RAED-PRAET. Anna Paulowna KRUSCHEN Uit Alkmaar Predikbeurten Vrijdag 6 December 1940 Tweede blad EXCELLENTIE WILLEM WAY- BOER, MINISTER VAN ALCOHO LICA OPGEDRAGEN. 1I voor den heer Kuiken. Wie den heer Willem Wayboer niet kent en hem plechtig, blauw gejast en bolgehoed raadhuiswaarts ziet schrijden, de dikke ac- tetasch onder zijn rechterarm geklemd, ziet in hem zeker niet den eenvoudigcn dorps afgevaardigde. maar zal zich afvragen, on der welke Excellenties heb ik die magistra le figuur toch meer ontmoet? En waarlijk, deze heer verdient ook een hooger titel dan het gebruikelijke edelacht baar, hij verdient benoemd te worden tot minister van alcoholica, hem dient de por tefeuille van de Vierkante Pot te worden toegewezen, want beter pleitbezorger voor de belangen der Nederlandsche herbergiers is 't algemeen en die van den polder in het bijzonder zal men in de heele elf provin ciën en Wieringermeer incluis niet kunnen yinden. Hij is het beste te vergelijken met een brak, een jachthond, die slaperig naast zijn meester sjokt, maar in het jachtveld geko men zijn ooren spitst en zoodra de pluimen van het haas afvliegen, den langoor al te pakken heeft ook. Het is alleen maar jammer dat niet alle Inwoners van den Anna Paulownapolder het eerzame beroep van tapper uitoefenen, dan zou het een dorado zijn, een luilekker land van stapels kruiken Oude Bols, vaten slappe Catz en tonnen klare Jenever. De heer Willem Wayboer zou tronen op een troon van donker hier-vaten, als scepter een goed geijkt maatglas in de rechter, als rijksappel een dubbel glas onversneden in de linkerhand. Helaas, er wonen ook andere mcnschen In den polder, er zijn ook andere belangen waar de raadsleden rekening mee hebben te houden. Niet alzoo doorgaans de heer Willem Wayboer! Als de andere leden druk redekavelen over dit of over dat, bewaart hij een wijs- geerig zwijgen, maar niet zoodra snuift hij, om zijn eigen woorden te gebruiken, drank- DRIE LEIDERS VOOR TWEE KWARTJES! Gistermorgen in alle vroegte zijn op ver schillende plaatsen biljetjes aangeplakt, waarop twee kwartjes waren afgebeeld en waaronder bovenvermeld slagzinnetje stond aangegeven. Sommigen, die hiermede hun huis beplakt zagep, beklaagden zich hij de politie. Het scheen aanvankelijk niet moeilijk uit te ma ken, wie een en ander had verricht, omdat de letters, die bij het drukken waren ge bruikt, slechts in bezit zijn van enkele druk kerijen.. Toen echter bleek, dat de biljetten ook in andere steden waren gebruikt, werd de zaak moeilijker. Naar men ons meedeelt, waren de biljetten niet afkomstig van de Nederlandsche Unie, waarop ze natuurlijk doelden. VOOR HET KIND DOOR HET KIND. Gisteren heeft te Alkmaar Sint Nicolaas voor surprises gezorgd onder die kinderen, waarvan wellicht sommigen zullen hebben gevreesd, dat de goede heilige hun deur stilzwijgend zou voorbijgaan. Het was een actie, die door den burge meester was georganiseerd onder de mantel yan Winterhulp Nederland. Met een variatie op de algemeene leuze van deze instelling „vóór het volk, dóór het volk", zou men hier kunnen spreken van „vóór het kind, dóór het kind". Sedert eenigen tijd toch zijn op verschillende scho len speelgoederen verzameld, die door de .meer gegoede kinderen werden afgestaan. De animo, die daarbij aan den dag werd gelegd, mag zeer behoorlijk worden ge noemd en zoo was een flinke collectie bij eengebracht. In de afgeloopen dagen zijn deze geschen ken keurig verpakt en van adressen voor zien en gister op den 5den December zijn ze door de padvinders bezorgd. Hét is een sympathieke geste, waardoor stellig een oogenblik van vreugde is ge bracht in gezinnen, waar de duisternis het