Vermiste Bredanaar vermoord Loopjongen deed goede zaken Kostwinnersvergoeding en pensioenen HET VLIEGTUIG DAT OP KOLEN LOOPT De Russisch-Japansche betrekkingen ZIJN LIJK TE ROTTERDAM GEVONDEN. De moordenaar reeds gearresteerd Koopman op beestachtige wijze om het leven gebracht. Na een nauwgezet onderzoek, dat weken duurde, is de Rotterdamsche politie er in geslaagd opheldering te brengen in de ge heimzinnige verdwijning van den 47-jarige eigenaar van een kleedingmagazijn te Breda, den heer P. B. G. van Aart. Deze winkelier kreeg op 9 November jl. bezoek van den heer van der B. uit Bussum, eige naar van een kleedingmagazijn in ongere geld goed. Deze zeide, buiten de distributie om een partij wollen jumpers te kunnen leveren, via twee relaties van hem in Den Haag. Den volgenden dag reisde de heer van Aart met van der B. reeds naar Den Haag. Hij nam een dagretour en had ken nelijk de bedoeling dienzelfdcn dag nog naar Breda terug te kecrea Hij is echter hier niet teruggekeerd. Onmiddellijk na ziin vermissing kwamen de politieapparaten te Breda, Den Haag en Rotterdam in werking. Men vermoedde, dat van Aart in handen was gevallen van lie den, die het op zijn geld gemunt hadden. De heer Van Aart had nl. een bedrag van 1000 in zijn portefeuille. Dinsdagmiddag is het ontzielde lichaam van den winkelier gevonden in een woning in het westelijk stadsdeel van Rotterdam, waar het zeer goed verborgen was in een kelderverdieping. Het vermoeden, dat de heer Van Aart vermoord is, bleek waar heid te zijn. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang, zoodat nadere mede- deelingen thans niet kunnen worden ge daan. DE MOORDENAAR GEARRESTEERD Volgens nadere berichten is de moordenaar gearresteerd en heelt een volledige bekentenis afgelegd. De dader is een 30-jarige man, Slont genaamd. Het was de Rotterdamsche politie be kend, dat de gearresteerde in gezelschap van een vriend den koopman op 7 Novem ber had ontmoet in een café aan de West Kruiskade nabij den Diergaardesingel. De koopman was, zooals men weet, met het tweetal in contact gekomen door bemid deling van iemand uit Bussum in wiens gezelschap hij naar 's-Gravenhage was ge reisd, vanwaar het slachtoffer alleen naar Rotterdam was gegaan. Gedrieën zijn de mannen van het café aan de Kruiskade naar het huis in de Franschelaan gegaan; aldaar zou men aan den heer Van Aart een partij manufacturen toonen, welke hij buiten de distributie om wenschte te koopen. Op beestachtige wijze omgebracht Op beestachtige wijze is de heer Van Aart iii het benedenhuis in de Franschelaan, dat Slont alleen be woonde, vermoord. Nadat men het geld, een bedrag van ongeveer f2000, en eenige sieraden had geroofd, heeft men het lijk in den kelder begraven. Er werd een groot gat in den cementen vloer ge hakt en daarop heeft men een kuil onder de cementlaag gegraven waar in men het lijk met kleeren en al heeft laten zakken. Later heeft men het gat in den vloer weer met ce ment dichtgemaakt. Na den moord heeft het tweetal het pand verlaten. Gistermorgen hoeft de politie, na een zeer uitgebreid onderzoek in deze zaak te heb ben ingesteld, aanwijzingen in handen gekre gen, die er tenslotte toe hebben geleid, dat men de hand op Slont heeft kunnen leggen. Hij werd gistermorgen in de stad gearres teerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Hij bekende, na een langdurig verhoor, bij den moord betrokken te zijn en hij vertelde dat de heer Van Aart in zijn woning was begraven. Eenige politiemannen begaven zich toen onmiddellijk naar het pand in de Franschelaan en men vond het stoffelijk overschot onder den cementen vloer. Het was niet mogelijk vast te stellen op welke wijze het slachtoffer om het leven was gebracht. Dit zal eerst de sectie, die gistermiddag te Rotterdam is verricht, móeten uitwijzen. Overeenkomst met den moord te Amsterdam. Tot nu toe is er geen enkele reden om te veronderstellen, aldus het Hsb.