was de spoit niet welgezind DE KERSTMAN Jan Langedijk KERSTRUST DE IJSWEDSTRIJDEN Twee spoorwegontje'ukken in Roemenië Afvallige Franscbe officieren onderwerpen zich Aardschokken in Turkije TROONREDE VAN JAPANS KEIZER THAILAND WIL GEEN BEMIDDELING Dc Amcrikaansche hulp aan Engeland Kerstboodschap van Roosevelt Hulpgeroep in de duisternis... Drie jongens door het ijs gezakt DOKTER VERDRONKEN ea Asschepoester SJ Oorlogsschade opgeven Door de gladheid geslipt GEEN VOETBAL EN WEINIG IJSWEDSTRIJDEN. ZwaluwenAmsterdamsch elftal gelijk spel. wint definitief den Kennemer wisselbeker GOEDE TIJDEN VAN STRIJBIS Duifsch weermachthericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den nacht van 24 op 25 December en den 25en December overdag heeft zich geen enkele vermeldenswaardige gebeurtenis voor gedaan. Italiaansch weermachthericht De toestand in Libye ongewijzigd Het hoofdkwartier der Italiaansche strijd krachten publiceert weermachthericht no. 201 In de grenszone van Cyrenaica is de toe stand ongewijzigd. Formaties luchtstrijd krachten zijn voortgegaan met het bombar deeren en het richten van mitraillëurvmir op de vijandelijke gemotoriseerde strijd krachten. Vooruitgeschoven troepen zijn wederom onderworpen aan een intensief bombardement. Op een luchtbasis zijn ont ploffingen en branden waargenomen. In Tripolis heeft de vijand de stad en de haven van Tripoli gebombardeerd en er eenige schade aangericht. Het slechte weer heeft de operaties aan het Grieksche front belemmerd. Vijandelijke aanval.spogingen werden hfgeslagen. Een van onze jachtformaties, die op een be- schpimingskniistocht was. heeft een vijan delijken aanval in de lucht op Valona le vendig belemmerd en mitraiileurvuur ge richt op de Blenheimtoestellen. die zich aan het gevecht Onttrokken en achtervolgd wer den. In Oost Afrika, aan de Soedaneesche grens, heeft een van onze op verkenning zijnde de tachementen, die op 23 December werd aan gevallen door gepantserde auto's ze gedwon gen met verliezen terug te trekken. Gisteren tegen 12 uur 20 des middags heeft een vijandelijk vliegtuig boven Na- niet lang of aan de andere zijde hadden de vele uitvallen van den Amsterdamschen lin kervleugel succes. Bergman plaatste den bal over het gehcelc veld heen naar Dracger, die niet voldoende werd bewaakt door den Xor- xesback Louwe, zoodat bij uit vrije positie gemakkelijk den gelijkmaker kon scoren. (1-1.) Na de rust was bet spelpeil iets beter. Aan beide zijden werd. hardnekkig gestreden om de winnende goal, doch zonder liet gcwensch- te resultaat. pels en omgeving gevlogen. Epnige brand bommen werden neergeworpen benevens de gebruikelijke vlugschriften. De bijzondere correspondent van Stpfani aan het noordelijke front meldt, dat de Ita liaansche luchlmacht den vijand onophou delijk bestookt. De Italiaansche bommenwer pers. door jagers vergezeld, hebben van den ochtend tot den avond troepenconcentraties karavanen kameelen, stukken, artillerie en opslagplaatsen met bommen bestookt, waar bij groote vernielingen werden aangericht en een paniek werd gezaaid onder de vijan delijke gelederen. ZWARE VERLIEZEN DER GRIEKEN. Uit Saloniki wordt vernomen, dat daar voortdurend transporten van gewonden aan komen. Alle dokters en verplegers zijn ge- requireerd. Volgens berichten van de grens zouden de Gieksche verliezen de laatste da gen reusachtig zijn. Gedurende de Kerstdagen zijn in Roemenië twee spoorwegongelukken gebeurd. Ten oosten van Arad zijn twee personentreinen in botsing gekomen. Dc beide locomotieven en veertig wagons ontspoorden. Zes men- schen