Gratis Gratis NIEUWE REGELING lezen!! Kerstboodschap van de Ned. Nog geen Langendijk één Uit Alkmaar voor vee-aanvoer: DE GLADDE IJZERS ONDER! TUINHOEKJE ADVERTEEREN Schager Courant Bond van op Coop. Grondslag Werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland bijeen. Om ruim twee uur opent de voorzitter, de heer Jm. Blaauboer de vergadering, die om half twee was uitgeschreven. Vooratter begint mede te deelen de resul taten der gehouden verkiezingen: Bestuurslid: de heer Veldstra, Opmeer. Lid van de Commissie voor Landbouwcoöpe ratie: de heer Eenhoorn. Lid van de Commissie voor de boterkeurin- gen: de heer Talsma. Lid van de Commissie voor de kaaskeurin gen: de heer Hofstee, Wieringerwaard. Lid van de Bouwcommissie: de heer De Boer, Middelie. Lid van de Commissie voor den Coop. Aan koop: de heer Pool, Hauwert. Spr. acht het een verblijdend teeken, dat de melkprijzen zijn verhoogd. Gaat men ech ter na welke lasten zijn opgelegd, dan is het twijfelachtig of straks van een goed jaar zal kunnen worden gesproken. Ten aanzien van de organisatie dringt hij er vooral op aan, dat de leden zullen be seffen bijéén te komen. Hij doet dit, omdat hij meent, dat wel eens pogingen in het werk zouden kunnen worden gesteld om den bond uitéén te trekken. In dit verband wijst hij er op, dat ten einde te komen tot een benzine besparing de nieuwe indeeling der melktransporten was mislukt. Hij schreef dit toe aan het feit, dat de fa brieken elkaar nog te veel beschou wen als concurrenten. Het afgeloopen jaar is voor den Bond goed geweest, vooral omdat de geheele coö peratieve zuivel beweging van het gewest thans is vereenigd in één organisatie. De vergadering is hiermee geopend, de notulen worden ongewijzigd goedgekeurd, waarna de fabrieken, „Neerlandia" te Stom- petoren en „de Onderneming" te Texel tot gewoon lid worden toegelaten. Mededeelingen. De fabriek te Wijde Wormer werd opge heven. De voorziening van de fabrieken met hulp stoffen en benoodigdheden verliep vlot dooi de door den Bond aangehouden voorraden. Veel zorg baarde de benzine- en de kólen- voorziening, doch ook deze gingen naar be- hooren. Door het verbod van ontslag van personeel hebben verschillende fabrieken te kampen gehad met overbelasting van personeel. De melkprijsregeling, volgens welke iedere fabriek wekelijks dezelfde prijs uitbetaalt en een eventueel overschot aan het eind van het jaar geschiedt, werd niet door alle fa brieken gevolgd. De toestand werd nog min der, toen enkele fabrieken tot een tusschen- tijdsche uitkeering overgingen. Toch acht de Bond het noodig, dat de fabrieken zich aan de regeling houden. Uitvoeringe mededeelingcn worden ge daan omtrent de consumptiemelkvoorzie- ning en de standarisatie. De plannen tot overname van de Deka zijn niet doorgegaan op grond van een te groote onzekerheid in de perspectieven van de gecondenseerde-melk-productie. De consumptiemelkprijs in het industriegebied. De heer Brockens betreurt het, dat de C.M.C.-fabrieken 2 et, per lieter voor de melk meer ontvangen, dan de goed geoutilleer de zuivelfabrieken. Hij wil meewerken maar ook als gelijkwaardige .behandeld worden. Vroeger waren dé lasten der con sumptiemelkers hooger, doordat ze 's win ters duur krachtvoeder betrokken. Nu zijn de lasten niet hooger en de toestand is daarmee onhoudbaar. Ten slotte is alles wat consumptiemelkgebied is voor de in dustrie verloren. Spr. acht de bond en de F.N.Z. te netjes. In zijn eigen bedrijf heeft spr. op deze wijze juist weer 2 milliocn li ter melk verloren. Zoo wordt er met 2 maten gemeten en dit is weinig anders dan een schandaal. De heer Geluk beantwoorl den spreker en zegt, dat de voorgestelde prijsberekenin gen niet zijn gevolgd. De aangelegenheid heeft de aandacht van de F.N.Z. en men zal trachten iets te hereiken. Echter is prijsvergelijking met de C M.C.