Ncderlandsche arbeidsdienst in wording Slag in Egypts van DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Komt de spoorbaan buiten de stad De rails, die de stad thans in twee gedeelten snijdt Eerst vrijwillige, dan verplichte opkomst Nieuwe ontmoeting Hitier - Mussolini Extra rantsoen kaas SCHEVENINGEN heeft ook zijn evacuatie gehad Verduisteren 5.27 uur De N.O. Polder bedijkt Windsor vliegt naar Roosevelt Nieuwjaarsgroet ZATERDAG 14 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11369. Laan, Schagen. Tel. 414 (2 lijnen). Kengetal 2240. BRja** Jet KV. Uitq.-Mif. „Bollondt Noordaflwortier" WEDEROPBOUW VAN DEN HELDER NOG GEEN BESLISSING Naar ons ter oore komt is ter bevoegder plaatse ernstig in overweging het plan om ia het kader van den wederopbouw van het verwoeste en beschadigde deel van Den Hel der, de spoorlijn, welke thans de stad in twee gedeelten snijdt, te verleggen, zoodat de rails pootendeels buiten de bebouwde kom zou den komen te liggen. De staf van den Alge meen Gevolmachtigde voor den Wederop bouw is thans bezig, in overleg met de an dere bij deze aangelegenheid betrokken in stanties de onderscheiden aspecten van dit voor Den Helder zoo belangrijke probleem te bestudeeren. Een beslissing inzake de al dan niet verplaatsing van de spoorlijn is nog niet genomen. Eerst wanneer dit ge schied is, zullen de verdere onderdeelen van het opbouwplan, waarvoor eenige voorpro jecten zijn ontworpen, kunnen worden vast gesteld. Het plan tot harmonischen opbouw van Den Helder, waarover burgemeester Rit meester in het interview dat hij een onzei- redacteuren toestond, gewaagde, is dus blij kens bovenstaande mededeeling bij de spoor wegen niet op tegenstand gestuit. Immers de burgemeester deelde ons mede. dat de plannen in Utrecht waren bij de di rectie van de Spoorwegen. Deze eerste hin dernis-instantie is dus blijkbaar thans met succes gepasseerd en de kans dat Den Heb der nog eens stad wordt, zooals zijn ener gieke eerste magistraat het zoo kernachtig tegen ons uitdrukte, is ongetwijfeld grooter geworden. Het kader reeds in opleiding Oproep voor vrijwilligers van 18 tot 23 jaar. De nieuwe lichting die in het voorjaar van 1941 in militairen dienst zou zijn opgekomen wordt in een arbeidsdienst ingedeeld. Vrij willig zullen 10.000 k 12.000 man bin nenkort kunnen toetreden. De ka dervorming is reeds krachtig ter hand genomen, om, zoodja dit mo gelijk is de indeeling bij den ar beidsdienst verplicht te maken. In een viertal kampen worden de a.s. leiders gevormd. Commandant van den arbeidsdienst wordt majoor Breunesse, thans leider van den op- bouwdienst. Voor het adspirantlei- derskamp te Tilburg heeft de lei ding luitenant ter zee eerste klasse A. H. S. Kramers, en ook kapitein Paters, de man van O. en O., zal bij de vorming van den arbeidsdienst een woordje meespreken. Commandant Breunesse heeft aan de Tel. «enige inlichtingen over de plannen ge geven. Gestreefd zal worden naar gezags en le vensverhoudingen, welke de Nederlandsche saamhooriglieid op de zuiverste wijze tot Uitdrukking brengen, De Arbeidsdienst is een sociaal-paedagogiseh instituut. Alle klassen en alle standen zijn er in vereenigd. Wij zullen niet, zooals voorheen, in groote volksgroepen koud en vijandig tegenover elkaar staan. Neen: wij zullen toonen als Nederlanders bij elkaar te hooren. Onze laai, onze cultuur, onze geschiedenis, onze toekomst heieven wij samen. Daarom geldt in onzen arbeidsdienst de leuze: één voor allen en allen voor één. De Nederlandsche Arbeidsdienst moet daarom gedragen wor den door den wil en de sympathie van het Nederlandsche volk. Anders is het een doodgeboren kind. De voormalige weermacht en de Arbeids dienst zijn volledig iets anders; wel zullen elementen