iMHIlYfoill'flllt f.- DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Al Uw Vrienden al Uw kennissen Uw nieuwjaarsgroet De zeemuur zal Engeland oiet kunnen beschermen Verduisteren 5.32 uur Petroleumdistributie AMERIKA NIET IJsbestrijding georganiseerd IN DEN OORLOG Redders zelf te water geraakt Groote brand te MARSEILLE MI 27 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11378'- VRIJDAG Uitgave <fer N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Hét de sporen van den winter beladen, arri veerden de schuiten in de haven van Meppel. (Foto Pax-Holland). groote zandhoopen aangebracht, die met graszoden tegen de vorst zijn afgedekt. De jeugd profiteert van het nieuwe speelterrein (Foto Pax-Holland) ontmoet U met indien U die plaatst in de oude, ver trouwde SCHAGER COURANT. Hitlet viert Kerstfeest bij de soldaten Kerstrede van Von Brauchitsch. De opperbevelhebber van het Duitsche le ger, Generaal-Veldmaarsohalk von Brau chitsch, heeft Kerstavond aan het front doorgebracht, en aan de Ivanaalkust binnen het bestek van het Kerstfeest van een bat terij vèrdragend geschut een radiorede tot de Duitsche soldaten gehouden. Von Brauchitsch wees er in zijn inleiding op, dat hij het vorige Kerstfeest had door gebracht bij de Duitsche soldaten vóór de- MaginotHnie, die Frankrijk moest bescher men, maar dat niet kon. Evenals het vorige jaar heeft de Fuehrer de kerstdagen te midden van de soldaten en de frontarbeiders in het Westen doorge bracht. Ditmaal heeft hij in hoofdzaak ver bleven bij de eenhedfen der drie wapens, die j deze maanden de ononderbroken actie tegen Engeland ondernemen. Op den eersten Kerstdag heeft de Fuehrer de kerstviering van mannen der organisatie- Todt in de nabijheid van een zware vèr- dragende batterij bijgewoond. In een toe spraak zeide hij, dat hij de overwinning on voorwaardelijk' zeker achtte. Hij gaf den frontarbeiders het parool voor het nieuwe jaar: „Voor ons ligt de vrijheid en daarin dc toekomst van ons volk, achter ons liggen de bitterste ervaringen en in ons leeft het onwrikbare besluit, dat uit dezen ooi-log een beter en schooner Duitsch rijk zal ontstaan." Op zijn verderen tocht langs de kust be zocht Ilitler de eene batterij na de andere, In den namiddag reisde hij door Boulogne. om daarna een bezoek te brengen aan eeni- ge eskaders vliegtuigen. Ook tot de vliegers sprak hij van de zekerheid der overwinning. Den avond bracht hij met zijn medewerkers in iritiemen kring door. De eerste Kerstdag was voor een der be kendste en succesrijkste gevechtseskaders gereserveerd de tweede was aan.de soldaten van het leger gewijd. Overal werd de Fueh rer met een onbeschrijfelijk gejuich begroet. De prachtige stemming, waarin Hitier de troepen overal aantrof, was voor alle deel nemers aan den tocht een verblijdende er varing. De geest van den Duitschen soldaat aan liet front kan met enkele woorden ge- teckcnd worden: strijdvaardigheid tot het uiterste en een krachtig en zelfbewust ze ker zijn van de overwinning. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 De cember tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft de met „periode 8" gemerkte petroleum- zegel recht op het koopen van twee liter pe troleum. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend ZOO NOODIG DEELNAME VERPLICHT. In een verordening Wordt de ijs'bestrijding in Nederland voortaan centraal geregeld door het departement van Waterstaat. Com missies van deskundigen, gedeeltelijk be noemd door de Kaniers van Koophandel, wor den ingesteld. Het hoofd van de afdeeling Vervoerwezen van het departement van Waterstaat kan houders en bemanningen van ijsbrekers en sleepboot.cn aanwijzen tot deelname met hun vaartuigen aan liet ijsbreken tegen een door hem vast te stellen vergoeding. Houders van ijsploegen en ander voor. hot ijsbreken geschikt materiaal zijn verplicht dit op eerste aanzegging van het hoofd van de afdeeling vervoerwezen ter.beschikking te stellen van den directeur-generaal van den rijkswaterstaat tegen een door het hoofd van de afdeeling vervoerwezen zoo noodig vast te stellen vergoeding. Bij weigering kan in beslagname volgen. De directeur-generaal van den rijkswater staat kan doen ijsbreken in vaarwaters on der beheer van het rijk, de provincies, de ge meenten, de waterschappen en particulieren zonder dat hiervoor eenigc vergunning ver- eischt is en zonder dat hiervoor eenige ver goeding aan den eigenaar of beheerder ver schuldigd wordt, ook al zou er door het bre ken schade aan de werken zijn ontstaan. Postbode had er geen zin in Half jaar gevangenisstraf het gevolg. De Utrechtsche rechtbank heeft een 19- jarigen gedetineerde uit Utrecht ter zake vernietiging of wegmaking van aan de post' toevertrouwde stukken, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. In de oorlogsdagen was de timmerman als hulpbesteller bij de P.T.T. gekomen en in die functie was hij belast met het rondbren gen van brieven en andere poststukken. Op een dag kreeg hij een dertigtal brieven on der zijn berusting, doch dien avond had hij geen zin om de brieven te bezorgen. Er vol gen klachten, waarna een onderzoek werd ingesteld. Tevens kwam toen uit, dat de man twee fietsen had verduisterd. De officier van justitie eischte op de zit ting van 10 December een gevangenisstraf vopr deïi duur van zes maanden. Cortunisi'tes wedijveren om Amerika buiten den oorlog te houden. De Amerikaansche pers publiceert de ver klaring van Allen White, dat hij tegen het deelnemen van Amerika aan den oorlog en tegen de convooibescherming van Engel- sche koopvaardijschepen door Amerikaan sche oorlogsschepen, is, als een sensatie op de eerste pagina. Van White werd. als ge volg van de bedrijvigheid van de door hem bestuurde commissie tot steunverleening aan Engeland, gezegd, dat hij een op oor log aansturende politiek voerde. Als re actie hiertegen werden verscheidene com missies gevormd, b.v. „American First" en de commissie tegen het deelnemen van Amerika aan buitenlandsche oorlogen, welke commissies als spreekbuis dienden van de kringen, die tegen het deelnemen van de Vere'enigde Slaton aan den oorlog waren. De leider van de anti-oorlogscom- missie, Marshall, publiceert thans in de „New York Times"' opni.euw een oproep, welke een gehcele pagina beslaat, om Amerika buiten don oorlog te houden. Daar de activiteit va*i deze beide com missies. die het niet-deelnemen van Ame rika aan den oorlog op haar programma's hadden staan, onder het Amerikaansche volk groofen weerklank vond, zagen zich reeds talrijke bekende leden van de Wlhife- commissie genoodzaakt uit deze commissie te treden. SLAGERS VAN DEN KOUDEN- GROND KOFFERS MET BEDORVEN VARKENSVLEESCH IN BE SLAG GENOMEN. Dinsdagmorgen vroeg deed de rijksveld- wacht te Lochem een goede vangst. Zij con troleerde een bus der G.T.M., welke op weg was naar Deventer en vond in eenige kof fers vijftig pond varkensvlcesch. De koffers waren eigendom van vier Amsterdammers, die met de bus reisden. Zij verklaarden het vleesch bij 'n persoon uit Lochem gekocht te hebben. Dit was voldoende om dezen te verdenken van frauduleus slachten en hem in arrest te stellen. Hij bekende het vleesch te hebben gekocht in Hellendoorn, van wel ke plaats 'bij nader onderzoek liet spoor naar Kattenburg leidde, alwaar de leveran cier werd aangetroffen. Deze had aan den bewusten persoon drie varkens verkocht. Bij nadere huiszoeking te Lochem werd in derdaad in de schuur nog 2% varken aange troffen. Op last van