Een menetekel der natuur HET POLITIETOEZICHT De stalbewaring in de Steeds herhaalde aan- aanvallen op Engeland Weinig bedrijvigheid aan het Grieksche front TURKIJE moet waakzaam zijn Uit het verwoeste COVENTRY Noodweer aan de Fransclje Middetlandsche zeekust op de fietsers komende wintermaanden GROOTER EN NAVRANTER, MAAR OOK EEUWIGER DAN DE STRIJD VAN MENSCHEN TEGEN MEN SCHEN IS DIE VAN DEN MENSCH TEGEN DE NATUUR. Opnieuw heeft een aardbeving een land en een volk geteisterd. Het aantal dooden en gewonden in Roemenië is nog immer niet nauw keurig bekend; dat der dooden al leen al wordt op duizend geschat. BEVINGEN IN VROEGER EEUWEN. Van uur tot uur en van dag tot dag leeft de wereld in spanning als gevolg van de schokkende' gebeurtenissen, die iedere inter nationale oorlog met zich brengt. Het lot van landen en volkeren ligt in de weeg schaal die zijn balans nog niet gevonden .heeft. En dan plotseling wordt het gerucht van den krijg overstemd door het vernieti gend geweld \an de natuur. In Roemenië rimpelde zich de aardkorst, als wilde de Natuur een Mcne Tekel, een vlammende waarschuwing aan het adres van de mensch heid richten. De Roemeensche kranten verschenen met rouwranden, alom door de wereld worden de bijzonderheden van den ramp gekabeld, duizenden handenparen werkenkoortsachtig aan den reddingsarbeid; duizenden burgers zijn gedood of gewond, gebouwen en huizen producten van menschelijk vernuft en men- schelijken arbeid worden meedoogenloos ver nietigd. Enkele steden en vele dorpen zijn voor een deer verwoest waar eens het volle leven bruischte, waar beweeg was, en ver tier, waar eens de adein ging van het ka rakteristieke Roemeensche leven, daar waart thans de dood rond daar vertellen de roo- kende puinhoopen van een navrante cata- strophe. Aardbevingen zij zijn oud als de we reld en de menschheid zelve en zij hebben, ons immer de verschrikkingen geopenbaard van den strijd der menschheid tegen de ele menten. De geschiedenis der aardbevingen is tege Iijkertijd die van het ernstige lijden der menschheid en bij elke nieuwe aardbeving, hoe gering van omvang ook en zeker wan neer die omvang als nu verbijsterend groot is, roept de herinnering wakker aan vroe gere meedoogenlooze natuurrampen, waar bij duizenden menschen het leven lieten. De streken die doorgaans he meest en het zwaarst getroffen werden zijn Japan, een deel van de Vereenigde Staten van Amerika Turkije, (verleden jaar nog!) de Balkan, Spanje, Italië en in mindere mate maar nochthans vrij regelmatig Xederlandsch- Indië. Het merkwaardige bij dit is dat de be volking van dit soort bedreigde gebieden, ofschoon zich terdege bewust, van het groote gevaar, waarin zij voortdurend leeft, toch aan de plaats gebonden blijft, in de hoop dat er eeuwen zullen verloopcn alvorens een nieuwe beving zich aankondigt. Ook de meest treurige ervaringen hunner voorou ders doen dezen menschen niet wijken van hun traditioneele woonplaats. De oudste bekende aardbeving is die van Pompei' in het jaar 79 voor Christus, een be ving ten gevolge waarvan de stad en Her- culanum verwoest werden en waarbij naar schatting. 30.000 nienschen óm het leven kwamen. De uitwerking van deze ramp was te catestrophaler, toen terzelfdertijd de Ve- suvius begon te werken. 