van die weermacht in den Ar beidsdienst worden gevoegd. Het werkmotïef is: „lek dien". De Arbeids dienst is een leerschool van de daad. Een leerschool in echt Nederlandschen .nationa- len zin, waaruit de frissche, pittige werkers en karaktervolle eensgezinde, vaderlanders voortkomen, die ons Nederland zoo noodig heeft Gedurende den tijd, welke als diensttijd la den Arbeidsdienst wordt doorgebracht, is bet verboden actief lid te zijn van eenige politieke partij of beweging. Gelijkheid en broederschap in 't kamp. Over den geest in het opleidingskamp ver telde luitenant Kramers een en ander. In ons opleidingskamp heeten alle deelnemers aspiranten. Zij hebben êllgji tazelfclen rang, ongeacht welken rang zij in het leger bekleedden of welken leeftijd zij hebben. Een oude eerste luitenant is hier het „slapie" van een jongen korporaal. Zij zijn allen ge lijkelijk gekleed. Zij moeten loeren onze Nederlandsche jongens van 1820 jaar tot goede Nederlanders op te kweeken met ver antwoordelijkheidsbesef. Om dit te kunnen doen, moet hun theoretische en practische kennis worden bijgebracht. Kennis van Ne derlandsche waarden, kennis van het Ne derlandsche volkskarakter, algemeene so ciale gezindheid, liefde voor bet land. Dan eerst kunnen zij jonge menschen gaan op leiden in tucht, in opofferingsgezindheid, in liefde voor hun beroep, in gemeenschapszin, in de praktijk van den arbeid. Van 6.15 's morgens tot 6.15 's avonds wer ken zij aan de uitbreiding van hun theore tische en practische kennis. Wat de theore tische vakken aangaat, die kan men in ver schillende rubrieken onderbrengen. De adspi- ranten krijgen les in cultuur-technische vak ken: landbouw, tuinbouw, boschbouw, weg aanleg, draineering, in sociaal-paedagogisch vakinzicht, in de psyche van de rijpende jeugd. Er is een cultuur-historische groep vakken, alsmede een groep technische vak ken, zooals eerste hulp bij ongelukken, sport, tucht, tuchtrecht, hygiëne. Op hun beurt moe ten alle adspiranten over onderwerpen als deze voordrachten houden. Dan de practijk. De adspiranten beleven zelf wat spitten is. Drie opzichters van de Ned. Heidemaatschappij zijn aan een kamp verbonden. De adspiranten, die vier uur per dag achter elkaar graven, beleven de vreug de van het harde werken en de opzichters zeggen, dat, in werkverschaffingsloonen uit gedrukt, de adspiranten nu al 3 ct. boven het gemiddelde liggen. Verdere praktijkoefe ningen zijn sport., exerceeren, zingen, corvee en het debat. Tweehonderd adspiranten, ver deeld in twee groepen van honderd, liggen in dit opleidingskamp. Oproep van vrijwilligers. „De aanmelding voor vrijwillige dienstne ming bij den Nederlandschen Aiibeidsdienst staat open voor alle mannelijke ingezetenen van het rijk, die Nederlander zijn en in den loop van het jaar 1941 het achltiende levens jaar volbrengen, doch op 31 December van dat jaar niet ouder zullen zijn dan 23 jaar. Zij, die naar het oordeel van den comman dant hiertoe in aanmerking komen, kunnen als vrijwilliger worden aangenomen voor den tijd van een half jaar, ingaande medio April 1941, op den voet van gewoon werker met een zakgeld van vijfentwintig cent per dag. Lege ring, kleeding, voeding en medische behande ling worden door den Arbeidsdienst ver zorgd. Mogelijk is verhooging tot den graad van gezel (werker eerste klasse) met een zak geld van 50 cent per dag. Aan het einde van den halfjaarlijkschen diensttijd zal door de zorg van den Arbeids dienst, voor zoover daartoe gelegenheid zal blijken te bestaan, arbeidsbemiddeling wor den verleend bij den overgang in het Ne derlandsche vrije bedrijf, het overheidsbedrijf en het semi-overheidsbedrijh" Niets van bekend, zegt Berlijn. Gezaghebbende kringen te Berlijn, legden volgens