APOLLO BIOSCOOP „Moeder'' FAMILIE- Italië's oorlogsdoel Dr. Todt bij den Führer Graaf CSAKY hartelijk ontvangen DUITSCHLAND EN ZUID OOST EUROPA Gaan Falklaodeilaoden naar Argentinië terug? Trijntje Zweet, BREEZAND Uitvoering Robbedoes gaat niet door TRAPMAN n V. Marktberichten Afschudden van de Engelsche voogdij in de Middellandsche Zee In de Berlijnsche buitenlandsche persclub heeft de bekende Italiaansche publicist, Dr. Giovanni Ansaldo, voor vertegenwoordigers van de Duitsche en internationale pers het thema: „De Italiaansche oorlog tegen Enge land" behandeld. De beteekenis van deze gebeurtenis werd ln het licht gesteld tijdens de aanwezigheid van den Italiaanschen ambassadeur, Alfieri, en talrijke leidende Duitsche diplomaten. Na een uiteenzetting van de historische ontwikkeling in het gebied der Middelland- sche Zee, nadat in het midden van de zeven tiende eeuw voor het eerst Engelsche vloot- eenheden deze zee binnenvoeren, ging de spreker voor de nieuwere geschiedenis als uitgangspunt, van zijn beschouwingen van de stelling uit, dat de stichting van een Ver- eenigd Italië van den aanvang af gelijk ge staan had. met volstrekte ontkenning van de Engelsche heerschappij in de Middellandsche Zee. Weliswaar was na de vereeniging van Italië tot een jaar geleden de te genstelling tot Groot-Brittannië niet terstond te onderscheiden geweest, daar beide volken zich nog geruimen tijd illusies maakten over hun lot en ook vele Italianen in de liberale pe riode van Italië geloofden, dat de ont wikkeling van de Italiaansche macht in overeenstemming gebracht kon worden met het Engelsche Empire. HET KEERPUNT. Als het eigenlijke keerpunt in de verhou ding tot Groot-Brittanië beschouwt Ansaldo het Ethiopische conflict, waardoor de toe stand van vijandschap tusschen „Italië" den schepper en het belangrijkste volk van de cultuur der Middellandsche Zee, en Enge land, den schepper en het belangrijkste volk van de puriteinsche cultuur' duidelijk aan den dag getreden was. Sindsdien maakt Ita lië gebruik van zijn positie in de Middel landsche Zee om de aldaar gelegen landen aan te sporen hun werkelijke belangen te verschermen en de Engelsche voogdij en uitsluiting af te schudden. Krachtens dit standpunt heeft het Italiaansche volk bij het begin van den oorlog den aanval van Frank rijk en Engeland opgevat als niet slechts tegen Duitschland, doch ook tegen Italië ge richt. Voor Anstfldo is het doel van den Italiaan schen oorlog tegen Engeland „het afschud den van de Engelsche voogdij in het gebied van de Middellandsche Zee", waaruit de groo- te indringer definitief verdreven moet wor den. De Italiaansche publicist verlangt der halve. dat alle volken van het gebied der Middellandsche Zee zich onafhankelijk ma ken van eiken Engelschen invloed. Het toe komstige Europa bestaat volgens opvatting .van den spreker uit twee groote economische en politieke stelsels: heit eene wordt gevormd door de landen van midden- en zuidoost Europa, gegroepeerd rondorm Duitschland. het andere uit de gebieden van het bekken der Middellandsche Zee, gegroepeerd rondom Italië. Leider der Duitsche hewape- ningsindustrie rapporteert. Pe Fuehrer heeft gistermiddag in de nieu we rijkskanselarij in tegenwoordigheid van den chef van het opperbevel der weermacht generaal veldmaarschalk Keitel, den rijks minister voor bewapening en munitie, Dr. Todt, met zijn medewerkers uit weermacht, bedrijfsleven en partij, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de ver hooging der capaciteit van de Duitsche be