Het veenlijk De overval NIPPER EN PELLE van Dtöbnitz Zaterdag 7 December 1940 Vierde blad EEN AARDIG KNUTSELWERKJE VOOR KERSTMIS. Sint Nicolaas is vertrokken.... over eenige weken meldt het Kerstmannetje zich, en ook dien moeten we alle eer bewijzen! We maken een engel tegen een wand van ster ren. Bijzonder aardig is dit motief te ge bruiken voor een tafellooper uit mooi z.g. koningsblauw grof linnen. Maar ook als wandversiering of op zwaar zaklinnen aan gebracht zal dit motief het schitterend „doen". Op ons voorbeeld zijn de steken in helblauw te houden, waar een rechtop staand kruisje staat gebruikt men geel, een punt is rose en een schuin streepje wit. PRAE-HISTORISCHE MENSCHEN OP HET SPOOR. EEN JONG MEISJE STIERF 2500 JAAR GELE DEN. door Dr. H. LEONARD. In een weidemoeras, niet ver van Dröfanitz in Oast-iPruisen is eeni- gen tijd geleden bij het opruimen van een oud graf het gemummifi ceerde lijk van een jong meisje ont dekt; het wetenschappelijke, onder zoek va.n deze vondst heeft tot uiterst belangrijke resultaten geleid. sHet geschiedkundig onderzoek is reeds véle belangrijke feiten op het spoor geko men, dank zij de eigenschap van het veen. om door het afsluiten van de lucht en de conserveerende werking van de zich daarin ontwikkelde chemische substanties voor werpen van allerlei aard enmenschelijke overblijfselen duizenden jaren lang te be waren. Het was namelijk bij verschillende oude volken gebruik, den goden offers te brengen; de daarvoor uitgekozen personen werden daartoe in putten of meren ver dronken. Doordat deze meren en Bronnen in den loop der eeuwen dichtslibflen of moerassig werden, zijn de aldus verzonken lijken met al wat zij aan en bij zich had den, in het veen bewaard gebleven. Op deze wijze zijn ook in ons land. met name in Drente uit de venen herhaaldelijk zeer waardevolle voorwerpen betreffende de prae-historische cultuur huisraad, gereedschap, wapens, booten en andere ge tuigenissen uit cjen voorhistorisehen tijd aan het daglicht gebracht. Dat daarbij ook menschelijke lijken in meer of minder on geschonden staat zijn aangetroffen, is al gemeen bekend. In totaal kent de. wetenschap ongeveer zestig vecnlijkcn. die in Noord-West- Duitschland, Sleesijk-Holstein, Denemarken. Nederland en Ierland meestal bij het in cultuur brengen van woeste gronden of bij het droogleggen van moerassen te voor schijn kwamen. De gevonden overblijfselen %moeten afkomstig zijn. hetzij van men- schen, die eeuwen of zelfs duizenden jaren geleden in deze moerassen vrijwillig den dood zochten of er verdwaald raakten, het zij van misdadigers, die tot straf voor be paalde vergrijpen in de moerassen ver dronken werden. Met name de oude Ger manen hadden op echtbreuk door vrouwen gepleegd en op andere vergrijpen tegen de strenge moraal van hun volk deze gruwe lijke doodstraf gesteld. Hieruit is het te verklaren, dat de meeste der tot dusverre gevonden veenlïjken van vrouwen zijn. Resultaten van microscopisch en chemisch onderzoek. Deze menschelijke overblijselen worden door de moderne wetenschap chemisch en microcopisch onderzocht: de chemische ana lyses hebben tot resultaten geleid, die men nauwelijks mogelijk had geacht, Een waar meesterstukje volbrachten de. chemici bij het bijzonder goed bewaard gebleven veen- lijk van Dröbnitz. waarvan zelfs de inge wanden werden onderzodht. Dit lijk is een sterk verschrompelde mummie van een jong meisje van ongeveer twaalf- tot veer tienjarigen leeftijd, dat de armen op de borst gekruist heeft. 