zet Fransche regeering de zaak reclit Z Baron A. Röell herdacht Meer wasch op de zeepbon AVONTUUR VAN BREDA'SCH GEZIN Pogingen tot toenadering Gebrek aan scheepsruimte voor Argentinië De aanval'en op Brisfol PLECHTIGE ZITTING VAN PROVINCIALE STATEN. Gistermorgen kwamen de Provinciale Sta ten van Noord-Holland, onder leiding van den waarnemend Commissaris, Mr. J. B. Bomans, bijeen. Aanwezig waren o.a. de oud-griffier der Staten, mr. S. H. Vening Meinesz, vele hooge ambtenaren en hoof den der provinciale bedrijven. Na de ope ning der vergadering werden mevouw Röell en eenige andere familieleden van den ontslapen Commissaris binnengeleid, mr. Bomans hield daarna een herdenkings rede. Hij zei-de o.a.: Nu het onherstelbare geschied is aan hem. gelijk het ons allen geschieden zal, is het de eenige troost, die wij u, mevrouw Röell, kunnen geven, dat de Almachtige hem een zachten dood heeft gegeven, na een lang, nuttig en schitterend leven. Spr. releveerde baron Röcll's noes ten arbeid, zijn plichtsbetrachting. zijn groote liefde voor Noord-Holland en zijn trouw aan Nederland. Wij hebben den Commissaris in het be gin van dit jaar hartelijk gehuldigd, toen hij 25 jaar Commissaris was in dit ge west, Nog geen 25 weken was hij daarna Commissaris der provincie, maar deze laat ste 25 -weken hebben de kroon gezet op de 25 jaren. Her machtige werk is heldhaftig glorierijk volbracht. Op 16 Januari is zijn marmeren borstbeeld in dit gebouw ont huld. Wij hebben echter geen marmer noodig om ons zijn fiere, krachtige per soonlijkheid steeds voor oogen te stellen. Zijn beeld leeft in ons hart. en zal ons tot voorbeeld strekken in onze daden. Als oudste lid in jaren sprak hierna de heer E. Luden. die namens de Provinciale Staten en namens de provincie het huiten- gewoon sroote verlies memoreerde, dat de geheele provincie door het heengaan van •baron Röell heeft geleden. Snr. herinnerde aan de woorden, welke de Commissaris in de vergadering van 18 Juni gesprokén had en waarin hij een beroep deed op aller medewerking onder de wereldschokkende gebeurtenissen, waaronder wij toen ver keerden. Hij herdacht de gevallenen in den strijd met de woorden van den Psalmist „Leer ons onze dagen tellen, opdat wij een wijs hart bekomen." Niemand kon hevroe den. aldus spr. dat zoo kort daarna deze woorden van den psalmist op hem be trekking zouden hebben. Tof het. laatste oogenblik van zijn welbesteed leven beeft hij gearbeid voor het welzijn van het al gemeen en voor het .heil van de provincie. Zijn gemis zal vooral onder de moeilijke omstandigheden, waaronder land en vol li verkeeren. dagelijks worden ervaren. Hij die deze taak waarneemt, die heltl zal op volgen. draagt een zwanen last. Tenslotte zeide spr.. dat het hem een diepgevoelde behoefte was, hulde aan den overledene te brengen en tevens innige deelneming te betuigen aan hen. die hij achterliet. Wij zullen, met hen, zijn gedachtenis in hooge eere houden. Van 8 op»20 kilo. Het zou in de bedoeling liggen met ingang van 7 December e.k. de hoeveelheid wasch- goed voor welke men een zeepbon aan de wasschprij behoort te geven, te verhoogen Vermoedelijk zal men aldus de Tel. 20 inplaats van S kilo mogen geven. Zeven maand?n rondgezworven; met houthakken den kost ver. diend. Na bijna zeven maanden zijn gisteravond nog drie Bredanaars van de evacuatie terug gekeerd. Het waren de beer Th. Couwenberg, gepensionneerd kapitein van het tndisch le ger, met mevrouw Couwenberg en hun doch ter, leerlinge van het Stedelijk Gymnasium. Ook dit drietal was op den fatalen eersten Pinksterdag uit Breda vertrokken en tenslot te terecht gekomen' in het kleine plaatsje Sentin, in het uiterste Zuiden van Frankrijk. Vele maanden hebben zij'daar