NIEUWE POLDERS Uitkomsten der kleine boerenbedrijven geen wingewest 't oude land voor De voorbeeldbedrijfjes in 1938-1939 fet» Jac.iekMr. CADEAUX Woensdag 4 December 1940 Tweede blad Wie zich aan de Wieringermeer spiegelt... (Van onzen Amsterdamschen correspondent). De Wieringermeer schijnt een onuit puttelijke studiebron, vooral nu zij hij de aanstaande drooglegging van den N.O. Polder als voorbeeld dienst doet. In een belangwekkende socio grafische studie, waarop hij eenige dagen geleden den graad van doc tor in de letteren en wijsbegeerte verkreeg, wijst de heer G. B. W. Huizinga er op. dat de Wieringer meer geen „wingewest" is gebleken voor de randgebieden en waarschuwt de bewoners der randgebieden van den N.O. Polder voor het koesteren van dergelijke illusies t.o.v. dezen polder, van welker stichting hij slechts een bescheiden opleving der grensgemeenten verwacht. De schrijver maakt een vergelijking tus- schen Lemmer en Medemblik, of liever, hij praat na. in hoeverre Medemblik. het eens met de Wieringermeer zoo nauw verbonden brok randgebied, geprofiteerd heeft van het nieuwe buurland, om vervolgens daarop zijn verwachtingen voor Lemmer te basee ren. Uitvoerig beschrijft de heer Huizinga de veranderingen, die de Wieringermeer in Westrfrieslands oudste stad heeft teweeg ge bracht: verlossing uit haar isolement, wijzi ging in bevolkingstoename en -structuur, achteruitgang visscherij. doch stijging on-. brengst havengelden, stichting grondbedrijf, huizenbouw veranderde politieke en gods dienstige verhoudingen, enz. Zeer belangrijk achtten wiï 's schrijvers conclusies t.a.v. het lot van den middenstand en wij willen deze hier dan ook laten volgen. Tijdens de drooglegging beleefde de mid denstand van Medemblik. eertijds even dood als de stad zelf wel degelijk een opleving, door de vestiging van arbeiders en ambte naren. do z.g.n. Zuiderzeewerkers. Een door schr, gehouden en au te onder de winkeliers geeft echter over den invloed der Meer nó het. beëindigen der inpoldering, oen geheel ander beeld. Tn 1019 dacht Medemblik. blij kens een uitlating van den toenmaligen burgemeester .T. Winkel, dat de bewoners van Wieringermeer allicht pp zïin gemeente zonden ziin aangewezen am er afzetgebied te zoeken. Men hoopte dat bet stadje als koon centrum en marktplaats vooruit zou gaan. Ontnuchterende werkelijkheid. Spoedig nadat de eerste kolonisten zich in de Wieringermeer hadden gevestigd, en de inzichten der regee ring in den opbouw van bet. nieuwe land zich scherp omlijnd voor de oogen van de bewoners der rand gemeenten begonnen af te teeke nen. drong de ontnuchterende wer kelijkheid tot de MedembTikkers door. Fr was weliswaar nieuw land schanen. doch dit zou in de toekomst zooveel mogelijk zijn eigen sociaal en economisch leven leiden; geen afhankeliik achterland van 't oude Noordholland. Naarmate de drfe dorpskernen In de Wieringermeer. Middenimeer. Slootdorp en sinds 1930 ook Wieringerwerf. in omvang toenamen, ontwikkelde zich tevens in de ze nieuwe, oorden een middenstand, die in ziin eerste moeilijke jaren werd en wordt gpstennd door het algemeen aanwezige be sef. dat men elkaar als kolonisten behoort te helpen en te steunen in alles. De vraag zal moeten worden oe- sfeld aldus schr., of zoodra de cultureple ophouw in groote trek ken voltooid zal ziin, de moderne Wieringermeer niet In staat zal ziin, koopers nit het omringende land naar zün centra te trekken, In stede van