In den greep der woestijn Meer hulp aan Engeland verzocht Opdrijving van hypotheekrente verboden 5.33 uur DAGBLAD VOOR HOLLAHD'S NOORDERKWARTIER Japansche visscherij in Nederh Indië Belasting van goederen in het vrije verkeer Verduisteren Cuba door orkaan geteisterd het nieuwe jaar aan de deur klopt Nieuwjaarsgroet 5<tIHH ZATERDAG 28 DECEMBER 1940. 85e Jaargang. No. 11379 Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. ütfgor» der N.Y. Uitg.-Mij". „Rolland, Noorderkwartier* Vereenigde Stat en BRITSCH STREVEN OM WAPE NEN VIA IERLAND TE DOEN INVOEREN? Amerika gewaarschuwd tegen gevaren blokkadegebied Het Witte Huis heeft een brief aan president Roosevelt gepubli ceerd, onderteekend door hondeard- vijftig Amerikanen, in de eerste plaats geestelijken, bekende journa listen en rectoren van universiteiten, waarin wordt gezegd dat hij moet overgaan tot een vastberaden Ameri- kaansche politiek en alles moet doen om de overwinning op de as-mogend- heden te waarborgen. De „Associated Press" vermoedt, dat de brief werd opgesteld om de tegen Zondag aangekondigde rede van Roosevelt te bein- vloeden. Deze brief aan Roosevelt heeft verscheide ne senatoren en afgevaardigden aanleiding gegeven, hun standpunt te kennen te geven. De democratische senator King eischt de grootst mogelijk hulp aan Engeland, terwijl senator Holt verklaarde, dat de oproep af komstig is van oorlogsophitsers en de afge vaardigde Fish voorstelde den onderlceke- naars le vragen, of zij de Vereenigde Staten bij den oorlog willen betrekken. De republi kein Hoffman waarschuwde, dat men eerst aan de Vereenigde Staten en het Ameri kaansche bewapeningsprogram moest den ken. Ook de Democratische afgevaardigde Ramspock verlangde, dat men rekening zou houden met de behoeften der Amerikaan- sche bewapening, doch anderzijds sprak hij zich uit voor hulp aan Engeland. De demo cratische afgevaardigde Sparkman bepleitte een zoo uitgebreid mogelijke hulpverleening aan Engeland. „President Roosevelt heeft, volgens de „United Press", alle besprekingen afgezegd om zich geheel te kunnen concentreeren op de voorbereiding van de radiorede, welke hij Zondagavond zal houden. WAPENINVOER VIA IERLAND? De Berlijnsche avondbladen hespreken de pogingen van Engeland en de Vereenigde Staten om de neutraliteitswet te ontduiken en het. doör Eire uitgesproken verlangen om zijn neutraliteit onvoorwaardelijk te handhaven. De „Berliner-Boersenzeïtung" herinnert er aan, dat De Valera zich nog eens genood zaakt, heeft gezien om voor de geheele we reld den nadruk te leggen op de vastbera denheid van Eire, zijn neutraliteit tegen elke schending daarvan met de wapens in de hand te verdedigen. Deze verklaring laat geen achterdeur open en duldt geen ontdui king. Pogingen tot ontduiking worden echter den laatsten tijd in het En- gelsche kamp op steeds dreigender wijze ondernomen. Het blad wijst er in dat verband op hoe den Ver- eenigden Staten het denkbeeld aan de hand is gedaan om de neutrali teitswet. zoodanig te wijzigen, dat Eire huiten deverboden zone voor de Amerikaansche scheepvaart zou vallen, opdat het voor Engeland be stemde Amerikaansche oorlogsmate- rieel met Amerikaansche schepen naar Eire en vandaar naar Enge land zou kunnen worden gebracht. Visschers beleven angstig avontuur Op een ijsschots afgedreven. Drie visschers. de gebroeders Malsen uit Kornwerd en J. Pocpjes uit Makkum. heb ben Tweeden Kerstdag een angstig avontuur beleefd. Zij hadden zicli een eindje bezuiden den Afsluitdijk