AMERIKA Generaal dar vliegers Fr. Christiansan 61 jaar 5.27 uur DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER op THAILAND Vijandelijkheden nemen in hevigheid toe 0 Artillerieduels en 0 bombardementen Inventarisatie van veevoerproducten Niet te veel eten in Japan! Verdere' aoti-fapansche maatregelen der V.S. LEVERWORST VAN BEDORVEN LEVER Verduisteren heeft groot steunpunt in Oost-Azie noodig DONDERDAG 12 DEC. 1940. 85e Jaargang. No. 11367. Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. Uitgövr cfer N.V. Uitg.-Mij". „Holland» Noorderkwartier" Uit Vichy wordt gemeld: Door een bevoegde Fransche instantie wordt het uit Sjanghai afkomstige bericht bevestigd, volgens hetwelk het Fransch Indo-Chineesche Inchtwapen een vergeldingsbombardement heeft uitgevoerd op Thailand. Er wordt op gewezen, dat ongeveer twintig bommen zijn neergeworpen. Dit is de eerste keer, dat van offi- cieele Fransche zijde mededeeling wordt gedaan van tegenacties van het Fransche luchtwapen in Indo China. Het Fransche ministerie van koloniën heeft hieromtrent nadere bijzonderheden gemeld, warauit blijkt, dat Thailandsche vliegtuigen die in groepen verschenen, tweemaal de stad Savannakhat hebben gebombardeerd. Er wer den dertien bommen geworpen. Menschenle- vens zijn niet te betreuren, doch wel werd eenige materieele schade aangericht. Als re presaille heeft de Fransche luchtmacht daar op van haar kant het vliegveld van Oudern ten noorden van Vientiane gebombardeerd en bommen tot een totaal gewicht'van ander halve ton uitgeworpen. Tenslotte is in den loop van een luchtge vecht boven Savannakhat een Thailandsch Vliegtuig door Fransche jagers neergehaald. Een ander Thailandsch vliegtuig werd be schadigd. In Fransche kringen verklaart men, dat deze vergeldingsmaatregelen noodig waren geworden, nadat thans reeds wekenlang van Thailandsche zijde aan de grens overvallen werden gepleegd. Enkele dagen geleden heeft de Temps de vraag ter sprake gebracht, wie er wel be lang bij zou kunnen hebben, Thailand te gen Fransch Indochina op te stoken. Het Fransche blad verklaart, dat men in poli tieke Fransche kringen de zeer positieve verdenking koestert, dat Engeland de hand in het spel heeft. De Temps laat er geen twijfel over bestaan, dat Engeland zich, pro fijt trekkend van de tegenwoordige situatie van Frankrijk, achter de regeering te Bang kok heeft geplaatst en haar tot deze niet geheel verrassende meening heeft bewogen. Lagerhuiscritiek op Britsche regeering Over de behandeling der gevan gen fascisten. Bij de gisteren in het Lagerhuis gehouden- debatten hebben, naar Aftonbladet uit Lon den meldt, sprekers van rechts zoowel als links de Engelsche regeering aan een scher pe critiek onderworpen in verband met de behandeling van Sir Oswald Mosley, kapt. Bamsy en andere opgesloten Britsche fas cisten. Alle gearresteerden hebben niets te hooren gekregen over de redenen hünner arrestatie. Zelfs hun advocaten hebben niet met hen mogen speken. Op deze aanvallen heeft de minister voor de binnenlandsche Veiligheid, Morrison, zijn „spijt" tot uitdruk king gebracht over de „noodzakelijke afwij kingen van de Britsche regeering van de beginselen van het liberalisme". Morrison heeft echter, zoo besluit het ge noemde blad, niet beloofd, dat er verbete ring in zijn methodes zou komen. De bommen, die Fransche vliegers thans op Thailandsch gebied hebben geworpen, zijn het eerste concrete bewijs, dat Frankrijk niet geneigd is, zijn tegenstanders op gemakke lijke wijze in het bezit te laten komen van een overzeesche bezitting, die zijn zonen in een bloedigen strijd van tientallen jaren moesten veroveren. Het Thailandsche opperbevel heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt me degedeeld, dat zich botsingen hebben voor gedaan aan de grens van Thailand en Indo- China, Zondag en Maandag .j.1. Fransche troepen openden Zondagmorgen om half acht machinegeweervuur op Banrichanmai en omgeving en de Thailandsche troepen beantwoordden het. Om half zeven in den- zelfden ochtend hadden drie Fransche vlieg tuigen boven Lokhon gevlogen. Een der toe stellen is neergehaald door Thailandsche defensietoestellen, terwijl een uur later een tweede formatie Fransche vliegtuigen bom men en machinegeweervuur richtten op het regeeringsgebouw in de stad. De aanval duurde vijf minuten en werd afgeslagen door Thailandsche vliegtuigen. Maandag verscheen weer een formatie van