N1PPER EN PELLE Hef Meisje ÊN Drank verstoorde het huwelijksgeluk in de taxi Radioprogramma Denkt toch om de identiteitsbewijzen l Ter terechtzitting van het kantongerecht Alkmaar van 15 November zijn zeven personen veroordeeld wegens het niet kun nen toonen van het identiteitsbewijs. De boeten varieerden van 3 tot 5 gulden. Slechte vrienden Zaterdagavond waren twee vrienden, jwervers en bekende recidivisten, samen aan den zwier gegaan. Het waren goede vrienden en dus werd menig glaasje op hun vriendschap geleedigd. Zij bezochten daartoe diverse café's in de omgeving van de Warmoesstraat en op een van deze wandelingen verdween een van de vrien den plotseling, den andere alleen in de duisternis achterlatend. Deze zette den tocht alleen voort, doch toen hij op een ge geven oogenblik moest afrekenen, bleek njn beurs, waarin zich ruim 40,bevond verdwenen te zijn De politie had zijn met gerei weldra opgespoord. Het geld werd nog op hem gevonden. Hij is thans veilig opge sloten en zal zich binnenkort voor zijn on eerlijkheid te verantwoorden hebben. Een inwoner van Voorburg, van beroep hankhersteller, was door de Haagsche rechtbank tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling van zijn vrouw. Hij had in dronkenschap, toen zijn eea in de keuken aan den arbeid was, de vrouw met een schaar in de borst gestoken en mocht van geluk spreken, dat de ver wonding nog betrekkelijk goed was afge- loopen. Het rapport omtrent verdachte luidde overigens gunstig, doch wanneer hij dronken was, dan kon hij beestachtig te keer gaan. De man ging bij het gerechtshof in be roep omdat hij, zoowel als zijn vrouw, gaarne zou zien, dat hem een voorwaarde lijke veroordeeling zou worden opgelegd, die voor hem tevens een waarschuwing zou beteekenen om zich niet meer te bedrinken. Met dien' wensch heeft het gerechtshof rekening willen houden: het heeft een voor waardelijke veroordeeling voor den tijd van zesmaanden gegeven met een proetfijd van drie jaren, gedurende welke de iman geen café's zal mogen bezoeken en natuurlijk geen herhaling van mishandeling mag ple iten. DE ENGELSCHEN BOVEN ONS LAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag, evenals in dien van Zondag op Maandag zijn wederom Engelsche vliegers boven ons land verschenen. In vele plaatsen werd luchtalarm gemaakt, doch slechts bovén enkele werden bommen afgeworpen. De hierdoor aangerichte schade was evenwel van geen beteekpnis. Een zestal huizen is min of meer beschadigd, terwijl ongeveer twee dozijn andere huizen schade bekwa men. Een persoon is bij deze luchtaanvallen zwaar gewond. HET AMERIKAANSCHE OORLOGS MATERIAAL VOOR JAPAN. In een interview verklaarde de vroegere commandant van het Amerikaansche eska der in Azië. admiraal Yarnell, dat Amerika zoo snel mogelijk een embargo op den uit voer van allerlei soort oorlogsmateriaal naar Japan moet instellen. Bovendien moet Amerika het eskader in de Aziatische wa teren en het luchtwapen versterken en Mappen ondernemen om „de Philippijnen en andere Amerikaansche belangen in het Verre Oosten te beschermen''. FEUILLETON door P. G. WODEHOUSE 13. Intusschen was Lord Belpher In de biblio theek met behulp van een whisky soda weer wat op zijn verhaal gekomen. De sombere bibliotheek met haar schemerig licht was w-el geschikt om zijn verhit gemoed te be daren. De kamer had iets van de rust van een uitgestorven stad. Hier had die ruwe wereld met haar politiemacht geen toegang. 