den officier van justi tie te Zutphen werd het, vleesch in beslag genomen. Het vleesch, dat tezamen 300 pond woog, werd voor de consumptie afgekeurd. Door de manier van opbergen was het n.1. bedorven. Bethlehem verduisterd i Voor het eerst sinds 20 eeuwen. Voor het eerst in bijna twintig eeuwen vierde Bethlehem bij volslagen duisternis Kerstmis. Alle vensters van de beroemde geboortekerk zijn blauw geverfd. De Brit- sche autoriteiten hebben de traditioneele herdersvureri voor de kerk verboden. De historische pelgrimsoptocht zocht zijn weg dit jaar in volledige duisternis, ten streng ste bewaakt en geleid door Britsche jacht vliegtuigen. Tijdeps de diepe duisternis van gisteren avond zijn te Amsterdam ongeveer twintig personen te water geraakt, doch allen kon den worden gered. Een bijzonder avontuur beleefden zes jongemannen uit Krommenie, -die den dag in Amsterdam hadden doorgebracht en 's avonds met den laatsten trein naar huis terug wilden keeren. Toen zij op de Singel ter hoogte van het, Carlton hotel liepen, hoorden zij plotseling hulpgeroep. De .jon gemannen schoten toe en hun vermoeden, dat iemand le water was geraakt werd be waarheid door liet geioep, dat uit de gracht opsteeg Zij haalden den drenkeling op het droge en brachten hem naar het posthuis Halvemaansteeg, vaar hij van droge klee- ren werd voorzien. De zes vrienden konden daarop niet naar huis terugkeeren, daar de laatste trein reeds was vertrokken en vier van hen be sloten in een pension te gaan, terwijl de twee anderen onderdak bij familie zouden vragen. Dit tweetal geraakte door de diepe duis ternis zelf in het water, doch toegeschoten hulp slaagde erin de redders te redden. Men bracht hen naar het bureau Singel, waar zij zich konden warmen en droge klceren kregen. In een cel gingen zij tenslotte on der zeil,terwijl dé barmhartige politie ge durende den nacht zorgde, dat «de klceren bij de kachel werden gedroogd. Dat het stevige ijs niet altijd voordeel op levert. voor slachtoffers der duisternis, ook al geraken zij dan niet, tc water, ondervond gisterenavond een 34-jarigen man, die van de wal der stadhouderskade liep en op het ijs viel. Hij ki'eeg een hersenschudding en werd vervolgens naar het politicposthuis in de Ferdinand Bolstraat, daarna door den geneeskundigen dienst naar 't Binnengast huis en tenslotte naar zijn woning gebracht. Een juffrouw reeds omstreeks half ne gen met fiets en al in de gracht bij dc nieu we Uilenburgerstraat. Op haar hulpgeroep snelden redders toe, die haar en de fiets op het droge brachten, waarna zij kalm weg weer opstapte en wegreed. Voorts werd een meisje van 16 jaar uit den Singel gered en naar het Binnengast huis gebracht, omdat zij veel water had binnengekregen.. De overige drenkelingen werden uit de Lijnbaansgracht, Kloveniers burgwal, Prinsengracht, Hugo de Groot kade, Jacob van Lenncpkade en O.Z. Voor burgwal gehaald. Een man van 70 jaar, die tijdens de duis ternis op de Mauritskade tegen de tram was geloopen, is door den geneeskundigen dienst naar het O.L. Vrouwegasthuis ver voerd. Hij -had een hersenschudding opge- loopen. De ontevredenheid in Britsch-Indië Ongehoorzaamheidscampagne breidt zich steeds uit, Tass meldt uit Kaboel, dat volgens het In dische blad „Bonibay Chronicle" binnen en kele dagen de burgerlijke ongehoorzaam- heidscampagne in de noorvvestelijke grens provincies zal beginnen. Naar verder ge meld wordt, heeft de voorzitter van het In dische Nationale Congres, Kalam Asad. op een vergadering in Allahabad verklaard, dat aan de burgerlijke ongehoorzaamheids- campagne vooreerst alleen de vooraanstaan de leden van het congres zullen deelnemen.