waarschuwt DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Rjdz-Smigly ontvlucht Concentratie in de IJssport 5.29 uur Daifschland de Vereenigde Staten 70 pCt van de vliegtuigproductie der V.S. naar Engeland Rijkscommissaris te Heiloo Engelschman door Amerikanen in Parijs geholpen Engelschen bombardeeren joego-Slaviscbe stad Verduisteren Nieuwjaarsgroet ci*r<nii»igiii MAANDAG 23 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11376. Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. Uitgöve der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" De houding van Amerika kan op den daar niet worden verdragen Een woordvoerder van het Daitsche ministerie v. buitenlandsche zaken heeft, aldns U. P., voor de buitenland sche pers verklaard, dat de politiek der Vereenigde Staten tegenover Dnitschland ten aanzien van de lo- vensmiddelenvoorziening, alsmede het systeem van uitdaging en van politieke aanvallen, een punt heb ben bereikt, waarop zulks niet lan ger kan worden verdragen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat hij zich volkomen bewust was van de beteekenis zijner verklaring, welke hij had afgelegd als officieel vertegenwoordiger en verantwoorde lijk woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken. De verklaring is het eerste uiterlijke tee- ken van het reeds sedert maanden bestaande misnoegen over de sympathieën der Ver eenigde Staten voor Ëngeland en den gelijk- tijdigen afkeer van de As-mogendheden. Deze officieele waarschuwing moet gezien worden als een Duitsche reactie op de rede van den Britschen minister van blokkade, Cross, die den Vereenigde Staten den raad geeft als hulpmiddel om de leemten aan te vullen, welke door Duitschlands oorlogvoe ring ter zee in toenemende mate in de Brit- sche koop vaardi j tonnage ontstaan, een zeker aantal „vijandelijke" schepen in de Ver. Sta ten ter beschikking van Groot-Brittannië te stellen. Inwilliging van dit verzoek zou men in Berlijn practisch gelijk stellen met een oorlogshandeling. Als tweede, wel niet zoo directe, maar voor ieder toch duidelijke waarschuwing van de deelnemers aan het driemogendhedenver- drag aan de Vereenigde Staten moet men zien het instellen van de permanente poli tieke, strategische en economische commis sies in Berlijn, Rome en Tokio. POOLSCH MAARSCHALK WAAR SCHIJNLIJK DOOR ENGELSCHEN GEHOLPEN. Maarschalk Rydz-Smigly. die in Sept.eniftw» 1930, na de debacle van het Poolsche leger naar Roemenië gevlucht was en eenige maanden geleden door de Roemeensche re geering is geïnterneerd op het slot Drago- slavele bij Campulung is, naar van offici eele Roemeensche zijde bevestigd wordt, twee dagen geleden ontvlucht*Hij had het recht dagelijks een ochtendwandeling te maken, waarbij hij door politiebeambten be waakt werd. Woensdagmorgen kon een auto hem naderen. Voor de agenten kon den ingrijpen, was Rydz-Smigly ingestapt, waarna de auto in razende vaart wegreed. Onmiddellijk werden de omliggende politie posten gealarmeerd. De achtervolging werd ingezet, maar men heeft den auto niet meer gezien. Men vermoedt, dat Rydz-Smigly getracht heeft het land te verlaten of te Boekarest een schuilplaats heeft, gevonden. Naar de meening van politieke kringen te Boeka- MAARSCHALK RYDZ-SMIGLY. (Foto Eigen Ardhieif). Dit is een volkenrechtelijke nieuwigheid, welke door Washington niet kan worden misverstaan. Ze beteekent, dat iedere oor logshandeling tegen een der deelnemers van het driemogendhedenpact automatisch alle onderteekenaars tegen Amerika in het strijd perk doet treden. D« Deensche schepen in Amerika. De Londensche correspondent van de New York Times, Daniëll, meldt, dat Londen den Ver. Staten heeft voorgesteld, het havengeld voor opgelegde buitenlandsche schepen zoo zeer te vergrooten, dat men tenslotte de schepen wegens niet-betaling in beslag kan nemen. Amerika zou dan de