van oorlogsschade Nederland 9W DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Frankrijk en het Poolsche legeroverschot gaat weer dansen ROOM VOOR ZIEREN De legionnaire politie ootboodeo Ernstig spoorweg ongeluk in Spanje Verduisteren 5.29 uur Geen Britsche vliegtuigen boven Wilhelmshaven ihuii vivhi i'(i h i Laan, III III M III Uitgave de» N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noerderkwortief" edige vergoeding Tot een bedrag van f 50.000 voor 100 °|o» daarboven voor 90 °J0 Molestverzekeraar grootendeels van zijn verplichtingen bevrijd Voor huisraad en lij f goed worden nog nadere regelingen ge troffen Het Verordeningenblad van gisteren bevat «n besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën betreffende de bijdragen van het rijk in de als "gevolg van het oorlogsgeweld geleden schade; Behalve voor huisraad en lijfgoed en voor gndere bijzondere gevallen, waarvoor spe ciale regelingen zullen worden getroffen, wordt de schade bepaald door het verschil tusschen de waarde van het goed voor en na beschadiging. Blijken in geval van herstel van het goed de herstellingskosten, na aftrek van een redelijk bedrag wegens de door het herstel verkregen vernieuwing of verbete ring, lager te zijn dan dit genoemde verschil, dan wordt het lagere bedrag als grondslag voor de schadeloosstelling genomen (art. 3.) De waarde van het goed wordt in den regel gesteld op de normale verkoopwaarde op 9 Mei 1940. Voor onroerende goederen, waarvan deze verkoopswaarde niet kan worden vastgesteld, alsmede voor bedrijfstoerustingen, geldt de boekwaarde, d.i. kostende prijs minus af schrijvingen (art. 4). Ditzelfde geldt voor de uitrusting van het bedrijf, als machines, toestellen, gereedschap pen etc. De boekwaarde wordt bepaald door van den kostenden prijs volgens goed koop- mansgebruik af te trekken de afschrijvings bedragen, die door den secretaris-generaal .van financiën zullen worden vastgesteld. De schade aan bedrijfs- en handelsvoorra den wordt vastgesteld op grondslag van den Inkoopsprijs, waarbij van ..abnormaal groote voorraden alleen de normale hoeveelheid in aanmerking komt en het overige wordt ver waarloosd (art. 5). DE ALDUS VASTGESTELDE SCHADE WORDT TOT EEN BEDRAG VAN f 50.000 VOOR 100 PCT. VERGOED, DAARBOVEN VOOR 90 PCT. (Art. 8). Voor huisraad en lijfgoederen zal de Ned. Staatscrt. een bijz. regeling vastgesteld door den secretaris-generaal van financiën, bevat ten. Deze regeling betreft in de eerste plaats de bijdragen in de geleden schade en ook waarborgen voor een goede besteding daar van. Voorzoover huisraad gebezigd werd in een bedrijf of bij de uitoefening van een beroep valt het onder de hierboven genoemde al- gemeene regels (art. 7). Ten slotte is den secretaris-generaal in arti kel 8 vrijheid gelaten om in bijzondere ge vallen schade en bijdrage op afwijkende wij le vast te stellen. Op de rijksbijdrage worden uit anderen hoofde ontvangen schadevergoeding a fonds perdu in mindering gebracht. Voor de molest- verzekering gelden bijzondere regelen. (Zie hieronder). de uitkeering. In den regel geschiedt de uitkeering van de bijdrage aan den eigenaar van het be schadigde goed. Indien deze een voorschot heeft van de stichting Rotterdam of van een provinciale stichting, wordt aan deze stich tingen uitbetaald. Iets dergelijks kan ge schieden op aanwijzing van den secretaris generaal, indien het Rijk of derden voor schotten verleend hebben (art. 10). De ontvangen uitkeeringen moeten in het algemeen voor herbouw, resp. hex*aanschaf- fing worden besteed. Het besluit stelt daar voor waarborgen. Bijdragen wegens scha de aan gebouwde onroerende goederen wor den niet aanstonds in geld uitbetaald, doch ingeschreven in een „grootboek voor den we deropbouw", totdat waarborgen voor een Juiste besteding zijn gegeven. De inschrij vingen zijn onvervreemdbaar en blijven bui ten faillissement. Zij dragen 4 pet. rente ge durende een bepaalde periode (art. 11), wel ke voor Rotterdam en Middelburg 5 jaar voor de overige gemeenten 