Jebt gij noch geld, noch goed, „Nederland vocht met zijn broer" ga deze deur voorbij Het voedselvraagstuk io België De Raden van Arbeid in 1939 Lustig draaide de roulette f 600—gerold Branden io Londen en Birmingham veroorzaakt Roemeensche Joden uit het leger geweerd Aanvallen en tegenaanvallen DE LOMMERD EN VALSCHE SCHAAMTE (Van onzen Amsterdamschen correspondent). Lommerd, armelijk-klinkend woord, van het statiger „Lombard" door den volks mond vervormd tot een dunnen misère klank Wie naar den lommerd loopt, doet dat met al de gêne van zijn verholen armoe óf met de „kan-me-niet-meer-schelen"-hou- ding van zijn berooiden staat... Hij gaat, hij brengt het pand, hij beurt, maar... vèrbeurt niet... Want het zijn toch niet de gansch-verarmden, die de Lommerd onder zijn klanten telt. „Hebt gij noch geld, noch goed. ga deeze deur voorbij, Hebt gij het laatste en mist eij 't eerste kom bij mij", schreef Huijdecoper boven de poort van de eeuwenoude Stads Bank van Leening te Amsterdam, de belangrijkste van Noord- holland, de milde geefster van het Onper soonlijk CredieL Zelfs granen beleend. Het is daarom fout, uitsluitend pauperis me te proeven in dat woord „lommerd". Nadrukkelijk wijst ons de directeur van de Bank van Leening, de heer J. C. H. Euwe, dien wij over „de lommerd in dezen tijd" zijn gaan interviewen, op het maatschappe lijk karakter zijner instelling. Kwamen vroeger niet uit alle klassen der maat schappij de menschcn hun panden beleenen? Berustten zelfs niet koopmansgoederen graanvoorraden tijdelijk in de pakhuizen van den alouden Lombard? Per slot wijzen de cijfers uit, dot de meeste menschen alleen dan een pand wegbrengen, indien ze kans hebben het te kunnen inlossen. Slechts 5 der panden komt in het vendu-huis terecht. Dat zegt véél! „Wie telt gij nu onder Uw klanten?" „Wij kunnen sinds jaren met recht van een volksbank spreken" aldus het antwoord. ...Tuist do stille armen profitee- ren er van." Wii hebben, voor we het werkvertrek van den heer Euwe binnenkwamen, even een kijkje genomen bij de loketten, waar door juist een jonge vrouw haar sieraden reikt aan den taxateur. Straks glijdt klin kende munt in haar handen... Souvenirs tegen contanten, herinneringen voor nood druft- Alen kan er sentimenteel bij worden, men kan ook nuchter constateeren: Ziezoo, die bleef uit handen van den woekeraar, aan wiens bestrijding de Lommerd zijn bestaan te danken heeft. Wij verkiezen de laatste houding en doen dan ook zakelijke vragen, teneinde ons een helder beeld te vormen van de rol die de Bank van Leening thans in het maatschappelijk leven speelt Het uitzet van de bruid. Niet zoo'n groote rol als vroeger! De spe ciale voorzieningen en de vprmindering van de algemeene welvaart drukten gedurende de laatste vijf en twintig jaar hun stempel op den Lommerd, deden dezen achteruit gaan. hoewel de noodzaak van zijn bestaan nog dagelijks bewezen wordt... Wij vernemen drie motieven voor dezen achteruitgang. Ten le profiteert de bevolking thans van voorschotbanken, bctaalzegelbedrijven, enz. welke de laatste kwarteeuw een enorme vlucht hebben genomen. Verder bezit men in 't algemeen minder beieen hare goederen dan vroeger! Neem bijv. de linnenkast van de huisvrouw vroeger en nuDe bruid verliet voorheen met een behoorlijken uit zet het ouderlijk huis één of meer do zijn van iedere soort was geen uitzondering. Van haar welgevulde kastplanken kon dus ingeval