1 Zien van die lange rijen boeken, waar nooit iemand e oog in sloeg, die groote schrijftafel waar nooit iemand aan schreef, waren balsem vGpr zijn droeve ziel. Van den schoorsteenmantel af keek de buste van een ongenoemden voorvader bijna met mede gevoel op hem neer. Iets, nog heel ver ver wijderd, maar wat op vrede geleek, begon zich van Percy meester te maken, toen 't door het plotseling binnenkomen van Lady Caroline Byng en zijn vader weer verdween. Een blik op het gezicht van de eerste was genoeg om Lord Belpher de overtuiging te geven, dat zij alles wist. Hij sy^nd op, klaar om zich te verdedigen. „Laat me eerst alles vertellen." Lady Caroline beefde van ingehouden drift. Die heerschzuchtige vrouw was zich zelf nog volkomen meester, maar zelden was haar g» di8tingeerd evenwicht zóó op de proef ge steld. Zooals Reggie vermoedde, had ze de heele geschiedenis in den trein gelezen in een avondblad en sedert scheen het haar, dat de wereld op haar hoofd stond. Toen Caesar den doodsteek van Brutus kreeg, kon hij niet pijn lijker getroffen zijn geweest. De andere leden van haar familie bereidden haar dikwijls, te leurstellingen. Zij was er aan gewend geraakt, baar broer in cordurov-pantalon in den tuin te zien werken en ook dat hij zich op andere manieren gedroeg, een Earl of Marshmoreton enwaardig. Zij had leeren berusten in de ern- Naar de koningin. L Intussen hebben, na inspan nende bergbeklimming, de jongens de reuzenmuur be reikt, die de residentie der koningin omgeeft. Hier stoten ze op een wacht van groot formaat, die hun de weg wtjst Grote receptie! 1. De burgemeestér overhan digt de jongens plechtig de sleutel van de stadspoort. 2. De lijfwacht der koningin draagt de jongens in pro cessie door de stad, gevolgd door de jazzband der dwer gen. Uruguay en de steunpunten voor AMERIKA Uruguay beleefde Vrijdagochtend vroeg een politieke sensatie van den eersten rang als gevolg van het feit, dat de Senaat de sterk op Amerika georiënteerde regeerings- politiek vastberaden van de hand heeft ge wezen. Van de 26 senatoren stemden er 25 voor de volgende verklaring: „De verklaring van den minister van bui- tenlandsche zaken gehoord hebbende, ver klaart de senaat van Uruguay, dat hij geen overeenkomst over lucht- of vlootsteunpun- ten, welke overeenkomst inbreuk maakt op de nationale souvereiniteit van het land, ondersteunt of aanneemt." Van de 26 senatoren, die aanwezig waren, stemden er 20 voor een tweede verklaring, waarvan de tekst als volgt luidt: „De Senaat geeft uiting aan zijn groote ontstemming over. de rede vaan den minis ter van buitenlandsche zaken, Guani." Deze Vrijdagochtend vroeg met de stem- piing gesloten zitting van den senaat, vond sterken bijval op de openbare tribune, die in spreekkoren „leve het Vaderland" riep. UITBREIDING VAN RUBBERAANPLANT OP DE PHILIPPIJNEN? De „Far Eastern Survey" houdt zich be zig met de plannen der regeering van de Philippijnen om op het eiland Mindanao, dat in de -maand Juni door een regeerings- commissie bezocht is. te beginnen met den aanplant van rubber. Men overweegt een plantage van 250.000 acres in het district Zamzoanga te bebouen. De rubbcraanplant op de Philippijnen is tegenwoordig onhetee- kenend, doch ongeveer vijf millioen acres land op Mindanao zouden voor rubhertcelt geschikt zijn. afgezien van kleine gebieden op andere eilanden. In 1938 waren slechts 9500 acres met rubber bebouwd, met, een op brengst van ongeveer 800 ton, waarvan 650 ton werd uitgevoerd. AMERIKAANSCH CONSULAAT IN •WLADIWO STOCK? Hoewel het niet officieel is medegedeeld, verneemt men, dat voorbereidingen worden getroffen voor het oprichten van 'n' Arheri- kaansch consulaat in Wladiwostock. Dit zou het derde consulaat in deze stad zijn, daar Duitschland en Japan reeds vertegen woordigd zijn. Sjanghai door pest bedreigd Sjanghai wordt sinds het begin der oor logshandelingen in het Verre Oosten bijna regelmatig in den zomer door een cholera en in den winter door een pokkenepidemie geteisterd. Thans wordt de stad door de in de naburige provincie Tsjekiang uitgebro ken pest bedreigd. De havenautoriteiten hebben voor alle uit de havens der pro