3 jaar bedraagt. Hypotheekhouders hebben geen verhaal op de hoofdsom, gedeeltelijk wel op de rente, n.L tot ten hoogste deel daarvan. Na de rentedragende periode kan de inschrijving door den hypotheek houder worden verworven, indien de ingeschrevene dan nog niet met den herbouw is begonnen (art. 12). Het plan van herbouw behoeft de goed keuring van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Deze houdt rekening met de belangen van hypotheekhouders en an dere zakelijk gerechtigden (art. 14 e.v.) Molestverzekering De moleetvereekeraar te tot het bedrag der rijksbijdrage van zijn verplichtingen be vrijd. Hij kan reeds uitgekeerde bedragen deswege terugvorderen. Voor zoover <te «te- keering der molestverzekering de rijksbij drage overtreft, komt het meerdere den ver zekerde ten goede (art. 18 en 9). De verze kerde is van zijn verbintenis uit het verze keringscontract in zooverre bevrijd, als deze betrekking heeft op dat deel van de ver plichtingen van den verzekeraar, waarvan deze door de rijksbijdrage wordt bevrijd (art. 18 lid 2). Ten slotte bevat het besluit bepalingen Over de terugvordering van ten onrechte uit gekeerde bedragen. Ook wordt bepaald dat tot 50 pet. van de bijdrage kan worden af getrokken in geval van onjuiste schade-op- gave. Ter zake van toekenning en uitbetaling der bijdragen worden geen rechtsvorderin gen tegen den staat toegelaten. De stukken, opgemaakt ter uitvoering van het besluit, zijn vrij van zegel, registratie rechten en leges. Op schepen is dit besluit slechts van toe passing, voor zoover het betreft binnenvaar tuigen, veren, vaarbaar materieel en drij vende inrichtingen, dan wel door den secre taris-generaal van het departement van fi nancien aan te wijzen zeeschepen. 10.000 man in arbeidskampen. Hoewel de Poolsche vluchtelingenregee- ring in Frankrijk niet meer bestaat, aldus een United-Press-bericht uit Vichy, staat de Fransche regeering thans voor een probleem wat er moet gebeuren met de overblijfselen van het Poolsche leger in het onbezette ge bied. Deze bestaan uit duizenden Poolsche soldaten, die als speciale Poolsche eenheden tot de ineenstorting van den Franschen te genstand in het Fransche leger hebben ge streden. De Fransche regeering tracht thans deze menschen in drie divisies bijeen te brengen, ten einde hen den winter in ar beidskampen te laten doorbrengen, tot er gelegenheid zal zijn hen en hun officieren naar een der Fransche koloniën over te brengen. De officieren zijn in voor dit doel gerequireerde hotels onder dak gebracht en in hun levensonderhoud wordt vanwege het Roode Kruis voorzien. Tienduizend Poolsche soldaten zijn opgenomen in drie arbeidskam pen, bij Toulouse, bij Marseille en bij Le Puy, waar zij betaalde arbeid verrichten in den Franschen Landbouw. Dit gewezen Poolsche leger bestond voor het grootste deel uit mannen, die voor den oorlog als mijnwerkers in Noord-Frankrijk werkzaam waren. De meesten van hen wa ren jongelieden, die in Frankrijk zijn gebo ren en wier Poolsche ouders na het einde van den wereldoorlog op uitnoodiging van de Fransche regeering naar Frankrijk waren gekomen ter voorziening in de arbeids- schaarschte. Dansverbod opgeheven. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat het dansverbod van 5 December af zoowel voor de Neder- landsche bevolking als voor Duit- schers zal worden opgeheven. De opheffing geschiedt bij wijze van proef en zal, indien zich geen moeilijkheden voordoen, blijvend zijn Fiets- en zaklantaarns heden in orde VOETGANGERS ALLEEN BLAUW LICHT. In herinnerina ztf gebracht, dat he den, 4 December, de nieuwe eisohen voor koplichten van rijwielen ingaan. De alschermmiddelen gemerkt LL. B, voldoen aan de eischen. Anders; een spleet 3 cm breed en 4 mm hoog en een Iniieltje daarboven. Voetgangerslantaarns mogen alleen blauw licht vertoonen. Voor de win kels gaan de bepalingen 8 Dec. in. Alleen op bewijs van het distri butiekantoor. Voortaan zal room aan zieken uitsluitend tegen een door het distributiekantoor af gegeven bewijs