omgekeerd, zooals men gehoopt had. Reeds nu komt het voor, dat bijv. van Kolhorn uit. enkele inkoopen in Midden- meer worden gedaan. Voorts telde de graanbeurs te Middenmeer bij baar op richting in 1936 48 leden, in 1939 316. waarvan een vierde buiten de Wieringer meer woonde. Schagen gevreesde concurrente. „Voorts is TTef van belang, dat de pach ters en de arbeiders geselecteerde lieden ziin. die waarlijk niet tot het type hehoo- ren dat de banden van verbazing ineen slaat vnnr iedere étalage met electrisch licht. ..Medemblik wordt achterlijk gevon den". Waf bet aantal autobezit ten de boe ren betreft, doet de Meer waarliik aan 'Amerika denken: er komt n.1. één motor- riitnig voor on neeen inwoners! Do Medemblikker middenstand bad in ïïe Taren van" voorspoed wel wat meer actie kunnen voeren, vooral om den strnd^tegen Schagen. de „gevreesde concurrente" ook door baar betere verbinding met dp Meer bevoordeeld fe kunnen openen ..Tn Schagpp treft men vele zaken me* ruime sorteering en gopde bediening, wel ïce aan de groote stad doen __denken". zon lezen wii. 'Achteraf beschouwd, is bet ech. ter maat* goed geweest, dat aan" de smallp beurzen der Medemblikkers geen aanzien lijke sommen _ziin ontrokken voor een "grootscheensche campagne._ want mef ym' groote zekerheid kan worden ge-zegd, dat de zaken, actie of geen actie, toch stellig den loop zouden hebben genomen, dien ze hebben genomen. Slechts Zaterdagsavonds kan men vaak een vrij groot aantal win kelende Wieringermeerders in- Medembliks straten opmerken De N.O. Polder geen nieuw wingewest. De schr. hield, naar aanleiding van de stichting van den N.O. Polder, ook een enquête onder de bewoners van Lemmer, dat in een soortgelijke positie verkeert a's Medemblik vóór de droogvalling der Wie ringermeer. De uitslag bewijst, dat de meesten voordeel van bet nieuwe land ver achten. Velen gaven zelfs bet gemeente bestuur allerlei tips. teneinde straks zoo veel mogelijk van den N.O. Polder te kun nen nrofitepren. Zelfs zouden R. on W. moeten zorgen, dat er geen centra in den polder komen! Doch heel Lemmer'? optimisme moet op een teleurstelling uitloopen, gelijk dit in Medemblik het geval was. Het is volkomen fout. hef land te zien als een nieuw wingewest", zegt de heer Huizinna. „Geen aan hangsel van het oude land" zal ook voor den N.O. Polder gelden. Ook daar zal met groot enthousiasme en ijver een samenleving, bestaande uit gese lecteerde en dus ontwikkelde en vaak ka pitaalkrachtige lieden, worden opge bouwd. die. naarmate zij groeit, zich ook langzamerhand alles zal eigen maken, wat bet oude land reeds biedt. De liefde voor bet nieuwe en de onderlinge solidariteit, misschien zelfs chauvinisme, zullen de pol- derbewoners bii voorkeur trekken' naar de instellingen, de zaken. enz. in de nieuwe centra Hierbij doet zich voor bet randgebied van den N.O. polder nog de ongunstige omstandigheid voor, dat thans één groot centrum van 10.000 inwoners, naast een vijftal kleine, is geproïectcerd. Meer nog dan bii de betrekkelijk kleine Wierinccr- meer f21.000 ha.) zal de bevolking der randgemeenten er on bedacTu moeten zijn. dat mettertijd niet bef tegendeel geschiedt van hetgeen zij verwacht, n.1. een or'ëntee- ren van bet oude land op bet nieuwe Svmntomen van dit verschijnsel zijn bii de tien iaar oude Wieringerm—- reeds aan te wijzen. Spoedig een openbaar lichaam? Naar bet zich laat aanzien, zal bet in stellen van een openbaar lichaam