licht meestal overhcerscht. EEEN MEEVALLER! Aan een onzer stadgenooten, den heer y. <1. H., werd voor eenige maanden zijn rij wiel ontstolen. Gisteren werd het verlorene, op welks terugkomst hij sedert lang niet meer had gerekend, hem door de politie ter hand gesteld. Het karretje was in de omgeving van Wieringen achterhaald. KINDERVOEDING. Nu meer en meer schijnt vast te staan, dat er van een centrale keuken te Alkmaar weinig zal komen, gaan er stemmen op om de vereen. Kindervoeding te verzoeken, haar werk te hervatten. Ze is daarmee dit jaar nog niet begonnen, eensdeels omdat men opzag tegen de bonnen-administratie, anderdeels omdat men meende, dat het werk door de in te richten keuken over bodig zou worden. Met het oog op een ander zijn bij de do nateurs voorloopig geen kwitanties gepre senteerd. Het bestuur blijkt zeer wel geneigd, de oude taak weer op te vatten en ziet, naar een der bestuursleden ons meedeelde, ook wel kans het werk naar behooren te ver vullen. Waar de tijd zich meer en meer toespitst en het levensonderhoud in tal van gezinnen een meer dan precaire kwestie begint te worden, is van harte te hopen, dat we de vereeniging Kindervoeding aanstonds weer in vol bedrijf zullen zien. lucht, of hij zet zich schrap en steekt van wal. Hij i s kastelein, liij vecht voor de kaste leins! Of de heele wereld kraakt onder oor logsgeweld, of alle Nederlanders schade, ongemak, beroerdigheid hebben, of de land bouwers of bollcnboercn in den polder hun kostelijke velden door de innundatie ver loren zagen gaan. 't is allemaal goed en wel, maar boven dat alles staat torenhoog de belangrijke kwestie van vernietigd ge distilleerd, de vele flesschcn die voor de klanten waren bestemd cn de eene flescli. die volgens zijn eigen verklaring, de heer Willem Wayboer per week zelf naar bin nen klokt Helaas, slechts één man in den raad geeft den heer Waiboer steun en troost, de goede oude heer Kuiken, die. zooals de heer Hooimeijer een paar jaar geleden eens op merkte. nooit een kip zou worden, maar zich toch kiplekker voelt en nog steeds voor de vroolijke noot in de raadsdebatten zorgt. En zoo klinkt, de stem des heeren Waiboer als eens roependen in de woes tijn Misschien, zou het helpen als hij eens een vierkant po'tje of een kruikje met glaasjes meenam ter vergadering. Met woorden kan hij 't niet winnen, laten dan Bols en Boone kamp. Hulskamp. Wijnand Fockink en Catz zélf spreken. Wij zullen ze gaarne me de aanhooren De heer Kuiken, die door een mankement aan zijn gehoorapparaat de discussies met zijn bloote ooren moest volgen, bereed zijn oude stokpaardje: de woningbouw. Naar verluidt heeft hij zijn vriend architect Hoep een nieuwe ellcmaat voor zijn Sinterklaas gegeven, opdat toch maar geen centimeter van de voorgeschreven 30 meter tusschen ruimte tusschen de woningen verloren gaat De burgemeester wilde den heer Kuiken zélf maar naar Ged. Staten zendon. doch tiaar was de burgemeester voor, vond de Breezander afgevaardigde. Ja, soms is liet raadskuiken geen kip. maar een kalkocnsche haan, die zijn spo ren nog fiksch weet te gebruiken Het was beslist 10 voor den heer Kuiken... INGEREKEND. Op verzoek van de politie te Tilburg werd door de politie alhier een 16-jarig meisje uit die' gemeente afkomstig, aangehouden, dat van huis was weggcloopen. Tevens werd overgegaan tot de arresta tie van een 23-jarig, zich in haar gezelschap bevindend persoon, als verdacht van het misdrijf schaking. Beiden werden heden op transport ge steld naar Tilburg om aan de Politie al daar te worden overgegeven. ALCMARIA ZONDAG OP TOPKRACHT! In den wedstrijd tegen Z.F.C. van Zondag a.s. is bij Alcmaria als rechtbuiten opgesteld de bekende H.R.C.