FLORIMOND veilingen Langendiiker de zwervende zanger Uit Alkmaar Het bewaren van BIETENKOPPEN GROENTEN BINNENKORT EEN MUZIKALE GEBEURTENIS AAN DE LANGE. DIJKEN. In de vele debatten over Langendijk één, i» eigenlijk één motief ten voordeele steeds onbesproken gebleven. Het is waar, een Knipper is geen Zuidscharwouder en een Noordscharwouder is weer een ander soort mensen, maar zoodra er iets grootsch staat te gebeuren of een der zonen van kool-en-uienland presteert iets buitenge woons, dan... zijn ineens alle verschillen en geschillen weggevaagd, dan is men eenvoudig Langendijker, dan zet men sa men zijn schouders onder plannen voor een huldiging van een schaatskampioen, voor een gymnastiekfestijn. voor een festival, voor een revue, of voor een tooneelwed- «trijd. Dan worden de koppen bij elkaar gestoken, en als de taaie geeltjes prijzig zijn, wordt diep in de beurs getast. Omdat men het, graag maar ineens goed wil heb ben ook... Dan is de groote zaal van Concor- dia eenige avonden vol. of de kolf baan van Jan de Bakker is te klein om de kijkgrage Langendijkers op te bergen. Dan is--. Langendijk op zijn best. dan is Langendijk waar lijk één. En... als de recette op slot tóch eens niet meevalt, och. dan komt niemand wat te kort. Langen dijk heeft zoo hier en daar een paar mannen, die onder de leuze laat de rechterhand niet weten wat de lin ker doet, het gaatje maar weer stoppen, omdat het genoegen dat Langendijk weer eens iets heeft ge presteerd wat het aankijken waard it. voor hen meer beteekent dan een handvol zilverlingen, waarom de organiseerende vereeniging an ders misschien nog jaren krom zou moeten liggen. En nn. er is weer wat op til, weer zijn koppen bij elkaar gestoken en omdat de taaie geeltjes en de Denen wel weer aardig zullen oploopen, zullen de ronde schijven, die noodig zijn om'de grootsche plannen te doen slagen er óók wel weer komen. Grootsohe plannen, inderdaad! De Langendijker bard Jan van Alphen heeft zijn lier gegrepen en schoone verzen gewrocht. De oud-Langendijker toonkunste naar Herman Zaal heeft de vaardige vinge ren op de toetsen van zijn Bechstein doen zwevën en de vleugel heeft gejuicht, ge schaterd en geweend door het al van melo dieën, recitatiefs en aria's, welke aan de snaren zijn ontlokt. H. J. ZAAL. (Foto Archief). Luuk Uypkes een Jutterstadter, dien een gunstige Noordwester eeniee jaren geleden naar Oudkarspel blies en die naast de boek houdkundige zuurkool problemen op de fa briek van Hart ook vele vraagstukken uit het vereenigingsleven reeds op eleeante wii ze heeft opgelost, is de derde in don bond. Dit driemanschap tekstdichter, compo nist en regisseur zal. bijgestaan door den bloem der maagden en jongelingen uit Koolland, weer nieuwe Jauwertakken toe voegen aan het groote vaandel van hot Langendii'ksche cultureele leven. Florimond. de zwervende zanger, 'n operette naar een oorspronkelijk gegeven uit het boek „Ik en mijn speelman" van Aart van der Leeuw, tekst van Jan van Alphen. muziek H. J. Zaal, regie L. Uvpkes. Dat staat op het titelblad van de partituur en over die Florimond hebben de drie hoofden bovenge noemd zich eenige maanden ge broken Zonder tekstdichter en régisseur te kort te doen... van een operette is de muziek het voornaamste, het allesbehecrschende gedeel te en over die muziek willen we het nu eens hebhon We zitten in de "voorkamer van „De Lijster", het gezellige landhuisje te B°rgen. waar de componist woont en hij speelt ze voor. Het is goed, het is zelfs héél goed. we hadden