zijn om het leven gekome.i, verschei dene gewond. In de nabijheid van Boekarest is een per sonentrein achter op' een anderen personen trein gereden. Hierbij was een doode te be treuren, elf menschen werden gewond. Het treiriverkeer werd door een zwaren sneeuwval zeer bemoeilijkt. Talrijke wegen wai'en voorts onbegaanbaar tengevolge van sneeuwversfuivingen, Op den autoweg BoekarestKroonstad zijn tiental len auto's ingesneeuwd. De scheepvaart tus- schen Giurgiu v Rustjuk moest wegens ijs gang op den Donau worden gestaakt. ITALIAANSCHE KROONPRINSES LID DER FASCISTISCHE PARTIJ Aan de~ kroonprinses van Italië, die den wensch te kennen had gegeven tot de fas cistische partij toe te treden, is het bewijs van lidmaatschap overhandigd. Havas meldt uit Vichy. „Het staatssecre tariaat voor de verdediging deelt mede, dat de afvallige Fransche officieren en onderof ficieren, die te Dakar in handen van de Fransche troepen zijn gevallen, op spontane wijze hebben verklaard, zich achter maar schalk Pétain te willen scharen en het ver langen te kennen hebben gegeven, bun plaats in bet Fransche leger weer in te ne men. De Fransche regeering heeft besloten genade te laten gelden en de betreffende of ficieren en onderofficieren weer in dienst van Frankrijk op te nemen." Gisterochtend zijn te Erzindjan, Gurnu,- cliine, Ordu en in andere plaatsen in Anato- lie -aardschokken gevoeld. Ondanks de he vigheid der schokken zijn er geen slachtof fers te betreuren, nóch is schade aangericht. Gisterenmorgen om elf uur heeft de Kei zer van Japan de 76ste zitting van den Japanschen Landdag officieel geopend in het Hoogerhuis. In zijn troonrede merkte hij op, dat een „weergalooze beroering" in de wereld in omvang blijft toenemen en be val zijn volk „zich als een man te vereeni gen om mede te helpen bij de uitvoering van onze taak" door zich loyaal aan den openbaren dienst te geven. Terwijl de kei zer zich richtte tot de verzamelde leden van heide huizen, sprak hij zijn voldoening uit, over fle „in toenemende mate hartelijke betrekkingen tusschen ons rijk en de ver- dragsmogendheden" en verlangde van de afgevaardigden, dat zij den ernst van de situatie zouden beseffen en in goede verstand houding overleg zouden plegen over de gewone begrooting van het komende fiscale jaar. de buitengewone militaire begroo- tingsontwerpen en andere wetgevende maatregelen, die aan hen voorgelegd zou den worden en zoodoende hun medewer king zouden verleenen bij de leiding van staatszaken. Onder de aanwezigen bevonden zich de Amcrikaansche. Duitsche en Britsche am bassadeur, de Italiaansche vertegenwoor diger en andere leden van het corps diplo- matique. KERSTKOUDEGOLF IN SPANJE. Geheel Spanje is met Kerstmis door een. geduchte koudegolf geteisterd. Te Avila, Cor- doba, Teruel, in de Siërra Nevada en het Cantabrisch gebergte zijn temperaturen van 10 tot 15 giaden onder nul gemeten. Te Ma drid vroor 't eersten Kerstdag twee graden. MANDSJOEKWO HEEFT 43 MILLIOEN INWONERS. Volgens een in October gehouden volkstel ling wordt de bevolking van Mandsjoekwo geschat op 43.23 l-.OOO zielen. BANGKOK WIL ZELF MET VICHY ONDERHANDELEN. Verklaring van den Thailandschen minister-president. Dc minister-president van Thailand. Bi- poel Songgram. heeft in een persgesprek verklaard, dat de ontwikkeling van het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch Indochina geheel afhangt van de houding van Frankrijk, hoewel Thailand volkomen op het ergste is voorbereid. Songgram gaf toe. dat de diplomatieke onderhandelingen met Frankrijk op een dood punt waren gekomen. Hij