Provinciale Commissie Begrooting in ijltempo behandeld uit de veilingen in Noord-Holland Donderdag 2 Januari 1941 Tweede blad Raad Heer Hugowaard In de gistermiddag gehouden raadsver gadering werden de notulen aangehouden. De voorzitter, burgemeester Sutman Meijer, ihuldigt in welgekozen woorden de nage dachtenis van Baron Röell, Commissaris der Provincie. Voorzitter gaat het.wel en wee van het afgeloopen jaar na en constateert dat men als Nederlanders verbonden moet blijven. Met weemoed herdenkt voorzitter het ver- Scheiden van oud-burgemeester Wiebe van glooten. De heer Dekkers is afwezig. Ingekomen is een verzoek om f 5.bij drage voor iederen leerling, die de lagere landbouwschool te Hoorn bezoekt. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Aldus besloten. De heer C. M. Groot, lijnwerker aan het G.E.B. verzoekt aanstelling in vasten dienst. B. en W. stellen voor den duur der dienstbetrekking weer met een jaar te ver lengen. Men weet nog niet hoe het af zal loopen met de besprekingen met het P.E.N. - Aldus besloten. Ingekomen zijn voorts eenige goedkéurin- gen op raadsbesluiten, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Rekening G.E.B. De rekening G.E.B. sluit in den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 44.808.13, met een winst van f 416.84. Aldus vastgesteld. Gemeenterekening 1939. De gemeenterekening 1939 sluit in den gewonen dienst tot een bedrag van f 200.090.15 met een nadeelig slot van f 17.704.41. Van het Rijk zijn verschillende posten nog te ontvangen, zoodat uiteindelijk een batig saldo van f 911.84 zal ontstaan. Ook deze rekening wordt goedgekeurd. Begrooting G.E.B. De begrooting G.E.B. wordt vastgesteld. Een sluitende bcgrooting kon niet. worden verkregen. Gemeentebegrooting. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven in den gewonen dienst tot een bedrag van f 216.560.84, met een post on voorzien ad f 815.60. Als steeds is de be grooting met de memorie van toelichting vervat in een keurig, zeer overzichtelijk en duidelijk boekwerk. De heer Kooij rapporteert-dat de com missie het geraamde tekort op f 42.000. heeft gesteld-, dat voorloopig naar den ka pitaal dienst wordt overgebracht. Er zijn geen andere bemerkingen dan vra gen van informatorischen aard. Voorzitter zegt dat men er zich rekenschap van moet geven, dat de begrooting opnieuw in be handeling moet worden genomen, nu de finantieele- en belastingverhoudingen tus- schen het. Rijk en gemeente zoozeer zijn veranderd. Rustig afwachten is het eenige wat er op zit. Algemeene beschouwingen. De beer Wagenaar complimenteert, den gemeentesecretaris voor zijn keurige uit voering van de begrooting. Critiek op de begrooting zal spr. niet geven, omdat zij geheel op losse schroeven staat.' Voorzitter onderschrijft gaarne bet com pliment aan den secretaris, waarin hij de ambtenaren der secretarie betrekt. De'heer Kok vraagt wanneer de bijdrage van f 100.— aan de sluis te Broek op Lan- gendijk wórdt verleend, er op aangedron gen wordt, dat ook de kleine schuitjes, die uit Heerhugowaard komen, wat luwte krij gen. Deze zaak wordt door den heer Tromp reeds behandelt, zegt voorzitter. De begrooting wordt hierop z.h.s. vast gesteld. - Bedrag per leerling. Voorgesteld wordt het bedrag per leer ling voor het openbaar onderwijs te bepa len op f 10.22. Aldus besloten. Kinderbijslag verordening. Voor het secretarie-personeel ,is de bestaan de regeling gunstiger voor het G.E.B.