Ook Roemenië Heropbouw DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER bij het België was gedwongen te capituleeren Vermissing van distributiebescheiden Maatregelen op onderwijsgebied Geen prijsverhooging van sigaretten EXAMEN VOOR SCHILLEBOER van de Grebbestreek Verduisteren 5.39 uur Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11350. Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier- De Roemeensche leider bij HITLER De Roemeenscho staatsleider,, generaal Antonescu, en de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Sturdza, die zich op uitnoodiging van de rijksregeering naar Duitschland hebben begeven, zijn met de heeren van hun gevolg en den Duitschen ge zant te Boekarest, Fabricius, gisteren te Bruck aan de Lcitha op Duitsch gebied aan gekomen. De Roemeensche gasten werden aldaar door den Duitschen eeredienst. den chef van het protocol, gezant van Dörnberg den leider van den verbindingsdienst van den plaatsvervanger van den Führer, S.S. Öberführer Str&nger, en kolonel Rödiger von Manteuffel verwelkomd. Omtrent het bezoek van den Roe- meenschen staatsleider generaal An tonescu verluidt, dat Antonescu he den in den loop van den ochtend in de Duitsche hoofdstad zal aankomen waar hij zijn intrek zal nemen in het slot Bellevue. Na een eerste onderhoud met von Ribbentrop zal de Roemeensche staatsman in den namiddag door den Führer worden ontvangen. Naar aanleiding van de toetreding van Hongarije tot het driemogendhedenpact geeft Stefani indrukken over de nieuwe or dening in Europa, waar zich bezig is een blok te vormen tegen den terugkeer van den toestand welke in Europa bestond voor het uitbreken van het conflict. Het blad is van meening. dat na i Hongarije Roemenië tot 't drielan- dcnpact zou kunnen toetreden, het geen van eroote morccle beteekenis zou zijn. De diplomatie van de as houdt gelijken tred met de politiek van alle landen. Van dit geheel zul len in Europa alleen zijn uitgesloten Zwitserland en Zweden, die zelf cr toe zullen moeten overgaan zich in te schakèlen, tenzij zij er de voorkeur aan geven in Europa te bestaan als twee vreemde lichamen. De positie van Portugal wordt indirect bepaald via Madrid. De instemming in beginsel van Rusland is verkregen-en dit zou het geheim zijn van de reis van Molofov naar Berlijn/ Griekenland, dat zich tegen den eensgezin- den wil van Europa heeft verzet, zal het lot van zijn verdwazing tegemoet gaan. Turkije zal door de omstandigheden wor den genoopt zich uit te spreken voor of tegen de nieuwe orde in de Middellandsche Zee, Europa en Azië. De solidariteit van Japan en de instem ming van Rusland geven aan de coalitie het karakter van een anti-Britsch wereld-een heidsfront. Ten aanzien van dezen uitgesproken wil zou een ingrijpen van de Vcreenigde Staten gelijkstaan met een oorlogsverklaring aan de wereld. Het zal Roosevelt moeilijk vallen het Amerikaansche volk die opvatting te doen aanvaarden, want dit volk is uit alle Europeesche rasse,n samengesteld. Hongarije krijgt steun in geval van een aanval. In verband met de toetreding van Honga rije tot het driemogendhedenverdrag, wijst men in politieke kringen te Rome op de vol gende punten: 1. De toetreding kent geen enkel voorbe houd, hetgeen beteekent, dat Hongarije zich verplicht tot het verlecnen van politieken, ecoiioinischen en militairen steun aan de an dere onderteekenaars in geval van een aan val, ondernomen door een mogendheid, die Turksch minister afgetreden thans niet bij het conflict is betrokken. In dien Hongarije zou worden aangevallen, zou het steun krijgen. 