Nieuwe aardschok in BOEKAREST Breezand een eigen bioscoop DEN HAAG eet centraal S0UTHAMPT0N moet bet ongelden Roemenië wordt niet meer veracht Drie Britscbe schepen getorpedeerd Als de exploitatie lukt, krijgt de gemeente aan huur en „vermakelijkheids"belasting geld in het laadje, door het verhuren van een gebouw, dat in de uren, waarin er bi oscoop zal zijn, anders „renteloos" zou staan. Maar er zijn belangrijker dingen dan geld en we gelooven dat die ook den door slag hebben gegeven bij het raadsbesluit. Zoo jong. als de zaak is, heeft ze toch al een geschiedenis, die we kort kunnen sa menvatten in: van het een kwam het ander. Toen de gymnastiekzaal gebouwd werd, rijpte de idee, de ruimte ook te benutten voor de vertooning van school-leerfilms. Daar werd meteen aan verbonden: dan is ook mogelijk aan land- of tuinbouworgani saties enz. gelegenheid te geven tot het ver- toonen van leerzame films over het vak en van het bedrijf, van zuivere cultureele films. En niemand zal daartegen natuurlijk be zwaren hebben, integendeel. Maar voor een filmvertooning komt zoo het een en ander kijken.- Er zijn toestellen noodig, ge plaatst in een goede brandvrije cabine, een doek, zitplaatsen, enz. Moesten die voor el ke gelegenheid gehuurd, gehaald en wegge bracht worden, dan zouden de kosten niet meevallen en van alle goede plannen mis schien nog niets terecht komen. En mede door deze moeilijkheden kwam men tot den volgenden stap en stelde het gemeentebestuur de gelegenheid open ook gewone bioscoopvoorstellingen te geven, ho pende daarmee den oorspronkelijken opzet (school- en cultureele films) veilig te stellen en tevens aan een grooter publiek een goeden dienst te bewijzen. De zaak werd degelijk aangepakt. De zaal met de groote openslaande deuren, die als nooddeuren kunnen dienen, leende zich er uitstekend voor, ook omdat ze gemakkelijk duister te maken is. Er is een geheel stee- nen ruimte buiten de zaal, die als cabine gebruikt wordt. Daarin worden twee toe stellen geplaatst, zoodat zonder onderbre king gedraaid kan worden. Extra verlich ting, noodverlichting, wordt aangebracht. De aparte ingang aan de Burg. Lovinkstraat geeft toegang zonder dat men iets met de rest van de school te maken behoeft te hebben. Er zijn W.C.'s, er is een kleedlo kaal, dat als garderobe dienst kan doen. Er zijn nieuwe, nikkel met blauwe"klapstoelen gekomen, die zoo worden vastgezet, dat, zij bij een eventueele plotselinge ontruiming den weg niet versperren en toch gemakkelijk weggeborgen kunnen worden om de zaal weer als gymnastiekzaal te kunnen gebrui ken. Er zijn echter we stipten het al even aan aan de combinatie gymnastiekzaal bioscoopzaal eenige practisch.e bezwaren ver bonden. Om die te overwinnen zal het pu bliek in hooge mate moeten medewerken. Een gymnastiekzaal moet, meer nog dan een ander schoollokaal, stofvrij zijn, omdat men door de gymnastische oefeningen vaak versneld, maar vooral ook dieper ademhaalt. Rooken is in de bioscoopzaal verboden, maar ook het zooveel mogelijk zindelijk houden van de lokaliteit wordt door de gemeente als eisch gesteld voor de exploitatie. Iedereen, die er prijs op stelt zoo dicht bij goede films te kunnen zien, zal daaraan mede moeien werken en natuurlijk ook van gymnastiektoestellen, die niet verwijderd kunnen worden, af moeten blijven. We kunnen er van op aan, dat de heer Kossen die de films vertoont, en zijn helpers alles in h^t werk zullen stellen om aan de ge stelde eischen van netheid en orde te vol doen, omdat daar de exploitatoe mee staat of valt. Niet alleen, omdat de gemeente an ders onherroepelijk de vergunning tot ge bruik zou intrekken, maar ook omdat als vast mag worden aangenomen, dat alleen wanneer iedereen met plezier naar de zaal zal gaan. omdat ook iedereen zich daar be hoorlijk gedraagt, exploitatie blijvend mo gelijk is. terwijl anders de zaak zeer spoe dig verloopt. Een andere, zeker niet,minder belangrijke factor voor een gunstige exploi tatie is natuurlijk: welke films vertoond zullen worden. Het gemeentebestuur, dat het publiek niet alleen een paar gezellige uurtjes wil bezorgen, maar ook een cultu reel belang wil