Boekhandel TRAPMAN - Schap 1001 AVOND KOMMER KLEUN Pond» ons en el afgeschaft Guy de Maupassant's tintelende taal Groote Nederlandsche verhalenboek VLOOTACTIE IN DEN STILLEN OCEAAN „Geheimzinnig schip'* gesignaleerd Amerika wil tot den laatsten Engelscbman strijden Zware storm in Zuid-Slavië Duitsch-Turkscb accoord onder teekend je v. d. Kreek Veehouders Marktberichten Aan de afwerking van het interieur in het nieuwe stadhuis te Leiden wordt de laatste h^d gelegd. De groote burgerzaal wordt van een prachtig plafond voorzien (Foto Schimmelpsnningh) Nieuw gewicht in het nieuwe jaar. NEDERLAND KREEG NOOIT HET VOLLE POND! Het pond, het ons, de el, het maatje, de kan en de kop bestaan niet meer. Met in gang van het nieuwe jaar zijn zij officieel opzij gezet, al is hiermede nog niet gezegd, dat de namen niet nog een eeuw of langer zullen voortleven. De nieuwe IJkwet, die gisteren van kracht geworden is, heeft korte metten ge maakt met allerlei maten en gewichten, die voor een groot deel nog volle en alge- meene bekendheid genieten, zooals pond, el en maatje, en met andere namen, die hier en daar in onbruik geraken, als b.v. den vingerhoed, den kop, de palm en de streep. Het meest de aandacht trekt het wettelijke afscheid van ons, pond en el. In het vervolg zal een handelaar of ver- kooper ten min-te als zij volgens de letter der wet te werk gaan hoeveelheden slechts in kilogrammen of deelen er van. in meters of centimeters mogen uitdrukken. De nieuwe IJkwet zegt er van, aldus de Tel., dat het verboden is: „In aankondigin gen betreffende goederen, die bij de maat of het gewicht worden verkocht, hetzij in bladen, tijdschriften of aanplakbiljetten, op etiquetten welke aan de goeren of hare ver pakking gehecht zijn of deze vergezellen, dan wel op de verpakking zelve, hetzij in eenig ander middel tot bekendmaking ter aanduiding van maat of gewicht gebruik te maken van andere aanduidingen dan die, welke de wet voorschrijft". Het streven om eenheid te verkrijgen in de gebruikelijke maten en gewichten sprak reeds uit de eerste behoorlijke IJkwet, die, ons land gekend heeft, n.1. die van 1816. De' el werd toen ingevoerd, doch niet als een eenheid van 68 cm. of een der andere afme tingen, die het gebruik er aan toekende, doch als een uit honderd centimeter bestaan de el. De el was officieel een meter. Zij was onderverdeeld in een palm (decimeter) en streep (1/10 centimeter). Vooral de duim gaf vaak aanleiding tot groote verwarring en men haalde vaak den Engelschen, Neder- landschcn en Amsterdamschen duim door elkaar. Bij de tot vandaag geldende wet van 1869 was het pond erkend als een of- ficieele gewichtsaanduiding. Het is evenwel geen vijfhonderd gram, doch hetzelfde als een kilogramDe wetgever heeft de oude benaming toen willen bewarên, doch gaf er de beteekenis van het kilogram aan. Men kan niet zeggen, dat de handel veel eerbied voor deze beslissing heeft getoond en evenmin, dat de overheid zich al zeer geërgerd heeft over 't onwettige gebrdik. Als ieder sedert 1869 de winkeliers in rechte zou hebben aangesproken wegens het leveren van vijfhonderd gram als hij een pond (dus volgens de wet dui zend gram) besteld had, zou er heel wat onaangenaamheid gevolgd zijn! Een pond was tot aan den huidigen dag officieel een kilogram. Hoevelen waren daar mede op de hoogte? Wel beschouwd heeft de tegenwoordige generatie nimmer het volle pond ontvangen. Voorlaan hoopt het dan ten minste het volle kilo te krijgen. De verwachting is, dat er geen bezwaar zal worden gemaakt tegen veel oude bena mingen, hoewel toch leiding zal worden ge geven aan het vervangen door de nieuwe. Ook bestaat voorloopig het voornemen nog niet oude gewichten en maten in te trekken, die nog de namen van de nu afgedankte wet dragen. Zoo zal b.v. het gewicht met het opschrift pond of ons e.d. in gebruik kunnen blijven. De nieuwe door de fabriek te ver strekken