L Ék Engelsche druk io Afrika verminderd Felle brand te Amersfoort i Italiaaasch weermachtbericht In zijn weermachtsbericht nr. 194 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend. In het grensgebied van Cyrenaica hebben de vijandelijke troepen gisteren, den negen den dag van den grooten strijd, als gevolg van vermoeidheid en geleden verliezen, hun druk verminderd. Onze artillerie heeft op doeltreffende wijze vijandelijke afdeelingen gemechaniseerde strijdkrachten getroffen, terwijl onze luchtformaties de verder vcrwij derde gepantserde eenheden bombardeerden. Men heeft waargenomen, dat de vijandelij ke kruiser die voor de haven Bardia getor pedeerd is waarvan melding gemaakt is in ons weermachtsbericht nr. 193 is om geslagen en gezonken. De torpedovliegtui gen, die dezen kruiser tot zinken hebben ge bracht, stonden onder bevel van den ka pitein-bestuurder Grossie en den luitenant- bestuurder Barbani, die werden bijgestaan door de waarnemers luitenants ter zee Ma- razio en Riva. Onze vliegtuigen hebben bom men laten vallen op Engelsche oorlogssche pen, die zich voor de haven van Bardia vertoonden. Vijandelijke jagers traden te gen onze bommenwerpers in actie, en laatst genoemden wisten een Gloster toestel neer te schieten. Onze formaties jachtvliegtui gen. die de bommenwerpers vergezelden, hebben strijd geleverd met de vijandelijke Jagers. Een Hurricane machine werd neer gehaald. Een van onze jachttoestellen is niet teruggekeerd. Van de vijf Italiaansche vliegtuigen, die ln ons weermachtsbericht no. 193 als ver loren waren opgegeven, zijn er twee op hun bases teruggekeerd. Onder de drie toestel len, d'ie men als definitief verloren kan be schouwen, bevindt zich ook de machine van kolonel Aramu. die heeft deelgenomen aan twee vluchten over den Atlantischen Oce aan. Hij was een vlieger zonder weerga, die aan den kop van zijn formatie het optreden leidde. Op 16 December zijn vijf Engelsche jachttoestellen neergeschoten. In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front, hebben zich verwoede ge vechten afgespeeld. Onze formaties jagers hebben verscheidene malen een doeltreffen de actie met mitrailleurvuur ondernomen op vijandelijke troepenconcentraties. In de Egeische Zee hebben vijandelijke vliegtui gen gisterochtend eenige bommen laten vallen op Rhodes en Stampalia. In Oost Afrika hebben onze luchtforma ties een nachtelijken aanval ondernomen op de vliegvelden van Erkowitz, Sabt en Sum- mit., welke in volle bedrijvigheid volkomen verrast werden. Bommen werden geworpen op een tiental op den beganen grond staan de vliegtuigen. Een van onze fonnaties bommenwerpers heeft een doeltreffende nachtelijke actie ondernomen op de haven werken en de opslagplaatsen van Naphta te Port-Soedan. Op den terugweg moest een toestel wegens het slechte weer een nood landing verrichten op vijandelijk gebied. Het toestel slaagde er echter .weer in op te stijgen en ongedeerd op zijn basis terug te kceren. Andere bomaanvallen zijn door onze formaties ondernomen op het spoorweg station van Ghedaref en op de verdedigings werken van Otroeb en Rejan. Overdag heb ben formaties bommen werpers in achter el kaar komende golven de actie op de luchtbasis de haven en de opslagplaatsen van Naphta te Port Soedan herhaald. Vier vijandelijke vliegtuigen werden met stelligheid op den beganen grond vernietigd. De havenwerken en de opslagplaatsen van Nahpta zijn be schadigd, hetgeen duidelijk kon worden waargenomen. Tot op een afstand kon men groote rookwolken zien opstijgen. Een van onze formaties werd aangevallen door ze ven vijandelijke jagers