Het Deutsche DE MAASTUNNEL Voorz/c/z^erwLandesgericht geboden! nadert haar voltooiing Engelsche bommen Actie van de luchtmacht Indiërs maken bun eigen roeden Prijzen voor melkpoeder en gecondenseerde melk Het Deutsche Landesgericht Fuer das be- setzte Niederlaendische Gebiet heeft Don derdag een zitting gehouden in hot gebouw van het kantongerecht te Enschede onder voorzitterschap van Dr. Thier. Als eerste verdachte verscheen de foto graaf J. H. uit Enschede. Verdachte had in Augustus van dit jaar des avonds 0111 circa liaif elf niet een fiets gereden, welke naar het oordeel van voor bijgangers slecht was verduisterd. De 48- jarige wed. K., een Duitsche, had hem toe geroepen, dat hij zijn licht beter moest af schermen, waarop verd. op haar was toege komen en. in een woordenwisseling voor het Duitsche volk beleedigendc uitdrukkingen had gebruikt. H. verklaarde, dat hij niet van Rotmoffen, maar slechts van Moffen had gesproken en daarmede niets beleedigends had bedoeld. Zijn fiets was, naar hij mededeelde, van volgens de voorschriften afgeschermd licht voorzien en zijn opmerking.betreffende het laagstaande karakter van de Duitschers had slechts betrekking gehad op de getuige K. en getuige H., die zich in haar gezelschap bevond en die hom z.i. bedreigd liud. De beide getuigen verklaarden, dat H. wel degelijk de geïncrimineerde woorden had gebruikt in voor het Duitsche volk be- leedigende zin, waarna H. opnieuw verze kerde, dat hij niets beleedigends had be doeld. De Staatsanwalt achtte het ten laste ge legde bewezen en zeide, dat in het nadeel van verdachte pleitte, dat hij zijn daad niet wilde erkennen. In zijn nadeel pleit ook, dat hij de betrouwbaarheid der getuigen in twijfel tracht te trekken. Men kan echter in dezeh tijd geen hetze meer toelaten en men moet maar leeren, dat men niet alles kan zeggen, wat men maar wil; Spr. eisch- te daarom een gevangenisstraf van vier maanden zonder aftrek van alle preventieve hechtenis. Verdachte hei-haalde, dat hij zich niet schuldig gevoelde. Vonnis: Vier maanden gevangenisstraf met aftrek van twee weken preventief en veroordeeling van verdachte in de kosten van het geding. Hierna stond terecht dc grondwerker G. H. uit Enschede, geboren in 1912, die na zeven jaar werkloos te zijn geweest, dezen zomer in Duitschland werk kreeg. Na vijf weken gaf hij er den brui aan en keerde terug. Te midden van een groep werkloozen voor de Enschedesche arbeidsbeurs verklaarde hij op 9 September, dat zij niet naar Duitsch -land moesten gaan om te werken, omdat je daar niets te eten kreeg. Geen mensch kon in Duitschland, volgens hem,- leven. Verd., die geen erg pienteren indruk maakte, gaf toe dit te hebben gezegd en ver klaarde thans, dat van dlles niets waar is. Het eten was er goed. De woorden waren hem zoo maar uit den mond gevallen. De Staatsanwalt. noemde de uitlatingen van S. brutale hetze, welke bewust belee- digend waren voor het Duitsche volk en het Duitsche Rijk; te zwaarder weegt deze overtreding, daar de tewerkstelling van Ne derlanders .in Duitschland ook een Ncder- landseh belang is. In het voordeel van verd. pleit slechts, dat hij zoo dom is cn volmon dig bekent. Daarom wilde spreker volstaan met den eisch van acht maanden gevange nisstraf met aftrek van twee maanden pre ventief. Verdachte, die zeide graag zoo gaiiw mo gelijk naar huis te willen en beloofde voor taan zijn mond te zullen houden, werd conform den eisch veroordeeld. Vervolgens stond terecht de 3G-jarige ban kethakker O. II. S. uit Zwolle. Verdachte had dezen zomer de portretten van leden van het koninklijk huis in zijn ijssalon hangen. Op 3 Augustus