wapeningsindustrie, ontvangen. De Fuehrer begroette de verschenen be heerders der Duitsche bewapening en liet zich door hen rapport uitbrengen over hun taak en het bedrijf, waartoe zij behooren. Rijksminister Dr. Todt bracht vervolgens den Fuehrer rapport uit over de tot dus verre verrichte prestaties der organisatie voor de opvoering der capaciteit van de Duitsche bewapeningsindustrie. Hij liet daarbij het licht vallen op de gemeen- schapsprestatic van weermacht, bedrijf, we tenschap en partij en verklaarde, dat de Duitsche bewapeningsindustrie met achter uit stellen van alle afzonderlijke belangen gaarne en met groot succes den haar op gedragen gemeenschapsarbeid op zich heeft genomen en daardoor een echt nationaal socialistische fundamenteel© houding aan den dag heeft gelegd. Door de aaneensluiting van de be kwaamste en meest energieke vak lieden uit weermacht, bedrijfsleven en partij is, zonder dat daardoor een groot ministerie werd gevormd, een instrument in.het leven geroepen, dat werkt met een andere houding dan de een materieel en egoïstisch standpunt innemende industrieelen aan den kant van den vijand. De Fuehrer sprak daarop de geheele Duitsche bewapeningsindustrie zijn dank .uit voor haar schitterend werk. Bijeenroeping generale synode gevraagd Drang uit de Ger. Kerken. Er gaan, volgens de Standaard, al ver schillende stemmen op in de Geref. ker ken, die aandringen op het doen samenko men van de Generale Synode, die in Aug j.1. te Utrecht opnieuw verdaagd werd. Thans heeft ook de kerkeraad van de Geref. kerk te Heemstede besloten in verband met de bijzondere omstandigheden en vraagstuk ken een brief te richten tot het moderamen der synode met het verzoek de synode te willen bijeenroepen. Besprekingen te Belgrado verloopen vlot Vanmiddag reeds onderteekening van een vriendschapspact? De Zuidslavische minister van buiten landsche zaken, Cincar Markowitsj, heeft bij het tegenbezoek, dat hij zijn Hongaar- schen collega Csaky gistermiddag in de villa Teokarewitsj heeft gebracht, met Csakv en de leden van diens gezelschap een onderhoud gehad omtrent de vraagstuk ken, waarbij de beide buurstaten recht streeks betrokken zijn. In politieke kringen gelooft men, dat deze eerste bespreking tot tevredenheid van beide partijen is verloopen en dat reeds vanmiddag een vriendschapspact kan wor den onderteekend. Csaky en de andere Hongaarsche staats lieden zullen reeds Donderdagnacht Èel- grado verlaten en niet, zooals in het pro gramma stond, Vrijdagochtend. Bezoek aan Prins Paul van Joe- go-Slavië. Prins-regent Paul heeft gistermiddag op zijn witte slot den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky ont vangen. Bij de ontvangst waren ook de Hon gaarsche gezant baron Bakach-Sessenya en de Joegoslavische minister van buitenland sche zaken Cincar-Markowitsj tegenwoordig. Cincar-Markowitsj heeft ter eere van den Hongaarschen gast een intiem noenmaal aan geboden. Verder bracht Csaky bezoeken aan den mi nister-president, Tsetkowitsj en aan den plaatsvervangenden minister-president dr. Matsjek. Dezen hebben op hun beurt dit be zoek beantwoord. Graaf Csaky is te Belgrado hartelijk ont vangen. Op het voornaamste station van Belgrado, dat met de vlaggen van beide landen was versierd, stond een eerecompagnie infante rie met vaanael en muziek opgesteld. Ter begroeting van Csaky waren op het station verschenen de Jocgo-Slavische minister van buitenlandsche zaken, Cincar-Markowitsj met zijn beide staatssecretarissen. Verder zag men nog den Duitschen gezant Von Hoeren en den Italiaanschen