overigens niet anders verwacht, want Zaals grootste kracht is het schrij ven van illustratieve muziek cn op dat ge bied hadden we al meer fiihgevoelde com posities van hem gehoord of doorgeloopen. Zulke muziek eischt eigenlijk iets meer dan een uitvoering door dilettanten. Het gemengde koor Caecilia, dat de operette in studie heeft ,ziet dat blijkbaar zelf ook wel in. De operette is er één, waarin het koor zelf héél veel te doen heeft dn waar in klei nere rollen een goede dilettant veel eer be halen kan. Waarom zou men dus voor de hoofdrollen dit keer niet eens beroeps- menschcn vragen en waarom zou men geen orkest van beroepsmenschen nemen? De di lettanten-zangers en de dilettanten-musici, die anders gewoonlijk op het eerste plan staan moeten natuurlijk hun persoonlijke, laten we het kind maar bij zijn naam noe men „ijdelheid", even opzi'j zetten. Maar doet een dilettant, die het waarlijk goed met de kunst meent dat niet gaarne, wan neer een beter geheel kan worden verkre gen? De hoofdrollen worden - thans ook door leden der vereeniging ingestudeerd. Voor oefening en om de repetities aantrekkelijker te houden. De componist hoopt echter dat er een finantieele basis gelegd kan worden, waarop men met behulp van eersteklas be roepszangers en musici een schoon vocaal en instrumentaal gebouw kan optrekken. Wij hopen het met hem, het werk is het waard! Romantiek uit hoofsche tijden De operette speelt in de achttiende eeuw in Frankrijk en de tekstdichter is er in geslaagd de hoofsche, ietwat gezwollen toon die men in de romans uit die dagen aan treft, over te hevelen in zijn libretto. Merk waardig goed zijn de korte tusschenzinne- tjes en uitroepen, waardoor men soms denkt met vertaald Fransch te doen te hebben en een Fransclie geest bewaard blijft. In ieder geval een echte operettetekst met, zooals dat hoort, dramatische tot melodra matische momenten en komische tot komie ke intermezzo's. Jan van Alphen rijmt goed en vlot, we zijn in de Lehar en Kalman werken wel eens slechtere operettepoezie tegengekomen. De tekst gaf den componist alle gelegenheid zijn illustratieve talenten bot te vieren. Zooais gezegd, het koor hpeft er veel in te doen en de orchestratie-strijk- orkest, piano, fluit, klarinet, fagot aange vuld met slagwerk lijkt ons bij het doorbla deren van de partituur uitnemend geslaagd Van de speciale illustratieve kwaliteiten van fagot en fluit is een dankbaar gebruik gemaakt. Soms zou men naast den vleugel, een gewone piano zal het niet doen, een harp wenschen. Fnkele solo's lijken ons bij zonder knap geschreven, hier en daar is het zuiver opera, wat men te hooren zal krij gen. .„De legende van de roode roos" eigen lijk een declamatorium in de rol van den zwervenden zanger Florimond maakte groo ten indruk op ons. Er zal na de uitvoering een beter en grondiger oordeel over Zaal's werk mogelijk zijn, maar dat het mooi is, dat kunnen we U nu reeds verzekeren! „In Langendijk kan alles" zegt de buiten wereld wel eens. Soms me» eenige verholen spot. Laten de Langendijkers deze spot ten schande maken, en weer eens iets op de planken van Concordia brengen waarover, men nog heel lang met groot respect zal praten. HET ALKMAARSCHE HANDELS- ONDERWIJS. Alkmaar is rijjc aan onderwijsinrichtin gen en het mag zich in dit opzicht met het volste recht het middelpunt noemen van het gewest, waarin het ligt. Onder deze scholen is er echter één, waarvan we niet direct zouden willen zeg gen, dat ze kwijnt, waarvan toch wel mag worden getuigd, dat ze zich