450 jaar later wer den Syrië en Klein Azië (het tegenwoordige Turkije dus) door een hevige aardbeving geteisterd. Ofschoon den kroniekschrijvers van die da gen eenige overdrijving mag worden toege schreven (zij spraken van 100.000 slachtof fers kan men veilig aannemen dat de ver woestingen schrikbarend waren en dat dui zenden menschen bij de ramp om 't leven kwamen, 't Niet vermelden van aard bevin gen in de kronieken der eerstvolgende eeu-_ wen bewijst allerminst dat de wereld daar voor gespaard bleef. Amerikan was nog niet ontdekt, de weg naar Indië en Japan was ver en moeilijk en daarmee is de onvolledig heid der berichtgeving naar Europa ver klaard. Maar na de zeventiende eeuw keel den de aardbevingen met verontrustende re gelmaat terug. In het besef dat een volledige opgave een lijvig boekdeel zou vullen, beperken .wij ons tot de herinnering aan enkele opzienbaren de natuurrampen. Op 18 December 1831 werd Napels getroffen; 3000 menschen kwamen erbij om het leven, terwijl in 16G7 de Kau- kasus 'n dergelijk lot beschoren was. waar bij het antal slachtoffers nog aanzienlijk grooter was. Twee jaar later werkte de Etna 12 plaatsen werden "vernietigd. 25000 men schen gedood! Na de verwoesting van Port Roval op Jamaica (7 Juli 1692) werd dat zelfde jaar het tweede rampjaar der 17e eeuw voor Italië. Dit maal werd Sicilië go- troffen: 54 steden en 300 dorpen werden verwoest, meer dan honderdduizend men sehen lieten het leven Een merkwaardige geschiedenis speel de zich af in 1610 in de provincie La Grita in Venezuela: een heuvel, met alles wat er op stond, werd door den schok volkomen opge-. Duitsch weermacWericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen viel in den nacht -van 16 op 17 November en op 17 November Lon den en voor den oorlog belangrijke doelen in het zuiden van het Britsche eiland, als mede bewapcningsdoelen in Midden-Kngc- land met succes aan. In het zeegebied voor de Engelsche oostkust gelukte het een koop vaardijschipen een mijnenlegger tot zinken te brengen en een ander koopvaardijschip zwaar te treffen. Verdragende batterijen van het leger en de marine namen een vijandelijk convooi onder vuur, dat onder de bescherming van de duisternis dicht onder de Engelsche kust het Kanaal trachtte te passecren. Het con vooi werd uit elkaargeeslagcn. De schepen vluchten verschillende Engelsche havens binnen. In den nacht van 17 op 18 Novem ber wierpen Britsche vliegtuigen in West- Duitschland op verscheidene plaatsen bom men neer. De. in een ijzerfabriek en in een pannenfabriek ontstane branden konden door 't krachtig optreden v. d. fabrieksbrand weer onmiddellijk gcbluscht worden. Verder waren twee begraafplaatsen en opnieuw woonwijken het doel van de Britsche bnni- aanvallen. Hierbij werden eenige huizen be schadigd en een gering aantal personen ee- wond. In de luchtgevechten boven het Ka naal werden gisteren drie Britsche vlieg!ui- gen neergeschoten. Zeven Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Een jachteskader onder bevel van majoor von Maltzahn behaalde op 15 November zijn 50ste overwinning in de lucht. Ifaliaansch weermachdericht In zijn weermchtsbericht no. 164 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front was de bedrijvig heid gisteren niet bijzonder groot. In de zone van Konica werd een geheele vijande lijke afdeeling cavalerie vernietigd. In nau we samenwerking met de troepen ontwik kelde onze luchtmacht een herhaaldelijke intysieve bomhardementsactie in de zones van Kalibaki en Konilza, waarbij bruggen en wegen onbruikbaar werden gemaakt. Voorts troffen zij verdedigingswerken en barakken waarbij hevige branden en ontplof fingen ontstonden. Vijandelijke pantserwa gens, troepen en lucht.doclstellingen werden met machinegeweren bestookt. Andere vlieg nomen om vervolgens In het midden van het aangrenzende dal neer-te vallen. Daar, waar de hctfvcl had geslaan ontstond een verzak king. waaruit golven water stroomden. Een aardbeving in Japan werd in het begin van de iSo eeuw gemeld; Yedde werd vernieid. 