vorble- ven, onkundig hoe het in het vader land was en geen kans ziende om naar Nederland terug te keeren. Aan-, vankelijk leefde de familie van het meegenomen geld, doch dit was na tuurlijk niet op zulk oen lang ver blijf berekend, zoodat men naar mid delen omzag om op een of andere wij ze in eigen onderhoud te voorzien. De boerenfamilie, waar de heer en me vrouw Couwenberg met bun dochter onder dak hadden gevonden, was bereid dc drie Nederlanders te onderhouden wanneer dezen meehielpen houthakken in dc Pyreneeën. Van dit aanbod werd een dankbaar gebruik gemaakt, meldt de Tel., en zoo trok men iede- ren morgen vroeg de bergen in, om boomen te vellen, deze met zware kettingen naar be neden te trekken en daar verder te zagen en te kloven. Ruim vier en een halve maand heeft men dij volgehouden, tot zich drie weken geleden de mogelijkheid voordeed in Noordelijke rich ting via Toulon naar Perpignan te vertrek ken, van waar met twee Nederlandsche autobussen verder gereisd kon worden, eerst naar Touluuse en later naar La Palissada waar zich door omstandigheden een opont houd van zeventien dagen voordeed. Van La Palissada werden met de ambulancebusscn eerst zieke Nederlanders uit Zwitserland opgehaald en zoo duurde het nog zeventien! dagen voor definitief de reis naar Nederland kon beginnen. Gisteravond arriveerde de ambulance- autobus met 65 Nederlanders, onder wie twee ernstige zieken, te Breda. De familie Couwenberg was -onder hen de eenige Bre- dasche. Zij moest hier baar intrek nemen bij kennissen, daar juist twee weken geleden een broer van den heer Couwenberg de meu belen in een meubelbcwaarplaat§ had laten opslaan. Een persgesprek met den rijkscommissaris Dc rijkscommissaris voor Nederland. Rijksminister Seyss-Inquart, heeft in een gesprek met een verslaggever van de „Voel Iuscher Beobaehter" zijn standpunt weer gegeven ten aanzien van verschillende vraagstukken in Nederland. Hierin verklaarde de Rijkscommissaris, o.a.: de werkloosheid in Nederland was bui tengewoon groot en bedroeg rond 500.000, van wie ruim 200.000 niet geteld en gere gistreerd waren. Destijds bevonden zich daar van nog 100.000 in het Nederlandsche le ger. Thans zijn er nog slechts 1S5.000 werk- loozen, van wie de helft niet voor arbeid geschikt is. In deze cijfers zijn zelfs dc ont slagen krijgsgevangenen meegerekend. Door onze 'bemiddeling hebben 80.000 arbeiders werk in Duitscliland gevonden. Het vraag stuk van de werkloosheid is Opgelost. Men kan zelfs zeggen dat er in sommige vak groepen nog nooit zoo weinig werkeloozen geweest zijn als thans. De belangrijkste taak was het herstel van de verkeerswegen, de bruggen en de ver sperde waterwegen, waarover vroeger meer dan tweederde van het geheele goederenver keer ging. Voor het najaar is bét ons gelukt dit doel te bereiken. De nieuwe toestand heeft uiteraard ge weldige wijzigingen meegebracht. Uit een vrijhandelsland van zeer liberaal karakter, uit-een economisch gebied dat bet oog op de landen overzee gericht houdt, ontstaat een land met geleide economie, dat zich moet inschakelen in de economie, van het Európeesche vasteland. Ondanks de inspan ningen door den tegenwoordigen toestand, zijn de financiën eh de valuta v. Nederland volkomen in orde' gebracht. Dat Nederland ook in de toekomst met het Duitsche rijk zal samengaan, is in genuanceerden aan drang de overtuiging van bijna alle voor aanstaande politieke kringen. Diesetautomobielen ombouwen! GASOLIE NIET MEER BESCHIK BAAR. BENZINE BLIJFT EVEN- EENS SCHAARSCH. Zij, die gebruik maken van Dieselautomo bielen, zullen er rekening méde te houden hebben, dat slechts bij hooge uitzondering gasolie zal kunnen worden toegewezen als motorbrandstof. De huidige gasolie-situatie maakt het