worden Verstrekt, een soort gelijke regeling derhalve als reeds voor ex tra-rantsoenen van gedistribueerde levens middelen voor zieken bestaat. De genees- heeren zijn van deze regeling op de hoog te. Zij, die meenen voor de verstrek king van room in aanmerking te komen, dienen zich tot hun genees- heeren te wenden, door wiens bemid deling een bewijs kan worden ver kregen, dat door de plaatselijke dis tributiediensten wordt afgegeven. Indien een dergelijk bewijs is afgegeven, kan tegen inlevering daarvan aan den nor malen roomleverancier de op het bewijs vermelde hoeveelheid room worden verkre gen. Het bereiden van room en het afleveren daarvan aan zieken hetgeen dus slechts tegen overlegging van bedoeld bewijs kan geschieden mag uitsluitend geschieden door houders van een zgn. karnvergun- ning, die tevens in het bezit zijn van een vergunning tot het bereiden en afleveren van room voor zieken, afgegeven door de afd. zuivelcontrole der Nederlandsche zuivel centrale in de betreffende provincie. Room voor andere doeleinden kan niet beschikbaar worden gesteld. Nachtmis mag verschoven worden In verband met luchtbescher- mings- en verdnlsterlngsbepa- lingen. Paus Pius 12 heeft in een brief bepaald, dat in de gebieden, waarin luchtbescher- mings- en verduisteringsmaatregelen ge nomen' worden, dit jaar bij wijze van uit zondering de nachtmis van 24 December verschoven mag worden tot een tijdstip voor het invallen der duisternis. Roemenië De commandant van de Roemeensche le gionnaire beweginge Horia Sima, heeft de na de revolutie opgerichte legionnaire politie nu zij haar taak vervuld en het legionnaire regiem in de overgangsphase geholpen heeft, krachtens een verordening ontbonden. De le den van de politie zullen in de legionnaire organisaties worden ondergebracht. Alleen in Boekarest blijft een interne ordedienst. Verder heeft Horia Sima bepaald, dat alle organisaties onverwijld een onderzoek moe ten instellen naar de leden, die in de laatste drie maanden zijn ingeschreven en diegenen verwijderd moeten worden, die door hun ge drag bewezen hebben, dat zij geen legionnairs zijn. De leiders der organisaties wordt aange wezen, vooral te letten op diegenen, die hun gebrek aan legionnaire gezindheid willen doen schuilgaan achter een valsche heldhaf tigheid. Tenslotte heeft Horia Sima het dragen van het legionnaire hemd gedurende den werk tijd bij autoriteiten en tijdelijk, totdat een defintieve regeling tot stand is gekomen voor het geheele land verboden, behalve bij plechtige gelegenheden en voor hen," die in legionnairen dienst zijn. 53 dooden en ruim 60 gewonden Gisterochtend vroeg zijn bij het station Velilla del Ebro in Spanje de express- treinen uit Madrid en Barcelona op elkaar gereden. De locomotieven schoven in elkan der. verscheidene wagons werden vernield. De eerste amhulancetrein met slachtof fers van de spoorwegramp kwam te Sara- gossa aan met veertig dooden en zestig ge wonden. Het aantal dooden van het spoor wegongeluk bedraagt volgens de laatste be richten 53. dat der gewonden ligt boven de zestig." De oorzaak van het ongeluk is wellicht gelegen in vertraging van den express van Barcelona. Gewoonlijk passeeren de beide exprestreinen op dit traject elkaar op het station Puebla de Hij ar. Ten gevolge van de vertraging werd dit punt verplaatst naar Velilla de Ebro. Blijkbaar was de wisselstand verkeerd. De botsing geschiedde om half vijf 's mor gens. Voor zoover men thans heeft kunnen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 33 uur nagaan, is voor den express uit Madrid ten onrechte het sein op veilig gezet. De stopseinen van den baanwachter van Velil la konden den trein niet meer tot staan brengen, ofschoon de machinist de remmen nog aanzette. De trein uit Barcelona reed met groote kracht en volle snelheid om een vertraging van een half uur in te ha len. Een slaapwagon schoof over den baga gewagen heen, een wagon derde klasse sloeg om en een andere viel de helling van twee meter af in puin. De beide locomotie ven en