-hoercn zeer moeilijk, het prijsverschil echter komt vooral tot uitdrukking in de randgebieden. Intusschen moet men ook niet lichtvaar dig oordeelen, omdat de werkelijke con sumptiemelkers, die veel te veel vee heb ben, zeer zwaar zitten. De F.N.Z. heeft zich bereid verklaard mee te werken aan de consumptiemelkre- geling, mits het uit was met verdere uit breiding van het wettelijk gebied. Hier aan is niet de hand gehouden en er zal tegen deze handelwijze scherp worden ge protesteerd. De heer Veldstra wijst op het tekort aan wei en ondermelk, dat door de melkleve- ring ontstaat en verder op het feit. dat de zelf kazende boeren beter worden behan deld dan de fabrieken. De heer Geluk merkt op, dat de tege moetkoming aan de zelfkazende boeren ook is gecalculeerd in de prijs van de fa brieken De kwestie is, dat de prijs, die wordt berekend voor de ondermelk ad 1% cent veel te laag is. Waarmee de heele be rekening op losse schroeven komt te staan. Overigens zullen intensieve bedrijven in een tijd, waarin alles over één kam wordt geschoren en overal met gemiddelden wordt gerekend, meestal aan het kortste eind trekken. Rekening en begrooting. Beide worden goedgekeurd. De begrooting sluit met een bedrag aan inkomsten en uit gaven ad f 28.225. Ten aanzien van de pensioneering van 't personeel gaat een stem op om de bijdrage ten dcele ten Jaste te brengen van het per soneel. De voorzitter meent, dat over deze kwestie op "een vorige vergadering reeds in principe is besloten. Dan echte? richten zich ver schillenden tegen de voorgestelde salarisre geling, waarbij de salarissen voor 1941 wor den vastgelegd, terwijl voorts vier 1-jaarlijk- sche verlioogingen worden voorgesteld. De tegenstand blijkt zeer groot, het be stuursvoorstel wordt echter toch in stem ming gebracht en verworpen met 31 stem men voor en fil tegen. Aangenomen is daar mee het salaris voor 1941 vast te zetten met één 1-jaarlijksehe verhooging voor 1942. Het jaarverslag wordt goedgekeurd, waar na de heer Ir. Huisman verslag uitbrengt van de Noord Hollands-clie Melkcommiissie. Het aantal cursussen bedroeg slechts 19 te gen 45 het jaar te voren. Een en ander in verband niet de tijdsomstandigheden. Aan de mclkexamcns werd deelgenomen door 100 personen, waarvan er 90 slaagdon. In totaal zijn thans in Noord Holland 1224 gediplomeerde melkers. Het aantal gediplo meerde voormelkers bedraagt 47. RONDVRAAG. Veelevering. De heer Sijp vraagt ho^ de Bond en de F.N.Z. staan tegenover de veelevering. De heer De Goede wijst in verband hier- mee-op de kleine boeren, die voor de onmo gelijkheid staan om hun verplichting na te komen. De voorzitter antwoordt hierop, dat men bij deze maatregelen ook het belang van den Ncderlandschen consument in het oog moet houden. De aanvankelijke hooge prijzen voor vet vee voerden er toe dat oorspronkelijk wei nig moeilijkheden ontstonden. Deze ontston den, toen de tekorten ontstonden aan de markten. Hij wijst er op, hoe buiten de over- naamplaatsen hooger prijzen waren te ma ken dan op de overnameplaatsen. Daarop