VfII t Ierland wil NANKING DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Aangifte van aandeelen koninklijke olie ANTONESCU neutraal blijven wellicht spoedig bij drielandenpact Verbod van stoken in kassen e.d. Verduisteren ~n 5.38 uur LEVERTRAAN Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen), Kengeial 2240. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 85e Jaargang. No. 11351. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Heorderiwoftier" In het Verre Oooten Indien Tsjiang Kai-sjek Japan- sche vredesvoorwaarden verwerpt zal Tokio vrede sluiten met de pro-Japansche regeering van Wang-Tsjiang-wei te Nanking, welke dan mogelijk zou worden erkend door de As-mogendheden HOUDING VAN AMERIKA STERKT TSJIANG IN ZIJN VERZET. Uit bevoegde kringen te Sjanghai wordt vernomen, aldus een bericht van United Press, dat de Japansche regeering begin December de regee ring van Wang Tsjing-wei officieel zal erkennen indien Tsjoenking de Japansche vredesvoorwaarden van de hand zou wijzen. In dit geval zal Tokio rechtstreeks met Nanking een formeelen Chineesch-Japanschen vre de sluiten. Men veronderstelt dat de regeering van Nanking dan direct tot het pact van de as-mogendheden zal toetreden en dat de staten die tot dit Pact zijn toegetreden op hun beurt de regeering van Wang Tsjing-wei zullen erkennen. Generaal Abc zal nadat hij eenige dagen geleden de regeering omtrent de situatie in Nanking op de hoogte heeft gesteld en met den ministerpresident evenals met andere vooraanstaand persoonlijkheden besprekin- WANG TSJING-WEI, de leider der pro- Japansche regeering van Nanking. (Foto eigen archief). gen heeft gevoerd, aan het eind van deze maand naar Nanking temgkeeren. Volgens een bericht van het Japansche persagent schap Domei zal hij met een „belangrijke missie worden belast." In Chineesche zoowel als in buitenland- sche kringen is men van meening, dat de proefballonnetjes die de Japansche minis ter van buitenlandsche zaken Matsoeoka in de richting van een vrede heeft opgelaten, ten doel hebben om sommige, zij het dan ook weinig talrijke groepen in Tsjoeniking, die tot een vredoscompromis geneigd zijn, in hun neiging te versterken. Men' gelooft echter dat. Matsoeoka niet veel kans zal hebben dat zijn pogingen met succes zul len worden bekroond en wel voornamelijk hierom omdat Tsjiang Kai Sjok zoo wordt in deze kringen aangenomen door de krachtiger houding van Amerika ten opzichte van de aangelegenheden in bet Verre Oosten, in zijn tegenstand wordt ge sterkt. Het hoofd koel! De Commissaris-Generaal voor Fi nanciën en Economische Zaken heeft op grond van de verordening betref fende bijzondere maatregelen op economisch gebied van 28 Augustus 1940 (Verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied. Stuk 23) bepaald, dat de aandeelen der Ko ninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Nederlandsch-Indië ter afstempeling moeten worden aange boden. Tot afstempeling zijn de volgende personen verplicht: 1. De eigenaren (rechthebbenden) der Waardepapieren; 2. Zij, die de bedoelde aandeelen behec- ren of bezitten, in bewaring hebben, contro- leercn of bewaken, onder opgave van de eigenaren; 3. Met betrekking tot aandeelen, welke in pand zijn gegeven, de laatste pandnemer, onder uitdrukkelijke vermelding van zijn" hoedanigheid van pandnemer. Vanaf heden zullen deze aandeelen ter beurze slechts mogen worden verhandeld met „recepissen voor afstempclingsbewijzen" algegeven door de Vereeniging voor den Ef- 'ientenhandel. Het hoofd koel. Wij wijzen er met nadruk op, dat deze af stempeling allerminst beteekent dat de no minale waarde wordt verminderd. Dit in- Rriipen is duidelijk gericht tegen de geste van de directie'der Kon. Olie, die in de laat ste dagen voor den oorlog gebruik maakte van de mogelijkheid tot zetelverplaatsing buiten het land in Europa. Tusschen 1 December en 30 December zal men dus zijn bezit aan Kon. Olies moeten opgeven en hierdoor komen de autoriteiten dus te beschikken