Nederlands vlasteeit Or. E. Hoekstra's Een tekort van f 16.000 Wie? Het Hijharbeidsbureau nieuwe Europa Vit Alkmaar ,MIJNHARDTJES' Dc Alkmaarsche Kaasmarkt KENT U Bloedzuiverende Gezoudheidspillen Zaterdag 23 November 1940 Tweede blad Raad Harenkarspe! I)e raad dezer gemeente vergaderde gis termorgen ten raadliuize onder leiding van burgemeester H Nolet. Secretaris de heer Essing. Alle leden waren aanwezig, toen de voor zitter de vergadering opende. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld. Van dc heer J. L. Morsink was bericht ontvangen dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgelijk Armbestuur aanneemt. Aan de orde kwam hierna de vaststelling van de gemeentebegrooting 1941 en de goedkeuring van de begrooting van het Burgerl. Armbestuur over dat dienstjaar. De heer K. Doekes rapporteerde namens de commissie Er is weinig aan te veran deren, meende spr. Bij de inkomsten is wel heel wat verandering gekomen, om dat geen extra bijdrage uit het Werkloos heidssubsi diefonds en extra belasting bij drage van het Rijk kon worden geraamd en de uitkeering uit het gemeentefonds is verminderd. Bij de post salarissen der ambtenaren beeft men lang stilgestaan, dat van den eersten ambtenaar wordt verhoogd met f 390,—, dat van den tweeden met 200, en den derden met 300,Het is de com missie gebleken, dat deze verhoogingen ge rechtvaardigd zijn, aangezien de eerste ambtenaar nu minder verdient dan den gemeenteveldwachter. De commissie vond de brandverzekering wel wat laag in deze lijd. Men zou gaarne zien, dat een onder zoek werd ingesteld naar de stalling en het onderhoud van de brandspuit, wordt die wel goed beproefd? Bij de laatste brand was de spuit niet in orde. De voorzitter was blij dat de commissie zich grootendeels met de begroeting kon vereenigen. De zaak van de financ.ieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente zullen worden herzien, meende de voorzit ter. De toestand is niet verontrustend, liet deed de voorzitter genoegen, dat de com missie met de salarisverhoogingen ac coord kon gaan. Het werk is zeer toege nomen en wij beschikken over een uitsie^- kend ambtenarencorps, dat niet terug schrikt voor het makeu van overuren zon der vergoeding. Dit zullen echter nu de maximumsalarissen zijn. Een eventueelen nieuwen derden ambtenaar zal geleidelijk tot het maximum van 500,kunnen ko men. De brandverzekeringen zullen worden herzien door B. en W. De brandspuit is nagezien en in orde gebracht. Het was ge lukkig bij den laatsten brand niet onheil- brengend, dat de spuit weigerde. Dc heer Molenaar, die eerst niet veel voor de salarisverhooging van den eersten ambtenaar voelde, omdat hij het te veel vond, gaat daarmede nu accoord. De heer Hagenaar stelde voor een salaris schaal voor den eersten en tweeden amb tenaar vast te stellen, met periodieke ver hoogingen. Dan kan men ook eischen stel len. De voorzitter zegde toe, dat hierop nader teruggekomen zal worden. De begrooting 1941 werd hierna vastge steld voor den gewonen dienst in ontvang sten op 114981,48, uitgaven 130950,01, na deel ig saldo 15968.53. Het subsidie aan het Burgei-lijk Armbe stuur is geraamd op 16000 (v.j. 16050). De begrooting van het Burgel. Armbe stuur werd vastgesteld op een totaal van 17299,—. Ilierna volgde vaststelling van de Ver ordening op de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom van de Gemeentefondsbelas ting. B. en W .stelden voor te besluiten tot het aangaan van een rekening-courant over eenkomst niet