200 menschen kwamen op het leven. Een verbijsterende reeks aardbevingen heeft dit land sedertdien geteisterd. Men herin nu-de zich slechts de ramp van liet jaar 1923, waar hij 200.000 en van 3 Maart 1933, waarhij 3000 menschen om liet leven kwamen! Ook elders werd de wereld nimmer ge spaard voor liet geweld van de natuur. Op 1 November. 1755 Allerzielen! werd Lis sabon grootendccls verwoest en het was de ze aardbeving die over ruim het twaalfde deel van de gansche wereld werd gevoeld- Éen zesde deel van Lissaboh's bevolking kwanrom het leven. Ook de achttiende en de negentiende' eeuw brachten tal van verschrik kelijke natuurrampen, die verderf zaaiden en leed veroorzaakten in werelddeelcn, landen, steden, dorpen. Het is sléchts een losse greep uit de lijdensgeschiedenis der menschheid; Ie totale cijfers van het aanlal slachtoffers hebben een huiveringwekkende omvang^Dc strijd die de natuur voerde en voert, is nog immer de grootste gebleken tuigen bombardeerden de bqsis op Korfoe. Twee van onze toestellen zijn niet terugge keerd. Een vliegtuig van liet type Bjlack- burn-Shark werd nabij Sicilië neergehaald. De uit een officier en een onderofficier bestaande bemanning werd krijgsgevangen gemaakt. Onze vliegtuigen bombardeerden de vlootbases van Soeda en Alexandric waar bij in laatstëgenoemde haven 'n voor anker liggend schip getroffen werd. Een kruiser van het type Leander wérd bij het vertrek uit dé haven van Alexandrië door torpedo's van een onzer vliegtuigen getroffen. In Noord-Afrika bombardeerden onze vlieg tuigen de spoorlijn van Foeka el Daba en de spoorlijn van Mersa Matroe. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op de stad Benhazi, waarbij een vrouw en een olifant gedood werden. Zes personen werden ge wond, onder wie twee vrouwen en een kind. Woonhuizen leden schade. Op Bardia werden botnmen geworpen, welke geen schdé aanrichten. In Oost-Afrika trachtte een vijandelijke kruiser de haven van Mogadiscio te bom bardeeren. Hei vaartuig werd getroffen door het vuur van onze kust batterij en en verwij derde zich onder bescherming van een rook gordijn. Vijandelijke vliegtuigen bombar deerden Agordat zonder slachtoffers te ma ken. Er ontstond lichte schade. Een vijande lijke machine werd in de omgeving van het Rudolfmecr neergehaald. Naar aanleiding, van de door Molotov te Berlijn gevoerde besprekingen, spreekt, het blad „Tas Fiiefkiar" van een „kwellende onzekerheid in afwachting van de gevol gen van de Berli,jnsche besluiten". Hel communiqué, dat naar aanleiding van de besprekingen is uitgegeven, is weliswaar „kleurloos", doch mag echter niet leiden tot de valsche conclusie,, dat er geen be langrijke besluiten zijn genomen en tast bare resultaten zijn bereikt. Een „kalmee rend optimisme" zou niet op zijn plaats zijn. Hetzelfde geldt voor de bijeenkomst te Jnnsbruck van de chefs der generale sta ven. De toestand, die verrassingen kan brengen, ontwikkelt zich snel en eischt de grootste waakzaamheid. DE UITVOER VAN ITALIAANSCHE CITROENEN De fascistische bond voor den buitcn- landschen handel in Italië heeft besloten in Zweden een bijzondere actie te voeren voor den afzet van Italiaansche citroenen. Tot dusver leverde Italië aan Zweden per jaar 30.000 centenaars citroenen voor een w aar de van ongeveer 4 millioen lire. Daar men in Italië van meoning is. dat deze afzet nog aanzienlijk kan worden vergroot, zal tot dit doel in de Zweedsche door tentoon