Voor den Zaterdagavond Brabantsche Brief OUDERS ROTTERDAM de BOUWT TxjS- naait! van Dré 't HOEKJE Amico, Ulvenhout, 21 Nov. 1940. In Rotterdam liep den donkeren trein leeg van reizigers. Mee z'n vijven hadden we nou 'nen wagel waar wel vyftig man in kost zit ten. Onze stemmen klonken hol in den groo- ten geelhouten wagel, degelijk „verduisterd", zoodat we afgesloten van de waereld waren als in 'nen onderzeeër. Mager licht glom op den vernis van 't gele houtwerk. D'n Fielp keek de ruimte 'ns af, mee pogen vol critiek „Mooien wagel", zee-t-ie. Wij knikten. „Maar gif mij maar zo'n stinkend rammelbuske naar den Hanvers, mannen!" Wij knikten weer. „Ik ben nog nooit in den Haag gewist", zee Nolleke toen. „We gaan toch ook 's naar de zee kijken, ee jongens?" vroeg ie. „Ebt ge- de zee nog nooit gezien, Nolleke?" vroeg den Fielp vaderlijk. „Neeë, bekende Nol. Toen mokte den Fielp mee z'n ermen 'n gebaar van ga-d-'ns-opzrj en verklèèrde aan Nolleke: „zoo wijd ge kijken kunt, tot den orizont toe: hallemaal nattig-eid!" „Diep „Torens!" „Kunde daar nie invallen?" vroeg Nol leke mee knippende oogskes. „We ouwen jou vast," zee den Fielp neer slachtig. „En gin lolletjes daar, horre!" waar- schouwde Nolleke. „Ik ben veur de leut van Ulvenhout gegaan en nie om as 'n lijk thuis te komen!" „Daar vallen handers grootere slagen," sus te den Fielp: „ge lot niks hachter has lachen de herfgenamen". En bedroefd keek den Fielp omlaag, op 't bolhoeike van den Nol; Goliath en David zaten naast malkaar. Den Jaan en ik zaten teugenover huilie; den Blaauwe zat ampart, aan den anderen kant van den wagel. In Delft kwamen nog 'n paar reizigers bin nen. Studenten, dunkt me. Ze gongen teu genover den Blaawe zitten. De reis duurde nog vijf minuten en den Blaauwe mee z'n rui ten pet, 't vlammende borstelhaar en de dui ven oogskes was schilderachtig genogt, om daar 'ns vijf minuten teugenaan te kijken...! Den Blaauwe begost dalijk 'n protje te ma ken. Hij wreef 'ns in z'n handen en beweerde: „lastvandewermtenemmenié. eejeeren?" Die twee keken toen den vriendelijken Blaauwe 'ns aan, veul onzeker, dan keken ze malkaar aan, mee knippende oogen en dan vroegen ze: „watsegtu?" „Asdammeginlastvandewermtenemmen", ver zekerde den Blaauwe rap. Weer keken die twee malkaar 'ns aan, waaorp den een zee: ,,'n Tsjeech, denk ik." Den ander vroeg toen aan den Blaauwe: „doe joe spiek English, seur?" „Piktum Paktum", gaf den Blaauwe zoo aanminnig meugelijk te kennen. ,,'t Zou ook 'n Ier kunnen zijn", beweerde den eenen student: „misschien hier aenge- spoeld op 'n mijn". Waarop den Blaauwe drin gend meende te motten opmerken: „Kyrie eléison. Kyrie eléison dan toch!" „Ik heb nog nooit zoo'n bastaerd gezien," zee den eenen student verwonderd teugen den ander: „het lijkt op 'n Ierschen knuppel, maer daerveur is die Oranje Hein te vriendelijk. Hij koeterwaelt als 'n Slovaek, maer het kan evengoed 'n Fin zijn". „Misschien", zee den ander: „is 't wel 'n kruising van 'n Muzel man en 'n apin". Den Blaauwe luisterde vol vriendelijke be langstelling. En als de heeren gereed waren mee zijnen vermoedelijken stamboom, dan nam ie z'n tabaksdoos, vatte daaruit 'nen greep zwarten tabak om van te duizelen en stopte die solied weg, in de onbegrijpelijke ruimte achter z'n linkerkiezenstel. Hij presen teerde ook den twee menirkes, royaal en op dringerig-vriendelijk, mee de woorden: „allee piezemieters, nim-mok-'n-kiske". „Dank je, broeker", zee den een: „ik ben al beroerd." „Wel bedankt", zee den ander: „ik moet altijd kotsen van zeegras". En de twee deftige tiepkes knipten naar ons 'n oogske. Wij knip ten verom, wiedes! Toen