niet te lang op zich laten wachten, aldus de schr. die over deze kwestie elders opmerkt,, dat hiermede een vrijwel zekere herhaling van de vele onaangenaamheden, die de veel te langdurige vereenigine van Medemblik en de Wieringermeer'heeft veroorzaakt, verme den kan worden. Al valt er thans nog niets met zekerheid te zeggen, daar rle toekomstige ontwikke ling van den N.O. Polder nog slechts in hoofdtrekken bekend is, een bescheiden op leving van de randgemeenten behoort zeker niet tot de onmogelijkheden, zoo lezen wij in de studie, welke besluit: „Het is voor de gemeenten langs de Oostkust te hopen, dat haar illusies, hoe bescheiden deze volgens baar eigen meening ook mogen zijn, niet wreed worden verstoord. Wel wijzen de en quête te Lemmer en vele mondelinge ge gevens van elders uit, dat met verschillende factoren, die in Medemblik zijn opgetreden, niet of niet voldoende rekening wordt ge houden." Westfriesland verroomscht. In het zeer uitvoerige proefschrift van den heer Huizinga ontdekken wij nog en kele vermeldingswaardige gegevens over aard en godsdienst van den Westfries, b.v.: „De Westfries is materialistisch in zijn denken, moraal is hem alles. Hij moet voor al ,gnap" geleefd hebben. Het oud-moderne standpunt van ds. Schermerhorn c.s. neemt af aldus de schrijver, maar het verlorene wordt niet herwonnen. Men beeft geen be hoéf te meer aan het Evangelie, de opvattin gen „we leven toch goed" en „de fijnen zijn niets beter" zijn gemeengoed geworden. Het modernisme heeft Westfriesland tot een bol werk van negatieve vrijzinnigheid gemaakt. Het nagenoeg ontbreken van het orthodox-Protestantisme in Noord- Holland boven bet IJ werkt aldus de schr., een snel verroomschings proces in dit gebied ten zeerste in de hand. Het groote kindertal bij de R.-Katholie- ken is een vaststaand en een bekend feit. De gereformeerden en de orthodox-Hervorm den vertoon en eveneens een redelijken groei, doch- hun aantal is te gering om het doordringen van het Katholicisme te kun nen remmen. Bij de vrijzinnigen is het neo-malthusianisme koning. Hun kindertal is, zooals ook elders in ons land het geval is gering. Uit 't feit durven wij de stelling putten, zoo gaat de heer Huizinga verder, dat de vrijzinnigheid en de onverschillig heid in godsdienstig opzicht sterk hebben bijgedragen tot verzwakking van het Pro testantisme in Nederland. Het geboortecij fer in de provincie Noordholland behoort tof de laagste. De Protestanten zijn zich Rome's toene mende macht wel bewust; zij kennen geen cijfers, behalve misschien die der verkie zingen. Wel zien zij geleidelijk meer grond in handen der Roomsch-Katholieken komen Zij nemen waar, dat eertijds Protes+anti- solie gemeenten als Heerhngowaard, Hoog- karspel en Medemblik R.K. burgemeesters krijgen, dat R.K. onderwijsinrichtingen en andere instellingen uit den grond verrij zen en dit verontrust hen. De R.-Katholie- ken daarentegen worden zich hun positie bewust en handelen daarnaar. De immigratie van andersdenkenden (de Zuiderzeewerkers) werken de toename der katholieken weliswaar tegen, doch deze tegenwerking is uiteraard tijdelijk. Schr. voorspelt. dan ook. dat eerlang het percen tage Roomsch-Katholieken weer een stijgen de lijn zal gaan vertoonen. LANGEND1JK ANDIJVIE EN VORST. De kweekers van andijvie, die dit jaar in buitengewoon groote hoeveelheid is geteeld, waren met de vorst, die een paar nachten vrii streng was ,in 't geheel niet ingenomen. Adijvie