hoorde hij, dat er leden van een po litieke partij zouden komen om deze portret ten te verwijderen. Hij geloofde dit niet, maar toeri des avonds een groep van veertien per sonen zijn zaak naderde, had hij zelf de por tretten verwijderd en de deur op slot gedaan om vernielingen te voorkomen. De deur was toen ingetrapt. De menschen buiten hadden een dreigende houding aangenomen. Men had hem toegeroepen, dat hij een verordening van Rijkscommissaris Sevss Inquart had overtreden, waarna verd. een beleedigende uitdrukking over den hoogsten vertegenwoor- dierer van het Duitsche rijk in Nederland had gebruikt, zulks in zijn drift en verontwaardi ging over het gebeurde. Verdachte bekende. De staatsanwalt zeide, dat vele verzachten de omstandigheden voor verdachte pleitten, maar dat toch een daad als deze niet kon worden toegelaten. Spr. eischte daarom tegen verdachte, die reeds sedert 3 Augustus in pre ventieve hechtenis zit, een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van de ge- heele preventieve hechtenis. Vonnis conform den eisch. Hierna stonden terecht de lieer B. J. de B., 52 jaar, fabrieksdirecteur te Enschede, zijn zeventienjarige zoon F. de B., zijn zestienja rigen zoon M. J. de B., de 16-jarige Ii.B.S.er J. H. G. uit Oldenzaal en de twintigjarige stu dent H. J. Th. S. uit Hengelo. Toen op 30 Augustus van dit jaar in een der Enschedesche bioscopen in het journaal opnamen werden vertoond van Dr. Seyss Inquart, terwijl deze een groep leden van den arbeidsdienst inspecteerde, hadden deze per sonen zich demonstratief van het witte doek afgewend. Verd. de B. zeide dit filmpje reeds voor. den tweeden keer te hebben gezien en zich daar om te hebben omgedraaid. Anderen deden dat ook. Demonstratief deed hij het echter niet. Ook bedoelde hij het niet. als een protest. Maar men behoeft, zoo zeide verd., zijn eigen schande tocli niet tweemaal te zien cn men kan tóch ook wel impulsief zijn. De voorzitter merkte in dit verhand op, dal 'een inspectie van den arbeidsdienst geen schande is cn dat Nederland den tiorlog nu eenmaal heeft verloren. Verd. F. de B. verklaarde, in tegenstelling met zijn verklaringen bij de politie, dat hij niet heeft meegedaan. Hij heeft dit bij de po litic verklaard uit solidariteit nie.1 dc ande ren. De andere verdachten geven zonder meer hun daad toe, zonder deze te kunnen molivee- ren. Verdachte B. J. dc B. verklaarde steeds een vriend van Duitschland te zijn geweest, na den wereldoorlog Duiische kinderen te Heb ben verpleegd, zaken te hebben gedaan met Duitschland etc. Van een moedwillig schelden of beleedigcn was dus geen sprake geweest. Dc president wees hem er echter op, dat voorzichtigheid nu eenmaal is geboden. De Staatsanwalt achtte het ten laste geleg de bewezen en vroeg tegén dc jeugdige ver dachten drie weken gevangenisstraf met af trek van preventief. Al deze verdachten had den twee weken preventief gezeten. Tegen verdachte B. J. de B., die zeer goed wist wat hij deed, requireerde spr. een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van twee maan den preventieve hechtenis. Verd. vroeg een voorwaardelijke veroordee ling.' - Het vonnis luidde tegen B. .T. de B., vier maanden en 21 dagen gevangenisstraf niet aftrek van preventief, tegen verdachte S. drie weken, legen verdachte M. de B. en tegen verdachte G. twee weken, met aftrek van .de preventieve hechtenis. Verdachte F. de B. werd vrijgesproken. Dc 3G-jarige Joodsche slager M. C. uit Enschede stond vervolgens terecht, omdat hij tijdens het bezoek van Rijkscommis saris Seyss 'Inquart dezen zomer aan En schede, scheldwoorden had uitgesproken aan het. adres