Wat is er fout in de vleeschprijzen? Na den vieeschoorlog in Broek en Waterland De strategische waarde van Gallahat Waar blijft het vleesch? boven Lambarene HOOR EN WEDERHOOR. Wij namen eenige weken geleden 'n bericht op omtrent 'n „vieesch oorlog" tusschen den burgemeester van Broek in "Waterland (oud-Wie- ringer) en de slagers aldaar. Deze oorlog is geëindigd in een ■klinkende overwinning voor de sla gers. De burgemeester voert thans over de kwestie nog een interessan te pennestrijd met het Ilsbl. De burgemeester van Broek in Water land schrijft aan het Hsl). het volgende: „Over het Broeker vleeschprijzengeschil is veel geschreven. Vooral in slagerskrin- gen heeft deze kwestie veel beroering ge bracht. Ik acht. het ,niet van algemeen nut hier in te gaan op de vele beschouwingen en berekeningen, waartegen zeer zeker vaak bedenkingen zouden zijn in te bren gen, in het bijzonder togen de „verlies-be- rekening" van de „Centrale Vleesch- en Veehandel" (C.B.V.V.), die tot respectabele verliesposten komt, echter pas, nadat er eerst 30°/o als bruto-winst wordt opgelegd. Is er nu verlies vcor den slager, als die 30% winst er niet ten volle uit komt? In welk levensmiddelenbedrijf verlangt men thans zoon winst? Ook hebben de slagers in hun critick ge heel over het hoofd gezi"n, dat de burge meester er niet alleen is om de slagers- belangen te dienen, maar dat daarnaast ook de belangen der consumenten zijn aandacht dienen te hebben Daarvoor zijn de prijs lijsten juist aan zijn toezicht onderworpen. Zooals bekend, 'moeten de slagers in hun winkels prijslijsten ophangen, die door den burgemeester zijn gQedgekeurd. De burge meesters hebben daarbij rekening te hou den met de van overheidszijde aangegeven minimum- cn maximum-prijzen Tusschen minimum- cn maximum-prijzen ligt een belangrijk verschil, zoodat de burgemeester rekening kan houden met de kwaliteit van het vleesch, den stand van den winkel, enz. 1 Terstond nadat deze overheidsmaatregel was getroffen, dienden de slagers te Broek hunne lijsten in, die goeddeels en dit vooral voor het volksvleesch (osselappen en vet) de maximum-prijzen vermeld den. Alleen de luxe-vleeschsoorten bleven beneden het maximum. Aanvankelijk heb ik die prijslijsten goed gekeurd, in het vertrouwen, dat do slagers ook inderdaad de beste kwaliteit zouden kunnen leveren, ofschoon die prijzen reeds zeer hoog voor de arbeidende klasse ze ker tè hoog moesten worden geacht. Toen mij na ecu paar weken bleek, dat de slagers nog niet gemiddeld de Bl-klasse konden leveren, scheen liet mij tegenover het minder welgestelde deel der bevolking niet verantwoord, die hooge prijzen nog langer goed te keuren. Ik trok de prijs lijsten dus in, want ook de slager-betaalt zijn slachtvee naar kwaliteit. Hunne in koopsprijzen zijn eveneens van overheids wege vastgesteld en vaneeren van 61 cents per kg levend gewicht voor de AA-klasse tot 30 cents per kg voor de W-klasse. Ook hier dus een groot verschil: Voor een B-l- koe, betaalt de slager 49 cents per kg 2 cent 51 cents). In overleg met den keuringsveearts maakte ik daarop een berekening van de redelijk gedachte verkoopsprijzen voor de B-l-klasse, gebaseerd op de van overheids zijde ingestelde kwaliteitsklassen en maxi mum- en minimumprijzen, zooals hieron der weergegeven: Verkooppr.: (per kg) Max. Redelijk geacht voor B-l-klasse Biefstuk en haas ƒ130 2.30 ƒ1.90 Rosbief „1.20 „2.— „1.70 Rollade lende cn Ribst. „1.— „1.70 „1.40 Rollade gew en Ripl. „0.90 „1.50 „1.25 Contra fillet t.30 „2.