-perso- neel ongunstiger dan de nieuwe wet voor schrijft. B. en W. stellen voor een geheel nieuwe regeling te maken voor het geheele gemeentepersoneel, voor zoover vallende on der de kinderbijslag, waarbij een kinder toelage wordt toegekend vanaf het derde kind en wel 3der wedde vanaf het eer ste kind. met de bepaling- dat de tot dus verre ontvangen toelagen geen vorminde ling ondergaan. Den heer Kok heeft het benieuwd, dat het aantal kinderen per 1 Januari be paald wordt, terwijl de wet voorschrijft. 1 Octobcr van het voorgaande jaar. Spr. is voorts van oordeel, dat men wel nul op het request zat krijgen, omdat tmen wel niet voor die genen, die thans gunstiger er voor zou ko men te staan, toestemming zal krijgen. Ten slotte wil spr. beginnen hij het derde kind. Spr. wil in het algemeen de wettelijke be palingen toepassen bij de voorgestelde ge meentelijke regeling heeft de een voordeel de ander nadeel. Voorzitter zet uiteen, dat men zich nicj heelemaal heeft kunnen aansluiten, doch zich heeft" gericht naar het model der ver. van Ned. Gemeenten. De gemeentelijke re geling loopt van kinderen tot 18 jaar, juist om kinderen van ambtenaren een soort studietoelage te geven. De heer Wagen aar meent, dat de raads leden algemeen liever bij het derde kind beginnen, en vraagt B. en W. de zaak nog eens te bestudeeren. Voorzitter zegt dat dit niet gaat, doch wil in comité aan de hand van de stukken nog wel oen toelichting geven. Ook de heer Tromp stelt voor de wettelij ke bepalingen te handhaven. De raad gaat in comité. Na helopening deelt voorzitter mede dat de toeslag bij het derde kind ingaat en dat geen ongunstiger regeling zal komen dan do wettelijke. Welkoml B. en W. stellen voor met erkentelijkheid de schenking van het saldo van de voor malige burgerwacht te aanvaarden. Aldus besloten. Rekening-coufant-overeenkomst. B. en W. stellen voor teneinde centra lisatie van kasmiddelen te bevorderen met de vereeniging ter bevordering van de ver krijging. van onroerend goed door landar beiders te 'Heerhugowaard een %-ekening courant overeenkomst aan te gaan. Aldus besloten. Het gaat zeer goed, er zijn nog maar 4 achterstallige postjes en weldra zal alles binnen zijn. Met de vereeniging zal natuurlijk over leg worden gepleegd. Eveneens stellen B. en W. voor een reke ning courant overeenkomst aan te gaan met de woningbouwvereniging Heerhugo- waards Belang te Heerhugowaard. Aldus besloten. Alle huren over 1940 zijn Ingevorderd er is geen bevroren achterstand. Kasgeldleening. B. en W. stellen voor maximum f 55000.- kasgeld op te nemen, voor. de voorioopige financiering van eventueele werken en voor zieningen. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Wagenaar vraagt hoe B. en W. staan tegenover het vak lich. oef. op open bare en Chr. scholen en of voor de kerk diensten e.a. weer klokken mogen worden geluid. Voorzitter deelt mede dat het vak lich. oef. por 1 Januari verplicht is, uitbreiding van schoolgebouwen is niet toegestaan, be halve voor lich. oefening. Omtrent de noodzakelijkheid van uitbrei ding of bouw hebben B. en W. zich ge wend tot. den inspecteur van het L. O.. Antwoord is nog niet ontvangen. Een puzz- le is het zwemonderricht voor den zomer. Wat het luiden der klokken betreft deelt voorzitter mede, dat destijds het luiden der klokken door de lucht.beschermingsaulori- teiten verbóden is voor deze gemeente. Het luiden moet nog steeds dienen om om alarm toestand op te heffen. Voorzitter is hierover zelf verwonderd, omdat het in andere, gemeenten wel mag, maar het is niet anders. Hierna sluiting met de beste wenschen voor het nieuwe jaar. De weth. Tromp prijst nog het optreden van den burgemees ter in 1940. Teelt vergunning die niet verhandeld mag worden, gaat tegen hooge prij zen van de hand. Vakkundige tuinders zonder geld komen niet in aanmerking. Dinsdagmorgen te elf uur vergaderde de Prov. Commissie in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar, onder leiding van den heer J. P. Nijssen.' Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren Valstar, Mr. Niemöller, resp. voor zitter en secretaris van het Centraal Bu reau v. d. Veilingen, de rijkstuinbouwcon- sulenten ir. Rietsema en de heer Van der Helm. De voorzitter, de heer Jac. P. Nijssen. opende de vergadering met een woord van welkom, waarna spr. memoreerde - het geen sedert de vorige jaarvergadering is geschied. Tn de bedrijven zijn sommige dingen heter geworden, over andere is nog veel te klagen. Spr. schetste het verloop van don afzet der producten. Dankbaar getuigde spr. van de groote medewerking, welke men weer heeft onder vonden van den heer Valstar. Begeerings commissaris van de Ned. Groenten- en Fruit Centrale. Voor de tuinders is het de vraag, wat zii zullen telen. Dat alles vraagt reeds nu om pen oplossing. De voorzitter besprak de ver hoogde bedrijfskosten. de moeilijkheden met de kunstmestvoorzïening. De minï- mnmnriizen kunnen niet geheel gemis' worden, wat de maximumprijzen betref' zal het allereerst de vraag ziin in hoever re zii den tuinder voor ziin arbeid helon nen. Voor de stijgende kosten zal de nrii- zencommissïe een open oog moeten hebben Het systeem is de tuinders." die nog een groote achterstand hebben in te halen, niet svmpalhiek. Zij heb ben een extraatje noodig om dezen achterstand in te halen. Spr. hoopte, dat ook de Overheid zal hegrijpen, dat er hij de maximumprijzen hier en daar iets zal moeten gebeuren, om het vaste-lasten-probleem on te lossen. De veiling kan en zal ondanks het nieu we systeem de schakel blijven tusscher tuinders en handel. De verdeeling van de nrodueten voor d" export en bef binnenland geeft moeilijkhe den. Ten aanzien van de drang tot tecltuif- breiding zeide de voorz.. dat deze komt uit den. verkeerden hoek. van buiten den tuin bouw. Met den aandrang der jonge tuin ders in deze richting, dient wel rekening te worden gehouden. De tuinbouw moet het bedrijf gebonden en gesloten houden. Spr. eindigde zijn rede met de beste wen schen voor de toekomst. (Applads). De.notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag, waarvan wij reeds een uit treksel publiceerden, werden goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, welke wij eveneens reeds eerder vermeldden, werd ook goedgekeurd. In de financieele commissie werden geko zen de veilingen te Den* Helder, Medem- blik (De Eendracht), en Noordscharwoude. Het bestuur stelde voor, de contributie voor 1940-41 weer te bepalen op 1/30 pet. van den om zet. vermeerderd met de uitgekeerde steun bedragen. De begrootine werd op een totaal van f 6170.vastgesteld. Bij de gehouden Bestuursverkiezing werden de aftredende heeren W. Gutker, D. Koolhaas en T. Roosje herkozen. Concentratie van den verkoop van goedgekeurde pootaardappe- len. De „Noordermartkbond/" te Noordschar- wonde stelde voor, stappen te doen om te komen tot stichting van een landelijke verkoop-organisatie voor de goedgekeurde pootaardappelen, waarbij alle verbouwers van goedgekeurde pootaardappelen zich zouden moeten aansluiten. Het is de be doeling om in deze organisatie, welke zich zou moeten belasten met het bevorderen van den afzet der poters, bet vaststellen van verkoopcondities enz., ook de land- bouwpootaardapnelen op te nemen. In de toelichting wordt gewezen op het minder vlotte verloop van den. afzet der pootaardappelen en de misstanden, welke dezen gang van zaken tot gevolg heeft ge had, zonals het aanbieden van