7 haische strijdkrachten veroveren Fransche kanonneerboot Teeltbeperking ook in 1941 DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER iochtgevechten De Amerikaansche leening aan Tsjoengking Maximumprijzen voor groenten en fruit Soepeler bepalingen Tuinbouwpatenten? Verduisteren 5.29 uur WAAROM wordt zoo traag gebouwd 1 Truck strandt in Oud-Amsterdam kor; Tbi Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 3 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11359. Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mif. .^Holland» Noorderkwartier- 4 boven het grensgebied ARTILLERIEDUEL BEGONNEN Nadat de Indochineésche grensstad Taket herhaaldelijk door Thailand- sche vliegtuigen was gebombardeerd en de Thailandsche grensstad Lakhon door Indochineegsche artillerie was be schoten, zijn Zaterdag boven het grensgebied Indochineesche en Thai landsche luchtstrijdkrachten in ge vecht geraakt. Volgens een bericht uit Hanoi ontwikkelde zich een ver bitterde strijd. Ook het Japansche persbureau Domei meldt, "dat Thaische legervliegtuigen Zater dagnacht een aanval hebben gedaan op Ta ket, 'n sieutelpunt aan de grens in de streek van Kambodsja, waar zij ongeveer tien bom men lieten vallen. De aanvallers vlogen laag over de stad. Zij richtten hun aanval op een aantal instellin gen Volgens een mededeeling van de autoritei ten van Fransch Indochina zijn twee man gedood cn 2 andere gewond door de neer geworpen bommen. Terwijl de toestand aan de grens tusschen Thailand en Indochina ten zeerste verscherpt raakt, worden be richten ontvangen over schermutse lingen, die zich voordoen op ver schillende pünten langs de rivier de Mekong. De twee legers hebben artillerievuur op elkander gericht. Met het oog op den gespannen toestand in Fransch Indochina hebben de autoriteiten kortgeleden de grens met Thailand gesloten. Fransche kanonneerboot door Thaische strijdkrachten geno men. Uit Vichy wordt gemeld, dat nadat eerst een. Fransch bericht melding maakte van bomaanvallen van Thailandsche vliegers op Fransoh-Indochineesche grensplaatsjes op 28 November, thans te Vichy een bericht is ont vangen over een nieuw incident. Volgens dit bericht is een Fran sche kanonneerboot, die op de Me kong kruiste, door Thailandsche troe pen genomen. Er zouden bij dit inci dent dooden zijn gevallen. Oorlog op handen? De berichten van de grens hebben naar de United Press uit Hanoi meldt de vrees doen stijgen dat een oorlog tusschen Thailand en Indochina op handen is, temeer daar deze berichten vergezeld gaan van berichten over vergeldingsmaatregelen tegen Thailand, op Rrond van de bombardementen van den 28en en 30en November. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, heeft men de steden in Zuid-Indoehina reeds verduisterd en heeft men de Fransche gezinnen in de grensstreken reeds aange zegd, dat zij moeten vertrekken. De Fransche beambten zijn echter nog op de grensposten gebleven. Men heeft in officieele kringen het gevoel dat de toestand zeer gespannen is. De diplomatieke betrekkingen zijn echter nog niet verbroken. De Thaische consul in Saigon is op zijn post gebleven, terwijl de Fransche gezant te Bangkok, Garrau, on derhandelingen voert over het bijleggen van bet hangende conflict. Vergeldingsvluchten. De minister-president van Thailand heeft, naar Domei meldt, een radiorede, gehou den, waarin hij verklaarde, dat vliegtuigen uit Frajuach Indochina Donderdag over Thailandsch gebied waren gevlogen en met machinegeweren hadden geschoten, waar bij verscheidene personen waren gewond. Daarop heeft het Thailandsche luchtwapen opdracht tot vergelding gekregen. Nog den zelfden avond hebben Thailandsche vlieg tuigen in het gebied van Laos bomaanval len ondernomen en groote schade berok kend aan militaire installaties en benzine opslagplaatsen. Er worden toebereidselen gemaakt voor uitgebreide bombardementen op de gebieden van Laos en Cambodja. Uit Vichy wordt hierover ndg gemeld, dat Thailandsche vliegtuigen op 28 Novem ber tusschen 16 en 18 uur de Indochinee sche