Zware storm over ons land Negentig meter booge toren ingestort POLITIE-AGENT in de knel Ia het Noorden geea voetbal Tal vaa acties ia de lucht NOODWEER IN NOORD-BRABANT. OUD ECHTPAAR TE UTRECHT MET MOEITE GERED. De zware storm, welke Rist er- nacht boven ons land woedde, heeft op talrijke plaatfeen zware schade aangericht. Vooral in Bra bant raasde de wind zoo hevig, dat velen den nacht gekleed in de huis kamers hebben doorgebracht, om bij gevaar onmiddellijk naar buiten te kunnen vluchten. Het oostelijk deel van deze pro vincie kreeg het het zwaarst te ver duren. Te Weert stortte de prachtige oude Martinustoren gedeeltelijk in, terwijl ook aan de Majellakerk te Oss ernstige schade werd aangericht. Te Oss woedde de stórm met ongekende kracht en vele bewoners hebben gedurende den nacht geen oog dicht kunnen doen. Bij de eerste, hevige windvlagen werden Doo rnen ontworteld en vlogen de dakpannen van de huizen, zoodat de straten weldra met scherven waren bezaaid. De voornaam ste schade kreeg de R.K. St. Gerardus Ma jellakerk. Een stormvlaag lichtte een stuk van circa 50 M2. uit het dak en slingerde leien en daklijst tot ver in de omgeving weg. Het woonhuis van de fam. Heymans aan den Bcrchumscheweg kon eveneens aan d-e kracht van den wind geen weerstand bie den en stortte nagenoeg geheel in, terwijl ook op tal van andere plaatsen in de ge meente huizen werden beschadigd. Ook in de omgeving van Oss werd schade aanee- richt, in het bijzonder aan boerenbedrijven. Men had zich echter op het ergste voorbe reid, zoodat nergens persoonlijke ongeluk ken zijn voorgevallen. Tragisch voorval te Utrecht. Een tragisch voorval heeft zich afge speeld op de Vecht bij de Kloosterlaan, te Utrecht. Op enkele meters van den kant lag een woonschuitje gemeerd, waarin een echtpaar woonde. De vrouw is 69, de man 70 jaar oud. Door den storm woei een boom langs den kant om en kwam precies op het schuitje terecht. Door den geweldigen slag raakte het lek en begon te zinken. In nachtgewaad vluchtte het echtpaar naar het dek, doch in het donker hadden zij geen gelegenheid om aan wal te stappen. Steeds meer zakte het woonschuitje in de diepe Vecht en met den dood voor oogen riepen de menschen, die inmiddels tot den hals in het water stonden, om hulp. Omwonenden trachtte de oude menschen te redden, doch eerst nadat het echtpaar eenige uren in het water had doorgebracht kon het worden ge red. De oudjes waren er ernstig aan toe. Per auto van den G.G, en G.D. zijn zij naar het Stads- en Academisch ziekenhuis vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Hoe de Marinustoren vernietigd werd. Om tien minuten voor zes zag een post bode te Weert die bezig was met het lichten der bussen, den Martinustoren in den zwa- ren storm wankelen. Langzaam begon 't negentig meter hooge gevaarte over te hellen, in twep stukken breken en het, bovenste vijftig meter hooge stuk neerstor ten. Het hevige gekraak en het donde rend geweld van neerstortende bal ken en steenon werd overstemd door het loeien van den storm, welke de enorme stofwolk tot ver buiten de stad meevoerde. De brokstukken, kwamen bij het hotel „De Vesper" op het Korenmarktplein terecht, welk gebouw, dat eigendom is van den heer v. d. Eijnden. van voren geheel werd vernield. De bewoners van het hotel konden het gebouw aan de achterzijde ontvluchten, hetgeen te vens het geval was met de bewoners van 'de naastgelegen huizen, de fa-, milies Bergmans, Teunissen en Arls, van wie eveneens geen enkel lid ver wondingen opliep. Verschrikkelijk Ondanks het zware weer rukten onmid dellijk de gem. herstcllingsdionst en de opbouwdienst uit, om mogelijke slachtof fers uit het puin te bevrijden. „Het was verschrikkelijk" vertelde ons een der hel pers. „De storm raasde en huilde over het marktplein, waar dakpannen als stukken napier rondvlogen en stukken hout en plan ken van den Vernielden toren door de lucht suisden. Het b'eek gelukkig al SDoedig, dat geen slachtoffers te