'Het werd in het moe ras gevonden, bedekt met een mantel van schaapsvellen in den vorm van een schouder mantel. Dit is tot dusverre-het eenige prao historische kleedingstuk van dezen aard, dat in Oost-Pruisen is gevonden. Zooals ve len hekend zal zijn. vertoonen ook de Drentsche veenlïjken nog overblijfselen van kleedig. n.1.; beenbedekking en schoeisel. Volgens een artikel van prof. La Baume in het tijdschrift „Altprcussen" moet dit meisje omstreeks 500 v. Chr. dus meer dan 2500 jaar geleden, gestorven zijn. De ge leerde kwam tot dit resultaat op grond van het botanisch-gcologisch onderzoek van de veenlaag, waarin hef. lijk werd aange troffen alsmede op grond van den vorm en de versiering van een bij 'het lijk gevonden beemen kam, die een treffende overeen komst vertoont met soortgelijke voorwerpen, welke als zijnde afkomstig uit het vroege ijstijdperk konden worden geïdentificeerd. „Menu's" van 2500 jaar geleden. Omtrent de doodsoorzaak kon echter he laas geen opheldering worden verkregen. Daarentegen bracht het onderzoek van de maag en den inhoud van den darm hoogst merkwaardige bijzonderheden aangaande 't Oost-Pruisische menu van 2500 jaar gele den aan het licht; het hooge gehalte' aan stuifmeel, dat men constateerde, is niet, zooals men aanvankelijk meende, aan het gebruik van honing toe te èchrijven immers, dan had men ook wasresten. moe ten aantreffen doch bet moet ontstaan zijn door ,den maaltijd, dien bet meisje kort voor haar (lood gebruikte. Deze maaltijd bestond uit pap van tarwemeel, erwten en wat vleesch. Verder moet zij daarbij als groente eenige in het wild groeiende krui den, zooals longenkruid, hebben gegeten. Daar ook andere in het voorjaar bloeiende planten door hun stuifmeel in de maag konden worden aangetoond, kan het meisje slechts in dit jaargetijde in het moeras den dood hebben gevonden. Het wetenschappelijke onderzoek van de ze belangwekkende vondst is thans beëin digd en nu vormt dit veenlijk een der voor naamste bezienswaardigheden van de prae- historische afdeeling van het Prussia-mu- seum te Koningsbergen. Van heiijde ^.en verre komen de menschen naar dit mu seum. om de oudste bewoonster van Oost- Pruisen te bezichtigen. Wanneer deze doode kon spreken, dan zou zij misschien verhalen van een dwaallicht op haar nach telijken tocht, dat'haar in het verraderlijke moeras had gelokt, of van een mooie bloem, die bloeide aan den rand van het moeras ën waarnaar zij, zich niet -bewust van 't ge vaar, de hand uitstrekte. Doch de jónge mond zwijgt voor altijd en laat het aan ons over te gissen, hoe en door welke oorzaak dit ïeyen een ontijdig einde nam. Om HojU uMhaal: door BERT LEVEN. Als ik er niet zoo zeker van was, dat er geen speld tusschen te krijgen was, zei Mac Falkland, „dan zou je het voorstel niet ge daan hebben." Peck O Kenny dacht ernstig na, hij wist, dat hij het. vertrouwen bezat, van de ban kiers Colville and Carter, maar dat vertrou wen leverde hem niet veel meer op, dan een schamel salaris, dat absoluut ontoerei kend was, voor zijn levensaspiraties, en toen hij zijn ouden (vriend Mac Falkland ontmoette, waren ze samen naar het zolder kamertje van Peck gegaan. „Vertel het nog eens precies, Mac. Het gaat tenslotte om een bedrag van vijftigduizend dollar, en als het uitkomt... Falkland schudde ontkennend zijn hoofd. „Het kan niet uitkomen, Peck, beslist on mogelijk. Als we het zoo uitvoeren, zooals ik het bedacht heb, dan is er geen vuiltje aan de lucht." „Ik kan mij anders niet goed voorstellen, hoe jij een trein op een bepaald punt kan laten stoppen." Mac Falkland haalde zijn vierkante schou ders op. „Als ik de draad van het signaal door knip, dan zal de machine wel zoo vriende lijk zijn te stoppen." O'Kenny knikte. „En verder"? „Ongeveer op de helft tusschen Philadel- phia en Baltimore daar waar de Chesapeak baai de spoorlijn raakt", vervolgde Falkland „is aan beide zijden een bosch. Vlak daar bij staat een signaal, en op dat punt zal ik de trein, waarin jij naar Baltimore reist, latei#stoppen. Het spreekt vanzelf, dat