schepen over nemen tegen kwijtschelding der schuld en ze aan Engeland afstaan of leenen. Dat. zou een reusachtige hulp voor Engeland b.eteeke- nen. In haar hoofdartikel schrijft hetzelfde blad dat Engeland dringend schepen noodig heeft In Amerikaansche havens liggen 46 Deen sche vrachtschepen. Amerika zal zijn politiek niet wijzigen. Op de te Berlijn afgelegde verklaring staan thans nog geen commentaren uit de Ver. Staten beschikbaar. Veclbeteekenend is de verklaring van den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Huil op de jongste persconferentie, dat de politiek van de Vereenigde Staten algemeen bekend en dikwijls duidelijk uiteen gezet is. Huil zeide voorts, dat de Amerikaansche regeering niet het plan heeft in deze politiek op de een of andeTe wijze een verandering te brengen. Bevestigd wordt het bericht dat President Roosevelt zou besloten hebben dat 70 pet. der totale vliegtuigproduductie der V. St. naar Engeland zal worden geleverd. Ook zal men overgaan tot een massale aanbouw van koopvaardijschepen voor Brit- sche rekening. Zestig vaartuigen zullen eind 1942 gereed zijn. rest kunnen er Engelsche kringen, al of niet voorzien van Amerikaasche passan, in het spel zijn. De regeering. heeft een streng onderzoek bevolen. De met de bewaking belaste politiebeambten., die van nalatig-- heid beschuldigd worden, zijn gearresteerd. De grensposten zijn op de hoogte gebracht, terwijl men een waakzaam oog houdt op zekere kringen irt Boekarest. De regeeriner hoopt zoo een verdere vlucht te kunnen verhinderen. In Roemeensche politieke kringen heeft het de aandacht getrokken, dat het eerste bericht over het verdwijnen van Rydz-Smig ly door den Britschen omroep werd gege ven en dat Reuter het eerst over inlich tingen beschikte. Men ziet hierin de beves tiging van de opvatting, dat Engelschen bij de vlucht hebben, geholpen, zoodat Engel sche journalisten het eerst kennis van dit voorval konden dragen. In dit verband verneemt men nog, dat de vroegere Poolsche minister van buitenland sche zaken Beek na zijn mislukte ontvluch tingspoging in een particulier huis te Boe karest geinterneerd is en streng bewaakt wordt, zoodat men een nieuwe poging tot ontsnappen onmogelijk acht. Marinelazaret bezocht. De rijkscommissaris, rijksminister Seyss In- quart, heeft Zaterdagmiddag, vergezeld van den generaal der vliegers, Fr. Christiansen, den.commandant der marine, admiraal Hie- nast en den Sturmbannfuehrer Graf Montz, een bezoek gebracht aan het marinelazaret te Heiloo. In de groote, feestelijk versierde zaal, waar een portret van den Fuehrer, Duitsche vlag gen, veel dennegroen en twee kerstboomen een intieme sfeer schiepen, waren verpleeg den,. zusters, doktoren en gasten aan lange tafels, welke brandende kaarsen droegen, ge zeten. Voor ieder waren er versnaperingen en geschenken. De verpleegden onder wie zich vele bed- legerigen bevonden, die op veldbedden in de zaal gebracht werden en de gasten namen daarna deel aan een kerstmaaltijd, welke werd opgeluisterd door de muziek van het strijkorkest van de bevelhebber der marine. Het ziekeohais ontvlocht Vrees voor den dokter en haar gevolgen. Op het ijs van de Vischpoortgracht te Zutphen heeft zich een reeks opwindende gebeurtenissen afgespeeld, waaraan zelfs brandweer en politie te pas moesten ko men. Een 23-jarige vrouw, die in het zieken huis zou worden opgenomen, kreeg plot seling spijt van haar voornemens. In de hooge witte hal van het ziekenhuis tus- schen de verpleegsters nam zij een wan hopig besluit. De vrees voor den dokter greep haar zoo aan, dat zij het ziekenhuis uitholde en het dunne ijslaagje op de gracht opliep. Van alle kanten riep men haar waarschuwingen toe, doch zij was er niet toe te brengen weer op den vasten wal te komen. Politie en brandweer werden geroepen, men poogde haar met een roeiboot te be reiken, doch geen