1 Duitsche critieli op Zweedsch staatsman een Flamingo gevonden! Op zoek naar „burgemeesters" en.,.. DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 21 December Oudejaarsavond VLEESCH OP KERSTMIS Voorzichtig met explosieve voorwerpen Laval weer ia de Franscbe regeering? Beslaglegging der V.S. op Deensche schepen 28 December Verduisteren 5.29 uur Al Uw vrienden al Uw kennissen Uw nieuwjaarsgroet ZATERDAG 21 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11375. Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. Ififgöve «fer N.Y. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" 21 December, de korste dag: Even kijken, of ze al op zijn, want ik geloof, dat het vandaag heelemaal geen licht meer wordt. (Foto Weltbild) een uur langer buiten Overeenkomstig hetgeen wij daarom trent reeds als waarsch^nlijk hebben aangekondigd* vernemen wij thans, dat voor Kerstavond én Oudejaars avond het uitgaansverbod inderdaad zal worden opgeschoven. Men zal nl. een uur langer in beide nachten bui ten mogen zijn, n.1. tot 1 uur inplaats van 12 uur, waarmede oud- en nieuwviering met familieleden vei lig gesteld is. Ruime aanvoer van slachtvee. (Van onzen Haagschen correspondent Naar wij van bevoegde zijde verne men, behoeft er geen vrees meer te worden gekoesterd ten aanzien vén de vleeschvoorziening voor de Kerst dagen. Er werden deze week weder rond 10.000 stuks rundvee aange voerd, zoodat mag worden aangeno men, dat vóór de Kerstdagen in alle plaatsen weder voldoende vleesch beschikbaar zal zijn. WAARSCHUWING Door onvoorzichtig om te gaan met uit- rondom deze voorwerpen op een afstand mijnen of versperringen zijn in den laat- steu tijd verschillende soldaten en burgers gedood. Derhalve wordt er voor gewaar schuwd een in zee, rivier of kanaal drijvend onschuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te raken, op te nemen of te naderen. Reeds bij het naderen kan een explosie volgen. Het onschadelijk maken van deze voorwerpen moet door de daartoe bevoegde instanties geschieden. Op de navolgende punten moet gelet wor den: 1. Het vinden van drijvende of aangespoel de mijnen, boeien of verdacht uitziende voorwerpen moet onmiddellijk met nauw keurige opgave van vindplaats aan de dichtst bijzijnde Duitsche militaire instantie, politie of burgerlijke autoriteit worden me degedeeld. Hetzelfde geldt voor het zien van mijnen of op boeien lijkende voorwerpen in zee, ri vier, kanalen of op het land terecht geko men voorwerpen. 2. Men vermij de in ieder geval het aanra ken of naderen van deze voorwerpen, zoo lang niet is vastgesteld, dat deze volkomen Onschadelijk zijn. 3. Men zorge dat tot de komst van politic of desbetreffende instanties voor afzetting rond om deze voorwerpen op een afstand v&n 1 k.m. door in den omtrek wonende per- Bonen wordt gezorgd. Uudens gedachten behooren tot een tijdperk, dat al lang achter ons ligt. Vele Duitsche bladen geven hun scherpe afkeuring te kennen over de rede van den Zweedschen oud-minister van buitenland- sclie zaken Unden, waarin deze de nieuwe Duitsche orde met stelligheid afwees, omdat ze voor de kleine staten een soort slavernij zou beteekenen. De rede heeft, zegt V.P.B. te Berlijn, een pijnlijken indruk gemaakt. Men wijst er op. dat Unden lid van den Zweedschen Rijks dag is en dat hij tevens tot de meest invloed rijke rege'eringspartij behoort. Als voorzitter van de builenlandsche commissie moet hij volgens Duitsche opvatting, beschouwd wor den als een invloedrijke persoonlijkheid. Men maakt Unden van Duitsche zijde het verwijt, dat hij in zijn oordeel over de hui dige situatie der Scandinavische landen, in de eerste plaats Noorwegen en Denemarken, over de Engelsche aanvallen op de neutra liteit met