Zeegevecht ia den Atlaotischen Oceaan Grieken blijven druk uitoefenen Engelsche scheepswerven in AMERIKA Engelschen zenden valsche noodseinen uit De vergoeding van oorlogsschade De Turksch-Bulgaarsche betrekkingen Twee dooden bij botsing tusschen trein en autobus Duitsch weermachthericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In liet Zuidelijke deel van den Atlanti- schen Oceaan is een zeegevecht ontstaan tusschen een Duitsch en een Britsch oorlogs schip, in het verloop waarvan het Britsche oorlogsschip zware beschadigingen opliep. Een duikboot heeft vier vijandelijke koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 13.300 b.r.t. tot zinken gebracht. Hiervan werden twee schepen uit een convooi weg geschoten. In den nacht van 4 op 5 December vielen gevechtsvliegtuigen Londen Birmingham en Southampton aan. In alle drie steden wer den kleine en groote branden als gevolg van de neergeworpen bommen waargeno men. In den loop van den dag bleef de be drijvigheid van het luchtwapen beperkt tot afzonderlijke aanvallen op Londen en eenige andere doelen in Zuid- en Midden-Engeland. In den nacht van 5 op 6 December waren opnieuw Londen en Portsmouth het doel van de Duitsche luchtaanvallen. Het leggen van mijnen in Britsche havens werd voortgezet. Verdragend geschut van de marine en het leger heeft een vijandelijk convooi ten Oosten van Dover doeltreffend beschoten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 5 op 6 December het Westen van het Duitsche. rijk binnen zonder bom men neer te worpen. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren tien vliegtuigen, waarvan zes in luchtgevechten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. Ifaliaaosch weermachthericht In zijn weermachtsbericht no. 182 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de hekend: Gebruik makend van teruggetrokken strijd krachten, ook afkomstig van de andere gren zen, gaat de vijand in Albanië voort met druk uit te oefenen, vooral op onzen linker vleugel. Onze troepen hebben tegenaanval len ondernomen. Tijdens de geleverde gevechten hebben de troepen van de divisies Arezzo en Venezia zich gedragen op een wijze welke boven al len lof verheven is. Onze luchtmacht doet met succes aanvallen op de verbindingswe gen en concentraties van vijandelijke troe pen door bombardementen en beschietingen met machinegeweren. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Noord Afrika ontstond op verscheide ne plaatsen een treffen tusschen afdeelingen verkenners in het gebied ten Zuiden van Sidi el Barrani. Dè vijand wierp eenige hom men uit in de zone -van Tobroek, waarbij 2 personen om het leven kwamen en een per soon gewond werd. Bommen in de gebieden van Solloem en Sidi El Barrani maakten geen slachtoffers en richtten geen schade aan. Thailanders beschieten Fraosche schepen Communiqué van het Thailand- sche opperbevel. Het Thailandsche opperbevel heeft, vol gens Domei, officieel medegedeeld, dat op 2 December den geheelen dag tuschen twee bewapende Fransch-Indochineesche schepen, die aan den oever van de .Mekong bij Nong- khay verschenen, en het Thailandsche af-, weef geschut een gevecht gel.everd is. Tegen' den avond trokken de schepen terug, óm den volgenden dag opnieuw te verschijnen, waar op beide schepen wederom beschoten wer den. Volgens het Thailandsche communiqué zouden er onder de bemanning der schepen talrijke slachtoffers gevallen zijn. Amerikaansche leening aan Argentinië Het ministerie van financiën, van de V.S. en de in- en uitvoerbank bevestigen, dat zij het vooremen hebben aan Argentinië een leening van honderd millioen dollar te ver strekken. Hiervoor zal een bedrag van vijf tig millioen dollar uit het stabiiseerings- fonds van het ministerie van financiën wor den onttrokken. Dit bedrag zal worden ge bruikt om de verhouding tusschen de Argeri tijnsche valuta en den dollar te steunen. De rest van de leening zal verstrekt worden door de in- en uitvoerbank. Weer komt een paardentram in eere. Van Ede naar Wageningen