stonden ze op, den trein begost lank- zamer te gaan, de wielen knersten in de rails, de remmen knepen in oewen buik, we waren op onze bestemming. De twee menirkes knikten naar den Blaauwe, wenschten „goedenavond, gras neger", waarop den Blaauwe tikte aan z'n pet en vriendelijk groette: „goeienavond, jongeheeren!" Stijf stonden ze. Dan 'nen lesten remschok van den trein, zoodat de „jongeheeren" teugen malkaar stieten lijk twee kwaje bokken, waar na ze iets opmei*kten, dat niet afgedrukt kan worden om dan den trein te verlaten of ie in brand stond. „Dat waren nou hechte Ageneezen, Nol", lee den Fielp uit aan Nolleke. die ommers nog nooit in den Haag was gewist...! Nol knikte nadenkend. Of ie op studiereis was in 'n vrimd land. In deze... hm... „reisbeschrijving", amico. had' ik 'r nou 'ns aardigheid in, om oe de reis van Ulvenhout tot op 't Haagsche per ron voetje veur voetje mee te laten doen. Maar ge verstaat: ik kan oe nie heel ons uit-: stapke zoo bij ons houwen. Op onze toerkes is altij een-en-ander-privé bij enne... gij zrjt gin lid van de probclub, waar of nie? Boven dien: aan deus reisbeschrijving mot mee deu- zen derden brief 'n end gaan komen! Offe... 'n end...? Daar hangt ons nog altij 'n Recht- zaak-Arnoldus Gommers boven den kop! Nol leke is daar zoo fier op als 'nen pot-mee- zeuven-ooren. dus, ge voelt aan den teut van oewen klomp, ik kan die zaak nie laten pas- seeren. Temeer nie, daar Nolleke van plan is, ons allemaal „uit te inviteeren" als getui gen déeharges, want hij staat op 't royale standpunt: „samen uit, samen thuis." Maar den Haag. Allee, „da's ginnen Hanvers!" zee den bakker. Maar denk nie, dat we ons eigen heb ben verveeld. Ge wit, wij beginnen altij mee 'n solied stukske frèèt! We stapten in 'n kankei voituurke, waar eigenlijk alleen den Fielp maar inpaste en rejen, mee Nolleke op den bok, naar de binnenstad. Den Jaan en den Blaauwe zaten boven op 't groote valies en staken nog boven den koetsier uit. Maar zoo kwamen we toch op 'n stikdonker plein, dat den koetsier ons aanwees als bezonderst geschikt om er iets te vinden, waar goed wierd opgeschept. „We zijn hier wildvrimd", zee den bakker: „dus we praten nie dalijk hover den soep. We gebruiken heerst 'n borreltje, wordt da rere- jaal geserveerd, tot boven vol, dan vraag 'k de hinzage van 't bikkesement program. Haf gesproken We knikten. Seerjeus. Want 'n goei maal is 'n seerjeuze kwestie! Toen draaiden we 'n groote zaak binnen, 'n bietje sjëcuur, want zoo'n draaideur is gin dink om mee te lachen, als ge 'n valies draagt mee'n vijftig pond menage. De zaak was goed bezet, daar nie van, maar 't was er veul stiller dan in ons „Gouwen Koei" wannegr' daar maar twee Ulvenhouters zitten. Allee, wat praten de Hagenaars toch zachtekens, amico! En lachen doen ze daar in den buik. Ge hoort er niks van. Daar kwam 'nen kelner naar ons toe. Nou, zoo'n deftig heid hebben wij op heel ons durp nie. „Heeren?" vroeg ie, onderwijl de biervil? tjes verdeelend over de tafel. „Mijn 'n citroentje-mèt" zee den Fielp. „Naturelle? of uit de flesch?" vroeg den witten front. Den Fielp keek ons 'ns mee groote oogen aan, of ie zeggen wou: wat zijn we begonnen. Toen vroeg ie: „wat is 't ver schil, meneer?" ,,'t Is eender", zee „meneer" mee 'n kleurke. „Oor 's ier", zoo trad den Fielp op: wij kunnen ier goeie klanten worden, maar ge mot nie de kachelhaanmaken mee hons, Ju- docus! Gij Dré?" vroeg den Fielp toen. „Nou", zee ik: „mij 't zelfde als gij, Fielp, maar witte wa: ik uit de flesch en gij natu relle! „Kollesaal hidee!".vond den bak ker. Hij klèèrde weer op. „Gij, Jaan?" „As- gullie", zee Janus. „Asge... Asgullen... twijfelde 't oberke. „Haswij", zee den Fielp. „Ja... ja... 