is gevolgd de verplichte levering, die z.i. in de nractijk niet uitvoerbaar zal blijken te zijn. Immers, er mag geen kennelijk drachtig vee worden afgenomen en hier is.nauwelijks an der vee. Nu komt de angst vóór wat gaat ge beuren en spr. waarschuwt er tegen vee of bonnen over te nemen. Een nienwe regeling te verwach ten? De kans bestaat, zeer wel, dat straks toch drachtig vee zal kunnen worden aangeleverd en wanneer het zoover heen is, is het vroeg genoeg de dingen onder oogen te zien. Spr. wijst op de veevoederpositie, op grond waarvan niet alle vee door den winter zal kunnen worden gebracht. Men zal moeten ko men tot een billijke verdeeling van het aan te leveren vee. Men ziet dit te Den Haag wel in, doch men wenscht de invoering van een eventueele nienwe regeling te verschuiven tot na 1 Maart. Spr. heeft verder alle hoop, dat uitzonde ringen zullen worden gemaakt voor de ge- evacueerde en geinundeerde gebieden, zoo wel wat het aantal als wat de "ewichtsgrens betreft. Hij maant daarom nogmaals tot voorzich tigheid. Intusschen wordt krachtig aangedrongen op een spoediger invoering van de nieuwe regeling, die dus eerder dan 1 Maart van kracht zou moeten worden. Hierop volgt sluiting. LANGENDIJK Geheimzinnige besprekingen Algemeen was de verwachting, dat de sa menvoeging der vier Langendijker gemeen ten spoedig een feit zou zijn, als „de da tum" werd steeds genoemd de eerste Ja nuari .1941. Maar totnutoe is bij de gemeentebestu ren nog geen bericht ontvangen en het zou wel heel kort dag zijn, als dit nu nog zou binnenkomen voor Nieuwjaar Men heeft er dus zeer waarschijnlijk niet op te rekenen, dat de samenvoeging per 1 Januari tot stand zal zijn gekomen. Wij hoorden fluisteren van 1 Maart, maar zeker is het niet! Onder de gemeentebestuurders is wel iets gaande. Zaterdag hebben de wethouders der vier gemeenten een bespreking gevoerd, waar over zij angstvallig het stilzwijgen be waren. Er zou geheimhouding zijn opgelegd. Het zal dus wel zeer ."belangrijk zijn! DE SCHAATSEN ONDER. Er hebben hier Zondag al* verscheidene schaatsliefhebbers een baantje gereden op de slaotcn van het Geestmeranibacht. Voor zichtigheid blijft echter zeer'geboden, want het ijs is nog zeer gevaarlijk. Officieele ba nen' zijn nog niet geopend. Te Oudkarspel is al een schaatsenrijder in een wak gereden. Gelukkig slaagde hij er in, zichzelf te redden. BEDANKT. De heer C. de Jong Tz.. vroeger te Zuid- scbanvoude thans te St. Pancras. die zich gedurende meer clan 30 jaar aan de drank bestrijding wijdde en als zoodanig in den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond belangrijke func ties bekleedde, heeft om gezondheidsredenen bedankt als algemeen penningmeester van den A.N.G.O.B.. als penningmeester van ric Prov. Prop. Commissie en als secretaris van het Langendijker Drankwcer-Comité. De drankbestrijders zullen dezen veteraan en eminente propagandist voor het door hen gestelde doel noodc zien heengaan. DE KLEINE TUINDERS. De behandeling van de aanvragen, om in aanmerking te mogen komen voor uit keering van kleine-tuinderssteun, heeft wel uitgewezen, dat de bedrij-fsuitkomsten beter zijn geweest dan in het voorafgaande jaar. Bij de al of niet toewijzing is de vraag, of de betere uitkomsten in den tuinbouw geen reden konden zijn, om den steun op te heffen, in zijn algemeenheid ontkennend beantwoord. We! kon daarmee individueel rekening worden gehouden. Dat daarbij vroeger of