zal de volgende week een paardentram gaan rijden, waartoe een nieuwe autobus wordt omgebouwd (Foto Pax Holland) Mede naar aanleiding van besprekingen met de vertegenwoordigers van de arbei dersorganisaties heeft de Commissie voor Arbeidsvoorwaarden uit den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland dezer da gen geadviseerd dezen winter, ondanks de vermindering van de werkzaamheden als gevolg van de kleinere melkaanvoer, de •normale wintel-bezetting van het personeel aan te houden. Met betrekking tot den werktijd adviseert de Commissie arbeid te laten verrichten ge durende het toegestane aantal uren, althans bij vermindering van het aantal werkuren per week beneden dit aatal, de weekloonen niet te verminderen, zulks in verband met de stijging van de kosten van levensonder houd. De Commissie geeft verder de fabrieken, welke tot heden het advies niet .opvolgden met nadruk in overweging de in het advies genoemde voorwaarden toe te passen. Do stijgende kosten van levensonderhoud moti- veeren dit meer nog dan vroeger, terwijl de bedrijfsuitkomsten niet van dien aard zijn, dat zij toepassing van de betreffende arbeidsvoorwaarden in den weg staan. Tot het geven van een duurtetocslag bo ven het in het advies genoemde loon meent de Commissie niet te moeten adviseeren, mede-in verband met den geringen mclkaan voer, de overbezetting met. personeel en de betrekkelijk nog hoogere loonlasten die dientengevolge per kg. melk op de verwer king zouden gaan drukken. Britsche motortorpedobooten hebben in een der vorige nachten voor de Fransclie kust noodseinen afgeschoten, om Duitsche reddingsvaartuigen uit de Kanaalhavens te lokken. Deze strijdwijze vormt een tegen hanger tot de Britsche aanvallen op Duit sche reddingsvliegtuigen. Door het mis bruiken van noodseinen miskennen de En gelschen een uit zuiver menschlievende re denen gestichte inrichting. Zij rekenen er op, dat om de zg. in nood verkeerende vlie gers te redden, Duitsche vaartuigen zullen uitvaren om de schipbreukelingen te ber gen. Zij willen deze vaartuigen in den val lokken, om ze te kunnen overvallen, wan neer zij op zoek zijn naar verongelukte vliegers. In den wereldoorlog was het aan het front te land over het algemeen ge bruikelijk elkaar wederkeerig bij het ber gen wan dooden en gewonden, die tusschen de fronten lagen, niet te hinderen. Thans schijnen de Engelschen met valsche nood seinen kleine successen na te jagen Door dit tijdig in te zien, kon dit voornemen ver ijdeld worden. Paardepvordering De Landbouw-Courant voor de Veenkolo niën inzake de paardenvordering deelt mée dat in het geheele land 36.000 paarden moeten worden aangegeven, waaruit de Duitsche weermacht 25.000 zal kiezen. Dat beteekent, dat in alle provincies ongeveer 15 van het aantal paarden boven 3 jaar ter vordering dient te worden aangewezen. EXTRA RANTSOENEN VOOR RIET SNIJDERS EN GRIENDHAKKERS. Mede naar aanleiding van een verzoek van het. Centraal Secretariaat voor Land en Tuinbouw heeft het. Centraal Distribu tiekantoor te Den Haag bepaald, dat riet snijders en griendhakkers gedurende het seizoen, waarin zij als zoodanig werkzaam zijn. in aanmerking kunnen komen voor extra rantsoenen brood, boter of vèt en vleesch op basis van 50 extra. THEEDIEVEN AANGEHOUDEN. De Zaandamsche politie heeft, in verband met den diefstal van vijhonderd ons thee ten nadeele van de firma Terwee aldaar, drie Zaandammers aangehouden, clie bekend hebben de inbraak te hebben gepleegd. Zij hadden de thee aan iemand in Am sterdam -verkocht-, en. het geld verdeeld. Naar aanleiding van een enkele dagen ge leden gepleegde inbraak, waarbij uit een op slagplaats aan den Zuiddijk te Zaandam zestien blikken groene zeep en zestien doozen ,elk met 24 blikken tomatensoep wei den gestolen, zijn twee Zaandammers, resp. 27 en 28. jaar- oud, aangehouden, die ver dacht worden dezen diefstal te hebben ge pleegd. De resultaten van Landbouw-boekhoudbureanx Dezer dagen zijn voor de resultaten van een aantal landbouwbedrijven in