exemplaren krijgen echter de aan duidingen in kilogrammen en grammen. Wel leggen de ambtenaren van het ijkwe- zen beslag op nog. oudere typen. Het is de gewoonte, dat slechts wanneer voor de twee de maal een nieuwe IJlcwet verschenen is. de officieel afgekeurde apparaten in beslag worden genomen. Als de ambtenaren voort aan dus maten tegenkomen, met de op schriften „kan" of „kop" in plaats van liter zullen zij uit het gebruik worden genomen. DE UITVOER VAN IERLAND. Het Britsche ministerie van economische oorlogvoering heeft volgens den Britschen nieuwsdienst meegedeeld, dat van 22 Ja nuari af alle goederen', die door Eire naar bepaalde neutrale landen, o.a. Sovjet-Rus land. Zweden. Finland, Spanje, Turkije, Bul garije, worden uitgevoerd, gedekt moeten zijn door een Engelsch navicert. Deze bepa: ling geldt niet voor den uitvoer naar dé Vereenigde Staten, zal Vrijdag 3 JANUARI aanstaande, om 3.20—5.15 uur voor de A.V.R.O.-microfoon doen herleven. Zijn stof put hij zooals welhaast vanzelf spreekt uit het uit 6 deelen bestaande waarvan de prijs per deel van 256 bladzijden (groot formaat) slechts f 1.75 gebonden bedraagt. Bij inteekening op alle 6 deelen f9.dus f 1.50 per deel. In de laatste 10 jaar werd in Nederland nimmer zulk een goed- koope boekenserie aangeboden. Inteekening bij: en bij alle Agenten der Schager Courant. Geen democratie zonder vrijheid van de arbeiders Roosevelts oproepen voor de de mocratie klinken iets te oneer lijk. De democratische senator Holt verklaar de in den senaat, dat wie de Vereenigde Staten in den oorlog wil verwikkelen, een verrader is. De republlkeinsche afgevaar digde Hoffman zeide, dat zoolang Roose- velt niet de vrijheid voor de arbeiders der Vereenigde Staten herstelt, zijn oproepen voor democratie iets. te oneerlijk klinken. Het. is het toppunt van leugenachtigheid te verklaren, dat het Amerikaansche volk van buiten af bedreigd wordt en gelijktijdig, hun die bereid zijn tot arbeiden, het werk te ontnemen, alleen omdat deze niet vol doende geld hebben om te voldoen aan de eischcn van de „racket-organisalie" of te zelfbewust zijn om zich aan dergelijke eischen te onderwerpen. De ministerpresident van Nieuw-Zeeland Fraser, heeft, naar Reuter meldt, meege deeld, dat op het eiland Emerau in den Bis- marckarchipel een vijandelijke torpedojager de passagiers en bemanning van zeven schepen aan land heeft gezet. t.w. van de Tiiadic (6000 ton), de Komata (3900 ton), de Holmwood, Triona en VVinni, de Triaster en de Rangilane (1GOO ton). Men neemt aan. dat de overlevenden van drie andere schepen t.w. van de Turakina, de Notou en de Ring- wood nog aan boord van den torpedojager zijn. Zeven van deze tien schepen zijn van Britsche nationaliteit geweest, een van Fransche en de overige twee van Noorsche afkomst. Duitsche hulpkruiser op zoek naar buil? Naar Associated Press meldt, heeft het Amerikaansche radiostation Mackay radio een noodsein van het Engelsche vracht schip Malgora, groot 6579 brt. opgevangen. Het schip deelde mede, dat bet gevolgd wordt door een „geheimzinnig schip". New Yorkschc schcepvaartkringen deelen mede, dat het 6732 brt. metende in Engel schen dienst- varende Noorsche motorvracht schip Talleyrand als verloren wordt be schouwd. Het schip is sedert Juli verdwe nen. Men vermoedt dat het het lot heeft gedeeld van ruim 20 andere in Engelschen dienst varende Noorsche schepen, die naar verluidt in den Stillen Oceaan door Duit sche hulpkruisers tot zinken zijn gebracht. De communistische partij in Engeland Pers eischt scherper optreden. In een hoofdartikel eischt dé Sunday Ex press naar uit Londen wordt gemeld, dat „scherp opgetreden" zal worden tegen de communistische partij. Er moet aan „verra ders" een einde worden gemaakt, onverschil lig of zij in kelderwoningen dan wel in pa leizen, kantoren of fabrieken, in Mayfair of in Eastland wonen. Het blad keert zich fel tegen