'k zal 't an 't buffet frage", zee 't oberke: „maar ik geloof niet, heeren, dat wij dat hebben". Daar zaten we weer. „Drie citroen-mèt", commandeerde toen den Fielp: „Gij, Blaauwe „Ikke", zee den Tiest: „ikke... Bossche pop, astemblief!" 't Oberke begost te zweeten. Mee z'n hand aan z'nen mond, d'oogen verschrikt, zag ie den Blaauwe nog 'ns aan en vroeg: „bossen- p...?" „Pop" zee den Blaauwe. „Bóssen- pop..." 'k zal 't frage aan 't buffet, mijn heer. .Kruienbitterke", zee den Blaauwe: „as ge da verstaat?" Gij m'n zoon?" vroeg den Fielp aan 't Nolleke. „Ouwen klare, pa!" Vijf minuten later, amico, kwam den kelner verom mee 'n groot blad, waarop stonden éenen klai'e, drie kwast en een glas... „middel- erjn" zal 'k maar zeggen. Toen hebben we allemaal 'ns geproefd aan Nolleke zijnen ouwen klare en er dan zoo maar vijf besteld! Toen kwam er lankzamerhand den gank in. 't Brutale Nolleke schoof uit zijnen leuning stoel, stapte naar 'n ouwe tante mee grijs perfesterspolka en 'n heerenhoeike daar boven op. Hij gong op z'n teentjes staan en vroeg, mee z'n sigaar wijzende op de joffer haar sigaretje: „mag ik 'n bietje vuur astemblief, meneer?" Nou, daar is toen zoo iets komen kijken, om dat uit 't wèèrgaren te peuteren! Den Fielp moest heel z'n autoriteit in de schaal doen en wel tien keeren z'n eigen bukken om Nolleke bestraffend te beweren, dat ie „toch wel zien kost, dat dieën eer 'n dame was", veur die ouwe tante alle plannen tot flaauw- vallen opgaf. Toen zij we gaan eten. In 'n amparte eet zaal. Jaja, 't was hier ginnen Antwerp- schen Leeren Emmer, amico! Jammer genogt trouwens... „Of we vleeschkaarten hadden?" „Neeë!" „Of we dan eierbonnen hadden?" „Neeë!" „Broodkaarten, misschien ,,'Nen portefulli vol", zee den bakker fier. Dan zouden ze 'r wel iets van zien te maken. Nou, ze mokten er „iets" van. Maar we na men den man 'nen worst uit 't valies en den diner was dik in orde toen! Zulken worst en 'n paar pinten bier, ah! dat stSAt in oew maag! 'n Paar hooge officieren, die daar ook zaten te schransen, hadden wel leut in onzen fourage. Eénen vroeg of heel dieën koffer vól mee Woerst zat! „Naain", zee den Fielp: „hallaain de feilen, die nemen wier iemer miet!" Sodemearel, wat lachten die kearels. „Wier siend zo'n biesjen han 't spatsieren", lee den Fielp uit: „oenser gemahlienen ver rekten 't, ocm bonnekes hab te geben, ver ste jen Sie?" „Jawohl, jawohl", zee zo'nen grijzen dik kop, die pèèrs aanliep van 't lachen. Toen kregen we 'n rondje bier'van die man nen. Nou, dat lieten we nie onder ons. We hebben toen 't valies nog 'ns heimelijk open gedaan onder de tafel en huilie ieder 'nen Woerst gegeven. „Maar..." flusterde den Fielp huillie in 't oor: moei halten, broers, nicht hover loellen!" Ze vroegen of Nolleke auch verheiratet was. „Naain", zee den Fielp: „Nolchjen hiest nog maagd, joengfrouw, hoem zoo te zagen." Die kearels hikten van 't lachen. „Vrek," zee den Fielp toen: „die Dutschers verstaan hons beter dan de Ageneezen!" Toen ie dat ook aan die officieren zee, toen vroegen ze 'm, waar ie z'n Duitsch geleerd had. En den Fielp lee toen uit, d^t ie 't gelernt had van de inkwartiering, tegen „ein doebeltje per taag. Von das doebeltje", gong den Fielp wijer: „zaain wier nou hauf stapf. hausgege- jen! Jaja", blufte-n-ïe: „ein doebeltje hiest...", toen stak ie tien worstvette vingers omhoog: ,,ein doebeltje hiest tseen centen, err Hoberst! Nicht viel, haber toch wenig, waar-of-nie?" Toen we zoo wijd waren, zat Nolleke weer in den koffer. En trots, of ie 