en schoot, er twee van neer. Een van onze toestellen is niet te ruggekeerd. Nabij El Oeak heeft onze lupht macht vijandelijke gemechaniseerde midde len gebombardeerd. Een toestel is niet te ruggekeerd. Duifsch weermachtbericht Beperkt optreden van het luchtwapcn Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 16 op 17 December op succesvolle wijze aanvallen met bommen ondernomen op Bir- mingham, Londen en andere belangrijke mi litaire doelen in de Midlands. Op verscheidene plaatsen konden branden en ontploffingen worden waargenomen. Als gevolg van de weersgesteldheid bleef het op treden van het luchtwapen in den loop van den dag tot verkenningen beperkt. In Shef- field werd geconstateerd, dat een stadswijk nog steeds in brand stond en dat er nog an dere afzonderlijke brandhaarden waren. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 17 op 18 December bommen in Zuidwest-Duitschland. Op twee plaatsen werd geringe schade aan gebouwen, alsmede brandschade veroorzaakt. Nachtjagers scho ten in luchtgevechten twee vijandelijke vlieg tuigen neer. Een Britsch vliegtuig werd door lüchtdoelartillerie neergehaald. Zwitserland blijft verduisterd De bommen op Bazel. Naar aanleiding van het bombardement op Bazel heeft de kantonnale regeering van Bazel den bondsraad verzocht wijziging te brengen in de verduisteringsvoorschrif ten, zoodat althans in het Zwitsersche grensgebied niet verduisterd behoeft te worden en het neutrale gebied beter wordt aangegeven. Te Bern heeft men er de aan dacht op gevestigd, dat de gebeurtenissen van Maandag voor den Bondsraad geen aan leiding kunnen zijn om aan de verduiste- •terkigsbepalingen iets te veranderen Indertijd hebben Engelsche vliegers hoewel Genève niet verduisterd was hun bommen op de stad geworpen. Het geheele gewicht van het Zwitsersche protest moet dan ook op de schending van het neutrale gebied ge legd worden. WERK VOOR LANDARBEIDERS Veel arbeidskrachten voor Duitsch- land qevraaqd. Wie in Neder land werk voor de arbeiders krijgt, vrage reeds thans aanl Gedurende vele jaren was de werkloos heid onder de landbouwarbeiders hier te lan de buitengewoon groot, hetgeen allerlei over heidsmaatregelen tot verschaffing van werk en steun noodzakelijk maakte. Thans doet zich de mogelijkheid voor een groot aantal landarbeiders in Duitschland te plaatsen, vooral melkers, paardeknechten en knech ten voor gemengd bedrijf. Ook worden mel kersgezinnen en gezinnen met medewerken de kinderen voor het akkerbouwbedrijf ge vraagd. Te verwachten is. dat de vraag naar seizoenarbeiders in Januari en Februari vrij groot zal zijn. Daarom wordt reeds nu ge tracht na te gaan welke van de werklooze landarbeiders bereid en geschikt zijn om werk in Duitschland te aanvaarden. Ts er onder de werkloozen een aantal, dat feitelijk nu reeds weet. dat zij over een of twee maan den weer werk hebben, dan kunnen zij dit aan den directeur der arbeidsbeurs of agent der arbeidsbemiddeling in hun woonplaats mededeelen. Nog beter zou het zijn, indien de werkge vers reeds thans een aanvrage om arbeids krachten voor het komende voorjaar zouden indienen, want, indien het juist is, dat in ons land niet zoo veel landarbeiders voor Duitsch land beschikbaar zijn, dan zal dit het best kunnen blijken, indien de werkgevers reeds thans opgeven, hoeveel en zoo mogelijk wel ke arbeiders zij in het voorjaar noodig heb ben. De directeur-generaal van het rijksarbeids bureau heeft de besturen der landbouworga nisaties uitgenoodigd een en ander met hem te bespreken. Het staat wel vast, dat indien zich voor de landarbeiders een ruimer werk