Elke handt is verlies OP MARSEILLE Turkije zet DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER voor het volk Roemenië en Slowakije 5.36 uur Hieuwe vleeschbon duurt tien dagen die niet werkt Bovenal De eer van den arbeid Frankrijk protesteert te LONDEN autoverkeer stop Verduisteren Geen volle melk meer „WILT U DE WAARHEID WETEN?' Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. HAANDAG 25 NOVEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11352. Uitgave Jee "N.V. Uitg.-Mif. „VloHonds Noorderkwartier* Rede van den Rijkscommissaris in Zuid-Limburg: Tijdens het te Maastricht gehouden „Richt fest" ter gelegenheid van de voltooiing van den bouw van het nieuwe dienstgebouw van zijn gevolmachtigde voor de provincie Lim burg, heeft de rijkscommissaris een rede voering uitgesproken, waaraan wij het vol gende ontleenen: Geld is niet het belangrijkste begrip voor den mensch. Het essentieele begrip voor den mensch is de arbeid. De arbeid is het groote „kapitaal", zooals wij het willen noemen, dat ons de natuur of de schepping of God heeft geschonken, err daarom, kameraden, zooals ik u thans allen wil noemen, moeten wij anders gaan denken, onze gedachten moeten zich van het geld afkeeren. Wij in Duitschland doen dat. Wij stellen den arbeid van den mensch en den arbeidenden mensch in het middelpunt van ons geheele leven. Thans zult gij wellicht begrijpen, waarom wij juist in de werkloosheid een ongeluk zien, niet omdat men dan uit de begrooting van den staat ondersteuning moet betalen, maar omdat dit bijzondere goed van den mensch niet wordt gebruikt. Wat iemand presteert moet voor de gemeenschap waarde vol zijn. Dat is juiste en waardevolle ar beid. Op dezen arbeid komt het aan en eerst e geeft den mensch de waardigheid van zijn arbeid. Het gaat er heelemaal niet om dat een werklooze slechts een klein inkomen heeft, bij wijze van spreken een aalmoes, het gaat erom, dat. de mensch eerst door den arbeid de waardigheid verwerft. Wanneer wij ons voorstellen dat' een volk, zoowel het Duitsche als het Nederlandsche, leeft in een lotsge- meenschap, dan is het duidelijk, dat iedere hand, die zich niet roeren kan, een verlies is voor het geheele volk. D.w.z. een verlies ook voor de waardigheid van het volk, en dien tengevolge hebben wij in het middel punt van ons doel de eer van den arbeid geplaatst. De leiding. Wat de leiding van een volk betreft, ik acht het zeer belangrijk, dat juist diegenen, die de verantwoordelijkheid dragen, steeds' tot 't volk gaan en steeds midden in 't volk ataan. Tenslotte moeten zij uit het volk op gegroeid zijn, want alleen zoo weten zij waar ach de nooden bevinden. Maar nog meer, wij moeten tot het volk gaan en iederen medemensch in de oogen zien, wiens lot wij in handen hebben. Het is slecht gesteld met den leider, die slechts aan een groene tafel zit De juiste leiding moet midden in het menschelijke leven gaan staan. Zij moet het gevoel hebben: ik heb getracht te doen wat juist en werkelijk noodzakelijk was en ik 1 thans in hun oogen lezen, of het mij ge lukt is. dan wel of ik mij nog meer moet inspannen. Wij willen onze ervaringen niet voor ons zelf houden. Of gij Nederlanders er gebruik van wilt maken is uw zaak. maar wij willen, wat wij aan ervaring ver worven hebben, u ter beschikking stellen, daar wij niet willen dat ook gij dezen bitteren weg moet gaan en daar wij wenschen, dat gij deel zult hebben aan deze groote inzichten, die wij in den hittereten strijd hebben verworven. Daarom zeg ik u: ook voor u geldt de eer van het bloed en de eer van den arbeid. „Wij brengen beperkingen". Ik beken volkomen openlijk, dat wat wij u vooreerst brengen, beperkingen zijn. Het is volkomen juist, dat gij vroeger voor September 1939 en ook voor Mei 1940 uiter lijk beter hebt geleefd. Maar gij weet ook, dat wij om ons bestaan strijden en daar- i mag ons de duur VSm dezen strijd niet afschrikken. Wij