niet verheugd in die bloei, welke men haar zou toewen- schen. We bedoelen: de handelsschool. Wanneer we de factoren nagaan, waar aan deze minder gewenschte gang van za ken moet worden toegeschreven, clan ne men we aan, dat tijdsomstandigheden zich juist hier in hooge mate doen gelden. De handel in het algemeen heeft een lange periode van malaische achter den rug. Daarmee nemen de perspectieven, welke in dezen tak van'bedrijf te bereiken zijn af. terwijl Alkmaar zelf stellig in ernstige mate onder die malaise te lijden heeft ge had. Het aantal handelsondernemingen was hier ter plaatse nooit heel groot. On der deze namen grossierderijen en kaasex port een belangrijke plaats in, twee bedrij ven, die door de veranderde tijdsomstan digheden verre van onberoerd gelaten zijn. Wellicht als gevolg van een en ander is het leerlingenaantal gaan dalen, wat ver moedelijk mede aanleiding is geweest tot het feit. dat voor eenige jaren de school is veranderd van een 5-jarftïe in een 4-jarige. Nu mag het juist zijn. dat de te verwerken stof daardoor niet in ernstige mate behoef de te worden beperkt, aan de 'school werd daardoor toch haar kroon ontnomen. En in ieder geval werden daarmee aan leer lingen, die in het bezit waren gekomen van het eindexamen, verschillende moge lijkheden ontnomen, welke voorheen wel bestonden. We krijgen thans wel eens den indruk, dat als middelbare studie-inrichtingen op het oogenblik het gymnasium en de R.H. B.S. het hoogst worden aangeslagen. Ver daaronder staat de UL.O. terwijl de Han delsschool vermoedelijk ergens zweeft tus- schen deze beide onderwijscategoriën, waarschijnlijk niet zoo ver van het U.L.O.- ondenvijs af. Dat de handelschool in den loop van den 'tijd haar leerlingenaantal zag dalen is .on der de gegeven omstandigheden niet ver wonderlijk. Op het oogenblik is de toestand zoodanig dat het leerlingenaantal in de hoogste klasse het grootst is en dat iede re lagere klasse een geringer aantal op levert. Htegeen in den grond genomen een ongezonde toestand mag worden genoemd. Een gering aantal leerlingen voert er voorts toe, dat men de eischen lager gaat stellen. En men is daartoe meer gedwon-, gen, naarmate de meer begaafde leerlingen de voorkeur geven aan andere onderwijs inrichtingen We vermoeden, dat iets der gelijks op de handelsschool wel eens het geval is geweest. Neemt men in aanmer king, hoeveel leerlingen op gymnasium en R.H.B.S. plegen te struikelen voor de twee de klasse en voorts, dat de gemiddelde be gaafdheid op deze scholen zeker ligt boven die op de handelsschool, clan wordt zulk een vermoeden tot waarschijnlijkheid. Men moet ten slotte ook in de hoogere klasse een behoorlijk aantal leerlingen overhou den! De moeilijkheden voor de school worden wellicht nog vergroot door het feit, dat ze op het oogenblik niet de beschikking heeft over een eigen gebouw. Het gevolg daar van kan geen ander zijn, den dat ze nog meer op den achtergrond geraakt dan tot diisver reeds het geval was. Alles tezamen genomen meenen ws, dat Alkmaar er goed aan zal doen de handels school tot een onderwerp van ernstige studie te maken, ten einde aan de inrich ting te verbeteren, wat verbeterd kan worden. Het is altijd jammer, wanneer een nuttige instelling, die vooral in tijden, waarin de omstandigheden misschien weer anders liggen, van grnot belang kan zijn. ontijdig in onoverkomelijke moeilijkheden zou geraken en misschien zou verdwijnen. Toch zou dit het geval kunnen zijn, wan neer niet tijdig wordt ingegrepen. N^AKKEtiTJE) De