reeds eerder uit de hand verkochte partijen. Gewezen wordt op de concurrentie der landbouw- aardappelen, 'den tuinbouwpootnardappe- len aangedaan. De N. M. B. advi seerde te trachten samenwerking met de landbouworganisaties te verkrijgen. Mocht men niet tot die samenwerking komen, dan zou bet al een flinke stap in de goede richting zijn, dat men poogt, alle op tuin- bouwteeltvergunning geteelde pootaardap pelen in één organisatie te verepnigen. Het Bestuur kan zich in zooverre met het voorstel vereenigen, dat het de beste oplossing zou vinden, de aangesloten telers ♦e verplichten, hun goedgekeurde poters in banden te geven aan de veilingsorganisa tie.- teneinde ze sre.zamenliik te veilen. De heer N. Kaan, Oudkarsnel verdedig de het voorstel van den Noordermarktbond Wij zijn wel de stap in de goede richting als het gaat zoo als het in het prae-advies is omschreven, maar aan het doel is men niet. De landbouw heeft door de garantie prijs van de tuinbouwpootaardappeTen ei genlijk ook een garantie van een paar dub beltjes per 100 kg. minder, met gevolg dat de tuinbouwpootaardappelen over blijven en als veevoeder worden gebruikt, dat is niet het doel van onze teelt. De heer W. Visser, L.G.C.. Broek op Lan- gendijk, drong er op aan, dat de mogelijk heid van verkoop van teler aan teler wordt opengelaten. Dit is voor onze Nederlandsche tuinbou wers veel van belang, meende de voorzit ter. Centrale verkoop is eigenlijk alleen mo gelijk voor verzending naar bet buitenland. De heer Bakker, Purmerend was het met het voorstel van Noordscharwoude eens, evenals de beer Ham te Wijdenes. Na nog eenige discussie werd bet prae-ad vies van het bestuur aangenomen. Meer nateelt qewenscht. De „Noordermarktbond" stelde verder voor, aan te dringen op de ruimere ver strekking van nateeltvergunning op vrij gekomen aard appelen gronden, aangezien velen daarvan bijna geheel of geheel versto ken zijn. De verstrekking van meer vergun ning zou de voedselvoorziening ten goede komen. Het verstoken zijn van deze vergun ning is mede een gevolg van de toekenning van teelrecht naar het basisjaar 1933, het geen daardoor meer-op toeval dan op recht vaardigheid berust. Algeheele herziening en rechtvaardiger toewijzing acht de „N.M.B." gewenscht. Het bestuur ontkent niet, dat zich derge- 'ijke gevallen voordoen, maar acht het niet iuïst. in 't algemeen op ruimer verleening van teeltvergunning voor nateelt aan te dringen. Tn de allereerste plaats dient ver ruiming van teeltrecbt ten goede te komen aan ionge tuinders en ben wier bedriiven 'f klein ziin een "huisgezin te onderbonden. Een herziening van teeltrecbt zal nieuwe onbillijkheden niet uitsluiten. Het hnctnur ontraadde het voorstel van ■I"n „N.M.B." Ook d't voorstel werd verdedigd door d"r heer N. Kaan. Spr wees on de tweeledigheid van het voorstel. Er wordt zooveel uitbrc'- ding gegeven aan volkstuinties. wat vee, ^eid kost: geef die vergunning aan de ♦ombouw. die er wel nutlig gebruik var '-an maken. Tn de streek v. d. Noordennarkt hond kan men de nateelt best gebruiken iange7inn één teelt niet voldoende is om ,rnn te leven. Spr. drong met nadruk aan op herzie ning van de tppltvergunnïngen gebaseerd on bet laar 1033. De voorzifter antwoordde, dat herzie ning van de teeltvermnnine mogelijk i.