stellen ons er daarom op in, dat deze oorlog nog jarenlang kan du- Zen, maar wij zullen nooit meer toegeven. De geschiedenis heeft ons slechts eenmaal zwak gezien in 1918, daarom schakelen wij ons thans om op deze levensverhouding, opdat wij .volhouden, hoelang de oorlog nok moge duren. Dat heeft tengevolge dat Dr. SEIJYSS-INQUART. (Foto archief). wij juist u, den arbeiders, niet datgene kun nen brengen, wat wij willen, maar dat wij zeggen moeten: deze lotsgemeenschap be gint met beperkingen. Wanneer gij terugdenkt aan de jaren 1917 en 1918, zult gij constateeren, dat gij toen onder nog veel moeilijker omstandig heden hebt geleefd dan thans en toen waart gij niet betrokken in deze groote gebeurtenis. Gij hebt toen den tijd. door staan en ik gelóóf dat de nuchtere naden kende Nederlander zich in zijn houding niet door deze uiterlijkheden zal laten be ïnvloeden. Gij kunt er echter verzekerd van zijn, dat gij op geen enkele wijze slechter zult leven dan het Dnitsche volk, dat het op zich neemt te strijden voor een betere toe komst. Wanneer in dezen strijd om het beslaan liet lot zich ook tot u gewend heeft, moet gij dit voor oogen houden: het gaat hier om het bestaan van een volk van 85 millioen men schen, die natuurlijk niet zullen ondergaan in dezen strijd omdat de Nederlanders niet betrokken willen worden in de wereldge schiedenis! Dat kunt gij van ons niet ver wachten. Dat gij dit'lot, dat deze 85 millioen Duit sche menschen voor zich bevechten, kame raadschappelijk zult deelen, dat verklaar ik en dat is ook de opdracht, die ik van den Fuehrer gekregen heb. Wij hebben hier uitstekende menschen ge vonden, die van Germaansch bloed zijn. Eenmaal Waar het gaat om de belangen van het Duitsche rijk, moet ik hard blijven en daar moogt gij ook in de toekomst mij geen ver wijten van maken. Het is echter opdracht van den Fuehrer, zorg te dragen voor het Nederlandsche volk en daarmede is alles ge zegd. Een opdracht van den Fuehrer is voor ons het hoogste gebod, maar deze zelf is voor ons ook een hartewensch. Wij willen de groote lotsgemeenschap der Germaansche volkeren opbouwen, opdat onze kinderen eenmaal ge lukkig zullen kunnen leven. Het is volkomen verre van mij, politieke propaganda te maken. Welk politiek besluit gij neemt, is uw eigen aangelegenheid. Wij moeten ons daartegenover ons standpunt voorbehouden. Toestanden die den lOen Mei- konden doen ontstaan, zullen wij niet dulden. Hoe gij overigens handelt, is uw zaak. Wat wij willen is u een levend voorbeeld geven van de gemeenschap van een volk. Dat een deel van het Nederlandsche volk niet begrijpt waarom het gaat, moge de tijd goedmaken. Eén ding is niet vergeten! Een ding kunnen wij echter niet vergeten en dat is dat' de Fuehrer in uw Nederland sche dagbladen is bespot. Dat heeft ons pijn gedaan en dat kunnen v/ij niet dulden, want wij staan in voor onzen Fuehrer. Gij zelf ech ter hebt niet kunnen inzien wat voor een man onze Fuehrer is en ik heb daarom be sloten een brochure te laten samenstellen, waarin de Fuehrer is afgebeeld. Gij ziet hoe de Fuehrer werkelijk is. Ik wil alleen een beeld geven van den mensch. dezen oneindig goeden en grooten, maar wanneer dat noodig is, ook harden mensch. Dat is onze Fuehrer. Wanneer gij deze beelden verstaat, zult gij ons verstaan en dan zult gij het huidige Duitschland begrijpen! Gisteren werd uit Vichy gemeld, dat vlieg tuigen van toen nog onbekende nationali teit Zaterdagavond tegen 22 uur 30 boven de groote Fransche havenstad - Marseille verschel-en en bommen op de binnenstad en buitenwijken hebben geworpen. Later werd gemeld, dat de vliegtuigen zijn geïdentificeerd als Britsche bommenwer pers. De Fransche regeering heeft, door be middeling van de V. S., die na het afbreken der Fransch-Bittsche betrekkingen de be langen van Frankrijk vertegenwoordigen, nog gisteravond een energiek protest te Lon den ingediend