de pro vincie Overijsel de publicaties verschenen van twee boekhoudbureaux en wel van de Overijselsche Landbouw Maatschappij en van den Katholieken Boeren- en Tuinders- hond (A.B.T.B.). Het Overijselsch Land bouwblad, de publicaties besprekende, wijst er op, dat daarin opmerkelijke verschillen voorkomen. Voor de bedrijven in het weide gebied geeft het bureau van den A.B.T.B. als inkomsten uit melkgeld f 204.96, dat van de O.L.M. f 178.47 per hectare. Een ver gelijking van de uilkomsten der bedrijven liggende in het zandgebied stelt echter het hl-ad voor geheel, onoplosbare raadselen. Immers het bureau van de A.B.T.B. stelt de ontvangsten per ha. vast op f 291.33, dat van de O.L.M. op f 393.46.—. Het blad trekt tenslotte de volgende con clusie: „Een knap mensch. die de oorzaak van deze verschillen kan aangeven! Het boek- houdbureau der O.L.M. komt met zijn ont vangsten ruim f 100 per ha. hooger dan de A.B.T.B. Wij laten het uiteindelijk re sultaat en de verschillende posten van de uitgaven buiten beschouwing, omdat daar onder stelposten voorkomen, die niet zijn te vergelijken zonder dat men precies weet op welke wijze zij tot stand gakomen zijn. Wij willen uit deze vergelijking geen andere conclusie trekken dan deze. dat het materiaal der boekhoudbureaux zónder meer niet geschikt is om te dienen voor het be rekenen van de financieele resultaten van den Nederlandschen landbouw. De Directie van den Landbouw doet met haar publica ties over den economischen toestand van den landbouw wel haar best. maar wij vree zen. dat de aan dit werk besteede tijd en kosten niet evenredig zijn aan het resul taat. dat daarmede wordt behaald." Nu het besluit met betrekking tot de ver goeding voor oorlogsschade is afgekomen, wordt van bevoegde zijde de aandacht van het publiek er op gevestigd, dat weliswaar de administratieve voorbereidingen zich in een gevorderd stadium bevinden, doch dat de voltooiing van dit zeer omvangrijke werk nog eenigen tijd zal vergen. In verband hiermede wordt de medewerking van het publiek ingeroepen de taak van de schade- cnqu.ete-commissies niet onnoodig te ver zwaren door het doen van verzoeken omtrent voorrang bij de behandeling van schadege vallen, e.d. Men kan zich er van overtuigd houden, dat te bevoégder plaatse volledig begrip bestaat voor de moeilijkheden, waar in een groot deel van de getroffenen zich nog steeds bevindt. Tenslotte word de aan dacht er op gevestigd, dat de arbeid der stichtingen en andere instellingen, welke zich met de verleening van credieten bezig houden, onverminderd voortduurt. De verbreeding van het kanaal Zwolle-Almelo zal een belangrijke verbetering voor de scheepvaart in het Oosten des lands beteekenen. - De bestaande dijk wordt weggegraven en de nieuwe stroomduiker wordt teruggebracht (Foto Pax Holland) De Britsche regeering heeft, naar de New York Herald Tribune uit Washington meldt, besloten eigen scheepswerven in de Ver- eenigde.,. Stalen op te richten, waarop de on- derdeelen van vrachtschepen in serie ge monteerd zullen worden. De afzonderlijke déelen zullen in Amerikaansche fabrieken worden vervaardigd en aan twee werven geleverd ^vorden, waarvan een aan de West en de andere aan de Oostkust van Noord- Amerika zal worden opgericht. De Britsche scheepsvaartmissie, die zich bijna twee maanden in de Ver. Staten be vindt, is naar New York teruggekeerd om haar arbeid te voltooien en dan de verdra gen te onderteekenen. Eerst dan zal het plan voor het oprichten der werven gepu bliceerd worden. De wijze waarop de Turksche pers de jongste rede van den Bulgaarschen minis ter van buitenlandsche zaken heeft opgeno men, heeft de voldoening gewekt van de Bulgaarsche bladen, die er uitvoerig ge wag van maken. Het avondblad „Mir" ver klaart in dit verband dat er alle aanleiding toe is, dat eventueele misverstanden tus schen de beide buurstaten, die den laatsten tijd vooral van Turksche zijde zijn opgedo ken, uit de wereld geholpen worden, want de beide landen zouden in eeuwigen vrede met