'm eigen gescho ten had, toon-de-n-ie weer 'nen worst. „Alles feilen", lachte den overste. Èn Nolleke kwam handen te kort om den tweeden worst te verscheuren. Waar die alikriek mee z'n eten blijft Bij de slopster zijn we ook gewist. Veur den Jaan z'n Tonia. Ge wit. Hoe we aan 't adres kwamen? Oh, ge doet maar 'n Haagsch Nuuwsblad open en kolommen advertenties van astrologen, psehyehometristen, psehyeho- analisten, helderzienden, staan onder en naast malkaar. En allemaal „weareldberoemd". Dat VOOR DE Maatschappelijke manieren Er woru. in onze dagen weer druk gerede neerd en geschreven over onderwerpen, welke in verband staan met het sociale leven. Er wordt felle crititk geleverd op het voorbije tijdperk en velen meenen, dat in de voorbije jaren het maatschappelijk leven in geen enkel opzicht deugde. Ik wil waarlyk niet ontken nen, dat in de laatste jaren het sociale leven velé fouten aarude^fden, maar dat alles ver keerd was en niets deugde, is wel over dreven. Met alle respect voor hen, die thans streven naar een betere samenleving, wil ik hier toch opmerken, dat t.a.v. de opvoeding der kinderen bijv in duizenden gezinnen in ons land terdege rekening gehouden werd met de eischen eener goede samenleving. En wan neer er op dit terrein tekortkomingen waren en ze zijn er geweset dan lagen de oor zaken dikwijls in de werkloosheid. Werkloos heid, met als gevolg armoede, veel zorgen en weinig levensvreugde, vormt een slechte ba sis voor de opvoeding van het kind. Wanneer er iri een gezin bittere armoede geleden wordt, wanneer de f u t er uit is, zooals men wel eens zegt, och, dan kan de buitenstaander mak kelijk praten over een goed sociaal leven, de betrokkenen, die zoo lang naar werk en in komsten uitzagen, schrijnt het te zien, dat anderen in weelde leven en het sociale leven veronachtzamen. Ik heb het in deze rubriek meermalen ge zegd, dat in heel wat arbeidersgezinnen, wan neer er even voldoende inkomsten waren om te leven en de huisgenooten te kleeden, de sociale opvoeding waarlijk niet s.'echt was. In tegenstelling met die gezinnen, waar men zich in weelde baadde en alle genoegens des levens kan bijhouden en bijwonen, heerschte er in het sobere leven der arbeiders vaak een so ciale binding van de ouders en kinderen. De uithuizigheid was er mind :r groot, de bereid heid om elkaar te helpen door de moeilijk heden des levens was aanwezig vaak zeer sterk! Neen, weelde ea genotzucht vormen even min een goede basis voor het sociale leven. Die mensch is het gelukkigst, die 'in zijn dagelijksch onderhoud kan voorzien, wat overhoudt om van kunst en gepast vermaak af en toe te genieten en verder zijn leven, vullen kan met productieven arbeid. Maatschappelijke manieren zgn van de grootste beteekenis voor de samenleving. In een goed gezin leeren de kinderen reeds zeer jong elkaai helpen en wordt reeds op jeug digen leeftijd ervaren, dat men niet alleen is. In dergelijke gezinnen leeren de leden, dat zij voortdurend met elkaar rekening moeten houden,, dat zij voortdurend eikaars hulp noo- dig hebben en da* alleen eendrachtig werken voor het gezin den welstand /an het gezin waarborgt. Waar ieder mensch dóet, wat hem goed dunkt, waar vader en moedèr bijna nooit thuis zijn en de kinderen aan hun lot worden overgelaten, is de zaak hopeloos fout. Daar kan nu eenmaal geen gezond sociaal leven opbloeien en is de opvoeuing der kinderen niet de voorbereiding tot bet maatschappelijk leven Alleen dan, als ieder, dus ook de ouders, grootere broers en zusters enz. voortdurend beseffen, dat zij bij al hun uitingen en han delingen moeten c enken aan de belangen van