zelfs noodig. er op te rekenen, dat binnen afzicn- baren tijd slechts zeer weinig gasoüe voor het niotorwpgverkeer verkrijgbaar zal zijn. Be langhebbenden wordt derhalve aangeraden motorrijtuigen, waarvoor gasolie als motor brandstof moet worden gebruikt, zoo spoe dig mogelijk te vervangen door materiaal, waarvoor een andere motorbrandstof ge schikt is, of hun materiaal tot dit doel óm te bouwen. De benzine-situatie makt het ongewenscht de vervanging te doen geschieden door mo torrijtuigen, waarvoor benzine als motor brandstof moet worden gebruikt. In dit verband wordt de aandacht geves tigd op de mogelijkheid tot het geschikt ma ken van de betrokken motorrijtuigen voor het gebruik en de montage van gasgeneratoren hout-, kolen- en turfgeneratoren, alsmede lichtgasinstallaties). De rijksinspecteurs van het verkeer staan ten dienste van belang hebbenden voor het verstrekken van inlich tingen. DOOR KOLENDAMP OMGEKOMEN TRAGISCH GEVAL IN DEN HAAG In een woning aan de Jansteenstraat 53 te 's-Gravenhage heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een 38-jarige mofeder en haar negenjarig zoontje het leven heeft gekost. Zaterdagavond was de bewoonster, mej. K. van der V., met haar beide zoontjes, an 11 cn 9 jaar, die bij haar op de kamer sliepen bijtijds naar bed gegaan. In het ertrek brandde een vrij primitief kolen- kacheltje. Toen Zondagochtend de moeder n de elfjarige jongen even wakker waren, heeft deze op verzoek van dc moeder de schuif van de kachel dichtgegaan. Beiden gingen vervolgens weder slapen. Eerst "gisteren-(Dinsdag)middag te on'ge- eer vier uur ontwaakte de oudste jongen. Hij bemerkte toen dat zijn moeder en zijn broertje geen enkel teeken van leven meer gaven. Bux-en waarschuwden den geneeskundi gen dienst, die ten spoedigste in de woning erscheen, doch slechts kon eonstateeren, lat moeder en kind den dood door kolen dampvergiftiging hadden gevonden. In het kacheltje was geen vuur meer aanwezig. Het. elfjarig zoontje, dat de kolendamp vergiftiging blijkbaar zonder schade voor zijn lichaam heeft doorstaan, is bij familie opgenomen. DE VOGEL GEVLOGEN. Uit de wachtzaal van het recht bankgebouw gebroken. Gisteren moest voor de rechtbank te Ara- hem de 51-jarige los-arbeider A. D. K. terecht taan. Hij was enkele oogenblikken voor den aanvang van de zitting, in de wachtzaal ge bracht om zijn beurt af te wachten. Toen zijn zaak werd afgeroepen, deed de veldwachter de verrassende ontdekking, dat de zaal leeg as. De man had een ruit stuk geslagen en was door de tralies naar bu'tcn geklommen. Opsporing bleef zonder resultaat. De straf zaak is voor onbepaalden tijd aangehouden. De incidenten in Thailand JAPAN VOLGT IN SPANNING DE GEBEURTENISSEN. In Vichv is gisteren het volgende com muniqué uitgegeven: Zekere buitenlandsche a sentschappen hebben berichten gepubliceerd over inci denten. die zich zouden hebben voorgedaan op verschillende punten aan de grens tus- schcn Indochina en Thailand. In liet bij zonder hebben zij beweerd, dat Tbailand- sche strijdkrachten drie districten in de streek van Ananya hebben - bezet, dat Fransche vliegtuigen een Thailandschc stad zouden hebben gebombardeerd en dat an dere vliegtuigen door de Thailandsche ar tillerie zijn neergeschoten. Officieel wordt verklaard, dat deze bewe ringen van tendentieuze herkomst zijn en in strijd met de waarheid. Integendeel heb ben de Thailanders sedert 27 November wa re aanslagen op Indochina ten uitvoer ge legd. De Indochinecsche plaatsjes Thakhct en Savannakhet zijn viermaal gebombardeerd. Op 27 en 29 November en op 1 en 2 Decem ber. De Fransche autoriteiten hebben alle nooditre maatregelen genomen om de instand houding der orde aan de grens te verzeke ren, Japan ziet