nu een bepaalde in komensgrens is aangenomen, is onjuist. In meerdere gevallen is hef noodig geble ken. in het belang van het bedrijf, meer steun in natura uit te keeren. MEER GASVERBRUIK. Het gasverbruik bij aangeslotenen aan de gemeenschappelijke gasfabriek van Lansen dn ik en St. Pancras s1po<? van Janu ari tot eind Oetoher met 241823 M3. of 44 pet. Het aantal verbruikers is met 188 ee- stoecn. terwijl noe een aantal aanvragen moeten afgehandeld worden. NOORDSCHARWOUDE. SCHAAKMAT LANGENDIJK WINTER COMPETITIE 1940—1941. Ie klas C. WitsmeerW. Kaan 01 Dr. J. de WitK. Bierman 01 H. HartH. Bouwens 0—1 2e klas A. Coppens— J. Bouwens 01 K. de VriesJb. Molenaar 10 J. KroonM. Kuilman 01 N. KaanJ. Kroon 01 G. GoudsblomJ. W. v. Lingen 1—0 3e klas J. KamperG. van Loenen 01 N. v. d. Aheele—T. de Jong 10 P. BorstJ. Smit 01 J. SmitP. Borst 10 J. HeidsmaJ. Kncgt 10 J. KnegtJ. Heidsma 10 Jb. Bakker—T. de Jong Y»—M PROMOTIE. De heer A. Langedijk, die hier 25 jaren stationsambtenaar was aan het station Noordscharwoude-Dorp is ihans op zijn te- genwoordigen standplaats Velsen bevorderd tot adjunct-commies. HEER-HUGOWAARD IN HET JAAR 2000 Met opgetogen gezicht komt Jan, die om ruim half negen de fietsen van de broer tjes en zusje, die mee naar school moeten, uit de boet te voorschijn heeft gehaald, bin nen vallen. „Va, kom eens kijken", klinkt bijna juichend de hooge kinderstem. Als vader, die onder zulken drang wel toe moet geven, in de deuropening verschijnt, gevolgd door Moes, die ook wil weten, wat 'er aan het handje is, hangt de vale sluier van de afstervende nacht nog over de aarde. Een bleeke, afnemende maan staat aan den Zuidwestelijken hemel. „Va, nu is het toch echt en hcusch een feit, dat we onder maanlicht naar school moeten." Ja, Jan, zegt Vader, als jij nu in het jaar 2000, zoo'n ruime zeventig bent, en je hebt dan van die kleine horrekeporreke van grootvaderszeggers van een jaar of elf, net. als jij nou bent en die verteilen je wat dat sla je ze in een oogenblik uit het veld als je zegt: ;,Maar toe wij jong waren, toen ge beurde het ,dat we onder maanlicht naar school gingen." Moes fluistert onder een knipoogje te gen Vader: En als schoondochter dat dan hoort zegt ze tegen d'r echtgenoot: Opa begint oud te worden man. Die is weer bar aan het fantaseeren. W1ER1NGERMEER WIERINGERWERF IN DECEMBER NOG HOOIOOGST Het mag zeker wel tot de bijzonderheden gerekend worden dat op het oogenblik nog hooi op het veld staat, en dat, zoo het weer goed blijft, binnen enkele dagen binnen gehaald zal worden. MET GROOT VERLANGEN TEGEMOET GEZIEN Reeds kan gemeld worden dat het ma terieel voor de turnliefhcbbers is aangeko men, zoodat nu spoedig een begin met de oefeningen gemaakt zal worden. BERGEK IJSPRET. De baan van de Berger IJssport Vereen, werd gisterenmiddag voor de kinderen der leden opengesteld. Er was veel animo en het ijs verkeerde in uitstekende conditie. Heden zal de baan voor een ieder worden opengesteld. BEHANDELING GEMEENTEBEGROOTING. De burgemeester is voornemens den raad in openbare zitting bijeen te roepen op Maandag. 