ter hoogte van Kornwcrdcr- zand op het ijs begeven om hun netten on der het ijsdek. dat zich tegen den Afsluit dijk had vastgezet, te zetten'Plotseling brak het ijs waarop zij zich bevonden af en dre ven de mannen op de afgebrokenijsschol 'naar het open water. Er bestond voor hen geen mogelijkheid om er af te komen: om dat er niemand in de nabijheid was. baatte schreeuwen niets. Teneinde raad begonnen zij te zwaaien met jassen en doeken, in de hoop. dat zulks opgemerkt zou worden. Inderdaad werd dit op Korn- werderzand gezien. Men waarschuwde de marechaussee en met behulp van een mo torboot wist men de visschers in veiligheid te brengen. In de neutraliteitskwestie, zoo betoogt het blad, heeft alleen Eire te beslissen en Duitschiand zal uiteraard alle pogingen om den Engelschen nieuwe scheepsruimte te verschaffen, met de noodige aandacht ga de slaan. De „Nachtausgabe" laat de volgende waar schuwing hooren:. Duitschiand heeft het. ge bied der blokkade nauwkeurig vastgesteld. In officieele mededeelingcn, welke de ge heele wereld ter beschikking staan, is de grens van het gebied, waarin Duitschiand deb lokkade tegen Engeland uitoefent, be paald. In dit gebied kan pik koopvaardij schip aan elke oorlogshandeling worden blootgesteld. De algenieene waarschuwing, die Duitschiand tot dc koopvaardijschepen van alle landen heeft gericht, om zich niet in dit blokkadegebied te begeven, is nog steeds van kracht en een wijziging van de desbetreffende bepalingen ligt niet in het voornemen. Dreigbrieven De voorzitter van de nieuwe commissie tegen deelneming der Ver. Staten aan oor logen in het buitenland, Verne Marshall, heeft meegedeeld, dat hij dagelijks dreig brieven krijgt. Dientengevolge heeft hij in zijn testament bepaald, dat in geval hij of een van zijn familieleden komt te overlij den. de doodsoorzaak moet worden onder zocht. Fransche ambassadeur bij Welles. De Fransche ambassadeur HayP heeft een onderhoud gehad met Sumner Welles, den onderminister van huitenlandsche zaken der Vereenigde Staten. Na afloop verklaar de de ambassadeur dat de positie van Frankrijk was besproken. T-Iet vraagstuk van een marinebasis der Vereenigde Staten op Martiniaue was niet ter spake gebracht. „United Press" voeet hieraan toe. dat het onderhoud drie kwartier duurde. Naar ver luidt. verklaarde Have daabij. dat dc Fransche heziitingen Martinirp.ie, Ouvana en Saint Picre et Miquplon geen bedreiging vormden voor de veiligheid van het Ame rikaansche vasteland. Verder zijn eenige vraagstukken hespro- ken welke op Martiniquc betrekking heb ben. waaronder ook een handelsverdrag. Ten slotte heeft de ambassadeur verklarin gen afgelegd over de wijziging van de Fransche regeering. Militaire vliegtuigen der V. S. mogen landen in Mexico. De Mexicaanschc gezant heeft het voor stel van de regeering der Vereenigde 'Staten aangenomen, waarbij Amcdikaansche mili taire vliegtuigen, die zich tuschèn de V.S. en het Panamakanaal bevinden, voortaan tuschenlandrngen zullen mogen maken op de Mexicaansche vliegvelden Teoeria en Miriatitlan. De betrokken toestellen mogen bij een tusschenlanding ten hoogste drie officieren, twee soldaten en drie passagiers aan boord hébben. Afgekomen, is een verordening waarbij verboden wordt een hoogere hypotheekrente te bedingen dan die op 9 Mei 1940 gold. Rente, welke over den tijd tot en met 31 Maart 1941 vóór het inwer king treden van dit besluit is be taald, kan niet teruggevorderd wor den me.t de motiveering, dat zij vol gens de thans uitgevaardigde ver ordening eigenlijk niet verschuldigd Nieuwe maatschappij opgericht met groot aantal stations in Ned.