CRITIEK XINDERLIED1ES De nieuwe vleeschhon DuitschRoemeensche 5.28 uur voorgestelde plan DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER worden werkelijkheid Verduisteren ECONOMISCHE OVEREENKOMST Regeling kwestie Thailand nog mogelijk Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DONDERDAG 5 DEC. 1940. 85e Jaargang. No. 11361. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „HoKonds Noorderkwartier" Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 34 uur De Duitsche regeering verklaart zich be reid haar technischen en financieelen steun voor den opbouw van Roemenië op alle ter reinen van het economisch leven te verschaf fen. Voor de practische uitvoering van deze overeenkomst zijn de beide regeeringen voor- loopig het volgende overeengekomen: 1). Duitscfiland staat voor den duur van het tienjaarplan doorloopend op bijzondere voorwaarden en op langen termijn de om vangrijke credieten beschikbaar, die voor de uitvoering van het plan noodzakelijk zijn. 2. De reeds bestaande samenwerking op het gebied van land- en boschbouw ter inten- siveering en verbetering der productie wordt voortgezet. Duitschland zal tot dit doel in het kader van de toegestane credieten aan zienlijke leveranties van werktuigen en ma chines voor de ontwikkelink van den Roe- meenschen landbouw doen en de noodzake lijke installaties voor drooglegging en be vloeiing van landbouwgebieden beschikbaar stellen. 3. Om de industrieele productie van Roe menië in het kader van de economische re organisatie van Europa volgens een vast plan te bevorderen zal Duitschland in sa menwerking met de Roemeensche nijverheid en in overeenstemming met het tienjaar plan zijn technischen en financieelen steun beschikbaar stellen. 4. In het kader van het tienjaarplan zal Roemenië het Roemeensche verkeerswezen, te weten zoowel het spoorweg- en wegennet als de olieleidingen uitbreiden in overeen stemming met de natuurlijke afzetgebieden van het Roemeensche bedrijfsleven binnen het bestek van de nieuwe Europeesche orde ning. Duitschland zal in het kader van de be doelde credieten de omvangrijke leveranties verzorgen, die voor de uitvoering van dit plan noodig zijn. 5. Duitschland verklaart zich bereid om boven en behalve de credieten op lan gen termijn na voorafgaande overeenkomst met de Roemeensche regeering en op de in deze overeenkomst vastgestelde voorwaar den nopens de samenwerking van Duitsch- en Roemeensch-kapitaal, ook kapitaal be schikbaar te stellen voor uitbreiding van de Roemeensche industrie en het bank- en credietwezen op den grondslag van econo mische samenwerking tusschen particu lieren. 6. De Duitsche regeering stelt agrari sche, industrieele en andere deskundigen op verzoek van de Roemeensche regeering tot haar beschikking. 7. De beide regeeringen zullen er bij de organisatie van de handelspolitieke be trekkingen tusschen de beide landen op bedacht zijn, dat de Duitsche markt ver zekerd blijft als een veilig afzetgebied voor de Roemeensche producten met behoor lijke prijzen, die onafhankelijk zijn van economische crisis en dat de beteekenis van de Roemeensche markt voor het han delsverkeer met Duitschland verder uit gebreid wordt 8. De beide regeeringen constateeren met tevredenheid, dat de Duitsch-Roemecn- sche samenwerking op alle gebieden reeds begonnen is. Zij zijn besloten de vrucht bare voortzetting van deze samenwerking in het belang van de beide volken te ver zekeren. Paardenvordering aanstaande Ook nieuwe hooivordering te wachten. Naar de Prov. N.H. Crt. uit betrouwbare bron verneemt, zal binnenkort worden overgegaan tot de vordering van 25000 paarden. Tevens zal een hooivordering plaats vinden tot een gewicht van 60 kg per ha tegen een maximumprijs van 53 per 1000 kg. fooniijnen tusschen Thailand en Fransch Indochina, met uitzondering van den kabel, die via Singapore loopt, zijn afgesneden en dat de verbindingen tusschen de