* De volgende étappé van de burgerlijke on gehoorzaamheidscampagne bestaat in het betrekken van de overige leden van het na tionale congres. Volgens een ander Tass-beriebt uit Kaboel heeft de minister voor de openbare gezond heid in de provincie Bengalen in een rede voering voor de wetgevende vergadering der genoemde provincie gesproken over de ster ke daling der bevolking. Als oorzaak hier van noemde hij bet herhaaldelijk uitbreken van de cholera-epidemie. dc zeer talrijke malariagevallen en de moeilijke economi sche positie van de bevolking in de genoem de provincie. GENERAAL VON BRAUCHITSCH. (Foto eigen-archief.) Dit. kerstfeest bracht hij door aan den zeemuur, die Engeland ook slechts,zoo lang zal beschermen als dat Duitschland schikt. Alle tegenstanders van Duitschland op het vasteland zijn verbrijzeld. Engeland heeft geen contiuentalen degen meer ter beschik king, dus hebben wij nog slechts één taak te volbrengen, n.1. dezen laatsten en verbit- terdsten tegenstander neer te slaan en daar mee don vrede te veroveren. Het. gaat» thans om het doel van dezen oorlog, de eenzijdige heerschappij van En geland te breken, voorgoed een einde te maken aan den druk en de voortdurende onrust, die Engeland steeds weer teweeg gebracht heeft en zoodoende te geraken tot een natuurlijke reorganisatie van Eu ropa en tot den vrede. Tot slot gaf de op perbevelhebber uiting aan zijn overtuiging, dat de oorlog reeds zoo goed als gewonnen is en dat. de Führer'hcm zoo zal beëindi gen als het Duitsche volk voor de veilig heid van zijn toekomst noodig heeft. Veearts werd belastingknoeier Jarenlang te kort inkomen en te weinig vermogen opgegeven. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft een veearts uit Haarlemmermeer terecht ge staan, omdat hij over de jaren 1936, 1937 en 1938 te lage aangiften had gedaan voor do inkomsten--en vermogensbelasting, waar door het rijk en de gemeente Haarlemmer meer waren benadeeld. Ovèr de genoemde jaren had verdachte aan inkomsten respec tievelijk f1500, f1600. f1600 en f2000 en aan vermogen f30.000, f29.000 en f25.000 te wei nig aangegeven. Een inspecteur der belastingen verklaar de, dat verdachte aanvankelijk geweigerd had, inlichtingen over zijn financiecle mid delen te verstrekken. Eerst nadat gedreigd was met strafvervolging, waren eenige ge gevens verstrekt, welke evenwel onvolledig bleken te zijn. De officier van justitie vond de feiten zeer ernstig, vooral omdat zij gepleegd zijn door iemand als verdachte. Hij eischte zes maan den gevangenisstraf. De rechtbank deed uitspraak en veroor deelde den veearst tot twee maanden voor waardelijk en tweeduizend gulden boete, subsidiair twee maanden hechtenis. Bioscooptheater geheel verwoest. Naar uit Vichy gemeld wordt, is een groot bioscooptheater te Marseille door brand ge deeltelijk vernield. Doordat er op het oogen- blik van het, uitbreken van den brand geen voorstelling werd gegeven, zijn er geen men schenlevens te betreuren. De zaal, die voor 3000 personen plaats bood, is geheel uitge brand.. Ook het hospitaal van Cavaillon, in de na bijheid van Avignon gelegen, is voor een 1 groot, deel door het vuur verwoest. De pa tiënten konden allen gered worden. De secretaris van liet. Witte Huis Stephen Early, heeft medegedeeld, dat president Roo- seveit in zijn radiorede van Zondag a.s. zeer zeker over de Amerikaansche hulp aan En geland zal spreken, doch geen cijfers zal noe- meri. Early liet doorschemeren, dat Rooseve.t zich uitvoerig zal bezig houden met de be spoediging der productie van oorlogsmate.- riaal in de Vereenigde Staten. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. De Britsche berichtendienst meldt, dat in eenige plaatsen in Buckinghamshire mond- en klauwzeer geconstateerd is. De aanstaande radiorede van Roosevelt

Schager Courant | 1940 | | pagina 1