gezant Ma- melli. Een groote menschenmenigte stond bui ten het station opgesteld. Europa niet meer achter slagboomen Persstem over toekomstige vrede Het Zwitscliersche blad „De Tribune de I.ausanne" stelt het beeld van een toekom stige vrede, zooals uit de rede van Hitier naar voren treedt, tegenover .dat van Att- lee. den Engelschen arbeidersleider. Men moet, zoo schrijft het blad, nogmaals con- stateeren, dat de beteekenis van woorden zich wijzigt naarmate zij door den eenen of den anderen oorlogvoerende gebezigd wor den. Tegenover het Duitsche begrip recht vaardigheid, zooals dat uit de rede van Hitier blijkt, stelt het blad dat van En geland, dat zich bepaalt tot vasthouden aan verworven rechten en belangen Met deze Engelsche „rechtvaardigheid" komt men weer tot de toestanden van 1919 en 1920. Men moet zich wel afvragen of het stelsel van de 26 achter douaneslagboomen verschanste Europeesche staten werkelijk weer gewenscht is. „Kameraadschap en vriendschap". Semi-officieel wordt medegedeeld: „Wij hebben met de naties van het Zuid- Oosten een nauw" contact, dat in overeen stemming is met het feit, dat Duitschland in deze ruimte zijn groote, vitale, econo mische belangen ziet. Daarom verbinden ons met deze landen speciale banden van belang, kameraadschap en vriendschap". Met deze woorden liet men zich gisteren in de Wilhelmstrase uit over de betrekkingen tusschen Duitschland en het Europeesche Zuid-Oosten Ten aanzien van de reis van den Hon gaarschen minister van buitenlandsche za ken naar Belgrado verwees men naar de verklaringen van de verantwoordelijke mannen van beide staten, volgens wie het daarbij, naar men gelooft, uitsluitend om een aangelegenheid ging, die de Hon- gaarsch-Zuidslavische betrekkingen als on derwerp heeft. In ddt verband voeet men hieraan toe, dat Duitschland en Italië steeds het begin sel hebben aangehangen, dat de tusschen de afzonderlijke landen van het Europee sche Zuid-Oosten hangende kwesties langs den weg van wederzijdsch direct contact geregeld moeten worden en ziet daarom in de reis van graaf Csaky een feit, zooals het in werkelijkheid is. Voorwaarden: bezetting ol beta ling. Het Argentijnsche blad „Noticias Graficas" geeft een bericht weer, volgens welke de Ar gentijnsche regeering de aanwezigheid van een Britsche handelsdelegatie onder leiding van lord Willingdon in Buenos Aires ge bruikt heeft, om besprekingen over dé terug gave der Falkland-eilanden door Engeland aan Argentinië. Het blad meent te weten dat het in het voornemen ligt, de eilanden, Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Pleegmoeder en Tante, T, Roos-Zweet, in den ouderdom van 48 jaar. G. WATERTOR— Couvert. J. G. WATERTOR. C. E. MOLENAAR— Couvert. Jb. K. MOLENAAR. G. COUVERT R. COUVERT. B. COUVERT. Schagen, 10 Dec. 1940. Heden overleed na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, mijn innig geliefde en zorg zame Vrouw in den ouderdom van ruim 48 jaar. Haar diepbedroefde Echtgenoot, JOHANNIS ROOS. Schagen. Tolke K 25, 10 December 1940. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Zaterdag 14 Dec. n.m. te twee uur op de Al gemeene Begraafplaats te Aartswoud. Liefst geen bezoek. ZATERDAGAVOND HALF ACHT, ZONDAGMIDDAG DRIE UUR EN ZONDAGAVOND HALF A.CHT brengen wij U de uitzonderlijke film Een monument voor de majesteit der Moe derliefde, met Kate Dorsch in de hoofdrol. Dit superbe filmwerk maakt U stil van ont roering... Vrij van alle sentimentaliteit toont zij ons de oneindige liefde van haar. die nimmer vraagt, doch altijd bereid ls te geven. GEVARIEERD BIJ-PROGRAMMA. Toegang boven 18-jarigen leeftijd. DE DIRECTIE. Bieden zich aan: 2 MEIS JES voor bediening en andere drukke gelegenheden. Met vak bekend. Brieven letter Q, BOS- KER's Boekhandel, Wieringen. Biedt zich aan: KAPSTER, ook voor noodhulp. Br. lett. EV33 Bur. van dit blad. OU ZATERDAG li DEC. 1H» in zoal HOMAN. ST. MAARTENSVLOTBRUG Opvoering van het blijspel door de Tooneelver. O.Z.O.S., St. Maartensbrug. Regie G. Véuger. Entrée f0.50. Aanvang 7.30 n.t. Plaatsbespr. vanaf heden aan de zaal fO.10. Anna Panlowna De tegen 13 December aan gekondigde veiling van het WOONHUIS aan den Gras weg te Anna Panlowna van de erven D. A. de Wit, Notaris J. KOOMEN, wordt door ca* afgeleverd bin nen een half uur na opgave. zonder verder af te wachten aan Argentinië over te dragen. Als compensatie eischt En geland, dat de eilanden of wel tot het einde van den oorlog onder Britsche bezetting blij ven, ofwel, dat Argentinië indien het ter stond de souvereiniteitsrechten overneemt de verplichting aangaat. Engeland geduron- de vijftig jaren of zelfs langer, een dienovcr eenkomstige pachtsom te betalen. Het blad geeft dit gex-ucht weer met de opmei'king dat het in hooge diplomatieke kringen beves tigd is, hoewel officieele Argentijnsche krin- Uit onze Omgeving ZtJPE SCHAGERBRUG BOERENLEENBANK. Woensdagmorgen 11 uur werd ,in de zaal van den heer S. Kuiper een büitenwóne algemeene vergadering gehouden, van de Coöp. Boerenleenbank aanwezig waren 32 leden. De voorzitter, de heer K. Kant opende de vei-gadei-ing met een woord van welkom. Zooals gewoonlijk gaf spreker een kort over zicht van de gebeurtenissen in het afgeloo- pon jaar. De enkele maanden, die achter ons liggen, zeide spreker zijn van grooter be teekenis geweest dan dit immer het geval was. Spreker dankte in dit verband bestuur raad van toezicht en kassier voor hunne toewijding en de spaarders voor het groote vei-trouwen, dat zij bewezen hebben in de Bank te stellen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten het lezen en vaststellen van de notu len aan te houden tot de volgende bijeen komst. Hierna werd aan de orde gesteld wijzi ging van de statuten en van het huishoude lijk reglement. Door de voorzitter wei-den hierover eeni- ge mededeelingen gedaan, welke door de kassier nog nader werden toegelicht. Aard en reden van deze wijziging werden reeds eei'der uitvoerig in ons blad opgenomen. Met algemeene stemmen werd tot de voor gestelde wijzigingen besloten. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter nog mededeelde, dat de uitbe taling van de koeien, tengevolge van dc komende vordering ook door de Bank zal plaats hebben. Hierna sluiting. HOOGWOUD BENOEMD. De heer IJsbrand Edam, onlangs geslaagd als melkcontroleur is als zoodanig aange steld aan een Zuivel- en Melkcentrale te Amsterdam. LANGEN DIJK NOORDSCHARWOUDE. B-STEUN. Naar wij vernemen zijn voor de z.g. B- steun 67 aanvragen binnengekomen. STATUTEN GEWIJZIGD. De Coöp. Boerenleenbank II alhier verga derde in hotel „De Burg" ter bespreking van de wijziging der stautten en het huishoude lijk reglement. Na een toelichting van de voorgestelde wijzigingen werd met algemee ne stemmen besloten, de voorgestelde wijzi gingen aan te brengen. OUDKARSPEL. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer L. Bakker, le ambtenaar ter secretarie, te Nieuwe Niedorp is bij het te Den Haag gehouden examen ge slaagd voor dé akte Staatsinrichting M.O. GOED AFGEKOMEN. De timmerman V. alhier is bij zijn werk zaamheden, doordat de ladder, waarop hij stond, uitgleed, met ladder en al naar bene den gekomen. Hij klaagde eerst nog wel over pijn, maar later kon hij weer aan het werk gaan. Dat is goed afgekomen. OUDKARSPEL. BOERENLEENBANK. De vergadering van de Coöp. Boerenleen bank. welke gisteravond in café Jansen werd gehouden, werd slechts door een 20- tal leden bezocht. Na een openingswoord van den heer P. Wijn. werden de wijzigin gen van de statuten en het huishoudelijk reglement, waarvan de bijzondex-heden reeds in meerdere verslagen tot uitdi'ukking zijn gekomen, behandeld. De voorzitter heeft hierop een duidelijke tóelichting verstrekt. Men vei-klaai-de zich, nadat een paar vragen waren beantwoord met algemeene stemmen vóór de voorgesteld^ wijzigingen. Medegedeeld werd nog, dat de zittings- ux-en in het vervolg zullen zijn Vrijdag van 3 tot 4 uur en van 8 tot 9 uur n.m. Wanneer de leden niet op de zitting in Januari verschijnen voor de bijschrijving van rente enz. zal een boete van f 0.50 worden geheven voor administratiekosten. Voorts werd er den nadruk op gelegd, dat art. 7 van het huish. regl. waarin bepaald wordt, dat alle voorschotten, credieten en garanties schriftelijk moeten worden aan gevraagd en ook weer schriftelijk door den kassier moeten worden bevestigd, met in gang van 1 Januari a.'s. streng gehand haafd zal worden. Daarna sluiting. ANNA PAULOtfNA SLECHTS GELD OP VOLMACHT. Vergadering Boerenleenbank. Slechts 22 leden waren aanwezig op de Woesndag in Veei-burg gehouden Alg. Ver gadering .der Boerenleenbank. Voorzitter, Mr. Mijnlieff, gaf na opening terstond het woord aan den heer D. Kaan, wiens notulen onverandei'd weidden vastge steld. De verga derig was bijeengex-oepen voor de bekende Statutenwijziging en wijziging van het Huishoudelijk Reglement. Nadat vooi'z. de overwegingen der Centrale Bank, die tot de voorgestelde wijziging geleid hadden, had voorgelezen en niemand daarover het woord verlangde volgde stemming. De ge wijzigde statuten werden met 20 stemmen voor (2 blanco) vastgesteld, het gewijzigde huishoudelijk reglement met 21 stemmen voor (1 blanco). Gezegelde volmachten. Bij de rondvraag deed voorzitter nog een belangrijke mededeeling. Er heeft zei spr. bij de boerenleenbanken in ons land altijd een groote gemoedelijkheid geheei"scht. die we de charme van de boerenleenbank zou den kunnen noemen. De coulance en het de leden zooveel mogelijk ter wille te zijn, moeten in de eerste plaats appreciëeren in de kassiers der banken en zeker in onzen kassiex-, die, geloof ik, zelfs uit z'n bed te halen is, als je je geld kwijt wilt. Maar door die gemoedelijkheid is bij vele banken ook een kleine fout binnengeslopen. Het komt b.v. voor, dat een zoon of dochter uitgezonden wordt om geld op te nemen van een 1. rekening. Dat gaat echter niet op De kassier wordt daardoor pex-soonlijk met te groote aansprakelijkheid belast. Het be stuur heeft daarom besloten, aan den kas sier te Verbieden geld af te geven aan an deren dan de rekeninghoudei's, indien geen schriftelijke volmachten getoond kan wor den. Dergelijke volmachten zijn verkrijgbaar bij den kassier. Op een vraag van den heer Van Balen Blanken bevestigde voorz., dat inderdaad een gezegelde volmacht noodig is en men dus niet met een zoomaar even ondertee kend verklarinkje op een gewoon stuk pa pier kan volstaan. Aan den heer N. Raap werd medegedeeld dat zoo'n gezegelde volmacht ook noodig is voor hem, die in den regel optreedt voor een vereeniging, die rekeninghoudster is. Naar aanleiding van een opmerking van den heer J. Keyzer deelde Mr. Mijnlieff nog