De wedstrijd in de vissenwereld lijtilt fonyen) en meiijei.! Laat ik beginnen met jullie allemaal een zo goed en prettig mogelijk 1941 toe te wensen. Ik wens voor jullie: dat dit jaar de vrede komt, dat er weer voldoende kolen in de kachel en eten op t~*el zal komen. Ik wens, dat we vaei rustig zullen kunnen leven en dat al de zorgen van deze droeve tvjden worden weggenomen, dat wens ik ieder van jullie in het bijzonder toe. Zoals jullie gezien hebt, zijn de beide laatste Vrijdagen de briefjes er lelijk bij ingeschoten. Nu waren daar nog een aan tal briefjes bij van drie weken geleden, die ik toen niet beantwoord heb. Het leek mij beter deze niet meer in de krant te beant woorden, omdat dat al zo lang geleden is. Ik heb ze natuurlijk allemaal gelezen en dank de schrijvers en schrijfsters hartelijk voor de vele goede wensen, die jullie aan het adres .van mij en mijn vrouw richtten. Nog maals: wederkerig hoor! Deze week schrijven we dus opnieuw allemaal en volgende week beantwoord ik jullie allemaal. We beginnen met een achone lei! De taart werd gewonnen door: NELLIE PAUW, Kolhorn. (Nellie moet vandaag nog even 2 brood bonnen of 4 bloembonnen sturen aan de Redactie Kinderrubriek Schager Courant.) En nu de briefjes: Atto Vader, Callantsoog. Natuurlijk mag je wel eens een keer overslaan, Atto, met het schrijven an een brief, maar lie ver leb ik dat ik ook jouw brief iedere week aantref. Hartelijk dank voor de vriendelijke wensen voor de Kerst en voor oud en nieuw. Laat ons hopen, dat ze uitkomen! Grietje iVIaigret. Wij zitten thuis zelf geweldig krap met de bonnen, Grietje en vet hebben we bijna helemaal niet, zodat ik aan je verzoek om een vetbonnetje te sturen helaas niet kan voldoen. Al bood je me ook honderd gulden! Tini de Vries. Zo zo, dus jy bent een Friezin Dan behoef ik me ook niet te ver wonderen over het feit, dat je hoopt zo spoedig mogelijk en zo lang mogelijk op de schaats te kunnen. Nu... je kunt je hart ophalen Tini. Op het oogenblik vriest het 5 graden...! Gerrit Blom, Petten. Gerrit, jy vraagt me te veel. Jy wil weten wie ik ben, waar ik woon en of ik kinderen heb. Weet je wat: ik zal m'n trouwboekje even naar je opsturen! Maar in ernst: dat blijft een ge heim, beste Gerrit. Niemand die het weet, ook al hebben er reeds hee. wat naar ge raden. Raadt jy ook maar eens! Nellie Pauw, Kolnorn. Ook jou dank ik voor de goede wensen. Maandag weer naar school, hè? Nu, .k denk dat je daar wel weer zin in zult hebben, is het niet? Jullie hadden een lange Kerstvacantie dit jaar. Gerda Gilles, Purmerend. Hartelijk be dankt Gerda voor je lange brief met het vele nieuws. Jij kunt het, zeg! Was de Kerst boom zo mooi? En... heb je het dikke var ken er af gepeuzeld? Ik heb zo'n idee van wel! Beste vrienden en vriendinnen, ik stop. Volgende week krijg ik weer brieven van de hele club. Dat zijn er dus méér dan 100! Spreken we dat af? Oplossing raadsel 1. Kerk; 2. Eens; 3. Roepen; 4. Sparen; 5. Traag; 6. Feest; 7. Evert; 8. Eens; 9. Sla 10. T. Op de kruiajeslijn: Kerstfeest. Goede oplossingen ontvangen vaat Grietje M.; Lia de K., Schagen; Atto V., Callantsoog; Janny D., Schagerbrug; Nellie P., Kolhorn; Gerrit B., Petten; Tinie de V. Nieuw Raadsel 14, 6, 15, 7, 17 is een ander woord voor dier. 9, 1, 2, 13 is een meisjesnaam. 14, 1, 2, 9 is een vaartuig. 4, 10, 6. 15 is een drank. 14, 11, 12, 3 is een holle stang. 5, 2, 15, 16, 4 is een ander woord voor wild, ruw, onstuimig. 