een tender schoven in elkaar. On der de passagiers bevonden zich ook een priester, die den stervenden de laatste troost van de kerk reikte. De botsing geschiedde 51 k.m. ten Zuid oosten van Saragossa. Het station wordt door de Ebro van de plaats Velilla geschei den. Daardoor werden de reddingswerk zaamheden aanvankelijk zeer bemoeilijkt. De eerste hulp kon slechts door drie spoor- employe's verleend worden. Van vele gekwetsten is de toestand ern stig, daar hun wonden door de vorst erger geworden zijn. Men veronderstelt ook, dat de doodelijke afloop in een aantal geval len een gevolg van bevriezing is. De eerste hulptreinen kwamen pas en kele uren na het ongeluk aan. De koude bedroeg op het tijdstip van het ongeluk tien graden onder nul. Onder de dooden en gewonden bevindt zich ook een groot aantal soldaten, die met verlof naar Valladolid gingen. Van de 53 dooden heeft men er tot dusver 20 kunnen identificeeren. Oorspronkelijk zou het krachtvoeder voor het rundvee dezen winter niet voor Februari s verstrekt worden. Evenwel is thans vastgesteld, dat de veehouders reeds thans met het Intreden van den staltijd krachtvoeder zullen nmnrmn De veehouder kriioi hierbij een bepaalde hoeveelheid toegemeten, welke hij neer goeddunken onder zijn ontvangen, urn veenovw w k—(Foto Pax-HoHend) Londen heeft op 2 December officieel door Reuter laten melden, dat Britsche vlieg tuigen in den nacht van Zondag op Maan dag met succes Wilhelmshavcn gebombar deerd en branden en ontploffing veroor zaakt hebben. Hiertegenover wordt van Duitsche zijde, volgens D.N.B., geconsta teerd, dat dien nacht geen Britsch vliegtuig boven Wilhelmshaven of in de omgeving dezer stad geweest is. Dientengevolge is er ook geen enkele Britsche bom op de ma rinewerf aldaar, op fabrieksgebouwen of stadsdeelen gevallen. Wel hebben de En gelschen gebruik makend van de ochtend schemering, Maandagmorgen vroeg de 50 kilometer meer Noordoostwaarts gelegen stad Cuxhaven, tot doel genomen en aldaar eenige bommen uitgeworpen. Uit deze fei ten blijkt, dat het den Engelschen niet ge lukt is om 't door hen gestelde doei t.w. Wil helmshaven te vinden, om niet te spreken van bombardeeren. Daarom moet het bom bardement op de volkomen onbeteekenen- de stad Cuxhaven beschouwd worden als het resultaat der mislukte oriënteering door de RA.F. Deze omstandigheid, zoo wordt van Duit sche zijde verklaard, toont duidelijk het onderscheid aan tusschen hetgeen de En gelschen willen en wat zij kunnen. Zoo kan dus thans niemand meer zich erover ver bazen, dat de beweringen der Engelschen over bombardementen op militaire doelen in Duitschland zich in werkelijkheid nog steeds ontpopt hebben als lukrake bombar dementen op groote steden, in zoover de Britten deze althans gevonden hebben. Een nieuw model stratosfeervliegtuig Zonder motor en zonder propeller (Van onzen V.P.B.-correspondent) De Italiaansche vliegerofficier Mario Ber- nardi heeft de gouden medaille gekregen voor een vlucht, die hij met een stratosfeer vliegtuig heeft volbracht. Dit vliegtuig is van ongekend model. Het is de uitvinding van een zekeren ingenieur Campini. Ora verschillende redenen wordt over het mo del niet veel medegedeeld, maar wel wordt gezegd, dat het vliegtuig geen propeller en geen motor bezit, van metaal is en door het uitstooten van vloeibare gassen wordt voortbewogen. Het beteekent, volgens de verklaring van deskundigen, een omwen teling in den vliegtuigbouw. Het is waar schijnlijk, dat door middel van dit nieuwe model een geregeld luchtverkeer in de stratosfeer mogelijk zal zijn. BROODTEKORT OP MARTENIQUE. Uit Fort de France (Martinique) wordt ge meld, dat er op het eiland sinds vijf dagen een tekort aan brood is, waardoor een on rustige stemming onder de bevolking is ont staan en eenige bakkerijen bestormd zijn. Militairen hebben de orde hersteld. De brood- schaarschte is een gevolg van 't feit, dat de verwachte zendingen meel uit de Ver. Staten »iet zijn aangekomen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1