2. De toetreding lijkt logisch met lvet oog op de vriendschapsbanden tusschen Honga rije en de spilmogendheden en de Hongaar- sche dankbaarheid jegens de spil. 3. De toetreding bewijst de aantrekkings kracht van het verdrag, dat een middel voor algchcele samenwerking met de spil is ter beperking van het conflict, ter verzekering van de militaire overwinning en ter ver- eeniging van de landen, die werkelijk den vrede en een nieuwe wereldorde willen. On der nieuwe wereldorde moet men niet ver staan een statuut, dat slechts de Engelsche hegemonie zou vervangen, maar ook een eco nomisch stelsel, dat verbetering kan brengen in den levensstandaard der volken.' Enge land heeft den slag toegegeven en poogt te vergeefs de beteekenis dezer gebeurtenis te verkleinen. Radiorede van Cudahy. De vroegere Amerikaansche ambassadeur te Brussel, Cudahy, heeft in een radiorede in de V. S., die over het geheele land is ver spreid, opnieuw verklaard, dat België einde Mei gedwongen was te capituleeren, daar het Belgische leger hopeloos verslagen was. De geallieerde legerleiding was op de hoogte gesteld van het te verwachten einde. De En- gelschen hadden zich toen reeds op Duin kerken teruggetrokken cn het Fransche le ger verkeerde geheel en al in ontbinding. Een snel bijeengeroepen oorlogsraad besloot tot een offensief tegen het Duitsche doorge broken leger om den druk te verminderen, doch doordat de hiermede belaste Fransche generaal Bilotte doodelijk verongelukte, werd dit offensief vertraagd. De aanval, die den volgenden dag werd ingezet, stortte jam merlijk ineen. De secretaris-generaal wnd. hoofd van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en vis- scherij maakt het navolgende bekend met betrekking tot vermissing van distributie bescheiden. Het is gebleken, dat in vele gevallen niet de vereischte voorzichtigheid wordt be tracht met brood-, vléesch-, bloem-, textiel- kaarten en dergelijke bescheiden. Tot nu toe werden in de meeste gevallen nieuwe exemplaren uitgereikt, indien deze kaarten werden vermist of in het ongereede waren geraakt. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat uitreiking van nieuwe exem plaren in den vervolge slechts dan zal ge schieden, wanneer kan worden aangetoond, dat de kaarten tengevolge van overmacht (brand, dielstal e.d.) verloren zijn geraakt. Wanneer overmacht niet kan worden aan getoond zullen de distributiediensten slechts in beperkte mate distributiebeschei den voor de allernoodzakelijkste levens middelen verstrekken. Van brandstoffen-, textiel- en bloemkaarten b.v. zullen in het algemeen geen tweede exemplaren meer worden verstrekt. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden de kaarten op een veilige plaats met de meeste zorgvuldigheid te bewaren. De rijkscommissaris Scys-Inquart heeft aan Mr. P. van Rossem opdracht gegeven en machtiging verleend, die maatregelen te onderzoeken en voor te bereiden, wgfke nood zakelijk zijn om in alle openbare en bijzon dere scholen, uitgezonderd de hoogescholen, rust en orde te verzekeren, of die, welke nood zakelijk zijn voor een,in het belang van het Nederlandsche volk gelegen ontwikkeling van het schoolwezen, KONING GEORGE OPENT LONDENSCHE PARLEMENTSZITTING. De Engelsche koning heeft gister He nieu we parlementszitting geopend. In een door hem persoonlijk uitgesproken rede verklaar de hij, dat. Groot Brittannië vastbesloten is den strijd voort te zetten tot de vrijheid ver zekerd is. In het Hoogerhuis werd een tweede rede van den Koning door den Lord Kanselier voorgelezen. Voorschriften voor fabrikanten. De sigaret van cent zal ver dwijnen. Eenigen tijd geleden is er melding van gemaakt, dat het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten een onderzoek zou in stellen naar de verschillende prijsverhoogin- gen, die zich in den sigarettenhandel heb ben voorgedaan. Deze verhoogingen waren verscholen achter nieuwe merken, die tegen een hoogeren verkoopsprijs uit de oude ta baksvoorraden waren vervaardigd. Naar het „Vaderland" thans ver noemt, heeft dit onderzoek geleid tot een bindende prijsregeling voor de slgarettenfabrikanten. Allen heb ben- een aanschrijving ontvangen, dat, zij voortaan in dezelfde prijs klasse móeten fabricceren, waarin zij ook het vorige jaar heb ben gefabriceerd en in dezelfde ver houding wat betreft de verschillen de prijsklassen onderling. Alleen wat betreft de driekwartcents si garet is een uitzondering gemaakt. De prijs hiervan mag, in verband met verhoogde kosten, op 1 cent wórden gebracht, iets wat in feite reeds eenigen tijd geleden is ge schied. (Van onzen Haagschcn correspondent). Gisteren is te 's Gravenhage examen af genomen voor schilleboer. Ruim 200 gega digden voor een erkenning als schilleboer hebben zich n.1. in verband met de afge kondigde