Toen Koning Winter aftrad Tapijtweverij in Nederland Loopers aan den loopenden band. Ondanks de moeilijkheden bij het verkrijgen van grondstoffen, werkt de Nederlandsche tapijtindustrie letterlijk en figuurlijk op volle toeren (F0»o Pax-Holland) Gistermiddag is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de algemeene jaarvergadering gehouden van de Nederlandsche Heidemaat schappij. Aan het eind heeft de adjunctdi recteur, dr. G. Houtzagers, een voordracht gehouden over: de invloed van strenge win ters in het bijzonder de winters 1938-1939 en 1939-1940 op onze boschcultuur. Spr. schetste allereerst aan de band van de officieele gegevens van het meteorologi sche instituut te de Bilt het karakter van de beide winters. Tot 21 December 1939 was geen sneeuw gévallen, zoodat plant, en boom zonder be schutting na een zeer zachte en vochtige periode plotseling als het ware door de vorst werden overvallen, hetgeen vooral aan jonge planten, aan in het najaar uitgezaai de zaden en verplante boomen en aan min der krachtige exotische soorten belangrijke schade heeft vcroozaakt. De winter 1939-1940 was in dit op zicht veel gunstiger. Hier was niet zoo'n sterke daling der temperatuur in December en wat belangrijker is hier werd de koude periode in geleid door een periode van sneeuw, zoodat, niettegenstaande 1939-1940 een recordjaar is wat de koude betreft, de schade belangrijk kleiner is. Het wil spr. voorkomen, dat, indien wij niet in Februari een .tusschen- tijdsche periode van dooi hadden gehad, de winter 1939-1940 op zichzelf prac- „tiscli geen schade aan onze hossohen zou hebben veroorzaakt. Schade aan, de wildstand. De sneeuwbedekking in den afgeloopen winter heeft ook haar schaduwzijde gehad, bestaande uit een indirecte schade, niet ver oorzaakt door korfde en sneeuw, doch door het wild. Het wild en vooral le konijnen hebben liet in deze dikke sneeuw niet te best gehad. Vooral toen het zoo lang duurde, konden ze geen voldoende voedsel meer vinden en begonnen verwoed te knagen aan de schors van jong plantsoen en zelf van zware hees ters. Er zijn heel wat boomen aangetrof fen, die aan den voet volledig wit waren geschild. Hierdoor is aanzienlijke schade veroorzaakt. Als tweede indiréete schade noemde spr. de sterke achteruitgang van devogelwe reld, die zich door dezen langdurigen win ter niet voldoende heeft kunnen handha ven. Insecten daarentegen lijden niet van wintervorst, wel van voorjaars- en najaars- vorst Het werkprogramma gestag neerd. De derde belangrijke indirecte schade van den winter 19391940 aan de bosch cultuur was, volgens spr het in de war loopen van het werkprogramma in onze bosschen. Zooals bekend, gebeuren de bosch werkzaamheden voor een belangrijk deel in den winter. Als de landbouw zoo goed als stil ligt wordt in het bosch hard ge werkt Het hout was echter zoo bevroren, dat het in den afgeloopen winter gedurende meer dan een maand niet kon worden ge zaagd en geschild. Bovendien maakte de sneeuw het werken in de bosschen ook voordien vrijwel onmogelijk. De publieke houtverkoopingen, die anders in Januari vallen, moesten nog in Maart worden ge houden. De terreinen, die in het voorjaar zouden worden beplant, konden niet worden afgewerkt. De koude hield zoolang aan, dat beplantingen en bezaaiingen op zeer veel plaat sen veel te laat begonnen. Het sterf tecijfer van den aanplant 1940 was tengevolge van deze factoren op veel plaatsen abnormaal hoog. Uit de opgedane ervaringen valt volgens spr. de volgende leerling le trekken: De vorstgevaarlijke plaatsen moet men zooveel mogelijke planten onder een licht bovenscherm van oudere hoornen. Is dit niet mogelijk, dan in de meest vorstge vaarlijke dat zijn de lahgste gedeel ten van het terrein groepen van andere soorten inbrengen. Nooit groote opper vlakten met één bepaalde soort beplanten, doch steeds mengen. De afzonderlijke groe pen