miss Dore aun." George vrlgde zijn blik. EenMang meisje in een blauwe tailor made kwam naar hem toe. Reeds op een afstand viel haar innemend persoontje op. Er ging charme van haar uit. Omzichtig liep ze tusschen de op het trottoir krioelende kinderen door. Even bleef ze staan om tegen éér wat te zeggen. Het kind grinnikte. Zelfs de eigenaar van den kruidenierswinkel scheen, toen hij haar zag, op te vroolgken. „Zoo Bill, hoe staat 't met de zaken?" riep ze, hem voorbij gaand, terwijl hg de ster felijkheid van tomaten stond te overdenken. En, ofschoon hg „Beroerd" antwoordde, ver helderde toch een zwak grijnsje zijn lijdens- masker. Bellie Dore was een van de koristen uit George Bevan's Musica» Comedy; ze had een lief gezichtje, een mondje, gemaakt om te lachen, buitengewoon muoi goudblond haar, waarvan zij graag ve-zekerde, dat 't echt was, wat volkomen waar was, al was de schijn er tegen, en groote, eerlijke, blauwe oogen, wélke dikwijls door haar gebruikt werden om aanbidders, die door 't eerste aan gemoedigd waren wat al te vurig te worden, op hun plaats te zetten Bellie's inzichten om trent leden van het sterke geslacht, die zich vergrepen, waren even streng als die van Lord Marshmoreton de luis betreffende. Ze hield van de mannen en ze wilde die gevoe lens graag practisch toonen door met ze te lunchen en te dineeren, maar ze verdiende genoT om voor zich zelf te zorgen en was er eens iemand, die dat over 't hoofd zag, dan herinnerde zij hem daaraan op een toon, die niet den minsten twijfel overliet; ze was niet op haar mondje gevallen. „Morgen George. morgen Mac. Zijn er brieven?" t,,Ik 'Al 's kijken miss." „Zeg Mac, hoe vind je wederhelft *t stuk?" „Ik zei juist tegen mr. Bevan, miss, dat mijn vrouw gezegd heeft, dat ze in lang niet zoo'n moo' stuk gezien heeft." „Prachtig Ik wist wel, dat 't succes zou hebben. Zeg, George, hoe staat 't leven?" ,'t Is mis met me, gehee, mis! „Dat komt er van, als je tot vier uur 's morgens aan 't fuiven benf" „Je was even laat als ik en je ziet zoo frisch als een pas ontloken roos." (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1940 | | pagina 7