U.P. de volgende verklaring af: „Ons is absoluut niets bekend over een beweerde samenkomst tusschen Hitier en Mussolini, die, volgens een buitenlandsch blad, binnen kort zou plaats vinden." Verovering van Solloem nog niet bevestigd United Press meldt dat Gayda in het Italiaansche blad de „Giornale d'Ita- lia" verklaart dat de Engelsche aan val tegen Egypte ten doel heeft den Italianen een knock-out toe te bren gen, teneinde grootere vrijheid in de MiddeUandsche Zee te verkrijgen. Gayda beschouwt den slag in Egypte als buitengewoon belangrijk, daar zij over de toekomstige strijdkracht van de beide landen zal beslissen. Te Londen wordt volgens de United Press verklaard, dat men te Londen het bericht dat Solloem is veroverd niet kan bevestigen. Men is van mee ning dat het hier op zijn minst een te vroeg bericht betreft. De Italiaansche bladen bespreken de laat ste militaire gebeurtenissen aan de Grielc- sche en Egyptische fronten. Zij komen tot de conclusie, dat Engeland naast elkaar een mi litair offensief ïn Egypte' en een propaganda- offensief heeft ingezet, welk laatste offensief, evenals het eerste, tot mislukking is ge doemd, omdat het Italiaansche volk, dat weet, dat de oorlog zijn „ups and downs" heeft, zijn vertrouwen in de eindoverwinning onaangetast handhaaft. De „Lavoro Fascata" schrijft, dat Engeland opnieuw zijn oorlogskreet heeft laten hooren: „valt Italië aan". De Engelsche propaganda overdrijft de oor logsfeiten, die de Italiaansche communiqué's met volkomen openhartigheid rapporteeren en deze openhartigheid rechtvaardigd het onwrikbare vertrouwen van het Italiaansche volk. De „Lavoro Fascista" schrijft, dat Engeland in Juni 1918 het Oostenrijksche opperbevel alles op alles zette aan de Piave om een snel succes te behalen, terwijl integendeel dit of fensief juist de defintieve overwinning van de Italianen voorbereidde. Het blad besluit met te verklaren, dat de kracht van de Italiaansche strijdkrachten de ze wanhopige poging van de Britten tot mis lukking doemt. 125 gram op bon 35 Het is mogelijk gebleken naast het rantsoen kaas, dat aangeschaft kan worden tegen afgifte van de reeds voor het tijdvak van 2 tot en met 29 December a.s. aangewezen bonnen van het algemeen distri* butiebonboekje, welke elk recht ge ven op het koopen van 100 gram kaas, een extra rantsoen kaas beschikbaar te stellen. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 tot en met Zondag 29 December a.s. zal de met „35" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldig heidsduur van. bon „35" eindigt op 29 De cember a.s., zoodat deze bon na dien da tum niet meer gebruikt kan worden. Het ligt in het voornemen voor het tijd vak van 30 December tot en met 12 Ja nuari a.s. naast de bonnen ter vérkrijging van het gebruikelijke rantsoen van 100 gram wederom een bon aan te wijzen ter verkrijging van een extra rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeer kaas in verpakkingen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Door het aanwijzen van bon „35" voor het koopen van 125 gram kaas, is thans de gelegenheid geopend smeerkaas in deze verpakkingen te koo pen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 250 gram dienen vanzelfsprekend twee bonnen „35" te worden afgegeven, KAMPEEREN IN EEN BEWAARSCHOOL. (Van onzen Haagschen correspondent). Vier mijnen waren, nu bijna een week geleden, het Ververschingskanaal binnen komen drijven en nóg was de Westerstorm niet uitgewoed, welke onze kusten beukte en alleen te Scheveningen meer dan een dozijn van deze zeemonsters aan land had gespoeld. Dan doberejen er nog eenige in de Buitenhaven; buitengaats was het ook nog steeds niet zuiver, maar „deze vier, eenige honderden meters het land in ge dreven. met