moeten over het algemeen nog kleiner worden gemaakt dan zulks tot op heden in den regel hét geval is Na vorstschade zoo spoedig mogelijk in grijpen door flink in te snijden tot in liet gezonde hout. Tusschcn alle beplantingen eikels zaai en, welke op de terreingedeelten, waar de Douglas, Lariks of andere houtsoort 'het opgeeft, hun plaats kunnen innemen, al thans kunnen voorkomen, dat op deze ge deelten de bodem verwildert. Po'derlasten niet in 2 termijnen betaalbaar In hun Memorie van Antwoord op het Algemeen Verslag der afdelingen van Prov. Staten zeggen Ged. Staten o.a. het volgende: De invordering van den omslag zoowel van het Hoogheemraadschap Noord hol lands Noorderkwartier als van de water schappen, waarvan deze aan het Noorder kwartier is opgedragen, heeft steeds plaats gevonden in één termijn. De vervaldag is 1 October. op welken datum dus van, het belastingjaar is verstreken. De betaling van het overgroote deel der aanslagen, plm. 05000, geschiedt vóór of omstreeks dien da tum. Nadien blijft de omslag nog vloeien, zobdat nimmer vóór' 1 December de aan maningen worden verzonden derhalve wan neer reeds 11'm van het belastingjaar is verloopen Het aantal aanmaningen be draagt de laatste jaren plm. 7000 of rond Vb van het' aantal aanslagen. Wordt hierna uitstel gevruagd, dan wordt dit op redelijken termijn toegestaan. Bezwaren tegen de invordering in één termijn, met vervaldag van 1 October, zijn nimmer ter kennis van het Noorderkwartier gebracht, ook niet uit het gebied van Water land, waarin vroeger de omslag in twee termijnen werd ingevorderd. De betaling geschiedt aldaar zeer regelmatig. Terwijl dus betaling in één termijn in de praktijk voldoet, valt te betwijfelen, of be taling in twee termijnen wel aanbeveling verdient. Een deel. b.v. de helft, van den aanslag zop dan reeds veel vroeger dan 1 October moeten worden voldaan. Voor het platteland is het in het algemeen bezwaar lijke op een zoo vroegen vervaldatum de helft van den omslag te voldoen dan op 1 Octo ber den geheelen omslag te betalen. Boven dien zou bij betaling in twee termijnen het sfortingsreeht worden verdubbeld. pp grond van het bovenstaande1 kunnen Ge deputeerde Staten geen termen vinden tot afwijking van de bestaande regeling mede te- werken. SCHAGEN DE ULO-SCHOOL BLO HIT. VIERDE LEERKRACHT KAN WORDEN BENOEMD. Aan dc U.L.O. School zal waarschijnlijk tegen 1 Januari a.s. weer een vaste vief de leerkracht benoemd.worden. Het aantal leer lingen is de laatste jaren weer stijgende, zoodat het vereischte gemiddelde over 1940 bereikt is. Voor de eerste klas werden dezen zomer zelfs 41 nieuwe lèerlingen ingeschre ven! Daar zich hieronder slechts zeer enkele gevacueerden bevinden, mogen wij van een gezonden groei spreken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Geertruida Elisabeth Jacoba, dochter van Cornelis Bestevaar en van Ja coba Maria Brugman: Maria Cornelia, dóch tor van Jacobus Johannes Zoetelief en van Martha Hendrika Snel. (woonplaats Den Helder) Gertouwd: Hendrik Kager en Maria Hen-, drika Johanna Vader. Overleden: Antje Maria Joffers, oud 72 jaren; (woonplaats Den Helder); Hvacin- thus Jacobus Oostebaan, oud 81 jaren, we duwnaar van Maartje Kuiper; Cornelis Hofland, oud 64 jaren", -echtegènoot van Hil- legtfnd Band. Een der oudste Nederlandsche industrieën, vroeger hand werk, thans gemechaniseerd, is de tapijtweverij, waarvan Hilversum het voornaamste centrum is. Meer dan 5000 nij vere handen vinden hier werk in dit interessant fabricage proces, waarvan wij een drie tal detail geven. Boven: de bruisspoelerijonderlinks: de kettingscheerder, rechts: de kettingknooper aan den arbeid. (Foto Pax-Holland) POLITIE Gevonden: een leerun handschoen, een paar wanten, een ropde en een bruine cein tuur en een bankbiljet. Verloren: een portemonnaie met bonnen, twee rijwielplaatjes, een textiel kaart'. Vermist een fiets 