„1.70 Mag. lappen. Doorr. lappen Klapst. (zg. „Volksvleesch) „0.80 „1.40 „1.20 ZJehakt en Poulct 0.70 1.20 1.10 Rauw rundvet 1.1.40 1.30 •Men ziet dus, dat de in de laatste kolom genoemde prijzen betrekkelijk weinig be neden de maximum-prijzen liggen. Even wei beweerden de slagers daarvoor niet te kunnen leveren. Daarna heb ik hierom trent een persoonlijk onderhoud gehad met de Veehouderijcentrale, waarbij mij bleek, dat tegen deze wijze van berekening toch geen onkel bezwaar bestond en dat het juist de bedoeling was, dat de burgemees ters bij de goedkeuring der prijslijsten re kening zouden houden met de aangegeven maximum- en minimumprijzen en met de gemiddeld leverbare kwaliteit vleesch, stand van de zaak, enz. Tóen. de slagers er echter bij bleven, dat zij tegen de door mij voorgestelde prijzen niét. konden leveren, heb ik de proef op de som genomen, door een halve koe van de B-2-klasse door een slager tegen de door mij gestelde prijzen te laten uitslachtcn. Het resultaat daarvan was dat er een gel- dleijk verlies ontstond van f 2.05 f 8.85 omzetbelasting totaal 10.90. Dit ver- liesje vond zijn oorzaak in de omstandig heid. dat al het vleesch op slechts 8 kg na, als osselappen k 1.20. werd verkocht, dus als de goedkoopste soort; voorts omdat er geen worst werd gemaakt en omdat bij de ze halve koe geen slachtvet en geen (halve) tong werd geleverd, ofschoon dit bij den inkoop wel werd betaald. Rundvleesch: Min. Zat hier de fout? Ware deze halve koe op meer normale wijze onder het publiek gebracht, dan zou er vermoedelijk géén geldelijk verlies zijn geweest. Doch in ieder geval was hiermede wel uitgemaakt, dat de slagers te gen de door mij gestelde prijzen geen loonend bedrijf kunnen voe ren, zoodat Ik terstond daarna hunne prijslijsten goedkeurde. Had nu de burgemeester ongelijk? Neen, dat gevoel heb ik geenszins. De fout schuilt ergens anders. Al mogen de slagers in zóó verre gelijk liebben gehad, dat zij voor die prijzen niet konden leveren, zeer te be treuren acht ik het, en dat was voor mij het punt waar het om ging dat hier mede is gebleken, dat zelfs de arbeiders vrouw cn zij, die met haar gelijk staat, zij, die dagelijks een strijd voeren om met haar huishoudgeld vaak vele hongerige magen van het noodige te voorzien, óók voor liet schamele wekelijksche stukje volksvleesch (en vet), zelfs al is het van de 4e kwaliteit, toch den maximumprijs moeten neertellen. Ik vermoed, dat dit thans overal in het land het geval zal zijn. En tóch kan dat niet de bedoeling van deze vleeschspijzen- rcgeling zijn geweest, want waarvoor die nen dan die minimum-prijzen? Er is dus iets met de vleeschprijzen niet in orde!" Een wederwoord Uit het schrijven van den burgemeester blijkt dus en hierom draaide het ge- heele „vleeschprijzenconflict" dat de slagers te Broek in Waterland inderdaad gelijk hadden met hun weigering, om zich aan de door -den buigemeester voorge schreven prijzen te onderwerpen. Zij kon den met deze prijzen eenvoudig niet uit, aldus antwoordt het Hsb. Nu laat de burgemeester eenigszins door schemeren. dat bij de door hem voorgestel de' prijzen het verlies toch maar heel ge ring zou zijn geweekt. Hij spreekt over „een verliesje" van 2.05, toen hij zelf door een slager een halve koe liet „uitslachtcn". En dit zou dan nog komen, doordat feite lijk al het vleesch (op 8 kg na) tegen de laagste verkoopprijzen werd verkocht. Toevallig troffen we in „De Vee- cn