toch kan maar weinig vorst verdra gen. Van tuindersziide deelde men ons ech ter mee dat er nog maar zeer weinig schade 's aangericht. Dat is zeer gelukkig, want -11 ging het de laatste week niet best voor dit product aan de veilingen, zoodat er heel wat onverkoopbaar was. in dat geval wordt er toch alliid noe f 1.75 ner 190 kg. voor uitbetaald. Vervriest ze. dan krijgen de tuinders niets. Tiet is te begrijpen, dat do betrokkenen blij zijn. dat. de vorst, maar kor( heeft geduurd. Op 't oogenblik wordt er weer heel wat ingemaakt. GESTOPT. We vernemen, dat door het Algemeen Plattelands Oorlogsmo'est Verrekenings- fonris, gesticht door de .Centrale Coöp. Boe renleenbanken voorloopig geen rosten meer worden aangenomen voor risico's in 't wes telijk deel des lands. om op die wiize te zorgen, dtt de risico's meer gelijkmatig over het geheele land Verspreid liggen. KLEINE TUINDER SSTEUN. Met betrekking tot den steun aan kleine tuinders, die, zooals we meldden ook voor 1941 zal doorgaan, wordt ons meegedeeld, dat de steun, voor hen. die als zoodanig «teun ontvangen, automatisch doorgaat en er voor hen. die meenen voor 1941 in aan merking te komen gelegenheid is, zich aan te melden. Tn de betreffende circulaire wordt er echter on gewezen, of er voor de nlaatse.liike commissies geen aanleiding is te overwegen, of in sommige gevallen geen steun meer te verleenen in verhand met de hetere omstandigheden in den tuinbouw. Deze steun verleening kan n.1. niet als_ een recht worden beschouwd, maar kan al of niet verleend worden op grond van de finan ciëole omstandigheden van de betrokkenen Musicus en atlileet in geldnood Bij hun eerste inbraak geknipt. Voor de Utrechtsche rechtbank stonden gistermorgen terecht twee ruim twintigja rige vrienden, aan wie diefstal in vereeni- ging van geld en diefstal in vereeniging van een rijwiel ten laste was gelegd. Het betrof hier een merkwaardig geval van vriendschap. De eene jongeman bezat goede muzikale kwaliteiten, de ander is op de Nederlandsche sportvelden een roemrij ke figuur. Beiden verkeerden in geldnood. De musicus nu onderhield relaties, met een jong meisje. De moeder y.an het meisje mocht hem gaarne en was zeer goed en vriendelijk voor hem. De atlileet daarente gen, die werkloos was geworden en toch niet onder wilde doen voor den iets heter gesi tueerden vriend, kwam in de moeilijkheden, zoodat hij de piano, die hij van den vader van zijn vriend in huurkoop had, niet meer kon afbetalen. Toen het zoover was geko men, beraamden de vrienden samen een plan. De musicus gaf zijn vriend den sleu tel van het huis van zijn vriendinnetje en vertelde hem precies, waar hij het.geld van haar moeder kon vinden. Op het oogenblik dat de diefstal gepleegd zou worden, zou de musicus zich met zijn vriendinnetje ergens in het huis afzonderen, opdat de atlileet rustig „zijn werk" kon verrichten. Alles liep vlot. De familie, behalve dan het meisje, was niet thuis en bijna was de diefstal gelukt, dorli op een voor de dieven ongunstig oogenblik kwam plotseling de broer van het meisje thuis, vond dit huis in wanorde en ontdekte al spoedig een onge- wenschten gast. Toen het evenwel op ee.n achtervolging aankwam, won de athleet het natuurliik glansrijk van broerlief, zoodat de dief in de duisternis kon ontsnanpen. Bui ten gekomen, kwam de atlileet echter tot de ontdekking dat bii tot zijn schrik de fiets kwijt was, welke hij van zijn vader had ge leend. Een