het besluit van de verkeersemployé's van Glasgow om bij luchtalarm het werk stil te leggen en noemt dit communistische pro- naganda. Aangezien voortzetting van het werk bij liet eerste luchtalarm niet gedwon gen is, hebben de communisten, aldus het blad, zegt het D.N.B., een schitterende moge lijkheid om „te kankeren tegen de plutocra ten, die de armen laten werken, terwijl zij zelf in weelderige schuilgelegenheden dek king zoeken of zich terugtrekken op hun landhuizen." Het Italiaansche blad de „Popólo d'Italia' schrijft: Roosevelt heeft de redenen uiteen gezet, waarom de Ver. Staten Engeland moe ten helpen door het vliegtuigen, munitie en tanks te geven. Maar niets, voor zoover het een expeditiecorps naar Europa betreft. De Ver. Staten aldus het blad zouden oor log willen voeren zonder oorlogvoering, d. w. z. zij zouden den oorlog alleen Avillen lei den, financieren, voeden, expl-oiteeren, kort om, zij zouden Engeland den oorlog willen laten voeren tot het eind en op zijn rekening en risico. Inderdaad heeft Roosevelt ver klaard, dat de Amerikaansche hulp Enge land moet dienen tot voortzetting van „den strijd voor onze veiligheid". Afgescheiden van den moreelen kant van de zaak, wan neer een groot land, terwijl het verklaart, dat het bedreigd is, zich wil verdedigen en zich tegelijk terzijde houden, doet zich thans de- omstandigheid voor, dat het voeren van oorlog met het bloed van anderen geen voor recht meer is van Groot Briltanje. Thans is het Amerika, dat tot den laatsten En- gelschman zou willen strijden. Twaalf rijtuigen van een goede rentrein In een afgrond gewaaid. In het Likagebergte heeft den geheelen Dinsdag een zware storm gewoed', die sonjs een snelheid van 180 k.m. bereikte en die zoo krachtig was, dat twaalf rijtuigen van een goederentrein, die van Agram onderweg was naar Split, in een 15 M. diepen afgrond geslingerd werden. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De treinen die van Split naar Agram onderweg waren, werden aangehouden. Het traject is zwaar beschadigd. Verscheidene ingesneeuwde trei nen in alle deelen des lands konden na vele uren werken weer vrij gemaakt worden. Voorloopige maatregel voor een handelsaccoord. In het Turksche ministerie van buiten- landsche Zaken te Ankara is Maandag een DuitschTurksche overeenkomst geteekend, welke ten doel beeft, het in den zomer van 1940 tusschen beide landen gesloten handels verdrag sneller uit te voeren. In politieke kringen te Ankara wordt dit aanvullende accoord zeer gunstig beoordeeld. Men hoopt dat. de handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Turkije daardoor weer meer zullen worden gestimuleerd. RANTSOENEERINGSMAATREGELEN IN FINLAND. In Finland zijn nieuwe maatregelen geno men voor de rantsoeneering van levensmid delen. Ter beveiliging van de vleeschvoor- zicning en het behoud van den veestapel zijn tijdelijke gedwongen slachtingen van rund vee bevolen. Bij ccn veestapel van 5 stuks moet één rund, daarboven moet elk .tiende rund voor de rantsoeneering worden ingele verd. Voorts zijn ook maatregelen genomen voor de rantsoenecring van de aardappelen. Op iedere h.a. aardappelen moet 8000 kg. worden ingeleverd, waarvan 4500 kg. voor de levensmiddelenvoorziening en 3500 kg. als pootgoed. DE SCHIETPARTIJ TE LEIDSCHENDAM. Naar wij vernemen behoeft het bericht, als zou de dader van de schietpartij te Leidschendam, W. A. K. voorloopig op vrije voeten gesteld zijn, eenige aanvulling. Genoemde K. wordt n.1. niet slechts door de Nederlandsche justitie vervolgd, doch hij was ook schuldig aan het bezitten van een vuurwapen, waartegen door de bezet tingsoverheid zware straf is bedreigd. In verband hiermede bevindt K. zich ook thans in hechtenis. Heden overleed, na een langdurig en gedul dig gedragen lijden on ze geliefde Vrouw en Moeder. in den ouderdom van bijna 35 jaar. SJ. KOLDIJK en Kinderen. Spoorbuurt 32. Anna Paulowna, 1 Jan. 1941. Ook voor de VEELEVERING worden Uwe belangen door ons behartigt op de manier die U van ons gewend is. Aanbevelend, NIEROP's Veehandel TeL 223 SL Maartensbrug Schagerbrug. Dief wilde lekker rooken Inbraak te Bussum« Tijdens afwezigheid van de bewoners ia ingebroken in een villa aan de Lindenlaan te Bussum. Vermoedelijk is de inbraak gis- termiddag geschied tusschen 1 en 6 uur. Men heeft zich toegang verschaft door,ver breking van een ruit. Uit een la van een bueau heeft de dief een tasch medegenomen waain zich een bedag van f 250.