Beveiliging van bewaakte spoorwegovergangen Drama op het IJsselmeer GROOTE TOEKOMST voor gasgeneratoren Den Haag in cijfers Waarschuwing aan Ned. Indië De dood van Chiappe Geen Fransche bommen op Tbaisch gebied Betonnen hutten SCHIPPERSGEZIN OMGEKOMEN. Motorschip door ontploffing ver» nietigd. Op hetIJsselmeer is Dinsdagmorgen het motorschip „Friesland" vergaan. Naar aan leiding hiervan hadden wij een onderhoud met een schipper, die het ongeluk heeft zien gebeuren, den heer R. Groenhof uit Brocker- havon, die zich aan boord van „De tijd zal het leeren" bevond. Dit schip had ligplaats gekozen in de haven van Nijkerk. Uit. d|n aard der zaak waren de schipper cn zijn vrouw nog zeer onder den indruk van het geval, dat aan een gezin, vaannede zij zeer bevriend waren, vier personen door den dood heeft ontnomen. „De Friesland" en „De tijd zal het leeren" - zoo vertelde schipper Groenhof ons - wa ren gezamenlijk van de Oranjesluizen ver trokken met een lading kunstmest, bestemd voor een firma in Nijkerk. Mijn schip had een sterkere motor dan dat van den veron gelukten schipper Eier van de „Friesland" en na ecnigen tijd was ik de, .Friesland" zoo ver vooruit, dat ik besloot vaart te minderen en het andere vaartuig op sleeptouw te ne men. Inwendige stem waarschuwde. Zoo voeren wij verder, maar na eenigen tijd zei iets in mij hoe het kwam weet ik zelf niet precies dat het beter was de verbinding te verbreken. Nauwelijks was dit gebeurd, of mijn vrouw en ik boorden een hevige knal en zagen onmiddellijk daarna op de plaats waar de „Friesland" voer, een zwarten rookkolom en vervolgens een wit te damp opstijgen Toen deze waren weg getrokken bleek de „Friesland" volkomen uit elkaar geslagen te zijn. Over een opper- vlakto van ongeveer 100 vierkante meter zagen wij tallooze wrakstuken drijven en hier en daar dreven groote olievlekken op de golven. Onmiddellijk draaide ik bij om te trachten de opvarenden te redden, maar hoe mijn vrouw en ik ook speurden er was geen spoor van hen te ontdekken. Helaas konden wij niets anders doen, dan onzen tocht voortzetten". Schipper Eier was 36 jaar oud. Zijn doch tertjes, die eveneens het leven hebben ver loren, \yaren 3 en 5 jaar oud. Een derde dochtertje, een meisje van 8 jaar bevindt zich thans te Sneck, waar zij de schippers- school bezoekt. Verlichte stoplichten en reflec toren. Omdat de verduistering voor het groote aantal bewaakte overwegen bijzondere vei ligheidsmaatregelen noodig heeft gemaakt beeft de directie van de Nederlandschc Spoorwegen in smenwerking met de Duit- sche autoriteiten diepgaande proefnemin gen genomen met maatregelen, die de au torijders zoo duidelijk mogelijk op het ge sloten zijn van de spoorboomen pmerkzaam moeten maken. Voor drukke spoorwegover gangen is een transparant ntworpen, dat bij gesloten hoornen bet woord stop in roode lichtende letters vertoont. Als de boomen open zijn, is het opschrift niet verlicht. Het stoplicht zal in het algemeen op de hoog te van de spoorboomen rechts van den weg ongeveer anderhalve meter hoog worden aangebracht, zoodat hot verlichte transpa rant op ongeveer tachtig tot honderd nieter zichtbaar zal zijn. Ook zullen bovendien in het midden van de spoorboomen drie reflee toren worden aangebracht. De minder drukke overwegen worden al leen met reflectoren uitgerust en wel naar gelang van de wegbreedte met drie tot ne gen stuks. De reflectoren zullen zoo worden aangebracht, dat zij bij gesloten stand van de spoorboomen een rechte lijn vijftig om boven den grond zullen vormen. Bij de invoering van de nieuwe maatre gelen, die door bet Luft Kommado Holland beproeft cn goedgekeurd zijn, vervalt de plaatsing van roode handlantaarns ter be veiliging der overwegen. Naar wij vernemen zijn de proefnemingen op groote schaal met houtgasgeneratoren in Duitschland