de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeen hn voor het jaar 1941 ten bedrage van 32000, Aldus besloten. B. en W. deden een voorstel tot machti ging van den Burgemeester tot het aan gaan in 1941 van een kasgeldleening van ten hoogste 32000,—. Aangezien het in den loop van het jaar 1941 zou kunnen blijken, dat het voordee- liger is een kasgeldleening aan te gaan. dan het kasgeld te betrekken door middel van de rekcning-courantovereenkomst, wordt, ten einde op het juiste oogenblik tot het sluiten van een kasgeldleening te kunnen overgaan, dit voorstel gedaan. Alsdus besloten. Geldleening voor de R.K. school te Tuitjenhorn. B. en W. stelden voor een geldleening ad f 39492.19 aan te gaan. De kosten van stichting van de bijzondere R.K. Meisjesschool te Tuitjenhorn hebben bedragen f 39492.19. Tot dekking van deze kosten wordt voor gesteld een geldleening tot genoemd bedrag aan te gaan, welke geldleening zal moeten worden afgelost in 40 jaren, te beginnen in 1941. De voorzitter deelde mede, dat deze lee ning kan worden aangegaan tegen een ren te van 4%% bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. De raad ging hiermede accoord. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van een besluit tot belegging van de door het R.K. Schoolbestuur te Tuitjenhorn gestorte waarborgsom bij de N.V. Bank voor Neder- landsche gemeenten. Ged. Staten wijzen er op, dat in het vorig besluit van 28 Juni 1940 niet was opgeno men de duur van de belegging en het per centage, waartegen de gelden zullen worden belegd. In verband met deze bemerking wordt voorgesteld, de gestorte waarborgsom, ten bedrage van f 4245.93, te beleggen voor den duur van 20 jaren, te rekenen vanaf 2 Sep tember 1940 (de datum, waarop de school ia gebruik is genomen) tegen een percenta ge van ten minste 2XA%. Aldus besloten. B. en W. stelden voor een afvalverordening Jtot te stellen. verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen aambeien, rheurnatiek. zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Dr. Schiefter's Stofwisselingzout. Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid, men gevoelt zich vrijer en beter Flacon I 1.05. Dubbele tlacon t 1-7S bij apotheken en vakdrogisten. De heer Francis vond dat dit geen zin heeft voor veehouders. Die kunnen het zelf gebruiken. De voorzitter antwoordde, dat dit is toe gestaan. Het is de bedoeling, dat de man die het ophaalt, er een ljroodje aan verdient De heer Burger: Bij ons wordt het al op gehaald. De Voorzitter: Wij hebben die ook op het oog. Na eenige discussie werd conform het voorstel van B. en W. besloten. De heer Vaart jes verzocht, vergoeding van vervoerkosten van drie zijner kinderen naar de O.L. School. Op voorstel van B. en W. werd f 15.per kind verleend. Vervolgens werd het subsidie verzoek van de Banne besproken. B. en W. stelden voor f 1500.subsidie te verleenen voor die werken, welke ook van belang zijn voor de gemeente. Op de vraag van den heer De Jong ant woordde de" voorzitter dat dit gaal over de Weelweg, de Kerkweg te Waarland en het Tuitjenhorner laantje. De heer Francis kon zich heel goed met het voorstel vereenigen. Dc gemeente doet hiermede wat zij kan. Het voorstel wordt aangenomen. Rondvraag. De heer Wester zou verplicht willen stel len, dat ieder voor z'n huis sneeuw ruimde. De voorzitter antwoordt, dat dit eigenlijk het werk van de banne is. die subsidié krijgt. Verleden jaar was het hopeloos. Men heeft in andere jaren nooit zooveel last ge had. Tegen zoo'n winter helpt geen