Vleeschhandel", het algemeen orgaan voor het slagersbedrijf, over het Broek in Water- landsclie conflict een beschouwing aan, waarin over de halve koe, welke de burge meester deed verkoopen, wat naders wordt medegedeeld. Deze halve koe werd den burgemeester geleverd op last van de N. Veehouderijcentrale door de plaatselijke Toewijzingscommissie te Purmercnd (waar onder Broek ressorteert). De heele koe van E$2-kwalitcit kostte inclusief alle kosten accijns, distributiekosten, slachtrecht, slachtloon, vervoer en wegen) 293.65, ter wijl het gewicht aan bouten 268 kg be droeg De burgemeester heeft dus gekregen een lialve koe van 134 kg, kostende 146.82. Een dergelijk rund bevat circa 18 procent beenderen en peezen, zoodat ongeveer 110 kg verkoopbaar vleesch zal hebben geres teerd, ongeacht nog het verlies door imve- gen en indrogen. Volgens mededeeling van den burgemees ter is al het vleesch, op 8 kg na, verkocht tegen 1.20 per kg. De opbrengst zal dus bedragen hebben* 102 kg a 1.20, 8 kg a 1.90 (we nemen maar den hoogsten prijs aan) en 24 kg beenderen te 0.10. In to taal dus 140. De burgemeester heeft ech ter voor zijn halve koe betaald 146.82, zoodat er dus volgens Bartjens een verlies geleden moet zijn van 6.82, terwijl dan nog alle bedrijfskosten, als loon voor den slager, huur van den winkel, etc., etc. be taald moesten worden. Hoe rijmt dit nu met de mededeeling van den burgemeester, dat hij slechts 2.05 verlies heeft geleden? Men zal ons toegeven, dat dit een duister punt is! Op gezag van „De Vee- en VleeschhandeT' en die zal wel geweten hebben wat zij schreef geven we hier de verklaring. De burgemeester heeft nl., toen hem hij het betalen van de halve koe aan de P.T.C. al wel bleek, dat hij met zijn prijzen van 1.20 voor de osselappen enz. niet uitkwam, laten hekend maken, dat de verkoopprijzen, die door hem waren castgesteld, hij bezorging met. 10 ets per kg met een minimum van 10 ct. per bezorging, zouden worden ver hoogd. „De Vee- cn Vleeschhandel" voegt hieraan toe: „Dit beteekent in feite, dat de burgemees ter langs een omweg cn met een listigheid zijn vleesch tegen dezelfde prijzen Verkoopt als de slagers hadden voorgesteld. Immers de slagers mochten van den burgemeester géén extra-bczorgloon rekenen. Wij citeeren deze opmerkingen niet, al dus liet Hsb., om den goedwillendon en so ciaal voelenden burgemeester van Broek in Waterland onaangenaam te zijn, maar om duidelijk aan te toonen, dat de indruk als zouden de slagers bij de door den burge meester vastgestelde prijzen feitelijk maar een klein verlies lijden, in werkelijkheid niet juist is Bij een normale exploitatie dus bij berekening van bedrijfskosten, loonon, afschrijvingen enz. zou het ver lies stukken eh stukken grooter zijn ge weest, clan de door -den burgemeester ge noemde 2.05. De royale geste van den bur gemeester, om na zijn „proefverkoop" di rect de door de slagers ingediende prijs^ lijsten zonder meer goed te keuren, wijst trouwens ook in de richting. Wat de verdere opmerkingen van den burgemeester betreft, zijn wij het geheel met hem eens, dat het een vreemd verschijnsel is, dat 'de mindere kwaliteit vleesch denzclf- den prijs kost als de betere kwali teiten. Dit hangt echter samen met de prijzen, die de Veehouderij cen trale voor de door liaar van de boe reu over te nemen runderen hoéft vastgesteld. De prijzen der C-koeicn zijn daarbij in verhouding tot de A-koeien te hoog. Of dit echter zoo gemakkelijk veranderd kan worden, is een