over een lijst van aandeel houders dezer maatschappij in Nederland. Wat ten slotte het doel van dezen maatregel is, moet rustig worden afgewacht. Er is naar ons gevoelen allerminst aan leiding om thans met deze papieren van zeer hooge intrinsieke waarde te gaan smijten. HONGARIJE 13V2 MILLIOEN INWONERS De Hongaarsclie bladen publiceeren de finitieve gegevens van het bureau voor de statistiek, volgens welke na de tweede scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen de toeneming van liet grondgebied 43.942 vierkante kilometer bedraagt met 2.633.000 inwoners. Het geheele Hongaarsche gebied heeft thans een bevolking van 13.490.000 zielen. bij H11LER Onderhoud 'van 3'U uur Gisterenmiddag heeft Adolf Hitier in de nieuwe Rijkskanselarij in tegen woordigheid van den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Roemeenschen „Conducator", generaal Antonescu en den minister van buitenlandsche zaken, prins Sturdza ontvangen voor een vrij langdurig onderhoud. Naar omtrent het bezoek van den Roe meenschen staatsleider Antonescu aan den Führer nog bekend wordt, hebben de bespre kingen tusschen de twee staatslieden 3A uur geduurd. Generaal Antonescu reed om half zeven in gezelschap van den chef van het protocol, Dörnberg, en den Duitschen gezant te Boekarest, dr. Fabricius. naar Vordering van bniteolandsch bankpapier Inlevering bij de deviezenbenken. D.e Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij besloten heeft tot vorde ring van het aangeboden bankpapier, luidende in dollars, Zw*sersche francs en Zweedsche kronen over te gaan. Te dien einde, roept zij de inge zetenen, voor zoover zij bedoeld bank papier nog in eigendom hebben of daarover het beschikkingsrecht heb ben op, dit bankpapier aan.de Neder landsche Bank te verkoopen en over te dragen. Inlevering van het bankpapier in kwestie kan niet bij de Nederlandsche Bank geschie den, doch uitsluitend bij de deviezenbankén. Deze zijn gerechtigd voor hun bemiddeling een provisie van 1/4 met een minimum van f 0.25, vermeerderd met de eventueele porti- en assurantiekosten, in rekening te brengen. Desgewenscht kan de inlevering bij de deviezeubanken ook plaats vinden door bemiddeling van niet-deviezenbanken of com missionairs, die hiervoor dezelfde provisie, vermeerderd met de eventueele ^irti- en as surantiekosten, in rekening brengen. Ontheffing van de verplichting tot verkoop kan niet worden verleend. Volgens een in de Nederlandsche Staatscourant gepubliceerd besluit van den secretaris-generaal, wnd hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij, is met ingang van gisteren het telen van warmoezerijgewassen in kassein, serres en warenhuizen, waarin wordt gestookt, verbodeij. Dit verbod geldt niet, indien het telen uitsluitend geschiedt voor het verkrijgen van plantgoed van war moezerijgewassen. Voorts is het zeer waarschijnlijk, dat maatregelen worden getroffen, waarbij bet zaaien van tuinbouwproducten vóór 1 Januari a.s. niet zal zijn toegestaan. Wel zullen voor de na-producten, als tomaten, die nu nog ter veiling aangevoerd wórden, de kassen verwarmd mogen worden. Ten' gevolge van genoemde maatregelen zal dus een niet onbelangrijke verschui ving in de tuinbouwteelten .ontstaan. Ou der de huidige omstandigheden is dit ech ter niet zulk een groot nadeel, omdat Duitschland over 't algemeenc eerst verder in bet voorjaar voor het koopen van onze pro ducten aan de markt komt. Bovendien vangt het groote stookseizoen, dat in hoofd zaak het Westland betreft, eerst in Januari aan. Slechts voor enkele producten, zoo als komkommer, werd reeds in Januari het stoken der kassen begonnen. kasteel Bellevue terug. Gisteravond hebben Antonescu en Sturdza gevolg gegeven aan een uitnoodiging van von Ribbentrop voor een avondreceptie in hotel Adlon, AMERIKAANSCHE VROUWEN EN KIN DEREN VERLATEN NED. INDIË. De New- York Times meldt uit Singapore, dat de evacuatie van Anierikaansche vrou wen en kinderen uit Nederlamisch Indië zoo goed als voltooid is. Talrijke personen zijn in verband met het gebrek aan scheeps ruimte naar Australië gevlogen, vanwaar zij nhar do Ver. platen willen temgkeeren. In strijd met de algemeenc evacuatie der Amérikanep uit. Oost Azië,, maken de Aine- rikaansche burgers in Singapore geen aan stalten naar bun vaderland te vertrekken. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.14 uur De rondweg om Zwolle nadert geleidelijk iijn voltooiing. De werkzaamheden in de omgeving van de spoorlijn Zwolle Kampen, waarover een viaduct gebouwd wordt (Foto Pax-Holland) slechts voor kinderen Op doktersrecept. Voor volwas senen slechts bij hooge uitzonde ring. Volgens medcdeeling in de Ned. Staats courant zijn door den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart richtlijnen vastgesteld Voor het afgeven van bdhs voor en het voorschrijven op recept van lever traan. Hierbij wordt bepaald, dat voor voor behoedende doeleinden levertraan uitslui- tendmag worden voorgeschreven ten be hoeve van kinderen van lA tot en met 3 jaar Voor kinderen van Ai tot en met 2 jaar kan tot ëen hoeveelheid van 300cm3 per 4 we ken woorden voorgeschreven en voor kinde ren van 3 jaar tot 300 cm3 per 8 weken, levertraan-emulsie kan 2*A maal deze hoe veelheid worden voorgeschreven. Voor therapeutische doeleinden mag IEDERE AANVALLER WORDT BESTREDEN De president van den Ierschen Vrij staat, Eamon de Valera, heeft in een exclusief interview met den United Press-correspondent, Wallace Carroll, verklaard, dat Ierland vastbesloten is neutraal te blijven. De regeering van Ierland, zoo zeide de Va lera, kan de vlootbases aan de Zuid- en West kust van Ierland, die Engeland in 1938 weer ter beschikking gesteld heeft, niet terugge ven. De president vervolgde, dat het in de ja ren van zijn regeering steeds zijn wensch ge weest is, een goede verstandhouding tus schen Ierland en Engeland te zien, doch ten aanzien van de kwestie der vlootbases was een verandering van de houding van Ierland absoluut onmogelijk. Men mag niet vergeten, aldus de Valera, dat het hier om Iersche havens gaat, die in dertijd tegen den wil van het Iersche volk door Engeland bezet zijn. Toen Engeland ze teruggaf, heeft het Ierland slechts zijn eigen dom teruggegeven. Indien men ons de ha vens had teruggeven onder voorwaarde, dat wij ze op elk moment weer aan Engeland zou den moeten afstaan, wanneer dit land ze 1100- dig zou hebben, zou het zijn, alsof men den ouden toestand onveranderd had gelaten. Toen in 1938 de betreffende overeenkomst werd afgesloten, is zoowel in het Britsche als in het Iersche parlement absoluut vastge steld, dat de teruggave onvoorwaardelijk was. De Valera president van Ierland Het vraagstuk is een aangelegen heid van onze nationale souverei- niteit en hierin stemmen de wil van de regeering en de wensch van het Iersche volk volledig over een. Het is ook een vraagstuk van de veiligheid van ons volk. Wan neer wij deze havens aan Enge land zouden afstaan, zouden wij qns door deze houding in den oor log verwikkelen, met alle gevol gen van dien. Men heeft gezien, wat in Londen, on danks uitgebreide verdedigingsmaatregelen, gebeurd is. Wij zijn geen natie, die dage lijks 10 millioen pond sterling voor bewa pening kan uitgeven en indien Londen reeds zoo. te lijden heeft, wat zou er dan gebeuren met Dublin, Cork en andere Ier sche1 steden, die naar verhouding minder beschermd zijn. Bij een aanval moeten zij onder zulke gevaren stand houden, doch men kan van geen natie eischen, dat zij zich zonder noodzaak in deze gevaren zal storten. De correspondent'sprak de Valera vervol gens over de berichten in de Britsche pers,- volgens welke de Vereenigde Staten mis schien zouden trachten Ierland over te halen, havens aan Engeland af te staan. Zulke Amerikaansche voorstellen, luidde de Valera's antwoord, zou Ierland in ver hand met de genoemde redenen, met een heslist „neen" van de hand wijzen. Toen de correspondent er op wees, dat in het Canadeesche parlement het voor stel gedaan' was', dat