-speler Sanders. Waar ook Venema van zijn tegen West-Frisia opgedane kwetsuren blijkt te zijn hersteld, verschij nen de withemden in zeer sterke formatie. Begrijpelijkerwijs wordt het resullaat van de ontmoeting in het Alcmaria-kamp met groo- te belangstelling tegemoet gezien. NAAR MEERDERE CONCENTRATIE IN HET ALKMAARSCHE VEREENIGINGS- LEVEN. Eenigen tijd geleden berichtten wij, dat pogingen werden ondernomen om de Alk- maarsche vereenigingen, wier arbeidsveld is gelegen op het terrein van de kunst cn op dat-der sport, nader tot elkaar te brengen. Deze plannen nemen thans vastere vor men aan. Er is een commissie van voorbe reiding gevormd, bestaande uit de heeren Jb. van Amstel, G. W. Hardijzer, Mr. A. V. M. Leesberg, J. Schotsman en L. de Waal, welke zal trachten de daarvoor in aanmer- De w«re Idber oem de dagelijkscha dosis Kruschen Zout, zoo IcUin als z« is. doat wonderen. Lijders aan de hardnekkigste vormen van Rheumatische pijnen zullen U dat bevestigen, want die weten bij ondervinding hoe weldadig een bloed-zurve- rende Kruschen kuur werkt op het heele gestel. Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76,0.41 p. fl. incl. O.B. king komende Alkmaarsche vereenigingen bijeen te roepen en verdere plannen te be spreken. Bij een en ander heeft men, voor zoover de sport betreft, gedacht aan gymnastiek, voetbal, hockey, athletiek, zwemmen, kracht, en rijsport, voor zoover de kunst betreft aan muziek en tooncel. Het ligt verder in de bedoeling van de commissie een vergadering te beleggen op Donderdag 30 Januari 1041 des avonds 8 uur in Het Gulden Vlies, waartoe tal van vereenigingen zijn uitgenoodigd. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de commissie van voorberei ding een voorloopige is, en dat, indien het tot een blijvende organisatie komt, het uit- eindclijk bestuur door de leden dezer orga nisatie zal worden verkozen. Op welke wijze de te vormen organisatie werkzaam zal zijn, wat ze precies zal doen, wenscht de commissie voorloopig nog in het midden te laten. Deze aangelegenheid zal eerst onder oogen kunnen worden genomen, nadat de totstandkoming een feit is gewor den. Voorloopig gaat het er om de eenheid on der de Alkmaarsche vereenigingen te ver- grooten en te bestendigen, alsmede de bur gerij zoo mogelijk hierin te betrekken, waar hij iedere vereeniging, welke kunst of sport beoefent, gelegenheid dient te hebben om toe te treden. ZIJPE BURGERLIJKE STAND. Ingeschreven van 29 Nov.5 Dec. Geboren: Hendrikus Petrus, zoon van Jo- hanncs Robertus Deutekom en Johanna Eli- zahcth Stroopcr. Ondertrouwd: Pieter Weij, oud 61 jaren, timmerman en Gretha Maria Gressmann, oud 47 jaren, beiden te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. BOUW VIJZELGEMAAL. Wij vernemen, dat het opstellen van een electrisch vijzelgemaal in de polderafdeeling 0 van den Zijpe en I-Iazepolder zal worden uitgevoerd onder leiding van den heer W. Moej es te .Oudorp. INZAMELING AFVALLEN. Ingevolge het Afvallenbesluit 1940 is aan den heer R. van Exter te Zaandam vergun ning verleend tot het inzamelen van been deren en aan het Destructiebedrijf van den Vlceschkeuringsdienst te Schagen, vergun ning verleend tot het' inzamelen van dier lijke afvallen. Een en ander zal eenmaal per week bij de slagei's worden afgehaald. BURGERBRUG. HERSTELD VAN VARKENSPEST. Naar ons wordt medegedeeld, is bij onder zoek gebleken, dat de varkens van den vee houder J. Eriks alhier op wiens bedrijf onlangs varkenspest werd geconstateerd van deze ziekte zijn hersteld. WIERINGEN ST. NICOLAAS Feest aan de Hippoltushoef. O.L.