dienen, zal toezien op het gehalte der films en de heer Kossen heeft een contract gesloten voor het beste wat te krijgen is: de nieuwste productie van l'.F.A., de productie 1910-41 en draait mogelijk ook Tobis-films. Zoo zal dus de volgende week de Bree- zander bioscoop voor het eerst, gaan draaien en nu dit feit vaststaat, willen we slechts wenschen, dat door aller medewerking, dus' van gemeentebestuur, van exploitant en van publiek, ook wérkelijk een cultureel belang gediend wordt. Een „nabeving." Zondagavond 19 uur 13 min. is in Boe karest opnieuw een aardschok waargeno men. Volgens inlichtingen van het Seismo logische instituut had de schok een kracht van tusschcn drie en vier Het epicentrum lag evenals dat \an de groote aardbeving van 10 November in het Vrantsj gebergte Geleerden zijn van meening, dat met een nabeving is geweest, zooals bij groote aard bevingen pleegt voor te komen, omdat de aardlagen ecnigen tijd noodig hebben om volledig tot rust te komen. Op weg naar hun werk verdronken Twee Amsterdammers door de duisternis misleid. Gisteren in den vroegen morgen zijn twee mannen, die op weg waren naar hun werk, door de duisternis misleid in de Eilands- erracht bij de nieuwe teertuinen te Amster dam geraakt. Voorbijgangers brachten den een en man op den kant, waar bleek, dat hü reeds overleden was. Toen liet licht was geworden, heeft men het. tweede lijk drijvende gevonden. Door den G.G. en G.D. zijn de stoffelijke resten naar het Binnengasthuis overgebracht* Het werd winter en de eerste enthousiaste beoefenaars van de schaatssport konden op ondergeloopen landerijen reeds hun hart ophalen (F0to P«x HollandJ 18.000 porties per dag uit dc centrale keukens. (Van onzen Haaqschen correspondent.) Er komen in Den Haag, naar wij verne men, drie centrale keukens, n.1. een op het terrein van het openbaar slachthuis, een bij het eGm. Electrisch Bedrijf en een in Scheveningen aan de Duinstraat, in de na- bjjheid van de visschershaven. Elke keuken krijgt een capaciteit van 6000 warme maal tijden per dag, zoodat dagelijks 18.000 por ties verstrekt zullen kunnen worden. De plaats van de keukens is zoo geko zen, omdat zij moeten kunnen beschikken over stoom, voor het koken van het eten. De'stoom wordt n.1. direct in het voedsei ge bracht, waartoe ketels gebouwd worden van 300 1., in iedere keuken vier. In die ketels wordt het eten in lagen gelegd, eerst aard appelen, clan een laag groente enz. Is de ke tel gevuld, dan wordt de stoom er in ge backt met een overdruk van 2/10 tot 3/10 atmosfeer, waarna de stoom er in blijft, totdat het eten gaar is. Het vleesch wordt apart gebraden op legerfornuizen en met de jus part opgediend. De mensclien, die eten komen halen, moe ten zelf vaatwerk meebrengen. Het keuken- personeel wordt zooveel mogelijk gekozen uit oorlogsinvaliden en lcger-wachtgelders. De chefkoks zijn natuurlijk vaklui. Er ko men in de drie keukens automatische aard appelschilmachines met een capaciteit van 1000 kg. aardappels elk per uur. Ook de groente wordt automatisch schoongemaakt. Iedereen zal eten uit de keukens kunnen krijgen, de prijzen zijn eenigermate pro gressief. Natuurlijk zullen zij, die eten ko men halen, vleeseh-, vet-, peulvruchten of andere bonnen moeten afgeven. Zaterdag 7 December wordt, met een voorstelling voor genoodigden, de gymnastiekzaal der nieuwe open bare school als bioscoopzaal in ge bruik genomen en nadien kan Bree zand en omgeving eiken Zaterdag- of Zondagavond en ook Zondagmiddag naar de eigen bioscoop. Schagen, Wieringen en Den Helder zijn onder de tegenwoordige omstandigheden voor een bioscoopbezoek wat al té ver af en nu de avonden zoo lang zijn en er geen of weinig ander vertier is, geven we onze nieu we bios een goede kans, temeer nu we hier zooveel gasten hebben die vooral op de vrije dagen van de week min of meer „met hun ziel ondex* de armen loopen". We zien dus ï'eéds in gedachten weldra velen op een der weekend-dagen naar de school stappen 'oni daar van hun filmpje te genieten. Naar de school! Ja dat vindt menigeen misschien nog wat vreemd. De school, of althans een deel er van, in ge bruik voor een publieke