grensplaatsen Taket .en Savanaket hebben gebombardeerd. Verscheidene per sonen werden gedood of gewond. Het Fran sche bericht spreekt van een Thailandsche aanslag en spreekt de Thailandsche bewe ring tegen, dat Fransche vliegtuigen over de grens waren gevlogen. Groote politieke beteekenis. Het bericht, dat de Vereenigde Staten op nieuw een leening verstrekken aan de Chi- neesche regeering van Tsjoengking, wordt door alle Amerikaansche bladen op de voor pagina gepubliceerd, die hierin een duide lijk berekend antwoord van Washington zien op de onderteekening van het verdrag tusschen Tokio en Nanking. De „Washington Post" noemt dezen stap van President Roosevelt zijn eerste gröote internationale maatregel sedert zijn herkie zing, waardoor niet alleen het Chineesche verzet versterkt wordt, doch ook de hulp verleening van de Sovjets aan Tsjang Kai Sjek wordt aangemoedigd. De „Star" schrijft, dat deze leening getui genis aflegt van het voornemen der Vei'. St. Tsjang Kai Sjek te steunen. De „Baltimore Sun" is van meening, dat deze maatregel een nauwkeurig overwogen antwoord schijnt te zijn aan Japan om aan te toonen, dat de Ver. Stalen thans meer dan ooit achter het onafhankelijke Chinee sche bewind van Tsjoengking staan in diens strijd tegen Japan. Het blad merkt tevens op, dat deze leening het totaal van alle vo rige Amerikaansche leeningen aan China sinds 1935 overschrijdt, hetgeen een nieuw bewijs is voor haar politieke beteekenis. Ook voor levering aan particnlieren De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mede, dat met ingang van 2 December voor groenten en fruit bestemd voor het binnenland maximumprijzen ter veiling zijn vastgesteld. Tevens zijn per centages vastgesteld, welke maximaal door den groot- en kleinhandel mogen worden berekend. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar een in de bladen opgenomen officieele publicatie. Tuinbouw blijft aan banden. EERST COÖRDINATIE EN ÓRDENING. Nu de Nederlandsche tuinbouw een enorme afnemer heeft gevonden in hel Groot-Duitsche rijk. aldus het A.NP., ver wachten sommige tuinbouwkringen, dat in bet, teeltplan 1941 voor den tuinbouw alle teeltbeperkingen zouden vevallen. Dit is echter niet het geval. In bevoegde overheidskringen denkt men er niet aan. den tuinbouw ge heel vrij te laten en alle teeltbe perkingen op te heffen Men wenscht een herhaling van do crisisjaren te voorkomen, die wellicht ontstaan zou indien de tuinbouw zich onge breideld kon uitbreiden. Eerst ordening! Thans wordt gestreefd naar- coördinatie en ordening in het bedrijfsleven van den tuinbouw. De nadruk wordt gelegd op de behartigina van de belangen van den tuinbouw in zijn geheel en van de volks gemeenschap. waarbij het individueele be lang niet mag overheerschen. Tevens dienen gronden in ons land vrij te blijven voor an dere takken van bedrijf die in dienst staan van de volksvoeding. Toch zijn in het officieele teeltplan 1941 verschillende bepalingen verzacht en soe peler toegepast dan voorheen het geval Voor de bescherming van nieu we variëteiten. Naar wij vernemen, bestaan er plannen de patentwet ook te doen gelden voor den tuinbouw. Hierdoor zou het mogelijk wor den, nieuwigheden op het gebied van den tuinbouw zooals nieuwe variëteiten en cultures, wettelijk te beschermen. Deze patentkwestie, die vele moeilijke kanten heeft, wordt in de kringen van den tuinbouw met groote belangstelling ge volgd. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 31 uur Ook de groote keersluis bij Kadoelen, een belangrijk onderdeel van de Noordoostpol- derwerken, is definitief in gebruik genomen. De laatste beletselen, nJ. een houten noodbrug, welke gelegd was, worden weggenomen. (Foto Pax-Holland). was. Zoo mag de tuinder de hem toege stane oppervlakte glas betelen, zooals hem dat het beste lijkt. Ook de telers van vroege aardappelen hebben wat meer vrij heid verkregen. Omzetten stijgen nog steeds. Dat de opleving in den Nederlandschen tuinbouw niet slechts van tij del ij ken aard was, blijkt wel duidelijk uit de nog steeds