verklaarde, dat Thailand geen verdere verscherping van den toestand aan de grens wenscht. Thailand zal echter zijn troepen aan de grens niet terugtrek ken. vóór de Fransch-Indochineesche strijd krachtenzijn teruggetrokken. In antwoord op de vraag, of Thailand terugeave van a! het verloren geeane ge bied verlangt, eaf de premier als ziin mee ning te kennen dat alle deelen van Laos en Camhodsja aan Thailand zullen moeten worden teruggegeven. Op vragen betreffen de het lot van het verloren gebied in Ma- lakka antwoordde de premier, dat op Jtel oogenblik ten aanzien hiervan niets werd overwogen Songgram besloot met te zeg gen. dat Thailand al zijn krachten wijdt aan den internationalen wederopbouw en met 'het buitenland, met inbegrip van Ja pan. vriendschappelijke betrekkingen wil onderhouden. Hii verklaarde verder, dat Thailand geen derde mogendheid zal verzoeken om be middeling in het conflict met Fransch In dochina. daar het voornemens is. de aan gelegenheid zelf en zonder inmenging van een derde mogendheid te regelen. De leider der Engelsche inkoopcommissie Purvis heeft Dinsdag een langdurig onder houd gehad met den Amerikaanschen mi nister van financiën, Morgenthau. Tegen over de pers verklaarde hij daarna, dat een bespoediging van de Amerikaansche hulp verleening aan Engeland in de volgende 60 tot 90 dagen van 't grootste belang is. Op een vraag, hoe dit moest worden uitgelegd, zeide Purvis, dat hij daarmede het belang h'eeft willen aangeven van de Amerikaan sche hulp voor de strategische 'voortzet ting van den oorlog, maar niet de mogelijk heid eener ineenstorting van Groot Brit- tanje. Maakt het Kerstfeest tot een vreugdefeest voor het kind. President Roosevelt heeft een Kerstbood schap gericht tot het Amerikaansche volk. waarin hij o.m. verklaart, dat de meerder heid der volken de hoop op de vorming van een betere wereld nog niet heeft opgegeven. Ook de Amerikanen zouden willen deelne men aan de oprichting van deze betere we reld en wel langs vreedzamen weg. Tenslotte zegt President Roosevelt, dat de bevolking der Voreenigde Staten het Kerst feest van dit jaar tot een vreugdefeest voor de kinderen moet maken, aangezien het voor volwassenen geen vreugdefeest kan zijn. BEJAARD MAN DOOR HET IJ8 GEZAKT EN VERDRONKEN. Woensdagavond elf uur is de 59-jarige A. Bakker in de Vlaardingsche vaart te Vlaar- dingen door het ijs gezakt en verdronken. De heer J. Westdijk hoorde hulpgeroep. Hij liet zich een touw om het middel bin den. waarna hij zich, ondanks de duisternis, naar de plek begaf, waar het hulpgeroep vandaan kwam. Toen hij in de nabijheid van het wrak was, brak het ijs af. waar door ook hij in levensgevaar verkeerde. Het gelukte spoedig den heer Westdijk op het droge te brengen. Met behulp van een vlot wisten hierop twee agenten van politie het wak wederom te hereiken en den heer Bak ker aan wal te brengen. Ofschoon geruimen tijd kunstmatige adem haling werd toegepast, slaagde men er niet in, de levensgeesten op te wekken. EEN DER KNAPEN VERDRON KEN. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur reden drie jongens op het ijs van de ringvaart tusschen Edam en Middelie schaats. Het ijs was onbetrouwbaar, doordat de watermo len aan het malen was. Op een gegeven oogenblik zakten alle drie door het ijs. De chauffeur Beumer, die het ongeluk zag gebeuren, dook tot viermaal toe in 't kou de water. Twee iongens bracht hij behouden op het droge, doch bij den 15-iarigen Cor de Groot waren de levensgeesten reeds ge weken. MOEDIGE DAAD VAN ELFJARIGEN KNAAP Zijn broertje van een wissen dood