vijf Fran sche toestellen boven Lokhon en liet tien bommen vallen, die op 50 m. afstand van het regeeringsgebouw neerkwamen. Om 7 uur 50 van denzelfden ochtend bombardeer den Fransche troepen Thailandsche stel lingen in Mukdhan van uit Savanaket over de rivier Mekong. Tijdens dit 40 mi nuten durende bombardement kwam onge veer een honderdtal Fransche bommen neer op de Thailandsche stellingen, terwijl de Thailandsche luchtmacht in antwoord hier op een aanval deed op de Fransche stel ling. Bij een groot aantal bewaakte over wegen zijn thans speciale stoplichten en zgn. .katte oogen" aangebracht ten behoeve van het verkeer in de duisternis (Foto Pax-Holland) De monstering van paarden Onder geen voorwaarde vrijstel ling om te verschijnen. REEDS GEGEVEN VRIJSTEL- LINGEN VAN ONWAARDE. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt in aansluiting op het geen inzake de voormonstering van paarden reeds werd medegedeeld, bekend, dat een ieder. die houder of bezitter van een of meer paarden is, verplicht is, met zijn paard ter voormonstering of eventueel ook ter mon stering te verschijnen. Slechts marechaussee bereden politie en opbouwdienst zijn van de ze verplichting vrijgesteld. Vrijstellingen voor het verschijnen op deze voormonstering of monstering kunnen on der geen enkele omstandigheid worden ver leend. Ieder, die in het bezit is van een of andere schriftelijke of mondelinge^ vrijstel ling, wordt er derhalve op gewezen, dat deze vrijstellingen niet van kracht zijn, onver schillig öf deze door een Düitsche dan wel door een Nederlandsche instantie zijn ver strekt en dat dus deze vrijstelling hen van de genoemde verplichting niet ontheft. Bij niet verschijnen ter voormonstering of monstering stelt men zich bloot aan straf vervolging, waarbij tot inbeslagneming der paarden kan worden overgegaan. Van 15 tot en met 20 December IN DIEN TIJD VERVOERVERBOD Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat er een inventarisatie zal worden gehouden van de meeste veevoederproducten en van een aantal voedingsmiddelen, die op Za terdag 14 December a.s. na afloop der werk zaamheden aanwezig zijn en welke van 15 tot en met 20 December a.s. worden ont vangen. Ten einde de inventarisatie zoo goed mo: gelijk te doen slagen is bepaald, dat in de periode van 15 tot en met 20 December het vervoeren en afleveren van de onder de inventarisatie vallende producten is ver boden. Een uitzondering op dit verbod wordt slechts gemaakt voor partijen, waarvan het vervoer op 14 December te 24.00 uur reeds een aanvang had genomen en voor wat be treft de aflevering van kennelijk voor men- schelijke consumptie bestemde producten aan den consument. Men dient er dus terdege rekening mede te houden, dat in de meeste gevallen het vervoer van veevoederproducten en van sommige voedingsmiddelen in de periode van 15 tot en met 20 December niet is toe gestaan. Nadere bijzonderheden zullen per offi- cieele publicatie worden bekend gemaakt. Deze maand bestaat de .Schevelingse Zeestraat", thans de Oude Seheveningscheweg 275 jaar. De ontwerper was Constantijn Huygans, de dichter-diplomaat (Foto Schimmelpenningh) Staatstoezicht, opdat het land zeli zijn behoeften kan dekken. Autarkie in de voedselvoorziening kan voor Japan verzekerd worden wanneer de visch- vangst iets wordt opgevoerd, de distributie wordt gerationaliseerd en toezicht wordt ge houden op teveel eten, aldus het resultaat van een uitgebreid onderzoek, dat is inge steld door den centralen coöperatieven raad voor prij zencontrole. Deze organisatie heeft gistermiddag de resultaten bekend gemaakt van haar studie, waarbij zij aantoont dat de productie van dit jaar van veldvruchten, boo- nen, olie, vet, groenten, ooft, vleesch .en visch voldoende is om iederen Japannees per dag 3061.50 calorieën te verstrekken, 88,35 gram eiwit, 21,50 gram vet, 601.96 gram koplhydra ten, zulks na aftrek van hetgeen noodig is voor den export en verloren gaat door koken. Deze getallen hebben betrekking op een groo- tere voedingswaarde dan dagelijks verbruikt wordt door een sterken jongen man, waarbij alleen de hoeveelheid eiwit een tekort ver toont, dat door meer viprhproducten zou kun nen worden aangevuld. Uitvoer van verschillende ijzer en staalproducten verder be perkt. President Roosevelt heeft de vereischte exportvergunning thans uitgebreid tot den uitvoer van ijzererts, schroot, ijzerlegeerin- gen alsmede bepaalde