van dezen autoriteit. Dit was geschied vóór,den winkel van zijn va der. Twee van "zijn knechts hadden hem deze uitdrukking kwalijk genomen en een van hen had later werk van de zaak ge maakt. Verdachte zeide niet gescholden te heb ben. Dc .bedienden B. en D. verklaarden echter, dat zij \yel degelijk de scheldwoor den hadden gehoord. Tevens zou verdach te den wensch hebben uitgesproken, dat dc Bijkscommissaris zich te pletter zou rij den door de ruiten van een hoekpand. Beide getuigen deelden mede. dat de ge wraakte woorden waren geuit op straat, terwijl de Rijkscommissaris voorbij reed. Kennelijk was het de bedoeling van verd., zijn vijandschap te uiten. Drie andere getuigen, twee knechts en de winkeljuffrouw uit de. slagerij, door den ver dediger a décharge gedagvaard, deelden me de, niets te hebben gehoord van de beleedi gende woorden. De Staatsanwalt vroeg toe. of zij dan ook niet hadden gehoord, dat verdachte sprak over het snelle rijden van den rijkscommissa ris. Ook dit herinnerden twee dér getuigen zich niet.. Er was echter' door den verdachte zelf. toegegeven^ dat hij hier jöver had gespro ken. Alle getuigen bevestigden hun verklarin gen onder eede, ondanks- de strenge waar schuwingen van den president. De Staatsanwalt meende evenwel, dat het geheugen der drie getuigen a décharge hen in den sterk had gelaten. Hij vordere, tegen vcrdachlc C., die als jood een -vijand is van het Duitsche volk cn dien dit volk zich ook niet als vriend, wenscht, een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek van preven tief. De verdediger Mr. Paehlig uit Den Haag meende, dat vrijspraak zou moeten volgen, omdat het ten laste gelegde niet is bewe zen. Wordt echter toch aangenomen, dat het bewijs is géicverd, dan zou pleiter wil len aandringen op clementie, ook al uit me delijden met verd. Het vonnis luidde zes maanden gevange nisstraf, echter met aftrek van een maand preventief, omdat huiten zijn schuld om de zitting van- het landesgericht hier niet eer der kon worden gehouden. Dan stond terecht de 29-jarige H. C., boe-, renkneclit te Delden, die er van wordt ver dacht op den avond van den 24en September j.1. vijandige uitlatingen jegens het Duitsche volk te hebben gedaan. Op een vraag van den president, wat voör nationaliteit verdachte heeft, antwoordde de ze, dat hij „statenloos" is. Zijn ouders wo nen te Luxemburg. Hij zelf verblijft sedert 1932 in Nederland. Dc president vroeg of hij in het Nederland- schc leger had gediend, waarop verdachte be vestigend antwoordde. Hierna werd gehoord de 30-jarige kruide nier C. W. G. te Del den. Deze getuige heeft de beleedigende woorden ten aanzien van liet Duitsche volk gehoord. Verdachte ontkent niet. doch hij verklaarde dooi- de anti-joodsche uitlatingen van getui ge van zijn stuk te zijn geraakt. De Staatsanwalt wees er op, dat verdachte door zijn uitlatingen het Duitsche volk had beschimpt. Hij kon in elk geval worden ver oordeeld op grond van de in Mei uitgevaar digde bepaling van den OJierbefehlshalVer in Nederland inzake anti-Duitsclve uitlatingen. Spr. eischte een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van twee maanden pre ventief. Verdachte werd daarop veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met af trek van een maand en twee weken preven tief. Hel wonderwerk vordert snel. De Maastunnel nadert haar voltooiing. Op een na het laatste stuk is nu gezonken cn de verbinding tussclien de stukken nrs. 9 en 8 is tot stand gebracht. In de Waalhaven is alle activiteit verdwe nen. Het laatste stuk ligt tlians geheel opge tuigd te wachten, tot dal het mogelijk zal zijn het naar zijn plaats