gered. Een zeer moedige daad heeft gistermorgen de elfjarige Arie van Locnén uit Bussum verricht, door zijn tienjarig broertje dat door het ijs gezakt was. van een wissen dood te redden. De twee broertjes waren met een elfjarig vriendje, Piet Bakker, dc Funtus opgegaan, om meerkoetön te vangr-n. Op ongeveer honderd meter van den wal zakte de tienjarige Aart door t' ijs. even la ter gevolgd door Piet Bakker. Arie van Loe- nen zag kans zijn vriendje te redden, doch kon zijn broertje niet meer bereiken, die midden in het wak dreef. Arie, die een goed zwemmer is, sprong toen met schaats en al te wa ter, greep zijn broertje en wist deze zoolang boven water te houden, tot hulp kwam opdagen. Met een ladder kon men de beide jongens op bet ijs trekken. Het was hoog tijd, want de jongste van de twee had reeds het be wustzijn verloren, terwijl de dappere Arie geheel verstijfd van de kou was. Door mid del van kunstmatige ademhaling bracht men den bewuslelooze weer tot het bewust zijn. Aan den verkeerden kant uitgestapt Man door electrischen trein overreden. Bij de binnenkomst van den electrischen trein, die Dinsdagavond om vijf over half acht te Pijnacker aankomt, ontdekte de be stuurder bij het passeeren van den uit Den Haag komenden trein iets afwijkends op de spoorbaan. Hij stelde den chef er van in kennis, die de zaak onmiddellijk onder zocht en tot zijn ontsteltenis het lichaarif van den 35-jarigen J. Lamboo uit Zoeter- meér vond Meende de chef aanvankelijk nog eenig teeken van Ipvcn waar te nemen, een on middellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Vermoedelijk heeft het slachtoffer aan den verkeerden kant van den trein willen uitstappen en is daarbij gevallen, zoodat hij een ernstige schedelbasisfractuur en een schouderwond kreeg. De overledene laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. Slachtoffer van de duisternis. Uit de Maas te Venlo is het lijk 'opgehaald van den 65-jarigen heer O. Wolters. arts te Venlo. Zooals wij reeds eerder mededeelden, was de heer'Wolters Zondagavond met zijn auto van huis weggereden en niet terurgge- keerd. Door de duisternis misleid, is hij een halve kilometer henoorden de stad te water gereden. Dokter Wolters was een bekend ge neesheer en oefende lange jaren te Venlo praktijk uit, -iJ> (Foto Schinmielpenningh.) Er was eens een land waar de I menschen in den winter geen ge- |l brek leden. Wij allen kunnen er I voor zorgen dat dit sprookje spoe- I dig werkelijkheid wordt. Koopt al- I len daarom op 27 en 2S December Ij a.s. de boven afgebeelde sprookjes- j speldjesdie bij de 2de Winterhulp I Nederland-collecte worden verkocht. I Niet op tijd, geen uitkeerln} De secretaris-generaal van het departe ment van financiën maakt bekend, dat al le oorlogsgewelschade geleden voor 4 De cember jl. op 20 Januari a.s. bij een be voegde schade-enquetecommissie moet zijn aangemeld. Na deze datum bestaat er dus geen gelegenheid meer deze schade aan te geven, tenzij de aangever aannemelijk kan maken niet hiertoe in staat te zijn geweest. Alle schade geleden na 4 December moet .uiterlijk op den 45ston dag na de toebren ging van de schade bij een bevoegde scha- de-enquete-commissie zijn aangemeld. La tere aangiften zullen slechts bij hooge uit zondering in behandeling worden geno men. Met nadruk wordt er hier nog eens op gewezen, dat aangifte bij een bevoegde schade-enquete-commissie vereischt is om voor een tegemoetkoming van overheids wege in aanmerking te komen. Den belang hebbenden wordt dus in hun eigen belang de raad gegeven bovenvermelde termijnen! niet