waarbij volledige schadever goeding wordt geëischt. Vglgens latere en meer uitvoerige mede- deelingen braken in de stad meer dan twin tig branden uit. De vliegtuigen cirkelden ruim een uur boven de stad en lieten tal rijke lichtfakkels vallen. Het afweergeschut kwam in actie. De bladen te Marseille melden, dat in de wijk Prado verscheidene bommen zijn ge- valen. Daarbij zijn eenige slachtoffers te be treuren. Ook in de wijk St. Just moeten dooden gevallen zijn onder de burgerbevol king. Volgens een nog onbevestigd bericht zou het waterleidingsbedrijf van de stad door een bom getroffen zijn Men vermoedt, dat de vliegtuigen óf van een in de Middel- landsche Zee liggend vliegtuigmoederschip zijn opgestegen óf van Engeland komend over het Rhone-dal zijn gevlogen. Dit laat ste wordt in verband gebraebtin et het feit. dat in Genève Zaterdagavond luchtalarm is gegeven. Het luchtalarm in Marseille duurde in totaal anderhalfuur. Ook in Tou- lon en in het Departement Var werd gis teren van 23.00 tot 23.45 uur luchtalarm ge geven. Officieele Fransche lezing. Gisteravond Is met betrekking tot het bombardement van Marseille door Engel- sche vliegtuigen het volgende officieele communiqué gepubliceerd: „Zooals reeds gemeld, is in den afgeloopen nacht te Mar seille luchtalarm gemaakt. Op dit alarm volgde een door verscheidene Britsche vliegtuigen ondernomen bombardement. Er werd een aantal bommen waaronder on geveer 20 brandbommen, geworpen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn vier vrouwen gedood en vijf gewond. Drie hui zen, waaronder een in het centrum der stad gelegen, hebben aanzienlijke schade geleden. Het onderzoek der niet ontplofte bommen en het vinden v«,n anti-Italiaan- sche vlugschriften laten geen twijfel Ir/ staan omtrent de nationaliteit der vlieg tuigen. GEEN BULGAARSCHE TROEPENCON CENTRATIE AAN DE GRIEKSCHE GRENS Auto's, motorrijwielen en motorboo ten, die eigendom zijn van particu lieren, mogen krachtens een veror dening van de coördinatiecommissie der Turksche regeering van Zater dag af niet meer rijden. De wagens die toebehooren aan buiten!andsche gezantschappen of ambassades zijn daarvan uitgezonderd. Taxi's mogen slechts om den anderen dag dienst doen. De minister rvan economische zaken van Turkije heeft uitvoeringsmaatregelen in voorbereiding voor de wet op de nationale verdediging. Door nieuwe bepalingen moei hij gemachtigd worden toezicht te houden op den verkoop van levensmiddelen en kleedïng stoffen. Bulgaarsche -tegcnsjiraak. Het Bulgaarsche telegraafagentschap meldt: Zekere buitenlandsche nieuwsbureaux hebben mededeelingon gepubliceerd 'betref fende z.g. berichten over Bulgaarsche troe penconcentratie aan de Turksche en Griek sche grens. Het Bulgaarsche telegraafaeent schap is gemachtigd te verklaren, dat deze modedeeüngen volkomen verzonnen zijn. Voorts maakt het Bulgaarsche telegraaf agentschap bekend: Het bericht van zekere buitenlandsche dagbladen, dat de Bulgaar sche regeering het voornemen zou hebben oen zekere nota te zenden aan de Grieksche regeering. is volkomen verzonnen. Turkije wil buiten den oorlog blijven. Van toonaangevende Turksche zijde is tegenover de pers verklaard, dat de afkon rliging van don staat van beleg niet een be paalde aaneliding heeft, maar evenals an dere, nieuwe, maatregelen deel uitmaakt van de defensieve voorbereidine. die onder de bestaande omstandigheden volkomen nor maal geacht moet worden. Turkije is als steeds vastbesloten buiten den oorlog te blijven, zoo lang het niet wordt aangeval len of bedreigd. bij het Pact van drie Legionoaire beweging hecht verbonden met het Nationaal Socialisme ZATERDAG IS ROESffENIë, EN GISTEREN SLOWAKIJE TOT het PACT VAN DRIE TOEGE TREDEN.