stijgende omzetten der tuinbouwveilingen. De laatste weken werden in het Westland schorseneeren en prei in grootere kwanta aangevoerd en verkocht tegen bevredigende prijzen. Alleen al aan de groente- en fruitveiling te Poeldijk bedraagt de omzetvermeerde- ring vergeleken met bet vorige jaar, bijna een millioen gulden. Tot 24 November j.1. bedroeg de totale omzet, der Poeldijksche veiling f 2.750.422.61, tegen f 1.905.956.06 in 1939. In het Westlandsche tuinbouwcentrum blijkt de perzikencultuur zich dit jaar te hebben uitgebreid. De teelt van perziken is voor ons land van groot belang, vooral nu de import uit Italië eenigszins stagneert en velen ook de DRIE MOTIEVEN VOOR HET TALMEN DER BOUWNIJVER HEID WEERSPROKEN. C Materiaalgebrek geen reden voor stagnatie De ambtelijke molen maalt met stroef l Meer en meer vraagt men zich af waarom eigenlijk nog zoo weinig wordt gebouwd. Het blijkt thans dat daar drie redenen voor bestaan: 1. De onzekerheid bij de door het oorlogs geweld getroffenen omtrent de vergoeding van de geleden schade. 2. De ongewisse vooruitzichten van onze materiaalpositie. 3. De klacht, dat het verkrijgen van toe stemming voor het uitvoeren van een bouw werk veel romslomp vereischt, terwijl de kans op succes betrekkelijk gering zou zijn. Door een bevoegde instantie zijn gisteren deze klachten besproken. Allereerst dan de kwestie der schadever goeding. Te dezen aanzien bevestigde deze autoriteit ons bericht van gisteren, dat de desbetreffende verordening vermoedelijk in den loop van deze week zal worden gepubli ceerd. De materiaalpositie. Inderdaad bestaat er een zekere schaarschte aan materiaal. Deze is echter niet zoozeer een gevolg van gebrek aan grondstoffen dan wel van en overbelasting en diverse andere moeilijkheden bij de transportmidde len. De kwestie is niet, dat wij geen grondstoffen kunnen krijgen, maar de grondstoffen, die binnen ons be reik liggen, kunnen niet in voldoen de mate hierheen vervoerd worden. Onder de materialen, waaraan gebrek be staat, nemen hout, staal en betonijzer een eerste plaats in. Dit wordt nog geaccentu eerd door de omstandigheid, dat de geheele Nederlandsche bouwwereld is ingesteld op bepaalde maten, die vroeger kant en klaar werden ingevoerd. Voor hout bijvoorbeeld bestaat voornamelijk behoefte aan de lange en zware maten en aan hout op vaste lengte, dat voorheen uit Cecho Slovakije en Polen werd betrokken, doch waarvan de aanvoer op het oogenblik practisch stil staat. Men is thans aangewezen op maten „van kort tot lang", die uit Zweden en Finland komen. Men is thans bezig proeven te nemen om deze balken op verschilende lengten aan elkaar te lasschen, ten einde op deze wijze de bezwaren te oveiwinnen. Behelpenl Het komt er dus op aan, dat men moet tartchten zich te behelpen. In het algemeen kan gezegd worden, dat de vooruitzichten niet ongunstig zijn Indien men de materiaal- besparende voorschriften, welke de alge meen-gemachtigde heeft uitgevaardigd, in acht neemt, kan men er zeker van zijn, dat er in ons land nog voldoende hout aanwezig is om in snel tempo met den bouw voort te gaan tot het aanstaande voorjaar. En met re den mag verwacht worden, dat de aanvoer dan aanmerkelijk zal toenemen. In vele gevallen zal het echter noodzake lijk zijn, tot gebruikmaking yan vervangings materialen over te gaan. Op dit gebied is al veel meer bereikt dan men zoo over het al gemeen denkt en wanneer men de moeite neemt om te onderzoeken of bepaalde zaken van een schaarsch materiaal mogelijk ook vervangen kunnen worden, zal men vaak tot verrassende ontdekkingen komen. Enkele voorbeelden van materiaalbesparing mogen hier volgen: Lood voor waterleidingen: gebitumeerd ijzer. - Lood en zink voor dakbedekkingen: bitu- menproducten. Balklagen voor vloeren en plafonds: holle baksteenvloeren, betonbalken, cassettenpla- ten, gasbetonplaten. Houten vloeren.; gegoten vloeren (monoliet- vloeren), welke tegen geluid, vocht en warm te geisoleerd kunnen worden. Dakbeschot: houtvezelplaten. Binnenkort zal een kraan in den handel