geen woord gewag maakt. Vast staat, dat Engeland de Noorsche staten, via den Finsch-Russischen oorlog, via het vraag stuk der Zweedsché ertsen, via hetg ebruik maken van het Noorsche kustgebied of ook door middel van een directe bezetting van Noorsche steunpunten, bij den oorlog wilde betrekken. Wanneer de Zweedsche minister thans van zijn land eischt, dat het de ondersteuning eener nieuwe orde in Europa van de hand wijst, dan wordt zulks als een poging tot ver- verzet opgevat, die hoogst zonderling genoemd moet worden, daar voor aanstaande Zweedsche patriotten, de noodzakelijkheid eener nauwe sa menwerking van Zweden met de lei dende continentale mogendheden al lang hebben erkend. Und'ens gedachten behooren tot een tijd perk, dat al lang achter ons ligt en onder den invloed van partijpolitiek schijnt hii volgens Duitsche opvatting, niet meer in staat te zijn om de Zweedsche neutraliteit op de juiste wijze te handhaven. Wanneer zijn uitlatingente Berlijn een onaangenamen indruk te weeg gebracht hebben, dan wordt het al evenzeer betreurd, dat zulk een po ging tot sabotage tegen de verhouding tus- schen Duitschland en Zweden door Unden is ondernomen. De reden van de ongenade van Laval blijft nog steeds in ondoordringbaar duister gehuld. Thans duiken weer geruchten op. dat La val. zij het in minder vooraanstaande func tie, weer in de nieuw te vormen regeering zal worden opgenomen. Bevestiging is ech ter niet te krijgen. Of het buitenlandsch beleid onder leiding van Flandin nog verder in de'richting van een Duitsch-Fransche toenadering zal gaan dan onder Laval was te venvachten, is niet duidelijk. Het is duidelijk, dat het plotselinge ontslag van Laval aan een sterke crisis in de boe zem van de Fransehe regeering was te wij ten. Na de langdurige conferentie, welke de Duitsche ambassadeur Abetz in het begin dezer week met maarschalk Pétain had schijnt een ontspanning te zijn ingetreden. Of deze zoover zal strekken dat Laval, zij het gedeeltelijk, weer in genade zal wor den aangenomen, moet worden afgewacht Aanslag op Kroatisch bestuursgebouw Twee helsclie machines zijn geworpen in het administratiegebouw te Agram van het centrale orgaan der Kroatische boerenpar tij. welke geleid wordt door Dr. Matsjek. De ruiten sprongen en er werd groote materi eels'Schade aangericht. Ook de beide belen dende gebouwen werden beschadigd. Men vermoedt, dat de daders gezocht moeten worden onder de Kroatische rechtsche op positie. Kopenhagen zal krachtig pro- testeeren. Inzake de berichten uit Washington, vol gens welke de Amerikaanschë regeering vooi'nemens zou zijn beslag te leggen op 37 Deensche schepen, die in Amerikaansche havens liggen, verluidt van welingelichte Deensche zijde, dat wanneer Washington deze schepen inderdaad in beslag zou wil len nemen, hiertegen van Deensche zijde scherp geprotesteerd zal worden. Het is volkomen in strijd met de begin selen van het volkenrecht, wanneer een niet-oorlogvoerend land de schepen van een ander niet-oorlogvoerend land in be slag neemt. weer een nieuwe boterbon Om misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat zooals reeds op 30 November 11. werd bekend ge maakt de met 22 genummerde bon van de boterkaart als van de vetkaart betrekking heeft op het rantsoen voer het tijdvak van 21 t.m. 27 December a.s. Zooals gebruikelijk heeft de bon een geldigheidsduur van 14 dagen. Met ingang van 28 December zal we der een bon van de boter- en van de vet kaart worden aangewezen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 48 uur De timmerman Albert Kuin uit Warder (N H.) heeft de fenomenale prestatie geleverd, door in zijn vrije uren een accordeon te bouwen. Hij verrichtte dit werk in zeven Jaren (Fofo Pax-Holland) 