10, 2, 11, 7 komt van de boom. 16, 1, 6, 13, 8 plaatsje in Utrecht. De cijfers 1 tot en met 17 vormen samen een spreekwoord. Een sprookje. In een mooie, brede rivier die door een weiland stroomde en waarin prachtige wa terplanten groeiden, woonde eens een oude snoek. Hij voerde de onbeperkte heerschap pij tussen het riet, tot grote schrik van de kleine Witvisjes. Als ze aan de oppervlakte van de beek plezier maakten en speelden, kwam het monster plotseling uit de diepte te voorschijn, pakte hier en daar een van hun vriendjes weg en verdween weer. Dag in dag uit leefden de witvissen in angst. Konden ze die vreselijke snoek maar uit de weg ruimen! Op zekere dag riep de oudste witvis in de rivier, alle witvissen tot een vergadering op. Ze zouden een'middel proberen te vin den om zich voorgoed van het monster te bevrijden. De vergadering zou gehouden worden bij de molendam. Daar zouden ze geen last van de snoek hebben. Al zou dat oude beest tussen hen in gekomen zijn. De witvisjes bewogen zich zo vlug en lenig door het springende water, dat de snoek hen onmogelijk te pakken had kunnpn krii- gen. Dat wisten de witvisjes en verd°r «stpl- den ze de vergadering vast oo een middag uur. want dan deed de snoek meestal zijn middagdutje. Op de vergadering werd druk gepraat. Maar ze kwamen niet veel verder, tot een witvis. die als erg pienter en handig he kend stond het woord nam. Hij stelde voor om de snoek voor een wedstrijd uit te no digen. Als hij verloor, dan mocht hij peen witvissen meer eten. maar zou z'>h vpor- taan met kikkers, kevers en der^elüke die ren tevreden moeten stellen. Als hij won. bleef alles zoals 't nu was. Een luid hoera was het antwoord on deze rede. Het was toch maar gelukkig dat ze zo'n knappen vriend in hun midden had den! Maar nu moesten ze het voorstel aan de snoek bekend maken Na lang beraad namen ze het besluit om een oude witvis. die al te groot voor de gretige snoek was. naar de snoek te sturen om hem de uitno diging over te brengen. De oude witvis werd door alle witvisjes tot aan het riet bosje gebracht, waar de snoek woonde. Na tuurlijk spraken ze hem allemaal moed in, want tenslotte was het geen kleinigheid, wat de oude witvis ging presteren. Hij hield zich goed. maar toch beefde hij een beetje van angst. Stel je voor dat hij toch eens opgevreten werd! Al was de witvis niet meer zo jong. hij wilde toch nog graag van het leven genieten. De snoek lag te rusten in de schaduw van een grote boomwortel en keek verwonderd op toen de bezoeker binnen kwam. „Wat zullen we nu hebben?" dacht hij bij zichzelf. „Een witvis in myn huis! Hoe durft hij!" Maar meteen zag-hij dat het maar een oude en grote witvis was. „Bah, niets voor mij", dacht de snoek direct. Gelukkig voor de witvis was de snoek in een goede bui, want hij had heerlijk gege ten. Lachend nam hij het voorstel van de wedstrijd aan. „Maar wat een idee! Zoiets kan alleen door een gekke witvis bedacht worden!" dacht de snoek schamper. Ze kwamen overeen dat ze van de mo lendam naar een oude wilg zouden zwem men. waarvan de kroon ver over 't water hing. Daar zouden de witvissen zich opstel len en hun vrienden en winnaars te ont vangen. De wedstrijd werd bepaald op de volgende middag. Hè. hè, dat was eruit! De witvis zuchtte opgelucht, nam afscheid en zwom weg Hij had 't niet laten merken, maar zo vreselük oo z'n gemak had hij zich heus niet gevoeld! Verheeld je toch eens, dat hij opgegeten was! Trots kwam hij bij de andere witvissen terug en ver*°lde van zijn onderhoud met den snoek. „Was ie niet bang7" vroeg een heel klein witvisie nog. „Helemaal niet", loog de oude witvis. „Stel je voor, ik bang!" De volgende middag verzamelden de witvissen zich al vroeg bii de wil». 7° wa ren er zeker van dat zij de wedstrijd zou den winnen en konden het begin van de wedstrijd gewoon niet afwachten „Geduld, geduld kinderen1" rieo een witvissenmoe- der tegen haar drie spruiten, die stonden te „trappelen" van ongeduld. „Alles op zijn tijd De snoek zou tegen een van de witvissen •vemmen. die met algemene stemmen door 'n vriebdpu was gekozen. Het was een an de sterkstee en vlugsten onder hen. 