verordening is spr. gebleken in een andere gemeente. Daarna sluiting. Tot dusverre scheen weinig voortgang te zitten in de voorgenomen vestiging van een rijksarbeidsbureau te Alkmaar. Men. wist, dat, zoo mogelijk per 1 Januari dc nieuwe organisatie zou komen, men hoorde er ech ter niet meer van. Intusschen blijkt thans het gebouw van de voormalige Handelsschool tot, bureau te zijn aangewezen, althans sedert Donderdag is daarop èen opschrift aangebracht, luidend: „Departement van Sociale, Zaken, Ilier wordt gevestigd het Rijksarbeidsbureau." Dit beteekendus, dal dit gebouw voor het Alkmaarsche onderwijs als verloren is te beschouwen. We gelooven niet, dat de Handelsschool, die op 't oogenblik is onder gebracht in het nieuwe gymnasium, heel rouwig zal zijn over het feit, dat ze haar oude domicilie nimmer meer zal kunnen betrekken. Haar tegenwoordige vestiging verdient verre de voorkeur en voorloopig zal ze daar nu wol gehuisvest blijven. Juist gisteren kon men in de bladen le zen, dat de bouw van scholen is stopgezet en hoewel dit bericht betrekking bad op lagere scholen, is het niet. waarschijnlijk, dat ook met den nieuwbouw van middel bare scholen spoedig een aanvang zal wor den gemaakt. Toch beginnen in dit opzicht voor Alk maar thans goede perspectieven te rijzen. liet aantal voor onderwijs beschikbare ge bouwen vermindert geleidelijk en éénmaal zullen de iverschillende inrichtingen voor onderwijs toch weer in een eigen gebouw moeten worden ondergebracht. Wanneer de bijzondeze omstandigheden waaronder we leven ten einde zijn en eens moet het toch zoover komen dan zal de gemeente onvermijdelijk de huisvesting der scholen ondér oogen moeten zien en dit zal er onher roepelijk toe moeten voeren, dat straks tot nieuwbouw wordt overgegaan. UITSLAGEN VERKOOP1NGEN. Notaris N. C. Roos te Alkmaar hield Woensdagavond in bet Koffiehuis ,,'t Wapen van Haarlem** te Alkmaar een verkooping bij afslag van onderstaande perceelen, nadat deze met de daarachter vermeide bedragen op de veiling bij opbod per 13 November wa ren ingezet. Het resultaat was thans als volgt: 1. Huis met voor- en achtertuin, aan do Nieuwpoortslaaji no. 46, groot 1 a 50 c.a. (f 3870.ingezet), thans niet gemijnd; 2. Iiuis, erf en steeg, aan de Liefdelaan ■no. 25, groot 1 a 7 c.a. (ingezet op f 750.) op f 50.thans gemijnd door den heer P. Bakkum tc Alkmaar; 3. Huis met voor- en achtertuin, Coman- straat no. 5, groot 1 a 11 c.a. (f 7975.niet gemijnd. Vervolgens hield notaris mr. C. J. de Lan ge een verkooping bij afslag, nadat deze perceelen ook op 13 November tegen de daarachter vermelde bedragen waren inge zet. 4. Pakhuis. Compagni-estraat no. 2, groot 45 c.a., (f 150CT.inzet), gemijnd op f 500. De volgende perceelen werden bij afzon derlijke Veiling geen van alle gemijnd, even min leverden diverse combinaties, alsmede eindcomhinatie der perceelen 4 t.m. 14 re sultaat op. 5. Huis, erf, Compagniestraat no. 4, gr. 39 c.a., inzet f 770.—; 0. Idem no. 6, groot 41 c.a. f 710. 7. Idem no. 8, groot 41 c.a. f 670. 8. Idem no. 10, groot 42 c.a. f 660 9. Idem no. 12, groot 43 c.a. f 630. 10. Idem no. 14 groot 42 c.a. f 640. 11 Idem no. 16, groot 42 c.a. f 620. 12 Idem no. 18, groot 42 c.a. f 640. 13 Idem no. 20, groot 42 c.a. f 710. 