beëindigd cn staat men thans op het punt, een groot aantal vrachtauto's voor het nieuwe systeem te bouwen. Reeds zijn 25 „tank-stations" voor gas-generatoren op Arerschillende plaatsen in Duitschland in aanbouw. De vrachtauto's worden daar van houtafval in papieren zakken voorzien, die dan in de generatoren worden leeggeschud. Men beweert, dat zelfs in vredestijd de wa gens niet meer voor benzine of dieseltractie zullen worden omgebouwd, daar het nieuwe middel veel goedkooper en practischer is. Van onzen Haagschcn correspondent) De jongste publicatie van het Haagsche Statistiek Bureau geeft een aantal leerzame cijfers van vergelijking tusschen Augustus 1940 en de laatste vooroorlogsmaand Augus tus 1939. Dit jaar traden b.v. in Den Haag 428 paren in he huwelijk tegen 520 in Augus tus 1939. De vermakelijkheidsbelasting daal de van f 75.915.60 tot f 51.003.31. Bij de spaarbanken weid in Augustus 1940 inge legd f 3.731.017.51 en terugbet. f 4.673.664.56. derhalve minder ingelegd clan terugbetaald f 942,647.05; voor Augustus 1939 waren deze cijfers onderscheidenlijk f 4.369.184.52, f 5.859.756.17 en f 1.490.571.65. Dit laatste cij fer is kennelijk zoo hoog in verband met de oorlogsdreiging toen. Groot geleerde ove^eden prof. dr. s. r. steinmetz, stichter der volksuni. versiteit. Op 78-iarigen Meettijd is gisteren overleden de oud-hooaleeraar Prof. Dr. S. R. Stein- metz. een der oprichters van de bekende Volksuniversiteit. Prof. Steinmetz. die tot de grootste ge leerden behoorde, welke Nederland in de laatste eeuw heeft gekend, heeft zeer veel' gedaan voor de opvoeding van het volk. zooals reeds de oprichting der Volksuniver siteit bewijst. Hij had een breeden kijk op de sociale toestanden en nonden van ons volk en ook huiten onze landsgrenzen was hij bekend om zijn publicaties op sociaal cn ethnologisch gebied. Japansch bind over Anti-Japan sche stemming. Het Japansche Blad Nitsj-Nitsji- Sjimboen behelst een redactioneel artikel, waarin de jongste uitingen van anti-Japansche ge zindheid in Nederlandsch-Indië alclus Domei - worden toegeschreven aan een „an ti-Ja panschen geest welke op onverantwoor dclijke wijze door de Nederlandsch-In'dische atuoriteiten wordt aangekweekt." Het blad eisclit eerherstel en een waarborg, dat der gelijke incidenten zich niet zullen herhalen. Vervolgens merkt het blad op. dat er 7.000 Japanneezcn in Nederlandsch-Indië wonen en voegt hieraan toe: Japan wenscht. weliswaar de betrekkingen van vriendschap met Ncdorlandsch-Indic te versterken, maar kan geen ongerechtvaardigde anti-Japansche betoogingen toelaten. Japan ziet niet in. waarom de autoriteiten van Nederlandsch- Indië zich vijandig jegens Japan zouden be tooncn. Indien deze anti-Japansche houding, zoo waarschuwt het blad, een weerspiege ling is van het vertrouwen, dat de Neder landsche overheid stelt in clc Ver. Staten en indien de autoriteiten te Batavia de gevolg trekking gemaakt hebben, dat Japan, gezien in het licht der ontwikkeling van den Eu- ropceschen oorlog, zwak is, zouden zij geen grooteren fout hebben kunnen maken. Dure schilderijen Een Frans Hals voor 50.000 R.M. Bij de Berlijnsche firma Lange is een be langrijke veiling begonnen van een reeks kunstcollecties, waaronder waardevolle schil derstukken van oude meesters. Vooral de verzameling Nederlandsche schilderijen trok, zoowel wat omvang als wat kwaliteit betreft, de aandacht. De hoogste prijs, n.1. 