van bestemming'te bren gen en te laten zinken. Te meer activiteit heerscht er in de gezon ken tunnclstukken, waar met man en macht gewerkt wordt aan het aanbrengen van de scheidingswanden tusschen de luchtlcanalen en het leggen van den rij vloer cn het mon- leeren van de vele buizen voor clectrische kabels. In de voetgangerstunnel legt men de groote gas- en waterleidingbuizen, welke de verbin ding zullen vormen tusschen de buizennetten op den rechter- en op den linkeroever. Op den linker Maasoever wordt op het oogenblik nog gewerkt aan het aanbrengen der tegels en het leggen van de bestrating in de overdekte landtunnel, terwijl de rivier- tunnel dreunt van. het lawaai der pneumati sche hamers, die bèzig zijn de tijdelijke schot ten tusschen de tunnelstukken 9 en 8 te ver wijderen en men nog doende is de verbinding tusschen de stukken 8 en 7 onder verhoogden luchtdruk tot stand te brengen. Sinds.eenige weken is een nieuw werktuig op het terrein verschenen: de gemeentelijke duikerklok voor het maken van den kade muur op öen rechter oever. Deze kademuur komt te rusten op zeer zware dennen heipa len, welke met een drijvende heistelling en een zwaar stoomblok' zijn ingeheid en waar op de vloer voor den kademuur onder laag water moet worden gemaakt. Om dit wer ken onder normaal laag water mogelijk te maken, wordt over de koppen der palen een duikerklok geplaatst, zoodanig, dat door het inblazen van lucht de waterstand voldoende kan Worden verlaagd, om den betonnen vloer in den droge te kunnen bouwen. Nadat de vloer-gereed gekomen is, worden daarop groole, van te voren klaargemaakte, stukken kademuur gezet. Omtrent den vorigen nacht vallen geen ge vallen van Engelsche luchtaanvallen te ver melden. Gisterochtend zijn eenige bommen gewor pen, waarbij een woonhuis is vernield. Per sonen bekwamen geen letsel. Uit dezen aan val valt' echter wel de les te trekken dat ook tijdens de ochtendschemering goed moet wor den verduisterd. Duitsch weermachtberichf Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: 11e luchtwapen ondernam ook in den nacht van 20 op 21 Novembersuccesvolle vcr- geldingsaanvallen op Londen, Birmingham en andere wapenfabrieken in Midden-Knge- land, alsmede op havenwerken en bedrij ven in Zuid-Engcland. Talrijke branden wa ren de uil werking. Op 21 November worden in het kader van de bewapende verkenning Londen en voor dc oorlogvoerig belangrijke doelen in Zuid- en Zuid-Oost-Eugcland met bommen bestookt. Spoorlijnen en fabrieks complexen ontvingen treffers. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Brit sche havens. In den nacht van 21 op 22 November vlogen geen vijandelijke vliegtui gen het gebied van het Duitsche rijk binnen Twee eigen toestellen worden vermist. Italiaansch wecrmacbtbericht Italiaansche dekkingstroepen op nieuwe stellingen teruggetrokken AANZIENLIJKE VERLIEZEN AAN BEIDE ZIJDEN. In zijn wermachtsbericht 110. 1GS maakt liet Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Onze dekkingstroepen, bestaande uit twee divisies, die bij het begin dei' vijandelijkhe den in defensieve positie waren opgesteld langs de grens tusschen Grekenland en Al banië hebben zich na elf dagen strijd te rug getrokken tot een lijn ten westen van de stad Korka welke ontruimd is. In dit tijdvak hebben zich hardnekkige gevechten afgespeeld. Onze verliezen zijn aan zién lijk doch die van den vijand even eens en wellicht in erger mate. Onze ver sterkingen cöncentreeren zich op een nieuwe linie. Ondanks de zeer slechte weersgesteld heid, werkte onze luchtmacht samen met dc troeiKni en bombardeerde eenige vijandelijke doelen. In Noord-Afrika