'let was onmogelijk dat hii zou verliezen, dachten de andere witvissen. De twee zwemmers stonden naast elkaar bij het beginpunt. Toen de kikvors, die als onpartijdig scheidsrechter gekozen was. het sein tot vertrok had gegeven, vlogen ze als een nul uit de boog weg. Toen ze het doel naderden, rekten, voor zover dat kon. de witvissen onder de wilg°boom hun halzen uit. Ja. ja, hun vriend zwom vooraan, hij was de snoek een heel eind vooruit De kleine visies, die hun mond niet konden houden begonnen luidkeels te schreeuwen en te juichen, maar weer zei de verstandi ge moeder: „Stil jongens, de dag is nog niet om!" Toen ze vlak bij het doel waren en de witvis zijn tegenstander niet meer naast zich zag, keek hij om. Op hetzelfde ogen blik schoot de snoek met inspanning van ziin laatste krachten vooruit, z'n bek wijd open. Voordat de witvis wist wat er ge beurde. was hy in de bek van den snoek verdwenen. 7.o kwamen de twee weliswaar gelijk aan. maar het halve hoofd van den snoek was er eerder dan het hoofd van den witvis. Dat begrijp je toch hè? Want de witvis zat in de bek van den snoek! Het duurde niet lang voordat ook de an dere witvissen dat snapten en jammerend stoven ze uit elkaar, terwijl ze zo goed mo gelijk een heenkomen zochten. Het kwam hier op neer: ze hadden de wedstrijd verlo ren en dat betekende dat alles onveranderd zou blijven. En zo is het nu nog. Nog steeds maakt de snoek jacht op witvissen en nog steeds zoeken de witvissen naar een mid del om zich van den snoek te bevrijden. HOE DOORNROOSJE IN SLAAP VIEL Wie kent er niet Doornroosje Dat mooie, lieve kind Die blonde krullen had en droeg Een rose, zyden lint. Een leuk knutselwerkje In een boekhandel koop je een paar rollen serpentine in verschillende kleuren, en bij een drogist een beetje waterglas. Voor dat waterglas neem je natuurlijk een fles mee, want we moeten zuinig zijn. Nu neem je de rollen serpentine helemaal uit elkaar, zoodat er lange papieren slangen ontstaan. Deze papieren slangen wind je nu weer heel stevig op. zodat er in het midden geen opening ontstaat. Als je één rol zo stevig mogelijk hebt opgewonden, neem je een druppel waterglas en plakt het tweede rolletje er aan vast, dat je dan ook stevig opwindt. Zo ga je door. Je kunt rollen van verschillende kleuren nemen, maar zorg er voor da* het kleuren zijn die bij elkaar passen. Je gaat door met opwin den, tot je een grote schijf gekregen hebt. Dan begin je aan het vormen. De bodem blijft «;t?an en de rand schuif ie de hoopte in. zodat er een bakje of schaaltje ontstaat. Nu giet je een beetje waterglas in het bak je en strijkt dit met een penseel over de hele oppervlakte van het voorwerp, van buiten en van binnen. Dit doe je een keer of vijf. Na elke keer wacht je tot het droog is. Na de vijfde keer is het bakje, dat eerst uit zacht papier be stond zo hard als steen geworden. Nu leg je er een paar spelden in en je hebt een aardig speidenbakje voor moeder gekregen. Ook voor jezelf kun je allerlei schaaltjes en bakjes maken. Ten eerste kun je er allerlei kleinigheden in bewaren, zodat die niet op je kamer slingeren en ten twede staan ze aardig op de vensterbank of op een tafeltje. Verder kun je nog iets leuks beleven met iemand, die zoiets nog nooit gezien heeft. Je moet hem vragen uit wel ke stof het schaaltje gemaakt is. van steen van hout enz. Ik wed dat zo iemand er niet achter zal komen voor je het hem ver telt, en dat hij het eerst niet zal geloven als je zegt dat het een schaaltje van.... papier is! Om na te tekenen en te kleuren Dieren, die lang slapen Weet je Jat er in Noord-Amerika ook dieren zijn. die lang slapen? Zodra het koud wordt valt de alligator in een diepe slaap. Zo ook de krokodil. Ook de slangen, schildpadden en salamanders houden hun winterslaap. Deze dieren zoeken in de grond of in de modder een plaatsje waar ze tegen de kou beschut zijn. Je moet be denken dat ze geen bont jasje of zoiets heb ben om hen te beschermen. Ze zeggen dat de schildpad jarenlang kan slapen. Dat zelfde wordt van de slakken gezegd. Er bestaat een verhaal dat een Engelsman eens een verzameling slakken uit Egypte meebracht en die toen aan een museum gaf. Daar heeft men ze op karton vastge plakt en na 4 jaar met warm water overgo ten, waardoor ze eindelijk Wakker werden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6