stellingen, voordrachten, films en aanplak biljetten getracht worden den afzet te ver- grooten. Tegemoetkoming in de kleine zeevisscherij vervallen De secretaris-generaal, wnd. hoofd van liet departement van landbouw en vissche- i ij heeft met ingang van 12 December 1940 de crisis-steunbegchikking 1936 (kleine zee visscherij) ingetrokken. (Ter toelichting hiervan diene, dat de omstandigheden in het visscherijbedrijf van dien aard zijn, dat slechts een gering ge deelte van de vloot in staat is. de visseherij uit te oefenen. De besommingen, welke door de vaartuigen worden gemaakt, zijn behoorlijk. De tegemoetkoming aan de vis- schers- is in verband hiermede vervallen). In het verwoeste Engelsche bewapen ings- icntrum van Coventry ontstaan, naar Ame- rikaansclie correspondenten melden, thans nog van tijd tot tijd ontploffingen, welke door Duitsche tijdbommen veroorzaakt wor den. De puinruimers, zoo luidt het bericht ver der, hebben talrijke gebouwen opgeblazen, die op' het punt stonden in te storten. Er is nauwelijks een straat in Coventry, waarin men niet pver groote stapels verpulverde muren en glasseheren moet klauteren. Er is geen glas, geen electricitcit en geen water' voorradig. Duizenden dakloozen krijgen voedsel uitgereikt aan veldkeukens. Hier en daar ziet men het vuur nog smeulen. Aan de Fransehe Middellandsche Zee kust hebben dezer dagen, n. uit Vichy wordt gemeld, zware stormen gewoed. Uit Mar- seille wordt gemeld, dat. aan de geheele kust gcoote schatte is aangericht. Naar uit Nizza wordt vernomen, is de stad en de omgéving gelijktijdig door een orkaanach- tigen storm en een wolkbreukachtigcn re gen geteisterd. De hoofdstraten van Nizza gelijken op snelstroomonde rivieren, die zeoi groote hoeveelheden aarde en puin met zich voeren. De beroemde promenade des Anglais is beschadigd. In een voorstad je was een woonwijk door de watermassa's eenige uren lang geïsoleerd en eerst na langdurige pogingen slaagde de brandweer er in de bewoners in veiligheid te brengen. Op een spoorlijn moest het verkeer' worden stilgelegd. Hit'er zal Ciano en Suner ontvangen Van semi-officieele zijde wordt uit Berch- tesgaden medegedeeld: Naar men ver neemt. zullen de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en de Spaansche minister van buitenlandsche za ken, Serran'o Suner, in den loop van den dag ook door den Fuehrer ontvangen wor den. Klaarblijkelijk staan zoowel afzonderlijke als gemeenschappelijke besprekingen op het programma. De geheimzinnige onplotfingen in Amerika De derde niet opgehelderde ontploffing binnen een week tijds beeft zich Zondag voorgedaan te Bridgcvilie bij Pittsburg in de fabrieken van het chemische Concern der American Cyanumid and Chemical corporation. Door de explosie werd 'een deel van het hoofdgebouw der fabrieken verwoest. Twee arbeiders werden gewond. De schade wordt geraamd op ongeveer 250.000 dollar. De fabrieken hebben op het oogcnblik geen legeropdrachten. Nu de auto's voor een groot deel de Ne- derlandsché wegen en straten hebben ver laten, heeft de wielrijder zich tot heerscher van den weg uitgeroepen. Hiertegen zou geen enkel bezwaar bestaan, indien de wielrijder zich ,aan de regels van het ver keer wilde houden, doch daar mankeert zeer veel aan. In de eerste plaats in ver band met ae veiligheid van het verkeer, doch ook om het militaire verkeer ruim baan te geven, dienen de verkeersregels stipt opgevolgd te worden. Naar aanlei- ding van een schrijven van den hoogeren S.S.