jij een gereserveerdën coupé hebt, als je een tas van vijftigduizend dollar bij je draagt, dus niemand zal er. iets van bemerken, als je op dat donkere gedeelte van de lijn den trein verlaat. Ik zal je daar opwachten, en de tasch van je over nemen, dan ga ik met de trein verder, ën zorg, dat de ledige tasch vlak bij Baltimore terecht, komt, op een plaats, waar veel-verkeer is. Maar voor dat je uit den trein stapt takel jij je kleeren zoo. danig toe, dat. .het den schijn heeft, alsof er een vechtpartij heeft plaats gehad, en als je er niet al te veel bezwaar tegen hebt, dan sla ik jou een bloedneus en een paar blauwe oogen. Je kunt jezelf desnoods nog met een mes een paar flinke japen over je handen geven, en dan spring je, om het effect te verhoogen, in de sloot, die lang de spoorlijn loopt. Tenslotte ga je aan den kant liggen, zoodat men je in den trein kan zien, als de berooving dan bekend is, dan zal de tasch naar de politie gebracht worden, en bij on derzoek zal dan blijken, dat je het zelf on mogelijk godaan kunt hebben, want, jij lag in half bewusteloozen toestand op vijftig ki lometer van Baltimore en een uur later werd de ledige tasch vlak bij deze stad ge vonden. De roover moet-.hem daar dus-uit' den trein geworpen hebben. Je, ziet - Peck, gevaar is ér heelemaal niet bij." Peck O'Kenny gromde. „Allright!... Gevaar is er niet hij. Heele maal niet, behalve die twee blauwe óogen, dien bloedneusdie flinke japen over mijn handen, en tenslotte een nat pak met modder uit de sloot. Inderdaad Mac, je hebt de zaak aardig bekeken, maar ik ben het slachtoffer en ik moet maar afwachten, of jij met die vijftigduizend dollars in Bal timore uitstapt,, of dat je soms ergens in de Siërra Madre in Mexico terecht komt. „Je bent onbillijk Peck." Falkland legde zijn hand op den arm van O'Kenny. „Ver trouw je me zoo weinig? Als het mogelijk was, zou ik je voorstellen het andersom te doen, ik wil graag in jou plaats staan, maar dat gaat nu eenmaal niet. Jij bent de kas sier van Conville and Carter en niet ik. We moeten zooveel mogelijk rekening houden met de gedachtengang van de detectives en de werkelijkheid zoo dicht mogelijk benade ren. Bovendien moet je er rekening mee hóuden, dat het om vijftigduizend dollars gaat, Peck. Voor ieder vijf en twintigduizend Dat beteekent. een lui leventje in Europa. Het slachtoffer zuchtte diep. Een zee-adelaar vliegt naar zijn nest „Nu goed dan!Het omdat ik dat vervelende leven als een armoedzaaier niet langer kan verdragen, maar ik moet je zeg gen, dat het vooruitzicht alles behalve ple zierig is." Precies een week later lag Peck. O'Kenny in een bed met helderwitte lakens van het Brooklyn hospitaal. De gefingeerde overval in de Missisippi- expres was een berooving in perfectie ge worden. Alles liad zich voltrokken zooals Mac Falkland het had uitgestippeld. Al leen waren de noodzakelijke klappen tegen O'Kenny's neus en oogen wat erg hard aan gekomen, maar Peck wist tevdren, dat Mac harde vuisten had. Bovendien had hij het slecht getroffen met zijn duik in de sloot, want juist daar, waar hij het onvrijwillige bad vrijwillig nam, lag een groote puntige steen, waarop hij precies met zijn hoofd te recht kwam. Een diepe hoofdwonde was het gevolgeen hevige bloeding, en met inspanning van al zijn krachten wist hij zich nog op het droge te slepen. Het was de machinist van een losse loco motief, die hem vond en onmiddellijk den dokter telefoneerde. Peck O'Kenny was bewusteloos en hij kreeg zijn denkvermogen pas terug, toen hij met zijn hoofd in het verband in hét zieken huis lag. De politie onderzocht de zaak nauwkeurig en ze kwam tot de conclusie, dat de aan slag door een geraffineerde rooversbende gepleegd moest,zijn, maar het leek onbegrij pelijk, dat er verder niet veel