50.000 mark werd volgens de Tel. betaald voor het meester lijk geschilderde portret van Adam van Hazeveld, dat aan Frans Hals wordt toege schreven. Een portret van Rembrandt, ge schilderd door Jan Lieven, bracht 28.000 mark op. Het waarschijnlijk in het atelier van Rembrandt en met diens hulp geschil derde „Satkia als Flora" werd met 40.000 mark uitgeroepen, doch vond geen kooper. BOOZE VROUW GRIJPT DE BIJL... Maar valt zelf van de trap... In de Cronjéstraat in don Haag woont op een étage een echtpaar. Hij is 38, zij is 31 Jaar. Gistermorgen om half negen lag de heer des huizes nog te bed, zijn echtge- noote was echter reeds opgestaan. Waar om of waardoor, ligt in het duister verbor gen, maar er ontstond twist en zelfs een handgemeen. De juffrouw nam tenminste een bijl, aldus het ITsbl., waarmede ze haar eega een paar tikken op het hoofd toe bracht. In bed liggend, kon deze zich moei lijk verweren. De schrik sloeg de dame om het hart en hals over kop nam 'ze de vlucht, Zoo overhaast, dat ze van de portiektrap viel en met een ge broken linkerschouder op straat be landde. Toch zette ze haar vlucht voort, regelrecht naar het zieken huis aan den Zuid wal. Daar werd ze geholpen en vervolgens liefderijk opgenomen. Buren, door het tumult in 't geweer ge komen. hadden inmiddels don geneeskun digen dienst gewaarschuwd, die fluks naar de Cronjéstraat kwam. De man werd mee genomen, ook naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij verbonden werd. Daar na kon hij naar huis terug gaan. Zijn le vensgezellin heeft hij echter in het zieken huis niet mogen ontmoeten. Een evcntueele verzoening zal dus tot later moeten wor den uitgesteld. Kindje door vrachtauto gegrepen Op slag gedood. Gistermiddag is het 3-jarig dochtertje Tineke van den garagehouder H. te Niezijl (gemeente Grijpskerk) bij het oversteken van den weg door een vrachtauto gegrepen. Het kindje werd op slag gedood. De politie stelt een onderzoek in. Voorloopig geen Amerikaansch crediet aan Engelanl Regeering te Londen zou de po gingen opgeven. International News Service meldt uit ge woonlijk betrouwbare bronnen te Washing ton te hebben vernomen, dat de Engclsche regeering heeft besloten haar pogingen om credieten in de Ver. Staten te verkrijgen, voorloopig althans op te geven. Dit besluit zou aan twee factoren zijn toe te schrijven: 1. de koele ontvangst der voor stellen omtrent credieten te Washington, en 2, de bezorgdheid een slechten indruk op 't Amerikaansche volk te maken. Ook andere overwegingen hebben tot het besluit der Engclsche regeering bijgedra gen, n.1. het onvermogen, de regeeringsamb- tenaren in Washington van de noodzakelijk heid der credietverleening te overtuigen, zoo lang Engeland weigert beleggingen in de Ver. Staten en Zuid Amerika te liquideeren. De voornaamste oorzaak der Britsche moei Jijkhcden fe Washington is de schuld uit den wereldoorlog en de enorme waarde van het Engelsche bezit in Noord- en Zuid Ame rika. Het standpunt van Washington is, dat op zijn minst een jaar noodig is om het Ame rikaansche werkloozenvraagstuk door het bewapeningsprograjxy. in evenwicht te bren gen en dat het thans voor Je Ver. Staten niet raadzaam is Engeland milliardencre- dieten te verleenen, zoolang Engeland niet alle middelen heeft uitgeput. Amerikaansche landbouwproduc ten naar Engeland? De plaatsverv. commissaris voor den land bouw, Iludson. heeft te Chicago verklaard dat het tijdstip kan komen, waarop Engeland zich ook tot de Ver. Staten zou richten voor de levering van landbouwproducten. Wel licht zal de verkoop van Amerikaansche landbouwproducten dan echter alleen door het verleenen van verhoogde credieten aan Engeland mogelijk zijn. In dat geval zou een herziening der huidige politiek noodig zijn en zouden de-farmers voor de vraag worden ge steld of zij bereid zijn het risico van verliezen op den koop toe te nemen om de Engclsche markten te behouden. „Engeland betaalt toch nooit terug" Senator Johnson heeft verklaard, dat hij hoopte, dat de Verecnigde Staten verstandig genoeg zouden zijn om buiten den oorlog te blijven. Zij zouden echter in hun hulpactie voor En geland niet verder mogen gaan, dan tot dus ver. Het gepraat over leeningen voor Enge land baarde hem zorgen. Wanneer hij het mocht zeggen, zouden de Vereenigde Staten Engeland geen cent leenen. daar het de lee ningen toch nooit zou terugbetalen. Braziliaansch schip in Gibraltar vastgehouden De Braziliaansche sloomer Siqueira Cam pos die veertien dagen geleden uit Lissa bon is vertrokken, wordt nog steeds dooi de Engelschen in Gibraltar vastgehouden. De Diarrio de Noticias meldt, dat de Brazi liaansche regeering het voornemen heeft het s.s. Cuyaba naar Gibraltar te zenden om de talrijke passagfers over te nemen. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt gemeld: „De Duitsche rijksregeering bevindt zich in oen toestand van nauwkeurig waarne men." Met deze woorden kenmerkt men in Berlijnsche politieke kringen de Duitsche houding ten aanzien van het opbrengen van het Braziliaansche s.s. „Itava" door een Engelschen hulpkruiser in de Brazili aansche kustwateren, waarbij 22 Duitsche passagiers ondanks het protest van den ge zagvoerder van boord werden gehaald. „Wat heeft een Engclsch kruisereskader te opereeren aan de Braziliaansche kust te gen Braziliaansche schepen?" zoo vraagt men zich te bevoegder plaatse in Berlijn af. Men verklaart dat uit deze opmerkelijke Engelsche daad een reeks hoogst belangrij ke kwesties voortvloeien, al zijn die" voor Duitschland vooreerst slechts van theore tisch belang. Met bijzondere belangstelling ziet men in Berlijnsche politieke kringen in dit verband het volkome ontbreken van ieder commen taar in de pers der Vereenigde Staten, het geen te meer opvalt daar deze pers in an dere gevallen immers steeds zeer actief was wanneer het er om ging de door haar ge prezen „Pan-Amerikaansche solidariteit" in het licht te stellen. Stopzetten van de lijn op Lissabon? Het Braziliaansche avondblad „A Noite" verklaart te kunnen verzekeren, dat tus schen alle ministeries van buitenlandsche zaken in Noord- en Zuid-Amerika. onder handelingen gaande zijn over hun houding nopens het incident Brazilië-Engeland. Naar verluidt, wil de „Lovd Brasileiro" zijn lijn op Lissabon althans voorloopig stopzetten. In ieder geval komen in de dienstregeling in December geen reizen naar Europa meer voor. Dit besluit zou gedeel telijk een gevolg zijn van het optreden der Engelschen. Zwitserland denkt over een eigen reederij In den Zwitserschen nationalen raad heeft bondsraad Stampfli een beschrijving gegeven van den oorlogsravitailléeringstoestand van Zwitserland. Van Engeland, zoo verklaarde hij, heeft men kortelings navycerts kunnen verkrijgen voor zekere grondstoffen cn goe deren. Ook uit den Balkan zullen nog ver schillende voedingsmiddelen en andere pro ducten naar Zwitserland komen. Zeer moei lijk is het aanvoeren van overzecsche goede ren sedert Griekenland in den ooi-log is ver wikkeld. De kwestie van instelling eener eigen Zwitsersche rccdereij met eigen vlag en eigen zeerecht wordt bestudeerd. Zwitser land moet zich erop instellen, aldus spr., zijn voeding uit eigen kracht te verzekeren. Stampfli wees verder op de noodzakelijkheid van een zorgvuldiger huishouding met grondstoffen en kondigde een verdere uit breiding der rantsoeneering aan. Naar aanleiding van den dood van den Franschen hoogen commissaris in Syrië Chiappe, publiceert diens schoonzoon, de Carbuccia, in het Fransche weekblad Grin- goire onder het opschrift: „moord", de vol gende verklaring: De Engelschen hebben mijn schoonvader en besten vriend vermoord. Ontboden dooi den maarschalk, komt Jean Chiappe te Vichy op 21 November aan. Zijn benoeming tot hoogen commissaris voor Syrië en den Libanon is slechts aan enkele personen be kend en reeds deelt haar de Londensche ra dio mede. Hoe heeft zij hiervan zoo snel op de hoogte kunnen zijn? In het hotel, waarin wij (Chiappe en de Carbucccia) onzen in trek namen, nadert een vooraanstaande