fabrikaten en half fabrikaten uit ijzer en staal. De exportver gunning voor de genoemde fabrikaten en grondstoffen zal voortaan slechts verleend worden voor den uitvoer naar het Brit sche rijk, het westelijk halfrond en soms naar bepaalde andere landen, in verhou ding tot de vooroorlogsche exportquanta. De verordening die 30 December van kracht wordt, wordt noodzakelijk genoemd we gens de toenemende behoefte van de be wapeningsindustrie. In Japan ziet men er echter een anti- Japansche daad van President Roosevelt KNOEIENDE SLAGERS BEBOET Slecht vleesch zonder bon ver kocht. Reeds eerder is door aanhoudingen van slachters en inbeslagneming van ongekeurd vleesch gebleken, dat in de Haarlemmer meer vaak frauduleus wordt geslacht, het geen niet slechts overtredingen oplevert van de desbetreffende wetten, maar ook een groot gevaar voor de volksgezondheid. Voor den Haarlemschen kantonrechter zijn gistermorgen enkele zaken behandeld die deze fraude goed deden uitkomen. Tegen één slager in de Haarlemmermeer, zekeren K., waren liefst drie zaken aanhan gig gemaakt. In het eerste geval had hij ongekeurd spek, afkomstig van een thuis geslacht varken, door zijn vrouw naar een klant in Badhoevedorp laten brengen. Het stuk, dat elf pond woog, was zonder distri butiebonnen verkocht. De kantonrech ter merkte op, dat in deze zaak niet slechts sprake is van gevaar van de volksgezond heid, maar ook van de overtreding der dis tributiebepalingen en dat is dus benadee ling van anderen. Want de distributie is er opdat ieder zooveel mogelijk het zijne krijgt. De slager werd veroordeeld tot twin tig gulden boete subs. tien dagen. Op 4 November had hij een varken frau duleus geslacht, waarvan hij den volgenden dag deelen in voorraad had gehouden. De ambtenaar noemde den verdachte het type van een clandestienen slachter, die zich niet moest probeeren te beroepen op eigen moeilijke financieele omstandigheden als het gaat om een overtreding van de Vleesch- keuringswet. Want dat is een te ernstig feit. In deze zaak werd verdachte veroordeeld tot twintig gulden of tien dagen en een voor waardelijke hechtenisstraf van veertien da gen met een proeftijd van twee jaar, voorts met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vleesch. Het laatste geval waarvoor hij terecht stond het vervoeren in de maand September van ongekeurd varkensvleesch naar een caféhou der in Badhoevedorp. kostte denzelfden ver dachte nogmaals twintig gulden. De café- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 42 uur houder moet f25 boete betalen. Van de andere zaken vermelden wij, aldus de Tel., nog die tegen den slager v. d. P. uit Haarlemmermeer, bij wien op 22 October door een keurïngsveearts bedorven harten en lever waren aangetroffen. De slager zou er in opdracht van een collega een flinke lever worst van maken., hoewel het vleesch reeds in staat van ontbinding verkeerde. De gemachtigde van verdachte merkte on. dat deze wat onvoorzichtig was geweest. Hij had het vleesch, dat door een knecht was gebracht, zelf nog niet gezien. Met voedsel voor menschen moet men niet een beetje onvoorzichtig zijn. Er staan te groote belangen op het spel, zei de ambten naar van het O.M. De slager werd veroordeeld tot dertig gul den boete of vijftien dagen hechtenis. De uiteenzettingen van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Mat- soeoka voor de buitenlandsche pers, waar hij verklaarde, dat Japan tezamen met de as zal vechten als de V. S. aan Duitsch- land en Italië den oorlog mochten verkla ren, heeft in Amerika groot opzien ge baarde De berichten, welke de hladen er over pubüceeren, stemmen hierin overeen, dat de Japansche minister zich duidelijk en ondubbelzinnig voor het driemogendheden- pact heeft uitgesproken en dat hij de poli tiek v'an Japan tegenover de kwesties van het Verre Oosten helder heeft uiteengezet. In Amerikaansche marinekringen maakt men, volgens de „Times Herald" uit de verklaringen van Matsoeoka de gevolgtrekking, dat de Amerikaansche vloot dringend een groot steunpunt in Oost-Azië noodig heeft, hetzij in Manilla of In Singapore. Op het departement van buitenlandsche zaken te Washington acht men de verkla ringen van Matsoeoka zoo belangrijk, dat men ze eerst eens nauwkeurig wil bestu- deeren. Cordell Huil heeft tot dusver elk commentaar op de verklaring van Mat soeoka van de hand gewezen, met de mo tiveering. dat hij er nog niet toe is