« dat de gear resteerde iets heeft te maken met de zaak die de Amsterdamsche politie in onderzoek heeft, betreffende den moord op den heer Nebig, hoewel het wel zeer merkwaardig wordt geacht, dat het slachtoffer uit Monster ook om het leven is gebracht nadat hij naar een bepaalde plaats was gelokt. De politie stelt thans alles in. het werk om den man te vinden, die in gezelschap van den gearresteerde met het slachtoffer in het café aan de Kruiskade heeft onderhandeld en die zeer vermboedelijk. ook betrokken is geweest bij den moord. Op 30 November heeft een Amsterdamsche politieman een uur lang in de woning van den moordenaar vertoefd zonder te weten dat hij zich in de onmiddellijke nabijheid van de plaats bevond, waar het lijk van den Bredanaar was verstopt. De plaats waar het slachtoffer begraven was, ligt nl. precies on der de kamer waarin de politieman den moordenaar geruimen tijd heeft verhoord ih verband met een .andere zaak.: Voorrang voor zieken bij vieeschvoorziening Op grond van een verklaring van den plaatselijken distributie- dienst. Er is een speciale regeling getroffen ten behoeve van diegenen, die op medische gronden extra vleesch behoeven. Bovenbedoelde personen kunnen bij de plaatselijke dislributiediensten met ingang van 21 December 1940 een verklaring ont vangen op grond waarvan zij bij de verstrek king van vleesch een zekeren voorrang ge nieten. Ter voorkoming van misverstand wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat bovengenoem de verklaringen door de distributiedienstcn uitsluitend uitgereikt worden aan hen. die ingevolge een gecontroleerde medische verklaring in aanmerking komen voor extra rantsoenen vleesch. ken tegen deze onverstandige briefschrijverij op die de overige volksgenooten slechts op onrioodige kosten jaagt, door het herhaalde lijk overschrijven en verder sturen van den belachelijken inhoud van de brieven. Drie meisjes van 16 jaar. die een dergelij- ken brief hadden overgeschreven en de af schriften verder hadden verstuurd werden ieder tot een geldboete van 12 Mark veroor deeld. In een ander geval werden drie over- treedsters van 19 en 20 jaar, veroordeeld tot een boete van elk 15 Mark. Uit het feit dat de meisjes nog jong waren is het te verklaren, dat de opgelegde straf slechts naar verhouding gering was. Inbraak in levensmiddelenmaga- zijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het filiaal van een kruide- niersbedrijf aan het Goudenrcgenplein. Uit het magazijn hadden de inbrekers ontvreemd tien pond margarine, 25 kilo koffie, honderd ons-pakjes thee en een partij zeep. De po litie zocht onder het personeel en het voor malige personeel van het filiaal en de aan dacht viel daarbij op een gewezen loopjon gen, wiens verleden niet smetteloos was en die in 1937 reeds voorwaardelijk wegens diefstal was veroordeeld. Deze oud-loopjon gen werd opgespoord en aan den tand ge voeld, waarbij hij bekende de inbraak met twee vrienden te hebben gepleegd. Een hoe veelheid thee was reeds verkocht, n.1. aan den 35-jarigcn broer van een der vrienden, die hiermede een handdltje wilde drijven. Hij had reeds 15 pakjes thee voor één gul den per pakje verkocht aan een 34-jarigen los werkman, zoodat de politie dezen ket- tinghandel in de kiem heeft weten te smo ren. In den loop van Zaterdag zijn alle betrok kenen aangehouden en met uitzondering van den laatsten kooper in bewaring ge steld. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Stref op overschrijv.cn van kettingbrieven Reeds eenige lengdige scribenten tot boete veroordeeld. Aan de dwaasheid van het versturen van kettingbrieven komt geen einde, aldus schrijft de „Völkischer Beobachter". De rechtbanken treden thans door straluitspra- Het afwikkelingsbureau heeft aau de burgemeesters medegedeeld dat, met in achtneming van de bepaling, dat de n a 31 Augustus 1940 uitgekeerde vergoedings bedragen in mindering komen van het pensioen, indien dit wordt toegekend thans ter verdere tegemoetkoming aan be langhebbenden, bepaald wordt, dat tot aan het tijdstip, waarop de eerste pensioenter mijn wordt uitbetaald, zij in het genot blij ven van het hoogste der twee bedragen. Mocht bij de uitbetaling van het pensioen reeds een hooger bedrag aan n a 31 Augus