andere vraag. Worden de prijzen der C-koeicn nl. ver laagd, dan zal het o.i. met de vrijwillige veelevering (die thans- al zoovele moeilijk heden geeft!) lieelemaal spaak loopen! Aan het ongeveer 7000 kg. lange front in Oost-Afrika zijn maar enkele sectoren, waar oorlogshandelingen te verwachten zijn. Een van die punten is misschien, aldus de mee ning van de Rheinisch Westfiilische Zei- tung, Gallabat aan de grens tusschen Ethio pië en den Soedan, uit het Italiaansche weermachtsbericht welbekend. Het stadje zelf is zonder eenig belang, maar door de Engelschen versterkt. Het Abessijnsche hoogland daalt er steil en daarvoor strekt zich de Soedansteppe uit. Van Gendar in Ethiopië leidt een nauw dal naar Gallabat Gendar nu heeft een goede verbinding met Italië's gewichtige haven Massaoea. De strijd woedt nu om de voorloopige En gelsche artilleriestellingen in de steppe ten W. van Gallabat, nadat deze plaats door dc Italianen genonlen, verloren en heroverd werd. Gallabat ligt aan de Atbara, de groote rechter zijrivier van den Nijl. Zoodra de steppe begaanbaar wordt, en deze tijd na dert. behoeven van Gallabat nog maar 300 km afgelegd te worden tot aan de dichtst bevolkte gebieden van den Soedan aan den Blauwen Nijl. Nog 300 k.rn. leiden naar Khartoem, de hoofdplaats van den Soedan. Nog 8 millioen kippen Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Bij de vleeschvoorzicnmg in Nederland zijn voorbijgaande moeilijkheden gerezen, welke voor niet ter zake kundigen aanlei ding zijn geweest, de meest verschillende onjuiste beweringen te uiten voor wat de oorzaak betreft. Voorop moet worden vastgesteld, dat de vleeschproductie in Nederland voor langen tijd toereikend zal zijn om dc voorziening der bevolking van dc toegezegde rantsoe- nert te kunnen verzekeren. liet zal zelfs; mogelijk zijn, een hoeveelheid vee aan te houden, welke niet in overeenstemming is met den voederbasis. Economisch bezien zou liet juister zijn als nuttelooze vreters (zeer oude en andere voqr de melkproductie weinig geschikte dieren) in ruimere mate voor de vleeschvoorzicning ter beschikking gesteld zouden worden. De vrees van de Nedcrlandsche veehou ders, dat een ingrijpen met betrekking tot den veestapel in het voornemen, ligt, dat den productiegrondslag hunner bedrijven ernstig zou aantasten, is ongegrond. Het re sultaat van het vrijgeven van het fokken van vrouwelijke kalveren zal, wat het aan tal betreft, rijkelijk opwegen tegen het af geven van andere dieren. De bewering, dat van de afgeleverde hoeveelheden vee het grootste deel voor export naar Duitschland bestemd wordt, is in geen enkel opzicht juist. Gedurende vijf maanden werden door de bevoegde instan ties voor paarden- en vee-aankoop te za- men rond 15.000 stuks rundvee, dus 6 pet van den Nederlandschen veestapel op de. vrije markt gekocht, in hoofdzaak (13.000 stuks) dragende dieren. Varkens werden tot nu toe, uitgezonderd, een enkel fokzwijn, in het geheel niet ge ëxporteerd. Integendeel, er werd. door Duitsjchland varkensvoer vrijgemaakt om het. aanhouden cn mesten van de aanwezige hoeveelheid varkens mogelijk te maken. Dc aankoopcommissies hebben opdracht (het uitvoeren daarvan wordt voortdurend gecontroleerd) te blijven binnen de prijsgrenzen, welke noodzakelijk geacht wordt voor de instandohuding van de teelt. Wanneer dc vraag naar rundvee in Xe, derland zeer groot is, dan vindt, dat zijn oorzaak in liet streven van vele veehouders, hun aantal stuks vee te vergrooten