-school te Niettegenstaande de slechte vervoergele- genlieid heeft de Sint met zijn knecht ook dit jaar een bezoek gebracht aan Wierin gen. Het weer was nu niet bepaald aanlok kelijk, toch hebben velen den loop naar school ondernomen om het feest der kin deren bij te wonen. Al vroeg zag men de kinderen met tas- schen in een uitgelaten stemming zich naar school begeven. Om even over tienen arriveerde St. Ni colaas met zijn knecht en de kinderen juichten hem hartelijk toe. De hoogste drie leerjaren werden eerst met een bezoek ver eerd. Daarna begaf St. Nicolaas zich naar het gymnastieklokaal, waar hij werd ont vangen door liet „Welkomstlied" gezongen door plm. 200 leerlingen onderleiding van juffrouw Mulders en den heer Groos. Vele kinderen werden door St. Nicolaas persoonlijk aangesproken en kregen vele wijze raadgevingen, ook de goede leerlingen werden natuurlijk niet vergeten! Dit-werd af gewisseld door vele liedjes. Ook zongen ver scheidene kinderen alleen een liedje ter eere van de verjaardag van den goeden Sint. Nadat Zwarte Piet de pepernoten ge strooid had, vroeg de Sint of de leerkrach ten de cadeautjes wilden uitdeelcn, daar hij nog vele andere kinderen moest bezoe ken. Allen gingen zeer voldaan huiswaarts. Des middags heeft de Sint met zijn knecht en een staf van helpsters een be zoek gebracht aan cinema de Haan, waar de kinderen van de kleuterschool te Hippo- lytushoef aanwezig waren. Hier was begrij pelijk veel belangstelling van den kant der ouderen. Hier was het ook een waar kin derfeest, en deze middag slaagde bij uit stek. CALLANTSOOG OUDERMIDDAG.. In zoo groote getale hadden de ouders aan de oproep van het Hoofd der school, den hr. C. Geurts, om den oudermiddag te bezoeken, gehoor gegeven, dat er banken noch stoelen genoeg waren, om allen een zitplaats te ge ven. De aanwezigen werden welkom gehee- ten door den voorzitter der oudercommissie, den heer J. C. Zwaan, welke 't woord gaf aan den heer C. Geurts. Deze vertelde in zijn praatje „in en om onze school", wat er zoo al in en buiten de school gebeurd was, hetgeen met groote aan dacht gevolgd werd. Bij de verkiezing van een nieuw lid der oudercommissie viel de keuze op mevrouw Geurts, welke haar benoeming aannam. Van de u volgende gelegenheid om iets te vragen, werd een bescheiden gebruik ge maakt, maar de enkele vragen werden naar genoegen beantwoord. Na de pauze, waarin de onderwijzers in lichtingen verstrekten omtrent de vorderin gen hunner leerlingen, las de heer Geurts verschillende opstellen voor van zijn oude school te Schoorl en ook vele nieuwe van de Callantsoogers. Tot groot genoegen van de ouders, welke met zichtbaar genoegen zaten te luisteren en genoten van dit mooie werk. Tot slot dankte de heer Roodenburg na mens de ouders der Heldersche vluchtelin gen, voor de goede zorgen, welke aan de vor deringen der Heldersche kinderen werden besteed. Hij roemde het uitstekende onder wijs, wat in Callantsoog wordt gegeven. SINTERKLAASFEEST. Woensdag 4 December heeft de goede bis schop, ondanks zijn drukke bezigheden, een bezoek gebracht aan de Openbare Lagere School te Callantsoog. Ontvangen door een lange rij moeders met kleine kinderen, stapte de Sint, gevolgd door zwarte Piet, de klas binnen, waar de eerste, tweede en der de klas, met angstig kloppend hart zaten te wachten. Maar die angst voor de goede heer was gauw vergelen, toen het lekkers te voorschijn kwam. Wel werden hier en daar vermaningen uitgedeeld, maar over het algemeen waren de Callantsoogers niet ól te ondeugend ge weest. Er werd druk gezongen en gesnoept en nadat de Sint nog een bezoek gebracht had aan de grooteren, die nu ook zoo held haftig niet meer waren, vertrok hij. Het Hoofd der school, de heer