geko men haar nauwgezet te bestudeeren. Naar uit Honcloeloe wordt gemeld, heeft luitenant-generaal Hatsoetaro Haragoetsji, die lid is van het Japansche parlement, in een persgesprek verklaard, dat indien ook slechts een enkel Amerikaansch oorloos- schip naar Singapore werd gezonden, hier mede een oorlog tusschen Japan en de Ver- eenigde Staten zou worden bespoediad. Haragoefsji is thans, na een verblijf in de Vereenigde Staten, op de terugreis naar Japan. WeermachtsbeveUiebber in Ne- derland. De Duitsche militaire bevelheb ber in het bezette Nederlandsche gebied, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, viert heden zijn 61sten verjaardag. ZIJN LOOPBAAN. De weermachtsbevelhebber in Nederland, de generaal der vliegers Friedrich Chris tiansen, stamt uit een der oudste Noordfrie- sche families in wijk op Foehr, waar hij op 12 December 1879 werd geboren. Zijn leven was sinds de prille jeugd ten nauwste ver bonden met de zeevaart. De kinderschoe nen nauwelijks ontgroeid, bevoer hij reeds met een Transatlantisch zeilschip de zeeën aller werelddeelen. Zijn eerste militaire opleiding ontving genraal Christiansen als vrijwilliger voor één jaar bij een torpedo-divisie. Na afloop van den militairen diensttijd, en nadat hij nog als scheepsofficier dienst had gedaan, nam hij het commando van een stoomschip op zich. In 1913 leerde hij op de luchtvaartschooi van Karl Casper het vliegen. In het voor jaar van 1914 nam hij reeds als volledig opgeleid oorlogspiloot aan een record-vlucht deel, waarbij hij met 13 uur en eenige mi nuten vliegtijd het toen geldende wereldre cord dicht benaderde. Toen de wereldoorlog uitbrak meldde zich Fr. Cristiansen als onder-officier-torpedist bij de marine en vrijwillig bij de marine- vliegdienst. Echter pas in de lente van het jaar 1915 kreeg hij in Zeebrugge aan de V'laamsche kust een frontcommando. Zijn groote successen ais militair vlieger werden zeer snel door promoties en talrijke onder scheidingen erkend. Op zijn geboortedag in het jaar 1917 werd hem de hoogste Pruisi sche oorlogsorde „pour le merite" ver leend. Na den oorlog, waarvan de ongelukkige Generaal CRISTIANSEN. (Foto archief.) afloop een einde maakte aan het Duitsche militaire vliegwezen, was generaal Christi ansen tot 1921 in dienst van de Noorsche luchtvaart. Daarna ging hij opnieuw tot de zeevaart over. Samen met zijn broer, den tegenwoor- digen directeur van het Hamburger Wal- fischkontor, hoofdcommissaris van politie, korvettenkapitaen Karl Christiansen, nam hjj beslissend deel aan de wederopbouw van de Duitsche handelsvloot. Als comman dant van groote schepen bevoer hij weer de oceanen. Op zijn talrijke zeereizen had hij meermalen gelegenheid uitstekende red dingsacties uit te voeren. Zij actie tot red ding van schipbreukelingen werd met het verleenen der groote zilveren en gouden medaille voor de redding van in nood ver keerende schepen beloond. Na 1930 werd'de naam Christiansen over de geheele wereld beroemd door de we reldvlucht met de door hem bestuurde Do X, wier landing bij Amsterdam ook door de Nederlandsche pers met levendige belang stelling werd vermeld. Nadat in Duitschland de nationaal-socia- listisohe beweging de macht in handen had gekregen, werd hij in het nieuw gestichte luchtvaartministerie opgenomen, waarin hij als commandant van alle luchtvaartscho- len met alle middelen de stichting van vliegsportscholen ter hand nam. De vlieg- sportscholen werden tenslotte in militaire luchtvaartscholen veranderd. Hun eerste commandant was Fr. Christiansen. In 1938 kreeg hij als generaal het com mando over het uit de Duitsche luchtsport- bond voortgekomen nationaal-socialistische vliegerkorps. Als korpsleider en luitenant- generaal en later als generaal der vliegers leidde hij de Duitsche jeugd als een keur- korus op een zoo breed mogelijke basis voor de luchtvaart op. Eind Mei 1940 werd de generaal der vlie gers Fr. -Christiansen door den Ftihrer op zijn tegenwoordige verantwoordelijke plaats als Weermachtsbevelhebber in Nederland geroepen en kort daarna door rijksmaar schalk Goering met het gouden vlieger-ken- teeken met briljanten onderscheiden. De naam van generaal Fr. Christiansen is in het binnen- en buitenland een begrip geworden. Hij wordt niet alleen door de oudere generatie geëerd, maar juist de „vliegende" jeugd ziet in hem haar bezie lend voorbeeld.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1