van nood best een stapeltje naar den lommerd! En de man? Hij bezat een „opknappertje" en een Zondagspak, nu vaak maar één behoorlijk costuum! Ook was het sieraden dragen door het eenvoudige publiek veel meer in de mode dan in onze dagen. Herinnert ge U de zware gouden vestkettingen, den kostbaren tooi der Jor- daansters? En de gouden kap Hoe vaak ook werd er de gouden boerin- nekap beleend! Ze kwamen uit Noordhol land in de stad, de boerinnen, en zij brach ten haar flonkerende hoofdbedekking naai de Bak van Leening... Wie ziet er nu nog een boerin in de stad, laat staan haar gou den kap? Als derde oorzaak van den achteruitgang dor Bank noemt de directeur ons de sociale voorzieningen. Door het steunwezën werd de drang 0111 zichzelf te helpen nj. door een beleening niet meer zoo sterk gevoeld Het volgende staatje geeft een sprekend beeld van den teruggang: 1930; 400.000 pan den per jaar; 1939: 200.000 panden per jaar; 1910: nog geen 200.000 panden per jaar (ter wijl 't jaar nog niet om is). Hieruit blijkt, dat de Bank de conjunctuur volgt: de dalende lijn der crisisjaren! Tij den van hoogconjunctuur deden het aantal panden stijgen: ais er wat te verdienen valt, brengt de kleine koopman goederen en ju- weelen weg om handelsgeld te krijgen! De oorlogsmaand was teekenend voor den hier geschetsten gang van zaken: in Mei kwamen er nog geen 14.000 panden in en anders 15 a 17.000 per maand. Valsche schaamte verdwijnt De helft van de weggebrachte goederen bestaat uit gouden en zilveren voorwerpen, maar veertig procent uit lijfgoed, dekens, enz. Vandaar dat een gang naar den lom merd liefst in het verborgene geschiedt, van daar, dat, als iemand u met een pak onder den arm op de stille gracht de Lombard- steeg in zag glippen, gij in zijn oogen zijt een miserabeleWant de kleeren zijn ons meest elementaire bezit; die wegbrengen, leidt tot pauperisme. Doch sinds de crisis jaren is de valsche schaamte voor het niet- bezitten of nièt-meer-bezitten gaan uitslij ten; een, soms wat pijnlijk-aandoende, openhartigheid aangaande financiëele zaken kwam er voor in de plaats. Deze kentering in de mentaliteit der burgers zal ongetwij feld ook den „lommerd" haar eigenaardige reputatie ontnemen en zijn zuiver maat schappelijk karakter steeds mecf doen uit komen. (Nadruk verboden.) Meer bouwland eerste vereischte. Zooals men weet behoort België tot die Europe'esche landen, welke het dichtst zijn be.volkt. Tot dusver was het aangewe zen op een aanzienlijken invoer van' levens middelen, vooral van graan en aardappe len. Het Belgische ministerie van Economie heeft thans gewezen op de noodzakelijkheid om het bouwland voor broodgraan en aardappelen aanzienlijk uit te breiden. Deze cultures zijn namelijk de laatste jaren sterk achteruitgeloopen. Zoo zal de beschikbare grond voor den aanbouw van tarwe worden gebracht van 180.000 hectare op 260.000 hectare, die voor rogge van 140.000 hectare op 160.000 hec tare. waardoor de opbrengst van broodgraan zal toenemen met. ongeveer 30 Wanneer de oogst van bet volgend- jaar normaal is, hoopt men reeds in 1941 onafhankelijk te worden van den invoer van dit artikel. Hierbij moet men echter in het oog houden dat deze uitbreiding zal moeten geschieden ten koste van een deel van den grond, die thans wordt gebruikt voor de teelt van voergewassen, daar de oppervlakte slechts beperkt is. Voor de aardappelen geldt hetzelfde. In 1932 bedroeg de