officieele regeling Donderdag aan het Bureau van den Gemeentelijken Reinigingsdienst vervoegd, waar bet een heel gedrang was voor de deur. Officieel erkend konden echter alleen zij worden, die op 1 Juni van dit jaar zich reeds met het schillenophalen als beroep ophielden, zoodat ongeveer de helft ongetroost cn zon der het begeerde papiertjé*konden verdwij nen. Toen waren zij nl. nog petroleum- venter inmiddels werkloos geworden botboer of iets dergelijks. Degenen die er kend zijn, krijgen nu bepaalde stadswijken toegewezen, waar zij alleen de schillen mogen ophalen. Volkspartij neemt besluiten. belangrijk® Radio Ankara meldt, dat in plaats van den afgetreden minister voor het verkeers wezen. Ali Tsjetinkaya, de afgevaardigde Dsjecdct Kcri is benoemd. Het aftreden van Tsjetinkaya heeft het grootste opzien gebaard, aangezien hij ten nauwste verbonden was met de Kemelistische revolutie én indertijd voorzitter is geweest van de revolutionnaire bijzondere recht banken. Sinds ruim tien jaar was Tsjetin kaya medewerker van den overleden Ata- turk. Hfj werd steeds gehouden voor een der sterkste persoonlijkheden in het kabi- In een persconferentie, welke een dezer dagen voor een groot aantal vertegenwoor digers van dagbladen, weekbladen en pe riodieken in het- jaarbeursgebouw is ge houden; zijn meer in het bijzonder de alge- meene richtlijnen der herhouwplannen van de verschillende gemeenten uit de' Grebbe streek, welke zoozeer geleden heeft door het oorlogsgeweld, besproken. Rhcnen zal hernieuwd uit den strijd komen. En dan is het begrijpelijk, dat allereerst het wederopbouwplan van de gemeente Rbcncn onder de loupe werd genomen, om dat dit „badplaatsje aan de Rijn" wel het meest werd getroffen. De eigenlijke kern van Rhehen met de voornaamste winkels cn bedrijven, is zoo goed als geheel vernield. Het ligt in de bedoeling, dat ook als Rhencn weer is opgebouwd, de voormalige Heerenstraat de hoofdstraat zal worden. Verder zal de rijksweg ArnhemUtrecht niet worden omgelegd, waardoor het har monische verband met Rhenens achter land niet verbroken zal worden en derhal ve onverminderd zal blijven bestaan, het geen voor de inwoners van zeer groot be lang is. De omgeving van de Cunerakerk was voor den oorlog weinig in overeen stemming met de schoonheid en belang rijkheid van dit fraaie monument. De kerk zal op een nagenoeg vier kant plein* komen te staan met rondom bescheiden huizen en hier cn daar op den hoek een Winkel, zoodat het geheel een uitgesproken element van rust zal vertegenwoor digen. De Rhenensche steegjes van de binnen stad zijn vrijwel ongerept gelaten om het karakter zooveel mogelijk te behouden. Hoe Wageningen herbouwd zal worden. De oude, historische stad Wageningen heeft het meeste te lijden gehad in het centrum, dat volkomen is verwoest. In de middeleeuwen is deze stad met haar ka rakteristieken bouw van groote beteekenis geweest, doch van de oude vestingstad is door den loop der eeuwen weinig meer overgebleven. Het Gothische kerkgebouw (dat vrijwel ge heel is vernield) met den Romaanschen to ren zal worden gerestaureerd en herbouwd. In het plan vormt dit kerkgebouw het al les beheerschende element, de ontworpen vorm van het centrale kerkplein werd be paald door den schijnbaar willekeurigen en scheeven stand van dit monument in het stadsbeeld. Een tweede element in het öpbouwplan vormen de stadspoorten. Nu de beide einden van de Hoogstraat ernstig zijn beschadigd, is van de gelegenheid gebruik gemaakt om weer twee duidelijke toegangen tot de stad aan te brengen, zonder tc vervallen in een weinig zinvolle imitatie van de vroegere stadspoorten. Uit het plan-Wageningen blijkt, dat men met alle beschikbare middelen heeft getracht om de eens zoo mooie stad aan den Rijn weer iets terug te geven van haar oude glo- Naar nieuw Scherpenzeel. rie. Ook Scherpenzeel is gedupeerd door de oorlogsverrichtingen. Men is er toe overge gaan een uitbreidingsplan te ontwerpen, dat met name het voortwoekeren van de lintbe bouwing tegen zal gaan. Het geheel verwoeste gemeentehuis zal niet meer schuil gaan achter de aangren zende bebouwing. Op een vrijkomend terrein is het nieuwe raadhuis gedacht. Ook