Commissarisderprovincie plechtig herdacht Steun eau vluchtelingen De eeuwige driehoek Autobas verduisterd TSJANG KAI SJEK aan het woord Raad Anna Paulowna „Een Edelman in den hoogsten zin des woords." Drie leden afwezig. Genoeg gelegenheid om een borreltje te pakken, aan tal vergunningen niet uitga- breid. Het P.E.N, zal voor taan soepeler zijn, de liefde zal niet meer van één kant behoe ven te komen. Hulppolitie is een vertrouwensbaan, maar niet erg voordeelig. Architect Hoep krijgt na drukke discussie meer salaris. Niets voor staangel den kermis geraamd. De heer Waiboer in de bres voor de kas teleins, zoo gauw hij dranklucht in de begrooting ruikt, maar voorzitter geeft niet thuis. Nog steeds droefenis over de je never, die in Mei vernietigd werd Hadden we het maar ver stopt, klaagt de afgevaardigde der caféhouders. De heer Kui ken is niet bang van Sinter klaas. De begrootiag goedgekeurd. Anna Paulowna weer noodlijdend Gistermiddag vergaderde de raad, hoofd zakelijk ter vaststelling van de begrooting. Voorzitter was de burgemeester de heer Mr. M. Th. Mijnlieff, secretaris de heer Kei zer. Voor den aanvang der vergadering worden de drie gemeenteveldwachters binnengeroe pen, die zich achter den burgemeester pos- teeren. Staande door den raad aangehoord, spreekt .voorzitter ter nagedachtenis aan den commissaris der provincie Baron Roëll, de volgende woorden: Bij den aanvang van deze vergadering rust op mij de droeve plicht U mededee- llng te doen van het plotseling verscheiden van Mr. Dr. Anthonië Baron Roëll, die ge durende bijna 26 jaren het hoogste ambt in de Provincie Noordholland bekleedde. In het harnas is hij gevallen, deze Edel man in den hoogst en zin des woords; tot het laatste oogenblik, gewapend met zijn vele uitmuntende gaven van karakter, hoofd en hart, op de bres staande voor de belangen, welke hem waren toevertrouwd, en welke hij zoo lange jaren op voortreffe lijke wijze heeft behartigd en voorgestaan. Nog vermogen wij niet in den vollen om vang te beseffen, wat zijn heengaan voor ons allen beteekent, doch ware dit onder andere omstandigheden reeds een zware slag geweest voor Provincie en gemeenten, ja, ik mag wel zeggen voor het geheele land, thans nu ons volk tengevolge van den oorlog zoo uitermate zware tijden be leeft, treft deze slag ons dubbel zwaar. Het onherroepelijke is echter geschied en wij menschen zullen ons daarbij hebben neer te leggen. In dankbare herinnering blijft hij echter in onze gedachten voortle ven, deze obele, hoogst bekwame regent, deze ongemeene figuur, gesneden uit hout, dat helaas zeldzaam is in onzen tijd, doch die de eischen van dezen tijd toch zoo wel wist te verstaan. Wèrs van alle politiek, stond hij heel zijn werkzaam leven temidden der politiek, maar tevens ver daarboven verheven. Was het niet mede daarom, dat hij alom, ongeacht partijen en richtingen, een zóó groote ach ting en vertrouwen genoot? Een mooi, rijk leven, gewijd en geofferd aan de Gemeenschap, is ten einde. Voor mij zal het steeds een lichtend, zij het ook onnavolgbaar voorbeeld blijven. Na een oogenblik roerlooze stilte, wordt een aanvang gemaakt met de gewone werkzaam heden. De heeren Rezelman, Hooimeyer en Op *t Veld zyn niet aanwezig, allen met kennis geving. Voorzitter deelt mede, dat tot veldwach ters zijn benoemd de heeren P. van der Tas en J. Smit. Het jaarverslag van de keuringsdienst van waren zal circuleeren De heer v. d. Tas is 