— bevond. Voorts nam de dief een voorraadje siga ren mede. WIERINGEN HIPPOLYTUSHOEF SPAARBANK. Spaarbankhandelingen over de maand December 1940; Inlagen f 1010.—; Terugbe talingen f 7225.83. HEER-HUGOWAARD WINTERHULP. De eerste collecte voor de Winterhulp, die ruim 260.— opbracht, liet de kerstcol lecte met een bedrag van 66.— achter zich daar deze keer ruim 194.werd gecollec teerd. OUDEJAARSAVONDVERRASSING. Clandestiene slachter betrapt. Met een minder prettige verrassing besloot het jaar 1940 voor een persoon alhier, die zonder vergunning een varken had geslacht Inplaats, dat ongeveer 50 kg. vleesch de voorbedachte bestemming bereikte, werd het door Rijks- en gemeentepolitie in beslag genomen, terwijl een procesverbaal de plaats der varkens-coteletjes innam. In Koedijk wordt van oudsher op 31 Decem ber het feest van den gouden engel gevierd en ondanks distributletijd rolde bakker Rood dezen keer zijn „engel" van goudgeel deeg. (Foto Paxrfiollajid) PURMiEREND, 31 Dec. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 6 par tijen, wegende 7500 Kg., handel vlug, hoogste prijs f 35.25. 1 stapel kleine Boe renkaas f 33.—. wegende 196 Kg., handel vlug. 272 vette koeien op 30 December geleverd; 1S7 gelde koeien f 190—325 per stuk. 58 melkkoeien f 315—440 per stuk, 50 vette kalveren voor de levering, 25 gras- kalveren f 100—240 per stuk. 73 nuchtere kalveren: voor de slacht v. d. levering, v .d .fokkerij f 25—48 per stuk, 15 mager© Varkens f 2845 per stuk, 181 biggen f 14r— 30 per stuk, 233 schapen f 30—48 per stuk, 4 bokken f 2560 per stuk. kipeieren f 1.07 per kilogram; 2300 oude kippen en hanen: blauw f 24 per stuk. konijnen f 2—0 per stuk. 1600 eenden f 1.402 per stuk. duiven f 0.40 per paar. 43 ganzen f 10 per stuk» zwanen f 10—15 per stuk. NOORDSCHA'RWDUDE31 Dec. 2400 kg. roode kool f 4.50; 4700 kg. gel© kool f 3.80; 24800 kg. Deensche witte kool f 3.10; 800 kg. uien f 4.—; grove uien f 4.— peen f 1.40—f 3.20. ROTTERDAM. 31 December 1940. Veemarkt.. Aanvoer: 734 dieren, waan van 582 gebruiksvee, 152 bokken en geiten. De prijzen waren per stuk kalfkoeien f 495 f 385 f 295, melkkoeien f 490 f 290 f 300, varekoeien f 325 f 260 f 210, vaarzen f 325 f 275 f 185, pinken f 270 f 200 f 155, bokken en geiten f-^85 f 55 f 20. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was iets korter met luien handel en staande prijzen. Varekoeien aanvoer klein met tragen handel en onveranderde prijzen. Vaarzen en pinken als vorige week met flauwen handel. De prijzen bleven stabiel. Bokken en geiten aanvoer als vorige week met stroeven handel en ietg lagér in prijs. ROTTERDAM. 30 DECEMBER 1940. Aardappelen: Eigenheimers (zand) f 3.36 Industrie f 3.69. Alpha's f 3.69. Aanvoer voldoende,1 handel tamelijk. Vlasbeurs: Blauw 6650 kg. f 1.10—f 140; Wit 1000 kg. f 1.10—f 1.45; Geel 500 kg. f 1.10—f 1.45; Dauwrot, 700 kg. f 0.80—f 1.10 Door de bestaande standaardprijzen bleef de handel flauw. ZWAAG, 30 December 1940. Postelein 1500; uien 400; bieten 250; prei 670—810; savoye kool 200—380; witte kool 160; roode kool 360-450; boerenkool 360— 400; spruitkool 1500—3300; witlof 2400—3000 breekpeen 280—330; andijvie 1600—1700; knolselderie A 490—1040; id. B 260—670; goudreinetten 1400—2200; zoete appelen 1500 winter jan 1600—2040; Vertel jon 1500-1950.

Schager Courant | 1941 | | pagina 4