oogst aan aardappelen 4.4 millioen ton. in 193S echter nog slechts 3.25 millioen ton. Op deze wijze hoopt men de opbrengst van den aardappeloogst weder zoodanig te doen stijgen, dat de behoeften van het land er door gedekt worden. Cijfers en feiten. Aan het „Verslag van de werkzaamheden der Raden van Arbeid over 1939" ontleenen wii o.m. onderstaande gegevens. Het door de Raden van Arbeid over 1939 vastgestelde premiebedrag bedroeg in totaal voor de Ongevallenwet 1921 f 7.612.170 en voor de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 f 227.174.69. De opbrengst der verkochte rentezegels voor de invaliditeitswet bedroeg 44.4 mil lioen gulden. Het aantal loopende vrijwilli ge ouderdomsverzekeringen was in 1939 ge stegen tot 142.700. Op 31 December 1939 bedroeg het aantal loopende verzekeringen 9.897.484, hetgeen in vergelijking met het vorige jaar e,en toene ming te zien geeft van 145.584. De inzen ding van rentekaarten door verzekerden laat nog veel te wenschen over. Het aantal ren tekaarten, dat uiteindelijk door den buiten dienst moest worden ongehaaid. bedroeg voor zoover bekend, in dit verslagjaar onge- veer 7%. Wegens het niet of onvoldoende plakken van rentezegels moest op een to taal van en. 273.800 rentekaarten in 1939 rond f 1.492.300 worden nagevorderd. Tn 1939 kwamen 27.676 aanvragen om invali- diteitsrente hinnen tegen 24.519 in het vo rige jaar. Het systematisch bevorderen van het aanvragen van ipvaliditeitsrente door de Raden van Arbeid heeft hierop even als vorig jaar een belangrijke invloed ge had. Het aantal toegekende renten bedroeg 22.600, waarvan 15.099 wegens blijvende en 7.501 wegens tijdelijke invaliditeit. Het aantal aanvragen om ouderdomsren te bedroeg 11.771. Toegekend werden dit ver slagjaar 1 f.453 ouderdomsrenten tot een to taal bedrag van f 1.770.346. In 1939 kwamen binnen 6.089 aanvragen om weduwenrente, terwijl in 5.538 gevallen bedoplde rente werd toegekend tot een to taal bedrag van f 788.S58.80, zijnde epn ge middeld bedrag per weduwe van f 1-42.44. Bovendien werd in 93 gevallen in plaats van een rente een afkoopsom toegekend, I-Iet aantal aanvragen om weezenrente be droeg 1.997; toegekend werden in 1939 1.960 weezenrenten tot een totaal bedrag van f 217.620.30. of gemiddeld per wees f 49.77. In totaal werden 8.675 aanvragen gedaan om geneeskundige behandeling of verple ging krachtens art. 100 van de Invaliditeits wet. Hiervan werden in eerste instantie door of vanwege de Raden van Arbeid af gewezen 4.385 of 50,5%. Tn den loop van 1939 werden 3.713 pa tiënten ingevolge een beslissing ex. art 100 I.W. medisch behandeld. Op het einde van het verslagjaar waren hiervan nog 701 pa tiënten onder hehnndeling. Als genezen wer den ontslagen 2.581 patiënten of 85.6 van het aantal beëindiede gevallen. Ingesteld werden 266 beroepen tegen be slissingen van Raden van Arbeid. Hooger beroep bij de Centrale Raad van Beroep werd ingesteld in 76 gevallen. Het totaal aantal loopende vrijwillige ouderdomsverzekeringen bedroeg in het ver slagjaar 276.7S1 tegen 272.451 in 1938. In to taal werd aan premiën ontv. f 5.784.477.12. Enge'sche bommen op ons lam Vijf dooden en xes gewonden. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn er hier te lande meer Engelsche bom men gevallen dan in de nachten daarvoor. Een aantal bommen is op het open veld terechtgekomen waarbij een koe en een schaap zijn gedood. Eenige andere bommen echter hadden noodlottiger uitwerking. In twee plaatsen zijn woonwijken getroffen en ongeveer 2 huizen vernield. Er zijn daarbij vijf dooden ;n zes gewonden te betreuren. Prof. Snijder, voorzitter van de Ned. Cultuurkring over de ver houding Nederland-Duitschland VREDESONDERHANDELINGEN THANS IN VOLLEN GANG. In een radiorede heeft Prof. Dr. G. A. Snijder voorzitter van den Nederlandschen Cultuurkring o.a. gezegd, dat voor het Ne derlandsche cultuurleven reeds een zeer belangrijk resultaat is aan te wijzen, waar aan de cultuurkring allesbehalve vreemd is: de splitsing van het vroegere departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen in twee departementen, elk onder een eigen secretaris-generaal. Dit re sultaat is belangrijk, omdat daardoor eerst de mogelijkheid geschapen wordt, aan ve le takken van de Nederlandsche cultuur meer zorg en aandacht te besteden, dan tot nu toe het geval was. Beide nieuwe secretarissen-generaal zijn be stuurslid en eerste medewerkers van den kring. Prof. Snijder verklaarde, dat de kring zijn werk zal voortzetten, doch zich niet zal laten haasten. Sprekende over de verhouding Neder land-Duitschland zeide Prof. Snijder, dat Duitschland ons de vriendschap heeft aan geboden. Ik weet, aldus spr., het is hard als over wonnene dit aanbod te aanvaarden, ik weet ook, dat het voor den overwinnaar ge makkelijker valt. Maar dat neemt niét weg, dat het zelfs voor een overwinnaar een on gewoon aanbod is. Wie meent, dat Dr. Seyss ïncruart hier staat als gouverneur van een ondêrworpen gebied, weet nog niet, wat dat beteekent. Laat hij de Rijnlanders, die de Fransche bezetting meemaakten, of desnoods de Polen maar eens om in lichtingen vragen. Dat ziet er an ders uit! Neen, de Rijkscommissaris 'is veel eer een gezant van den Fuehrer van het Duitsche volk, die met ons volk als geheel over den vrede spreekt en onderhandelt. Vredesonderhandelingen ln vol len gang! Het klinkt n misschien zonderling in de ooren, aldus spr., wanneer ik zeg, dat de vredesonderhandelingen op het oogenblik in vollen gang zijn. Maar er zijn meer din gen in dezen tijd die, gemeten aan den nor-, malen gang van zaken in de laatste paar eenwen „zonderling" zijn. Deze heele oorlog is „zonderling", Is een gebeuren, zooals het misschien iedere 500 of 1000 jaar plaats grijpt en deze „vrede", die midden on der het krijgsbedrijf, midden in den eind strijd al voor onze oogen (en zonder maan denlange genoegelijke conferenties) wordt opgebouwd, is minstens even „zonderling" evenzeer „op zich zelf staand". De dingen die gebeuren zijn zoo groot en zoo eenvoudig, dat wij, gewend als wij nog zijn aan ingewikkeldheid en gecompliceerd heid, gewend als wij zijn om kortzichtig naar kleinigheden te zoeken, nauwe lijks in staat zijn, den afstand te winnen om de dingen in hun grootheid en eenvoud te herkennen. Vervolgens zette Prof. Snijder uiteen, dat wij ons ons Germaansch bloed weer bewust moeten worden en hij vergeleek den oor log tusschen Duitschland en Nederland met een twist tusschen broers, die zich ten slotte toch van één familie voelen. Het komt er nu op aan, dat het Neder- landsche en het Duitsche broedervolk weer den weg tot elkaar vinden. Daar ligt de keus, waarvoor wij thans staan. En wie ons Nederlandsche volk met opzet of door onverstand er toe brengt, te volharden in een bevroren starheid en stijfkoppigheid. draagt tegenover zijn eigen volk een zeer