argwanend toe. Naar aanleiding van de berichten over hotsingen in het grensgebied tusschen Thailand en Fransch-Indp-China, schrijft de Jomioeri Sjimbocn, dat de toestand daar steeds érnstiger wordt en dat dit Japan niet koud kan laten. Tegenover het Japan- schc streven naar een gepacificeerd groot- Aziatisch gebied staan de Engelsch-Ame- riknnnsche kuiperijen in Thailand, dat wordt opgezet tot steeds verder strekkende i ff hen aan Franseh-Jndo-China. De autoriteiten van Fransch Indochina hebben, naar in Shanghai gemeld wordt, behalve de sluiting van de grens tusschen Indochina en Thailand wegens het voort duren van de vijandelijkheden, ook het ver trek gelast van de Fransche gezinnen uit het grensgebied. Volgens in Hanoi ontvan gen berichten hebben Thailandschc vlieg tuigen weer de Indocbineesche grensstad Thakhek gebombardeerd. Slecht weer in Joego-Slavië Zware sneeuwval en hoog water richten verwoestingen aan. Uit alle deelen van Zuidslavië komen nieuwe berichten over storm en slecht weer. Tijdens een hevigen sneeuwstorm zijn een Zuidslavisch zeilschip en de Italiaanschc stoomboot Kopodistrija gestrand. Dc opva renden van beide schepen zijn gered. Tengevolge van den zvvaren sneeuwval en van sneeuwverstuivingen is het autobus ver keer op de meeste trajecten in Bosnië, Mon tenegro en Zuid Servië gestaakt. Op den weg tusschen Monastir cn Resan bleven twee postomnibussen in de sneeuw steken. Pas na 10 uur konden zij bevrijd worden. In Noord-Bosnië, dat door hoog water ge teisterd wordt, heeft de koude ernstige ge volgen gehad. Volgens de Vreme zijn in het district Bresjko meer dan 1000 huizen ge heel vernield cn 2000 andere onbewoonbaar geworden. Doordat vele waterputtëft zijn bedorven door doode visch en binnengedron gen rivierwater, neemt het gevaar voor be smettelijke ziekten in dit gebied toe, te meer daar de bevolking den nacht moet door brengen in barakken cn hooischuren. ZOO NOODIG ZAL TURKIJE VECHTEN Waarom ls niet duidelijk De Turksche pers komt weer terug op het dagelijksclie thema, waarbij zij schrijft, dat liet Turksche volk den vrede wil be houden en geen voornemens heeft om aan te vallen, maar bereid is te vechten, wan neer het mocht worden bedreigd en aan gevallen. De bladen hoedon er zich voor een definitie te geven van deze bedreigin gen, die niet bestaan of alleen bestaan irx de bedoelingen van de Engelsche agenten, die het Turksche patriotisme aanwakkeren in de hoop, dat cr een vonk zal ontsprin gen, die de brand van het Európeesche conflict zal vergrooten. Amsterdamscbe effectenbeurs Kalme handel. Goed prijshon dende locale markt. Amerika nen meercndeels iets hooger. - Nederlandsche beleggingen stil OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. 1011/4 OOM» 101% l.k. 101 7/lfi 90 7/10 101 7/16 .85%-861/16 8515/16-8513/1* SG% 80 83% 83% Nederland 19-40 I 4 Nederland 1940 11 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3i/2 Oost Tndië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr h '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GSM. LEENINGEN. 83% i A'dam '37 I 3% 's Grav. 37 1 3% N. Holï. '38 3 N.-Hoil. '38 II (31/2) R'dam '37 I III 3% Z.-Hoiland 1937 3 83% 91% 81 1/16 80 9/10 HYPOTHEEKBANKEN. Ncd. Hyp.b. Veendam 3% 92% K>/2 Roemeenscbe kerk acbfer legionoaire beweging De Heilige Synode der Roemeenscbe Or thodoxe kerk beeft over de gisterochtend ge houden bijeenkomst een lang communiqué ge publiceert!, waarin zij de legionnaire staats leiding van haar hulp verzekert en alle ge- loovigen aanmaant, de broederschap, disci pline en orde te bewaren. Honoariie- Joco-Sla vië In een hoofdartikel schrijft het Joegosla vische blad „Vreme". dat Joegoslavië met begrip den nationalen cn economischen we deropbouw