vermakelijkheid is iels, wat men ook elders niet zoo gauw aan zal treffen, omdat de geiheeiitebesturen zich niet gei-oepen gevoelden om genieentege- bouwen, die hun eigen bestemming hebben, ook voor andei'e zaken te exploitöeren of te iaten exploiteeren, tenminste niet voor een luchtig vermaak als de gewone bioscoop in den regel biedt. Een kerk is niet enkel een gebouw van hout en steen; een school is niet alleen maar een „leerfabriek". En het was dan oök daarom, dat iemand (buiten het onderwijs staande), over de plannen, om in de gymnastiekzaal der school publieke bioscoopvoorstellingen te gaan geven, als ooi-deel gaf: „Maar dat kan toch niet" en dit dan in de bedoeling van: „dat past toch niet bij elkaar." Intusschen het gemeentebestuur vond, dat het wèl kon en stapte over gevoelsargu menten heen, tilde er niet zoo zwaar aan, of zag voordeelen, die daar ruim tegenop wo gen. Dus gaan we de zaak van de andere zijde bezien. .Sinterklaasje, kom maar even bij ons aan", een kinderlijke uitnoodiging, welke St. Nicolaas niet afsloeg en die de jeugdige harten sneller deed kloppen van verwachtingen voor het groote feest (Foto Pax Holland) Duitsch weermachtherichf Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben, zooals xeeds gemeld is, sterke afdee lingen gevechtsvliegers in opeenvolgende golven de havenstad Southampton met bom men van het zwaarste kaliber aangevallen Er konden ruim 60 groote en talrijke kleine branden waai-genomen worden, die in dexx loop van den nacht tot een goote vlammen zee aaneen gx-oeiden. Een gi'oote eleetrische centrale werd getroffen. Aan de Testkade en in andere havenwijken stonden uitgesti'ek- te opslagplaatsen in vlammen. In denzelfden nacht en ovei'dag hebben zware en lichte gevechtsvliegtuigen boven Londen gevlogen en daar bommen geworpen Voor het. overige bleef de bedrijvigheid van de luchtmacht overdag beperkt tot verken ning en aanvallen van jagei-s, welke leid den tot verscheidene met succes bekx-oonde luchtgevechten. In den nacht van 1 op 2 December wer den de aanvallen óp Southampton en ande re steden voortgezet, terwijl ook in dezen nacht geen Britsche vliegtuigen in actie kwamen. Eerst in de ochtendschemering wierpen eenige van de Noordzee komende vliegtui gen bommen op woonwijken van 'n stad in het kustgebied, waardoor verscheidene bur gers gewond werden. Jachtvliegers hebben gisteren boven Zuid-Egelanti 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Duitsche toestellen gingen verloren. Italiaansch weermachfhericht Grieksche aanvallen afgeslagen In zijn weermachtbcricht no. 178 maakt het Ilaliaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het Gi'ieksche front zijn de hevige aanvallen van den vijand afgeslagen. De vijand die door onze tegenaanvallen tot zijn punten van uitgang werd teruggedreven, heeft zwai-e verliezen geleden, met name aan den rechtervleugel van het negende leger waar een aanval, die werd ingeleid door zware artillerie, door een geheel legercorps werd ondernomen. Aan het font van het elfde leger hebben zich bijzonder onder scheiden twee bataljons van de divisie Pus- teria en van de divisie Feri-aa. Aan het hoofd van het 47ste regiment infanterie is kolonel Trizio roemvol gesneuveld. Deta chementen cavallerie, die door onze Alpen jagers verrast wei'den, zijn in de pan ge hakt. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen op de verlaten gebieden van eenige eilanden der IJodecanesus. De aan vallen bleven zonder eenige uitwerking. In Oost Afrika hebben onze jagers een vliegtuig van het type Wellesley op het vliegveld van Ghedai-ef in brand geschoten. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Cassal, waarbij twee personen werden ge dood en vier gewond. Een vijandelijke ma chine is door het luchtdoelgeschut neerge haald. Ondere vijandelijke luchtaanvallen hebben plaats gehad op Burao, waar twee vrouwen gewond geraakten, alsmede op Assab en Metemma waar di-ie pei-sonen den dood vonden en 17 gewond werden. Echter niet door woorden zal het kunnen worden opgebouwd. Te Al'ba Julia is gistei'en de 22e verjaar dag- van de vereeniging van Transsylvanië met Roemenië gevierd in tegenwoordigheid van Antouescu en Tloria Sima, die voor ticrvjiAzenden het wo«>rd voerden. Horia Sima zette onder meer uiteen, wel ke oorzaken tot den tegenwoodigen toe stand hebben geleid: gebrek aan mannen met een groot verantwoordelijkheidsgevoel, geringschatting der volksrechten, misken ning van den strijd vaardigen geest der Transsylvaniërs. Generaal Antonescu herinnei'de aan zijn bezoeken aan Rome en Berlijn, waar hij de zaak van de komende Roemeensche generaties heefi bepleit en begrip hééft gevonden. Roemenië wordt niet meer ver acht en staat niet langer alleen. Het zal echter niet door woorden weer opgebouwd worden, maar door arbeid, geduld en vol harding. De staatsleider noodigde soldaten en legionnairs uit. zich onvoox-waardelijk ter beschikking van het vadei-l^nd te stel len en maande alle Roemenen tot eenheid De plechtigheden werden besloten met een groote troepenparade. Op 600 mijl van de Iersche kust. Radio-Mackay heeft radioberichten opge vangen, waaruit blijkt dat binnen 2% uur op 600 mijl van de Iersche Noordkust drie Britsche stoomschepen getorpedeerd, zijn. Het eerste is de 5448 ton metende Good- leigh, waarvan reeds melding is gemaakt. De naam van het tweede schip kon uit de moiseteekcns niet onlcijferd worden. Het schijnt een schip te zijn, dat zijn eerste reis maakte. Het derde schip is het vrachtschip Lady Glanely, 5497 ton groot. Papiervoorraden VERLOREN Papierfabriek door onbekenden oorzaak afgebrand, TACHTIG ARBEIDERS OP STRAAT. Door onbekende ooi-zaak is gisternacht omsti-eeks drie uur brand uitgebroken in de afdeeling cartonnage van de papierfa briek „De Hoop" te Eerbeek. Het gebouw is totaal uitgebrand; De motorspuit van „De Hoop" en de Vereenigde Papierfabrieken spoten aanvankelijk met twee stralen een massa water op de vlammen, die gevoed werden door de groote hoeveelheden papier Later assisteerden de motorspuiten uit' Die ren en Brummen, doch men kon niet voor komen, 'dat het geheele gebouw uitbrandde. Een groot aantal machines is door de vlam men vex-nield. Tachtig arbeiders worden door dezen bi-and werkloos. Het zal langen tijd duren, voordat de noodige herstellingen weer zullen zijn aangebracht, omdat de machines, welke hiervoor noodig zijn, uit het buitenland moeten betrokken worden. De schade is nog niet vastgesteld. De fa briek is op beurspolis verzekerd. Leidsche politie doet •goede vangst Dieven ingerekend. De Leidsche politie heeft een viertal man nen gearresteerd, die ervan worden ver dacht betrokken te zijn geweest bij een eeni ge weken geleden gepleegden diefstal in een manufacturenwinkel aan de Haarlem merstraat aldaar. Twee goede bekenden van de politie, de gebroedei-s S. hebben een bekentenis afge legd. De beide andere personen tx-aden be middelend op bij den verkoop van den buit. Bovendien hebben de gebroeders S. be kend in Den Haag een groote partij boter en Vet te hebben vei-duisterd. Vermoed wordt, dat dit tweetal bij nog meer dief stallen, den laatsten rijd gepleegd, besrokken is. Het onderzoek daarnaar wordt voortge zet. Voorts is de politie er in geslaagd den 21- jarigen D. H. uit Waddinxveen te arrestee ren, die de omgeving van Leiden en Gouda geruimen tijd onveilig heeft gemaakt door het stelen van «rijwielen. Een „technisch gilde' opgericht Samenwerking met N.V.V. en het agrarische front. Zondag is te Utrecht een oprïchtings bij eenkomst gehouden van het technische gil de in Nederland- Het aantal belangstellenden bedi'oeg on geveer 400 pei-sonen, onder wie zich vele bekende ingenieurs, M.T.S. gediplomeerden en vermaarde technici bevonden, terwijl schriftelijk een groot aantal toezeggingen tot toetreding binnen waren gekomen. Met het N.V.V. werd overeengekomen, dat de sociale belangen van de leden-werkne mers door de N.V.V. organisaties zullen worden behartigd. Op het gébied der volks huishouding zal samen woi-den gewerkt met het economisch en het agrarisch front. De heer Woudenberg, commissai-is van het N.V.V. belichtte de sociale zijde van het gilde en de plichten van alle technici. Het secretariaat werd gevestigd te Over- veen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8