-Indië. De Japansche zeevisseherij mij. heeft besloten haar geheele vloot, die uit 775 vaartuigen bestaat, naar nieuwe vischgebieden in het zuiden van de Pacific te zenden. De onlangs opgerichte mij., die een kapitaal heeft van 35 miljioen yen, heeft het voornemen twee stations op te rich ten), één in Japan zelf met hulpsta tions op verschillende Japansche Zuidzee-eilanden, en de andere te Batavia met 8 hulpstations op Celebes en Java en 6 op Nieuw-Gui- nea en Sumatra. De hoofdstations der mij. zullen met moderne conser- venfabrieken, koelhuizen, benzine- opslagplaatsen en administratiege bouwen worden uitgerust, zoodat de vangst ter plaatse kan worden verr werkt. De maatschappij rekent óp een jaarlijksche vangst met een waarde van 63 millioen yen. Daar Nederlandse h-Indië tot nu toe voor ongeveer 30 millioen yen aan visch, vischproducten en vischconserven invoerde, zal de vangst van de nieuwe mij. de gehee le behoefte van N e d-I n d i kunnen dekken. Tegelijk wordt door Europapress gemeld, dat kleinere visschersmijen, die in het Noor den van Japan, van uit het eiland Hok- kaido werken, tot één groote mij. zijn samen gesmolten. De nieuwe mij, zal de beschik king hebben over een kapitaal van 25 mil lioen yen. EEN ZANDZEE ZONDER WATER EN ZONDER PLANTENGROEI, WAAR IN MENSCH NOCI DIER KAN LEVEN. Onmetelijke uitgestrektheden, die slechts met de grootste moeite zijn te doorkruisen. De natuurlijke westwal van Egypte KAIRO, December 1940. Meer dan ooit blijft de bloedige strijd in de woestijn de aandacht van de we reld vragen. Het is voor den leek buitengewoon moeilijk, zich een denkbeeld te vormen van de woestijn als zoodanig. Etr zijn gedeelten, die zeer goed te doorkruisen zijn per auto, hetzij dat de harde ondergrond bloot is gelegd door den wind, hetzij de bovenste laag zand is verhard, waardoor het voor niet te zware auto's mogelijk wordt, deze vlakte te berijden. Alleen bij plotseling rem men gebeurt het vaak, dat de wa gen door de bovenste korst hcenzakt en tot de assen in het daaronder lig-' gende fijne zand zinkt. Het gevaarlijkste echter zijn de onmetelij ke uitgestrektheden los stuifzand, die slechts met de grootste moeite zijn te doorkruisen door auto's met zeer breede rupsbanden, die geen snelheid kunnen ontwikkelen. Het groote stuifzandgebied van de Libysche woestijn, de z.g. groote zandzee, strekt zich uit ten Zuiden van de oase Siwa, in Zui delijke richting, ter lengte van ongeveer 700 en ter breedte van 200 kilometer. Het Zuide lijke uiteinde van dit zandgebied eindigt op het hoogplateau van het Gilf-Kcbir-ge- bergte en vormt, in vereeniging daarmede, den ongeveer 900 kilometer langen, natuur lijken Westwal van Egypte, die parallel loopt met de grens van het Italiaansclie ge bied. DE BEHOEFTE AAN WATER IS ENORM. In de woestijn meet men de afstanden af van de eene plaats, waar water te krijgen is naar de andere, waar het weder voorhan den is. De tegenwoordige strijd speelt zich af in het H anima da-gebied, tuschen de oase Siwa en de kust van de Middcllandsche Zee. De. voornaamste verdedigingslinie van de Engelschen steunt met den linkervleugel in het Zuiden op de bewoonde oase Siwa, die rijk is aan water en met den rechter vleugel in het Noorden op het versterkte havenstadje Marsa Matroeh. Vandaar loopt een spoorlijn naar Alexandrië. Deze lijn is van het. grootste belang voor de ravitaillee