'met race-stuur; een zwaartbonte lV^-jarijfö koe. SCHAGEN NIEUWS. Schagen AB.K.C. A. 11 uur. P. Ivort A. Molenaar, H. Kaper. P. Kip, G. Anne veld t, G. Vel. J. Koning, A. Flapper, Alb, Schot, .1. Kater, A. v. Nieuwkoop. Reserve: G. Raat, C.' Anneveldt, P. Ver ra. WIERINGERMEEIl BURGERLIJKE STAND. Van 15 t.m. 22 Nov. 1940. Geboren: Jacoh, zoon van Klaas Vijn en van Krina van Sluis. Ondertrouwd: Ensink, Albert, transport arbeiders, ^6 jaar en den Hollander, Jenneke. zonder beroep, 20 jaar. Getrouwd en Overleden: Geene. HARENKARSPEL - DIRKSHORN. SCHAKEN. De uitslagen van de 'voor de competitie gespeelde partijen luiden: Wit: Zwart: L. Meinema—E. Kleijer 10 P. HoeveP. Burger 1—0 P. TijsenC. Sehuit Az. 10 A. van Dijk—C. Schuit Az., vrije partij. BERGEN LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Reorganisatie. Bij besluit van den secretaris-generaal wnd. Hoofd van het Dep. van Binnenlands scho Zaken én bij uitvoering daarvan dooi den inspecteur van de bevolking tegen lucht aanvallen is er een wijziging gebracht in de bezetting van den Central en Post (tele foon wacht) en van de torenwacht. Voortaan zullen deze wachten niet meer worden betrokken door particulieren, doch door gezinshoofden die tot op heden voor steünverleening waren aangewezen. De patrouille-dienst zal echter op de ge wone wijze geschieden. LICHT UIT VOOR MEN VERDUISTERT! De burgemeester maakt bekend, flat het maar -alteveel voorkomt, dat het licht in wtmingen wordt .ontstoken en dat eerst daar na tot verduistering wordt overgegaan. Dit nu is ten strengste verboden. Eerst dient behoorlijk te -worden verduisterd on nadat dit is geschied, mogen de lichten worden ontstoken! De maatregel geldt natuurlijk ook voor andere gemeenten. WIER1NGEN BURGELIJKE STAND, van 15 t.'m. 22 November 1940. Geboren: Cornelis, zoon van P Kuut en van G. A. Everfs. Ondertrouwd: Geen, Getrouwd: H. J. Quaak met A. P. de Krijger; D. .T. Kroontje met M. de Jongh; G; de Jager met T. de Jongh. Overleden: Geen. GOED NIEUWS VOOR DE LUCHT BESCHERMERS. Voor de pantoffelhelden niet Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de misère, verbonden aan het vervullen van diénsten door de burgers voor de Luchtbe schermingsdienst, zooals het wachthouden en het bezethouten van uitkijkposten, thans vermoedelijk spoedig tot het verleden zal behooren. Er was reeds-langen tijd sprake van hier voor vast „betaald" personeel aan te stellen. Nu zal hierin op korten termijn een beslis sing worden genomen. De waarneming van de diensten door de burgers komt zeer- waar schijnlijk ie vervallen, hetgeen door de mees te luchtbeschermers ongetwijfefd zal worden- toegejuicht. Anderen echter, voor wie de wacht de eenige kans was.om 's avonds ook nog eens de deur uit te komen, zullen nog wel eens aan de gezellige nachtelijke uren in de waag of op de Bios terugdenken.' VERKIEZING NED. HERV. KERK. Bij de gehouden verkiezingen is tot kerk voogd herbenoemd dc heer K. van Dijk en tot notabel de heer K. de Vries. In eeri vaca ture werd de heer P. Swager Dz. tot nolabel gekozen. VERGADERING ANGOB. De afd. Langéndijk van de Alg. Ned. Ge- heelonth. Bond heeft een ledenvergadering gehouden ten huize van den heer J. Meel dijk. Men besloot, een strooibiljet met een hoofd artikel uit de „Geheelonthouder" aan den Langéndijk te verspreiden. De heer S. v..d. Neer deelde mede, dat het Langendijker Drankwcer Comité besloten had, meer propaganda te gaan voeren. De heer .Tb. Ruisen is als secretaris van het L.D.C. gekozen in de plaate van den heer C de Jong te Sint Pancras. Aan den heer De Jong wérd een dankbetuiging gezonden voor diens vele arbeid ten behoeve van de drank bestrijding. Men besloot, weer mee te doen aan de prijsraadsel actie van de Noord-Holl. Propaganda Commissie, nu voor de school te Zuidscharwoude. Men besloot verder nog, geen deel te ne men aan de Win térhulp. aangezien de afdec