30 December ter behandeling van de gemeentebegrooting en die der bedrijven voor dienstjaar 1941. CAltANTSOOG WINTERHULP. Ook ig deze gemeente zijn reeds de eerste twee uitkeeringen ten behoeve van het Win- tcrhulpwerk ontvangen en zal 'dezer dagen een belangrijk bedrag besteed worden. In verschillende gezinnen zal aan de kinderen een welkome gave geschonken kunnen wor den, die naar we tevoren wel weten, zeer op prjis gesteld zal worden. Einde van deze week zal wederom een beroep op de offer vaardigheid van de bevolking worden ge daan. Het opwekkend woord van den Bur gemeester om dit mooie werk goed te steu nen, zal hopenlijk zijn doel niet gemist heb ben en de Callantsoogers kennende, twijfe len we er niet aan of de opbrengst der a.s. collecte zal die der vorige zeker overtreffen. Uw gift wordt zeer goed besteed, dus geeft mild. HOOGWOUD AARTSWOUD. VAN EIGENAAR VERANDERD. Het door M. Baron bewoonde huis met tuin. in eigendom van Gebr. Groen, is onder hands gekocht door S. Vos, alhier. Zij, die zich thans op de Schager Courant abonneeren, ontvangen de no's tot 1 jan. a.s. SCHAGEN Een prettige iJs-Zondag. Mor gen de eerste wedstrijden. Geef een Nederlander een paar schaatsen onder zijn voeten en een paar vierkante me ter bevroren water tot zijn verdoen, en hij is een ander mcnsch! Weg met onze geresoneerde deftigheid, ons standsfatsoen en ons koffertje met prin cipes, waaruit we zoo gaarne en zoo vaak putten. IJs verbroedert, ijs maakt gelijk, ijs maakt vrij! Dat bewees gisteren de eerste IJs-Zondag, waarop Koning Winter ons heeft getrakteerd. Op 't daverend sein van Klaas den omroe per, was men ijsbaanvvaarts getogen, en het duurde niet lang of het was gezellig druk op het wijde veld. Glunderend stonden de Hel- dersche oudies achter de ruitjes van hun vei lig verblijf in de groote ijstent, het kleurig en fleurig gedoe aan te zien. Er werd zooals steeds gekrabbeld, even beter gekrabbeld, ge reden, even beter en best gereden. Enkele „cracks" uit Schagen en omgeving maakten hun schoonste achten en beentjes over, nieu we vriendschapsbanden werden aangeknoopt en verstevigd, kortom het was een fijne Zondagmiddag! Een baan was nog niet uit gezet, met opzet niet, om die den eersten dag den besten niet te laten stu'krijden. Het ijverige IJsclubbestuur heeft natuurlijk aanstonds wedstrijden georganiseerd. Vol gens afspraak het eerst voor de kinderen. Komt, jongens en meisjes, allen meedoen! Er zijn mooie prijzen te winnen en het is maar wat eervol, je vriendje of vriendinnetje na een snannende race te kloppen! Ook voor de Kerstdagen is de zaak reeds voor elkaar. Een advertentie in dit nummer geeft nadere bijzonderheden. Op de slootcn en slootjes werd eveneens druk gereden. Er is een enkele „snoek" ge weest. De zesjarige Henk Schuit zakte op de Lauriesloot door het. ijs. Hij ging er tot zijn hals in. A. Willemse passeerde juist en wist hem met behulp van Jan Beercpoot eruit te halen. WJER1NGEN BURGERLIJKE STAND. Van 13 t.m. 20 December 1940. Geboren: Sila, dochter van H. v. d. Berg en van J. Neef; Jan, zoon van B. P. Trap en van J. W. Langerak; Hetty Gerda, doch ter van G. Omis en van J. E. Bakker. Ondertrouwd: F. A. Salfischbcrger en J. Melgers. Getrouwd: I. K. van Tiggele en S. E. Sies- ling: J. Kuiper en G. A. Jongkind. Overleden: K. Schmitz, 42 jaar, echtgenoo- te van Jb. Duijnker. EEN BEDE VOOR VREDE IN DE VERHOU DING DER VOLKEN EN VOOR DEN VREDE DES HARTEN. In het jongste nummer van» het weekblad van De Nederlandsche Unie publiceert het Driemanschap de navolgende Kerstboodschap: „Terwijl dit donkere en harde jaar ten einde spoedt, nadert het Kerstfeest. Voor het eerst sinds \e!c geslachten God geve dat het ook voor het laatst is in een onafzienbare rij van jaren - beleeft ons volk oen oorlogskerstmis. „Ook in oorlogstijd