anderen, ontstaan er gewoonten, maat schappelijke manieren, welke voor de gemeen schap van zoo ontzaglijke beteekenis zijn. Waarlyk, dit heeft weinig uit te staan met geleerdheid en schijngeleerdheid. Niet wat men weet. maar wel wat men denki en over denkt, wat men doet en nalaat, is van betee kenis voor het groeien der maatschappelijke manieren. Het voortdurend hekelen van ande ren, het niet zoo nauw nemen met de waar heid, het niet bereid zijn voor anderen iets te doen of te laten, het maar leven voor zich zelf alleen, dat alles is de oorzaak van een slechte samenleving. De kunst om zich geheel in de plaats van inderen te denken, is de grondsiae van alle hooeere sociale beschaving Hst werken met de ellebogen vernielt de samenlev.ng. Het streven naar eer en roem. ook al gaat dit ten koste van bet levensgeluk van anderen is de bron van veel leed. Voor ons. ouders, ligt hier heel wat te doen en te overdenken! OVEEKA. Bedrijvigheid in de bouwwereld HONDERD EN TIEN BOUWERS WERKEN AAN HET DUIZEND WONINGEN-PLAN. Reeds in de eerste helft van 19^1 zullen de drie groote com plexen woningen in Maas stad gereed zijn. Er wordt te Rotterdam met spoed ge werkt aan den bouw van drie groote com plexen arbeiderswoningen, die verrijzen zullen in Oud Mathenesse, Blijdorp en in Rotterdam-Zuid. De plannen tot den bouw van deze woningen zijn reeds jaren gele den ontworpen door de architecten Brink man en v. d. Broek. Het was in den tijd toen de kwestie „alcoofwoningen of geen alcoofvvoningen bouwen" nog actueel was Brinkman en v. d. Broek ontwierpen een plan behelzende den bouw van een groot aantal woningen voor arbeiders, die een front.breedte hadden van 6.50 Meter in plaats van 5 M. en die in plaats van alco- vcn 2 a 3 slaapkamers bevatten. De huren van deze woningen moesten f 4.75 en f 5.25 bedragen. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak dat men plotseling met bekwamen spoed tot de uitvoering van dit planis overgegaan. Er heerscht immers op het oogenblik in de Maasstad groot gebrek aan goedkoope ar-, beide.rsvvoningen. Nadat de daartoe bo-' voegde instanties Ie den TIaag onmiddel lijk na de catastrophe in Mei hun goedkeu ring aan de uitvoering der plannen hadden gegeven is men met den bouw begonnen. Dank zij het feit, dat men reeds voor den oorlog stappen had genomen om tot den bouw te .kunnen overgaan o.m. wat be treft den aankoop van materialen kunnen de woningen thans op normale wijze wor den gebouwd Men beschikt over normale hou ten palen, de fundeeringen zullen van het zelfde materiaal worden gemaakt als men voor den oorlog gewend was te gebruiken De woningen zullen normale houten vloe ren krijgen. Alleen voor het aanbrengen van den dakbalklaag heeft mên een oplos sing gevonden welke een hesparing van dakhout zal opleveren. Men zal n.1. hera- klielhplaten gebruiken die met specie wor den „afgecoment" en waarover mastiek wordt aangebracht.. Bij den bouw van hei complex panden in Oud Mathenesse men reeds gevorderd tot de balklaag van de eerste verdieping. De woningen zullen bestaan uit een benedenhuis en twee ver diepingen. Hier en daar is men reeds lot de 2e etage gevorderd. Wanneer er zich geen bijzondere moeilijkheden zullen voo* doen zal dit complex reeds in Februari ge- reed kunnen zijn. In verband mot de hout- schaarsehte heeft men aanvankelijk over wogen de houten kozijnen door slalen men te vervangen. I.ater heeft men nlan laten varen. Wat het hout betreft heeft men wel groote zuinigheid betracht Men heeft -over het algemeen hout van lich ter afmetingen gekozen. Heipalen worden gevorderi Toen men tot den houw van de drie plexen wilde overgaan stond men even voor groote moeilijkheden. Waar moesten zoo gauw de vele heipalen vandaan word« gehaald? Amsterdam had pas 6000 pales aangekocht. Beverwijk had 1000 palen p?