groote verantwoordelijkheid Want laat hij wel bedenken, dat wij nu staan tegenover de „vredesvoorwaarden". Ook deze zijn weer ongehoord in hun eenvoud, want in den grond van de zaak kan ik ze samen vatten in enkele woorden: „Zullen wij als goede kameraden samen werken, ja of neen?" Dat is de vraag, die de Rijkscommissaris ons telkens weer stelt, en het is zaak, dat wij dit verstaan. Een vraag, die een keuze behelst. En wanneer ik u verzekerd heb, dat wij van den Nederlandschen Cultuurkring en vele anderen met ons in het land, hier „geen haast" mee hebben, omdat wij al gekozen hebben, dan wil ik daar alleen nog aan toevoegen, dat zij, die nog steeds niet heb ben willen of kunnen kiezen, wel haast hebben. Wie dan thans kiest, dient daarbij niet te vergeten, dat het niet om zijn persoon lijke neiginkjes of voorkeurtjes gaat, maar dat hij verantwoordelijk is tegenover ons Nederlandsche volk, niet alleen nu, maar ook en vooral in de toekomst Croupier veroordeeld tot vier maanden. In het sousterrain van een perceel aan de tweede Weteringdwarsstraat te Amster dam draaide in den loop van Augustus lus tig de roulette en werkloozen en aankomen de Kantoorbedienden verloen daar hun scha mele inkomsten. Doch op 17 Augustus deed de politie een inval en maakte aan het be drijf een einde. Drie mannen werden gear resteerd, waarvan gisteren de hoofdschul dige de croupier, tot vier maanden gevan genisstraf werd veroordeeld, waarvan twee maanden voorwaardelijk, terwijl tevens twee maanden preventieve hechtenis in min dering werden gebracht. De rechtbank sprak de beide andere verdachten, den bewoner van het perceel en den assitent van den croupier vrij. HERDENKINGSBIJEENKOMST DER N.S.B. Naar wij vernemen wordt op Zaterdag 14 dezer ter herdenking van den negenjarigen strijd der N.S.B. een goote bijeenkomst ge houden in de groenten- en fruithal aan de Croeselaan te Utrecht. Het is de bedoeling, dat alleen aan zesduizend oudstrijders een plaatsbewijs voor deze herdenkingssamen komst zal worden uitgereikt. Ir. A. A. Mus- sert zal een rede houden, betrekking hebben de op de geschiedenis der nationaal socia listische beweging. Wel wat onvoorzichtig! Woensdag is een dame, die in een waren- buis in de Kinkerstraat te Amsterdam Sint Nicolaasinkoopen deed, het slachtoffer ge worden van haar eigen onvoorzichtigheid. Zij had n.i. een bedrag van f 600.— aan bankpapier in haar tasch. In de groote druk te is haar deze tasch ontstolen. Dnitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelt mede: In den nacht van 3 op 4 December vielen gevechtsvliegtuigen ondanks de slechte weersomstandigheden Londen en Birming. ham aan. In de Londensche stadswijken Paddington. Kensington en Battersea wer den zware branden waargenomen. Ook in Birmingham ontstonden na hevige ontplof, fingen negen groote en talrijke kleine bran den. Verder werden Southampton en eeni ge andere steden aangevallen. Overdag beperkte zich de bedrijvigheid van het luchtwapen tot verkenningsvluch ten. In den nacht van 4 op 5 December waren de aanvallen gericht op Zuid- en Midden. Engeland. Het leggen van mijnen in Brit- sche havens werd voortgezet. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht in West-Duitschland bommen neer en beschadigden eenige woonhuizen. Gisteren werden drie vijandelijke vlieg- tuigen neergeschoten, waarvan twee door de luchtdoelartillerie. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Japansche gezant in Rome aangekomen De nieuwe Japansche ambassadeur bij het Quirinaal, Zembei Horikiri is gister ochtend te Rome aangekomen. Op het sta tion werd hij ontvangen door den Italiaan- schen chef van het kabinet den chef van het protocol, den minister van buitenland- sche zaken, door het personeel van de Ja pansche ambassade, den zaakgelastigde van Mandsjoekwo en door tal van andere per soonlijkheden. Inplaats daarvan belasting- en arbeidsdienst. Een gisterochtend verschenen decreet be paalt, dat de Joden ontheven zijn van den militairen en pre-militairen dienst. Even wel zijn zij verplicht een speciale belasting te betalen voor den geheelen duur van den militairen dienst, welken zij hadden moeten verrichten. Voorts zijn zij verplicht zich ter beschikking te stelling van den staat om arbeid te verrichten bij werken van natio naal belang. De Joden die thans als soldaat of in hoogeren rang in het leger dienen worden hieruit ontslagen. De ministerraad heeft besloten een pensi oen te verleenen aan alle families van le- gionnairs en leden der vroegere ijzeren gar de, die gevallen zijn in den strijd voor de vervulling van hun ideaal. Voorts is be sloten over te gaan tot een herziening van de politieke processen. ttaliaansch weermachtbericht GRIEKSCHE TORPEDOJAGER VERNIETIGD. BOMMEN OP TURIJN. In zijn weermachtsbericht no. 181 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgenu de bekend: Ook gisteren hebben aan het Griekschï front in de sectoren der beide legers aan. vallen en tegenaanvallen plaats gehad. Onze Iuchtformaties hebben in samenwer king met de landstrijdkrachten een doel treffende actie ondernomen en bommen georpen op militaire werken, wegen, brug; aen. colonnes van auto's en op marsen zijnde troepen Vooral de weg PremetiPe- rati is verscheiden, malen aangevallen en op verscheidene punten onbegaanbaar ge maakt. Tijdens een ge.vecht tusschen een van onze formaties, jachtvliegtuigen en een vij andelijke formatie zijn vijf vijandelijke ia-- eers neergeschoten. Twee van onze toestellen zijn niet teruggekeed. Op 29 November heeft, een van onze duik' booten „Delfino" een Grieksc-hen torpedo- ia ger in de Egeïsche Zee tot zinken, ge bracht. In Oost-Afrika hebben vijandelijke motoriseerde afdeelingen een aanval onder nomen op een van onze posten ten Westen van Tessenei. Zij werden afgeslagen. Vijan delijke luchtaanvallen op Cheren en Ghinda hebben eeen schade aangericht en geen slachtoffers gemaakt. Een vijandelijke ma chine is door onze jagers neergehaald. Uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtuigen hebben hommen laten vallen op Turiin. Tn de buurt van een ziekenhuis werd een persoon gedood en werden drie menschen gewond. Eeniee branden konden terstond gebluscht worden. Zii waren uit gebroken in een stoff pp ververij, een wok snïnnerii en een tanijtenfahriek. Militaire doelen leden evenwel in het geheel geen schade. DEVIEZENSMOKKEL OP GROOTEN SCHAAL. Te Constantza heeft de Roemeensche poli He in het bezit van een aantal Joden, die zich naar Palestina wilden hegeven, devie zen en goud tot een waarde van ruim 2 millioen lei gevonden. Deviezen en goud zijn in beslag genomen. Bloembollenveilingvereeniging „West Friesland" te Bovenkarspel De aanvoer bestond uit pl.m. 1900 mand gladiolen en lelie's. Kooplust goed. Voor sommige soorten nog weer iets hoogere prijzen. Besteed werd voor: America 12 op 170—180; Ave Maria 12 op 220; AUard Picr- son 12 op 150195; Anna Pfitzer 12 op 150; Ai da 12 op 245; Anna Regina 12 op 200; J. S. Bach 14 op 200—230. 