Bezwaren tegen vee-vnrdering Voetbalmenu Twee ambtenaren aangerand Lancjgerecht straft Israëliet zwaar Moed ZIJN KIND GEDOOD Subsidie paardenfokkerij niet verhoogd Uit de derde verdieping gevallen Een „bankier" in de knel Spoorwegverkeer Den Haag-Amsterdam 3000 kg. bommen op Thaische vliegvelden voor a*s* Zondag AFDEELING I. Ie klasse. Hermes-DVSDWS; Ferjenoord't Gooi. 2e klasse A. Alkm. BoysZFC; WFCZeeburgla; DWV—West-Frisia; VVZ—AFC. GVO—Zaandijk; HollandiaQ3C; St. Geor- geAlways Forward; PurmersteijnKW. 4e klasse A. Nieuwe NiedorpMFC; BergenOudesluis; SuccesScaagenDTS—bKC. AFDEELING II. Ie klasse. VUCHaarlem; Xerxes—DOS. Nachtelijke vechtpartij tusschen twee keurmeesters en vijl met knuppels gewapende mannen. Gisternacht omstreeks kwart voor twaalf zijn twee ambtenaren van den vleeschkeu- ringsdienst, die te Loosdrecht het vleesch van een frauduleus geslacht varken in be slag hadden genomen en dit naar Hilver sum vervoerden, op den weg tusschen Hil versum en Loosdrecht door eenige mannen aangevallen Er ontstond een vechtpartij, welke ein digde toen de gealarmeerde Hilversumsche politie ter plaatse verscheen, en de aanran ders wegvluchtten. De Hilversumsche keurmeesters R. en de G. hadden Maandagavond in Loosdrecht een frauduleus geslacht varken opgespoord. Nadat procesverbaal was opgemaakt, keer den zij omstreeks half twaalf terug naar Hilversum, het inbes'.ag genomen vleesch meevoerend in een aanhangwagentje ach ter een motorfiets. Op den Loosdrechtsche weg nabij de Hilversumsche rioolwaterzuive ringsinstallatie, werden zij door een vijftal met knuppels gewapende mannen overvallen. De ambtenaren verdedigden zich en een hevige vechtpartij ontstond. De bewoner van een der nabijgelegen huizen hoorde het lawaai van de vechtpar tij en alarmeerde de politie, die snel per motor ter plaatse verscheen. Bij nadering der politie namen de aanvallers ijlings de vlucht in de richting Loosdrecht. Zij wisten al len in het nachtelijk duister te Ont komen, zonder evenwel iets van het vleesch bemachtigd te hebben. De beide ambtenaren hadden verschillen de verwondingen in den strijd opgeloopen. R. had o.m. een schop tegen dijbeen en on derlijf gekregen, zoodat hij op den grond lag en niet meer kon loopen. Hij werd per politiemotor naar zijn woning vervoerd. Het vleesch werd onder politietoezicht naar het abattoir te Hilversum overgebracht. De recherche heeft bij haar onderzoek ver schillende kleedingstukken, welke de da ders bij hun vlucht achterlieten, gevonden. In samenwerking met de Loosdrechtsche politie wordt het onderzoek naar de dieven voortgezet. Werker voor de Duitsche weer macht beleedigd. „GA JIJ MAAR NAAR HITLER Voor het Duitsche landgerecht heeft te rechtgestaan de 43-jarige Haagsche koop man Ph. P. Op 21 Augustus was beklaagde op de Hoefkade te Den Haag twee kennissen te gengekomen van wie een zekere Z. voor de Duitsche weermacht werkte. P. heeft toen, zooals uit het getuigenverhoor bleek, tegen dezen beleedigende woorden gebruikt De aangesprokene heeft daarop geantwoord, dat hij geen ander werk kon krijgen en vroeg aan P. of deze hem aan werk kon helpen. Waarop beklaagde zei: „Ga jij inaar naar Hitier", daaraan een grove beleediging voor den Fuehrer toevoegende. Beklaagde ontkende het hem te laste ge legde, beweerde dat hij op den bewusten dag zelfs niet in den Haag was en zocht in de beschuldiging een uiting van wraak van den getuige Z., wien hij vroeger een vrouw afhandig heeft gemaakt. De generaal Staatsanwalt Dr. Koblitz