ling zich-voor de volle 100% aan de drankbe strijding wijdt. LANGÉNDIJK KOLFWEDSTRIJDEN De uitslag van de wedstrijd der-Langen dijker kolfclubs in de,baan van, den heer Vis te Oudkarspel waren als volgt: Eerste klasse» Volharding, Ouidkarsp.el. P. Langéndijk Cz 130 pntP Gelder 144; C. Vlug 147: totaal 421 punten. Op Maat. Zuidscharwoude: P. Molenaar 133, A. Berkhout 140, C. Berkhout 117, to taal 390 Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude: G. Mettes 129 Vriendenkring. Noordscharwoude: C. Langéndijk Pz. 149, G. Deutekom 148, P. Kist 131 Totaal 428 p. Tweede klasse: Eerste corps van Op Maat Zuidscharwoude: J. J. Reijnf 124, K. Rui ter 134. J. Leeuwerik 131 Totaal 389 punten. Tweede corps Op Maai Zuidscharwoude: P. v. d. Welle 117, J. du Burck 89, M. Vlug 121. Totaal 327. Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude: F. 'Mui leboom 116. K, Spaans 111, J. Engeringh 100. Totaal 327. le Corps Vriendenkring, Noordscharwou de: C. Langedijk Cz. 126, C. Pranger" 127, 2c Corps Vriendenkring: G. Langedijk 148, T. Kostelijk 102,. L. Dekker 110. Totaal 360 punten. Ons Genoegen Noordscharwoude: P. Jes, 107 ;A. Moeijes 104, D. Bakker 105. Totaal 316 punten. Onder Vrienden Oudkarspel: J. Schrie- ken 140, A. Eccen 122, P. Kostelijk 109. To taal 371. Persoonlijke wedstrijd tweede klasse: C. Plakman, Öudkarspel 107 K. Kat idem 116. - Derde klasse: Volharding, Oudkarspel: J Deutekom 122, F. Moeijes 86, K. Dekker 9.6. Totaal 304. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Glas 119, P. Schoor] 96, J. Kramer 109. Totaal 324. Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude: P. Ber gen 83, J. v. d. Ilam 99, J. Buiter 72. To taal 254 Vriendenkring Noord-Scharwoude: Jb. Prijs' 95, C. Jongsma 88, Th. Maars 99, To taal 282. Óns Genoegen Noordscharwoude: Sj. Maakal 52, C. Hopman 123, F. Blauw 77. Totaal 252. Persoonlijke wedstrijd: H. Bakker, Oud- karspe] 73, Jb Plakman 74, B. Drost 60, Jb. van Twuijver. Op Maat 128, M. Wagenaar, idem 84. W. Kuyt. idem: 66. Th. de Lange, Gezellig Samenzijn. 100, W. Kuin idem, 86, St. de Rijke, Vriendenkring 76, S. Timmer- nian idem 106, H. Kuiper idem 43, G. Ens idem 62, D. Plakman, Oudkarspel 116. SCHANDALIG. Naar wij van verschillende kanten ver nemen, wordt -door onnadenkende jouge lui een gevaarlijke sport bedreven* nl. het plotseling met een zaklantaarn de passee- rende wielrijders in het gelaat schijnen. Voor de fietsers heeft dit bijna steevast hef gevolg, dat zij verblind worden en de controle over het stuur verliezen. Tot nu toe zijn ernstige ongelukken niet gebeurd, maar het komt ons voor, dat het tijd is, dat met deze aardigheid wordt opgehou den. Het is ook voorgekomen, dat met bran dende lucifers, naar passeerende wande laars en fietsers werd gegooid. Het is te ho'pen, dat spoedig een einde wordt ge maakt aan dit onverantwoordelijk gedoe. WITTE HEKJES. Verscheidene huiseigenaren hebben aan zegging gekregen, dat uitstekende gedeel ten van hekken, bruggen enz. vari een streek witte verf moeten worden voorzien, om te bevordering dat passecrenden niet tegen dergelijke obstakels zullen oploopen, OUDKARSPEL GEMEENTE-DIENSTEN. In verband met het korten van de dagen zullen de na te noemen bureaux voor het publiek tot nader order geopend zijn als volgt, ingaande Maandag 25 November 1940: Gemeente-secretarie: voorm. 9V&12% en nam. van 1%—2Vo uur. Distributiekantoor: voorm. 9^212^ uur op Dinsdag. Woensdag en Zaterdag. Kantoor gemeenteontvanger: nam. van 3— 5 uur op Maandag en Vrijdag. Het publiek neme hiervan goede nota en lette op de publicatie aan de ingang van de secretarie. VERBETERING HOEK LUIZEKNIP. De verbreeding van de hoek bij den heer P. Eecen is thans een feit geworden en naar het ons voorkomt, is hierdoor een flin ke verbetering tot stanf\ gekomen. Er is heel' wat meer ruimte in de bocht dan voor-

Schager Courant | 1940 | | pagina 12