tus 1940 uitbetaalde kostwinnersvergoeding zijn ingehouden dan op grond van het vo renstaande behoort te geschieden, dan zal het teveel ingehouden bedrag onverwijld weder aan belanghebbenden uitbetaald worden. Het vorenstaande heeft in het algemeen geen betrekking op de aan weduwen en weezen toegekende of nog toe te kennen pensioenen, aangezien aan deze personen na 31 Augustus 1940 geen kostwinnersver goeding is uitbetaald. In de enkele geval len dat deze uitbetaling toch heeft plaats gehad, zal op overeenkomstige wijze gehan deld worden. Dame onder tram Op slag aedood, Dinsdagavond omstreeks half acht is ip het Frankenslag bij het eindpunt van lijn 1 te Den Haag de 4o-j. mejuffrouw A. van der E. uit de Francois Maelsonstraat door een tramwagen van lijn 1 aangereden en ge dood. De tram reed over het verhoogde midden pad om een aanhangwagen op te halen, die op dood spoor stond.- De bestuurder hoorde nlotseling een gil, waarna hij den dagen, die slechts geringe snelheid had, onmiddellijk tot stilstand bracht. Het lachtoffer bleek toen bekneld te zijn onder het voorbalkon. De G.G.D., die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. De duisternis is waarschijnlijk de oorzaak van het ongeval. De bestuurder verklaarde, voor de aanrijding geen voetgangster op den weg te hebben gezien. HITLER SPREEKT CADETTEN TOE De Fuehrer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft gistermiddag in het Sportpalast het woord gericht tot 5000 ka- detten van leger en luchtwapen en Junkers van het wapen S.S., die aan den vooravond staan van hun benoeming tot officier en die nu, na hun opleiding, weer naar hun veld- troepenonderdeelen gaan. In een pakkende en mecsleepende toespraak gaf de Fuehrer den jongen militairen voor hun latere taak als superieuren in de nationaal socialisti sche weermacht en voor hun leven het pa rool. De opperbevelhebber van het leger. Generaal Veldmaarschalk von Brauchitsch. hield een appèl, waarbij de kadetten geest driftig een gelofte van trouw aflegden en een siegheil lieten klinken op den Fuehrer en den oppersten bevelhebber. Auto in de Vecht gereden Een inzittende verdronken. Gisterochtend is op den Rijksstraat weg onder de gemeente Breukelen een auto in de Vecht gereden, waar- hij één der inzittenden, de 53-jarige C. J. van den Berg uit Amsterdam is verdronken. Om tien uur naderde uit de richting Amsterdam een personenauto. Vermoedelijk door te groote snelheid en door de gladheid van het wegdek, slipte de auto in de bocht, vlak voor het kasteel Nijenrode. De wagen geraakte te water. De chauffeur zag kans om uit den wagen te springen en zwem mende den kant te bereiken. Op den wal ontdeed hij zich van zijn overjas en, begaf zich opnieuw te water om te trachten den heer Van den Berg te red den. Hij wist door het portierraam, dat hij open had gedraaid alvorens uit den wagen te kunnen ontsnappen, zijn passagier te grijpen, doch uitgeput door de koude van het water en de vermoeidheid moest hij hem weer loslaten. Inmiddels hadden personen, die aan de overzijde van de Vecht de auto op het gladde wegdek hadden zien slippen en te water gaan, eenige roeibootjes losgemaakt en daarmede roeiden zij naar de plaats des opjheils. Een passecrcnde kraanwagen werd aan gehouden en deze slaagde erin, den wagen op den kant te brengen. Het duurde toch nog een kwartier, zoodat de dokter slechts den dood vast. kon stellen. 45 kg kolen in twee uur. Omtrent het Italiaansche vliegtuig, dat dezer dagen een vlucht boven Milaan maak te met een motor welke op gas liep, meldt Stefani nog, dat het hier een motor met een vermogen van 85 pk betreft, welke is ontworpen voor het nemen van proeven met gasverbruik. Het gewicht van den motor bedraagt tachtig kilo Omtrent de samenstelling en den druk van het gas be waart men het grootste stilzwijgen, hoe wel uit de berichten blijkt, dat de gassen zijn opgewekt uit kolen, welke zich aan boord bevonden. Tijdens de twee uur, dat het vliegtuig zich in de lucht bevond, ge bruikte het vliegtuig 45 kilo kolen. De Ita liaansche ingenieur Col teil i, die deze