wees er in zijn requisitoir op, dat beklaagde zeer agressief is opgetreden en zonder eenige oorzaak met beleedigingen is aangevangen. Spr. noemde het een groote onbeschaamd heid, dat in deze tijden 'een jood beklaag de is Israëliet anderen het verwijt durft te maken, dat zij voor de Duitsche weer macht werken. Daarom is het noodig, dat aan dergelijke menschen voor langen tijd het zwijgen wordt opgelegd. Daarbij komt dan nog de zeer ernstige beleediging van den Fuehrer, welke de Duitschers niét on gestraft kunnen laten. In verband met den ernst van het feit vorderde spr. een gevan genisstraf van twee jaren. De rechter, de heer Joppich kon zich mot dezen eisch vereenigen, doch bracht bij het uitspreken van het vonnis vijf weken voor arrest in mindering. BRITSCH ESKADER VAN GIBRALTAR UITGELOOPEN. Een Engelsch eskader, bestaande uit veer tien oorlogsschepen van verschillenden aard. kruisers, vrachtschepen en kleinere vaar tuigen, is uit Gibraltar vertrokken in de richting van den Atlantischen Oceaan. Ver scheidene vliegtuigen begeleidden het es kader gedurende eenigen tijd. Tijdens den hevigen storm op 6 December j.1. kreeg de wachtcommandant van het politiebureau aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen bericht, dat er in de buurt van de pier een voorwerp in zee dreef, dat veel op een mijn leek. De agent van de Haagsche politie F. Bonman, die reeds vele jaren te Scheveningen dienst doet en dus met de zee wel vertrouwd is, kreeg op dracht eens te gaan kijken. Het zeewater stond tegen de muur van den boulevard aan en inderdaad zag de agent, toen hij een paar treden de strandtrap was afgegaan, een donker voorwerp drijven, op korten af stand van de muur. De storm zwiepte het projectiel in de kokende zee heen en weer en dreigde het tegen de muur te gooien. De agent kon op het laatste moment het voorwerp, dat een dieptebom bleek te zijn, grijpen en met beide handen droeg hij de ongeveer 25 Kg. zware en 70 c.M. lange bom naar boven, waar er een politiewacht bij werd geplaatst. Den volgenden ochtend is het gevaarlijke projectiel door Duitsche militairen naar elders vervoerd. Een woord van lof past hier ongetwijfeld voor het moedige gedrag van agent Bou- man, die getrouwd is en vier kinderen heeft. Huis vau Kees de Tippelaar in veiling Oud-vrienden steken de hoofden bijeen _Ecn der oudste buitenplaatsen aan de Vecht „Slangenvecht" genaamd, zal binnen kort in andere handen over gaan, daar het wordt geveild. Dit. zou niets bijzonders zijn, wanneer het niet de woning was geweest van wijlen Dudok de Wit, ineer bekend als Kees de Tippelaar, die Java te voet door kruiste en nog vele andere bekende wan deltochten beeft gemaakt. Hij was de man, die door zijn voorbeeld de wandelsport heeft aangemoedigd. Daar er kans bestaat, dat het buis na de veiling zal worden af gebroken, zijn oud-vrienden bijeen gekomen om te onderzoeken of het huis, waarin ook een museum gevestigd is, voor sloopen ge spaard kan blijven. Zes jaar tegen ontaarden vader geëischt. Een vader stond te A'dam terecht, omdat hij z'n kind van 4 maanden door verstikking opzettelijk zou hebben gedood. Het kind was in den nacht van 6 op 7 April jL over leden en het. was aan de bui-en opgevallen, dat zij de kleine niet meer hoorden huilen. Herhaaldelijk hadden zij zich aan het gedrag van de ouders geërgerd, daar voor het kind zeer slecht werd gezorgd en het op een ergerlijke manier werd verwaar loosd en vervuilde. Ook de voeding liet, volgens dé buren, die als getuigen