succes werd behaald. Tenslotte begaf de heer A. Kok, schrij ver op het parket ten kantongerecht, zich met twee ladders op het ijs. De vrouw ont- li^> hem echter, maar na eenigen tijd zak te zij door het ijs en wist haar te bereiken. Bij zijn pogingen om haar uit het ijskoude water të halen zakte hij echter ook door het ijs. Anderen begaven zich nu ook met lad ders op de gracht, en men wist het paar, dat een klein half uur te water was ge weest, tenslotte op het droge te brengen. Een en ander had echter tot gevolg, dat de vrouw toch het ziekenhuis werd binnen gebracht, en met haar nog drie anderen, onder wie de heer Kok. om wat op verhaal te komen. Mrs. Elisabeth Deegan. Amerikaansch staatburgeres en lid van het personeel der Amerikaansche ambassade in Parijs, heeft hulp vei'leend aan een uit Duitsche krijgs gevangenschap ontsnapten Engelschen offi cier en geprobeerd hem op zijn verderen vlucht, te helpen. Uit het ingestelde onder zoek is voorts gebleken, dat niet alleen Mrs. Deegan, maar ook de secretarissen der am- basade Cross en Hunt, bij de aangelegen heid betrokken zijn. De Duitsche autoriteiten te Parijs zijn er bovendien in geslaagd te achterhalen, dat een Engelsche staatsburger, die deel uit maakt van den Bi'itschen inlichtingendienst in het gebouw van de Amerikaansche am bassade te Parijs verstopt werd. Buiten het gebouw van de Amerikaansche ambassade heeft men dezen geheime-dienst-man kun nen arresteeren. De Rijksi*egeering heeft het departement van buitenlandsche zaken te Washington van deze feiten in kennis ge steld en verzocht de betrokken leden van de Amerikaansche ambassade te ontslaan. De Amerikaansche regeering heeft, zegt D.N.B., daarop tot dit ontslag besloten en medegedeeld, dat zij van haar kant een on derzoek naar de kwestie instelt. Huil heeft Zaterdag bevesügdi. dat de Ver. Staten gevolg gevend aan het verzoek der Duitsche regeering, drie leden der Ameri kaansche ambassade te Parijs terug zullen roepen. Huil wees er op, dat iedere regeering het recht heeft, zonder opgave van redenen, te verlangen, dat functionarissen of employe's eener andere regeering teruggeroepen wor den. Hij voegde er aan toe, dat het s taats- departement een onderzoek instelt naar de ingebrachte beschuldigingen. Nederlandsche IJssportbond opgericht Alle tot dusver bestaande bon den aangesloten. In een Zaterdag te Amsterdam door den Nederlandschen schaatsenrijdersbond bij eengeroepen vergadering van bonden, welke zich de beoefening van de ijssport ten doel hebben gesteld en in welke vergadering de lieer K. J. J. Lotsy, de rijkssportadviseur van het departement van opvoeding, en cul tuur aanwezig was, werd besloten tot op richting van den Nederlandschen ijssport- bond. Tot leden van dezen bond traden toe de Nederlandsche schaatsenrijdersbond, het verbond van ijstlubs voor het hardrijden op de kortebaan om geldprijzen, gevestigd te Leeuwarden en het verbond van provinciale ijsbonden voor het veilig, doelmatig, vrij en zoo mogelijk kosteloos aanleggen van ijs verkeerswegen en het organiseeren van ijstochten te Alkmaar. De Nederlandsche ijssportbond omvat alle bestaande bonden op ijssportgebied en stelt zich tot doel de verschillende takken der ijssport in haar geheelen omvang onder één vereenigings- verband te leiden. (Wij herinneren er aan, .dat. verleden week, tijdens de vergadering van den ijs bond H.N.K. deze zaak reeds is aangesne den). Maleoieele schade. Geen dooden. In den vorigen nacht hebben volgens Ste- fani Engelsche vliegtuigen de Joegoslavische grensstad Susjak gebombardeerd. Twee bom men kwamen in het centrum der stad te recht en richtten aanzienlijke schade aan gebouwen aan. Er zijn geen menschenlevens te betreuren, doch wel zijn verscheiden per sonen gewond. Het officieele Joegoslavische communi qué luidt als volgt: In den nacht van 21 op 22 Dec. om 1.30 uur 's