ring. daar langs dien weg niet alleen het noodige oorlogsmaterieel wordt aange- verd, doch vooral ook: water. Marsa Matroeh zelf bezit geen bronnen alleen waterputten, waarin het spaarzame regenwater wordt opgevangen, dat in den winter valt. Wanneer er veel troepen zijn geconcentreerd, moet er water worden aan gebracht uit Alexandrië, per tankschip, ter wijl in de haven op andere schepen zeewater wordt gedistilleerd. In het veelbesproken Sidi el Barani en in Sollocm heerscht gebrek aan water. Daar deze beide plaatsen niet aan den spoorweg liggen, moet de waterverzorging plaats vin den van zee uit of per tankauto. Aan Italiaansclie zijde is het probleem van de watervoorziening niet minder groot tot aan het gebied van Bardia en Derna reden waarom de Italiaansche verdedigings linie dan ook eerst in 'dit gebied begint. De wederzijdsche linies zijn gescheiden door een ongeveer 350 km. breede strook woestijn waarin zich aan de kust de plaatsjes Sidi el Barani, Solloem en Tobroek bevinden. Naar het binnenland toe strekt zich de strook, waarin zich een spaarzame planten groei weet te handhaven dank zij den even spaarzamen winterregen, ongeveer ter breedte van 30 km. uit. VERLAGING VOOR ENKELE EERSTE LEVENSBEHOEFTEN Het Verordeningenblad van heden bevat een besluit van den secretaris-generaal van het dep. van Financiën betreffende de Om zetbelasting (besluit op de Omzetbelasting 1940). Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven, waar aan zijn onderworpen de leverin gen van in het vrije verkeer zijnde goederen, welke hier te lande door fabrikanten en andere ondernemers binnen het kader van hun onderne ming worden verricht, benevens de diensten, welke hier te lande door ondernemers binnen het kader van hun onderneming worden verricht. Het tarief van de omzetbelasting be draagt 2i/2 procent. Met afwijking van dit percentage bedraagt het tarief van de be lasting: 1. 5 ten 100 voor de leveringen door fa brikanten van hun producten met uitzon dering van: A. De leveringen van grondstoffen aan een fabrikant. B. De leveringen van handelswaren aan een groothandelaar of een kleinhandelaar. C. Dè leveringen van gas en electriciteit. D. De leveringen van door den secreta ris-generaal van het. dep. van Financiën aan te wijzen goederen. 2. Een half ten honderd voor de leve ringen door groothandelaren als zoodanig- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 9 50 uur Ten aanzien van de leveringen van brood worden voormeld per centage van twee-en-een-half tot één en voormeld percentage van vijf tot twee verminderd. Ten aanzien van leveringen van melk, eieren, aardappelen, fruit, versche, gezouten, gedroogde en ge koelde groenten door den fabrikant van die goederen worden voor meld percentage van twee-en-een- half tot één en voormeld percen tage van vijf tot drië-en-een-half verminderd. De omzetbelasting is verschuldigd door den ondernemei', die de levering of den dienst heeft verricht. Het percentage van 2 procent is, zoo als begrijpelijk, ook verschuldigd bij invoer van goederen. Voor goederen ten aanzien van welke des- gevorderd, bij visitatie niet kan worden aangetoond, dat zij bestemd zijn als grond stof voor een fabrikant of als handelswaar voor een groothandelaar of een kleinhande laar, bedraagt het tarief van de invoerbelas- ting vijf ten honderd. Deze bepaling geldt niet voor gas, electriciteit en door den secre taris-generaal van het departement van Fi nanciën aan te wijzen goederen. DRIEHONDERD DOODEN IN V.S. TIJDENS