betreuren waren. Een der gasten van het hotel bevond zich om kwart over zes nog in het ingedrukte huis, maar spoedig kon hij worden bevrijd. Bij het aanbreken van den dag aan schouwde men een troostelooze ruïne. Van den toren stond nog slechts het veertig me ier hooge steenen onderstuk, dat uit 1500 dateert. De matcrieele schade is aanzienlijk, het valt te betwijfelen of de toren, de trots van Midden-Limburg, in den oorspronkelijken staat zal kunnen worden opgebouwd. Ook de omgeving van Weert is door den storm geteisterd. Van vele boederijen en huizen werden de daken vernield, terwijl liet ongedorschte koren, dat. in mijten op het veld stond, uiteen gerukt ón tot ver in het veld werd verspreid, hetgeen een flinke schadepost beteekent voor de boerenbevol king. Clubkas gebruikt om familie te steunen. AL TE GOED IS BUURMANS GEK. Een ruim 50-jarige politieagent vroeger voorzitter van een bekende wandelsport- vereen iging, in het Gooi, was door de recht bank veroordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf waarvan drie maanden voorwaar delijk werden opgelegd, omdat hij geknoeid had met de clubkas. Hij had aan familieleden, een schoonzus ter en een schoonzoon, resp. f 89.25 en f 25 geleend, maar de gelden waren nooit terug betaald. In zijn boekerij had hij de tekor ten weggewerkt, door onbetaalde rekenin gen als betaald te boeken. Tenslotte was het bedrog uitgekomen, maar verd. beriep er zich op, dat het be stuur later door hem op de hoogte was ge steld van de verstrekte leeningen en er geen ernstige bezwaren waren gerezen. Verdachte ging van het vonnis in hoo- ger beroep en na een uitvoerig getuigenver hoor besliste het Hof in zijn interlocutoir arrest van 17 October, om nog eenige ge tuigen te hooren. De procureur-generaal mr A. A. L. F. van Dullemen had bevestiging van het vonnis geëischt. Na het interlocutoir arrest zette het ge rechtshof de behandeling voort en hoorde o.m. de schoonzuster van den verdachte. Deze vrouw had f 90.geleend van verd. en het geld was afkomstig uit de kas van de wandelsportvereeniging. Zij zeide, niet te weten dat het geld uit de kas was ge nomen. Het geld had zij nog niet terugge geven. Dat begrijp ik niet, merkte de president mr. Jolles, op. U moet dat toch geweten hebben en dus is het onbegrijpelijk, dat u niet alles in het werk hebt gesteld om het geld terug te geven om hem te redden. Schaamt u zich niet." De vrouw gooide het op de tijds omstandigheden. Wel moest zij toe geven, dat zij een behoorlijk pen sioen had. Maar haar zoon was in dienst en haar dochter ziek, zoodat deze beide bronnen van inkomsten waren afgesneden. Een der raadshce- ren rekende haar voor, dat zij nu bijna f 40.— per week ontving, zoo dat zij al lang het geld terug had kunnen geven. „Ik begrijp niet, dat U zich niet schaamt." Verdachte gaf nog een toelichting: de vrouw had het geld niet in handen ge kregen. Verd. had per postwissel schul den voor haar betaald, maar de strookjes kon hij niet meer vinden. De president mr. Jolles twijfelde aan het verhaal, maar de getuige a décharge hield vol, dat inderdaad door verd. haar huur schulden waren betaald. De secretaris van de wandelsportvereeni ging een schoonzoon van verd. had l 25. geleend van zijn schoonvader. Ook hij had het geld nog niet terugbetaald, llii wist te vertellen dat verdachte herhaaldelijk belang •ijkc bedragen voor de vereenicing had be- 'aald, zonder ze te boeken. De vcreeniging had veel aan hem te danken. Er was dan ook een brief bij hot gerechts hof binnengekomen, waarin het bestuur te kennen gaf verdachte nog volkomen te vei trouwen. Na de berechting in eerste -'nstan- tie had men verd. opnieuw de kas van de marschen toevertrouwd. Getuige P. Ccnse, oud-hoofd-re- chercheur te Bussum legde de beste verklaring over verdachte af. Ge tuige had verd. reeds te Delft ge kend, in 1919 werd hij te Bussum benoemd, waar hij het vertrouwen van het geheele corps genoot. Hij was geen groot rekenkunstenaar Pres.: Maar hier is geen sprake van rekenfouten. Verd. heeft geld geleend aan familie uit de kas. Getuige Cense: Verdachte is veel te goed. Na het uitvoerig getuigenverhoor was het woord aan den procureur-generaal, die van oordeel was, dat door do nieuwe verklarin gen niets veranderd was. Verd. had geen loestemming gehad om het geld aan zijn familie uit te leenen. Ook de tegenvordcrin gen van verd op de vereeniging zijn niet vast komen te staan. PI. persisteerde bij zijn eisch: bevestiging van het vonnis: vijf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Arrest 28 November. Rustperiode reeds thans ingetreden Naar wij vernemen is op advies van den voorzitter van de Noordelijke districts-com- missie besloten de competitie-rustperiode voor het noordelijke district reeds a.s. Zon dag te laten ingaan. Alle reeds voor Zon dag 17 en Zondag 24 November vastgestelde wedstrijden zijn dus uitgesteld. Men is tot dit besluit gekomen, daar de speelvelden in het Noorden tengevolge van de slechte weersomstandigheden in de laatste weken in een toestand zijn kgmen te verkeeren, dat het vrijwel uitgesloten moet worden ge acht de competitie in dit district op normale wijze voort te zetten. ENGELSGHE ACTIVITEIT IN DE LUCHT. De storm dreef gisternacht een kabelbal lon, die in Engeland losgeslagen was, over ons land. De sleepende kabel heeft een bo- vengrondsche electrische, leiding beschadigd. Overigens was er in de lucht eenige activi teit van Engelsche vliegers, die ook eenige bommen wierpen. Evenwel valt er geen schade van beteekenis te vermelden. - r?* jqi§p:., Storm aan de kust. Witte schuimkoppen jagen naar het strand, als de wind met een snelheid van 60 K.M. over de onmetelijke watervlakte raast (Foto Schimmolp-nningh) ZONDERLING AVONTUUR VAN EEN HOND. Met hok en al in de boomen ge waaid. In de Betuwe zijn gisternacht tal van da ken van boerderijen vernield. De Ncder- landsch Hervormde kerk te Deil heeft bon derden pannen en haar schoorsteen verlo ren. Vele gezinnen zijn ge mijnen tijd van electrischen stroom verstoken geweest. In den Voetakker tusschcn Deil en Geldermal- sen zijn vele hoornen ontworteld en op den weg geworpen. Ook uit Rumpt, Beesd, Enspijk en Gellicum wordt schade gemeld. Een eigenaardig avontuur beleefde een hond, die in zijn hok lag te sla pen. Op een gegeven moi nt vloog het hok in een boom. De hond, die aan den ketting lag, kon zich niet bevrijden, maar gelukkig was de ketting lang genoeg, zoodat hij, half staand, half hangend, zijn leven kon rekken tot zijn baas hem bevrijdde. Een wielrijder, die op weg was naar Leer dam, werd met zijn fiets opgenomen en in een sloot geslingerd. De man kwam er met een nat pak af. In de Betuwe zijn vele vruchtboomen ont worteld. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. De interneeringen In een vorig bericht is medegedeeld, dat bij de interneeringen als repressaile tegen de behandeling van Duilschers in Indic geen vrouwen, dan die tijdens den oorlog in Duitschland vertoefden, waren geïnterneerd. Nader vernemen wij, dat dit niet geheel juist is Inderdaad zijn bij de allereerste in terneeringen ongeveer acht of negen vrou wen geïnterneerd, overigens een zeer gering aantalBij de latere „golven" van inter- neerjngen zijn geen vrouwen meer betrok ken geweest. De acht of negen bedoelde vrouwen zijn thans, mede vrijgelaten. Bezoek van Duitsche industriee'en Ongeveer dertig vertegenwoordigers van de Duitsche metaalnijverheid zijn voor een studiereis en voor gedachtenwisseiing met Nederlandsche iudustrieelen in ons land aangekomen. Tijdens deze reis zullen zij trachten de mogelijkheden van nauwere sa menwerking met het Nederlandsche bedrijfs leven te bespreken. Ook is er sprake van een bevruchting van de corporatieve opbouw van het Nederlandsche bedrijfsleven met Duitsche gedachten. Duitsch weermachthericbt Aanval'en op convooien voortgezet Het opperbevel van de Duitsche weer macht. maakt bekend: Een onderzeeboot heeft vijf bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in to taal 28.840 b.r.t. tot zinkon gebracht. Ondanks hel zeer ongunstige weer heeft het luchtwapen ook in den nacht van 12 op 13 November zijn vergeldingsaanvallen met sterke krachten voortgezet. Talrijke branden en ontploffingen ontstonden, voor al in de verkeerswet-ken in het Noordwes ten van Londen, in de West-India Docks, in een groot gasfabriek en andere voor de oor logvoering belangrijke doelen der stad. Ook Liverpool en Coyentrv waren het doel van succesvolle bomaanvallen. Gisteren deden gevechtsvliegtuigen aan vallen op Londen en op andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- en Midden Engeland en bestookten vooral vliegvelden, spoorwegtrajecten en een wa penfabriek bij Birmingham met bommen. In het zeegebied van Kinnaird-Head wer den twee aanvallen onedrnomen op 'n con- vooi dat door een kruiser en andere oor logsvaartuigen krachtig werd beschermd. Bij den eersten aanval werd een koopvaar dijschip van 6.000 b.r.t. tot zinken gebracht een ander schip werd zwaar beschadigd. Bij een tweeden aanval kreeg een blijkbaar met ontplofbre" stoffen of munitie geladen vrachtschip van 8.000 b.r.t. een voltreffer, welke het schip tot ontploffing bracht en volkomen vernietigde. Op 360 kilometer ton westen van Ierland bracht een Duitsche bommenwerper een Brïtsch vrachtschip van 6.000 b.r.t. tot zinken. Do 'nachtelijke vluchten van Britsclie vlieg tuigen naar gebieden van het Duitsche rijk waren zonder noemenswaardig gevolg. Slechts bij een plctterij beschadigde een in fle omgeving ingeslagen bom verscheidene gebouwen door scherven. Een poging om de Rijkshoofdstad aan te vallen mislukte. He vig luchtdoelgeschut dwong de enkele vlieg tuigen die tot aan de grens der versper ring van Berlijn doordrongen, om terug te keeren, nadat zij in de randgebieden van de stad hun bommen eerder dan het voorne men was hadden uitgeworpen. Hier en in oonige andere plaatsen ontstonden verschei dene dakbranden, welke echter door het krachtige optreden van de veiligheids- en hulpdienst en van den eigen veiligheids- Menst binnen zeer korten tijd gehluscht konden worden. In den nacht van 12 op 13 November werd een Britsch homhardements vliegtuig door het luchtdoelgeschut neerge haald. In de luchtgevechten van gisteren verloor do vijand nog twee vliegtuigen. Drie Duitsche toestellen worden vermist. Het eerste glas wordt getapt bij de opening der vakschool voor hoptelers te Vlijmen, welke plechtigheid namens den directeur-generaal van den Land bouw plaats had (Foto Het Zuiden) Verander nq in de Sovjet-censuur Sherlock Holmes weer toegelaten De held van Conan Doyle, die tezamen met de beroemde en beruchte Nick Carter- bladen, de romans van Jules Verne, Fein- more Cooper en Rudyard Kipling sedert de Russische revolutie als „schadelijk voor de moraal van de jeugd" in de ban werd ge daan, heeft zich niettemin naar United Press uit Moskou meldt, in de Sowjetunie bij groot en klein in een groote „onderaard- sche" vriendschap verheugd; en thans heeft de „Leeraren Courant" een campagne on dernomen, Sherlock Holmes en andere ro manhelden weer 'n officieelen terugkeer naar Rusland mogelijk zal maken. Daar het blad het orgaan van het commissariaat van opvoeding is, lijdt het geen twijfel dat deze campagne succes zal hebben. De „Leeraren Courant" onder-neemt ge lijktijdig aanvallen op de Russische censo ren, die tot dusverre aan kinderen detecti ve-verhalen onthouden hebben. Hoe het ook zij, men weet wel dat de Russische kinde ren, ondanks het verbod, Sherlock Holmes vlijtig gelezen hebben. Waar vraag is, is ook aanbod, en zoo ontstond een zwarte beurs voor detectiveromans, die in één van fle hoofdstraten van Moskou, slechts een steen worp afstand van het Kremlin verwijderd, hlocide en gedijde. Onder den neus van de eensoren deden boekensmokkelaars met Sherlock Holmes en Pinkerton uitstekende zaken. Thans echter wordt de zwarte beurs geliquideerd, evenals enkele