- bi? de herregistratie. Spr. wees op de be ne rking welke is toegepast op de groote bedrijven boven 10 H.A. De heer W. Visser. Koedijk, vond het niet :,1ïst. dat de moeeliikheid bestaat, dat de genen met het meeste geld de meeste teelt er gunningen hebben. Voor 'n bunder teelt "crgimning. geeft men wel f 500.Spr Irong zeer sterk aan op herziening van de leeltvereunnïngen. Wij moeten met onze 'uinbouw-teeltvergunnineen ons brood ver dienen in Noordholland en niet met de land bouwproducten (Anniaus). De voorzitter zeide. dat men aan dien ver koop van vergunningen misschien zal moe ten gewennen. Spr. meende, dat de tuinbouw een ge sloten bedrijf moet worden. Anders krij gen we straks de vlucht in den tuinbouw. Wij moeten veel van de kleine bedrijven der jonge tuinders bedrijven maken, die een loonende uitkomst kunnen geven. Daar houdt de tuinbouwcomraissie wel rekening mede. De heer Visser, Koedijk, vond het onjuist, dat een intelligente jongen zonder geld geen tuinbouwbedrijf zal kunnen stichten, omdat hij geen. tceltvergunmng kan koopen. Er dient een redelijke beperking te ko men. De lieer J. van Kleef, Noordermarktbond, ondersteunde het betoog van den heer Vis ser. De heer Ham, Wijdenes, drong even eens aan op herziening van het teeltrecht. Jonge tuinders en kleine tuinders hebben behoefte aan teeltrecht, maar kunnen niet voldoende krijgen. De voorzitter zegde toe, dat de aandacht besteed zal worden, aan de belangen van de jonge tuinders. De heer K. van Dijk, Noordscharwoude, zeide, dat de moeilijkheid is, dat de oude tuinders, die eigenlijk moeten, ophouden, dit niet kunnen, omdat zij zich financieel niet kunnen redden. Daardoor komt er voor de jonge tuinders niets vrij! De heer P. Duijves,, Noordscharwoude, was van meening, dat herziening wel mo gelijk is. De aardappelziekte in 1933 heeft vele tuinders, die hun aardappelen toen hebben laten zitten, en geen nateelt heb ben gehad, buiten hun schuld van teeltrecht beroofd. De heer T. Groot, Hem, was bang. dat bij een herziening van bet teeltrecht er heel wat naar andere provincies zal gaan. De heer P. Duijves drong aan op het in stellen van een grondig onderzoek. De heer De Nijs. Obdam, zeide te hopen, dat de onbillijkheden, welke nu bestaan opgeheven worden, door de groote o{ klei ne commissie. De voorzitter antwoordde, dat er al heel wat. niet benutte teeltvergunnïng is inge trokken ten gunste van jonge tuinders. De L. C. O. werkt heel goed met ons mede. Spr. zegden toe, dat met de geuite wen schen rekening zal worden gehouden, waar na men met het prae-advies accoord ging. Kwijtschelding rijkscredieten. „De Tuinbouw" te Obdam stelde voor, aan te dringen op geheele of gedeeltelijke kwijt schelding van de provinciale en rijkscre- dieten, die zeer remmend wei'ken op de ontwikkeling en de vooruitgang van vele bedrijven. ITet bestuur is van meening, dat deze achterstand niet kan worden ingehaald bij de tegenwoordige maximum prijzen. Het bestuur wil alles doen om deze credieten geliquideerd te krijgen. De heer De Wijs heeft het voorstel toege licht, waarna de voorzitter er op wees, dat de gemeentebesturen hierin veel kunnen doen. De heer K. Molenaar, Warmenhuizen, wees er op dat de credieten toch niet kun nen. worden afgelost binnen afzienbaron tijd. Waarom moeten de tuinders nu tot hun dood met die credieten blijven zitten? De heer Reus, Hoogkarspel zeide, dat het onbillijk is, dat de tuinders aan de ge meentebesturen zijn overgeleverd. Het ecne gemeentebestuur treedt veel soepeler op dan het andere. De voorzitter zegde toe, dat dit punt nog maals zal worden besproken door het be stuur,, om te zien wat nog te doen valt. Ook de veilingen ingeschakeld in den aardappelhandel. De R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kcn- merland" en de Coöp. -Veilings- en Aan- koopveieeniging „Vrije Groenten- en Fruit veiling" .te Beverwijk, stellen voor, met alle mogelijke middelen te probeeren, dat vei lingen, die tot heden voor