te overschrijden. o Telefoongesprekken met Indië? Duitsche instanties hebben geen bezwaar. Het A.N.P. meldt: Het was in vorige Jaren gewoonte, dat tusschen Nederland en zijn koloniën, in het bijzonder Nederlandsch Indië, z.g. Kerstge- sprekken (draadlooze telefoongesprekken); konden worden gevoerd. De Duitsche instanties hebben ook dit jaar deze gesprekken mogelijk willen ma ken en in overleg met de Nederlandsche poslautoriteiten zijn alle maatregelen'getrof fen om de familieleden over en weer tus schen Kerstmis en Nieuwjaar in de gelegen heid te stellen enkele wporden met elkaar te wisselen. Het wachten is echter nog op de mede werking van de Indische autoriteiten en zoodra deze wordt verleend, zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Proeven met Sojaboonen-cultuur Belangrijk volksvoedstl? Op den proeftuin van het Zuidhollandscli glasdistrict te Naaldwijk zijn belangrijke proeven genomen met de sojahoonencul- tuur. Deze proeven zijn voorai belangrijk, gezien de hooge voedingswaarde van de sojaboon en haar groote geschiktheid voor volkvoedingsmiddel. Op genoemden proef tuin zijn experimenten genomen met de teelt van sojaboonen in de stookkassen. in koude kassen en op den vollen grond. In de stookkas bleek de oogst ongeveer vier maal zoo groot te zijn als van de planten op den kouden grond. De deskundigen zien groote mogelijkheden in deze cultuur, al staat zij nog in het beginstadium en zijn er nog vele moeilijkheden te overwinnen. Op den proef tuin te Naaldwijk zijn ook bemestingsproc- ven genomen, die de opbrengst van soia< boonen zeer uiteen deden loopen. Twee personen gewond. Dinsdag is ter hoogte van het oude raad huis te Drunen een ernstig ongeluk ge schied. waarbij twee personen, werden ge wond. Uit Waalwijk naderde een vracht auto, welke in een flauwe, doch verrader lijke bocht twee karren moest passeeren. Vermoedelijk week de bestuurder te ver uit naar rechts, met het gevolg, dat de wagen op het gladde wegdek slipte en van den weg afreed. Hierbij werd de ongeveer 50-ia- rige mevrouw Jehoel gegrepen en tegen den grond gesmakt. De eenige meters voor haar uit fietsende ongeveer 40-jarige v. d. Wiel werd eveneens aangereden. Beiden werden hotel Visschers binnengedragen. Een ontbo den geneesheer constateerde, dat de vrouw er zeer ernstig aan toe was. Hij achtte het raadzaam haar naar het ziekenhuis te Waal wijk over te brengen. De heer v. d. Wiel kon, na ter plaatse verbonden te zijn. naar zijn .woning worden vervoerd. (HARENKARSPEL). TE WAR HENHUIZEN. De Kerstdagen waren een teleur stelling zoowel voor de voetballief hebbers als voor de schaatsensport- enthousiasten! Zooals wel te ver wachten was; werden alle competitie wedstrijden van den N.V.B. afgelast en ook in den N.H.V.B. werd niet ge speeld. Zijn op eersten Kerstdag onder weinig gunstige omstandigheden nog hier en daar ijswedstrijden gehouden, zware dooi maakte op tweeden Kerstdag dit totaal onmogelijk. Buiten competitieverband is ge speeld de aangekondigde wedstrijd AMSTERDAMSCH ELFTAL—ZWALUWEN die in gelijk spel is geëindigd. Tegen de verwachtingen in was de belangstelling voor dit specifiek Amsterdamsch gebeuren niet groot. Voor hen, die den wedstrijd bijwoonden was het ongetwijfeld een teleurstelling te vernemen, dat op het laatste'oogenblik toch nog verschillende veranderingen waren aan gebracht in de opstelling van liet Zwaluwen team. Zoo ontbrak o a. de midvoor ten Velde van N.E.C., waarvoor men Blomvliet had opgesteld. In plaats van de Neptunus-man van Spaendonck stond op de rechtshalf- plaats der Zwaluwen de Hollandia-man van Woerkorh opgesteld. De D.F.C.