vincie Tsjekiang komende schepen de strengste quarantaine ingevoerd. Hierdoor loopt de verzorging van Sjanghai met le vensmiddelen gevaar, daar Tsjekiang het grootste deel van de verzorging der stad heeft overgenomen sinds Sanghai van zijn achterland is afgesneden. •Bovendien zijn de levensmiddelen door de bemoeilijking van het scheepvaartver keer met de havens van Tsjekiang bijzon der duur geworden. Sjanghai was onlangs reeds door het untbreken van de pest in Hsinking benadeeld, waardoor het verkeer met Siberië moest worden gestaakt. Eea eeuw oad en nog achter de toonbank Monter en flink helpt de oudste Fransche winkelierster haar klanten. De oudste Fransche winkelierster zal de zer dagen haar hondersten verjaardig vie ren. Het is madame Cabane, die een linnen goedwinkel op den Faubourg-Poissonnière te Parijs leidt en nog steeds vol ijver en zaak kennis haar- vele klanten bedient. Madame Cabane, die aanvankelijk met haar man tot den gegoeden stand behoorde, werd op 52-jarigen leeftijd na den dood van haar echtgenoot gedwongen zelf voor haar levensonderhoud te gaan zorgen. Zij open de aldus het Vad. toen haar zaak in den Faubourg Poissonnière, die thans dus ruim 47 jaren door haar bestuurd wordt. Ofschoon de zaak niet slecht gaat en steeds dank zij een vasten klantenkring behoorlijke ver diensten heeft opgeleverd, heeft madame Cabane haar winkel nimmer willen moder- niseeren en Verfraaien. De winkel bevindt zich nog steeds in denzelfden eenvoudigen ouderwetschen toestand als 47 jaar geleden, toen de nieuwe winkelierster de zaak voor het eerst betrad. Toen in Juni duizenden ën duizenden Pa- rijzenaars de Fransche hoofdstad vluchtend verlieten, was de madame Cabane rustig in haar winkel gebleven. Thans is zij natuurlijk dubbel blij in Parijs gebleven te zijn. De eenige klacht, die zij dezer da gen, aan een Fransehen journalist uitte, die haar in verband met haar aanstaanden lOOsten verjaardag een bezoek bracht, is, dat zij nog geen steenkolen had ontvangen. Zij was daardoor genoodzaakt den ganschen dag een dikken wintermantel aan te houden, hetgeen haar beweeglijkheid bij de bediening harer klanten niet bevorderde. Mevrouw Cabane verklaarde nog, dat. zij geen enkel voedingsregiem gevolgd had in de hoop daardoor een hoogen ouden dag te kunnen bereiken. Into^ndeel, zij had van alles gegeten waar zij trek in had. „En ik had steeds in heel wat trek!", voegde zij lachend den journalist toe, „want ik was en ben nog een echte lekkerbek!" WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programa, NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Granjofoonmuziek. 10.30 Morgendieiist. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Amsterdamsch Kamermuziekkwartet en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 Zang met pianobegeleiding en gramo- fonomuziek. 3.00 Christ. lectuur. 3.30 Revida-sextet. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 6.05 Arnhemsche orkestvereeniging en Bolist. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuizek. 7.00 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting! Hilversum H, 301,5 m. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 VARA-orkest. stige fout in Maud's karakter, welke het mogelijk had gemaakt, dat zij verliefd was ge worden op een „nobody", die niet eens in den vorm aan haar was voorgesteld. Zelfs Reggie toonde af en toe democratische neigingen, welke zij verafschuwde. Maar van haar neef Percy was zij altijd zeker geweest. Zoo zeker als van haar zelf. Hij, dat wist ze, zou nooit familie te schande maken. En nu ze moest het bekennen Percy was verreweg de ergste. Wat voor dommigheden de anderen ook hadden uitgehaald, zij waren nooit oor zaak geweest, dat de familie in de krant werd geridiculiseerd. Al droeg Lord Marshmoreton ook