Nederiaricfsche Pijnstiller DE ALKMAARSCHE WIELRIJDERS GEVEN THANS KEURIG DE RICHTING AAN Ook in Alkmaar hebben in de afgeloopen week de eigen agenten gepatrouilleerd met Duitsche collega's Zooals men weet was dit voornamelijk gedaan omdat de wielrij ders zich slecht hielden aan de verkeers- voorschriften. Het gevolg is geweest een zeer groot aan tal processen-verbaal. Althans zoo wordt gezegd. De resultaten zijn echter niet uit gebleven. Met een tot dusverre ongekende acutaresse wordt thans door iederen wiel rijder de richting aangegeven. Men krijgt zelfs den indruk, dat 'ieder zich- in dit op zicht. als het ware uitslooft. LANGENDIJK DE TEELTBEPERKING VOOR 1941. Naar ons werd meegedeeld zal eerlang goedkeuring worden gehecht aan het voor gestelde teeltplan voor 1941, waarvan voor deze streek vooral van belang zijn de teelt van warmoezerjjgewassen en vroege aard appelen. Ten aanzien hiervan zal, evenals voorheen, de teelt, anders dan voor eigen of gezinsverbruik, slechts toegestaan zijn aan degenen, die bij de Ned. Groenten- en Fruitccnfrale zijn aangesloten en zijn inge deeld in de groep AA of K. en zulks tot ten hoogste een oppervlakte als de aan deze telers rechtmatig toegewezen teeltvergun ning aangeeft. De op de teeltvergunning toegewezen oppervlakte onder 5 a en 5 h kan als één geheel worden beschouwd, zoodat de onder 5 b verplichte teelt van pootaardap- pelen, Paarspitten en/of Eigenheimers komt te vervallen. De teelt van vroege aardappelen is slechts toegestaan aan bij de Centrale aangesloten telers, in het bezit van een teeltvergunning met opdruk „pootaardappelenbedrijf", tei- wijl het aan aangeslotenen A. en K. even- ?°ns is toegestaan, vroege poot aardappelen te telen op de oppen-lakte die hun op de teeltvergunning onder 5a, 5b, 6a en6b is toe gewezen. Voor de teelt van tuinzaden zijn mede voorschriften gegeven. Aanleg van boom gaarden. fruittuinen enz. blijft verboden; n bepaalde omstandigheden kan dp Centra le ontheffing verleenen. EXPORTPRIJZEN. De bepalingen inzake Coloradokever zijn voor den export van groenten naar Duitsch- land tot nader order buiten werking getre den. Nu moet alle bloemkool met blad ter veiling worden aangevoerd en ook los verla den. Van verschillende producten is de ex port verhoogd, nl. voor koolsoorten, bloem kool. spruitkool nieuwe stooktomaten. andij vie en bieten. Nieuwe exportproducten op de lijst zijn o.m. hreckpeen. prei en. selderij. Geschrapt zijn van dt exportlijst CC-tomatei» terwijl voor node kool de sorteering hoven pn tot 3 Kg. vervallen is. evenals voor de an dijvie de twee sorteeringen IA en A. Wat dit laatste product betreft, blijven dc sorteërihgsvoorschriften wel gehandhaafd, doch er wordt niet meer per 100 stuks ge veild, doch per 100 K.G., terwijl voor export alleen in aanmerking komt andijvie vanaf 30 K.G. per 100 stuks. De exportprijzen zijn nu voor roode, gele en savoye kool f3.25, voor witte f2.50, spruitkool f 14.25. hloemkool I, II, III en IV resp. f 13.—f9.50. "f6.50 en f4.—, bieten f2.50, uien f4.—. breekpeen f3, koolrapen f 1.80, prei f6.