beide lan den practisch gestaakt zijn. Krijgsgevangenen naar België terug Vóór Kerstmis 25000 naar moeder de vrouw? Gedurende de afgeloopen week hebben ve le Belgische gezinnen de vreugde beleefd, dat huisgenooten, die tot nog toe nog als krijgsgevangene in Duitschland vertoefden, zijn thuisgekomen. Alleen aan het station te Antwerpen arriveerden de laatste dagen ruim duizend Belgische soldaten. In de Belgische bladen wordt de verwachting uitgesproken, volgens de Tel., dat dit aantal nog vóór Kerst mis zal aangroeien tot vijf en twintig dui zend. Samenvoeging der gemeenten op het Het recht van dén Secretaris- generaal om tot combinatie van gemeenten over te gaan, betwist „Gemeentestem", weekblad gewijd aan de belangen van de gemeenten in Neder land, neemt in haar nummer van 30 Nov. j.1. een artikel over uit het Liberale Week blad van 22 November, behelzende een ge deelte van de rede van Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, gehouden in de Raadsverga dering der gemeente Heemstede van 7 No vember j.1. De bezwaren, welke Mr. Bakhuizen tegen de samenvoeging van gemeenten, zooals in Noord-Holland is voorgenomen, te berde brengt, zijn van dien aard, dat wij meenen ze oifzen lezers niet te mogen onthouden. Het eerste bezwaar is van staatsrechtelij ken aard. Mr, B. wijst er op. dat hier te lande op het stuk van samenvoeging en (trenswijziging van gemeenten, in de Art. 157166 der Gemeentewet over een stel van regelen wordt beschikt, dat, zooals al het menschelijke. natuurlijk onvolmaakt is, maar toch. als geheel, in den loop der ja ren proefondervindelijk deugdelijk is ge bleken. De daarin uitgestippelde zorgvuldige be handeling leidde er dikwijls toe. dat een aanvankelijk gemaakt plan is opgegeven, omdat de in den loop der behandeling naar voren gekomen bezwaren, de onge- wenschtheid van het plan aan het licht stel den. Er is wel eens, aldus Mr. B., tegen deze regeling als bezwaar geuit, dat ze te stroef en te langzaam zou werken. Wie deze klacht uit aldus spreker, geeft blijk de strekking van dergelijke zaken niet aan te voelen. Bij den Nederlander is het gemeentelijk be sef sterk ontwikkeld; het inwoner zijn, kie zer zijn in een bepaalde gemeente is voor de meesten een gewichtige factor in hun bestaan. Het gevolg van deze gesteldheid is, dat, zoodra er eenig plan tot annexatie of ge- biedsvermindering van een gemeente be kend gemaakt wordt, daarop onmiddellijk een sterke reactie van het grootste deel van de burgerij der betrokken gemeente aan den dag treedt. Het in de gemeentewet vastgestelde insti tuut van den zgn. dubbelen Raad nu, geeft den kiezers het volle pond en heeft tot ge volg, dat, als tenslotte de slag mocht val len, men eenerzijd» het gevoel heeft, dat men ten volle zijn belangen heeft kunnen bepleiten, anderszijds zich geleidelijk aan het mogelijk verlies heeft kunnen gewen nen. Het tweede bezwaar van Mr. B. is van so- ciaal-economïschen aard. Hij bestrijdt de argumenten van den secretaris-generaal, die samenvoeging verdedigt omdat: a. door samenvoeging van noodlijdende of steunbehoevende gemeenten met finan- tieel sterkere gemeenten levenskrachtiger eenheden in het leven kunnen worden geroepen; b. de toestand, waarin de overheidsfi nanciën zijn geraakt, dwingt om elke be sparing, welke op het bestuursapparaat kan worden verkregen, te bevorderen. Bij de voorgestelde combinaties, aldus spr., zijn er versclieidene, waarbij géén der a.s. partners noodlijdend of steunbehoevend zijn. Voorts zijn er bij de voorgestelde combina ties verscheidene, die practisch neerkomen op het „optrekken" van een op goedkoope voet beheerde eenheid, naar het niveau van een op kostbaarder voet bestuurde eenheid, en waarbij dus vooruit te voorspellen valt, dat besparing op het bestuursapparaat niet zal worden verkregen. Van een besparing is, zelfs als men, zoo als de secretaris-generaal blijkbaar doet, ge looft in versterkte