hebben onze luchtfoniia- ties spoorwegwerken en andere vijandelijke installaties te Mensa Mat roe gebombardeerd Volgens later ontvangen inlichtingen blijkt, tijdens het gevecht dat zich op '19 Novem ber heeft afgespeeld, een tiental vijande lijke pantserwagens vernield zijn, waarvan vier van gemiddeld type, en dat een twin tigtal auto's beschadigd zijn. De aan den vijand toegebrachte verliezen aan menschen levens waren aanzienliik. De vijand heeft luchtaanvallen onderno men op Solloeni, Bard ia, Tobroek en Ben- liazi. De aangerichte matericele schade is onbeteekenond. Vijandelijke schepen bom bardeerden dé zóne ten oosten van Sidi el Barrani alsmede onze stellingen te Ouadi Maktila. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. In de Egeïsche Zee wierpen vijandelijke vliegtuigen op goed geluk bommen op het eiland Leros. liet grootste deel daarvan viel in zee. Er vielen geen slachtoffers cn er werd geen schade berokkend. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen het vliegveld Roscires gebombardeerd en een brand veroorzaakt. Tijdens den door onze luchtmacht ondernomen aanval op dc haven van Aden, waarvan melding gemaakt is in liet wcermachtsbcricht van gisteren, blijken een schip en installaties van het vliegveld getroffen te zijn. Vijandelijke toe stellen hebben Assab gebombardeerd, zon der slachtoffers te maken. Er werd ernstige schade toegebracht aan het Inkindsche dorp Te Massaoea, Deeamere, Asm ara werd geen schade aangericht. Evenmin vielen er slacht offers. Te Hargeisa werd een persoon ge dood en werden vijf menschen gewond. Te Asosa ten Zuidoosten van Koernioek wer den acht personen gewond. De Britsche staatssecretaris voor Indië, Atnery, heeft medegedeeld, dat de eerste be slissende phase van dezen oorlog voor En geland gewonnen is en wel in Indië. Naar Arnery verder zeide, is hét, dank zij de Engelsche methoden gelukt, van de 400 mil- lioen Indiërs een half inillioen personen uit te zoeken voor kanonnenvoer. Ook is het ge lukt met Indische belastinggelden 28.000 au tomobielen te koopen, waarmede dit kanon nenvoer op de snelste wijze naar de slacht bank gebracht kan worden. Als slachtbank is gedacht aan het Midden- en Verre Oos ten. tiet slavenwerk in de Indische wapen fabrieken kon in een dusdanige mate wor den opgevoerd, dat volgens Amery, het daar vervaardigde oorlogsmateriaal niet alleen aan het Britsche leger, doch ook aan de Brit sche bondgenootcn ten goede komt. Indië vervaardigt op het oogenblik ne gentig procent van zijn militaire behoef ten. Dit beteekent, dat de Engelschen nog slechts tien procent van de middelen, waar mede zij Indië in toom willen houden, van buiten af moeten invoeren. De stokken, die op de Indische ruggen neerkomen, worden dus door de Indiërs zelf gesneden. Deze oorlog, waarmede Engeland de eerste phase van den oorlog in Indic gewonnen heeft, heeft slechts een gebrek. De politie ke leiders van Indië weigeren toe te treden tot den uitvoerenden raad van den onder koning. Amery is hierover des te meer ver baasd, omdat de Indiërs hierin, niet alleen als raadsgeverS, doch zelfs als verantowoor delijke ministers opgenomen zouden zijn. Dc democratische spelregels zouden voor hen de mogelijkheid hebben geboden om met een meerderheid -van stemmen de Europee sche leden van den uitvoerenden raad in toom te houden. Hoe harder de Indiërs in den raad van den onderkoning geschreeuwd zouden hebben des te meer zouden de Engel schen en met hen de onderkoning in hun schulp gekropen zijn en alles zou goed ge weest zijn. Het paste den onderkoning zelf niet om dit plan als liberaal te beschou wen. Hij zou den