* Na de plechtige onderteekening van het protocol heeft de Roemeensche staatsleider een verklaring afgelegd waaraan wij het volgende ontleenen: „Ik ben mij er van bewust, dat wij heden een daad hebben volbracht, die van histori sche beteekenis is niet alleeen voor leven en ontwikkeling van het Roemeensche volk, maar ook voor het Europa dat is ontstaan uit de offers van dezen oorlog. De pogingen, die gedurende de laatste twintig jaar in het werk werden gesteld, om een blijvenden vrede te waarborgen, zijn zonder resultaat gebleven, doordat zij steun den op de holle rethoriek van conferenties en ideologieën, die waren onderworpen aan de verwerpelijke belangen van vernielende invloeden en doordat zij geen rekening hiel den met de politieke en aardrijkskundige feiten, die niet zonder meer konden worden genegeerd. Het nationaal-socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het.keizerlijke Ja pan. een compact en onverwoestbaar blok, dat een kwart milliard menschen omvat ►hebben elkander de hand gereikt en zich vereenigd om een beter en rechtvaardiger wereldorde tot stand te brengen. Het bond genootschap dezer drie groote rijken streeft vastbesloten en oprecht naar het herstel van den wereldvrede, de stichting van een nieuwe wereld door het verwijderen van de krachten eener voortdurende anarchie en naar de waarborging van de vrije en harmo nische samenwerking tusschen de volken. Bezield door den wensch, zijn eigen le vensvormen geheel te bepalen, is Roemenië Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9.18 uur er vast van overtuigd, dat zijn toetreding tot het groote werk van den. herhouw der wereld alleen het gevolg is van zijn eigen wil tot vernieuwing, die de legionnaire be weging organisch en hecht verbindt met 't nationaal socialisme en het fascisme. Professor Dr. Tuka, minister-president en minister van buitenlandsche zaken van Slo wakije. die namens zijn land het protocol tot het toetreden tot het driemogendheden- pac teekende, legde eveneens een verklaring af, waarin hij o.a zeide: Deze plechtigheid is voor ons, Slowaken, van groote historische beteekenis. Wij wor den formeel in den kring van die groote na ties opgenomen, die in het driemogendheden- pact vereenigd zijn. Deze groote mogendhe den hébben zich als doel gesteld een nieuwe betere ordening te scheppen, een uitbreiding van den oorlog te voorkomen en een recht vaardigen en daarom duurzamen vrede te verkrijgen, die aart alle naties haar rechten in eigen levensruimte zal waarborgen. Vooral wij, Slowaken, weten deze verheven doelstellingen te waardeeren, daar wij zelf sedert langen tijd een harden strijd om het levensrecht van ons volk en zijn erkenning tot gelijkgerechtigd lid van de volkengemeen schap hebben gevoerd. Op dit oogenblik is datgene in een docu ment vastgelegd, waarvan ik lange jaren in de gevangeniscel heb gedroomd en waarvoor onze knapste koppen hebben gewerkt en waarvoor onze soldaten en gardisten hun bloed hebben vergoten. Ik ben gelukkig, dat ik op dit zoo beteekenisvolle oogenblik aan 't groote Duitsche volk, aan zijn zegenrijke weermacht, en aan zijn vrienden Italië en Ja- nan de groeten van het Slowaaksche volk kan overbrengen. Aanbod onvoldoende voor de vraag. In de distributie van vleesch en vleesch- waren is een wijziging gebracht. Door ver schillende omstandigheden js het aanbod van slachtvee dezer dagen gering. In verband hiermede is de duur van de eerstvolgende distributie periodie gesteld op tien dagen terwijl het rantsoen ongewij zigd is gebleven. Men dient derhalve op het gebruikelijk rantsoen over tien dagen in plaats van zooals tot dusverre het geval whs over een week te verdeelen. Gedurende het tijdvak, van Maandag 25 November tot en met Woensdag 4 Decem ber a.s. geeft elk der vier met „tien vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch, heen inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „tien worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft geduren de dat tijdvak uitsluitend recht op het kop pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen welke op 4 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nbg geldig tot en met Zondag 8 December a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende het tijdvak van 3 December tot en met 8 December a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het koopen van vleesch of vleeschwaren in ho tels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren. dat per bon 'tan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfs- vlecsch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakwrst. 