26 GRADEN VORST IN JOEGO-SLAVI8. In de Westelijke deelen van Joegoslavië houdt de strenge vorst aan. Vrijdag zijn in verschillende bergstreken van Slovenië temperaturen tot 26 graden onder nul ge meten. Zeldzame ontdekking in Pettemet meertje DE VOGEL REEDS VERSCHEIDENE DAGEN OP DEZELFDE PLAATS ACHTER HONDSBOSSE ZEEWE RING GESIGNALEERD. JAN P. STRIJBOS VAN HET VREEMDE BEZOEK IN KENNIS GESTELD. Het drietal bevond zich op ex cursie achter den dijk van de Hondsbosse wering, en dat onge veer ter hoogte van het wrak van de in den vorigen oorlog gestrande Britsche kruiser, zooals geschreven met het doel „burgemeesters" te ontdekken. Juist de laatste jaren toch komt Petten als vogel-dorado steeds meer in trek. Behalve plaats van samenkomst der burgemees ters signaleerden de N'M-ers er ook het vorige en dit jaar de „groote jagers" (een hier te lande niet veel vuldig voorkomende meeuwensoort) enkele broedende kluten, hetgeen zeer zeldzaam is en andere vogel soorten. Een stak papier Men kwanv voorbij de meertjes op de slibterreinen, kleine watertjes, die echter door tal van vogels verkozen worden om er hun voedsel op te scharrelen, of als plaats van samenkomst gepromoveerd worden, en meende op een gegeven oogenblik een groot stuk papier te zien ronddwarrelen. Naderbij- komend, zoo behoedzaam als dit maar moge lijk was, bemerkten de jongens echter al spoedig dat het stuk papier een levend we zen moest zijn, dat vanuit de verte veel weg had van een zwaan. Men kon toen nog slechts den kop en een deel van den langen, gekronkelden hals zien. Zoo voorzichtig moqelijk naderden de NJN-ers het ondiepe meertje, dubbel be hoedzaam, omdat men steeds duidelijker kon zien, dat 't geen zwaan kon zijn, waar- Klaas Kuiper en Dolf Waalewijn uit Alkmaar, en Tom de Haan uit Bergen, alle drie lid van de af deeling Alkmaar van de N. J. N. de „Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudiehebben deze wcelc tusshen de Noordzeedorpjes Pettten en Camperduin een wel bij uitstek interessante ontdekking gedaan. Op expeditie zijnde naar „bur gemeesters", een hier te lande zeer zeldzaam voorkomende soort meeuw, die veel wegheeft van de zilvermeeuwen waarvan vermoe delijk hier te lande een invasie heeft plaatsgevonden, ontdekten de jongens achter den dijk, bij de z.q. araafputten, niets meer of minder dan eenFlamingo, de beroem de Egyptische vogel, die men in Europa wel eens in exotische vogel parkten aantreft, doch nimmer in wilden staat of hier in het Noor den levend. Ziehier de omstandigheden, waar onder men deze zeldzame Egypte naar aan trof. mede men te doen had. Men zag toen dat en over het geheele lichaam een vreemde rosse glans lag. EEN FLAMINGO! Het bleek mogelijk tot op minder dan 15 meter de vreemde vogel te benaderen, en eerst toen kwam men tot de conclusie te doen te hebben met een flamingo. Men kon zich niet vergissen; de kenmerken waren tè duidelijk. De typische, ongeveeT drie kwart meter lange pooten, die helrood wa ren, de bloedroode vleugels met den don keren baan aan den achterkant. De slanke kronkelende nek, met aan het uiteinde de wonderlijke kop, die denken doet aan een daaraan bevestigde haak. Muisstil sloegen de NJN-ers het dier, dat langzaam door het meertje waadde, gade, bevreesd als zij wa ren dat de flamingo bij het eerste onraad weg zou vliegen. Hoe speet hét hun, dat zij juist op dezen tocht niet in het bezit waren van een fototoestel. Zelden had zich de ge legenheid voor het nemen van een exclusie ve foto zoo gunstig voorgedaan als nu. Voortdurend dook de typische kop in het water van het meertje, waar bij de lange nek zich golvend strekte en verhief. Het dier was bezig met zijn diner en liet zich de kleine dier tjes, die hij uit 't Pettemer