leden, gasten of voor den handel aardappelen hebben ge veild en die nu blijkbaar bij de nieuwe re geling per 1 October 1.1. daarvan geheel zijn uitgesloten, alsnog worden opgenomen in de regeling, of als leden van den V.B. N.A. kunnen toetreden. Bij die regeling is blijkbaar de positie van de veilingen vergeten, hetgeen voor de belanghebbenden een groot ongerief en voor de veilingen een schadepost kan belee- kenen. Het Bestuur heeft zich reeds met bet Centraal Bureau in verbinding gesteld, dat alles zal doen, om iets voor de veilingen te hereiken. Nadat eenige heeren hierover het woord, hadden gevoerd en aangedrongen op be tere bekendmaking der regceringcn, werd het prae-advies aangenomen. Verhooging kostprijzen. Dezelfde vereenigingen stelden voor, dat ostnrüz^n worden samengesteld orrt aan te toonon. dat de kostprijzen der producten, sedert 1 Scpt. 1939 zeer belangrijk gestegen ziin en te trachten te hereiken, dat lioogere minimum- en hongere exportprijzen worden vastgesteld, althans voor die streken, waar de verhooging 't sterkst aan den dag is ge treden. De omstandigheden hebben zich dermate gewijzigd, dat het dringend noodig is, ook voor den tuinbouw te komen tot een her- berekening van het prijspeil der producten, in verband met de veel boogere kosten van levensonderhoud, loonen. mest e.d. en met een ondernemersloon voor dekking van oogst risico's en nu iets hetere beloon ing van den ondernemer dan de gewone loonnórm voor de arbeiders. Het bestuur heeft het volste vertrouwen, lat met al de door de voorstellende ver eenigingen genomen factoren rekening wordt gehouden bij de nieuwe kostprijs- berekeningen. Het zal echter zijn aandacht ean deze zaak blijven wijden en zoo noodig on vprhnornr." aandringen. De heer Meijer lichtte het voorstel toe. wijzende r.p de stijgende kosten van mate rialen, de nieuwe omzetbelasting die weer op de tuinders drukt en aandringende op een vaststelling van de prijzen met kor tere tusschenpoozen. De heer K. Molenaar, Warmenhuizen, zeide, dat er bij de vorige prijzenberekenin- gen voor de tuinders weinig over bleef. Als dat nu rjog zoo is, is het verkeerd. Als de prijzen aan den schrielen kant zijn heeft een tuinder die niet de 100% teelt, nog geen brood. Zoodra de producten van de bouw zijn, stijgen de prijzen onmiddellijk. Er dienen behoorlijke maximumprijzente ko men. Spr. noemde de prijzen van de Deen- sche witten in vergelijking met de gewone witten veel te laag. De voorzitter zeide, het hiermede eens te zijn, er wordt alles gedaan om verbetering aan te brengen. Bewaarloon vroege aardappelen. De heer Schoenmaker, Medemblik, vroeg om bewaarloon voor de kuilaardappelen, die lang bewaard moeten worden. De voorzitter was het er mee eens, dat ze lang bewaard moesten worden. Hoewel het .lang geduurd heeft, is de aardappelteelt niet slecht geweest. Misschien dat de heer Valstar er iets op weet te zeggen. Rondvraag. De lieer Ham, Wijdenes, vroeg naar den steun op de druiven. De heer De Wijs, Obdam, besprak de te lage prijzen van bieten en uien en vroeg steun op witlof en de in de oorlogsdagen ver handelde producten. De voorzitter zeide n.a.v. deze prijzen dat deze niet vergeleken moeten woi-den" met de prijzen die gegolden hebben. De heer Schenner, Hoogkarspel, drong aan op de verkrijging van eenige ruimte in de prijzen voor de waardeering van de be tere kwaliteiten. De voorz. zeide, dat in die richting gewerkt wordt. De heer Rens, Hoogkarspel, stelde voor aan te dringen dat de vroege aardappelen onder de Ned. Groenten- en Fruitcentrale bleven. Zooals het dit jaar gegaan is, gaf het veel verwarring, De voorz. zeide, dat