Indiërs zelf de kans heb ben gegeven om het eerste Indische oor logstekort door de eersle Indische oorlogs- leeningen te herstellen. Dit moéten thans dc Engelschen allemaal zelf doen. Dc redevoc ringen van Amery cn I.inlithgow verdienen zooveel mogelijk algemeen .verspreid te worden. Onthullen zij niet hel paradijs, dat Groot-Bril lannië daar opricht, waar' het in onbeperkte mate heerscht? Europa voert de zen oorlog, omdat het weigerde een tweede Indië te worden. Dc Engelsche heerschappij aldaar steunt op dc Maharadja's en bajonet ten. Volgens hetzelfde systeem probeerde Engeland Europa door omgekochte regcerin- gen en de Britsche vloot onder zijn juk te brengen. De uitvoerende raad van den on derkoning in F.uropa was de Britsche vol kenbond. Ook in dezen bond waren de En? gelsohcn formeel in de minderheid, hetgeen hun echter niet belette om aan dc touwtjes te trekken. Precies zooals Frankrijk, België, Nederland, Noorwegen, Polen en thans Griekenland den Engelschen oorlog in Europa hebben ge voerd en nog voeren, zoo moesten de Indiërs den Britschcn orolog in het Midden- en Verre Oosten voeren. Hun politieke leiders hebbes echter van den wereldoorlog een ding ge-; leerd. n.1. zij nemen dezen keer niet. meer aan, dat. dit in hun eigen belang gebeurt. Vol verwachting klopt ons hart. Het St. Nicolaasfeest nadert en met de voorbereidingen in de warenhuizen houdt de belangstelling van de jeugd getijken tred (Foto Pax-HolUnd) Met ingang van 22 November 1940 is ecu prijsregeling voor melkpoeder en gecon denseerde melk getroffen.. Deze regeling kan als volgt worden samengevat: le. Zijn prijzen vastgesteld waartegen producenten van'melkpoeder en geconden seerde melk hun producten ten hoogste aan den groot-handel mogen verkoopen; 2e. Is voorgeschreven, dat de producen ten van melkproducten hij verhandeling van melkpoeder en gecondenseerde melk met en aflevering aan anderen dan groot handelaren ten hoogste de onder le be doelde prijzen mogen verhoogên met de op 9 Mei 1940 geldende marges, eventueel ver lioogd met liet bedrag, waarmede dc om zetbelasting is verhoogd. 3c. Is .voorgeschreven, dat de handela ren in melkpoeder en gecondenseerde melk hun inkoopprijzen'ten hoogste mogen ver- hoogen met de op 9 Mei 1940 geldende marges, eventueel verhoogd met het be drag, waarmede dc omzetbelasting is ver hoogd. 4e. Is voorgeschreven, dat voor melkpoe der de voor 9 Mei 1940 bestaande afzetver- houdingen en handelskanalen ook thans nog moeten worden gehandhaafd. Dit voor schrift heeft ten doel te voorkomen, dat ongewenschte verschuivingen tusschen de verschillende hij den handel in melkpoe der betrokken ondernemingen optreden. De Nederlandschc zuivelccntrale, afdeeling zuivel, is bevoegd hieromtrent nadere voor schriften te geven en ontheffingen to ver- leenen. In een officieele publicatie zijn de maxi mumprijzen voor melkpoeder en gecon denseerde melk nader lickend gemaakt. KRACHTIGE BELASTINGVERHOOGINGEN IN AUSTRALIË. De nieuwe Australische begrooting. die door den minister van financiën, Fadden, aan liet parlement is voorgelegd, brengt, naar de New York Times meldt, buitengewone be- lastingverhoogingen voor de Australische burgers. Zoo zal de inkomstenbelasting ook tot lagere inkomens worden uitgebreid. Be uitgaven voor oorlogsdoeleinden zullen bui tengewoon verhoogd worden. Terwijl zij in 19391940 55 millioen Austr. ponden bedroe gen. zullen zij in het nieuwe dienstjaar 1S6 millioen bedragen. VON PAPEN NAAR ISTANBOEL. De Duitsche ambassadeur von Papen is na een kort verblijf in de Bulgaarsche hoofd stad naar ïstanboeï vertrokken.

Schager Courant | 1940 | | pagina 10