aan weerszijden bebouwing, deden toch de deur dicht. Of liever, toen door het stormachtige weer onschadelijk maken nog niet moge lijk was. moesten Zaterdagochtend vroeg vele deuren open en wel van alle woningen langs het Ververschingskanaal tot bij Houtrust, omdat de marine-autoriteiten het voor de omwonenden niet langer vertrouwd achtten. Ongeveer 130 gezinnen op het z.g. Eilandje bij de sluizen en nog eens ruim 100 gezinnen aan den Zuidkant van het kanaal wonende, aan den Houtrustweg, den Zeesluisweg, in de Gruttostraat en in de Zeearendstraat, waaronder met 8 tof 11 kinderen, alles bij elkaar ruim duizend personen, kregen toen n.1. van de politie aanzegging, binnen het half uur hun huis te verlaten Het was toen omstreeks 9 uur en zoo had Den Haag opeens een evacuatiepro bleempje. dat gelukkig spoedig en zeer bevredigend kon worden opgelost. Nog vóór met middaguur was drie kwart der plotselingen dakloozen bij familie of ken nissen onder dak. maar met dat al waren er toch nog 250 menschen over. waaronder een kleine honderd kinderen, voor wie op korten termijn moest worden gezorgd. De vrijwilligers van de wij'kbrandweer der Inchthee-sriierining werden opgetrommeld: vijf lokalen van de bewaarschool aan den naburgen Westduinweg werden ontruimd, bahies en zieken gingen naar het Juliana- kinderziekenhuis en naar het Gemeen tel ijk Ziekenhuis aan den Zuid wal. De keuken van deze laatste inrichting zorgde voor ne gen, gamellen stamppot van zuurkool met voor de kinderen nog een stevige pap na. Toen dit stevig maal verorberd was werd de hulp van het Roodc Kruis ingeroepen met het. oog op de pacht en inderdaad wa ren vóór donker ruim twee honderd bed- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 44 uur den, uit Delft en Leiden, compleet met ma trassen. dekens, kussens en lakens, binnen, In de school was inmiddels een der loka len tot dagverblijf, oftewel conversatie- en eetzaal, ingericht en ernaast was de kin derkamer, waar drie verpleegsters de ru moerige jeugd den geheelen middag bezig hielden. Tegen bedtijd was het gymnastiek lokaal, waa de geheele vloer met matrassen bedekt was, tot slaapzaal voor de negentig kinderen, van 2 tot 12 jaar ingericht. Daar na kwamen de oudere meisjes aan de beurt vervolgens de groote jongens en tenslotte de gehuwde mannen en de gehuwde vrou wen. voor elk van deze groepen een afzon derlijk lokaal. Vóór het zoo ver was had ieder ook nog een stevige avondboterham gehad, dank zij de medewerking van bakkers en kruide niers. die bereid waren voorloopig afstand te doen van betaling en zelfs van bonnen! Iedereen heeft best geslapen en Zondagoch tend kwart over 7 was het voor de'eerste onlhiitnioeg al weer aantreden. Er heersch te militaire tucht, dus: eerst bed opmaken, dan pas ontbijten. Om 11 uur was er zelfs ter eere van den Zondag een kopje koffie met een koekie en verder liep het met de beide maaltijden ook nu weer best. Het weer was slecht maar het gedwongen bin nenblijven kon de goede stemming niet be derven. 's-Maandagsmorgens waren de thermos- flesschen van de mannen die vroeg naar hun werk mopsten, tijdig gevuld en ook dezen dag is er in de tijdelijke kolonie ge- evacueerden vrijwel geen wanklank verno men. En zoo is het gebleven totdat de mij nen eindelijke gevangen en onschadelijk ge maakt waren. Iedereen had het best gehad maar was toch maar weer wat blij. toen men Woensdag weer voor goed thuis was. Maar deze nieuwe evacuatieorganisatie voor Zuidelijk Scheveningen wordt nu in stand gehouden, omdat elke volgende W-es - terstorm een herhaald bezoek van losge slagen mijnen kan brengen, waardoor deze wijk wel eens weer tijdelijk ontruimd zou kunnen moeten worden. De dijk, welke den Noord-Oostpolder zal omringen, is