- en politieleider bij den Rijkscommissa ris, heeft de secretaris-generaal van het de- partement van justitie een circulaire aan de procureurs-generaal, fungeerende direc teuren van politie, gezonden, waarin met klem wordt aangedrongen op een ver scherpt toezicht op wielrijders. Een verslaggever van het A.N.P. heeft naar aanleiding van deze circulaire een onderhoud gehad met den heer C. Bakker, comimisaris van politie, chef van het bureau Verkeerswezen Ie Amsterdam. „De regels", aldus de heer Bakker, waar aan de wielrijders zich dienen te houden zijn de volgende. Men mag met niet meer dan twee personen naast elkaar fietsen. Eén fietser mag twee anderen passeeren doch hij moet dit zoo snel mogelijk doen, zoodat slechts zeer korten tijd drie wielrijders- naast elkaar rijden. Men dient ten allen tijde zoo veel mogelijk rechts te houden, men mag elkaar bij het fie.tsen n-iet, vast houden, ook al is men pas verloofd en men dient ook bij stopstrepen, spoorwegovergan gen en dergelijke met 3lechts twee wiel rijders naast elkaar aan de uiterste rech terzijde van den weg te blijven. Bovendien moet aan militair verkeer al- t ij d voorrang worden verleend. Wat de wielrijder in de hoofdstad vergeet, is zich te edneentreeren op de verkeersregels als hij fietst. Het kan zoo niet langer. Er moet ver andering in komen. Hier zal gelden: „Wie niet hooren wil' moet voelen." De politie,, die bij de controle terzijde wordt gestaan door beambten van de Ordnungspolizci, treedt streng op. Iedere fietser, die zich aan een overtreding der regels solral dij; maakt, krijgt onverwijld een proces-verba al, dat. een boete inhoudt en staat bovendien het volgend moment met leege banden zon der ventiel. De scherpe doorvoering van deze maat regelen brengt vooral in de spitsuren, wan neer zich in de nauwe straten van de bin nenstad ruim 140.000 fietsers bevinden, groo ie moeilijkheden met zich mede. De fietsers moeten zich echer den tijd gunnen. Haast is volkomen verkeerd. Laat men, aldus de commissaris, een half uurtje eerder van huis gaan en wat latër thuis komen van kantoor. De strengste maatregelen zullen toegepast worden om het. zondigen tegen de verkeers regels tegen te gaan en al is reeds een lichte verbetering te constateeren, het is nog niet wat het zijn moet. Met een oproep aan de wielrijders om me de te werken aan deze zoo noodige orde ning besloot de commissaris het onderhoud Ongekeurde pootaardappelen Kunnen worden uitgevoerd naar Frankrijk eh België. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visseherij heeft be paald, dat ongekeurde poters kunnen wor den uitgevoerd naar Frankrijk en België. Dit is van toepassing tot en met 30 April 1941'. Geheel Fransch Gabon onder de Gaulle Uit Vichv wordt gemeld, dat thans ook Port, Gentil in handen van de Gaulle ge vallen is, nadat reeds sedert vele dagen de verbindingen met deze havens!ad verbroken waren. Hierdoor is geheel Fransch Gabon dat militair zwak beveiligd was, onder de controle van de Gaulle gekomen. Nu vooral gaat het om het meeste profijt! Een vorige maal, aldus schrijft ons de Heer Lienesch heb ik nogmaals onder de aandacht gebracht welk groot belang er ge moeid is met een goede bewaring van de gier. Vooral uit een oogpunt van stikstof- en kalivorzieriing vormt goed bewaarde gier een zeer welkome aanvulling naast de ge rantsoeneerde kunstmeststoffen. De door mij gegeven prijs voor de gier- kelderbouw van f "16.per kubieke meter werd door sommigen te laag geacht. In derdaad is deze prijs misschien te laag in dien het gaat om de bouw van een enkele kelder. Men moet in deze ook eens overwegen of serie'oomv mogelijk zou zijn.. Het is mij be kend dat op de