worden gebrachte waarbij messing (geelko per) zooveel mogelijk is vervangen door al liage. Ten aanzien van staal en betonijzer is de situatie inderdaad moeilijk. Niettemin bestaat gegronde hoop, dat wij ook in dit opzicht door de groot ste moeilijkheden heen geholpen zul len worden. Rompslomp? Hoe is nu de situatie ten opzichte van e klacht, at zoovele belemmerende bepalingen van administratieven aard de bouwers kop schuw maken? De cijfers geven op deze vraag een overduidelijk antwoord. Van het totale aantal aanvragen, dat over de maanden Augustus, September en Octo- ber bij het regeeringscomrnissariaat voor den wederopbouw is binnengekomen, is tusschen de 95 en 96 pre. goedgekeurd. Naar de geld bedragen, welke hiermee gemoeid waren, ge rekend is circa 80 procent goedgekeurd. Dat schikt dus nogaL Tenslotte nog nit: voor den wederopbouw en voor de functie van algemeen gemachtigde geldt wellicht meer dan voor wat of wie ook, dat het onpiogelijk is om iedereen tevre den te stellen. Toen de algemeen gemachtig de dit werk aanvatte, stapte hij midden in een volkomen chaos. Dat hij er na eenige Hollandsche vruchten vanwege de kwali teit prefereeren boven de Italiaansche. In 1939 werden aan de fruit- en groente veiling te Poeldijk 1.363.606 stuks perziken aangevoerd voor een waarde van f 72.144.35 In 1940 werden echter aan deze veiling 1.721.766 perziken aangevoerd welke f 89.405.49 opbrachten. Dit is dus een be langrijke vermeerdering. Onpleizierig avontuur van Bra- bantsche chauffeur. BRANDWEER BRENGT UITKOMST. De chauffeur van een groote Brabantsche truck had gistermiddag in de oude binnen stad van Amsterdam een bepaald onplei zierig avontuur. Dat hij als Brabander niet precies den weg in de hoofdstad wist, was een ver geeflijk geval erger was, dat den man in den tractor met een negen meter langen aanhangwagen zoo slecht de weg was ge wezen, dat hij met zijn vehikel op de oude walletjes van onze goede hoofdstad be landde. Ten einde op den Oudezijds Achterburg- wal niet op „dood spoor" te komen, nam hij de draai over de brug tusschen Korten en Langen Niezel. Eilacie, de vertegenwoor diger van het moderne goederenvervoer liep in deze hiervoor nietgebouwde omgeving vast, stevig als een muur. Truck en op legger zaten opeen onwrikbaar geklemd tusschen de brugleuning voor en een eer biedwaardige oude heerenhuisstoep achter. Geen manoeuvre was In staat wijziging in deze benarde positie te brengen. In zulke hopelooze gevallen pleegt een Amsterdammer de moederlijke hulp van de brandweer in te roepen. Zulks geschied de en weldra was deze met een redding wagen van de Nieuwe Achtergracht en een manschappenwagen van de kazerne aan de de Ruyterkade aanwezig De komst van de brandweer veroorzaakte een hausse onder de toch al niet geringe publieke belangstel ling en de vele stuurlui aan den wal waren overvloedig met hun goeden raad. Los koppelen ging niet, want daarvoor moeten tractor en lastwagen horizontaal staan, draaien was ook vergeefs. Optillen en rechtzetten het was me daar speel goed. Toch was dit de oplossing. De vij zels gingen onder den oplegger, zoodat de-, ze met den tractor in hetzelfde horizontale vlak kwam te liggen. Zoo kon ten langen leste de verbindingspen worden losgemaakt en beide deelen van het zeswielige voertuig ieder afzonderlijk over de brug worden geholpen. Toen het geval hereenigd was heeft de brandweer den chauffeur den goeden weg gewezen om uit de bcnauwenissen van het oude Amsterdam te geraken. Het oponthoud had vijf uur geduurd... ten slotte bleef de voldoening, dat alles zon der schade was afgeloopen. maanden in geslaagd is, hier orde in te scheppen, is een prestatie op zichzelf. Ir. Rin- gers staat open voor critiek en voor nieuwe ideeën. Indien in de praktijk moeilijkheden zouden opduiken, is men op het regeerings comrnissariaat voor den wederopbouw alles behalve formalistisch. Men kan er derhalve van overtuigd zijn, dat geen vrees behoeft te bestaan voor ambtelijke stroefheid.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1