12—14 170—210; Dr. Bennett 14 op 240—260: 12—14 195—220; Bleriot 14 op 220: 12—14 180—195; Bij voet s Glorie 12 op 145; Capt. Boyion 12 op 190: Ladv Boreel 1? op 145160; Bright Side 14 op 170; 12—14 125: Bleu Herald 12 op 240; Caesar 14 op 280—360; 12—14 260—305; Crimson Glow 14 op 205—215; 1214 120— 180; Commander Koehl 12 op 260270; Co nernirus 14 on 135: 12 14 125—135; Dr. Durr 12 op 150—160: Dr. Dentz 14 op 20(4—250: 12—14 150--205: Durh. of Kent 12 op 185: Earlv Orange 14 op 215: 1214 185190; F.arlv Sunrise 14 op 175—200: 12—14 135- 165; Emma 12 on 160: Energie 14 op 165; 12—1 4 145—165: Earlv Reniitv 4 op 180: 12- 14 140150; Earlv Red 12 op 125; Mar. Foeh 12 op 125—155; FrFilled Champion 14 op 280: 12—14 255; Feuerzauber 14 op 140: 12 14 125; Golden Dnst 12 op 190; Golden West 14 op 155—160; 12-14 125—150: Graf Zepoelin 1? on 200220: Grnnes T.ight 12 op 255270- Graf Chotek 12 op 120: Hallev 4 op 160: 12 -11 135—145; Dr. Haniel 12 op 85: Nancv Hanks 12 on 190; Himmelstor 14 on 225: 1214 210; Rnr. J Hulof. 1? on 160: Hprhstfreude 14 on 214—255; 12—14 175 195: TTugn de Vries 14 op 250—255; 12—U 195—205: rïmmneiilee 14 on 160; 12—14 1»5 115; Kassei 1° op 205: Mevr4 van Konü nen'hurg 14 op 270: 12—14 250: Krijtberg 1° op 100—135; Mac Laren 14 op 220; 12—14 125—195; Lilac Wonder 14 op 140; 12—14 130 —135; Ladv Rose 14 op 200; La Merveille 4 op 1S0; 12—14 150: Maagd van Orleans 14 op 155—170; 12—14 110—155; Marokko 12 op 65; P. D. van Monrik 12 op 1752101 Marianne 12 op 135: Max Reger 12 op 230J Mottier Marhree 12 op 1115. Moorish Kinjr 11 op 295: Van der Neer 11 on 225: 12—11 170—190: Oberon 14 op 18a; 12—11 180: Odin 14 op 170—175: 12—11 155- 100: Oranee Imperator 12 op 225; Oranl'a Princes 12 op 260—295; Oeaanda 12 op 255^- 265: Princes Astrid 11 op 235: 1211 20o; Purple Beauty 12 op 195; Parmentier 12 op 110; Peleprina 12 on 180—220; Picardy 14 op 355: 12—11 300—330: Poesie 11 op 210; 12- 11 155—170: Poolijs 12 op 110; Princes 12 op 115; Bed. Beautv 12 op 165: Bed. Emperor 14 on 220—225: 12—11 205: Rnse nreeose 12 nn 110: Rondo 11 op 255: 12—14 230: Rubini 1? op 155; Rose van Lima 14 op 210; 1214 145; Red. Wonder 14 op 255—285; 12—14 205; Red. Light 12 op 270; Searlet Cardinal 12 op 130; Sonatine 14 op 155195; 12 op 75135; Ster van Rethlehem 14 op 200; 12— 14 170; Salutate 12 op 110—165: Seestern 12 op 205: Shirlev Temnle 12 op 295: van Tien- hoven 14 op 140—175: 12—14 120—150; Va- nessa 12 op 155; Vredenburg 12 op 145—160; War 14 op 205—255; 12—14 170—205; Was- saga 1? op 260; Prinee of Wales 12 op 170; White Triumphator 12 on 105135; Rar. van Wijnbergen 14 on 160180; 1214 110160; Walkover 12 op 175; Yvonne 14 op 150—155; 1-2—U 135—145: Yellow Mask 14 on 265; 12— 14 250; Al'es in centen ner 100 stuks. Lilium Croeenm 18—20 475; 1618 350; Liliiim Henrv 23 op 610: 20—22 290 -400; 18—20 2—220: 16—18 95; 14—16 60; Lilium Regale 24 op 10—20: 22 op 10.30—10.40; 20- 22 840—910: 18—20 5—620; 16—18 240—260; 1416 130150; Lil. Trig. Simplex 20 op 305; 18—20 270; 16—18 240—255; 14—16 175— 230; 12—14 85—160; Lil. Umbellatum Erec- fum 1416 210; Alles per 100 stuks. Tulpen plantgoed ging hijna alles weg voor abnor maal tot den prijs van 18 tot 20 cent per Kilo.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8