uit vrees voor de reeds hierboven bedoelde maatre gelen. De tot nu toe gevolgde practijken in den veehandel en de vaststelling van den prijs hebben er niet toe bijgedragen de bereidheid van de boeren om te leveren te bevorderen, Hel is in het algemeen niet juist, de oor zaak voor het onvoldoende aanbod daarin to zoeken, dat naast de Vechouderijcentralo een reeks handelaren als bijzondere ver trouwensmannen kleine hoeveelheden vee rechtstreeks hebben opgekocht tegen van overheidswege goedgekeurde prijzen. Nu de directeur-generaal voor de voed' selvoorziening bekend heeft gemaakt, hoe hooa- de aflevering door de verschillende bedrijven in de toekomst rhoet zijn, kam worden verwacht, dat door den handel het voor de voedselvoorziening vereischte slacht vee op de markt zal worden gebracht en nog in den loop van December na gevolgde reorganisatie de volledige wêekrantsoenen weer zullen kunnen worden uitgegeven. Metr^bet oog op het aanstaande Kerst feest zal de bevolking éénmaal een bijzon dere toewijzing van kaas ter grootte vag een half pond ontvangen. In verband met bovenslaande wordt van deskundige zijde nog het volgende opge- merkt. De Engclsche radiopropaganda, die reeds vele malen blijk van heeft gegeven met de waarheid te spelen beweerde onlangs dat van de 28.000.000 kippen, die er in Juni j.1. in Nederland waren, er sindsdien 22.000.000 zijn geslacht cn er thans dus nog maar 6.000.000 over zouden zijn. Deze cijfers zijn met de waarheid in strijd. Volgens of- ficioele gegevens waren er in Juni j.1. 20.S7i.000 kippen in Nederland. Op het oogenblik bedraagt dit aantal rond S.000.000 De slachting is dus veel geringer geweest dan de Engclsche propaganda beweert. Zoo als bekend is deze vermindering van den kippenstapel noodzakelijk geworden, omdat Engeland den aanvoer van het kippenvoer naar Nederland heeft geblokkeerd. Verder wordt aan de overzijde van het Kanaal beweerd, dat in Nederland alle varkens geslacht zouden zijn, alsmede ook het vierde deel van den melkveestapel. Ook deze cijfers zijn niet juist. Er bevinden zich in ons land thans rond 1.500.000 varkens. Het zal Engeland niet gelukken deze var kens door een blokkade te laten verhonge ren, aangezien uit Duitschland het ontbre kende vóer wordt aangevoerd. Melkkoeien zijn in het geheel nog niet geslacht. Men weet dat dit historisch gevechtster rein is, want daar heeft Kitchener met de Mahdisten gevochten. Aldus liet Duitsche blad is Gallabat tot het gevoeligste punt van het Engelsche Soe dan front geworden, want Gallabat kan Khartoem en de samenvloeiing van Witten cn Blauwen Nijl bedreigen. SPOREN VAN EEN OÜD-PERUAANSCHE STAD GEVONDEN. In Peru zijn op den linkeroever van de rivier de Vilcanota in een' boschrijke streek sporen gevonden van een stad, die nog uit den tijd van de Inka's moet dateeren. Deze stad heeft ongeveer 100 km van het tegenwoordige Cuzco gelegen. De blootge legde overblijfselen behooren klaarblijke lijk tot een.,groot gebouwencomplex, dat drie torens bezat en door uitgestrekte ves tingwerken was omringd. Aan dc ruïnes is nog te zien, dat de gebouwen uit onbe werkte steenblokken opgetrokken waren. Dc eerste topografische opnamen van het ruïnenveld vertoonen een klein cirkelvor mig plein cn een net van kanalen, die het water van buiten naar de stad leidden; Te Lima wordt thans een archeologische ex peditie uitgerust, die ter plaatse een* nauw keurige studie zal maken van deze oude ïnkastad Waarschijnlijk zal het niet moei lijk