1 December in dienst getreden de heer Smit komt per 1 Januari. Een kluifje voor den heer Waiboer De heer J. Meeldijk caféhouder verzoekt het maximum aantal vergunningen tot ver koop van sterken drank te verhoogen en in overeenstemming te brengen met de door het inwoneraantal voorgeschreven behoefte. B. en W. adviseeren afwijzend te beschik ken. De heer Kloosterman is het persoonlijk met het advies eens. Mocht in de toekomst nog eens het aantal vergunningen worden uitgebreid, zou spr. Breezand de voorkeur geven. Er is daar maar 1 vergunning. In Kleine Sluis 5 vergunningen op 1000 me ter. De heer Waiboer vindt het bezwaar niet groot, Kleinesluis is de kom, er was vroe ger ook een vergunning. De heer Dekker schaart zich voor 100 achter het advies van B. en W. De behoef te om sterke drank te koopen is ruim schoots gedekt, in de toekomst zou spr. waar moeelijk het aantal willen verlagen. Voozitter acht de zaak vanzelfsprekend en daarom is het advies niet meer gemo tiveerd. Er is «en fieele rij vergunninghouders van Kleinesluis tot Spoorbuurt, Het publiek vraagt er niet om. alleen de menschen die er belang bij hebben. De heer Waiboer: Dat is weï zoo, maar het publiek zal dat ook niet vragen. Conform voorstel B. en W. 'besloten, de heer Waiboer wil geacht worden te hebben tegengestemd. BENOEMINGEN ARMBESTUUR. Periodiek treden af de leden van het Burgerlijk Armbestuur, de heeren T. J. Bak ker en J. C. Geerligs. Naast de aftreden den worden aanbevolen de heeren C. van der Linden en R. L. Waiboer. Herkozen worden met algemeene stem men de aftredenden. Voorgesteld wordt een nieuw straatver lichtingscontract met het 'P.E.N. aan gaan voor den duur van een jaar. Een oontract met een geschiedenisje zegt voorzitter. B: en W. waren het niet eens met de clausule dat verplaatsing van lichtpunten door de prov. geschiedt op kos ten der gem, ook als 'n andere autoriteit dat wenscht, bijv. de Duitsche. Dan staat de gemeente er buiten. De provincie is echter buitengewoon op gebrand en voor/., heeft toezegging van den directeur van het P.E.N. gekregen, dat het P.E.N. in de toe komst in het algemeen een soepeler poli tiek zal volgen dan voorheen. Vroeger was dat anders en daarom dachten B. en W. dat de liefde niet van één kant kop komen. Het P.E.N. heeft de soepelheid reeds be toond, door bij de wegverbetering Burg. Lovinkstraat het schakelkastje gratis te verplaatsen. Eerst vroeg het P.E.N. daar f 900 of f 12Ö0 voor. een fantastisch bedrag, vandaar de houding van B. en W. De nieuwe directeur heeft getracht de relatie weer aan te knoopen en nu zal het P.E.N de heele leelijke bokkenboel gratis verplaat sen en het net daar ondergronds ma ken. Het contract wordt z. h. s. aanvaard. DE BEGROOTING 1941. Er zijn geen algemeene beschouwingen, Artikelsgewijze behandeling volgt eerst dié der uitgaven. ,De eindcijfers der begrooting vermeldden wij eerder. Kosten straatverlichting ad f1400, doet den heer Kloosterman vragen of de verbetering bij de R.K. Kerk te Breezand nog tot stand zal komen, wanneer de verlichting weer mag branden. Voorzitter zegt dit toe. De opdracht is reeds gegeven. De heer Waiboer vraagt, wanneer er voor de luchtbescherming eindelijk eens wat over de brug komt voor fietsbanden en zoo. De menschen rijden op hun tandvleesch. Voorzitter: Ik denk dat dit een oratio pro domo is, een pleidooi voor uw eigen pörte- monnaie. De heer Waiboer: Nee. ik heb nog een paar goeie banden