meertje haalde, uitstekend smaken. Na eenigen tijd, waarin men de famingo uitnemend had kunnen waarnemen, verhief de tropische vogel zich. zeilde statig de hoog te in en verdween via de duinen uit het ge zicht.. Terstond zocht men verder het meertje af, doch de flamingo had niets nagelaten dat er op wees dat zij zich hier voor bepaalden tijd zou installeeren. Ook gisteren nog aanwezig. Het was Woensdag toen de NJN-ers den vogel ontdekten en toen zij gisteren wederom naar Potten togen, teneirtde te onderzoeken of de flamingo wellicht nog op dezelfde nlaats aanwezig zou zijn, waren zij wel bui tengewoon fortuinlijk. Want wat bleek Dat de vogel op dezelfde plaats in hetzelfde meertie bezig was stan voor stap rond te do len. op zoek naar voedsel De omstandigheden waren niet van dien aard dat het. mogelijk bleek een fotografische opname te doen. Jan Strijbos gewaarschuwd. Terstond nadat men deze merkwaar dige ontdekk'nq Woensdag gedaan had, deelden de iongens Jan P. Strij bos hun bevindingen in een brief me de. Volgens Strijbos is de flamingo in Nederland slechts een tweetal ma len waargenomen vóór 1928, het jaar van uitgifte van het boek, waarin hy dit mededeelt. Ongetwijfeld be hoort dus deze in het wild aange troffen Flamingo tot de groote zeld zaamheden. Bevindt Strijbos zich thuis, en is hij in de gelegenheid, dan zal deze ongetwijfeld spoe dig in Petten verschijnen teneinde persoon lijk kennis te maken met dezen merkwaardi gen vogel, die naar alle waarschijnlijkheid uit het tropische Egypte gekomen is om zijn maag te vullen in de meertjes achter de Hondsbossche zeewering Het betreft hier, slaat men er de vakliteratuur op na. de z.g. roode flamingo. Brehm schrijft er over dat deze dieren bij voorkeur hun voedsel zoe ken in kleine, brakke meertjes achter de zee, iets dat dus precies in dit geval met de wer kelijkheid overeenkomt. Havas verdwijnt 0.f.i, gesticht. In het Fransehe staatsblad is een de creet verschenen, waarhij het nieuwe Fransehe nieuwsagentschap wordt ge vormd. De Fransehe staat heeft, zooals bekend is, kortgeleden- nlle aandeelen, ge bouwen en inrichtingen van de informatie- en nieuwsdiensten van het agentschap Ha vas overgenomen, terwijl de advertentie- afdeeling onveranderd blijft. 'Het nieuwe Staatspersagentschap zal de naa/m „O.f.i." dragen. ontmoet U met indien U die plaatst in de oude, ver trouwde SCHAGER COURANT. Zal men het dier kunnen filmen? De kleur der vleugels, de grootte van de kop, de vlucht en de snavelkleur ko men alle overeen, zoqdat een vergissing als uitgesloten te beschouwen is. Voorts was de vogel volkomen gelijk aan de af beelding die men ervan gezien had in werken op biologisch ge'bied. Er zal een poging ondernomen worden dezer dagen, misschien van. daag. het dier te filmen of te foto grafeeren. tenzij dat het zich reeds een andere voederplaats verkozen heeft. Mocht dit niet het geval zijn, dan spre ken wij de hoop uit. dat men het dier met rust laat en het niet door veelvuldig be zoek verontrust. De flamingo is een tè zeldzame ver schijning en wel zeer in liet bijzonder in het nuchtere Noordhollandsche polderland, clan dat men haar zonder noodzaak zou gaan verjagen, en den weg Terne zou laten inslaan naar de Midclellandsche Zee stranden. Men kan de vraag stellen of deze fla mingo niet gevlucht kan zijn vanuit een exotische diergaarde. Gezien de rustige wijze waarop de vogel zich gedroeg (geen spoor van schichtigheid was aanwezig) mag deze veronderst el ing echter als vrij wel uitgesloten te beschouwen zijn. Op wélke wijze en door wélke omstandigheden deze verre reizi ger echter wél naar de Pettemer meertjes gekomen is dat zal wel voor Immer 'n mysterie blijven!

Schager Courant | 1940 | | pagina 1