der buren van het huis namelijk, had het rijwiel in huis gezet om te voorko men, dat voorbijgangers er tegen aan zouden Ioopen. Omdat de athleet niet zonder fiets thuis wilde komen, greep hij, op weg naar huis, een ander willekeurig rijwiel. Hij zei- de tegen zijn vader, dat hij in het donker per ongeluk de verkeerde fiets had meege nomen. De vader vertrouwde het zaakje niet. Hij mengde de politie in de zaak en weldra waren de vrienden ontmaskerd en in het huis van bewaring ingesloten. Ter zitting hekenden verdachten volledig het hun ten laste gelegde. Het rapport van den athleet luidde al zeer gunstig, dat van den musicus zag er minder mooi uit. Als getuige d décharge werden eenige be langrijke figuren uit de sportwereld ge hoord, waarin de athleet een groote beken de was. Zij pleitten voor den athleet. en be loofden de rechtbank, wanneer de athleet in vrijheid gesteld zou worden, dat zij hem aan een haantje zouden helpen. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen. De musicus is naar de meening van spreker, de auctor intellectualis van de ge- heele affaire. Tegen beiden eischte spr. acht maanden gevangenisstraf, met dien verstande, dat de straf voor den athleet ge heel voorwaardelijk zou zijn, voor den mu sicus drie maanden onvoorwaardelijk en vijf maanden voorwaardelijk. De beide verdedigers bepleitten de uiter ste clementie. Onmiddellijke invrijheidstel ling werd afgewezen. NIET ONBELANGRIJKE DALING. De dienst, kleine boerenbedrijven heeft een rapport doen uitkomen over de be- drijfsuitkomsten van de voorbeeldbedrijfjes in 1938—'39. waaraan we de volgende ge sevens ontleenen. Konden het vorig jaar de boekhoudkun dige notities van slechts 44 bedrijfjes won den verwerkt, dit faar waren de geeevens van 87 bedrijfjes voldoende om een inzicht te geven in de financieele resultaten ervan. Hiervan waren er 19 overwegend akker- bouwbedrijf. 37 eemengd en en 31 overwe gend weidehedrijf. De gemiddelde grootte der bedrijfjes was 469 49 f4.45.62) ha. Het grootste bedrijf was 8.52 (8) ha., het klein ste 2.32 f2.12) ha. De gemiddelde netto-opbrengst was vooi het oogstjaar 1939—^9 f 143.11 per ha. Aan arbeidsloon werd per ha. besteed f 12.56. aan vaste lasten f 71.94 en aan toegevoegde grondstoffen f 201.25. Met een netto-opbrengst van 'f 113.37 per ha. stonden de overwegend akkerhouwbe- drijven er het slechtst voor. terwijl de gemengd© bedrijven met een netto-opbrengst van f 152.40 per ha. de gunstigste resulta ten opleverden. De gemiddelde hedrijfs- opbrengst, bii een gemiddelde bedriifsgroot- te van 4.69.49 ha., bedroeg f 671.90, vari- ^eronrt tusschen een bedrijfsverlies van f 505.07 en een bedrijfswinst van f1887.97 Wanneer wij de nrorentssrewijze verdeelin® van de landbouwproducten beschouwen blijkt, dat de gemiddelde netto-onhrengst 31 uitmaakt van de 1 anrtbouwonhrengst 'erwiil 16 daarvan ten bate komen van den grondeigenaar en 53 net. op rekening van de toegevoegde grondstoffen en an dere uitgaven. Hieruit hinkt dus. dat ruim 30 van de totale opbrengst door de voorheetdbedrijfs- houders als loon ontvangen werd. Vergelijken w* de netto-oubrennsten van het ooqsttaar 1938*39 met die van het oogstjaar 1937—*38. dan moeten we een niet onbelangrijke daling van ruim I 30.— per ha. vaststellen. Voor de overwegend ak- kerbouwbedriiven is dit bijna f 20. per ha; voor de gemengde bedrijven ruim f 30.— per ha. en voor de overwegend weidebedrijven zelfs ruim f 70.