morgens heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit op Soesjak twee bommen laten vallen, die een ontploffing veroorzaakten, waardoor eenige materieele schade aangericht en zeven per sonen licht gewond werden. Een onderzoek wordt ingesteld. Stefani meldt omtrent het nachtelijk bom bardement op de Joegoslavische grensstad Susjak door Engelsche vliegers nog de vol gende bijzonderheden: In de aangrenzende Italiaansche stad Fiume werd van 23.55 tot 00.52 Duitschen zomertijd luchtalarm gemaakt, doch er ver schenen geen vijandelijke vliegtuigen. Om 1.15 werd opnieuw luchtalarm gegeven. Kort daarop kwamen uit zuidelijke rich ting drie Engelsche bommenwerpers, waar van er twee in de richting van Triest vlo gen, .terwijl de derde boven de Joego-Sla- vische grensstad Susjak cirkelde en twee bommen van zwaar kaliber uitwierp, die op een open ruimte terecht kwamen. Tot ver in het rond sprongen de ruiten. Acht personen werden door steenbrokken, gra naatscherven en gebroken glas gewond. Niemand werd gedood. Twee andere bom men vielen op natten grond en richtten verder geen schade aan. Militaire kringen in Joegoslavië vermoeden, dat de bommen bedoeld waren voor de JoegaslavischIta liaansche spoorbrug over de rivier de Rijeka. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 49 uur Woord van deo Paus bij het KERSTFEEST Het Vaticaanlblad, de „Osservatore Romano" puibliceert een schrijven van den Paus aan. den kardinaal-staatssecretaris, Maglione, waarin Pius XII hij het naderende Kerst feest de geloovigen maant tot gebed en cliaadwerkelijke naastenliefde, opdat in het bijzonder voor de kinderen het groote, door den oorlog veroorzaakte leed verzacht wordt. Van alle kanten, aldus schrijft de Paus, weerklinkt het gedruisch van den oorlog en de stem van hen, die lijden en om hiilp smeeken. De Paus verklaart niets harts tocht el ijker te verlangen dan den getroffe nen hulp te brengen. Niet thans eerst heeft hij zich aan dat doel gewijd. Van alle. lij denden gaan hem de kinderen het meest aan het hart. Het, is onder de bestaande omstandigheden niet mogelijk een algemee- ne hulporganisatie ten bate van de oorlogs slachtoffers in het leven te roepen. Doch: dat een ieder op zijn plaats en op zijn. wijze doe. wat hii kan. Tenslotte betuigt de Paus zijn erkente lijkheid en dank jegens degenen, die hem hebben ondersteund bij zijn werk van naas tenliefde. Hij bidt God. dat deze den tijd van beproeving voor de lijdende menschheid moge verkorten, en schenkt zi.in apostoli sch en zegen in de hoop, dat het Kerstfeest de gekwelde Christenheid het vooruitzicht op rustige tijden moge geven. DE LOONBELASTING VOOR DE GEPENSIONNEERDEN. Formulier wordt thuisgestuurd. De pensioenraad deelt mede, dat in ver band met de ingevoerde loonbelasting alle ten laste van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds gepensionneerden van dien raad een formulier thuis ontvangen, dat door hen moet worden ingevuld en zoo spoedig mo gelijk, althans binnen twee dagen, aan den Pensioenraad moet worden teruggezonden, in bijgevoegde retourenveloppe. De gepen sionneerden kunnen dus niet passief blijven. NIEUWE BONNENVREUGDE. In Januari andere levensmidde lenkaarten. Aangezien de bonnen van de thans gelden de' distributiekaarten langzamerhand opra ken, zal ter vervanging van deze kaarten.in den loop van de maand Januari worden over gegaan tot uitreiking van nieuwe levenmid- delenkaarten. De juiste data hiervoor zullen in iedere, gemeente afzonderlijk worden bekend ge maakt. Drukt elkaar de hand op het jaareinde door het plaatsen van een in de schier een eeuw oude, maar nog steeds jeugdige SGHAGER COURANT. Voor Amersfoort is een groote centrale keuken in aanbouw, welke een capaciteit zal hebben van niet minder dan 6000 porties eten per dag (Foto Pax-Hofland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1