gelegenheid voordoet dan in vorige jaren het geval, was, er wel meer dan tot nu toe ge let zal moeten worden op een doelmatige ver deeling der beschikbare krachten, opdat al len in het vrije bedrijf, hetzij hier te lande of in Duitschland, normaal werk vinden. De vrees, dat de landarbeiders schade on dervinden, hetzij door minder gelegenheid te hebben bij werkverschaffing te werken of steun of kasuitkeering te ontvangen, is vol strekt ongegrond. Voorop staat dat arbeid in het vfije bedrijf voor gaat, bij werkverschaf fing of steun. Dit gezonde beginsel moet, vooral nu werkgelegenheid in uitzicht is, worden gehandhaafd. lasting vrijgesteld. Daarbij werd echter voor geschreven, dat deze motorrijtuigen „uitslui tend" voor het gebruik dezer gassen moes ten zijn ingericht om van de belastingverla ging te kunnen profiteeren, hetgeen dus medebracht, dat voertuigen, welke zoowel met gas als met benzine konden worden aangedreven, van de verlaging werden uit gesloten. Hoewel voor de bovengenoemde regeling bepaalde redenen aanwezig waren, schiep deze de ongewilde en onlogische situatie, dat thans zijn vrijgesteld van het verhoogde belastingtarief: a) de voertuigen met gas-, tractie en b) de voertuigen met benzine- tractie (voor welke het verhoogde tarief nimmer heeft gegolden), doch dat voertui gen, welke voor beide soorten tractie zijn ingericht niet worden vrijgesteld. De combinatie van gas- en benzinetractie vindt vrij veelvuldig toepassing. Eenerzijds voor motorrijtuigen, welke rijden op licht gas onderlagen druk (gasbalions). De medegevoerde hoeveelheid gas voor deze voertuigen is betrekkelijk gering en geeft derhalve onvoldoende zekerheid, dat ten allen tijde weer een vulstation kan wor den bereikt. Voor dergelijke noodgevallen gebruikt men dan een kleine hoeveelheid benzine. Anderzijds voor motorrijtuigen met gasgeneratoren, die nu en dan hellingen moeten overwinnen (Limburg, hooge brug gen, enz.) Het motorvermogen is bij gas- tractie aanzienlijk minder dan bij benzine tractie. Zou men voor het overwinnen dezer hellingen niet voor korten tijd op benzine tractie kunnen overschakelen, dan zou men genoodzaakt zijn over het geheele traject belangrijk minder lading mede te nemen, hetgeen uiteraard een oneconomisch trans port in het leven zou roepen. In verband met deze practijk-gevallen heeft de K.N.A.C. thans aan den secretaris generaal van het Departement van finan ciën verzocht door redactie-wijziging van het desbetreffende besluit van Augustus j.1. voertuigen, welke naast gastractie ook ben zinetractie benutten, eveneens vrij te stel len van het verhoogde tarief der motorrij tuigenbelasting. Erusfioe mishandeling van kindje door dienstbode De recherche der gemeente politie te Maastricht heeft de dienstbode M. B. in betrekking bij de familie A. K.. onder ver denking van poging tot doodslag op een kind, aangehouden en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Enkele dagen geleden heeft deze dienst bode 't tweejarige zieke dochtertje van de familie K. een bad doen nemen in gloeiend heet water Daarna heeft zij het kind, dat nog al lastig was, ook nog mishandeld. Het stumperdje, dat zware bi-andwonden had opgeloopen, is in het ziekenhuis te Maastricht opgenomen. Onbillijkheid in de wegenbelasting K.N.A.C. bepleit vrijstelling van verhoogd tarief voor bepaalde auto's De K.N.A.C. schrijft: In October 1.1. deed de K.N.A.C. aan den secretaris-generaal van het Departement van Financiën het verzoek het met 50% verhoogde tarief van de motorrijtuigenbelas ting voor motorrijtuigen, welke op andere wijze worden aangedreven dan door een