aandacht, aan geschonken werd. Niemand zou in staat zijn meende men, zichzelf' zoo toe te takelen, teneinde een gefingeerde berooving te en- scenceren en de roovers waren natuurlijk allang met hun buit in veiligheid. Mr. Colville en Carter lieten niet na, hun trouwen kassier in het ziekenhuis te be zoeken, maar het duurde ruim drie weken, voor de dokter aan den zieke toestond, te spreken. Toen Peck voldoende hersteld was, om een geregeld gesprek te kunnen voeren, boog Mr. Colville zich over hem heen en fluisterde: „O'Kenny, ik vind het natuurlijk heel be roerd voor jou, maar toch is er altijd nog een klein gelukje bij dit ongeluk." O'Kenny keek Colville vragend aan, hoe wel hij zijn blik angstvallig trachtte te ver mijden. „Het spijt mij zoo, mijnheer", zei hij zacht. „Ik had beter op het geld moeten passen, maar het kwam zoo onverwacht en..." De bankier viel hem opgewekt in dc rede: „Ben je mal, jongen? Als het anders niet is, maak je daar dan maar niet ongerust over. De', bandieten zullen toch geen pret HERSENEN WORDEN ONTLEED Buiten de medische wereld zal het wel weinig bekend zijn, dat een der beroemd ste wetenschappelijke instellingen ter we reld, het Kaiser Wilhelm Instituut te Ber lijn, binnen haar muren een laboratorium herbergt, dat tot de interessantste op zijn gebied behoort; hier berust namelijk de grootste hersenverzcimeling der wereld. Uit de Vórste landen worden in normale tij de 4 exemplaren van het geheimzinnigste van alle organen uit het menschelijk of dierlijk lichaam naar dit instituut gezonden, waar zij wetenschappelijk worden onderzocht. Sterft ergens eeri exemplaar van een zeld zame diersoort of bezwijkt een ménsch aan een nog onbekende ziekte, dan bezorgt de post eenigen tijd later aan het instituut voor hersenonderzoek een hermetisch dicht- gesoldeerde blikken bus; de hersenen, die door de familie van den doode ter onder zoek zijn afgestaan, doorloopen verscheiden baden, waarin zij worden gehard, van on reinheden gezuiverd en daarna worden zij in enkele stukken verdeeld. Door middel van microtomen van speciale constructie worden er vervolgens uiterst fijne plakjes afgesneden. Deze microtomen, meer dan 0.5 meter lange messon zijn in staat, terwijl een transportinstallatie bet orgaan fracties van een milimeter verder schuift, een heel stel hersenen in plakjes van 20 micron, d.i. van 0.02 mm dikte te snijden. Daar de men schelijke hersenen gemiddeld 18 cm lang zijn, ontstaan er 'ongeveer tien duizend schijfjes, die zorgvuldig genummerd en geprepareerd worden; dit is het materiaal, waaraan de functies der zenuwen en de raadselen van het herèenmechanisme wor den bestudeerd. hebben van hun laffen aanslag, want toen jij allang in den trein zat, kwam ik tot de ontdekking, dat je in de haast van het ver trek de verkeerde tasch had meegenomen. 1-Ia, ha, dat was toch een werkelijk geluk bij een ongeluk, vind je ook niet? Je had vijftig duizend dollar laten liggen en de geduikelde obligaties van Kingstone meege nomen en daar zullen de bandieten zelfs in Wallstreet geen dollarcent aan verdienen. Maar Peck O'Kenny interesseerde zich er niet meer voor, want hij was achterover in de kussens gevallen, en Mr. Colville mpende, dat zijn trouwe kassier niet overliep van beleefdheid. (Nadruk verboden.) Wawhoo verkeert In gevaar. 1. Die arme Wawhoo ver drinkt bijna in de bruisende waterval. 2. Dat is zeker nog niet ge noeg, want nu beginnen ook nog de ministers der onder wereld zich te roeren. 1. Intussen staan de jongens geheel hulpeloos tegenover het gulzige monster, dat tot in de druipsteengrot is doorgedrongen. 2. Het instinct van Wawhoo heeft hem niet bedrogen, want op 't juiste ogenblik komt hij met de waterglij baan aan en snelt zïjn vriendjes te hulp.

Schager Courant | 1940 | | pagina 10