125 gram. voor leverartikelen, tongeworst en nierbrood en 150 gram bloed worst. Standaardisatie qaat heden in. In een buitengewone Staatscourant is het hcsluit gepub'iceerd waarbij verboden is vol le melk aan de verbruikers af te leveren. Zooals wij reeds eerder uitvoerig mededeel den is de melk vanaf heden z.g. gestandaar diseerd, dal vfll zeggen, dat in de melkfabrie ken het vetgehalte op ongeveer 2H wordt gebracht, voor de melk bij de consumenten komt. Geen hooger prijzen in café's Terug op het peil van 10 MeL Alle prijsverhoogingen, die sinds 10 Mei 1940 in restaurants en café's hebben plaats gevonden, zijn tenzij daarvoor toestem ming van den secretaris-generaal van han del, nijverheid en scheepvaart is verkregen, als overtreding der prijsvoorschriften te beschouwen Hun, die zich daaraan schul dig maakten, wordt aangeraden bedoelde prijsverhoogingen zoo spoedig mogelijk on gedaan te maken. NAAR EENHEID IN DE BOUWVERORDENINGEN Normalisatie zal de huurprijs zeer gunstig beïnvloeden. Van architectenzijde is de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland opmerk zaam gemaakt op de thans bestaande ver scheidenheid in de verschillende bepalingen der gemeentelijke bouwverordeningen, slechts bij uitzondering gemotiveerd wegens plaatselijke omstandigheden van welvaart of bodemgesteldheid, maar welke 't econo misch ontwerpen en bouwen van woningen in den weg staan. De bepalingen mogen wel niet van dien aard zijn, dat, door de toepas sing van het eene of het andere voorschrift de hoedanigheid wordt geschaad, de belan gen van welhaast alle bij het bouwbedrijf betrokkenen zouden er ten zeerste mede zijn gebaat, indien die bepalingen onderling niet zoo zeer verschillen. In de eerste plaats geldt dit den architect en den aannemer, die thans voor elk werk een andere verordening heb ben te raadplegen. Evenzoo ondervinden last van-de bestaande verscheidenheid al dege nen, die bouwmaterialen vervaardigen en verhandelen. Normalisatie op dit gebied zal kunnen leiden tot verlaging van de bouwkos ten, en dus een gunstigen invloed hebben op de huurprijzen. Een meer economische aan maak van woningonderdeelen is juist tijdens de huidige schaarschte aan bouwmateralen geboden. Nadat de hoofdcommissie omtrent de wen- schelijkheid en de-mogelijkheid van de voor gestelde normalisatie het oordeel heeft ge vraagd van verschillende belanghebbenden, heeft zij ingesteld een commissie 54, voor de normalisatie van voorschriften ten behoeve van bouwverordeningen. Voorzitter van deze commissie is Ir. H. van der Kaa, hoofdinspec teur voor de volkshuisvesting te 's-Graven- hage. Elk Nederlandsch huisgezin zal het bekende Dnitsche boekje ont vangen. Het boekje „Wilt U de waarheid weten?", .zal op groote schaal in Nederland worden verspreid. Het is de bedoeling dat het in alle Nederlandsche huisgezinnen zal komen. Na dat de rijkscommissaris in Limburg de ver spreiding persoonlijk heeft ingezet, zijn gis teren de commissarissen-generaal, de weer machtbevelhebber en de Duitsche hooge auto riteiten begonnen met de verspreiding in de verschillende deelen des lands. Het aantrekkelijk uitgevoerde boekje be vat veel fotomateriaal met bijschriften over den persoon van-den Fuehrer, waarbij tevens bij wijze van tegenstelling, voorbeelden zijn gevoegd van vroeger hier te lande verspreide caricaturen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1