gas- aandrijving heeft uitgevonden, zal binnen kort een vlucht van Milaan naar Rome on dernemen met dit vliegtuig, waarvoor hij Fiets van den veldwachter gestolen Brutaal stukje in Den Haag. Op het Spui te Den Haag werd den 18en Juli de fiets van ec» dienstdoend rijksveld wachter gestolen. Enkele óogenblikken later zag op een der singels een voorbijganger, dat iemand een fiets in het water wierp. Hij nam maatre gelen, waardoor de man, die zich aldus van de fiets wenschte te ontdoen, kon worden aangehouden. De uit. het water opgehaalde fiets bleek die van den rijksveldwachter te zijn. De rechtbank veroordeelde den verdachte, den 41-jarigen A. J. S., tot zes maanden ge vangenisstraf. Het Haagsche gerechtshof, waarbij A. J. S. in beroep was gekomen, bracht heden de straf terug tot twee maanden. INSPECTEUR ZUIVELWEZEN Mèt ingang van 1 December 1940 is be vorderd tot inspecteur van het zuivelwezen met standplaats 's-Gravenhage de rijks- zuivelconsulent Dr. Ir. P. N. Boekei. Politiemaatregelen in Egypte Zwervende Bedoeïnen in militairen dienst. Binnen het kader van de verscherpte po litiemaatregelen in Egypte heeft het Egyp tische ministerie van binnenlandsche zaken naar uit Caïro wordt gemeld, bevel gegeven tot een nauwkeurige registratie van de in den Egvptisohen woestijn wonende Bedoe- inen. De opgaven, waarvoor de stamhoof den verantwoordelijk zijn. hebben betrek king op de zwerfroutes en de tijdelijke ves- tigingsgebieden der verschillende stammen, die door de. evacuatie van den Westelijken woestijn door de Engelsche militaire auto riteiten. groote wijzigingen hebben onder gaan, benevens op gegevens omtrent de per sonen. De onenbare veiligheid. 7.00 wordt in de verordening gezegd, kan door nauwkeu rige bekendheid met de bewegingen van de verschillende Bedopïnenstammen beter ge handhaafd worden. Volgens een korte ver klaring van den Egvntisrben minister van defensie bestaat voorts bet voornemen de Bedoeïnen in bet vervolg op te roepen voor militairen dienst. EEN „VPPnrRnnwTTF." DE VER- EENIGDE STATEN. De democratische afgevaardigde Kennedv heeft een voorstel ingediend, volgens het welk bet Huis van Afgevaardigden uit de le den van alle nartiien een zor moeten benoemen, TT01 zou dan de taak van dit comité ziin, middelen en wegen voor te stellen, waardoor de vrede voor de Vereenig- de Staten kan worden behouden en gewaar borgd. Nu eerstdaags het voorloopige visscherij verdrag tusschen Japan en de Sovjet-Unie afloopt, spreken de Japansche bladen de hoop uit op een definitief verdrag. Het blad „Assahi Sjimboen" constateert in dit verband, dat den laatsten tijd de Rus sische druk op de Japansche visschers in de Noordelijke Aziatische wateren is vermin derd. In het bijzonder na het sluiten van het driemogendhedenpact doen zich steeds meer teekenen van een geleidelijke verbete ring der betrekkingen voor. Men heeft den indruk, dat ook de Sovjet Unie de totstand koming van een duurzaam accoord als de hoeksteen voor een Russisch-Japansche toe nadering beschouwt. Voor Japan, aldüs het blad, is het een kwestie van levensbelang, daar zijn naar het Zuiden gerichte expan siepolitiek er van afhangt, of zijn veiligheid in de noordelijke wate ren is gewaard'borgd. Een grondige regeling van het visscherij- vraagstuk zal volgens het blad beter dan eenig ander feit er toe kunnen bijdragen, de betrekkingen tusschen Japan en de Sov jet Unie in het reine te brengen. Het offer der trouwringen Herdenking in Italië. In geheel Italië werd gisteren de vijfde ver jaardag van de „Fede" herdacht „Fede" be- teekent zoowel „vertrouwen" als „trouw ring". Deze dag is zoo genoemd, omdat vijf jaar geleden de Italiaansche vrouwen op het voorbeeld van de Koningin haar gouden trouwringen voor het vaderland offerden en op die wijze uiting gaven aan haar vertrou wen in de overwinning der legioenen, welke in Afrika streden om de natie haar plaats in de zon te verzekeren. In alle steden zijn gisterenochtend vader- landsche plechtigheden en betoogingen van solidariteit met de strijdenden gehouden. Te Rome heeft het bestuur van de vereeniging