- kocht voor den aanleg van fundeerinsen. Aangezien de bouw van arbeiders woningen na de ramp in Mei 'n dringende ciscjjwns beeft men de, palen te Amsterdam en.f( Beverwijk gevorderd. Waf de overige pa len betreft biervoor hebben de led-en van den Houtbond gezorgd. De overige mate rialen zijn voor zoover zij nog niet waren aangekocht verkregen door bemiddeiinc van den regeeringscommïssaris te De- Haag. Dank zij de hulp en steun van hoóger- hand kon men in September met den bouw van de woningen beginnen. Honderd tien houwers zorgen thans voor de uitvoerige van de plannen. Ze werken onderling in nauw contact. Er is een centrale commissie ingesteld, die voor den inkoop van de ferialen zorgt. Het ligt in de verwachtïni dat ook de complexen in Blijdorp en op Linker Maasoever in Februari of Maart ge reed zullen zijn. Het is een lust om te boe deze drie groote complexen als het ware uit den grond schieten., Er wordt werkt in een tempo, dat men vroeger Amerikaansch noemde maar dat in de toe komst Rotterdamsch genoemd zal worden Wat er op het gebied van winkelbouw t« Rotterdam is gepresteerd na de gebeurtenii sen in Mei grenst aan bet ongelooflijke Binnen enkele maanden heeft men een eroot aantal keurig uitgevoerde noodwinkels uit den grond gestampt. Vele zaken hebber, reeds lang weer hun deuren vor het bliek geopend. En nog steeds wordt er nieuwe noodwinkels gewerkt. Hoewel als tijdelijk bedoeld zijn de winkelhuizen deugdelijk maleriaal samengesteld. Voor hd meerendeel zijn ze opgetrokken met bal steen. Ze hebben een lichte maar deugdelijk» fundeprine. Fr is en wordt gebouwd in Rotterdam-tempo, waarbij de deugdelijkheid van de constructie niet uit het oog word! verloren. staat er bij gedrukt, dus 't zal wel zoo zijn. Maar zoo ziede. toch", zee den Fielp: oeveut. weareldberoemd-edens 'r zijn. waar ge hop Hulvenout nooit van oort! Of 't dus noodig his. hom te reizen! Hom hoewen orizont te verbrejen, lijk honzen bovenmeester van vroe ger haltjj zee! En was dat, ginnen lolligen tiep? Oo-zoow. Die dee zooveul haan de vërbreijing, dat ie nooit thuis was!" Afijn, Juffrouw Gloroforma, Occultiste, hel derziend medium mee sterke magnetische kracht, werkend ook op portret (de stam kaart!) of voorwerpen, zoo adverteerde Gloorke, heeft dan aan den Jaan verteld, dat ie z'n eigen nie ongerust hoeft te maken, want dat z'n Tonia wel honderd jaar wordt! Bij deus goeie bericht wierd den Jaan 'n bietje wit om z'n neus. Dat pakte 'm té hard aan! Rimmeltiek heeft ze nie, zee de Cloor. Zee heeft 't aan den milt. Ook ligt er iets op 'r zenuws. Ze moest gewreven worden. Want hier en daar zaten etterzakken en die moes ten weggedrukt worden, 't bloed in. De lin kerlongja, daar zat ook iets, maar dat kon ze vandaag nie sjuust onderscheiden. Nou eerlijk is eerlijk: 't was 'nen regenachtige»! dag. D'ren lever lag nie goed. Eénen kwab zat dubbelgevouwen, dat kwam, dat kwam... had ze goeien stoelgang? ,,'k Ben er nooit bij", zee den Jaan stroef. Ook leed ze aan slapeloosheid, dat moest in 't hersenvlies zitten. Gloraforma „zag" daar 'n doffe plek. Meer weet ik er nie van, amico. deus mankemen ten waren zoowat de helft van Tonia's kwa len. Nou zou Gloortje veur 15.00 middel- cijnen meegeven en dan moest den Jaan over 'n maand veromkomen mee 'n fleschke van den nacht. Dan kreeg ie weer nuuwe middels. „Maar, in ieder geval vroeg den Jaan: „ze wordt honderd jaar omtrent?" „Apseluut." „En als zij gin