mede, dat het bovenstaande niet voor de spaarbank geldt, maar ried den leden aan het daarvoor ook toe te pnssen. Men is daardoor immers zeker, dat bij verlies van het boekje geen geld in onbevoegde handen kan raken. Hierna volgt sluiting. Dalende melkproductie Gevolg van krachtvoedenchaanchtt Uit de mededeelingen van den secretaris van den Frieschen Coöp. Zuivelbond blijkt, dat de melkproductie als gevolg van kracht voederschaarschte daalt, in de prov. Fries land n.1. in de week van 13 tot 19 October met VA%\ van 27 October tot 2 November met 6>4%; van 3 tot 9 November met 12% en van 10 tot 16 November met 14%. Ook in de gebieden rondom de groote ste den in het Westen is de productie zeer sterk gedaald, zoodat om de consumptiemelkvoor- ziening zooveel mogelijk op peil te houden, aanvoer uit de industricmelkgebieden. o.a. Friesland, noodzakelijk is geworden. Deze melk wordt in tankauto's aangevoerd, ln de eerste plaats door fabrieken, die geconden seerde melk bei-eidden. SINT PAN CR AS GEBOREN Ti-ijntje, dochter van Jacob Groen en Klaartje Peijs; Nelli, dochter van Bastiaan den Hartigh en Aaltje Schuur. GOEDGEKEURD. De besluiten van den Raad betreffende verkoop van het „Otterplaatje" en van 2 woonhuizen aan den Achterweg zijn door do Ged. Staten goedgekeurd. PAARDENMONSTERINC. De paarden in deze gemeente van 3 jaar en ouder moeten op a.s. Maandag 16 De cember in Noordscharwoude op het Veilings terrein ter voormonstering worden aangebo den. STEUNAANVRAGEN. Hier zijn in het geheel thans 2 aanvragen binnengekomen om plulmveehouderssteun. Ook de aanvragen voor boeren- en tuinders- steun wat ook in 1941 gewoon doorgaat zullen deze maand worden behandeld. SCHAGEN GEPLAATST. Naar wij vernemen, is onze plaatsgenoot de heer J. Raven geplaatst als teekenaar bij de Nederlandsche Spooi-wegen, met als voorloo- pige standplaats Utrecht. ZWAAG, 11 Dec. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Uien 4.—, bieten 2—2.50. prei 5—6. Savoye kool 2.803.50. witte kool 2j—, roode kool 3—4. boerenkool 2.504.10. spruitkool 12.40 —16.60, witlof 17.10—19.70. tomaten 10—17, breekpeen 2.30—3.30. waschpcen 0—11. an- ddjvie 2.806.30. bloemkool 5.80—11.50, knol- selderie A 4.10—5.20. idem B 2.80—3.10. Ali- cante 72—87. Wcstfrisia 89—02. Goudrelnet- ten 14. Present van Engeland 22, Cox's Oranee pippin 40. .Tacques Lebel 15. Notaris 1422 Bisraark 15. Lemoen 14—22. Beurré Alex Lucas 20—36 Comtesse de Paris 25j- 33, Con ference 30—34 Soldat Laborenr 33—38; Gleser Wildeman 21; Winterjan 17—19.10; Westl. Louw 13- 19.40; William Duchess 35—37; Grotijvol 13.40—16.60.; Cure 17; Wijnpeer 20—27; Sint Germain 20—25. WARMENHUIZEN. 11 Dec. 1940. Roode kool f 4.gele kool f 3.50; Deen- sche witte kool f 3.—; bleten f 2.50; sprui; kool f 14.80; Andijvie f 2.; aanvoer: 42300 kg. roode kool; 7200 kg. gele kool; 12500 kg. Deenscbe witte kool; 100 kg. bieten; 100 kg. spruitkool: 1600 kg. andijvie. BROEK OP LANGF.NDIJK. 11 Dec. Aanvoer: 22.400 Kg. roode kool 4.—, 90.575 Kg. eele kool 3.50. 18.000 Kg. De-ensehe witte kool 3—3.50, 16.000 Kg. Savoye kool 3.50, 6S00 Kg. uien 4.—. grove uien 4.—, drielingen 4.—, nep 4.—, 12.825 Kg. peen 3.30. 5000 Kg. Succes witte kool 3.—, 975 Kg. andijvie 2.—, 1225 Kg. spruitjes 15.—. NOORDSCHARWOUDE. 11 Dec. Aanvoer: 34.000 Kg. roode kool 4.—, 23.100 Kg. eele kool 3.50. 53.600 Ke. Deenscbe witte kool 33 10. 2900 Kg groene kool 3.50, 400 Kg. uien 4.—. drielingen 4.—. 4600 Kg. peen 3.50. kleine peen 1.80, 5000 Kg. andij vie 2—2.40.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3