op de kop getikt. Voorzitter deelt mede, dat de inspecteur van de luchtbescherming binnenkort het pro bleem komt bespreken. De heer Waiboer vraagt de diensten meer te rouleeren. Voorzitter wijst er op. dat betreffenden be- eedigde leden van de hulppolitie zijn, die kan men niet zoo maar vervangen. De heer Waiboer: Die zijn eenmaal geluk kig. Voorzitter: Het is toch een blijk van ver trouwen. Weth. Lubbert vindt dit vertrouwen zoo groot niet, de hulppolitie wordt gecontroleerd of ze den dienst wel doen. Voorzitter: We vertrouwen de gemeente ontvanger ook, en die wordt ook gecontro leerd. Geroep: Die zit! De heer Dekker vindt de opmerking van den heer Waiboer toch wel juist. Er zijn bij na geen banden meer te krijgen. Voorzitter: De inspecteur komt zoo gauw mogelijk. B. en W. op vingers getikt. De heer Kloosterman vindt de verhooging van 40 salaris gemeente-architect te veel. Liever had hij een apart voorstel gehad. Mag 't wel daglicht velen? Het is wel wat vaag een begrootingspost, zonder meer van f700 op f 1000 te brengen. Voorzitter zegt. dat de post van f700 al jaar en dag in geen enkele verhouding staat tot het verrichte werk. Doordat de heer Hoep thans de technische leiding van weg- en wo- ningwerken heeft, is het meerbedrag aan sa laris al lang'bespaard. Kijk eens naar an dere gemeenten: en reken eens de groote afstanden, zegt Voorz.. en hij haalt als voor beeld Schagen aan. Sinds de heer Hoep aan 't werk is, -zijn de toestanden in de bouwerij veel verbeterd. De heer Kuiken vindt, dat er tegenwoor dig weinig te bouwen valt. Voorzitter zegt, dat de moeilijkheden van den heer Hoep juist zijn toegenomen en her innert nog eens aan de controle op de bijzon dere scholenbouw. Toen niet gecontroleerd werd, ontstond groote schade, nu kost contrö- le tijd en arbeid, wat betaald moet worden. De heer Kuiken: Ze moeten wat doen voor hun centen I Voorzitter: Jawel, maar een arbeider moet men zijn loon betalen. De heer Kuiken dacht dat Anna Paulowna niet zoo op achter kwam bij andere gemeen ten. Voorzitter: Noemt U eens cijfers. De heer Kuiken (die zijn gehoorapparaat mist, en het niet meer kan volgen): Laat mijn buurman 't maar overnemen, als ik te kort schiet. De heer Dekker: Das makkelijk. Voorzitter noemt als voorbeeld dan Beem- ster. De heer Kuiken: U moet Kolhorn nemen en Zijpe en Wieringerwaard enzoo. Voorzitter: In Schagen verdient de archi tect f 3000. De heer Kuiken: In Schagen hebben ze veel meer, een gasfabriek en een hoop hui zen. Voorzitter: Een architect Ia toch geen gas- dlrecteurf De heer Waiboer meent ook dat de archi tect in de toekomst weinig te doen zal krij gen. Er ia aanstonds Men moet niet de tijd als motief nemen iemand onder te betalen. De heer Strooper laat de beoordeeling gaarne aan B. en W. over. De heer Kloosterman vraagt of verhooging verzocht is. Voorzitter: Ik heb 't initiatief genomen en de wethouders onderstrepen het volkomen. Ook de heer Dekker prijst het werk van den heer Hoep. Het voorstel wordt aangenomen. DISCUSSIE OVER EEN NUTTIGE INRICHTING. De heer Kloosterman wijst op den viezen toestand van het urinoir bij het raadhuis. Er staat f 10 op de begrooting. Het is een troep. Voorzitter zegt dat dit schoonhouden be treft, dan is de gemeentewerkman tekort, ge schoten en zal hij er op worden geatten deerd. Na toelichting van den voorzitter trekt de heer Schraa een voorstel de bezoldiging van de groote schoonmaak van de school in