uitsluitend aan benzine ontleende kracht, niet te doen gelden voor electrisch aange dreven auto's. Aan dit verzoek is thans ge volg gegeven. Reeds eerder, in Augustus 1.1., werden ook motorrijtuigen ingericht voor aandrijving door middel van kolengas, houtgas en turf- gas of daaraan gelijk gestelde of nog gelijk te stellen gassen van de verhooging der be Vuurhaard moeilijk te bereiken. Gisteravond omstreeks half zes is in een boekbinderij op den Wcverssingel te Amers foort een felle brand uitgebroken. Toen de brandweer met al haar materiaal w.o. twee motorspuiten arriveerde, sloegen de vlam men reeds hoog uit het dak. Aanvankelijk stuitte de brandweer bij het blusschen op groote moeilijkheden, daar de vuurhaard wegens de dichte bebouwing zeer moeilijk te bereiken was. Onder leiding van com mandant Haselen werden zeven stralen op de vuurzee gericht, hetgeen het pleit spoedig in bet voordeel van de brandweer beslecht te. Na een uur was men den brand meester en kon met de nablussching een aanvang worden gemaakt. De schade is aanzienlijk, want de geheele bovenverdieping brandde uit, terwijl het benedenstuk zooveel waterschade kreeg, dat het pand als verloren moet worden be schouwd. Ook de -belendende perceelen ble ven niet gespaard, al betreft het hier slechts waterschade. Aan het blusschingswerk hebben ook de leden van den luchtbeschermingsdienst deelgenomen. beid voor den hoofdagent der afdeeling bij- Brand in Zweedsche kruitfabriek Dinsdagmiddag is volgens D.N.B. een ge weldige brand uitgebroken in een Zweed sche kruitfabriek te Carlskoga als gevolg van een ketelontploffing. Daar m de voor raden kruit de eene ontploffing na de an dere ontstond {noest de geheele fabriek ont ruimd worden. Het vuur verspreidde zich tot ongeveer 350 werkplaatsen. Des avonds om 9.30 uur gaf de staf der Zweedsche de fensie een communiqué uit, waarin gezegd werd, dat de brand in de kruitfabriek blijk baar bedwongen is. Op dat uur waren er drie zwaar en vele licht gewonden. RUSSISCHE LEVENSMIDDELEN VOOR BELGIë. In ruil voor industrieels producten. Naar te Brussel verluidt zal in de naaste toekomst een handelsdelegatie zich naar Moskou begeven om met de Russische auto riteit-en over de levering van levensmidde len aan België te onderhandelen. Men neemt aan dat België in ruil daarvoor in dustrieproducten zal aanbieden. VEERTIG NIEUWE AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS De Amerikaansche minister van marine heeft bekend gemaakt, dat opdrachten voor den bouw verstrekt zijn van veertig nieuwe torpedojagers. Teneinde den bouw van de ze schepen in bepaalde gevallen te bespoe digen, en dezelfde types te verkrijgen, zijn de opdrachten voor den bouw van zeven torpedojagers en twee kruisers, die reeds eerder verstrekt waren, weer geannuleerd, resp. aan andere werven overgegaan. Joe Louis slaat Altnacoy Na een weinig interessant gevecht is de wereldkampioen jn het zwaargewicht, Joe Louis, er in geslaagd Al Macoy door een technische knock out in de zes.de ronde te slaan. Daar het linkeroog van Al Macoy reeds door Louis was dichtgeslagen en zijn trainer vreesde, dat Macoy daardoor een nog zwaardere afstraffing van zijn tegen stander zou krijgen, -verbood hij den bokser verder te vechten. Hoewel Al Macoy het met deze beslissing zelf niet eens was, besloot de scheidsrechter den strijd te staken. Door den zwakken tegenstand kon Louis ook niet dat peil bereiken, dat men van hem had mogen verwachten. Zijn boksen, maakte weinig indruk op de 13.000 toe schouwers, -die samen 51.678 dollars entrée- geld betaalden. LLOYD GEORGE Het Zweedsche blad de „Dagens Nyheter" meldt uit Londen, dat Lloyd George het ambt van ambassadeur te Washington heeft afgewezen met het oog op zijn hoo- gen leeftijd. Hij heeft daaraan toegevoegd, dat hij een dergelijke diplomatieke functie niet kan aanvaarden, zoolang Lord Halifax minister van buitenlandsche zaken Is. Ui Lr! Het uit omstreeks 1600 dateerend perceel Oude Zijds Voorburgwal te Amsterdam zal in- en uitwendig ge restaureerd worden onder auspiciën va* de vereeniging .Hendrick de Keyser" (Foto Pax-Holland^ HERINNERING AAN DEN 9DEN APRIL IN DENEMARKEN. Het Deensche ministerie van oorlog heeft den familieleden van de op 9 April gesneu velde leden van het Deensche leger en van de Deensche grensgendarmerie een herinne- ringsmedaille doen toekomen. De medaille die in zilver is uitgevoerd, vertoont aan de voorzijde liet beeld van den Koning, en op de keerzijde den datum van 9 April 1940. Men zal zich herinneren, dat in het gevecht op den ochtend van 9 April dertien soldaten en drie grensgendarmen gevallen zijn. Amerikaansche bommenwerpers naar Singapore De onlangs naar Manilla gezonden twaalf groote bommenwerpers van het Ameri kaansche luchtwapen zouden, naar het Ja- pansche blad de „Tsjoegai Sjimpo" uit wel ingelichte bron te New York verneemt, thans naar Singapore gebracht worden, om het Engelsch-Amerikaansche front in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan te versterken. NIEUW AMERIKAANSCH LUCHTDOEL GESCHUT. Volgens de „New York World Telegram" wordt de volgende week te New York een nieuw, electrisch luchtdoelgeschut gedemon streerd worden. Het moet geschut zijn, waarbij de ontladingen zonder geluid en zonder rook ontwikkeling geschieden. Het is volgens het blad ook goedkooper en lichter dan het ge schut, dat thans gebruikt wordt. Een gedeelte van den snelweg Heerlen Geleen reeds voor het verkeer opengesteld, doch voetgangers worden niet toegelaten (Foto Het Zuiden) Beaverbrook over de Britsche vliegtuigproductie De Britsche minister voor de vliegtuigen productie, Lord Beaverbrook, heeft in een radiotoespraak de bevolking gewaar schuwd tegen een te optimistische beoor deeling van Engelands toestand. In zijn departement, aldus zeide hij. doet men alles, om de vliegtuigeirproductie te doen stijgen. Bovendien koopt Engeland in de Vereenigde Staten vlicgtuigmateriaal. Niettemin bestaat er voor het Engelsche volk geen aanleiding om over zich zelf te vreden te zijn en zich veilig te wanen. Een overdreven optimisme is niet gerechtvaar digd. Er is thans een nieuw gevaar ont staan. de aanvallen der Duitschers op de Britsche scheepvaart. Engeland moet alles doen om de toegangs wegen in het Noordwesten van het land open te houden. Te dien einde moet de luchtmacht aan de kust versterkt worden, opdat zij de binnenkomende en uitgaande schepen voldoende kan beschermen tegen vijandelijke luchtaanvallen. Ten slotte zeide Lord Beaveri>rook dat een uitbreiding van het aantal bommenwerpers hoog noodig is. WOLVEN IN BOSNIë. In Westelijk Bosnië heeft des nachts een groote troep -wolven een kudde schapen aangevallen en twintig schapen verscheurd De herders weerden zich met knuppels te gen de wolven en sloegen drie der roofdie ren dood. Nu de sport, ook op do onderwijsinrichtingen een belangrijke rol speelt, komen de fabrieken ven gymnastiekschoenen handen te kort, om «en alle aanvragen te voldoen (Foto Schimmelpenningh) De voorbereidende werkzaamheden veer het omleggen van den hoofdverkeersweg te Raalte zijn begonnen. Dennebosschen moeten worden gekapt ea hooge rogge-esschen afgegraven (foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 8