corduroy-pantalons en al bedankte hij er ook voor om op tuinfeesten te ontvangen en al ging hij op bed liggen lezen, inplaats van de honneurs waar te nemen op een groot bal en al had Maud haar hart geschonken aan een onmogeïijken man, van wien zelfs nooit iemand had gehoord en al vertoonde Reggie zich ook in gezelschap van boksers in eerste restaurants, nooit was door hun toedoen de familie gecompromitteerd als nu. Percy, op wien tot dusver nooit iets te zeggen was ge weest, had de kroon gespannen, Percy, die meer dan eenig jongmensch, dat Lady Caro line kende, zoo angstvallig zijn positie had hoog gehouden, die zoo bang was maar iets te kort te doen aan zijn ouden naam. En nu, als de tot in de kleinste détails weergegeven beschrijving in de ochtendbladen juist was, dan vloog hij als een razende Roland door Londen en viel vreedzame politie-agent.en aan. Lady Caroline voelde den grond, waarop zij stond, onder zich wegzinken. „Uitleggen?" riep ze. „Wat wil je uitleg gen Jij m ij n neef, de erfgenaam van een titel, gedraagt je als een echte ruziemaker uit een achterbuurt... je naam voluit In de krant „Als u wist onder welke omstandigheden." „De Omstandigheden? Ze staan in de krant. Zwart op wit." „Ze hebben er zelfs een gedicht op ge maakt", begon nu ook Lord Marshmoreton. Inwendig had hij 't grootste pleizier en dat had hij gauw. „Je moet 't lezen, jongen. Het is vermakelijk „John!" „Maar betreurenswaardig, natuurlijk." wist Lord Marshmoreton niet hoe gauw dat hij zou laten volgen, „hoogst betreurenswaardig." Hij deed zijn best om zijn zuster na te volgen en rechtmatige verontwaardiging te toonen. „Wat bezielde je? Jij, mijn eenige zoon. Ik heb getracht je een zorgvuldige opvoeding te geven. Ik hoopte eenmaal trotsch op je te zullen zijn. En inplaats daarvan lummel je door Londen, voert allerlei kattekwaad uit, brengt niets kwaads vermoedende politie agenten in levensgevaar „Luister dan toch eens even!" schreeuwde Percy. Hg begon te hakkelen, gretig gebruik makend van een oogenblik stilte. „Het ge beurde zoo. Ik liep langs Piccadilly op weg naar de club om daar te lunchen, toen ik dicht bij Burlington Arcade, tot mgn ver bazing Maud zag." „Maud?" riep Lady Caroline uit. „En Maud was hier." „Dat begrijp ik niet", vervolgde Lord Marsh moreton zijn bestraffing. Feitelijk veront waardigd was hij niet, maar hg vond het ver standig dien schijn maar aan te nemen, ech ter had Percy nog nooit iri zijn leven Iets ge daan, wat hem zoo aanstond als die vecht partij met de politie. Lord Marshmoreton, die in zijn jeugd alle mogelijke dwaasheden had uitgehaald, vond zijn zoeten jongen een boven natuurlijk wezen. „En als je nu meer zulke streken uithaalt! In Oxfort was je de braaf heid in persoon. Je deed niets dan oud por selein en bidkleedjes verzamelen. Je draagt flanelletjes..." „Wees nu alsjeblieft stil", zeide Lady Ca roline ongeduldig. „Ga door, Percy." „Ja, goed," zeide Lord Marshmoreton. „Ik zou alleen maar zeggen... „Je' zag?" „Je' zei Percy, zeggen. dat je Maud in Piccadilly „Precies, en ik dacht juist aan een wonder baarlijke gelijkenis, toen zy opeens in een taxi ging. Toen wist ik 't." Dit kon Lord Marshmoreton, die van recht vaardigheid hield, niet in stilte laten pas- seeren. „Maar waarom mocht dat meisje niet in een taxi gaan En waarom moet nu juist een meisje, dat langs Piccadilly loopt, mijn dochter Maud zijn, enkel en alleen omdat zij in een taxi gaat. Londen", vervolgde hg, zich warm makend en volkomen overtuigd van het duidelijke en logische van zijn redenee ring, „is vol meisjes, die taxi's nemen". „Zij nam geen taxi." „En zooeven beweerde je, dat ze een taxi nam," zeide Lord Marshmoreton gevat. „Ik zei, dat ze in een taxi ging. Er zat al een ander in de taxi. Een heer. Tante Caro line. 