bestuurskracht, grootere levenskracht en zuiniger beheer, voorloopig zeker nog geen sprake. Dit wordt een kwes tie van jaren! Aan het eind van zijn betoog zegt Mr. Bakhuizen van den Brink ten slotte: Met het voorgaande is aangetoond, dat de bijzondere omstandigheden, waarin ons land thans verkeert, de voorgestelde samenvoe gingen. als geheel beschouwd, niet ver- eischen. Het feit der bezetting op zichzelf maakt ze niet noodig, evenmin de omstan digheden tijdens de bezetting, daar even- tueele gunstige gevolgen zich toch niet in de tegenwoordige bezettingsperiode, doch eerst na jaren, in de toekomst, kunnen doen gel den. Met de constateering van deze feiten is naar spr.'s meening tevens het afwijzend oordeel over de onderhavige plannen van den Secretaris-Generaal vastgesteld. Spr. heeft waardeering voor wat in deze tijden door de Secretarissen-Generaal als waarnemende departementshoofden wordt gepresteerd; Spr. heeft ook gevoel voor de delicate positie, die zij bekleeden. Zij ver vullen een onmisbare en tevens moeilijke functie. Zij hebben eenerzijds leiding te ge ven aan datgene, wat op instructie of wensch van de bezettende overheid moet geschie den; anderzijds hebhen zij. nu het Staats hoofd en de Regeering in het buitenland verblijven en het Parlement vacantie geniet zorg te dragen, dat, ook voorzoover de bezet tende overheid zich daarmede niet bemoeit het raderwerk van bet Nederlandsche staats- mechanisme „aan den gang" blijft Dit is een belangrijke en moeilijke taak. Doch tot die taak is de bevoegd heid van de Secretarissen-Generaal dan ook beperkt. Geen Secretaris- Generaal mag naar spr.'s meening ooit uit het oog verliezen, dat hij niet zelf Staatshoofd. Regeering en Volksvertegenwoordiging is. dat hij slechts een ad-interim-functie ver vult. een functie van tijdelijke be- langen-waarneming, een functie, om een rechtsterm te gebruiken, van „provisioneel bewindvoerder", aan wien wel daden van beheer, doch niet daden van beschikking geoor loofd zijn. Een dusdanige functionaris handelt bin nen den kring van zijn bevoegdheid, wan neer hij tijdens de bezettingsperiode mede werking verleent aan de handelingen, die de bezettende overheid voorschrijft, hij handelt ook binnen den kring van zijn bevoegdheid, wanneer hij. ook buiten het gebied, waarme de de bezettende overheid zich bemoeit, al datgene doet, wat noodig is om de staatsma chine in normalen vorm op gang te honden doch hij treedt naar spr.'s meening buiten de grenzen zijner staatsrechtelijke bevoegd heid, wanneer hij, zonder dat het feit der be zetting of de daarmede samenhangende om standigheden daartoe nopen, in de structuur van de Nederlandsche rechtsgemeenschap ingrijpende veranderingen aanbrengt. Het kan nooit tot zijn taak behooren om, zonder dat dringende noodzaak aanwezig is, ten aanzien van belangrijke onderdeelen van ons staatsbestel de toekomstige regeering en volksvertegenwoordiging voor een „fait ao- compli"te stellen. Een dergelijke ingrijpende verandering nu geschiedt zonder eenigen twijfel, en een dus danig onnoodzakelijk „fait accompli" wordt ongetwijfeld bewerkstelligd, wanneer plot seling, zonder dringende noodzaak, in de tra- ditioneele en wettelijk vastgelegde begrenzin gen van meer dan 90 gemeenten in de pro vincie Noordholland wordt ingegrepen en meer dan 60 gemeenten zonder meer. worden opgeheven. Spr.'s conclusie is, dat reeds op den enke len grond dat de voorgestelde samenvoeging Heemstede— Bennebroek een onderdeel vormt van een plan. dat verre de normale beheers taak van den -Secretaris-Generaal te buiten gaat, spr. zijn stem nimmer aan deze sa menvoeging zou kunnen geven. BON „11" TOT EN MET 15 DECEMBER. De secretaris-generaal, wad. hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede: Gedurende het tijdvak van Donderdag 5 December tot en met Zondag 15 December a.s. geeft elk der vier met „11 Vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, heen inbegrepen, óf een rantsoen vleesch waren. De met „11 Worst. Vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op bet koopen van één rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 15 December a.s. nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig tot en met Woensdag 18 December a.s. Het rantsoen vleeschwaren. dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-. rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst. 