Veenendaal wordt hernieuwd. Nabij het station van Veenendaal viel een rij belangrijke heerenhuien, alsmede een reeks andere gebouwen ten offer aan het oorlogsgeweld. De bebouwde kom van Vee nendaal vraagt dringend om verschillende verbetering. Zoo opende zich thans de gele genheid tot aanleg van een nieuwen weg na bij het station parallel met de spoorlijn AmersfoortResteren, welke weg in het toe komstige schema voor het geheele uitbrei dingsplan een belangrijke rol zal kunnen ver vullen en waaraan tevens het station een be hoorlijke plaats zal verkrijgen. Wederopbouw Amersfoort. Het wederopbouwplan wil van de ver woesting langs den Liendertschen- en den Hooglandschen weg gebruik maken om aan de Lintbebouwing aldaar een einde te ma ken en ter bevordering van de eenheid in het stadsbeeld bij den herhouw zooveel mo gelijk rekening houden met den aard van de bebouwing. De perceelen, welke zijn ver woest, zullen dus in die deelen van de stad, waar zij het bes'.e passen, dienen te worden herbouwd. Zoodra de onteigeningsplannen gereed ge maakt zullen zijn, zal tot ter visie legging kunnen worden overgegaan en kan de ontei gening verder haar gewonen loop volgen. Nieuwe boerderijen zullen verrijzen. Over de verwoeste boerderijen is reeds in vele beschouwingen uitvoerig geschreven. Daarom werd ter persconferentie alleen'een aantal cijfers medegedeeld, hetwelk vóór het wederopbouwwerk van groote beteekenis is. In Nederland werden in totaal 527 boerde rijen verwoest. Het district Amersfoort telt er o.a.'134 en het district Veenendaal 152. Tot op heden zijn voor het geheele land aanbesteed en gegund 47 boerderijen, waar van vijf in Ede, veertien in Hoogland, drie in Renswoude, veertien in Rhenen, een in Veenendaal en een in Woudenberg. Binnenkort zullen meer boerderijen wor den aanbesteed. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 914 uur Grieksch oorlogsfront Hevige slag om Koritza duurt voort 40 uur onafgebroken strijd Volgens de laatste berichten van de Joegoslavisch-Albaneesche grentv. woedt de strijd om Koritza nog steeds met onverminderde hevig heid voort. In dè laatste veertig uur is op geen enkel punt van ecnige verslapping sprake geweest. Onophoudelijk dreunt het gebulder der zware artillerie, waarmede Ita lianen cn Grieken eikaars stelling bestoken. Naar uit Italiaansche bron wordt gemeld, vertoonen de Grieken teekenen van ver moeidheid. Italiaansche patrouilles zijn teruggekomen 'met gevangenen, die ver klaarden de laatste vijf dagen geen gele genheid tot slapen te hebben gehad. Dóór het voortdurend bestoken van de Grieksche verbindingswegen is bet aanvoeren van groote reserves voor de Grieken onmoge lijk, zoodat de infanterie en artillerie-een heden aan het eigenlijke gevechtsfront niet tijdig kunnen worden afgelost. De gemeenschappelijke verdediging van Amerika Argentinië bereid mede te werken. De president van Argentinië, Ortiz, heeft in een interview, dat hij aan een Ameri- kaanscli persagentschap heeft verleend, be zwaren geopperd tegen de vestiging van een vlootsteunpunt voor Amerika in Uruguay. Ortiz verklaarde zich echter bereid, het door Amerika ter sprake gebrachte verdedigings program voor het. Amerikaansche contin gent tc bevorderen. Een dergelijk program, aldus Ortiz, zou voorzien in 't gemeenschap pel ijk'gebruik door alle Amerikaansche staten 'van Zuid-Amerikaansche steunpun ten voor marine en luchtmacht, alsmede in een uitwisseling van militaire inlichtingen tusschen de deelnemende landen. Dc geïnterneerde Fransche staatslieden De gewezen Fransche minister-president Paul Reynaud alsmede de Jood Mandel zijn, naar de Gringoire meldt, van het kasteel Chazeron, dat bun als gedwongen, verblijfplaats was aangewezen, overge bracht naar Pelvoisin, waar zich ook de vroegere kopstukken van het volksfront Dormoy, Auriol, Moch, Grumbaeli e. a. bevinden. Het kasteel Chazeron zal niet langer voor interneeringen dienst doen. Drie Hollandsche jongens, die het leven v an den vroolijken kant bekijken achter de ruiten der honten noodwoningen in Veenendaal, die nn plaats zullen gaan maken voor de nieuwgebouwde huizenrijen. (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1