middelcijnen belieft? Ze nimt moeilijk in, ziede!" „Dan doet ze zich tien jaar levens tekort," docht Glora. -Dusdusdan wordt ze toch toch altij nognog negentig??" „Jwel". „Dan zal ik van de middelcijnen gin gebruik maken", zee den Jaan: „want 't was toch al 'n vraag waar 'nen mensch teugeswoordig 't beste bèsteed was: op deuze weareld, of in 't vasrevuur." Nolleke liet z'n eigen ook pschvchoanalis- tisch nakijken! Nollekes weg wordt gekruist deur 'n zwarte vrouw, .maar hij trouwt toch mee de blonde! Ook hong er 'n rechtszaak boven z'n hoofd, maar die zou Nol mee glans winnen. Toen zijn we naar de zee gegaan. Onzen weg was om zoo te zeggen bezaaid mee blonde vrouwen. Maar de aanstaande mevrouw Gommers scheen er toevallig nie bjj te zijnNolleke hee z'n best genogt ge daan. wezenlijk waar. maar wijer dan 'n paar natte broekspiinen van de zee kost ie 't nog nie brengen. Afh'n. 't is 'n begin. Den Fielp zee ook: „Harnoldus wit nou halvast, in welke kleur ie mot spelen". Maar nou schei 'k er af. 't is wellekes gewist, veul groeten van Trui. Dré III en als altij gin horke minder van oewen. t.a.v. Dré. Hulpvaardigheid De meesten van ons zijn niet on-hulpvaar- dig, wanneer wij in een goede stemming zijn en het geen werkje betreft, waaraan wij al ti zeer het land hebben. Maar de huisvrouw b.v. wier eigen bezig heden al dagelijksch eenige malen afwas- schen meebrengen, (vrijwel elke vrouw heeft het land aan afwasschen) en die in een neep slachtige stemming bij een vriendin aangaat in de hoop op een gezellig praatje en die daa de vriendin toevallig aan de afwasch bezig vindt, die zal begrijpelijkerwijs weinig animo gevoelen om een doek ter hand te ne men en nogeens weer te helpen afwasschen, Tóch doet zij het, als ze verstandig is. Me nigeen geeft voor goede bekenden nooit „niet thuis", en vele vrouwen moeten het zonder hulp stellen en voor hen is het dus onmoge lijk om „niet thuis" te geven. En het is niet erg om, terwijl men bezig is, een goede be kende te ontvangen en te woord te staan, - mits zij niet eischt dat haar gastvrouw het geen waarmede zij bezig is hals over hop in den steek laat om bij haar te gaan zitten, Ook is het irritant om, terwijl men zfelf zig is iemand om zich heen te hebben, u» werkeloos toeziet. Hulpvaardige menschen zijn bijna ten allen tijde welkom, omdat zf de gang van zaken niet verstoren maar eer der bespoedigen. Echter, bij hulpvaardigheid evenals bij vele andere dingen drage men er zorg voor, nooit op te dringen. Er zijn menschen, die hun eigen bezig heden liefst geheel alleen verrichten, en die een aanbod van helpen zullen beantwoorden met: „heen dank je, wacht maar even, ben zóó klaar". In dat geval moet men het aanbod om helpen niet herhalen, maar even ongemerkt opletten, of de ander zich gaat haasten. I* dit het geval, dan doet men verstandiger heen te gaan en een andere keer terug te komen. Ieder van ons heeft oogenblikken. waarin een half-onbewuste behoefte aan troost, aan spraak of afleiding hem of haar onverwachts ergens doet aanloopen. En als het bezoek dan niet aan de v wachtingen beantwoordt, zijn wij geneigd de mensehen ongastvrij te vinden en ons kort gedaan te voelen. Wie even verder denkt kan zich deze leurstelling besparen. Weest eerlijk: ook u heeft oogenblikken, waarin U liever géén bezoek ziet komen, óók niet van menschen die U toch heel graag moogt. Overigens helpt het veel om een vriend schap in stand te houden, wanneer U zich hulpvaardig toont, óók wanneer op die hulpvaardigheid een even onverwacht als on welkom beroen wordt gedaan. Nadruk verboden. Dr. JOS. DE CO

Schager Courant | 1940 | | pagina 16