den Oostpolder te verhoogen, in. De uitgaven-posten gaan verder onder den hamer door: Bij de bespreking der ontvangstenpost f 400.staangeld kermis, merkt de heer Dekker op. dat het dubieus is of de ker mis zal doorgaan. Beter is het de post pro memorie te ramen. B. en W. nemen dit voorstel over. Aldus besloten. Bij de post personeele belasting vraagt de heer Waiboer de grondslag voor biljar ten te verlagen, de gemeente slacht de kip met gouden eieren, reeds drie biljarts gin gen de pijp uit Twintig gulden per biljart acht spr. billijk. Voorzitter is van oordeel dat de heele P. B. langzamerhand gedenatureerd is, en op slot is de opbrengst minder inplaats van meer. Er zal echter beslist geen verlaging van belasting worden toegestaan, omdat do gemeente weer noodlijdend is geworden door intrekking rijksbijdrage enz. Overigens voelt spr. er onder de huidige omstandigheden zelf ook niets voor. De heer Waiboer: Betaalt elke gemeente die noodlijdend is f 60 voor een biljart? Vporzitter: Ik heb er nooit een enquete naar ingesteld. De. heer Waiboer: We zullen er ons heele leven wel aan vast zitten. Voorzitter gelooft dat niet. Het heele Ne- derlandsche belastingstelsel zal toch gewij zigd worden. Als er iets verlaagd moet wor den, zal het billijker zijn de grondslag voor motorrijtuigen te verlagen. Biljart is een vermaaksartikel,.behalve voor de kasteleins. De lieer Waiboer: Het, is een noodzakelijk kwaad, maar als je je biljart eruit gooi, gaat je zaak naar de bliksem. De heer Kuiken: Een biljard in een café is even noodig als een aambeeld in de smidse! Men stapt van het onderwerp af. Het vergunningsrecht, waar volgens den heer 'Waiboer een dranklnchtje aan zit, doet dit lid vragen of de gemeente voorloopig niet de schade wil vergoeden van de vernietiging van het gedistilleerd. Voorzitter: De caféhouders moeten zich wenden tot de schaderegelingcommissie te Den Helder. De heer Waiboer: Dat ken ik al, die weg is zóó lang! Franeker betaalde ook uit. Voorzitter betwijfelt of Ged. Staten dat wel zullen goedkeuren. De heer Waiboer: Is 't niet te probeeren? Voorzitter: Ik voel er niets voor; Ik heb er over gezegd wat er over te zeggen valt. De heer Waiboer: Da's makkelijk, dan is u er af, maar wij zijn niet geholpen! Ik kom met de rondvraag met een voorstel. Voorzitter: Bij voorbaat niet accoord! Het is staatszaak. De hee Waiboer: 'Was het wel noodig ge weest. Had u wel bevoegdheid? Voorzitter: Ik deed het gedistilleed in Mei vernietigen in kwaliteit van Hoofd der Po litie, daar discussieer ik niet over. De heer Waiboer: Dank u. Besloten wordt 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen; en dan doet de heer Waiboer zijn voorstel dat de gemeente de schade aan de kasteleins be taalt. De heer Kloosterman vindt het heel lief van den heer Waiboer, maar het eind is zoek. Ook de landbouwbedrijven hebben schade, van de inundatie bijv., die kunnen dan ook wel aankloppen. De heer Waiboer blijft van meening, dat de zaak niet thuis hoort bij de schade-enquette- commissie, ook zijn bond meent dat. Voorzitter: Doet me genoegen, maar B. en W. zijn er eenstemmig tegen en als de Raad het voorstel aanneemt, draag ik het ter vernietiging voor. De heer Waiboer: We hadden den drank makkelijk kunnen verstoppen! Er was den Sen Mei 'n circulaire dat wij niet hoefden te vernietigen. Voorzitter: Juist; Later radiografisch in getrokken. De heer Waiboer trekt gehoord de discus' sies, het