— en knolselderij f9 50. Zindelijk winnen en bewaren de hoofdzaak. Naar wij vernemen zijn er in N.H. strs ken waar de veehouders vrij veel bieten, koppen (zonder bladeren) hebben gekocht Waar vele veehouders niet geheel met de wijze van bewaring op de hoogte zijn, het geen aanleiding kan geven tot onnoodige verliezen, zullen wij hieromtrent het een en ander meedeelen. Dit zullen wij, aldus schrijft ons het N.H. veevoederbureau „grootendeels" ontleenen aan het boekje „Suikerbieterikoppen en -bladeren voor de veevoeding" door den heer C. Zwagerman, rijksveefeeltconsulent voor Zeeland. Het zindelijk winnen en verzamelen koppen is noodzakelijk. Men kappe het blad niet te kort af, maar late er 2 a 3 cm bladsteel aan zitten. Wil men de koppen versch voeren, en bij vooi'keur dus niet inkuilen, dan bedaart men ze op smalle, lage, lange hooien, zon der bedekking. Het liefst gooit men ze op gras, dat voldoende boven de grondwater-I stand ligt. Bijv. langs de kant van een polderweg, of wat nog beter is op de kruin van een dijk. De hoop niet meer dan 30 cm hoog en boven ook niet breeder dan 30 cm. Het is gewenscht dat ze af en toe nat regenen. Droge koppen schimmelen snel. Bij droog weer is het goed de koppen om de 14 dagen te begieten. Omzetten bijv, om de 14 dagen is ook zeer goed. Na bevriezen bederven ze spoedig. Z« dienen eigenlijk voor flinke vorst op te zijn. Het gelukt velen bij weinig of ge ringe vorst de koppen tot begin Februari goed te houden. Als ze schimmelig en zacht worden is het suikergehalte verlaagd, dik- wijls ook het gehalte aan werkelijk eiwit Er zijn dan gifstoffen ontstaan, die het voedereffect zeer benadeclen en die geva ren voor de gezondheid met .zich. brengen. Zeer in het bijzonder voor paarden. Ontvangt men- koppen die te lang onder weg zijn geweest, bijv. per schip, zoodat u te warm zijn geworden, dan zal het o.L veelal noodzakelijk zijn deze in te kuilen, om schimmelen te voorkomen. Ook zal men gedeeltelijk tot inkuilen moeten over gaan, wanneer men een vrij groote hoe veelheid heeft aangekocht, die men niet ge heel versch op kan voeren. Het lijkt ons het beste in een ronde kuil in te kuilen. Men kan daarvoor een aarden wal met zoden en grond opzetten. Daarin gooit men dc koppen. Door stuksteken der koppen ontsluit men de de daarin voorko mende suiker, hetgeen het slagen van het kuilen zeer bevordert. Bovendien wordt de lucht er dan uitgedreven. Inkuilen zonder stuksteken lijkt ons te riskant. Het stuk steken kan bijv. gebeuren met een scherpe graaf. Men houdt de kuil behoorlijk hoi van vorm, goed aantrappen en daarna zwaar belasten *fplm. 80 cm grond er opj., De kanten dienen eveneens rondom in de! grond te zitten, dus van de lucht te .wor-! den afgesloten. Afdekken zoowel boven als aan den kanten met een laagje stroo en daar dan de grond op. Aan de kanten kan men ook zeer goed gebruik maken van oude aaneengenaaide zakken, kartonpapier enz. Vooral zorgen dat de koppen zoo wei nig mogelijk met grond in aanraking ko men. De kuil onder ook iets bol, en een laagje stroo onderin voor de afvoer van het sap. Bij droog materiaal de afvoer di rect stoppen Bij nat materiaal de afvoer eenige dagen open houden. Verdwijnt er te veel vocht, dan wordt de hoeveelheid consprveerend zuur te gering, waarcfoor het zwart wordt en gaat rotten. Als- men in een gesloten dichte grondkuil inkuilt, wordt het overtollige vocht door bodem en zijwanden opgenomen. De zindelijkheid, alsmede de kwaliteit van het voer. kan belangrijk verbeterd worden, door in betonnen of steenen silo8 in te kuilen. Deze week was die verandering aan de veilingen al zeer sterk. Ned. Groenten- en Fruitcentrale stelt maximumprijzen vast deze zijn gelijk aan die der voor export geveilde producten tuinders kenden maatregelen om hen dooi de crisis te helpen daarvoor mi nimumprijzen nu maximumprij zen darboven mag niet worden verkocht is verkeer voor binnen land onmogelijk, dan de producten pondspondsgewijze aan de hande laars ook voor dezen een ingrij pende maatregel als de verdien ste nu maar voldoende is dit geldt ook voor den tuinder toch vreemd, als hij producten tegen la ger en priis moet laten, als hij meei kan maken. daartegenover is hij gevrijwaard tegen het risico van slechte prijzen stabilisatie doel der ordening pnotaardappelen nog niet onder dezen maalreael gewone prijzen verschillende koolsoorten maximumprijs van f 3.50 voor roode kool te laan geoor deeld. witte kool f 3.