KERSTDAGEN. NEW YORK, 26 Dec. (D.N.B.) Volgens „Associated Press" hebben binnen de Laat ste 48 uur in de V.S. ongeveer 300 personen door ongevallen den dood gevonden. Een bezienswaardigheid in het Aquarium van Artis te Amsterdam. De zee-paling krijgt zijn dagelijksch maal, dat hem door den o'ppasser wordt toegereikt (Foto Pax-Holland) Zand, de vijand van mensch, dier en auto. Daax*achter strekt zich de zandzee uit, zonder water en zonder planten groei, waarin mensch noch dier kan leven. Hier is het echter voor het grootste deel geen stuifzand, zoódat de vijand hier verrassende manoeu vres kan uitvoeren en zelfs groote, omtrekkende bewegingen kan ma ken. Dit heeft tot gevolg, dat voort durende bewaking van dit gebied door vliegtuigen noodig is. Ver vooruitgeschoven posten in de woes tijn kunnen onschatbare diensten bewijzen, wanneer het hun gelukt, zich bijtijds van den naderenden vijand los tc maken en het hoofdkwartier in te lichten over de richting, welke de tegenstander inslaat, zijn sterkte en zijn verdere bijzonderheden Den meester tijd evenwel zal zulk een post er niet in slagen, te ontkomen aan de om s'n-'plinr door den veel sterkeren vijand Tegen de vliegers kan men zich in de woestijn uitstekend camoufleeren door ten ten en klepding van gele of roestkleurige stof en absolute onbeweeglijkheid Het is voor den vlieger huitensewoon moeilijk, door deze kleur beschutte voorwerpen van uit de hoogte te onderscheiden, wanneer zij zich niet bewegen. Alleen de sporen, welke een auto in het zand achterlaat, zullen onvermijdelijk haar aanwezigheid verraden AANZIENLIJKE MATERIEELS SCHADE. VEERTIG DOODEN. Havanna. 27 Dec. (D.N.B.) Het eiland Cuba is door een hevigen orkaan geteisterd. Er vallen veer tig dooden te betreuren. Ongeveer honderd personen zijn gewond. Er is aanzienlijke materieele schade aangericht. Alle Amerikanen zouden Japan gaan verlaten Uiterlijk eind Januari. Het Japansche blad „Tokio Nitsji Nitsji" publiceert geruchten, volgens welke de Ame rikaansche regeering allen in Japan wonen den Amerikaanschen burgers- zal verzoeken Japan op zijn laatst, einde Januari definitief te verlaten. Verder zal het Amerikaansche schepen verboden worden na 31 Januari'nog Japansche havens aan te doen. Het Japan sche blad wijst in dit verhand erop, dat reeds in de laatste weken Amerikaansche schepen van Sjanghai resp. Manilla direct naar de Vereenigde Staten zijn teruggekeerd, zonder, zooals gebruikelijk is, Japansche havens aan te doen. In Januari zouden daarentegen meer Ame rikaansche schepen dan anders uit Honoloe- loe in Yokohama en de andere Japansche ha vens aankomen, waarschijnlijk in verhand met het voorgenomen vervoer van Ameri kaansche staatsburgers uit Japan. De woord voerder van het Japansche inlichtingenbu reau heeft in verband met dezQ geruchten op gemerkt, dat hierover geen officieele berich ten aanwezig zijn. LUCHTDOELARTILLERISTEN IN ZWITSERLAND OPGEROEPEN. Afweermaatregelen tegen Brit- sche vliegers. BERN, 27 Dec. (Stefani). Ten einde zich doeltreffender te kunnen weren tegen de Engelsche vliegers, die het Zwitsersche rechtsgebied schenden, heeft de Zwitser sche regeering de luchtdoelafdcelingen on der de wapenen geroepen en het aantal luchfdoelbatterijen in de voornaamste stc- Op het oogenblik, dat en het oude, veel bewogene van ons gaat scheiden, ligt Uw geplaatst in de SCBAGER COURANT bij ai Uw vrienden en familieleden op tafel. Immers de Schaqer Courant komt overal!!

Schager Courant | 1940 | | pagina 1