C. Geurts, toverde vervolgens met zijn projectie-appa raat een mooi verhaal op het witte doek, waar eveneens van werd genoten. Maar de hoofdzaak was toch de echte film, en nog wel een film van Callantsoog, opgenomen en gedraaid door den heer Jb. Vos, bijge staan door Mej. Wismeijer. Nadat de ranja en al de snoep genoten wa ren, vertrokken tegen 5 uur de kinderen, elk gewapend met een groot pak met verrassin gen. Een woord van dank is zeker op zijn plaats aan allen, die hebben meegewerkt dit mooie kinderfeest zoo goed te doen slagen. Op vele plaatsen worden reeds groote hoeveelheden bagger uit de slooten gehaald in verband met de kunstmest- schaarschte (Foto Pax-Holland) f ^lNDECZEQELs! .Voor het kind". De verkoop van de nieuwe weldadigheidzegels voor het kind Is weer begonnen. De speciale stand In het hoofdpostkantoor te Am sterdam (Foto Pax-Holland) In den polder De Schermeer is de aanleg van het laatste gedeelte van den grooten verkeersweg tusschen West Friesland en Alkmaar in vollen gang (Foto Pax-Holland) ZONDAG 8 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Kapteyn. Valkkoog, voorm. 10.30 uur, Ds. Vorstman* Wieringerwaard, voorm. 10.30 uur, de heer A. Kalis. Voorm. 11.45 Zondagsschool, Callantsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop, Doop. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, vm. 10.30 uur, Ds. v. Wichen, Eenigenburg, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, nam. 2.30 uur, Ds. Witkop. Zuid-Zijpe. geen dienst. Dén Helder (Nieuwe Kerk) geen dienst. Den Helder (West er kerk. Helden der Zee plein), voorm. 11 uur, Ds. v. cL Poel. Groet, zie Schoorl. Schoorl, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Voorm. 11.15 uur, Zondagsschool. Anna Paulowna. nam. 2.30 uur, Ds. Vorst man. Oud karspel, voorm. 10.30 uur. Ds. Wybenga van Dronrijp (Fr. Dirkshorn, geen samenkomst. Oude Niedorp, vm. 10.30 uur. Ds. de Mooy* Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Heerhugowaard, nam. 2,30 uur, Ds. de Mooy* V eenhuizen, geen dienst. Warmenhuizen, geen dienst wegens ziekte- Hippolvtushoef. vm. 10.30 uur. Ds. v. Beek, Don Oever. nam. 2.30 uur, Ds. v. Beek Kolhorn, voorm 10.30 uur, Ds. v. Biemen. Spanbroek, voorm. 10.30 uur, Ds. Baudet. Aartswoud, nam. 2.30 uur, Ds. Kreb. Zuidschanvoude, vm. 10.30 uur, Ds. Prinf van Wijngaarden. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp (in de Ned. Herv. Kerk)'1 voorm. 10.30 uur. Ds. P. J. Smits. Oudesluis. voorm. 10.30 uur. Ds. Oosterbaan. Barsingerborn. nam. 3 uur, Ds. Oosterbaan. Middagdienst. Geref. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur, Cand. Bos. hulp prediker te Enkhuizen. Nam. 2.30 uur, Cand. Bos. Kolhorn. voorm. 10.30 uur. Ds. Visch. Nam. 3.30 uur. Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15uur, Ds. J. C. 'Aal- ders. Dankzegging voor het gewas. Breozand', voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Wieringerwerf. Vrijdagavond 8 uur Ge meente-avond. Onderwerp: „Kerk en Be lijdenis". Wieringerwerf, vm. 10 uur. Ds. Jongeboer. Slootdorp, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poll. Middenmeer, nam. 2.30 uur. Ds. v. d. Poll. Extra collecte in alle diensten. Middenmeer. 's av. 7.30 uur, Jeugdkring. Slootdorp, Maandagavond 8 uur. Gemeen te-avond. Schagerbrug. Bijeenkomst Cbr. Jongeman- ncnverèeniging. Dinsdagavond 8 uur in 't E vangel isa t i egebou w. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van PelUaan 1), voorm. 10.30 u., Ds. Warnpr=.. van Alkmaar. The Star of Hope Mission. Julianadorp. nam. half 4 tot 5 uur. de heer H. J. Kraak van Den Helder. Aanvang Zondagsschool 2 uur.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5