Zuid-Holandsê eilanden gierkelders worden gebouwd met behulp van de bekistingen welke ook gebruikt wor den voor silobquw. Bij seriewerk komt dan een volledige gier kelder van 40 M3 inhoud op ongeveer f 300 d.w.z. plm. f 8 per M3. Genoeg evenwel over deze kwestie. Naast de gier staat de bewaring van de vaste mestdelen! Eenvo.udighèidhalve bepaal ik me tot de bewaring van die stalmest waarbij de gier afzonderlijk wordt geconserveerd. Gedurende een vrij lange periode heeft men de stalmest gesteld tegenover de kunst mest. Men heeft de vergelijking nog verder door getrokken en o.a. bépaald de werking van stalmest als stikstofbron tegenover de stikstofwerking van meststoffen als kalkam monsalpeter e.cL Men plaatse zich op het standpunt dat de stalmest toch zijn waarde ontleende aan de voedende elementen welke ter beschikking kwamen voor bet gewas. Bij de hiervoor gememoreerde vergclij- kingsproeven lcwam de stalmest er al heel slecht, af! Het bleek een meststof te zijn die bet. nieuwe moderne tempo niet' kon vol- f?cn. Een ander geluid. De nieuwere opvattingen over de waarde van de stalmest voor het landbouwbedrijf laten een heel ander geluid horen en meni ge practische boer zal wel even glimlachen indien hij hier leest dat de onvervangbare waarde van de stalmest vrijwel geheel er-' kond wordt door die wetenschappelijke on derzoekers welke deze kwestie nader heb ben bestudeerd. De eerste vraag welk zich voordeed was deze: „hoe komt het voedsel, als onverteer bare resten opgehoopt, weer beschikbaar voor onze gewassen"? Zoals men wel ten naaste bij wist bleek dit primair een aangelegenheid te zijn van de bacteriën. De nieuwste inzichten geven nu de rich ting aan volgens welke deze bacterie-acti viteit liet meest rationeel is voor het land bouwbedrijf. En tevens volgt uit deze on derzoekingen dat het wel degelijk van be lang is hoe de mest wordt behandeld gedu rende het stapelen en bewaren. Men kan in deze zichzelf, evenals bij de gierbewaring, bevoordelen of benadelen. Er is nog dit verschil, bij vervluchtiging van stikstof uit de slecht sluitende gierkelder is er nog een aanvulling te koop in de vorm van kunstmest. Datgene wat men verspeelt bij een onjuiste bewaring en foutief gebruik van de stalmest is nog niet te koop. Bij de stalmest omzettingen gaat het er om dat de bacteriën enerzijds -hun eigen lichaam opbouwen maar anderzijds de mest verder ontleden. Het staat vast dat vooral de verhouding van koolstof en stikstof in de mest van overwegende betekenis is voor die bacterie activiteit welke gewenst wordt om het voor aanwending goede product te krijgen. Zodra er veel' stro in de mest zit, het geen op de zuivere graslandbedrijven vrij wel nooit het geval is, heeft men te maken met een ruime koolstofstikstof verhouding. De bacteriën hebben de stikstof nodig voor hun eigen ontwikkeling en leggen deze dus vast in eigen lichaam. Dit geschiedt terwijl de mest verder ont leed wordt waarbij ten slotte veel koolstof verloren gaat als koolzuurgas. De bacterie- werking is in 2 grqepen te scheiden nl. in die groep welke werkt on der toetreding van de buitenlucht (aerobe) en in die Welke actief is zonder deze bui tenlucht (anaerobe). Kan er tijdens de bewaring van de mest geregeld buitenlucht in de massa komen dan geeft dit mede aanleiding tot de vor ming van schimmels, terwijl er veel kool zuurgas ontwijkt (oplopen van de tempera tuur) en er ook stikstof als ammoniak kan ontsnappen. Op deze wijze krijgt men een meststal welke, straks op of in het land gebracht veel minder makkelijk door de bodembac teriën zal worden