het bestuur paraat is om de vroege aardappelen zoo lang mogelijk zelf in handen te houden. De heer Visser, Koedijk, vroeg nog eens naar de witte koolpot. Is die leeg, of niet? Wij hebben het recht te weten, waar dat geld gebleven is. De voorzitter antwoordde, dat van de N.G. F.C. de toezegging is verkregen, dat reke ning en verantwoording zal worden gedaan. Het bestuur zal niet rusten, vóór de uit komst bekend is en het event. saldo is uit gekeerd. De Prov. Comm. zal pogingen doen om te verkrijgen dat de paardenvordering soepel wordt toegepast. De heer Valstar, die hierna het woord verkreeg, zeide eenige ontspanning te heb ben waargenomen in deze vergadering. De gulden heeft een heel wat betere klank ge kregen. Spr. wees op de finantieele resulta ten in De Streek. De toestand in N.Holland heeft zich in gunstigen zin gewijzigd. Men zal zich aan de andere klank, die van de maximumprijzen, moeten gewennen. Dat is ook niet zoo prettig en niet zoo gemakkelijk te verwerken, doordat de goede kwaliteit in de prijzen niet tot uitdrukking wordt ge bracht. Prijsstijging moest wel door de Re geering worden tegengegaan, hetgeen voor onze veilingen moeilijk zal zijn om het daarmee goed te vinden. Er dient echter vast Ie staan, dat de tuinbouw van het be drijf kan leven en betalen. Spr. hoopte op korten duur van den oorlog, waarna wij weer andere toestanden krijgen. Het zal noodig zijn het apparaat en de kwaliteit in «tand te houden; dat zal noodig zijn. De tuinbouw zal, haar spr. vertrouwt, zich we ten te helpen en in samenwerking aan de moeilijkheden het hoofd bieden, evenals tij dens den vorigen oorlog.' Onze organisatorische positie is versterkt. Wij hebben ons aan de overheden te onder werpen en dat is geschied. Spr. wenschte dat de tuinbouw den kop er voor zal houden om de moeilijkheden te overwin nen. Het ligt in het voornemen van de Re geering om het oude zeeT wat bij te pleis teren. Er komt binnen enkele dagen nog een uitkecring. Er is in den loop der jaren wel heel veel voor den tuinbouw gedaan. Noodig was echter de afzet. Die hebben wij nu. We hebben meer klanten dan producten, van daar de maximumprijzen. Uit den vorigen, oorlog is de tuinbouw voortgekomen met' een waterhoofd. Dat moet nu worden voorkomen. Laten wij onszelf zooveel mogelijk trachten te be perken. Er is niet voor alie producten onge limiteerd afzet. Wat er moet gebeu ren? Wij moeten producten telen, die voor voedsel geschikt zijn en waar in oorlogstijd behoefte aan is. Dat geldt ook in normale tijden. Wij moeten in oorlogstijd zoo nor maal mogelijk blijven doen en rekening hou den met de omstandigheid dat er een vre destijd achter aankomt. Laat u oppassen, als tuinders pal te blijven staan voor onze eigen belangen en in eigen kring den goeden toon te bewaren Opdat in samenwerking in de loekomst de strijd om het bestaan gevoerd kan worden. (Applaus). De voorzitter sloot de vergadering met een hartelijk woord van dank, in het bij zonder aan den h#er Valstar. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSRE GISTER VAN 17 DECEMBER TOT EN MET 31 DECEMBER 1940. NIEUWE ZAKEN: ANNA PAULOWNA: Commanditaire Ven nootschap „W. Kossen en Co", Molen- vaartsweg 197, exploitatie van een of meer bioscoopen. BERGEN: „Botalin", Dorpsstraat 82, Boter surrogaat groothandel. WIERINGEN:. Tj. Riemersrna, Den Oever, Hofstraat §6, tweede hands goederen. BESTUURSWIJZIGINGEN: WIERINGERWAARD: Coöp. Zuivelfabriek „De Volharding" Tweewegen A. 106. ANDERE WIJZIGINGEN: ZITPE: J. Nierop, St. Maartensbrug C. 92, transportonderneming; rechtsvorm ge wijzigd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5