Ierland havens en luchtbases. aan Canada zou afstaan, ant woordde de Valera: „Canada is evenals Engeland in oorlog en daarom kunnen ook met Canada in dit verhand geen overeen komsten worden aangegaan, welke als een vijandelijke daad ten opzichte van de an dere oorlogvoerende partij zouden worden beschouwd en ons derhalve aan het gevaar van een onmiddellijken aanval zouden blootstellen." De United Press-correspondent wees de Va lera op de verklaringen in de Engelsch'e pers waarin gezegd wordt, dat Ierland op soort gelijk wijze als Engeland dit ten aanzien van de Vereenigde Staten heeft gedaan, heel goed havens, aan Engeland zou kunnen af staan. De Valera gaf hierop ten antwoord, dat een dergelijke vergelijking absoluut niet op gaat. In het ecne geval* slaat een oorlogvoe rende mogendheid zekere gebieden af aan een neutraal land en in het andere geval zou een neutrale staat zijn gebied afstaan aan een van de oorlogvoerende partijen voor een aanval op de andere partij. Op de vraag of Ierland de begéerde ha vens zou afstaan in ruil voor een Britsche toezegging de verdeeling van Ierland op te heffen antwoordde de'Valera, dat het Ier sche volk recht heeft èn, op zijn eigen havens èn op eenheid zoodat ook daarvan geen sprake kan zijn. Op een- opmerking, dat Engeland blijk baar een Duitsche inval in 'Ierland vreest reargeerde de Valera met de mededeeling dat zijn land zich daartegen energiek zou verzetten en thans kwantitatief en kwalita tief en sterker leger heeft dan ooit tevoren. Fotografische opnamen (voor St. Nicolaas) behalve s Maandags DAGELIJKS, OOK 'S ZONDAGS VAN 10-^-5 UUR ARP AD MOLDOVAN FOTOGR. KUNSTATELIER NIEUWE NIEVORP. levertraan voor oudere kinderen en volwas senen slechts worden voorgeschreven indien daartoe goede medische gronden aanwezig zijn. Nadere regelen hiervoor zullen dooi de medische hoofdinspectie dei- volksgezond heid worden gegeven. Deze zullen in de me dische vakpers worden gepubliceerd. De geneeskundigen, die levertraan voor schrijven, zijn verplicht op recepten of bons ten behoeve van kinderen den leeftijd van het kind vermelden en op recepten een nauwkeurige gebruiksaanwijzing. Verkoo- peis moeten nagaan of de leeftijd is ver meld en of aan de toegelaten hoeveelheden de hand is gehouden. I11 geen geval mag een groot ere hoeveel heid levertraan ineens worden voorgeschre ven dan toereikend is voor 8 weken. Ons offer aan den oorlog 2200 militairen en 1986 burgers lieten het leven. Uit een publicatie van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, volgens de Znl., dat in Mei tengevolgd van de oorlogsomstandigheden zijn gestorven 2185 militairen en 1864 burgers en in Juni 15 militairen en 122 burgers. 's-Gravenhage heeft in Mei 143 militairen en 67 burgers, in Juni 1 miliair als slacht offer te boeken gehad. In totaal dus 211. Voorts zijn in Rotterdam in Mei 166 millitai- ren en 798 burgers en in Juni 3 militairen en 20 burgers, in totaal 9S7 personen als slachtoffer gevallen. Het totaal voor Mei en Juni bedraagt dus 2200 militairen en 1986 burgers. RIJKSCOMMISSARIS IN DE MIJNSTREEK. Eigenhandig brochures deeld. uit- De rijkscommissaris, rijksminister Seys- Inquart heeft gisteren een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg, begeleid door de com missarissen-generaal S.S.-brigadfeuehrcr Rauter Dr. M. Wimmer en Oherregierungs- rat Hushahn. Na 'n kort oponthoud in Heerlen begaf de rijkscommissaris zich naar de Huskcns-ko- lonie, een complex mijn werkers woningen, waar hij "n aanvang maakte met de verspei ding van de brochure „Wilt u de waarheid welen?" een brocTiurc die Hitier laat zien. zooals men hem den Nederlanders getoond heeft en daartegenover, zooals hij werke lijk is.. Do rijkscommissaris ging te voet door een groot deel der kolonie, links en rechts de brochure uitreikende, vergezeld van een groote schare bewroners der kolonie, waar onder zich vele Duitschers bevinden, die hem hartelijk toejuichten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1