van Hongarije volgt, daar hel van meening is. dat een stex-k Hongarije een onmisbare voorwaarde is voor de hand having van den vréde in den Zuid-Oostelij- ken sector van Europa. De bevolkingen van Zuid-Enropa zijn vastbesloten geen avonturen te ondernemen maar zij moeten sterk zijn. eensgezind en bereid tot samenwerking. Joegoslavië en Hongarije beantwoorden hieraan. Het blad schrijft verder, dat het oogenblik moeilijk is en delicaat, maar dat het mo ment van den wederopbouw niet ver meer is. De landen, die hun krachten zullen we ten te behouden voor de toekomst, zullen elementen van het eerste belang zijn ip den continentalen wederopbouw. Samenwerking tusschen Belgrado en Boe dapest beteekent. dat beide landen tezamen een nieuwe Európeesche periode ingaan met ongeschonden krachten. Stcfani meldt voort uit Belgrado dat men gelooft, dat de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zeer bin nenkort een bezoek zal brengen aan Bel grado. Het bezoek zou den nadruk leggen op de betrekkingen van goede nabuurschap tus schen Belgrado en Boedapest en de gelegen beid bieden voor een bespreking van den algenieenen toestand op den Balkan in verband met de nieuwe Európeesche orde. Deze bespreking zal te belangwekkender zijn, aangezien Hongarije is toegetreden tot bet dnemogendbedenpact. Vleeschexport in gevaar. Nadat reeds enkele dagen geleden de Ame- rikaansche kamer van koophandel in Buenos Aires in verband met het catastrophaal ge brek aan scheepsruimte voor de verzending van Argentijnsche goederen een beroep op New York beeft gedaan, is thans ook de bond van Argentijnsche veeteelers overgegaan tot stappen bij den minister van landbouw, Vi- dela. De bond wijst er op, dat. de export, van bevroren vleesch naar het zuiden van Argen tinië tengevolge van de tonnageschaarschte zeer in gevaar is gekomen. Vroeger liepen de Engelsche schepen de havens aan de Zuid kust van het land aan. Tengevolge van den ooi-log is het verkeer der Britsche vleesch- schepen gestaakt, waardoor het levensmidde lentransport naar het zuiden bijna geheel ge staakt is. Heele stadswijken in brand. Omtrent de aanvallen op Bristol- gister nacht verneemt bot D.N.B. nader, dat. gedu rende vijf uur in- achtereen volgen/Ie aanval len de Duitsche gevechtsvliegtuigen onder weg waren oni hommen van allerlei kaliber uit te werpen. Geheele stadswijken stonden in brand en verlichtten den geheelen narh- telïjken hemel. Een geverh'smaehinp. die bestuurd word door een bijzonder Hinken' eersten luitenant, maakte zich los uit baar formatie en daalde laag neer om het effect der treffers waar te nemen. Mij kon ondub belzinnig epn' reeks branden waarnemen, waarvan sommige eerr omvang hadden van omstreeks een vierkanten kilome'er. Heele reeksen branden trokken door stad en ba- ven. De Duitsche vliegtuigen keerden zon der verliezen terug. Import van vruchten in Engeland stopgezet Ook met spek en vleesch moet zuinig gedaan worden. De Engelsche minister van voedselvoorzie ning, Lord Woolton, heeft gistermiddag naar uit Londen gemeld wordt een rede gehouden over dc aanslaande maatx-egelcn op voedinggebied. De minister kondigde aan dat men zich het komende jaar in Engeland nog verder moet beperken. Deze beperkingen hebben betrekking op eieren, voorts op den invoer van vruchten, bacon en vleesch. De Engelsche schepen, zoo zei Lord Woolton, hebben wel wat helangrijkers te doen clan in de haven te liggen en op de verlading van vruchten te wachten. Turken wisten raad met spoorwagens Maar de reqeerinq ook. De nieuwe minister voor het verkeerswe zen. Dsjevdel Kerinx Inceday, heeft bij een controle op de spoorwegen vastgesteld, dat ruim 709 goederenwagens op zijsporen wa ren geschoven en daar als woningen