14 Idem no. 22, groot 58 c.a. f 920. HOOGWOUD HET UITBREIDINGSPLAN. In het uitbreidingsplan der gemeente zal vermoedelijk ook worden opgenomen de verlegging van de Kerkelaan voor het ge meentehuis, waardoor een gedeelte van de bocht zal worden afgesneden. In verband hiermede zal het kerkbestuur der N.H. Kerk een afwachtende houding aannemen betref fende het doen aanleggen eener beplanting van het terrein om de kerk, ten einde die plannen in overeenstemming te doen zijn met het gemeentelijk uitbreidingsplan. BEéEDIGD. De heer L. M. v. d. Steenhoven, alhier, is voor de arrondissementsrechtbank te Alk maar beëedigd als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. RAADSVERGADERING. Donderdagmiddag werd ten gemeente- huize een spoedeischende raadsvergadering gehouden. Alle leden waren tegenwoordig. Het eerste punt van de zeer beknopte agenda was een voorstel van Burgemees- en alle andere pijnen verdrijft U wondersnel met Koker 12 stuks 50 et. Proefdoosje 2 stuks 10 ct Dat als hoogste prijs weer 35,25 aan het. bord stond, is meer of minder vanzelf sprekend. Alles wat levensmiddelen is. is tegenwoordig zoodanig gevraagd, dat het geen moeite kost daarvoor ae hoogst toe gestane prijs te maken. Het was zelf zoo, dat 35,25 de prijs was, die voor vele sta pels werden betaald, zoodat deze prijs wel niet de gang kan worden genoemd, maar er toch niet ver boven lag. De keurmeester was gisteren weer aanwe zig. doch, voor zoover bekend, werden door hem geen processen-verbaal opgemaakt. Het schijnt, dat men zich van hoogerhand be gint neer te leggen bij het feit, dat lcooper on verkoop'er den prijs bepalen, mits deze don maximumprijs niet overschrijdt. Het geen ook eigenlijk juist is. Van meer belang dan deze zaken was intusschen de aanvoer Deze bedroeg met circa 39.000 kg slechts ongeveer 600 kg minder dan een week geleden. De te ver wachten daling heeft zich, daarmee op de ze markt nog weinig merkbaar gemaakt. Intusschen is van nu af aan een scherpe vermindering te verwachten. De vooruit zichten zijn zoodanig, dat voor de volgen de maand nog een aanvoer van een ronde 25.000 kg wordt verwacht, waarna het dan vermoedelijk wel spoedig geheel zal zijn afgeloopen. De verschillende zuivelbedrijven uit de omgeving van Alkmaar zijn op het oogenblik vol bezet met de levering van consumpliemelk, zoo dat er van kaasmakerij weinig of niets meer kan komen. We meenen hieraan te mogen toevoegen, dat de vrees, als zou er misschien spoedig geen kaas meer te krijgen zou zijn, door in gewijden als ongegrond wordt beschouwd. Hoewel belangrijke hoeveelheden zijn ge ëxporteerd, meent men,, dat er voldoende is om de binnenlandsc.be behoefte te dek ken. Waarbij in overweging dient te wor den genomen, dat de periode van de al lerkleinste productie niet meer dan onge veer twee maanden duurt. In Januari be gint als regel de melkgift weer toe te ne men en dit oogenblik ligt thans reeds niet ver meer in het versrhiet. ter en Wethouders tot het aangaan van een kasgeldleening. De Voorzitter zegt, dat de gemeente tot 31 December a.s., een kasgeldleening geslo ten had tot een bedrag van f 25.000.tegen een rente van 4% en een afsluitprovisie van V\%. Voor 1941 is het echter noodig, dat de gemeente over kasgeld kan beschik ken. daar zij groole bedragen "moet voor schieten, terwijl er gelden naar den kapitaal dienst zijn overgebracht, waarvoor geen dekking is gevonden. Nu hebben B. en.W. een aanbieding ont vangen voor een kasgeldleening van f 30.000 over 1941 legen een rente van 4% en een alsluitprovisie van XA%. Zij stellen voor op- deze aanbieding in te gaan. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Dan stelt de Voorzitter aan de orde het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de j^meente-eigendommen bij Nederland sche maatschappijen tegen brandschade te verzekeren. De verzekerde eigendommen hebben een waarde van ruim f 200.000 de jaarpremie zal kamen op f 68.35 per jaar, over 10 jaar berekend op f 512.62. De eigendommen van het Burgerlijk Armbestuur ter waarde van ongeveer f 12.000.worden verzekerd tegen een jaarpremie van f 3.50. De leden van den raad zijn het er over eens, dat deze premie niet te duur is en overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt mei algemeene stemmen besloten op deze aanbieding in te gaan. Hierna sluit de Voorzitter deze spoedei schende vergadering. in bet SAMENVOEGING TOT EEN GROEI- GEBIED MET KORTRIJK ALS VER WERKINGSCENTRUM? Het. A.N.P. heeft een onderhoud gehad met ir. L. J. A. de Jonge, rijkslaiidbouw- eonsulent voor de vlasteelt en vlasbewer king, die gaarne bereid was een uiteenzet ting te geven over de vezelsituatie hier te lande. De huidige situatie. Men kan wel zeggen, aldus de heer De Jonge, dat onze textielindustrie met haar enorme concentratie ter verwerking van een product, dat van ver overzee moest worden aangevoerd, een zeker hoogtepunt had bereikt Dat bleek gedurende de laat ste jaren reeds duidelijk uit diverse ver schijnselen Er zijn aan zoo'n systeem van specialiseering, ver verwijderd van de groeiplaats van de grondstof, vanzelfspre kend groote nadeelen verbonden. Wij on dervinden dit thans. Wat het vlas betreft, hiermede wordt in ons land op het oogenblik ruim 20.000 hec taren bebouwd, met een opbrengst van ca. 90 100 millioen kilogram gerepeld vlas. Hiervan ging vroeger twee-derde ter ver werking naar België (in verband met de uitbreiding van "de verwerkingsindustrie hier te lande thans een derde), vanwaar het dan weer verder werd geëxporteerd naar Iersche, Schotsche en Fransche spinnerijen, Wanneer wij eens zouden aannemen, dat de geheeïé opbrengst van den oogst hier bleef, of wel na verwerking uzt België hier terug kwam, dan zou dit ongeveer een der de van ons inlandsche verbruik aan katoen kunnèn dekken. Men vraagt in dit verband zoo vaak, of een belangrijke uitbreiding van de vlasteelt in Nederland mogelijk is. Inderdaad zou de teeltoppervlakte tot bij voorbeeld 60.000 hectaren kunnen worden uitgebreid, doch of dit op korten termijn kan geschieden is een andere vraag, daar onder de huidige omstandigheden natuur lijk rekening moet worden gehouden met. den verbouw van de noodige voeding- en voedergewassen. Voorbeelden uit het verle den kunnen dan ook thans in dit opzicht niet meer gelden. Duitschland verbouwde bijvoorbeeld omstreeks 1850 niet minder dan 250.000 hectaren vlas. Deze oppervlak te kromp onder invloed van den katoen in voer tijdens het liberale tijdperk tot slechts 4500 hectaren in' 1932 en thans, acht jaar later, is zij op 60 000 hectaren gebracht. Ook hierbij moest, in het licht der thans gelden de voorwaarden, een zeker maximum wor den in acht genomen Verwachtingen voor de toe komst. Vakkringen zijn van meening, dat Duitschland de uitbreiding van de vlasteeit in een nieuw geordend Europa voor het grootste deel zal overlaten aan die gebie den, welke hiervoor het meest, geschikt zijn, en dat zijn de landen langs de zeekust. Men moet daarom het probleem ook eerder „groot •continentaal" zien, namelijk in vereeniging met België en Noord-Frankrijk, dat. wil dus zeggen, dat het natuurlijke groeigebied van de beste kwalitei ten vlas moet worden aaneengeslo ten tot een groote halven cirkel langs de kust van Groningen tot Henegouwen, met daar middenin de