elkander kunnen leven, wanneer zij hun nationale belangen eerbiedigen en el kaar helpen zouden. Elders in het blad wordt verklaard, dat de vredelievende politiek van Bulgarije in de jongste rede van Popoff duidelijk tot uit drukking is gebracht. Het is thans de beurt aan Turkije, voor de verdere ontspanning en kalmeering van den toestand 't zijne bij te dragen. DE SCHENDING VAN HET ZWITSER- SCHE LUCHTRUIM. Een zeer scherp protest ingediend. De Zwitsersche bondspresident heeft in de 'bondsraadszitting rapport uitgebracht over de recente schending van het Zwitser sche luchtruim door Engelsche vliegtuigen, op den avond van den vierden December en medegedeeld, dat hij een zeer scherp protest bij de Engelsche regeering heeft doen indienen. ROEMEENSCHE VLIEGTUIGBENZINE VOOR ITALIË. De Roemeensche regeering heeft machti ging gegeven tot den uitvoer van 1000 ton vliegtuigbenzine naar Italië in ruil voor ethyl voor de vervaardiging van benzine. DE FUEHRER WENSCHT PLAATSVER- VANGENDEN FINSCHEN PRESIDENT GELUK. De Fuehrer heeft den. plaatsvervangenden Finschen president der republiek zijn geluk- wenschen gezonden ter gelegenheid van den natlonalën feestdag. Gisterenochtend in de vroegte is bij de Kapellerlaan te Roermond een ernstig on geluk gebeurd, waarbij twee dooden en drie gewonden te betreuren zijn. Te kwart voor vijf werden de omwonen den aan den overweg uit hun nachtrust opgeschrikt door een geweldigen klap. Men begreep, dat er een of ander ernstig onge luk gebeurd was en velen snelden naar buiten. Het bleek, dat een autobus, tegen een. trein was gereden. Er reden namelijk eenige autobussen over de Kapellerlaan naar de grens met een aantal meisjes, die naar hun werk gingen. De eerste bus wil de juist den overweg passeeren toen de chauffeur merkte, dat van links uit de richting van het station Roermond een goe derentrein naderde. De slagboomen stonden open en een bot sing was niet meer te vermijden. Ongeveer 25 meter voorbij de wachtpost kwam de trein tot stilstand. Bij de botsing werden twee van de dertig inzittende meisjes uit de bus geslingerd. Zij werden op de rails geworpen voor den rijdenden trein. Zij wa ren op slag dood. Drie andere meisjes liepen min of meer ernstige verwondingen op. De chauffeur en andere inzittenden zijn er wonderlijk goed afgekomen. Aanstonds kwam geestelijke en geneeskundige hulp opdagen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk vernemen wij, dat de haanwachter K., die op dat oogen- blik dienst had, onwel was geworden en zich dientengevolge even verwijderd had. De beide meisjes, die verongelukt zijn, wa ren de dames Moens uit Wessem en R. Sanders uit Heijthuijsen. De gewonden zijn mej. Dekkers uit Heijthuijsen, A. Schmitz uit Roermond en L. Weyden uit Roermond. Trambotsing bij Halfweg Gistermorgen omstreeks half negen is op den Haarlemmerweg ter hoogte van de Kis tenfabriek „De Phoenix" een trambotsing voorgevallen. Van een uit ouder materieel bestaande tramtrein, die bij deze fabriek stilhield, om arbeiders uit te laten, was door den storm het sluitlicht uitgewaaid. Hierdoor merkte de bestuurder van den volgenden tramtrein in de duisternis van den ochtend zijn voor rijder niét tijdig op, zoodat een botsing niet te vermijden was. Door den schok werd het achterste rijtuig van den voortram in het tweede rijtuig van deze tramtrein geduwd. Zoowel het achter- balcon van het derde als van het tweede rij tuig liepen schade op. De aanrijdende tram, die uit stalen rijtuigen bestond, kwam er met minder averij af. Een conducteur liep een lichte verwonding aan een elleboog op. Het verkeer werd in de morgenuren over enkel spoor onderhouden. ARBEIDSVOORWAARDEN FRIESCHE ZUIVELINDUSTRIE. Ook in Amsterdam gaat Tante Pos met paard en wagen rijden. Binnen enkele dagen zal het postvervoer te Amsterdam weer met de typische wagens geschieden. Reeds zijn enkele van deze historische voertuigen in dienst gesteld, om de drukte bij de pakketpost te verwerken (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7