vallen, het bewijs te leveren, dat men hier inderdaad mot overblijfselen van de oude Inkacultuur te doen heeft. Schweitzers levenswerk bedreigd Moeilijkheden zonder tal. Lambarene en Schweitzer. Die twee namen zijn in de zendingsgeschiedenis van de twin tigste eeuw onafscheidelijk verbonden. Er za! een huivering door velen gegaan zijn, aldus het Vad. toen zij hoorden, dat ook boven dit grootsche werk van barmhartig heid vliegtuigen gecirkeld hebben, Albert Schweitzers levenswerk, waaraan hij in 1913 begon, toen hij voor het eerst aan de ri vier Ogowe kwam, is onder het hereik van de bommenwerpers gekomen. Nadat Schweitzer in 1911 doctor in de ge neeskunde geworden was ging hij op 38- jarigen leeftijd naar Lambarene. Keerde bij sedert dien enkele malen naar Europa te rug, dan was het om eenigen tijd het moor dende klimaat te ontvluchten (zijn echtge- noote heeft hot in Lambarene niet vol kun nen houden), om zich nog meer te bekwa men in dc behandeling van tropische ziek ten en om door het geven van kerkconcer- tcn zich nieuwe geldmiddelen te verschaf fen voor zijn ziekenhuizen in Lambarene. Wij kennen immers Schweitzers sublieme Bachverto'kingen op het kerkorgel en zijn orgelspel in het algemeen, waarvan een hoogst persoonlijke opvatting uitgaat. In het oerwoud. Lambarene ligt driehonderd kilometers van de kust, en vrijwel temidden van oer woud. Toen Schweitzer in 1932 in Neder land vertoefde vertelde hij van Lambarene het volgende: Lamberene bestaat slechts uit oerwoud en water. De menschen hakken hout. Alle voedsel moet uit Europa komen, want men kan zoo goed als niets verbouwen Er is geen melk, want koeien kan men er niet houden Er waren alleen enkele gedege nereerde geiten. Wees geworden zuigelingen zijn ten doode opgeschreven. Men begraaft het. kind met de moeder levend. Dit hangt samen met de voorstelling, dat de gestor vene door een boózcn geest is gedood. Vele verweesde zuigelingen zijn in het hospitaal verpleegd. Hot voornaamste voedsel bestaat uit ba nanen. Het leven in Lambarene is misschien het duurste van de beele wereld, omdat zoo goed als alles uit Europa moet komen. De menschen slapen het liefst op den grond en zoolang er nog plaats is op den grond gaat niemand op den britsen liggen. Elke zieke krijgt een nummer wegens de moei lijkheden der namen. De taal brengt trou wens ook groote moeilijkheden mee. In het hospitaal worden niet minder da zes ver schillende talen gesproken. Bij alle moei lijkheden komt nog, dat in Lambarene al- 'een eenig voedsel gevonden wordt, dat niet bewaard kan worden. De zieken worden door hun verwanten soms honderden mijlen ver over water aan gpbracht en zii blijven op de genezing wach ten. terwijl zij bij de verpleging mee hel pen. De voedingskwéslie wordt daardoor ze ker niet eenvoudiger. Voor goeden omgang zijn overredingskracht en geschenken on misbaar. Tal van moeilijkheden. Men kan zich bijkans geen begrip vormen van de moeilijkheden, die de verpleging van de zieken biedt, daar bij den evenaar en midden in de oerwouden. Één derde van Schweitzers patiënten lijdt aan tropi sche ziekten, maar veel meer tijd vragen de veelvuldige chirurgische gevallen, gevolgen van ontmoetingen met wilde heesten, on- gpli'k'*on hij boomhakken, vergiftigingen, enz. De tropische ziekten bestaan dikwijls uit tropische zweren die veel pijn doen aan de voeten. De zweren zijn moeilijk te gene zen; het duurt soms maanden. Schweitzer heeft wel patiënten van .een jaar lang ge