blijft Kerstmis een vre desfeest. Zelfs al zouden óók in dezen Kerst nacht de wapenen der oorlogvoerenden niet rusten zooals toch in menigen oorlog door een overeenkomst, die een stukje Christelijke traditie boven het geweld wist uit te heffen, mogelijk was dan toch is in aller gedach ten, op de slagvelden zoowel als in de ver duisterde landen, de vrede tegenwoordig. En vooral is dat zoo in ons vreedzaam en vrede lievend land, dat. zelf door den oorlog over stroomd, den vrede toch niet alleen voor zichzelf terugwcnscht, maar vurig verlangt om heel de gemeenschap der volken van den oorlogsgecsel en het schrijnende oorlogsleed verlost te zien. „Ook onze kerstgroet is daarom een vredes- wensch. En tweevoudig >s de vrede, die ons daarbij voor den geest staat. Wij denken in derdaad in de eerste plaats aan het einde van den verschrikkelijken strijd, die Euro pa en de wereld verscheurt en vernielt, aan een staatkundigen, economische en culturee- len vrede, die de landen uit de noodlottige wederzijdsche vernietiging terugbrengt tot samenwerking in een nieuwe rechtvaardige orde, welker wijs en weidsch uitgelijnd be stek den maatschapplijken welstand en het beschavingswerk der volken voor langen tijd moogelijk maakt en verzekert. Naar dien vrede zien wij allen verlan gend uit. Hem tot stand te brengen ligt niet in onze macht. Het weinige, dat wij in ons bezette Vaderland tot dien vrede kunnen bijdragen, zullen wij naar beste krachten verrichten. Daarbij stuwt ons de hoop, dat ons land en ons volk in de orde van samenwerking, die eenmaal en moge het spoedig zijn op den wreeden strijd zal volgen, een eervolle plaats zal hebben en dat het de werken des vredes zal kunnen mede- arbeiden met talenten en met energie, die de groote tradities van zijn verleden wa dig zijn. Daartoe reeds nu de geesten voor te bereiden, is een voorname taak. die De Nederlandsche Unie zich uitdrukkelijk heeft gesteld en die zij in het nauwe ka. der der mogelijkheden, door den bezet tingstoestand en de overheid omlijnd, na* beste vermogen wil vervullen. „Daarnaast richt onze vredeswensch zich echter ook op een anderen vrede, die niet van militaire of politieke beslissingen af hankelijk is, maar als een innerlijk en per soonlijk goed voor ieder kan worden vm worven, hoeveel strijd de wereld ook ver- vult:dcn vrede, die het deel is van hen, dii van goeden wil zijn. Het is die innerlijk vrede, die ons in staat moet stellen, de sla gen van het lot, met sterkte en met wijsheii te dragen, haat te bedwingen en rechtvaar digheid te beoefenen, te leeren uitdehardj lessen der geschiedenis, onze volksgemeen schap sterk te maken en noch vijandschap, noch miskenning te vreezen op den weg dien de plicht ons voorschrijft. Dien inner lijken vrede moge ons volk behouden versterken: hij is een hecht anker in stormen, die ons land hebben geschokt, 1 is ook 't beste fundament voor den opbou' van een duurzamen en waarachtigen vol kenvrede. „In dezen geest van vredesverlangen, vai trouw en Godsvertrouwen wcnschen wij aai alle vrienden van De Nederlandsche Uni een gelukkig Kerstfeest." CYCLAMEN. Overal ziet men in dezen tijd in de bloemen winkels de Cyclamen. Het lijkt wel alsof zi wedijveren in kleurenpracht en elegantie. D bloeitijd is niet gelgk. Bij hef koopen van e plaat doet men goed aan het volgende denken. De plant behoort een stevig blader dak" te hebben, dat den pot van boven afsluit Koop geen plant, waarvan de bladeren