— weinig aan voer bloemkool nog snijbonnen vientelers niet tevreden zeer geringe aanroer telers van wor telen en andijvie beter content.. In ons laatste overzicht maakten we de opmerking, dat er iets begint te veranderen aan de veilineen. We hadden echter niet kunnen vermoeden, dat zich zoo snoedi" "en nieuwe verandering zou aandienen waarvan zoowel handel als tuihomv onee Iwijfeld een oogenblik beduusd van ziin ge «veest. We herloelpn de regeling van de Ne derlandsche Groenten- en Fniiteentrn'e waarbij, na-st de prijzen van voor exnori geveilde producten, aan de veilingen werd meegedeeld,, dat diezelfde prijzen voor het binnenland zouden gelden als maximum prijzen. Aan dergelijke ingrijpende maat regelen zijn onze tuinders nog niet gewoon. Wel waren de laatste jaren heel wat maat regelen genomen, die moesten dienen om den tuinbouw door de. crisis heen te helpen en waarbij minimumprijzen werden vast gesteld, beneden welke de producten niet mochten worden verkocht, overeenkomstig het doel van deze maatregelen. Maar nu ook maximumprijzen, prijzen dus, waarbo ven niet mag worden gekocht. Dat moet wel als een geweldige verandering, als een omwéüteling zouden wij bijna zeggen, wor den gevoeld in den veilinghan- del. De bepaling van de maximum prijzen voor den export was zoo langzamerhand gemeengoed ge worden van de tuinders, aan deze maximumprijzenzullen ze toch eerst nog 'n heetie moeten wennen. Fr is intusschen *t voorschrift hii. dat. bij 'n aanvoer van eenige hetee kenis. de helft ervan voor den ex port moet worden geveild. Hierdoor wordt het aanbod voor de hin lenlnndschp markt pn de mogelijkheid, dat ■"•ok die maximnmnriis wordt gemaakt, in "nnslieon zin beïnvloed Bovendien kan ils h^t binnenland de 50 net. niet kan op 'emen. een eroofer deel voor exnort wor len geveild. Manr daartegenover-staat, dat «Is er een bevredigende of groote vraag ui» ',0t hinn' sland is. en het anbod is daarmee :n gunstige overeenstemming veel vraag "■einig aanbod dat depriisvorm'ng nVt. 'et. meer kan ontwikkelen in voor den tuin der eunsfigen zin. althans niet hoven de vastgestelde maximumprijzen. Waar men dit sedert meer dan een halve eeuw bij het veilingwezen aan Langendijk gewoon is. kan de doorsnee-tuider zich moeilijk reali- seeren. waarqm de mogelijkheid voor hem moet zijn uitgesloten, meer voor zijn produc 'en te maken dan nu wordt vastgesteld. Maar ook voor den koopman wordt daar door wel iets ver&nderd. Vor hem is be paald, dat de producten bij stagneeren der afname over de binnenlandsche handerlaren moet worden verdeeld in verhouding tot hun aankoopen in het vorige jaar. Hij is dus niet meer vrij zooveel te koopen, dat alle orders kunnen worden uitgevierd, waarmee ook zijn winstmogelijkheden zijn benerkt. Ook hij zal aan die' veranderde situatie moeten wennen en dit zal hij ongetwijfeld spoedig doen. als hii hij deze situatie verze kerd is van een behoorlijk loon. En ook voor den ^tuinder is dit domitieerend. Voor hem komt het er dus on aan, of de