van oudstrijders een krans op het graf van den onbekenden soldaat gelegd. Ook de. leid sters der vrouwelijke fasci hebben een krans gelegd. ONDERHANDELINGEN TE TOKIO. Grondslag voor bevredigende sa menwerking tusschen Japan en Indo-china reeds gelegd. De economische delagatio van Fransch- Indochina is gisteren in Kobe (Japan) aan gekomen. Zij zal terstond naar Tokio door reizen. Zoodra een tweede commissie uit Vichy in Tokio zal zijn aangekomen, zullen de tot dusver in Hanoi gevoerde onderhan delingen worden voortgezet. Leden der in Kobe aangekomen delegatie hebben ver klaard, dat de grondslag voor een bevredi gende economische samenwerking tusschen Japan en Indo-China reeds gelegd is. Amsterdamsche effectenbeurs Geringe affaire. Prijshouden de markt. Onregelmatige koersbeweging. Amerikanen weinig veranderd. Ned. beleg gingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 1 4 101 1/16 101% Nederland 1940 II 4 96 5/16 96 5/16 Idem met hel. fac. 1011/16 101% Nederland 1938 3.3% 861/2-86% 86%-86% Oost Indië 1937 3 87% 87% Oost Indië 1937 A 3 84% 84% Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 I 3% 84 84% 's Grav. '37 13% N.-HolJ. *38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 85% 85 R'dam '37 I. III 3% 82 13/16 83% Z.-Holland 1937 3 87 87% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 92% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 189% 189% Ned. Ind. Handelsb. A 130% 130 Ned. Handel Mij. c. v. A 115 117 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.KU. 105%-106% 1051/0-1071/2 Calvé Delft c.v. A. 76 76% Centr. Suiker Mij. 190% 192 Fokker g. A. 186 185 Lever Bros en Unilever cv.A124-125% 124-125%' Ned. Ford 329% 326% Philips G B.v.A. 193-197 194-192% Philips pref. A 138 138 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 2S%-29% 29%-2813/16 Beth. Steel c.v. A 81%-82S/, S2i4-81% Gen. Motors c.v. A. 53 53 Kennecot Copper c.v. A. 37-37 5/16 36%-31% North. Am. Aviation c.v.A. 17% Rep. Steel c.v, A. 24%-251/16 2 4%-25% U. S. Steel c.v. A. 66%-67% 66%-67% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 246% 249%-2o0 Kon. Petr. 257-261% 258%-261 Buitenland. Shell Union c.v. A. 12-12% 12%-123/16 Tide Water c.v. A. 1015/16-111/16 11-10 13/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 115-118% 117%119 Java China-Japanlijn A. 147—151% 151—149%' Kon. Ned. Stoomb Mij. 153—156% nat hez. v. A. 156%155 Kon. Pak et va art A. 240 241 Ned. Srheepv. Unie A. 169-173% 175-173 Rott, Lloyd A. 145%-146% 145%-146% Stoomv. Mij Nederland A 150-151 149-1501/2 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 426%-431 430-432 Javasche Cultuur 275 275% N T S U. 265% 207 Ver. Vorstenl. Cult 117^-12114 122-121$ TABAKSONDEBNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 187 190^ Deli Mij. c. V. A. 206-204 267'/2-209V4 Senembah 204V4—208 201>/2-2M RÜBBER-ONDERNE HINGEN. Amsterd. Rubber' 262V4-268 206H-26S Bandar Rubber Mi]. A. 1971^ 19öV2 Deli Batavia Mi). A. 210 210 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 19 December '405 Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensch# Kronen 3640; Zweedsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.54, OPEISCHING VAN PARTICULIERE ZENDSTATIONS IN FRANKRIJK Uit Vichy wordt gemeld, dat minister Baudoin besloten heeft tot opeisching van alle particuliere radio zendstations in hot niet bezette gebied. De zenders in kwestie, waarvan slechts enkele na den wapenstil stand hetb edrijf hervat hebben, zullen in het vervolg het programma van den staats omroep, de „radiodiffusion Francaise" uit zenden. Het zijn de zenders te Lyon, Marseille, Toulouse en Nice, die onder dezen maatre gel vallen. Naar verluidt beteekent de naas ting der particuliere zenders den eersten slap op den weg naar een groote ex-hervor ming van het omroepbedrijf, WINTERHÜLP^FNEDERLAND Sfort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, \ro. 5553. Als bank der Winterhulp Neder- derland Is aangewezen de Kasver- eeniging N:V., Amsterdam, No. 877. Te brengt geluk in veler leven!!

Schager Courant | 1940 | | pagina 2