lanj en slap zijn. Bove: dien moet zij nog maai weinig bloemen en des te meer knoppen dra gen. En dan nog wel knoppen in verschil lende stadia van ontwikkeling. Enkele knop pen mogen reeds door het bladerdak gluren, terwijl vele andere nog geheel aan den voet der bladeren zitten en haast niet groote! dan een sptldeknop zg.i. Men heeft dan eet plant, die niet spoedig uitgebloeid is. Wal de kleur betreft geven scmniigen de voor keur aan roode bloemen, maar anderen kie zen de witte of de zalmkleurige. Men zegt wel, dat de witte en de zalmkleurige het sterkste zijn. Hoe houdt men nu de Cyclamen in huil goed? Een eerste voorwaarde is, dat zij niet 1 warm staan, maar wel in het voile licht Vlak voor het raam is in dezen tijd een ge schikte plaats. Is de kamer te warm, bloeit de plant te gauw uit. Later moet we! tegen felle zon beschermd wo-den, omdat anders de bloemstelen gaan hangen. In ka n.ers met centrale verwarmLig moet mei extra oppassen. Hier doet men goed dei nachts de Cyclamen op een koele plaats 1 zetten. Het geven van water is eveneens een voor name factor voor haar groei en bloei. Dil moet daarom met zorg gebeuren. Het wa ter wordt warm op het schoteltje gegoten Bij koud weer kan het zelfs wel heet zijn Door het gieten het schoteltje koelt hel toch wel af. Men geeft het water warm, ora dat daardoor de temperatuur van den gronl hooger wordt. Dit is voor de opame van hel vocht noodzakelijk Te koud water doet de bladeren geel worden. Eigenlijk is het het zelfde als dat men haar vergeet met watei Doordat ze het niet kan opnemen is het wa ter immers werkloos Het na eenigen tijd het schoteltje ove-gebleven water gooit men weg. Er zou anders geen 'ucht bij de wortel kunnen komen. Menschih, die veel liefheb berij voor planten hebben, geven wel eem te veel water. Er is dan rrocte kans, dat dl bladeren en knoppen hg hun basis afrotten Ze worden slijmerig en vallen om. Dit is dui een andere oorza<t' dan het te koud watei geven voor net vergelen der bladeren. In dit geval is de plant niet meer te redden. In i koude kamer kan men gedurende den bloei tijd twee ot drie keer water in de week geven N> den bloei - in de maand April Mei zet men haar neer in de zon en geef steeds minder wuei. De bladeren verdorrei en de rusttijd is aangebroken. Zij wordt - poos aan zichzelf overgelaten. In het laats van Mei wo-dt de pet naar ^uiten gebracht Komen de warme dagen, dan nemen we de knol uit den pot m doen de oude aarde weg De pot wordt met nieuwe bloemenaardi gevuld en de knol komt er weer in. Voor de helft boven den grond en voor óe helft iï den grond. Ze kan flink begoten worden et orr de veertien dagen br.ioort ze verdundi koemest of bloemenmest te krijgen. In Sep tember zijn de bl. deren dan reeds weer ge vormd en in het 'aatst van die maand is het tijd baar in huis te breneen. We zetten haal ii een koele kamer om het ontwikkelen dei knoppen te bevorderen. Zoo is ze dan in d« late herfst weer zoover., dat ze ons door baar bloemenpracht haar dankbaarheid kaa toonen. F.en bloem, die reeds eenige dagen oud is, kan men heel ,oed in dezen tijd al- snijbloem gebruiken. De Jteel wordt aan het beneden einde beetgepakt en uit de knol gedraaid Als men den steel er afrukt, kon er wel eens een klein stukie van den steel blijvea zitten en dit zou rotting kunnen veroorzaken. A. v. d. LIJN. De bloedsomloop van Uw zaak wordt ver sterkt door regelmatig in de

Schager Courant | 1940 | | pagina 6