gehoord werden, te wenschen over. De kinderwagen had het ouderpaar reeds verkocht. De man had verklaard, dat hij onschuldig was. Hij had het kind, dat lastig was en huilde, in de kussens ge drukt. Tot zijn schrik bleek het tengevolge hiervan overleden te zijn. De man was bij de behandeling van de zaak niet aanwe zig- Een arts, die als deskundige werd ge hoord, verklaarde, dat de dood door ver stikking was ingetreden. De officier van justitie, mr. Kleene, eisch- te wegens moord zes jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal over veertien dagen uitr spraak in deze zaak doen. GOEDKUVRING VAN WERKVERSCHAF- FINGSOBJECTEN. De waarnemend secretaris-generaal, wnd hoofd van het departement van sociale za ken heeft de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming gemachtigd, val zijnentwege: a. werkverschaffingsobjecten goed te keuren, b.tijdvakken vast te stellen in overleg met het rijksarbeidsbureau, waarin de ge legenheid tot werkverschaffing is openge steld, c. voor de sub a. bedoelde werkverschaf fingsobjecten de bedragen vast te stellen, welke geacht kunnen worden in het belang van de werkverschaffing te zijn uitgegeven. Prov. Staten stemmen voorstel van N.S.B.-zijde af. In de gisteren gehouden vergade ring van de Provinciale Staten werd ten behoeve van de verbetering van het paardenras en de paardenfok kerij voor elk der jaren 1941, 1942 en 1943 een subsidie van ten hoogste f4500 verleend. De heer Saai c.s. (X.S.B.) hadden voorgesteld, deze bijdrage met f3000 te verhoogen, doch dit voorstel werd met 46 tegen 6 stemmen verworpen. Een aantal voorstellen inzake wa terschapsaangelegenheden werd goedgekeurd, waarbij o.a. besloten werd tot opheffing van den polder „Het Noorden" op Texel. En toch goed afgekomen. Bij het ramenlappen heeft een juffrouw uit de Waalstraat te Amsterdam een val gemaakt, die wonder boven wonder zonder ernstige gevolgen is gebleven. Bij haar werk verloor zij het evenwicht en viel uit het raam op de derde verdieping, neer. Het slachtoffer had, alle pessimistische verwachtingen ten spijt, slechts een ont wrichten bovenarm opgeloopen. Ter heban- deling werd zij naar het onze Lieve Vrou wegasthuis overgebracht, waar de ann in het lid getrokken werd. Vervolgens kon de vrouw per taxi huis waarts gaan. De Justitie heeft gisteren een inval ge daan bij de N.V. Hollandsche crediet- cn obligatiebanlc, gevestigd in de P. C. Hooft- straat te Amsterdam. De inval werd ge daan door den substituut-officier mr. 's Ja- cob, den rechter-commissaris mr. Lange- meyer en inspecteur Dijkstra van de afdee- ling handelsrecherche van het hoofdbureau van politie. Het kantoor in de P. C. Hooft- slraat was echter door de houders van de bank, die een familiezaak is, eigendom van de familie S., reeds leeggehaald. De boeken en bescheiden waren ondergebracht in een gehuurd kamertje op een der Amsterdam- sche grachten. Alle boeken en papieren zijn in beslag genomen en naar het hoofd bureau van politie vervoerd. De bank verkeerde sedert 1935 in liqui datie. In 1925, dus tien jaar voor de liquidatie werd aangevangen, gaf deze N.V. de zgn. Oranjekruis-obligatieleenïng uit. Op de mantels van de stukken stond gedrukt „ten laste van en gegarandeerd door de N.V. Hollandsche. crediet en obligatiebank". De stukken gaven 5 procent rente, doch na het uitbreken van den oorlog is het uitbetalen van de rente stopgezet, zoogenaamd om dat zich zoovele obligatiehouders in Indië bevinden en men bij de bank van 't stand punt uitging „gelijke monniken, gelijke kappen". Het vermoeden bestond echter, dat de 'i>bank is „leeggehaald". Voorts zal een on derzoek worden ingesteld naar de afbeta lingszaken. welke deze bank pleegde te be handelen De stukken van de N.V. werden voor honderd gulden per stuk, ook op af betaling geleverd. Bovendien gaf de bank premie-obligaties in groepen uit, waarbij o:a. de obligaties Oranjekruis, een Congo- lot en een Belgische premie-obligatie, voor 180 gulden contant. De werkelijke waarde was veel minder, maar deze groepen premie-obligaties kon den ook op een tienjarig crediet worden gekocht voor niet minder dan driehonderd gulden. De koopers waren nog steeds be zig hun „koopje" dat misschien dertig gul den waard is, af te betalen. Justitie en politie zullen thans een uit voerig onderzoek instellen om na te gaan, in hoeverre hier sprake is van zwendel- praktijken. Arrestaties zijn tot op heden nog niet in deze zaak gedaan. In den Drenlschen Zuivelbond. In een drukbezochte algemeene vergadering van den Drentschen Zuivelbond te Assen werd door den voorzitter de verplichte rundveelevering besproken, die deze week is afgekondigd. Zooals deze regeling nu is, zal het z.i. voor vele boeren een zeer groote Teleurstel ling geweest zijn, aldus het verslag van deze vergadering in het „Alg. Hsbl." Wat toch is het geval? Voor den staltijd is door de bevoegde instanties in Den Haag geadviseerd en aangedrongen, om het over tollige vee dezen winter niet te stallen, maar aan de Vehouderijcetrale te leveren, zulks in verband met de voederschaarschte die er dezen winter zou zijn. Het is immers bij velen gewoonte om vee, dat bestemd is voor de slachtbank, eerst te stallen en zoo al melkende vet te maken en dan in den loop van den winter te verkoopen, aldus spr. Genoemd advies van de bevoegde instan ties in Den Haag is door vele boeren ge volgd en zo is dit vee door vele boeren in de tweede helft van October en begin No vember aan de Nederlandsche Veehouderij centrale geleverd. Spr. wees daarbij op de groote aanbieding in dien tijd. Het duurde soms drie weken, voordat men na de aangifte leveren kon, En nu komt de verplichte levering. Iede re boer zal nu een zeker percentage van zijn vee moeten leveren. Maar hoe gaat het nu, aldus de heer Dekker, met het vee, dat reeds geleverd is vóór 25 November, dus vóór den staltijd? Degene, die nu wèl het overtollige vee gestald heeft, heeft nu een zeer grooten voorsprong bij degenen, die liet advies van de bevoegde instanties heeft gevolgd. Im mers die boeren hébben nog vee, dat voor de levering zeer geschikt is en zij ondervinden geen nadeel in hun bedrijf. Ook degenen, die op deze regeling gespeculeerd hebben en meer vee hebben aangekocht dan hun ge woonte was, om het te kunnen leveren, heb ben nu een zeer groot voordeel. Het groote nadeel is geheel aan de zijde van hen, die in het belang van het alge meen hebben medegewerkt door terstond hun overtollig vee aan te bieden, en die nu met deze regeling er toe over zullen moeten gaan hun melk- en misschien wel hun kalf- vee, dat voor hun bedrijf onmisbaar is, te leveren, of met een groot financieel offer er vee voor zullen moeten kóópen. Volgens spr. zou aan de hand van de maandelijke inventarisatiekaarten gemak kelijk na te gaan zijn welke boeren bun vee al of niet aanmerkelijk hebben ingekort. En wordt er nu door deze boeien melk- en kalf- vce geleverd, hoe zal dan in de toekomst de melkvoorziening zijn? Spr. hoopte, dat de veeboeren, die hebben medegewerkt door