-back Punt was vervangen door Zandstra van E.D.O. Bij de Amsterdammers was Hazewe.ver van A.F.C. vervangen door Slot van D.YV.S. Over het algemeen werd door beide ploe gen een goed spel te zien gegeven, waarbij vooral de stuwkracht van de middenlinie van het Zwaluwenteam met heide kant halfs Stiiger en Fanger als uitblinkers opviel. Beide elftallen hadden de beschikking over een goede aanvalsli'nie en een hechte verde diging,. waarbij dan de Amsterdammers iets sterker waren in het veld. tengevolge van een beter werkende, en zooals reeds opge merkt, stuwende halflinie. Dit had tot ge volg, dat. de Amsterdammers vrijwel gedu rende den geheelen wedstrijd een klein overwicht wisten te bewerken op de Zwa luwen, hetgeen evenwel niet' in doelpunten tot uitdrukking kwam. Hoewel de Amsterdammers in de eerste helft vrijwel voortdurend den toon aanga ven, namen toch de Zwaluwen na ongeveer twintig minuten spelen de leiding. Goed doorzetten van v. d. Engel, bracht den bal in de nabijheid van het Amsterdamsche doel. waar Blomvliet 't lede.j' van'v. d. Enfel over nam, die vervolgens den aanstormende Bor- rani in de gelegenheid stelde het eerste doel punt te scoren. (01.) Het duurde evenwel WEDSTRIJD VOOR AMATEURS TE WARMENRUIZEN Op de banen van de SIS te Warmcnhui- zen hebben Dinsdagmiddag wedstrijden voor amateurs plaats gevonden. Dc Amsterdam mer J. Roos bevestigde den goeden indruk, welke hij het vorig jaar reeds gemaakt had door op de 500 meter den goeden tijd van 49.8 sec. te maken. Een verrassing was het goede rijden van Strijbis, die de 1500 en de 3000 meter voor zijn rekening nam. De volledige uitslagen luiden: 500 meter: 1 J. Roos, Amsterdam 49.8 sec.; 2. M, Jonker (Warmenhuizen) 51.5 sec.; 3. J van Zijl, Oudkarspel, 53.1 sec. 1500 meter- 1. Strijlns, Harenkarspcl, 2 min. 50.1 sec.; 2 J. Roos, Amsterdam, 2 min. 51.6 sec.; 3 M. Jonker, Warmenhuizen 2 min. 54.1 sec. 3000 meter: 1. M. Strijbis, I-Iarenkarspel, 5 min. 57.1 sec.: 2; M. Jonker, Warmenhui zen, 6 min. 0.5 sec.; 3. J. van Zijl, Oudkars pel, 6 min. 0.8 sec. OM DEN KENNEMER WISSELBEKER. Jan Langedijk definitief winnaar. ...Bij de iiardrijwedstrijden om den Kenne- merwisselbeker welke te Bergen werden ge houden, toonde Jan Langedijk zich de sterk ste. Hij won zoowel op de 500. 1500 en 5000 meter. Slechts op de 500 meter ernstig be dreigd door den Amsterdammer Buijen. Langedijk kwam hierdoor definitief in het bezit van den Kennemerwisselbeker. De voornaamste uitslaren luiden: 500 meter: 1. Langedijk (Oudkarspel) 4S.6 sec.; 2. Buijen Amsterdam48 9 sec. en 3 van Hoorn (Zaandijk) in 50 sec. 1500 meter: 1. Langedijk 2«min. 32.8 sec..; 2. Buijen 2 min. 35 sec.; 3. Van Hoorn 2 min. 40 sec. 5000 meter: 1. Langedijk 9 min 29.2 sec.; 2. Buijen 9 min. 32.? sec 3. Strijbis (Ha- renkarspe!) 9 min. 49 sec. Totaal klasement: 1. Langedijk. 2. Buijen en 3. Van Hoorn. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE HOOFDDORP. Gistermiddag werden nog te Hoofddorp na tionale wedstrijden gehouden in het hardrij den. De voornaamste uitslagen luiden: 500 meter: 1. J. A. Roos, Amsterdam, 48.G sec.; 2. Th. Eekelschot, Amsterdam, 50,6 sec.; 3. P. Zwanenburg, Rotterdam, 51.6 sec. 1500 meter: 1. Zwanenburg, 2 min. 49.2 sec.; 2. Roos, 2 min; 51.4 sec.; 3. Eekelschot, 2 min. 53.8 sec. 3000 meter: 1. Zwanenburg. 6 min. 11.2 sec.: 2 Bosson, Rotterdam. 6 min. 16.4 sec.; 3. Eekelschot 6 min. 18.4 sec. Totaal klassement: 1. Zwanenburg, 2. Roos, 3. Eekelschot cn 4.. Bosson.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2