censoren, en de j autoriteiten zullen het pnbliceeren van wot- 'elijke detective- en avonturenromans over- ^emen. Bovendien heeft de Filmtrust be- 1 nofd. hef Geheimzinnige F.iland van Jules I Verne nog in dit jaar in de bioscopen te vertoonen. Italiaansch weermachtbericht Het 160e weermachtsbericht luidt: In Epirus hebben onze plaatselijke acties, gesteund door bombardementen door di luchtmacht, zich in 't gebied van Kalibaki gunstig ontwikkeld. Eenige vijandelijke aan vallen in het gebied van Korciano werden volkomen afgeslagen met medewerking van de luchtmacht, die vijandelijke troepen in het gebied van het Presbameer bestookte, Onze luchtmacht bombardeerde de luchtha vens Papas, bij Argostoli, en Preveza, waan bij militaire doelen werden getroffen, ter wijl zij bovendien vijandelijke colonnes met mitraillcurvuur bestookte. Vijandelijke vlier tuigen wierpen bommen op Valona, waartë zes personen gedood en 30 gewond werden en op Durazzo, waar geen schade werd aae gericht en geen slachtoffers vielen. Twet vliegtuigen van het type Blenheim werden in de omgeving van Pantellaria door onze jachtvliegtuigen neergehaald. Een ander vliegtuig van hetzelfde type werd ter hoog te van Cagliari neergehaald. In het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee hebben onze zee-verkenningsvlieg tuigen, die door vijandelijke jagers werden aangevallen, twee hiervan neergehaald en waarschijnlijk nog twee andere. Onze tor pedovliegtuigen, opgestegen voor een aanval op een vijandelijk convooi, eveneens in het Oostelijk deel der Middcllandsche Zee, tor pedeerden twee mailbooten, waarvan er een, zooals later door een van onze zee-ver kenningsvliegtuigen werd gecontroleerd, zonk. Een andere vliegtuigformatie bestookte een kruiser in de haven van Alexandrië in Egypte, welke vlootbasis in den nacht het doel was van andere met succes onderno men luchtacties. De spoorwegen van Foeka naar Ei Daba 'en Maaten Bagoesj waren eveneens het doel van een luchtaanval, die branden veroorzaakte. Het kamp van Maa ten Bagoesj werd met mitraileurs bescho ten: een vijandelijk bombardementsvliegtuig geraakte in brand en drie andere werden ernstig beschadigd. Al onze vliegtuigen, wel ke aan bovengenoemde acties deelnamen, zijn op hun bases teruggekeerd ondanks den vijandelijkcn luchtafweer, die overal zeer hevig was. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Bardia, Derna en Benghazi, waarbij lichte schade aangericht en Mohammedaan gewond werd. In Oost Afrika deden zich schermutselin gen voor tusschcn patrouilles, die voor ons gunstig verliepen, o.a. nabij Lakitaoeng (Ru- dolfmeer) en Joebdo (ten zuiden van Mega), De vijand heeft gisteren onze stellingen te Gallabat zonder succes met artillerie be schoten. Luchtaanvallen op Assab en Dire- claoea veroorzaakten zeer geringe schade en geen slachtoffers. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen een aanval op Crotone, waar de hommen in zee vielen en op Tarente, waar onder de burgerbevolking 'n doode en drie gewonden vielen en onder de militairen 2 dooden en 9 gewonden, terwijl eenige schade- aan woonhuizen werd veroorzaakt, Twee vijandelijke vliegtuigen werden waar schijnlijk neergehaald. Aanvallen op Britsche convooien Schepen zwaar getroffen, Vijandelijke vliegtuigen zijn naar het D- N.B. verneemt, het Duitsche rijksgebied bifr nengevlogen, zonder ook maar de geringste schade aan militaire of voor de oorlogvoe ring belangrijke economische doelen te ver oorzaken. De Duitsche luchtmacht heeft eergisteren verscheidene convooien aangevallen, o.a. aan de Schotsche oostkust. Een schip van 8000 ton werd tot zinken gebracht. Een an der van 5.000 ton werd midscheeps getrof fen en bleef onder sterke rookontwikkeling liggen. Een derde schip van 6000 ton werd even eens zwaar getroffen. Bovendien heeft een Duitsche duikboot vijf Britsche koopvaar dijschepen van in totaal 30.000 ton tot zinkeu gebracht.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8