dienst deden. Dc minister heeft terstond bevel ge geven, dat de wagens ontruimd moeten worden en in orde moeten worden "gebracht, aangezien zij dringend noodig zijn bij bet bestaande gebrek aan wagens bij de Turk sche spoorwegen. CHURCHILL BIJ KONING GEORGE. De Britsche premier, Churchill, is gisteren in het Buekinghatn Palace dpor den Ko ning in gehoor ontvangen. EEN MAHARADJA GEARRESTEERD. Volgens een Engelsch radiobericht is de Maliaradja van Opalacharia gearresteerd en tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Redenen werden niet opgegeven. Moedige k'eioe Ifaliaanscbe Eerst haar broertjes gered. Een officieel bulletin van de Italiaansche lictorenjetied maakt met lof melding van het moedige gedrag van een meisje uit Ye- rona. die in het gelaat was gewond door scherven van hommen, die door Engelschcn waren uitgeworpen. Ondanks haar ver wondingen droeg zij er eerst zorg voor. dat haar broertjes in veiligheid waren gebracht, voordat zij er aan dacht zichzelf te ver zorgen. Tengevolge van de verwondingen heeft zij het licht harer oogen verloren. INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 1753,4 Ned. Ind. Handelsb. A 129% 130 Ned. Handel Mij. c. v. A 110% 118 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. Calvé Delft c v. A. Centr. Suiker Mij. Fokker g. A. Lever Bros en Unilever cv.A 130-128% 1283/-120% 31 i% 310 11334-112% 80 190 196% 183 1S3 Ned. Ford Philips G B.v.A. Philips pref. A Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 203%201 206204$ 143 Am. Sm. en Ref. c.A. Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A. 2934—29% 29%-29 7/16 46 45% 81%—rS0% 8182$ 53% 53 1/16 38—371/16 37%37V North. Am. Aviation c.v.A. 18% 18% 4? Rep. Steel c.v. A. 24 15/10-24% n c ct 1 21 13/16-253/16 U. S. Steel c.v. A. 6S%-66% 66%-6S£ petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsrhe Petr. g. A. Kon. Petr. Bnitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 238% 241% 263-257 260%-2G5 12%-12%" 12%-127/16 111/16-10 15/16 10%-111/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 115-113 114-115 Java China-Japanlijn A. 148-144% 147%-148% Kon. Ned. Sfoomb. Mij. nat bez. v. A 149%-148 151-152 Kon. Paketvaart A. 226 230 Ned Srheepv. Unie A. 171-167 169-170 Rott. Llnvd A. 138-137 139 Stoomv Mij Nederland A 140 142% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 440-435 430-441 Javasche Cultuur 264 268 NIS IJ. 252 260 Ver. Vorsten!. Cult. 126%-125% 12534-12414 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 190 189 Oeli Mij c. v. A. 261-264 204-266 Senembah 204 200 RUBBER-ONDERNEMINGEN Amsterd Rubber 279-274 275-277 Randar Rubber Mij. A. 19434 196 Deli Batavia Mij. A. 201 20S% Koersen Nederlandsch c'earinginstituut Koersen voor stortingen op 4 December '40J Reiehsmarken 75.36: Belga's 30 1432: Zwit sersche Francs 43.56: Lires 9 87: Deensche Kronen 36 40: Zweedsrhe Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. Britsche kruiser door duikboot beschadigd De onderzeeër Tembien, die in den nacht van 27 op 28 November ten westen van Malta op den uitkijk lag, bemerkte drie schei pen, een groot en twee kleinei'e, die met gei ringe snelheid naar het noorden voeren. De Italiaansche duikboot naderde tot op twee» honderd meter en schoot op het grootste schip een kruiser twee torpedo's af, die het doel bereikten en een ontploffing veroorzaakterf, welke duidelijk aan boord an den onderzeeër gehoord werd. De Tembien, die ondergedoken was. werd gedurende korten tijd door bommen achter olgd. Met de luisterapparafen van den onder zeeër constateerde men, dat inen naderhand in plaats van.het geluid van drie schroeven slechts dat van twee schepen vernam.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2