fi guur in het diplomatieke korps, die de En gelschen goed kent. Chiappe neemt hem ter zijde en krijgt van hem den volgenden raad: „Vermijd te zeggen, wanneer u vertrekt. Geef zoo noodig een valsche reisroute op,, anders zal de intelligencc service u niet laten aan komen." Chiappe, zoo vervolgt dé Carbuccia, krijgt order, zich zoo spoedig mogelijk per vliegtuig naar zijn post te begeven. Den 26en Novem ber neemt hij het vliegveld van Vichy naar Marseillc. Den avond te voren doet de Britsche radio een zeer heftigen aanval op hem en drijft de onbeschaamdheid zoover, dat zij hem be schimpt, daar hij er in toestemde den nieu wen Franschen staat te dienen. Woensdag komen wij om half tien in de luchthaven Marignanc aan. Het vliegtuig moet om tien uur starten. De Carbuccia be richt dan, hoe hij de beide beroemde piloten van het vliegtuig, Guillaumet en Reine, ter zijde nam: „ik hen hang voor de Engelschen", verklaarde hij hun: „Ik zou willen, dat wij reeds aangekomen woren." De piloten dee- len zijn vrees. Het vliegtuig moet oni 14 uur in Tunis zijn en den volgenden dag in één vlucht van tien uur, gedeeltelijk in den nacht, het traject naar Syrië afleggen. Twee uur later, zoo vervolgt de Carbuccia stort te het vliegtuig van Chiappe niet ver van twee Engelsche vlicgtuigmoederschepen bran dend neer, op lafhartige wijze door een En gelschen jager neergeschoten. Men mag niet van een misverstand spreken. Sedert den wa penstilstand zijn do vleugels en de staart van alle Fransche vliegtuigen, om een misver stand te voorkomen, geel geschilderd. Opstandige beweging in Annam Te Hanoi wordt van officicele zijde de bewering, die door de Thaische radio is verspreid, volgens welke Fransche vlieg tuigen bommen boven Thailand hebben neergeworpen, categorisch tegengesproken, zegt U. P. Voorts wordt officieel meegedeeld dat vrijwel alle leiders van de inlandsche op standige beweging thans zijn gearresteerd. Naar Domsi uit Hanoi meldt, zouden in Annam door opstandige elementen Fran sche politiebureaux cn bezittingen van Fransche onderdanen in brand zijn gesto ken Ook zouden de opstandelingen vele Fransche politiemannen en burgers gevan gen hebben gezet. Een tegenactie van de Fransche politie-autoriteitcn met steun van militairen is aan den gang, maar heeft i:og niet geleid tot onderdrukking van den op stand. Japan en het communisme Strijd niet gericht Sovjet-Unie. tegen de Ta.ss meldt met betrekking tot een bericht uit Tokio, dat de plaatsvervangende Japan sche minister van buitenlandsche zaken Ohasji op 1 December den ambassadeur dei- Sovjet Unie in Tokio. Smetanin. naar aan leiding van het sluiten van het pact tus schen Japan en de Chineesche nationale re geerig verklaard heeft, dat artikel 3 van dit pact, ten aanzien van den strijd tegen het Communisme op geen enkele wijze ge richt is tegen de Sovjet Unie. dat het be trekking heeft op zuiver binncnlandsche roestanden cn dat het op geenerlei wijze in vloed uitoefent op den wensch van Japan, zijn betrekkingen met Rusland te regelen. Op 4 December heeft Smetanin Ohasji namens de Russische regeering verklaard, dat de regeering der Sovjet Unie deze ver klaring van de Japansche regeering ter kennis neemt en het van haar kant voor noodzakelijk houdt te verklaren, dat de po litiek van de Sovjet Unie ten aanzien van China onveranderd blijft. voor Engelsche arbeiders Leven als soldaten. Volgens berichten uit Londen is men te Coventrv begonnen met bet bouwen van eigenaardige betonnen hufte. Daar de wei nige fabrieken in deze stad, die nog niet vernield zijn, wegens gebrek aan personeel het bedrijf niet kunnen voortzetten, heeft men besloten, zoo snel mogelijk kleine huis- >es van een kamer met betonnen daken te houwen, waarin de fabrieksarbeiders een zekere beveiliging tegen nieuwe luchtaan vallen moeten