had. Dan komt er veel malaria voor, voor al bij de kinderen; lepra (helaas willen de patiënten weg. zoodra zich zich wat be ier voelen. het heimwee heeft hen gauw te pakken); slaapziekte door de steek van een vlieg verwekt en meest ongeneeslijk of blindheid overlatend, dysenterie en geestes ziekten (de Wilden verdrinken den geestes zieke eenvoudig). Daarom is het heel moeilijk onder de Wilden geschifte ver plegers te vinden. Dank. Voor de operatie bestaat een zekere voor liefde onder de Wilden. Er zijn er. die een reis van maanden voor een kunstbewerking over hebben. Schweitzer zag drie mannen elkaar afranselen. Het bleek, dat zij voch ten om het eerste-operatierecht. De patiën ten ziin overige.ns meestal wel dankbaar voor de gehoden hulp. Echter ook niet steeds, en soms nemen zii des nachts de heen en. als aandenken het muskietennet van hun bed meenemend. Van betalen is nooit sprake. Wel worden geschenken <re- eegven. Voor de zekerheid worden die meestal eerst, d.w.z. vooraf .reeds van de familie ingenomen. Als de patiënt niets te geven heeft, biedt hij vaak een onderpand aan. en zoo kon het gebeuren, dat Schweit zer voor zijn hulp een tweede vrouw van een zijner patiënten tor beschikking kon krijgen. Hieruit blijkt eigenlijk reeds, dat Schweit- ter met het houwen van zijn ziekenhuizen een pionierswerk van groot formaat heeft verricht De houw bracht tal van moeilijk heden met zich mee. Men moet het zich maar eens indenken, een ziekenhuis te houwen met behulp van één Inlandschen timmerman, nadat men eerst een weg open liecft moeten kappen om opmetingen te verrichten. Met kano's moest men iederon dag naar het bouwterrein varen en was men er eenmaal, dan had men ook nog te kampen met de. roode mieren. Wij zullen hier niet verder op dc moeilijkheden in- j gaan. Te vermelden is echter nog, dat Schweitzer zich daarbij wist te ontplooien Generaal-veld maarschalk Von Mackensen 91 jaar De nestor van de Duitsche gcneraal-vcid* maarschalken, August von Mackensen, vier de gisteren zijn Olsten verjaardag. De zeer VON MACKENSEN (Foto eigen archief), populaire Duitsche legerleider uit den we reldoorlog heeft uit alle kringen der bevol king talrijke gclukwenschen ontvangen. als bouwmeester wij kénden hem reeds als profcssor-dokter-zcndeling-musicus Het is thans niet voor het eerst, dat Schweitzer met de gevolgen van den oor log kennis maakt. Want vier jaar na zijn aankomst in Lambarene is hij al geïnter neerd geweest door de Franschcn, in 1917 in Lambarene zelf, later in de Pyreneeën en weer later bij Avignon In 1918 werd Schweitzer met zijn vrouw als geïnterneer de uitgewisseld, zoodat hij weer terecht kwam in het plaatsje, waar zijn vader pre dikant was: Günsbach. Zes jaar na 1918 bleef het ziekenhuis van Schweitzer gesloten. In 1924 werd het her opend. Schweitzer, die inmiddels professor had kunnen worden in Leiden en Zürich, had door het geven van kerkconcerten geld verzameld, om zijn taak te kunnen hervat ten. Zijn eerste bouwwerk bleek geheel ver woest'te zijn en*dus moest een nieuw zie kenhuis opgetrokken worden met, naar Schweitzer wenschte, 150 bedden. In ver band met een hongersnood en een dyscn- terie-epidemie in Lambarene moest het ziekenhuis meteen verplaats worden. Op nieuw kwamen Schweitzers bouwkundige talenten te pVis en na anderhalf jaar was drie kilometer stroomopwaarts een nieuw ziekenhuis verrezen. Dit is dan het zieken huis dat nu nog bestaat.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6