— per ha. Als oorzaken van deze verminderde op brengsten moeten o.m. de volgende punten genoemd worden: le. Het jaar 1937—1938 kenmerkte zich. voor wat de weersgesteldheid betreft, als een voor de landbouw gunstig jaar; 2e. De zware en langdurige mond- en Iclairwzeerepidemie; 3e. De plotseling ingevallen zeer strenge winter; 4e. Aangezien de uitkomsten slechts zijn verwerkt van S7 bedrijfjes, drukken de tegen slagen, waarmede enkele voorbeeldbedrijf- ies te kampen hadden, sterk op het totaal cijfer der netto-opbrengst. Het rundve© schuldig? Bij verdere beschouwing der cijfers blijkt, dat de teruggang van het netto-bedrijfsin- komen voornamelijk een gevolg is geweest van een vermindering van de bruto-op- hrengst, aangezien de vaste lasten ongeveer gelijk bleven. Vooral het rundvee heeft schuld aan deze vermindering en wel als gevolg van de mond- en klauwzeer-epidemie en de voor het grasland minder gunstige weersgesteldheid gedurende het betrokken oogstjaar. Dit feit, dat bij de onderzochte voorbeeld bedrijfjes tot uidrukking is gekomen, is ook gebleken hij het onderzoek naar de eco nomische toestand van den landbouw in het algemeen, waar ook speciaal voor de weidebedrijven een teruggang is geconsta teerd. Aangezien alle in het verslag genoemde riifers nog niets zeggen omtrent de op brengst der voorbeeldbedrijfjes in vergelij king met die van vroege'- tnen zii nog niet onder leiding van den Riiksiandbouwvoor- lichtingsdienst stonden besluit het verslag met eenige rannorten, welke het bedoeld verschil duidelijk laten zien. Zoo oogstte een bedrijfje ter grootte van 4.50 ha., waarvan 3 40 ha grasland en 0.60 ha. bouwland in 1937. toen 5 koeien werden "ebouden. totaal 5363 voedereenhêden. In 1939. toen de veestanel nit 5 koeien en 1 vaars bestond oogstte datzelfde hedrijfie 14.302 voedereenheden. De opbrengst was in .iaren tiïds dus bijna verdrievoudigd. F,en kleine hoer uit de C.-eroep ontving over 1938 en 1939 totaal aan steun f 184.80. Met hehuln van dit bedrag en 't advies van den rijkslaridbor/woorlichtingsdienst steeg, de melknroductie van 24483 kg. in 1938-1939 tot 31.699 kg. in 1939—1940. fp .KefeORTtR m: Dan Helder ZONDER PUNTEN FOTO-TOESTELLEN FOTO-TASSEN FOTO-ALBUMS FILMS - FILMS PRISMA-KIJKERS Filiaal: Spoorbuurt 7 Anna Paulowna DIEFSTAL VERIJDELD. Maandagavond hebben een drietal jon gens van 12 en 17 jaar getracht speelgoed te stelen uit het vereenigingslokaal van de Sint Augustinuskerk te Amsterdam. In ver hand met het a.s. Sint Nicolaasfeest was daar een groote hoeveelheid cadeaux bijeen gebracht, welke Donderdagavond verdeeld zou worden. De jeugdige hoefjes waren hiervan op de hoogte en wilden er hun slag slaan. Zij waren het lokaal reeds binnen gedrongen en hadden een en ander klaar ge zet om mede te nemen, toen een vierde jon gen binnenkwam, die in het lokaal moest zijn. Hij ontdekte de drie anderen en wras zoo kordaat hen na een worsteling te over meesteren. Hij heeft hen aan de politie.over geleverd. KINDJE AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Op 24 November j.1. trok het kindje J. C. W„ oud acht maanden, in de ouderlijke woning in de Rozenburgstraat te Den Haag, oen pannetje heete melk, dat op het vuur stond, ovei' zich heen. Met. ernstige brand wonden werd het slachtoffertje naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waar het Zaterdag aan de bekomen ver wondingen is overleden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5