het destijds gegeven ad vies van de bevoegde instanties op te vol gen, i.p. v. een afstraffing een belooning krijgen. Hij hoopte, dat de organisaties al het mogelijke zullen doen, om een billijker regeling voor deze verplichte veelevering te verkrijgen. Een zak waar wat in zat Twee Rotterdamsche politie agenten doen een goede vangst. Twee agenten van politie, die op den Pasteursingel te Rotterdam surveilleerden hebben een man aangehouden, die met een zak op den schouder liep. De zak bleek bij onderzoek 120 pakjes thee, 13 pakjes koffie, zeep en andere levensmiddelen te bevatten die bij een inbraak in een filiaal van de „Vooruitgang" in de Franschelaan gesto len waren. Tevens werden op den arrestant, den 27-jarigen expeditieknecht J. J. C. S. een bedrag van 20,— en veertig rollen gasp^nningen gevonden die uit den winkel waren ontvreemd. Bij het vérhoor bekende de man zich ook schuldig te hebben gemaakt aan twee inbraken in Den Haag. Storing gedeeltelijk opgeheven. Het spoorwegverkeer tusschen de hoofd stad en 's-Gravenhage, dat ten gevolge van het Maandag gebeurde spoorwegongeluk niet kon doorgaan, is volgens het Hdbld. sinds Dinsdagmiddag weder ingesteld en wel over enkel spoor. Verwacht wordt, dat heden we der over dubbel spoor kan worden gereden. Grieksche doorbraakpogingen verijdeld Volgens berichten van de GriekschJoego- Slavi#he grens, hebben de Grieken na een intensieve voorbereiding door de artillerie, Zaterdagmorgen bij Tepelini gepoogd door de Italiaanscha linies heen te dringen. Bij den aanval van de infanterie is het hun inder daad ook gelukt 3000 meter diep door de Ita- liaansche linies heen te breken, maar door een tegenaanval zijn zij terstond weer on der zware verliezen tot hun punt van uitgang teruggedreven. De Grieksche rechtervleugel heeft Zondagmorgen zonder succes een po ging ondernomen Tepelini binnen te ruk ken. De Italianen hebben alle aanvallen op de stad afgeslagen en door tegenaanvallen zijn de Grieken zelfs iets verder teruggedre ven. De Grieken stonden sindsdien op geen enkel punt dichter bij Tepelini, dan 1kilo meter. Zij wachten thans de aankomst van vex-sterkingen af. Hevige strijd aan het Balkanfront. De Politika meldt, dat ondanks het slech te winterweer en de dikke sneeuw, de ge vechten aan het geheele GriekschItaliaan- sche front voortduren. Beide partijen stellen alle pogingen in. het werk om hun stellingen te behouden. De strijd is overal fel in het Devolik-dal. Ondanks het slechte weer nam ook het luchtwapen aan de gevechten deel. Nieuwe Fransche vergeldingsvlucht. Officieel wordt bekend gemaakt, zegt U. P., dat Fransche vliegtuigen Dinsdag drie ton bommen hebben geworpen op de Thaische vliegvelden Nongkhai, Idorn en Sakoniken als vergelding voor den Thaische aanval van Maandag op een Fransch legerkamp. POOLKOU IN BOSNIË. In Bosnië is gisterenmiddag een tempera tuur van 28 graden vorst geconstateerd. Op vele plaatsen ligt de sneeuw al meer dan twee meter hoog. In het geheele land is het trein- en busverkeer danig in de war. Op ver schillende plaatsen is daardoor gebrek aan levensmiddelen ontstaan, doch vooral de mi litaire autoriteiten probeeren daar aan ter stond tegemoet te komen. Aan de kust van Dalmatië is de fjord van Jablanao, ten zuiden van Sanj, gedeeltelijk dichtgevroren, hetgeen slechts eenmaal in de tien jaar pleegt voor te komen. Op de Drave heeft zich reeds drijfijs gevormd. NEGERVERVOLGING TE GEORGETOWN. Naar Associated Press meldt, zijn te Geor getown in Zuid Carolina