geaccepteerd dan goed is voor den gebruiker van de grond! De hele bewaring van de mest is tenslot te toch gebeurd om er het meeste profijt van te hebben. We wetën dat uiteindelijk van da ataJ- mest meer zeer weinig materiaal in de bouwvoor stabiel blijft. Alles wordt omge zet, grotendeels tof koolzuurgas en water. Dit proces is uiteindelijk gecompliceerd, maar heeft o.a. tot gevolg dat er gedurende deze totale afbraak zeer veel voedingsstof fen zodanig vrij worden gemaakt dat ze bui ten gewoon goed voedsel leveren voor onze gewassen. Het zou hier te veel lijd en plaatsruimte vergen het hele proces van de stalmest om zettingen te behandelen. Men moet de stalmest zien als een voedingsbron voor de bacterie-mas sa, welke zich in de bouwvoor op houdt. Deze bacteriën leven het bes te van stalmest welke voor hen de grootste voedingswaarden heeft. De grootste voedingswaarde krijgt dezë mest indien ze gedurende de bewa ring is omgezet onder afsluiting van lucht. Naarmate de stalmest (de ruige mest dus) meer stro. bevat dient er zorgvuldiger voor gewaakt té worden, dat de stapeling zo ge beurt dat er zo weinig mogelijk lucht in de stapel blijft hangen of kan toetreden. De beschikbare stalmest met ongeveer 4 tot 8 stro in de massa is een stro-arme niest. Stapelen van dit product is afhanke lijk van het percentage stro. Waar men de mest goed kan opzetten is het zaak de mest- soorten van de verschillende dieren goed te mengen en daarna flink vast te stapelen op een kleine oppervlakte. De volgende dag stapelt, men op dezelfde wijze hiernaast. Men maakt zo een dijk van mest en gaat na een week op dezelfde dijk een 2e laag van pl.m. 40 cm dikte plaatsen. Men kan Hit volhouden tot aan een stapelhoogte van pl.m. 2,5 meer. Bij deze methode van werken heeft men' een minimum aan verliezen van koolstof en stikstof, terwijl toch in de mestvaalt de gunstige omzetten plaats hebben, waardoor na pl.,m. 3 maanden een product is verkre gen, dat zeer snel door de bodembacteriën verder wordt verwerkt. Gistingen. Staat de voet van de mestvaalt 's winters teveel in het grondwater, dan treden in die natte laag boterzuurgistingen op, waardoor vrijwel alle andere omzetingen worden stop gezet en men een slecht verteerbare mest krijgt, welke in mestwaarde verre ten achterstaat. In veel gevallen is de mest te slap om zich te laten stapelen op de manier zoals hiervoor is aangegeven. Toch moet men dan ook zo goed mogelijk proheren deze mest af te sluiten voor lucht» toetreding, bijvoorbeeld door vermenging met grond of afrlekken met een laag sluitend materiaal. In slappe mest is de koolstof-stikstof verhouding zo. dat gemakkei ijk'ammoniak wordt vrij gemaakt en deze vervluchtigt dan. Luchtafsluiting betekent hier directe winst. Onverteerbare ruige mest heeft een ongun" sfige koolstof stikstof verhouding. Gaat men dergelijk, materiaal (verse ruige mest) op het land brengen, dan zullen de bacteriën opneembare stikstof uit de bouwvoor ont trekken om het stro te kunnen omzetten. Geheurt dit bovendien in oen aerobe om geving, dan treden er extra grote verliezen op van stoffen welke als energie-bron en bouwstof kunnen dienen voor de bacteriën in de bouwvoor. Alle onderzoekingen wijzen dus steeds in de richting van liet grote belang dat er mede_ gemoeid is de mestbewaring oordeel kundig uit te voeren en het gebruik van nieuwe verse mest (hier is bedoeld vaste mest met stro), te vermijden. De huidige omstandigheden eisen een ra tioneel gebruik van hetgeen er beschikbaar is. Dit geldt zeker ook voor de stalmest! j

Schager Courant | 1940 | | pagina 6