verwerkingsindustrie. Hieronder niet te verstaan de textielindustrie. Van dit verwerkingscentrum, dat het vlas tot vezel maakt, zal Kort- rijk het middelpunt vormen, van waar deze nijverheid zich zal uit strekken tot ons West-Brabant, Zeeland en de Zuid-Hollandsche eilanden In deze gebieden bevinden zich van oudsher de beste en meest- vakkundige werkkrachten, en staat de vakkennis op een hoog peil. Men moet dus thans continentaal den ken. Om echter nog even tot den toestand in ons eigen land terug te keeren: Er zal hier een veel grootere coördinatie noodig zijn. Groningen, b.v verbouwt het beste vlas, dat men zich denken kan. Een vlas industrie echter in het Groninger land is om verschille'ndë redenen af te keuren. Niet alleen ontbreken de noodige geschool de arbeiders, die maar niet zoo een twee drie zijn aan te kweeken, doch ook het water daar is voor de verwerking minder geschikt. Meer geeigend is het Zuidwesten des lands. Dat het dure, prachtige, Gro- ningsche vlas niet de bewerking zou krij gen, welke het verdient of'zelfs daardoor in waarde zou verminderen, zou natuurlijk uitermate te betreuren zijn. De oplossing der industrieele problemen. Door een vlasinstituut dienen de indus- trieeele problemen te worden opgelost. Vooral liet losmakéft der vezels vereisebt nog veel onderzoekingswerk. Niet alleen op het gebied van het ro- ten en kunstmatig drogen van het vlas. maar vooral ook om nieuwe procédé's te onderzoeken. De che mische ro ting blijft b.v. de aandacht vra gen. Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen kort, Twcntsche fabrikanten een proefin stallatie zullen bouwen, om het chemisch ro ten mpt kunstmatige droging te beproe ven. Het is van het hoogste belang, dat ge streefd wordt naar een goedkoopere vezel productie. Dan zal ons volk, de voorname, sterke en hoogwaardige linnen stoffen weer gaan waardeeren als vroeger. Bezwaren, als de koelheid van linnen in den winter, zijn thans minder groot, want door zoogenaamd „verwollen" kunnen de koele eigenschap pen worden bestreden. Tenslotte is het van groot belang, aan de- teelt en de vlasnijverheid het zoo riskante en speculatieve element te ontnemen. Dit kan door, het vaststellen van standaard- monstei's'en daaraan verbonden vaste prij zen, met een prijspeil, waarvoor de boeren vlas kunnen verbouwen, en de vlasnijver heid loonend kan werken. deze pillen hebben een zachl-laxeerende, versterkende kracht, sporen de nieren tot betere werking aan, regelen de spijsverte ring. wekken de eetlust op, voorkomen hoofdpijnen, duizeligheden en zuiveren het bloed van alle onreinheden, zonder in het minste te schaden. De werking dezer Hoekstra-bloedzuiveren de pillen bestaat daarin, dat zij de stof wisseling en de af- en uitscheidingen in het geheele organisme bevorderen. Te gebruiken 3 maal daags 2—6 stuks. Ten tijde van Voor en najaar gebruikt, voorkomen zij vooral vele ongesteldheden. 55 ot. 90 cL - f 1.58 p«r doos met gebruiks aanwijzing on inhoud van 70. 135. 250 pil len. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winkeliers welke drogist-art. verkoopen. EEN RESPECTABELE PRIJS. Door het kei'kbestuur werden alle hoornen om de kerk en de pastorie verkocht voor f 2000. Daar er al eenigen bij waren met iepziekte, toch zeker een respectabelen prijs. AARTSWOUD. BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN Woensdagmiddag hield de afdeeling van den Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen baar maandelijkschc bijeen komst in lokaal Visser. Als spreekster was uitgenoodigd een leer kracht van den II.V.L.