gesloten, zegt de Tel. Vrijdagmiddag, 13 December, om 13.52 uur, viel het laatste keileem in het gat, dat de dijkvlakken tusschen Urk en Overijssel nog van elkaar scheidde. De Noordoost polderdijk is dus gereed ge komen, aldus het blad. Hij zal nog moeten worden afgewerkt. In het begin van Januari zal het electrische gemaal bij Lemmer reeds met de droogmaking van het nieuwe gebied kunnen beginnen. In den loop van 1941 zul len ook de gemalen bij Urk en De Voorst in werking worden gesteld. Het gat, dat Vrijdagmorgen nog gedicht moest worden, had toen nog een lengte van ongeveer 50 meter; twee groote kranen gin gen aan het werk en zoo groeide de dijk ge stadig. Toen tegen twee uur de laatste klui ten keileem in de opening vielen, gilden de sirenes ten teeken dat een groot werk, waar aan drie jaar is gewerkt, tot stand was ge bracht. De Noordoostpolderwerken zijn thans in een belangrijk stadium getreden. Reeds in Februari van het volgend jaar zullen de eer ste stukken grond droogvallen. Een flink stuk nieuw, vruchtbaar land zal dan binnen afzienbaren tijd in cultuur kunnen worden gebracht. DE MOORD TE DELFT. Nog geen spoor van de daders. Politieke kant aan deze mis daad? Wij vernemen, dat de motieven van den moord op den heer Bouwer te Delft nog vol komen in düister zijn gehuld. De politie schijnt nog geen enkel aanknoopingspunt te hebben gevonden. Het Nat. Dagblad verneemt te Delft, dat de heer Bouwer vroeger lid der N.S.B. was. Daar hij boekhouder was bij het Hoogheem raadschap Delfland, moest hij met het ambtenarenverbod als lid bedanken. Tijdens den oorlog was hij reservekapitein en streed in Drenthe en nabij den Afsluit dijk. De heer Bouwer is na den oorlog niet weer tot de N.S.B. toegetreden, maar hand haafde wel zijn belangstelling door het. le zen van „Het Nationale Dagblad" en „Volk en Vaderland". De mogelijkheid, dat er een politieken kant aan deze zaak vastzit, is dus voorals nog niet uitgesloten en hoeverre dit 't geval is, zal blijken als men de daders gevat heeft, aldus het blad. De hertog van Windsor is van Mia- mi per vliegtuig vertrokken, ten einde Roosevelt aan boord van de kruiser „Tuscaloosa" te bezoeken. Hoewel het gebruikelijk is. dat een gouverneur van een vreemd gebied, die een bezoek aan de Vereenigde Staten brengt, zijn opwachting bij den president maakt, heeft deze vlucht van den hertog onder de hui dige ongewone omstandigheden groote verrassing verwekt en aanlei ding gegeven tot verschillende spe culaties. De adjudant van den hertog verklaarde dat het hem niet bekend was, dat men den hertog den post van ambassadeur te Was hington ter vervanging van den overleden Lord Lothian, zou hebben aangeboden. Het blad „Miami Herald" had namelijk een der gelijk bericht gepubliceerd In politieke krin gen gelooft, men niet dat de vlucht van den hertog in eenig verband staat tot een vre desvoorstel. Deukt elkaar de hand op het jaareinde door het plaatsen van een in de schier een eeuw oude, maar nog steeds jeugdige SCHAGER COURANT. JAPANSCHE AANVALLEN IN YOENNAN. Van een Japansche luchtbasis in ïndo- china wordt gemeld, dat bij den verrassen den aanval op Sjangyoean in de Chineesche provincie Yoennan 44 op den beganen grond staande Chineesche vliegtuigen, waaronder verscheidene van Sovjet-Rus sisch fabrikaat, vernietigd zijn. Het hoofdkwartier van de Japansche ma rine in Midden-China maakt bekend: Op 12 December hebben bommenwerpers der vloot het vooruitgeschoeven Chineesche steunpunt bij Tsjangjang tegenover Itsjang aan den zuidelijken oever van de Yangtse zwaar met bommen bestookt. Vijf groote branden werden door dezen luchtaanval veroorzaakt. Alle Japansche vliegtuigen keerden behouden terug.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1