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Samenwerking bij Roemeensch tienjarenplan. De laatste weken zijn te Berlijn omvang rijke Duitsch—Roemeensche economische on derhandelingen gevoerd, waarbij de richtlij nen getrokken zijn voor de economische sa menwerking na de hervorming van de po litieke verhouding tusschen beide staten. De Roemeensche staatsleider, generaal An- tonescu, heeft van zijn aanwezigheid te Ber lijn gebruik gemaakt om zich met toonaange vende Duitsche persoonlijkheden te onder houden over de belangrijkste vraagstukken, die betrekking hebben op de nauwe econo mische samenwerking tusschen beide landen. De te Berlijn aanwezige Roemeensche mi nister van economische zaken, Cancikov, nam aan deze onderhandelingen deel. De getroffen regelingen zijn gisteren on derteekend door gezant Clodius voor Duitsch land en den Roemeenschen gezant te Berlijn, Grecianu, mitsgaders den staatssecretaris van het Roemeensche ministerie van econo mische zaken, Dimitriuc, voor Roemenië. Van deze overeenkomsten is het be langrijkst een protocol nopens de DuitschRoemeensche samenwer king bij de uitvoering van een Roe meensch tienjaarplan. Dit luidt als volgt: Met hpt doel door een veelomvattend tien jaarplan den economischen opbouw van Roe menië te bewerkstelligen heeft de koninklijk Roemeensche regeering zich tot de Duitsche regeering gewend om haar ondersteuning en medewerking bij de uitvoering van dit plan. SLACHTEN VAN PAARDEN VERBODEN OOK DE HANDEL STOPGEZET Bij besluit van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van land bouw en visscherij ls het slachten van paarden verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover door of vanwege de centrale een slachtvergunning is verleend. Voorts is het verkoopen, koopen, afleve ren en ontvangen van paarden verboden, tenzij hiervoor een schriftelijke vergunning is verkregen van de landbouw-crisis-orga- nisatie of de Ne<L Veehouderij Centrale. Japan wenscht geen uitbreiding van het conflict. Volgens de Asahi Sjimboen bestaat nog, in weerwil van de sluiting der grenzen tus schen Thailand en Indochina, de mogelijk heid op vreedzame regeling van het con flict. Verscherping van het conflict zou voor Japan niet alleen ongewenscht zijn met het oog op htts treyen naar pacificatie in het Verre Oosten, zij zou ook den Britsch-Ameri- kaanschen-joodschen financieelen kringen mogelijkheid geven in troebel water te vis- schen. In het belang van een gezonde ont wikkeling in Oost Azië moeten botsingen vermeden worden, onverschillig wie gelijk, wie ongelijk heeft. Japan moet als leider van dit streven zijn standpunt duidelijk uit eenzetten. Te rechter tijd moet een poging tot bemiddeling tusschen Thailand en Fransch Indo China gedaan worden. Vijandelijkheden voortgezet. Een Thailandsch militair vliegtuig is ge dwongen geworden te dalen te Battamban in het Westen van Cambodja, toen het gis terochtend een verkenningsvlucht maakte boven gebied van Fransch Indochina. De machine en de inzittenden werden door de plaatselijke autoriteiten in beslag genomen en aangehouden. Een tweede bericht meldt, dat de autori teiten van Fransch Indochina hebben be kend gemaakt, dat alle telegraaf- en tele- Sinterklaas wordt jarig, ik zet mijn schoen vast klaar". ,Als de kleintjes slapen, komt de goede Sint". „O, kom eens kijken, wat ik in mijn schoentje vind". (Foto's Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1