-dienst, ten platlelan- de. Voorzitster heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder mej. Groot, aan wie zij direct het woord verleende met het oog op haar tijdig vertrek. Het door mej. Groot, behandelde onderw. „On ze voeding in distributietijd", was precies op zijn plaats, en dient onze voeding toch op een zoo hoog mogelijk peil te houden in dezen tijd. Deze lezing werd op een aangename en duidelijke manier gehouden en met groote aandacht gevolgd. Ook hesprak zij een kook cursus, waarvoor zich direct een groot aan tal dames opgaf. Toen was de vertrektijd aangebroken en voorzitster sprak woorden van dank aan Mej. Groot en sprak den wensch uit haar op den kookcursus weer Ie zien. Hierna bracht mej. M. Helder verslag uit van de gehouden vergadering te Alkmaar. Ingekomen was een schrijven uit N. Nie- dorpWinkel over huiszorg, dat daar uit stekend werkte, doch men moet eerst over voldoende helpers besrhikken. Ook was er gevraagd naar een bibliotheek van den bond, doch wegens een tekort aan boeken leverde dit 'een groot, bezwaar op. Op de vraag hoe mende December bijeen komst zal houden, werd besloten liet Kerstfeest onderling op een eenvoudige wij ze te vieren. Hierna sluiting van dezen leerzamen mid dag. KOEGRAS JULIANADORP. TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOL- LENBEDRIJF IN ANNA PAULOWNA, KOEGRAS EN JULIANADORP. Het bestuur van het toeslagfonds voor het blocmbollenbedrijf in Anna Panlowna, Koe gras en Julianadorp heeft bepaald, dat de eerste uitbetaling voor het contractjaar '40— '41 als volgt zal plaats vinden: Voor Julianadorp en omstreken op Zater dag 7 December a.s., des middags van een tot half twee in café „Prins Hendrik" te Julianadorp, voor Anna Paulowna en om streken op Zaterdag 7 December a.s., des namiddags van half een tot drie uur in liet veilinggebouw te Breezand. Rechthebbende arbeiders dienen zich zoo eehigszins mogelijk persoonlijk ter uitbeta ling te vervoegen en aldaar over te leggen. Ie. een patroonsverklaring (en) waaruit blijkt, hoelang zij in het tijdvak 1 JanuaiT —31 December 1940 werkzaam waren; 2e. hun trouwboekje of geboortebewijs van hun kinderen; 3e. indien zij georganiseerd zijn het con tributieboekje of bewijs van lidmaatschap van hun vakbond. Formulieren, ter invulling door de(n) werkgever(s) kunnen rechthebbende arbei ders bekomen aan onderstaande adressen: Voges, Rijksweg, Koegras; P. Strooper, Meerweg 68, Breezand; A. van Dijk, Ko- ningweg 24, Breezand en G. Jongejan, Sclior- weg, Breezand. NIEUWE NIEDORP NOTABEL. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier is genoemd dc heer A. Fijnheer. SINT MAARTEN WINTERHULP. Ook in deze gemeente is onder voorzitter schap van den burgemeester een plaatse lijk bureau van de slichting „Winterhulp- Nederland" opgericht. De samenstelling is als volgt: Mr. R. Kooiman', voorzitter; leden: L. van Breugel, P. Breed, J. Glas, D. Swart, J. v. Schagen, P. Frans en P. Jonker; secre taris K. E. Numan en penningmeester A. P. Blaauw. Het bureau is gevestigd te Sint Maarten B 114 en is geopend eiken werkdag van 6 —7 uur des avonds. Aanmeldingen van hen, die zich beschikbaar stellen voor medewer king in den een of anderen vorm, worden bij den secretaris ingewacht. OPENINGSUREN GEMEENTESECRETA RIE GEWIJZIGD. Naar we vernemen zal de gemeentesecre tarie in verband met de verduisteringsbepa lingen vanaf Maandag a.s. geopend zijn van 10—1 uur (n.t.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 5