de negers door een reusachtige menschenmenigte van de straten verdreven. Het gepeupel nam een zoo drei gende houding aan, dat de militie veilig heidshalve met machinegeweren verscheen. Meer dan honderd mannen patrouilleer den in auto's door de straten en maakten op alle negers jacht De zaken werden ge dwongen hun negerpersoneel te ontslaan. DE HOUDING DER SOVJETS TEGEN OVER TSJOENGKING. Naar uit Tsjoengking gemeld wordt, heeft Sjoen Foe, van zijn regeering op dracht gekregen het vertrek voorloopig uit te stellen. Welingelichte kringen te Hong- okng aldus Domei schrijven dit uit stel toe aan het feit, dat de Amerikaansche regeering een leening van 100 millioen dol lar aan Tsjang Kai Sjek heeft aangekon digd, en voorts aan de nog niet opgehel derde houding van de Sovjet-Unie jegens de regeering van Tsjoengking. Amsterdamscbe effectenbeurs Kalme handel. Na aaj, vankelijke reactie flink het. stel. Amerikanen meeren. deels lager. Ned. beleggin, gen vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.R, Nederland 1940 I 4 101 1/16 101 l/n Nederland 1940 11 4 96 7/16 96 5/a Idem met bel. fac. 101 1/16 101 l,lt Nederland 1938 3.3% 86i/4-86% 86m Oost Indië 1937 3 8714 87% Oost Indië 1937 A 3 84% 84% Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam "37 I 3% s Grav. '37 l 3% N.-Holl. *38 3 N.-Holl. '38 II (3%) R'dam '37 I. III 3% Z.-Holland 1937 3 84 82 - 85% 82 1/16 82 13; 87% 87 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 92% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Bnitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 189% 189% Ned. Ind. Handelsb. A 131% 130% Ned. Handel Mij. c. v. A 116 115 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 106%-108 105%-lWfl Calvé Delft c v. A. 76% 76 Centr. Suiker Mij. 192 190% Fokker g. A. 189 186 Lever Bros en Unilever cv.A126%-124% 124-125} Ned. Ford Philips G B.v.A. Philips prei. A Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 324% 329% 200-197 193-197 138 138 Beth. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A. 30%-29% 233,4-291 85%-84% 81%-8« 54 53" 38%-37% 37-37 5/1 North. Am. Avlatlon c.v.A 18% 17% Rep. Steel c.v. A. 26 1/16-26 13/1 24%-25 1/ U. S. Steel c.v. A. 70%-69V<J 66%-6! PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. Bnitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 253 246% 270%-263% 257-2611} 12%-12,„ 12-12% 11%-n 1/16 10 15/16-11 l/ll SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 120-117% 115-118% Java China-Japanlijn A. 158%-150 147-151% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 161%-155 nat bez. v._ A 153-l?0fl Kon. Paketvaart A. 245 240 Ned. Scheepv. Unie A. 177%-: 169-173% Rott. Lloyd A. ;i6l/2145%-lW Stoomv. Mij. Nederland A. 153-150% 150-151 SUIKER-ONDERNEMINGEN. V A. 445-434 426%-431 Javasche Cultuur 275 N S U. 265% Ver. Vorstenl. Cult. 126-124 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. ««'/s"J8' II! Deli Mii c. V. A. 275-269 266-264 Senembah 204i/2-ZW RUBBER-ONDERNEMINGEN Amsterd. Rubber 274"268,/W.28l Banda.r Rubber Mij. A. 199 Deli Batavia Mij. A. 209 210 Koersen Nederlandsch c'earinginstituut Koersen voor stortingen op 18 Dec. '40: Reichsmarken 75 36; Belga s 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56: Lires 9.87; Deenscha Kronen 36.40; Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.51 Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN* TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk in veler leven!I

Schager Courant | 1940 | | pagina 2