vinden. Me wil dergelijke betonnen hutten bon wen in alle industriesteden, die door de Duitsche luchtaanvallen zoo zwaar geteis terd zijn, dat het werk gestaakt moest wor den. omdat de arbeiders geen onderdak meer haddon. De hutten zullen zoo dicht mogelijk bij de fabrieken staan. De arbei ders zullen daarin een soort: soldatenleven moeten leiden. Zij kunnen slechts in de hut ten slapen. Hun maaltijden zullen ze uit de openbare keukens krijgen. Hun gezinnen zijn geëvacueerd. Amsterdamsche effectenbenn Vrij opgewekte markt. Vaste stemming. Oploopende koer sen. Amerikanen kalm. Duitsche fondsen goed prijshou dend. Nederlandsche beleg, gingen weinig veranderd. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. v.k. Nederland 1940 I 4 1013/ L.K. 101% Nederland 1940 II 4 9615/16 96% Idem niet bel. fac. 101% 101% Nederland 1938 3.3% 85%-8511/16 85%-S5V2 Oost-Indië 1937 3 86 86 1/16 Oost Indië 1937 A 3 83% 83% Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 70% provinciale en gem. leeningen. A'dam '37 I 3% 83 83% 's Grav. '37 I 3% N.-HolJ. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 84 R'dam '37 I. TIT 3% 8015/16 82 Z.-Holland. 1937 3 88 87% hypotheekbanken. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 93 92% industieele ondernemingen. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 bank- en cred.-inst. Binnenland. Koloniale Bank A 179% 184 Ned. Ind. Handelsb. A 129% 129% Ned. Handel Mij. c. v. A 118 11S% aandeelen. industrieels ondernemingen. Binnenland. A.K.U, 114-114%' 114%-115% Calvé Delft c v. A. 80 81 Centr. Suiker Mij. 196 199% Fokker g. A. 185 180 Lever Bros en Unilever cv.A128%-129 129%-130% Ned. Ford 315 316 Philips G B.V.A. 208-205 206%208% Philips pref. A 143 143% Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 29%-29% 29%-29% Am. Sm. en Ref, c.A. 45% 46% Beth. Steel c.v. A 823,4-8134 8134-82%' Gen. Motors c.v. A. 53% 53 15/16 Kennecot' Copper c.v. A. 37%-37% 37%-37 11/16 Nortb. Am. Aviation c.v.A. 18% 18 1/16 Rep Steel c.v. A. 25%-24% 2434-25 U. S. Steel c.v. A. 6834-67% 67%-68 petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsehe Petr. g. A. 243% 24534 Kon. Petr. 268-263 265-267% Buitenland. Shell Union c.v. A. 127/16-121/16 12%-12 7/16 Tide Water c.v. a. 111/16-10% 10%-li scheepvaart maatschappijen. Holland Amerikalijn A 115—116 115%-117% Java China-Japanlijn A. 150%-14S% 149%-152 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 153-151% nat. bez. v. A. 153%-157 Kon. Pak et vaart A. 236 240 Ned. Scheepv. Unie A. 173-171. 173-175 Rott. Llovd A. 140-141 142-144 Stoomv. Mij. Nederland A. 144-145 147 suiker-ondernemingen. H.V.A. 446-443% 445-416 Javasche Cultuur 270 273 NI SU. 265 271%-272% Ver. Vorsten 1. Cult 127%-126% 126%-129 tabaksondernemingen. Deli Batavia Mij. 189 189%-190% Deli Mij. c. v. A. 272%-268 272%-276 Senembah 189 20i%-207 rubber-ondernemingen. Amsterd. Rubber 276%-275% 277-279% Ban dar Rubber Mij. A. 19S Deli Batavia Mij. A. 205 207 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 6 December '40ï Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwifc sersche Francs 43.56; Lires 987; Deensche Kronen 36.40: Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54. amerikaansche jagers naar de philippijnen. Het zeventiende jachteskader van de V.S. is te Manilla aangekomen. Het eskader bet staat uit 25 officieren en 350 manschappen met do bijbehoorende vliegtuigen. De lucht strijdkrachten op de Phlippiinen waren eind November reeds voor de eerste maal door een nieuw jachteskader versterkt. arbeidsdienstplicht in engeland? S'ir John Anderson hoeft gisteren in een rede in het Lagerhuis betoogd, dat de regee ring den arbeidsdienstplicht moet invoeren voor den herbouw van de zwaar gebombar deerde gebieden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2