gestelde prijs er eene is. waarin een vergoedng der productiekosten en eigen helooning, inclu sief ondernemingsgeest, is verdisronfeerd. Wel is waar, is voor hem dan de kans uit gesloten. topprijzen te bedingen, doch te vens loopt hii geen risico meer zijn produc ten beneden productieprijs te móeten ver- koopen. Men verkrijgt op deze wijze een gestabiliseerden toestand, juist wat bij or dening als doel voorzit. Bij den hiervoren geschelstcnTtoestand is het duidelijk, dal de resultaten van de wisselwerking tusschen vraag en aanbod bij verschillende producten n.l. bij die, waar voor een maximumprijs was gesteld, niet tot eenige uiting kwamen. Veel muziek zat er dus niet in de markt, het doel van het vcilingswezen werd voor eon belangrijk deel niet meer tot gelding gebracht en met >etrpi-king tol de eischen van sorteering en kwaliteit, waarvoor de tuinders de laatste jaren een intensieve propaganda voerden, kon gedaan worden als hestonden die niet. Wel kon dit nog tot uiting komen bij de aangevoerde pootaardappelen. Die met letter B van de maat 28-35 golden f 5.30, C van dezelfde maat f 4.304.40. terwijl C van de maat 35-50 voor f 4.30—4.40 werden ver kocht. Veel verandering is er dus in deze prijzen niet gekomen. Andere aardappelen kwamen niet aan de veilingen. De aanvoer van roode kool was aanmer kelijk kleiner dan de laatste weken. De oor zaak hiervan lag in de boven geschetste maatregelen. Een maximumprijs van f 3.25 wordt door de tuinders voor sommige sor teeringen en kwaliteit te laag geoordeeld, zich baseerende op de prijzen, welke de vo rige weken zijn gemaakt, toen de noteerin gen op de vrije markt tot f 5.f 6.— soms f 7.liepen. Wat nu wordt aange voerd is in hoofdzaak kooj. welke voor heel lang bewaren niet bijster geschikt is of van een sorteering, die met genoemden prijs voldoende is betaald. Hetzelfde kan worden opgemerkt ten aan zien van de gele kool, met dien verstande echter, dat de prijzen voor Sommige partij en de vorige weken gemaakt, minder ver boven den ook. voor deze kool vastgestelden maximumprijs van f 3.25 lagen. Het gevolg hiervan was, dat er nu meer werd aange voerd. omdat nu voor sommige sorteeringen en kwaliteit meer werd ontvangen dan voorheen. Zeer weinig witte kool kwam er', de tijd ervan is voorbij. Ze werd alle verkocht voor f 2.50. den vastgestelden maximum prijs. Er kwam aanmerkelijk meer Deen- sche witte kool. veel meer Succes-witte, waarvan de maximumprijs voor heide soor ten op f 3 is bepaald, een prijs, waarover de tuinders beter te spreken zijn dan over dien van f 3.25 voor de roode kool. Aan de veiling te Noordscharwoude kwam eiken dag nog wat groene kool, waarvoor ook. klein of groof. f 3.25 móest worden be taald. De aanvoer van bloemkool was gering. De eerste soort werd verkocht voor f 8.50-^ f 11. al naar de grootte, de tweede voor2.0" —4.70. Nog één keer werden snijböonen aangeboden, die f 20.20 opbrachten. De uientelers waren slecht te spreken. Dit pro duct mocht nu niet meer dan f 4 opbren gen. TTpt e-pvole ervan was. dat de aanvoer zeer klein was. ongeveer 2 spoorwagens in 'otaal! Gewone uien. gove, nep. drielingen f 4. terwijl voor de eerste 2 sorteeringen de laatste weken f 6 f 7 werd betaald. De te lers van wortelen waren tevreden. Zij kre gen f 3 per 100 Kg., een zeer, geschikte nrjjs, Gok de andijvi'ekweekers hadden geen redpn tot klagen. Hun werd een priis toegedacht van f 3.50 per 100 Kg., wat als gopfi he+aald kan worden aangemerkt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6