't Was hg." „Lieve hemel," riep Lady Caroline uit, ver lamd van schrik in een fauteuil vallend. „Ik ben er heilig en vast van overtuigd," verklaarde plechtig Lord Belpher. „Zijn hou ding heeft mijn vermoeden bevestigd. De taxi bleef stilstaan, doordat het verkeer gestremd was, ik ging er heen en vroeg hem heel be leefd of ik even de dame mocht zien. die er j'uist in was gegaan. Hij ontkende dat er een dame in de taxi was. En ik had er haar met eigen oogen in zien gaan. Gedurende het heele gesprek leunde hg uit het raampje, kennelijk met het doel, dat ik degene, die er in was, niet zou zien. Ik achtervolgde hem langs 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk." 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichte® ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Lezing „Natuur of cultuur". 6.15 De Ramblers. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Brabantsch praatje en nieuwsbe richten ANP, sluiting. Kootwyk, 1875 m. KRO. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Wg beginnen den dag. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Rococo-octet. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Cabaretprogramma (gr.pl.). 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Rococo-octet. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Onderwgsfonds voor de scheepvaart: Taalles en cyclus „De waterwegen in West- Europa". 6.00 Musiquette. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Musiquette. ^•007.15 Brabantsch praatje en nieuwsbe richten ANP, sluiting. Piccadilly in een andere taxi. Bg het Carlton- hotei vond ik hem. Toen ik daar kwam, stond hg' op straat, van Maud geen spoor. Ik vroeg hem mg te zeggen, waar ze was „Dat herinnert me", zeide Lord Marshmo reton lachend, „aan die mop, die ik eens ge hoord heb. Ze is niet nieuw, misschien ken je ze, zegt 't dan. Een vrouw zegt tegen „Wees toch stil," snauwde Lady Caroline. „Ik dacht tenminste, dat je wel eenig belang zoudt stellen in een zaak, die 't wel en wee van je eenige dochter betreft." „Dat doe ik, dat doe ik," haastte Lord Marshmoreton zich te antwoorden. „Natuur lijk stel ik er belang in. G& door Percy. Lieve hemel jongen, wees niet zoo lang met je ver haal." „Op dat oogenblik verscheen die beroerde agent en vroeg wat er te doen was. Ik was buiten mezelf, dat geef ik graag toe. Die vent greep me in mijn schouder, toen gaf ik hem een klap." „Waar?" informeerde Lord Marshmoreton, gesteld op alle finesses. „Wat doet dat er nou toe?" vroeg Lady Ca roline. „Je had groot gelijk Percy. Die brutale vlegels verbeelden zich, omdat ze een uniform aan hebben, dat ze alles mogen zeggen en doen. Hoe zag die man in de taxi er uit?" „Nou, heel gewoon. Feitelijk het eenige, wat ik me van hem herinneren kan, is dat hij „clean shaven" was. Ik begrijp niet hoe het mogelijk is, dat Maud zoo vol is van dien man. Hij zag er in mijn oogen alles behalve aantrekkelijk uit," zeide Lord Belpher, wel wat onredelijk, want zelfs Apollo zou er niet aantrekkelgk uitzien, als hij je je hoed af sloeg. „Ik ben er zeker van, dat het dezelfde is." „Precies. En als we nog meer bewijsstuk ken wenschen, hij was een Amerikaan. U zult zich wel herinneren, dat die man in Wales ook een Amerikaan was." Er heerschte onheilspellende stilte. Percy staarde naar den grond. Lady Caroline haalde zwaar adem. Lord Marshmoreton, begrgpend, dat er iets van hem verwacht werd. zeide: „Groote God!" en staarde ernstig naar een stoffige uil op een console. Maud en Reggie Byng kwamen binnen. „Goeje middag, allemaal!" zeide Reggie jo viaal. In zijn oogen was een vriendelijk begin, de verstandige politiek: hij zette" iemand graag op zün gemak. „Hoe staat het leven!" Maud stak zich zelf een hart onder den riem. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1940 | | pagina 7