voorstel in. De heer Kuiken: 't Is toch rarig! De gemeentebegrooting wordt vervolgens goedgekeurd, zoo ook de begrooting van het grondbedrijf. RONDVRAAG. De heer Kuiken spreekt over het uitbrei dingsplan. Hij heeft ernstig nagedacht over de bepaling dat de huizen 30 meter van el kaar moeten staan. Nu kan er op 60 meter grond maar één huis. Het is aangenomen, maar de raad moest bet voorstel terugne men en er 5 meter van maken. Een homerisch gelach breekt uit... De heer Kuiken: Ja, als je er over praat lachen ze je uit. Voorzitter: Dertig meter is niets, 5 meter ook niet, 150 meter is nog beter. De heer Kuiken: Dan zou ik denken dat je een gaatje in je hoofd had, burgemees ter. Voorz.: Als u eens naar Ged. Staten ging misschien bereikt u wat. De heer Kuiken: Daar hebben we een burgemeester voor. Ik durf anders best, ik ben niet bang voor Sinterklaas! De heer Kuiken: De heele burgerij maakt er een grappenmakerij van. De heer Waiboer: Je hebt niks aan een goeie buurman! Voorzitter constateert, dat bouw- en wo ningtoezicht den heer Kuiken zwaar op de maag ligt, dc heer Kuiken kan er wel eens een nachtmerrie, van krijgen. De heer Strooper vraagt hoe het met de wachtweek gaat. Voorzitter wijst er op, dat arbeiders thans passend werk in Duitschland kunnen krij gen in vele gevallen zal de wachtweek ver vallen, ongehuwde arbeiders mogen niet uit de bondskas trekken. De heer Dekker deelt mede, dat hiervan bij de bonden niets bekend Is. De heer Strooper verzoekt soepele toepas sing. Hierna sluiting. D«en zak portland sneer te Krijgen! Voorzitter wijst dan op de vele werken in eigen beheer. Het werk van den heer Hoep is verdubbeld en bovendien doet hij zijn werk buitengewoon lofwaardig. Het architectenregister Benoeming van den architecten- raad. De bond van Nederlandsche architecten is thans, door de samensmelting van den ouden B.N.A., die ruim 300 leden telde, met de nu geliquideerde vereenigingen N.I.V.A. en den Nederl. Bond van Bouwmeestersgilden, ge worden de eenige centrale organisatie van architecten in Nederland. Het ledental is tot boven de 1000 gestegen. Op de leden wordt thans een selectie toe gepast. Zij worden onderscheiden in leden, die ook in den vervolge den titel architect zullen mogen blijven voeren, óf omdat zij ten volle aan de gestelde normen van vak bekwaamheid en vakuitoefening voldoen, óf omdat zij wegens langjarige practijk onder overgangsbepalingen vallen en in leden, die in den vervolge den titel „bouwkundige van don B.N.A." zullen voeren. Zij, die den titel architect (of bouwmees ter) zullen mogen voeren, worden ingeschre ven in het door den bond ingestelde archi tectenregister. De Inschrijving in het register. Aan een aantal diploma's zal bij het ver zoek om inschrijving in het register een ze kere waarde worden toegekend, doch ove rigens zal een door den architectenraad af te nemen examen de maatstaf van beoor deeling zijn. Ook zullen hierbij eischen ge steld worden ten aanzien van de practische ervaring. Behalve leden van den bond, kunnen ook ongeorganiseerde architecten zich aanmel den voor inschrijving in het register. Voor architecten, die het beroep geduren de een bepaald aantal jaren hebben uitge oefend, is als overgangsbepaling vastgesteld, dat zij gedurende het eerste jaar na de instelling van het register kunnen worden ingeschreven, alleen op grond van hun lang durige werkzaamheid als architect, waarbij echter de uitoefening van het beroep moet zijn geschied in een omvang en op een wij ze, welke voldoende vakkennis waarborgen. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen, ter verduidelijking van vroegere mededeelingen, het volgende medegedeeld: Voor de vluchtelingen, die steun genie t-en wegens voorziening in eigen huisves ting moet zoowel voor den opbouw, als voor den aftrek van het steunbedrag de rijkssteunregeling voor ongeorganiseerde werkloozen toegepast worden, met dien verstande dat. indien de rampgemeente in een h o o g e r e steunklasse is geplaatst dan de vluchtoord-gemeente, de steun in deze laatste gemeente verhoogd wordt met het halve verschil tusschen hetgeen hun toekomt in laatstgenoemde- en hetgeen hun zon toekomen in eerstgenoemde gemeente. Bij de vluchtelingen, die ingekwartierd zijn bij burgers en hen, die ondergebracht zijn in vluchtelingenkampen wordt in mindering gebracht: a. 2/3 der ouderdomsrente, invaliditeits- rente. ongevallenrente, weezen- en wedu werente en pensioenen. b. overige niet door arbeid verkreg-en inkomsten: geheel; c. 2/3 der door alle gezinsleden door arbeid verkregen inkomsten. Met betrekking tot de maxima der ter beschikking van de vluchtelingen te stellen bedragen is voorts bepaald, dat. indien 1/3 van het totale gezinsinkomen meer be draagt dan deze maxima, dit derde deel mag worden behouden. V oetbalprogramma voor Zondag AFDEELING I. Ie klasse. SpartaDWS; 't GooiFeijenoord; DFC— ADO; Hermes-DVSKFC. 3e klasse A. OSV—DWV; Zeeburgla—West-Frisia; ZFe Al cm. Victrix; AFC—VVZ. 3e klasse A. ZaandijkAlways Forward; GVOKW- HollandiaZVVQSC—St. George. 4e klasse A. MFCSchagen: DTSBergen. AFDEELING U. Ie klasse. CW-VSV; VUC—HBS. Poging tot doodslag om èen vrouw. Gisterenmorgen stond voor de Roermond- sche rechtbank de 24-jarige D. B. uit Ven- lo terecht wegens poging tot doodslag op soldaat X, eveneens uit Venlo. Verdachte onderhield betrekkingen met de vrouw van X. In den nacht van 27 op 2S Juli heeft B., gewapend met een bijl, zich verborgen in het huis van X. Toen deze vermoeid thuis kwam, begaf hij zich tegen elf uur naar bed. In het duister is B. toen de slaapkamer binnengedrongen en heeft'met de bijl op X ingehakt. Als door een wonder is deze aan den dood ontsnapt. Hij kreeg zeven slagen met de bijl in het gezicht, waarvan twee levensgevaarlijk en moest zes weken in het ziekenhuis verpleegd worden. B. en de Vrouw zijn daarop weggegaan en hebben eenige dagen in de bosschen rond gezworven, tot zij gepakt werden. Verdach te bekende in hoofdzaak het ten laste ge legde en gaf ook den opzet om X te dooden toe. Het O.M. vroeg acht jaar gevangenisstraf, wegens poging tot moord. De verdediger legde in zijn pleidooi den nadruk op de moreele schuld van de vrouw die B. in haar macht had. Uitspraak over veertien dagen. Een ergerlijk staaltje van steunlraude Een inspecteur van maatschappelijk steun kwam een dezer dagen een wel zeer ernstig staaltje van steunfraude op het spoor. Bij onderzoek bleek een man, die reeds gerui- men tijd ondersteuning genoot, in het bezit te zijn van een bedrag van ruim f 1000. Erger werd de zaak toen de politie er in gemengd werd. Deze trof namelijk in de woning een gestolen rijwiel en een aantal eestolen belastinemerken aan. De man is dan ook onmiddellijk gearresteerd en op gesloten. Het geld. dat de man bezat, was reeds ten deele voor zijn huwelijk opgc spaard en later aangevuld met inkomsten van kostgangers. MENGVOEDERBESCHIKKING 1930. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij van 3 December zijn de bevoegd heden, welke krachtens de mengvoederbe schikking 1939 door de provinciale voedsel- commissarissen worden uitgeoefend, over gedragen op de landbouwcrisisorganisaties, VOORZICHTIG BIJ LUCHTAFWEER. Het komt steeds opnieuw voor,, dat doo den en gewonden onder de burgebevolking te betreure zijn omdat het voorschrift, dat bij het schieten van .het luchtafweergeschut dekking moet worden gezocht, niet wordt opgevolgd. De bevolking wordt daarom nogmaals dringend aangemaand ook clan, wanneer geen luchtalarm gegeven wordt en alleen het afweergeschut schiet tijdig dek king te zoeken en in geen geval uit nieuws gierigheid op straat te blijven. DE GEDOOPTE JODEN IN ROEMENIë. De heilige synode der Roemeensch-Ortho- doxe kerk heeft in samenwerking met den minister van eeredienst prof. Braileanu, de regeering een uit 30 punten bestaand me morandum betreffende de organisatie der kerk voorgelegd. In een officieuze uiteen zetting wordt ook het vraagstuk der ge doopte Joden behandeld. Naar men ver neemt, zal de staat ten aanzien van de Jo den, die in de laatste 30 jaar gedoopt zijn, in zijn wetgeving niet door de kerk belem merd worden, Een 37-jarige koopman uit Geldermalsen is wegens verduistering van een autobus, benevens verduistering van twee geldbedra gen ten nadeele van een inwoner uit Gel dermalsen, door de Utrechtsche rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf. Ter zitting vertelde verdachte, dat hij eenige dagen voor den oorlog de autobus had gekocht. Door bominslag kon hij de kwitantie echter niet meer tonen. Van de gemeente had verdachte een vergoeding ont vangen voor het vervoeren van geëvacueer de bewoners. Een inwoner van Geldermal sen verklaarde echter, dat verdachte bij hem in dienst was, dus geen eigenaar van de bus en bovendien had verdachte geen recht de vergoeding der gemeente voor zich zelf te houden. De Officier van Justitie eischic zes maan- j den onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De Engelsche moeilijkheden ter zee Door het optreden van aan de oppervlakte varende Duitsche vlootstrijdkrachten op den Indischen en den Stillen Oceaan, waar vair den laatsten tijd verschillende malen melding: is gemaakt, wordt Engeland tof nieuwe veiligheidsmaatregelen gedwongens Zoo is het Engelsche passagiersschip Empress of Russla. een turbineschip van 16.810 ton. toebehoorende aan de Canadian Pacific, vóór zijn vertrek uit Hongkong door de Britsche admiraliteit in beslag genomen en aan den dienst onttrokken. De passagiers moesten het schip verlaten, de lading werd gelost. De „Empress of Rus- sia" wordt nu uitgerust als hulpkruiser, om op den Stillen Oceaan de Britsche koop vaardij te beschremen. Men kan verwacht ten. dat een geheele reeks groote schepen! als hulpkruiser dienst zal moeten doen, waardoor de koopvaardijscheepsruimte op nieuw vermindert. Ter gelegenheid van gevierde herinne ringsfeesten heeft Tsjang Kai Sjek een uit- voerige rede gehouden en critiek geoefend op de erkenning van Wang Tsjing Wei door Japan. Hij zeide van meening te zijn, dat het verdrag geen wijziging brengt in dén, bestaanden toestand De overeenkomst maakt in hot geheel geen einde aan den oorlog, integendeel, zij zal den oorlog verlengen en den haat tusschen heide landen slechts nog grooter maken.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6